'Alles is voor je geregeld en de koffie staat klaar. Prachtig!' Plannen voor Lange Kerkstraat passen in traditie: Schiedam heeft nooit wat gedurfd 't Goede doel was spaarpot Wanbetaler sluit elektriciteit aan Portemonnee weg uit woning Fransman scheurt met 170 over weg Frimangron, voor alle soorten muziek 1 m WV WS' - VLAARDINGEN Helemaal bezeten zijn rze van de wandelsport. Zelfs 's nachts zijn Jaap en Corrie Poot af en toe nog met hun hob- by bezig. „Als we niet kunnen slapen, liggen' %we 'soms urenlang toch ten te plannen. En maar prakkizeren: hoe maken we 'de route zo mooi mogelijk? Waar 'lassen we de koffiepau ze in? Hoe zou de groep het vinden? Daaraan al- r leen al beleven we een hoop voorpret," vertelt 8Jaap. Grappen en grollen Maagkramp Jaap en Corrie Poot voeren het wandelaarspeleton aan in hun stralend witte trui en: „Wij willen de mensen naar buiten trekken, de boel in beweging zetten." (Foto Arie Wapenaar) Plezier Kameraadschap ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1987 Jeneverwinsten .;Jf .1 mrr- W Be Koemarkt aan het begin van de eeuw. Alles bleef bij het oude, tot in de jaren twintig ermee begon te bemoeien, (ansichtkaart gemeente-archief, reproductie Arie Wapenaar) Rotterdam zich Rotterdamse dwang Neerhalen De statige herenhuizen aan de Lange Haven, een kolos van een Korenbeurs en een historisch Oudemanhuis, dat er bij staat als een Griekse tempel, stammen allemaal uit een betrekkelijk korte periode in de achttiende eeuw, toen het suc ces de Schiedammers voor een keer naar het hoofd steeg. (Foto Arie Wapenaar) Halfhartig 6. 'HET VRIJE VOLK schiedam-vlaardingen - Al 5 jaar is hij samen met zijn vrouw de spil van de wan delgroep D.O.W. (dinsdagoch- tendwandelaars), een activiteit onder auspiciën van het bu reau sportieve recreatie van de gemeente Vlaardingen. El ke week stippelt het echtpaar een wandeling van zo'n 10 kilo meter uit in Vlaardingen of na bije omgeving. „Wij zijn geen v-rr.iging, ■"want aan rompslomp met no tulen, vergaderingen enzovoort had Ik op mijn leeftijd geen be hoefte meer," verklaart de 74- jarige Jaap. „Maar dat is juist het leuke, dat het helemaal vrijblijvend is," vult de 7 jaar jongere Corrie aan. „Iedereen is welkom bij ons, je komt als je zin hebt en axïders blijf je' een keertje weg. Per wande ling betaal je 1,50 gulden, en daar krijg je dan nog een kop koffie voor ook, met een koekje erbij." Elke dinsdagmorgen is het om 9.30 verzamelen in de kan tine van sportvereniging de Hollandiaan in park 't Nieuwe- -lant, waarna men om tien uur vertrekt. Jaap en Corrie zijn er altijd als eersten, om de wan del-enthousiasten een kopje koffie te schenken en nieuwe lingen even op te vangen. „Er zijn er dit keer wat minder dan normaal, maar dat komt door'de vakantietijd. Ik tel er r hu 50, maar anders zijn het er zeker 60," verzekert Jaap, ter- "wijl hij de zaal rondkijkt. „Op papier hebben we'-85 mensen, meest ouderen, dat wil zeggen: mensen vanaf een jaar of 40. Dat is onze doelgroep. Er loopt altijd een EHBO-ster mee voor de zekerheid, dus dat is ook goed geregeld. Jongeren mo gen ook met ons op stap, dat geeft niets, zolang het maar niet overheerst. In de praktijk gaat het echter allemaal pri ma. Het leiden van de groep gaat Jaap, die 35 jaar kantinebe heerder bij de Volksbond was, bijzonder makkelijk af. Als hij drie keer op zijn fluitje blaast, is het stil. Poot maakt wat grappen en grollen, geeft kort enkele instructies en dan kan de stoet zich in beweging zet ten. Met rustige pas. Waarheen de tocht voert, weet niemand, behalve Jaap en Corrie, die het wandelaarspeloton aanvoeren in hun stralend witte wandel truien. Dat het doel van de wande ling van te voren niet bekend is, vindt mevrouw Stans die al bijna een jaar meeloopt, een van de belangrijkste charmes van het tochtje. „Heerlijk, om je een paar uur in de week te laten leiden. De dinsdag is van mijzelf, daar moet iedereen af blijven, zeg ik altijd. Alles is lekker voor je geregeld, de kof fie staat al klaar, prachtig! Ik ben elke week present, weer of geen weer, zomer of winter, "s Winters als het koud is heb je wel eens geen zin, maar je weet: meneer Poot zit op ons te wachten in de kantine, dus je moet wel," zegt zij lachend. Het weer, en met name de tegenstelling- lussen de Griekse hitte en de Vlaardingse druil- regen is een geliefd onderwerp van gesprek in de groep. Om dat de overwaaiende buitjes gemiddeld 5 minuten duren zijn de wandelaars af en aan in de weer met doorzichtige plastic regenkapjes, regen jacks en paraplu's. De 86-jarige J. Hofman blijft echter rustig blootshoofds lo pen, hoewel hij zijn pet wel bij zich heeft. „Ik loop al zo'n 70 jaar, dus ik heb alle soorten noodweer al meegemaakt, ik kan wel tegen een stootje," verklaart de oudste deelnemer monter. „Ik begon te lopen in m'n lagere schooltijd, vanuit Vlaardingen naar Maasland, en dan via Maassluis over de dijk terug. Ik weet niet wat dat is, maar het lopen zit gewoon in me. In 1949 hebben we met z'n elven van 'de Trekvogels' uit Schiedam van Brussel naar Rotterdam gelopen, 150 kilo meter in 30 uur, achter elkaar door. Er waren toen ook nog twee Zwollenaren gestart, maar de een brak na 30 kilo meter zijn klomp, en de ander viel met maagkramp uit in Breda. Zo kwamen alleen 'de Trekvogels' In Rotterdam aan." Hofman had dit jaar ook nog .de vierdaagse van Apeldoorn -willen lopen („daar komen-de. echte wandelaars"), maar dat vond zijn vrouw niet meer-ver- antwoord. Hofman: „Ik zei nog: ik kan er toch altijd mee uit scheiden als het niet gaat, maar ze was onverbiddelijk. Ze zei: 'Ik ken jou, mannetje, jij gaat door totdat je er bij "neervalt'. Tja, misschien is het nog waar ook. Ik ben namelijk nog helemaal nooit uitgeval len." Na Hofman heeft gepensio neerd PTT-ambtenaar I.J. Stans de langste staat van dienst. Hij is nog maar net te rug uit Nijmegen, waar hij de vierdaagse voor de 27ste keer uitliep. Helemaal probleemloos was dat niet. Stans: „Mijn in ternist had me afgeraden om het te doen, dus dan ga je er toch niet helemaal gerust heen.' Maar-ik moest en ik zou het "halen, en 'gelukkig is het allemaal goed gegaan. Maar nu loop ik met net zoveel ple zier hier, hoor. Moet je na gaan, we zijn nu van de Hol landiaan naar* de koffiestop, bejaardencentrum Hoylede, getippeld, en we hebben vrij wel de hele tijd in het groen gelopen. Ik vind het knap om de route zo voor elkaar te krij gen." Op de terugweg langs de Vlaarding-e Vaart trekt me vrouw V maar, al drie jaar een vaste %ndelklant, de ver slaggever zelfs even onder de paraplu om te vertellen hoe gezellig ze het wekelijkse uitje vindt. „Het is zo'n leuke groep, je wordt als nieuwkomer met een opgenomen, in de groep wordt je meteen één. Je praat onderweg met iedereen en zo doe je een hoop leuke'contac ten op. Met als gevolg dat je in de stad veel meer bekenden te genkomt. En wie bijvoorbeeld in het ziekenhuis terechtkomt kan altijd rekenen op wat post. Bovendien kom ik nu ook in delen van de stad waar ik al leen niet zou durven komen. Elke week een paar uur heer lijk in de buitenlucht, ik zou het echt niet meer willen mis sen," zegt zij. De sfeer van de vierdaagse van Nijmegen vormde voor Jaap en Corrie de inspiratie bron om de wandelgroep op te zetten,nu ai weer meer dan 5 jaar geleden „Ik was visueel gehandicapt geraakt, ik kon niet meer lezen en schrijven. Wandelen bleek toen voor ons een ideale hobby, we zijn alle bei onze hoge bloeddruk kwijt geraakt. Inmiddels hebben we meer dan 18.000 kilometer in ons wandelboekje staan, dat is de helft van de omtrek van de aarde. Op m'n 65ste ging ik voor de eerste keer naar Nij megen, en meteen was ik ge grepen door de entourage daar," vertelt de geboren en getogen Vlaardinger vol vuur. „De liefde en warmte die je daar ondervindt van de men sen, ze brengen je brood, ze brengen je water, ze verzorgen je. De enorme kameraadschap onderling. Ddt wilden we over brengen. Er zitten zoveel men sen in tehuizen te kaarten of TV te kijken, wij willen ze naar buiten trekken, de boel een beetje in beweging zettep." Dat het initiatief goed aan sloeg verbaasde het echtpaar niet erg. Corrie: „In Vlaardin gen had je merkwaardig ge noeg geen enkele wandelver eniging, dus we voorzagen in een behoefte. In het begin liep het wat stroef, maar nu sturen zelfs artsen al mensen naar ons toe. We hebben nu echt een heel fijne club mensen bij el kaar, vogels van allerlei plui mage. Leuk om daar ook ande re dingen mee te doen: een keertje fietsen, een boottochtje maken, of het jaarlijkse uit stapje". Dat de genegenheid weder zijds is bleek in mei tijdens de lustrumvieringv Achter de rug van Jaap en Corrie om had de groep hutje bij mutje gelegd, zodat men het echtpaar een schilderij en een week in een vakantiebungalow kon aanbie den. Jaap: „Toen ik dat hoorde kon ik m'n ogen echt niet drooghouden hoor, dat mag je rustig weten." SCHIEDAM Twee zussen van 87 en 84 jaar zijn het slachtoffer geworden van twee jongemannen, die ansichtkaar ten voor "een goed doel' ver kochten. Het duo ging er met een spaarpot vandoor, nadat zij door de bewoonsters van een woning aan de Delflandse- weg in Schiedam waren bin nengelaten. De jongemannen mochten binnenkomen, omdat de vrouwen, die geen belang stelling voor de kaarten had den, hen geld wilden geven. Tot nu toe zijn bij de Schie- damse politie niet meer klach ten over het tweetal binnenge komen, dat aldus de gedu peerden net gekleed was. Ze zijn 17 18 jaar. Eén van de jongens stottert. VLAARDINGEN Tegen de bewoner van een pand aan de Parallelweg in Vlaardingen is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij illegaal elektriciteit gebruikte. Bij de man was de elektriciteit wegens wanbeta ling afgesloten. De doorverbin ding die hij daarna zelf had ge fabriceerd, wordt door de poli tie als 'levensgevaarlijk' om schreven. VLAARDINGEN Uit een wo ning aan het Dulzengulden- kruid in VSaar,dingen is een portemonnee ontvreemd. Eveneens werd Ingebroken in een kelderbox van een flat aan de Prof. Teldersstraat. Daar verdween een bromfiets. Het slot van de kelderdeur werd geforceerd. VLAARDINGEN Na een achtervolging, die eindigde bij 's-Gravesande, is een 46-jarige Fransman aangehouden, die met een snelheid van 170 km over rijksweg 20 reed. De man werd voor onderzoek meege nomen naar het politiebureau in Vlaardingen. In overleg met de Justitie in Rotterdam kon hij meteen de boete betalen en zijn reis naar Frankrijk vervol gen. ROTTERDAM Reggae, Soul, Kaseko, Salsa, Funk, Disco, Hip Hop of Merengue, het maakt niet uit: de liefhebber van vrijwel elke soort muziek kan vanaf 14 augustus terecht bij het nieuwe podium van Fri mangron, een stichting die zich bezighoudt met Surinaams jon gerenwerk In Rotterdam. De 'muzieksoos' is gevestigd aan de 1e Middellandstraat 111 en heeft naast het grote podium een mooie zaal waarin meer dan 400 mensen kunnen. Het is de bedoeling dat In deze ruimte elke maand meerdere bands met ver schillende muzikale inslag zullen optreden. Voorlopig staan er voor de maand augustus reeds vier festiviteiten op het programma: vrijdag 14 augustus zai de stichting een Reggae-Nite or ganiseren, met de medewer king van één of meerdere bands. De entree bedraagt dan tien gulden. Eén week later treed Sista Sptiff Four 17 op, een Amster damse reggae-groep. Volgens Frimangron woordvoerder Ro berto Tangel „het neusje van de zalm." Op deze avond dient zeven gulden vijftig voor een toegangskaartje te worden be taald. Door HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Te groot voor servet en te klein voor tafellaken. Dat geldt voor alle vernieuwingen van de Schie- damse binnenstad die de af gelopen twee eeuwen zijn ge realiseerd. Ook de plannen voor een ABC-complex van Albert Heijn, Blokker en C A passen in die reeks. Zelfs als het nieuwste CDA-idee het volbouwen van het Em- maplein met winkels erbij wordt uitgevoerd. De Schie- damse autoriteiten zijn altijd heel bang voor nieuwigheden geweest. Ze dubden, zeurden en overlegden eindeloos. Als toch de slopershamer was ge hanteerd, kwam er altijd iets halfs, iets voorzichtigs, iets wat elders ai lang had bewe zen te werken, maar dan klei ner. Een halve Passage bij voorbeeld, of een brede ver keersweg die na driehonderd meter doodliep op een krot tenwijk en een molenstomp. Voor het orginele, het ge waagde, was men altijd als de dood. Resultaat: Schiedam be zit een stadscentrum, waar van er dertien in een dozijn gaan. Het was trouwens altijd een kleinschalige imitatie van wat elders wel een zekere grootsheid bezat. Dat hangt samen met het historische karakter van de stad. Schiedam is sinds de stichting nooit meer geweest dan een half afgemaakte be lofte. Wat de grote zeehaven aan de Nieuwe Maas had moeten zijn, werd een tame lijk gesjocht vissersstadje, waarvan de zuinigheid spreekwoordelijk was. 'Schie- dammetje droogbrood' zeiden ze in heel Holland, als ze een echte vrek tegen kwamen. De Schiedammers waren zuinig. Ze deden gewoon, dan deden ze gek genoeg. En ze hadden er een hekel aan om de grote jongen uit de hangen. Toch bezit Schiedam nog die Lange Haven met zijn sta tige herenhuizen, een kolos van een Korenbeurs en een historisch Oudemanhuis, dat er hij staat als een Griekse tempel. Die stammen alle maal uit een betrekkelijk.kor- te periode in de achttiende eeuw, toen het succes de Schiedammers voor een keer naar het hoofd steeg. Dat was in de dagen, dat de jeneverwinsten voor het eerst begonnen binnen te stromen. En in het kielzog daarvan y,a, /,?-% f,72'477; W/;, "xwzmm kwamen talloze gastarbei ders, die nog niet aan de tra ditie van 'Schiedammetje Droogbrood' gewend waren. Zij veranderden de sfeer in de stad. Zij brachten durf en een swingend levensgevoel. De gewaagde architectuur uit die tijd is tot op de huidige dag beeldbepalend voor het cen trum. En dat geeft aan, hoe snel die nieuwe bewoners zich aanpasten bij de traditie van de oorspronkelijke inwoners. Want na een jaar of vijftig was het afgelopen met de grootsheid, met de meesle pendheid van het bouwen. De heren op het pluche van de macht waren voor maar één ding bang: het nemen van' ri sico's. Ze dempten eens een grachtje. Ze legden eens een halfslachtig haventje aan na jaren doorgezeurd te hebben over het echte grote plan dat er wel degelijk lag. Zij stel den zich zoveel mogelijk te vreden met het bestaande. Dat wil zeggen: ze braken graag wat af. Stadspoorten bijvoorbeeld. Of overbodige molens. Of dat ene middel eeuwse huis van Schiedam op de Korte Kerkstraat. Daar kwam dan niks voor in de plaats, behalve hier en daar een beetje revolutiebouw. Alles bleef bij het oude. Tot in de jaren twintig Rot terdam zich ermee begon te bemoeien. Al het verkeer richting Hoek van Holland en het Westland moest zich door een paar nauwe straten van Oud Schiedam wringen. B en W van Rotterdam stelden hun Schiedamse collega's voor de keus: sanering óf annexatie van de hele gemeente. Dat werd dus sanering. Aan die Rotterdamse dwang dankt Schiedam de huidige Koemarkt, de Gerrit Verboonstraat, de Oranje straat, de bijbehorende ver- keersbruggen en de Broers- vest. Niemand dacht eraan, de nieuwe weg om de oude binnenstad aan te leggen. Men offerde liever een groot stuk bebouwing op aan de ei sen van de nieuwe tijd, want één ding hadden de Schie-' damse bestuurders inmiddels heel goed geleerd. Panden van vroeger, dat is ouwe rot zooi. Ouwe rotzooi moet je op ruimen. Daar maken moder ne mensen korte metten mee. Zij ruimden de ouwe rotzooi dus op en ze zetten er iets voor in de plaats, dat leek op het vernieuwde centrum van Den Haag. Daar was naast het Binnenhof de Hofweg aan gelegd met een front van hoog oprijzende winkelpan den en kantoren. Het was mooi, daar in Den Haag, ei genlijk een klein stukje Parij- se boulevard in de residentie. Iets dergelijks wilden de Schiedammers ook, maar op hun geestelijk niveau, lager, niet zo afwisselend. Het duidelijkste voorbeeld daarvan is de Passage. Die had eigenlijk door een inmid dels al lang verdwenen echt afschuwelijke krottenwijk door moeten lopen naar de Hoogstraat. Het bleef bij een aanzet en de bezoekers van de Passage ziet zich tot op de huidige dag geconfronteerd met een rare stenen trap naar het Broersveld. Het nieuwe centrum was net niet bijzon der. Dat kiezen voor imitatie, voor het net niet bijzondere, is sindsdien het kenmerk ge bleven voor elke Schiedamse vernieuwingsdrang. Want dat er vernieuwd moest worden, daar was men na de Tweede Wereldoorlog wel van over tuigd. Het gebeurde tenslotte overal. En Schiedams binnen stad daar raakten de be stuurders steeds meer van overtuigd bevatte eigenlijk niets, waar je trots op kon zijn. De resten van de drank industrie waren dingen waar voor men zich schaamde. De rechtgeaarde gemeentebe stuurder werd kwaad, als een buitenstaanders in zijn aan wezigheid over de drank be gon. Bestond er een alternatief? Ja, daar was men vaag over. Het moest weer lijken op wat ze in andere steden hadden. 55»vxmm?: Moderne winkelcentra, zoals je die in de nieuwbouwwijken zag, dat was wel een aardig voorbeeld. Voorlopig beperkte de gemeente zich tot het neer halen van alle stukjes binnen stad waar men de hand op kon leggen. De ouwe rotzooi moest immers worden afge broken. Restauratie was in de ogen der machthebbers een vloek. Zo viel de oude Branders- buurt ondanks het protest van kritische Schiedammers ten offer aan de slopershamer. Er kwamen een zielloos pleintje en een blokkendoosachtige brandweerkazerne voor in de plaats. Men zag kans de stomp van de Oostmolen af te breken voor een houten HE- MA. En een paar prachtige herenhuizen - befaamd om het goudleerbehang van de in terieurs - moesten plaats ma ken voor het nieuwe postkan toor. De met grote trots ge presenteerde herinrichting van de Koemarkt bleek een forse verbreding van het trot toir in te houden, zodat er ruimte kwam voor enige kios ken. En ondertussen begonnen de door de afbraak ontstane binnenstadswoestijntjes echte weiden te worden. Zo lang bleven de open plekken lig gen. Alleen het gebied tussen de Hoogstraat en het Broers veld is inmiddels met weinig verrassende nieuwbouwhui zen volgezet. Ook langs de Raam verrees het een en an der. Keurigjes allemaal, kneuterig, wat je pakweg In Veenendaal of Wageningen óók zo aantreft. Het meest opvallend komt deze mentaliteit tot uiting In het lot van het Passagethea- tej\ Toen de gemeente daar de hand op legde, werd het prachtige, rijke Tuschinsky- interieur onmiddellijk ver vangen door halfrond skaile- deren stoelen. Ook de lux- ueuxe foyer verdween. Er kwam een soort stationsres tauratie voor in de plaats, die dan ook terecht „de Tender" is gedoopt. Goed, één plan is dan ten minste niet verwezenlijkt: het leggen van een metrolijn naar Vlaardingen dwars over de Lange Haven. Echt herstel van de binnen stad was er wel, maar dat karwei werd geklaard door goedwillende particulieren met een hoop geld of een hoge hypotheek. De Historische Vereniging beloont zulke mensen met een ereschlldje op de buitenmuur. De stad ondertussen rea geert halfhartig. Het hlstori- "sche weeshuis op de Lange Achterweg stond jarenlang te rotten voor de overheid einde lijk niet meer onder een res tauratie uitkon. Van de Mou terij op de Noordvest, de laat ste die nog helemaal in tact was, wilde de gemeente wel een garage voor vuilniswa gentjes maken. Dat het ge bouw toch nog gered is, dankt de stad aan de groep jongeren die het pand hebben veran derd in het huidige café-ont moetingscentrum. Ook het Zakkendragershuisje mocht pas na lang soebatten door een particulier worden gered. De huidige plannen met de Lange Kerkstraat passen dus geheel en al in de Schiedamse traditie. In diezelfde traditie hoort overigens ook thuis enig ver zet vanuit de burgerij. Er zijn altijd actiecomités geweest, die zich het lot van de binnen stad hebben aangetrokken. Maar veel meer dan uit3tel van executie hebben zij nooit weten te bereiken. Hun einig doorslaand succes was het feit, dat zij in de jaren zeven tig de uitlevering van zowat de hele binnenstad aan een projectontwikkelaar wisten te verhinderen. Maar voor de concrete aan blik van de binnenstad heeft dat niet veel betekend. Zeker als dat ABC-complex er straks komt. Doe gewoon, dan doe je gek genoeg. Er blijft steeds minder over van wat Schiedam tot een aparte stad maakt. Dat heb je met een voorzichtige gemeenschap, die uit zuinigheid en angst liever voor confectie kiest dan voor maatwerk. i' I"W'*,*ïrs .fr frJP L -"j v -

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1