Man praat geld voor taxi los bij n Nicaragua-comité Schiedam: Wij zijn geen ongenuanceerd clubje, we hebben ook kritiek" werk vervangt BKR-werk vervangt expositie Venema Chloorongevallen ook In Rotterdamse baden Noordeloos 'knlkkergek' Programma Volksuniversiteit Steamers In Helievoetsluls I wv ws Huttendorp in Hoek van Holland Parkeermeter verdwenen mmfm mm Buffertank Inschattingsfout Ontstemd Image Onderzoek Campagne fmtr.' VRIJE VOLK scl iedamvlaardingen Vorige week vrijdag nacht en zaterdagoch tend stroomden ds Vlaardingse havens vol met een vieze stinken de drab afkomstig uit een overgelopen buffer tank bij Shell Pernis. Een oliebestrijdings- vaartuig van de Roteb heeft inmiddels de meeste olie opgezogen 'èn afgevoerd. Nu res teert nog het schoon maken van kademu ren, glooiingen, rem- mingpalen en plezier jachten. Als dat ge beurd is, zal Shell een kleine miljoen gulden armer zijn. Hoe heeft het kunnen gebeuren? Zijn er fouten ge maakt? Of was er geen kruid gewassen tegen de stortbui van vrij dagavond? HVV-ver- slaggever DICK VAN DER LUGT en foto graaf ARIE WAPE NAAR gingen naar Pernis. 'in* Ir. Leen Kos ter, manager algemene za ken van Shell Permis wijst op een lucht foto de buffer- tank aan, die vorige week vrijdagavond is overgelo pen. „Ik vind, het erg jam mer, dat het gebeurd is. Maar olie drijft op wa ter, het is op te ruimen." (Foto Arie Wapenaar) 'Wi proberen de vuiligheid binnen ons terrein te houden Door DICK VAN DER LUGT VLAARDINGEN Ze zitten bij Shell niet stil. „Wij geven een hoop geld uit om het goed te doen en dan gebeurt er dit," zegt ir. Leen Koster, manager algemene zaken van Shell Per nis. „Wij zijn al druk aan het studeren en wij zijn bezig de procedures aan te passen. Ons uitgangspunt is altijd, dat wij proberen de vuiligheid binnen ons terrein te houden. Dus gaan wij iets beters verzinnen. Ik vind het erg jammer, dat het gebeurd is. Maar olie drijft op water,- het'is. op te ruimen. En wij gaan onze verantwoor delijkheid niet uit de weg. Alle schadeclaims worden behan deld," T(wee stortbuien achter el kaar (donderdag- .en vrijdag nacht), de sterke zuidwesten wind op vrijdag, een systeem dat' niet berekend is op derge lijke hoeveelheden en de don kere vrijdagavond vormen de ingrediënten voor de minl-xni- Ueuramp, waarbij minstens tweehonderd kubieke meter olie via de le Petroleumhaven en de Nieuwe .Maas in de Vlaardingse havens terecht kwam. Maar toén de bewuste buffertank vrijdagavond over stroomde, dachten de betrok kenen nog dat het om hooguit vjjf kubieke meter ging. Pas zaterdagochtend, werd de volle omvang duidelijk. En toen was het te laat. De "Vlaardingse' olie is af komstig uit het, rioleringssys teem van het gigantische com plex (500 ha, dagelijks 10.000 mensen aan het werk) rond.de le en 2e Petroleumhaven! >Er zijn twee systemen: een ;voor schoon water en een voor olie houdend water. - Het water in dit laatste systeem gaat via gemaaltjes naar een - zuive ringsinstallatie, waar-hetirzo- wel mechanisch als biologisch ('Populair gezegd: beestjes eten de olie op') wordt gerei nigd. „Niets is honderd procent schoon, maar het is dan accep tabel om in de rivier te gaan," zegt Koster. Shell heeft hier voor een lozingsvergunning en Rijkswaterstaat controleert de waterkwaliteit. „Het is een vrij moderne in stallatie, in het begin van de jaren tachtig gebouwd. Er zit een hoop Shell-ervaring in," al dus Koster. „Het aanbod vari eert uiteraard. De vaste belas ting met verontreinigd koelwa ter is 800 kubieke meter per uur. Maar de installatie heeft een capaciteit van 2000 kubieke meter per uur.; Daarnaast heb ben, wij .een buffertank,met.een inhoud (.van; 12.000 ikubiekeime ter." Wanneer de installatie het niet.meer.kan bolwerken, komt, debuffertank aan.de beurt. Vo- rlge .week was „dat- het ,-geyal.. Maar vrijdagavond- zat de- tank nog halfvol van de regen bul van donderdagavond. „Die tweede regenbui is gigantisch geweest. Je gaat er eigenlijk niet vanuit, dat je zoveel moet verwerken," zegt Koster. Het gevolg was, dat de tank over stroomde. Maar ook daar heeft Shell rekening mee gehouden, want in de tank zit een over loop, die het water vanaf een meter onder de oppervlakte pakt. Normaal gesproken zou dat redelijk schoon water moe ten zijn. Koster: „Dit systeem werkt prachtig als je acceptabele hoeveelheden hebt, maar bij deze gigantische hoeveelheden heeft het niet gewerkt. Er is een grote kolkvorming ge weest. Zoals een badkuip leeg loopt. Daardoor is de olie mee gesleurd.., Daarbij komt, dat door de, grote snelheid het rio leringssysteem is schoonge- spoten. Alle resten van het sys teem zijn afgevoerd. De over- .lóop.is. niet fout, maar de isifeheidende'werking heeft niet gewerkt. En" dat hebben wij nog nooit gehad." Dat de tank vrijdagavond overstroomde, was bekend. Ge heel volgens het boekje werd dit gemeld aan de autoriteiten en de Havendienst Rotterdam kwam een kijkje nemen. Ook de Shell-bedrijfswaeht spoedde zich in de stromende regen naar de plaats des onheils, een zijtak van de le Petroleumha ven. Er werden watermonsters genomen, het klaarliggende oliescherm werd over het wa ter getrokken en het eigen olie- bestrijdingsvaartuig Hydrovac .2 ging aan het werk. Koster: „Wij hebben de hele nacht in de veronderstelling geleefd, dat het om vijf kubie ke meter olie ging. Ik denk, dat het echte vuil het eerste kwar tier al de haven fs ingegaan. Het probleem bij monsters ne men is om een representatief monster te krijgen. Op het mo ment, dat die monsters werden genomen, was de zaak al schoongespoeld. Pas zaterdag ochtend kwamen wij tot de conclusie, dat het aanmerke lijk meer was. Dat is een in schattingsfout geweest. Alia." Koster wijst op de kaart, aan hoe de olie door de harde zuid westenwind onder een steiger door langs "het oliescherm naar buiten moet zijn gebla zen. Daar kwam de drab te recht in de haven van Wind mill Holland, Buizengat, Oude Haven, Buitenhaven, Koningin Wilhelminahaven en Vuleaan- haven. Eerst met het tij mee en daarna door de sterke wind zelfs tegen het tij in. Koster heeft zich inmiddels de namen' van de Vlaardingse havens ei gen gemaakt. Hij lacht: „Bij mij waren die namen onbe kend en zo had het eigenlijk moeten blijven." De meeste olie belandde in de Koningin Wilhelminahaven. Dat is duidelijk te zien. Bij re genboogachtige kleuren is de olielaag dunner dan een milli meter, maar in de KW-haven heeft de olie een donkere kleur. Dat wijst op een dikte van en kele centimeters. Inmiddels heeft de Roteb 6 (een purifica- tieschip) de vervuilde havens zo goed als sehoongezogen. De olie is teruggegaan naar Shell. H.B. Smaal, hoofd PR-afdeling: „Wij willen het graag terug hebben." Thans resteert het schoonmaken van kademuren, glooiingen en remmingpalen. En natuurlijk de plezierjacht jes die in de Oude Haven lig gen afgemeerd. „De watersporters zijn vre selijk ontstemd. Ik heb daar al le begrip voor," zegt Koster. Hij beveelt Teepol aan om de scheepsromp te reinigen. „Een uitstekend schoonmaakmid del." Teepol is een Shell-pro- dukt. Koster en Smaal, bijna in koor: „Wij maken rommel, maar wij hebben ook spullen om het op te ruimen." Shell- heeft het image, dat de maatschappij het milieu ver vuilt; hoe vindt Koster het, dat dit weer eens is bevestigd? Koster: „Wij hebben inder daad het image, dat wij het milieu vervuilen. Het lijkt wel alsof er alleen Shell is. Natuur lijk zijn wij de grootste in Ne derland. Als je binnen de in dustrie de grootste bent, ben je de blikvanger. Dat wil niet zeggen, dat de andere slechter zijn, maar die opereren wel in onze luwte. Wij leven altijd op gespannen voet met het milieu als gevolg van onze industriële activiteiten- en wij zitten nu eenmaal dicht bij de bebouwde kom. Maar wij hebben de afge lopen tien jaar wel ongelooflijk .veel gedaan aan de bestrijding van water- en luchtverontrei niging, Uiteindelijk opereren wij binnen het raamwerk van vergunningen." VLAARDINGEN Wegens het oplichten van zeven bedrij- venjn Schiedam en Vlaardin-' gentls een 28-jarige inwoner van Nieuw Lekkerland aange houden. De man wist bedragen variërend van 50 tot 150 gulden los te krijgen. Hij kwam bij de bedrijven, waaronder autobe drijven, zogenaamd een auto of andere spullen kopen. Ver volgens zei hij, dat hij het be nodigde geld thuis zou gaan halen en vroeg om geld voor een taxi. Ook lukte het hem geld te krijgen voor het aan vragen van zijn paspoort. Na ontvangst van het geld ver scheen de man niet meer. In overleg met justitie is de man na zijn aanhouding en verhoor heengezonden. HOEK VAN HOLLAND - Op li, 12 en 13 augustus wordt in, Hoek van Holland weer het huttendorp opgebouwd. Dat ge beurt op het terrein tussen het zwembad en het vroegere jeugdcentrum Space. Het hut tendorp is bedoeld voor kinde ren van 4 tot 12 jaar en het is dagelijks open van 10.00 tot 16.00 uur. In de nacht van 12 op 13 augustus is er bovendien een, kampeernacht. De kinde ren mogen dan hun eigen ten ten opzetten en him slaapzak ken meenemen. De kosten zijn ƒ2,50 per persoon per dag. De organisatie is in handen van de Commissie Vakantiebeste ding. VLAARDINGEN Vanaf de Dijksteeg in Vlaardingen is een dubbele parkeermeter ont vreemd. De meter werd met paal en al uit de grond gelicht. De waarde bedraagt 1800 gul den. r "VT SCHIEDAM Precies acht jaar nadat het Sandinistisch Pront in Nicaragua de dicta tor Somoza verdreef, richtte een handjevol Schiedammers deze week een Nicaragua-co mité op. Sylvia Saakes is een van de oprichters. Eind au gustus vertrekt zij naar Nica ragua om onder meer te on derzoeken op welke manier de Schiedamse inwoners dit land het best kunnen steunen Sylvia Saakes, afgestudeerd in politieke en sociale weten schappen, gaat daar een pro motie-onderzoek doen. Zij wil de situatie van arme bevol kingsgroepen, en met name die van vrouwen, onderzoe ken. Met Sylvia Saakes als tussenpersoon in Midden- Amerlka, ziet het Nicaragua- comité'een kans om een goe de band te, creëren met dit ontwikkelingsland. Sylvia: „Een tussenpersoon is heel belangrijk. Mensen In de Derde Wereld die om hulp vragen, weten vaak precies wat ze willen, wat ze nodig hebben. Zij komen met een goede projectaanvraag, maar het probleem is dat ze de weg niet kennen In de papierwin kel. Ik ken de weg hier in Schiedam. Nu moet ik de si tuatie daar nog leren ken nen." Sylvia gaat In Nicaragua de situatie van verschillende groepen onderzoeken. Op haar lijstje staan een potte- bakkerscoöperatie van vrou wen, tabaksplanters en koffie planters. Met name de proble matiek van Nicaraguaanse vrouwen interesseert haar. „Ongeveer' de helft van de vrouwelijke bevolking in Ni caragua moet het hoofd bo ven water* houden zonder de dagelijkse steun van een man," aldus Sylvia. „Veel mannen zijn van huis om te vechten in het oorlogsgebied tegen de anti-sandlnistische troepen, dié het land en de be volking van Nicaragua voort durend bestoken. En het zijn de vrouwen de de plantages bewerken,' voor eten zorgen en voor de kinderen." Sylvia weet. nog niet of ze haar onderzoek beperkt tot „rs/ss. ■sSS'S'" Sylvia Saak es, één van de oprichters van het Schie damse Nica ragua-comité, gaat eind au gustus naar Nicaragua. (Foto Arie Wapenaar) het gebied dat bulten de geva renzone ligt. Er Is een hulp- aanvraag gekomen uit een stadje dat midden in het ge bied ligt waar de Sandinis tisch gezinde bevolking de wapens opneemt tegen de, door de Verenigde Staten ge steunde, contra's. Sylvia: „Vanuit mijn woonkamer hier in Schiedam kan ik niet in schatten wat voor risico's je loopt als je het oorlogsgebied intrekt als ontwikkelings werkster. Mijn leven ervoor riskeren doe Ik niet. Maar dat kan Ik pas goed beoordelen als Ik in het land zelf ben." Verder gaat Sylvia bekijken hoe Schiedam Iets kan beteke nen voor Nicaragua. Zo heeft de gemeente onlangs laten weten geïnteresseerd te zijn in een vriendschapsband met een Derde Wereldstad. Be langrijk daarbij is om te we ten wat er in Schiedam leeft, wat de interesses en de moge lijkheden van de Schiedamse bevolking zijn. En hoe de mo gelijkheden hier en de behoef ten daar gecombineerd kun nen worden. „Het is mijn bedoeling om een basis te leggen voor een open vorm van ontwikke lingssamenwerking, en niet voor hulp," zegt Sylvia, die van plan Is de inwoners van Schiedam op de hoogte te houden van haar bevindingen in Nicaragua. Via de Werel- winkel en plaatselijke kran ten wil zij haar berichten doorgeven. Het Nicaragua-comité Schiedam begint binnenkort een campagne om hier de burgers bewust te maken van de problematiek in Nicara gua. Verder probeert het co mité zoveel mogelijk mensen te motiveren om een samen werkingsproject op poten te zetten. Ideeën en initiatieven vanuit de Schiedamse bevol king zijn van harte welkom. „Ook mensen die een kriti sche houding hebben ten op zichte van het Sandinistisch beleid kunnen bij ons terecht. Wij zijn geen ongenuanceerd clubje. Zelf hebben we ook kritiek, maar wel op een ma nier dat er contact blijft be staan met Nicaragua. Dat is ook een van de aardige kan ten van de Sandinistlsche re gering. Ze staan open voor kritiek. Kunnen de fouten die ze gemaakt hebben inzien en hun beleid veranderen. Waar zie je dat nou nog?," zo meent Sylvia. ZATERDAG 25 JUL11987 4-- ar Een foto van Betty van Deutekom-Visser in de Schielandgalerie. Zij raakte door het werk van haar man, die zee-officier is, geboeid door de zee en het varen. (Reproductie Arie Wapenaar) Door MARJO PEPPELAAR SCHIEDAM In de Galerie Stadhouderslaan van het Schielandziekenhuis is tot en met 15 augustus werk te zien dat afkomstig is uit de Ge meentelijke BKR (Beeldende Kunstenaars Regeling) voor raad. Deze tentoonstelling is in de plaats gekomen voor een expositie van de Maaslulse kunstenaar Franke Venema, die het op het laatste moment liet afweten. De exposities van Harry Lenferink, eveneens in de galerie Stadhouderslaan en van Betty van Deutekom-Vis ser in de polikliniek aan de Burgemeester Knappertlaan gaan wel gewoon door. In de Stadhouderslaan zijn on der meer foto's te zien van de Schiedamse kunstenaar Ge rard van Soest. In zwart-wlt fo tografeerde hij half vergane, kapotte werkmanshandschoe nen. Ze zien er zo gescheurd en verminkt uit dat je het erg ste vreest voor de handen die de handschoenen gedragen hebben. Kleurenfoto's van Ge rard van Soest tonen uitver grote opnamen van afgeblad derde verfstructuren. Met zi|n scherpe oog heeft de fotograaf hierin allerlei figuren ontdekt als een surfer, een dictator en een godin. Naast deze foto's hangen in de gangen van het ziekenhuis nog aquarellen van de eveneens uit Schiedam afkomstige kunste nares Willie van den Berg, waarop zij mistige, Engels aan doende landschappen af beeldt. Ook is er werk te zien van andere Zuidhollandse kun- stenaars, dat de gemeente heeft verkregen door ruil van werk uit het BKR-bezit met on der meer Leiden en Alphen aan de Rijn. In de vitrines aan de Stadhou- derslaan toont Harry Lenferink zijn bronzen sculpturen. Zelf - zegt hij dat ontwikkeling, groei en expansie zijn belangrijkste thema's zijn. Deze thema's ver-" werkt hij In kleine figuratieve beeldjes als een vrouw In een cirkel en vele vreemdsoortige insecten. De expositieaande Stadhou derslaan is dagelijks te be zichtigen van 9.00—-20.00 uur. In de polikliniek aan de Bur gemeester Knappertlaan kan men op werkdagen van 9.00—17.00 uur terecht. ROTTERDAM Ongevallen met chloor in zwembaden ko- men ook In de regio Rotterdam bij tijd en wijle voor. Dit meldt de arbeidsinspectie naar aan leiding van een onderzoek bij 75 baden in en rond Rotter dam. in de meeste gevallen worden fouten gemaakt bij het vullen van de tanks met chloorbieekloog. Deze stof komt dan In aanraking met zu- ren waardoor het giftige chloorgas ontstaat. Bij de Rotterdamse 'chlooron- gelukken' ging het volgens de arbeidsinspectie steeds om het foutief bijvullen van de tanks waarna kleine wolken chloor gas vrijkwamen. Voor zover bekend vielen daarbij geen ge wonden. De arbeidsinspectie wil weten of in alle baden de voorschrif ten bij het bijvullen van de chloortanks goed worden na geleefd. Inspecteurs zullen langs de baden gaan en het personeel ondervragen. Verder wordt de installatie bekeken. Het onderzoek vindt in alle ba den in ons land plaats. De di recte aanleiding is het'ongeluk in het zwembad van Centör" Pares in Zeewolde. Honderd badgasten raakten bedweld toen een wolk chloorgas het bad werd ingeblazen. Mr. D. Veurink, officier van jus titie in het arrondissement Zwolle, heeft de Rijkspolitie fn Dronten en de arbeidsinspectie opdracht gegeven voor het in stellen van een nader onder zoek naar dit ongeluk dat be gin juni plaatsvond. Om te be palen of er van een strafbaar feit sprake Is wil Veurink weten of de bezoekers van het zwem bad zwaar lichamelijk of blij vend letsel hebben opgelopen door Inademen van het chloor gas. Stoffen als zoutzuur, zwavel zuur en chloorbieekloog wor den aan het zwemwater toege voegd om dit te desinfecteren. De voorschriften van de ar beidsinspectie hebben betrek king op de technische voorzie ningen, de beveiliging van de opslagtanks en voldoende des kundig toezicht bij het gebruik van de chemische stoffen. NOORDELOOS Het Alblas- serwaardse boerendorp Noor deloos staat 31 juli weer op zijn kop als daar het nationale kampioenschap kuiltjeknikke ren wordt gehouden. Marten Kastermans, voorzitter van het bestuur Amateur Voetbal van de KNVB, neemt het op tegen Dick Jonas, de kampioen uit Zwijndrecht, Het dorp beschikt over specia le kunststof knikkerbanen waaraan ieder jaar honderden mensen boven de 16 jaar een kansje wagen. Het kampioen schap begint 's avonds om ze ven uur en duurt tot ongeveer negen uur. Daarna begint het knikkerbal in de 'Nacht van Noordeloos'. Het feest wordt opgeluisterd door knikkerkon- ingin Jolanda van der Meulen. Noordeloos ligt in de Alblas- serwaard aan de provinciale weg 36. ROTTERDAM Met een cur suspakket van onder meer 18 talen, 28 soorten handvaardig heid, kunstgeschiedenis en fi losofie gaat de Stichting Rot terdamse Volksuniversiteit het nieuwe seizoen in. Het uitge breide cursusprogramma is verkrijgbaar tijdens kantoor uren aan de Heemraadssingel 275-277 ot telefonisch aan te vragen via nummer 010- 476.12.00. HELLEVOETSLUIS - Het Stoomweekend van Hellevoet- sluis wordt dit jaar op 14, 15 en 16 augustus gehouden. Speciale trekkers zijn 19 ma chines, twee orgels, drie schaalmodellen en drie kermis attracties uit Engeland. De or ganisatie Keep them Rolling komt onder andere met vijfen twintig old-timers uit de Twee de Wereldoorlog. Een deel van de Engelse inzen ding doet voorafgaand aan het weekend een rondje Zeeland. De oude machines rijden dins dag 11 augustus op eigen kracht vanuit Vlissingen vla Middelburg en de Zeelandbrug richting Hellevoetsluis. Daar komen ze donderdag 13 au gustus rond 16 uur aan. De stoommanifestatie tijdens de traditionele Vesting- dagen van Hellevoetsluis zal zich vooral afspelen op het Zuid Front, het Land van Pa ling en het Oostelijk Halve Hoornwerk.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1