eröönstorin ertmet computëï M Natuurhistorisch Museum in 'Dijkzigt' Museumpje in voormalige etalage Ni Geschiedenis Vlaardingen in muséum Jan Anderson Schtedamse rondvaart trekt zeventig klanten mm Spijkpop gaat definitief door lagy 'n ws wv mmm mmrmm De s SCHIEDAM pension-afdelingen van de dierenasiels in Schiedam en Vlaardin gen zitten de komende weken nog barstensvol. In Schiedam, waar de Hargahoeve aan de Sportlaan met grote fi nanciële moeilijkheden kampt, kunnen pas vol gende maand weer die ren terecht. In het Vlaardingse dierente huis Nieuwe Waterweg in het Oranjepark ko men half augustus weer enkele plaatsen vrij. Opvallende - overeen komst is verder, dat beide asiels gestopt zijn met het aannemen van zogeheten afstandsdie- ren. En zwerfdieren worden alleen in nood gevallen opgenomen. 'Storingsdienst' Achter het beeldscherm de meisjes van 007. De klant blijft koning onder alle omstan digheden. (Foto Ruud Prins IS* Geintelefoontjes Verzopen Pension Litho van Jan Toorop met de kaarsenfabricage ini Gouda: vorig jaar in Streekmuseum Jan Anderson. (Reproductie Arie Wapenaar) Jaarverslag J Comelis Mo- lenaar bij zijn verzameling Afrikaanse beelden. Rechts van hem staat een ihitiatiemas- ker, dat aan staande man nen opzetten tijdens de be snijdenis. (Foto Arie Wapenaar) Afgodsbeelden Kil- 35" End* ET VRIJE VOLK schiedam-vlaardingen AANDAG 3 AUGUSTUS 1987 •mmk'A mm «j»; In Schiedam is geldgebrek de oorzaak. Het asiel heeft het personeelsbestand eerder dit jaar moeten Inkrimpen van 5 naar 3,5 personeelsleden. Maar daarmee waren de problemen nog niet opgelost. Begin vorige maand dreigde het asiel zelfs te moeten sluiten. „Dat hebben wij kunnen vermijden, maar wij proberen het aantal dieren zo laag mogelijk te houden," zegtbeheerster Clementine (liever geen achternaam en geen foto). „Wij hopen, dat er een oplossing komt, want de si tuatie is echt nijpend." De financiële problemen zijn volgens Clementine het gevolg van de al jaren constant geble ven vergoeding van de ge meente voor zwerfdieren en enkele stroppen. Zo moest vo rig jaar de riolering ver nieuwd worden. Dat kostte 40.000 gulden. „En dan zijn wij nog gematst," aldus Clementi ne. De vergoeding voor zwerf dieren bedraagt 38.000 gulden. Dat bedrag wordt berekend aan de hand van het aantal in woners. „Of wij nu honderd of vijftig dieren moeten opvan gen," zegt Clementine. Ander half jaar overleg met de ge- Hargahoeve balanceert op de rand van faillissement Vis drie meente heeft tot nu toe nog geen bevredigende oplossing opgeleverd. Dus? Clementine: „De problemen worden steeds groter. We teren in op onze re serves. Op een gegeven ogen blik zal het ophouden, dan is het geld op." Zowel Schiedam als Vlaar dingen nemen mondjesmaat Voor het hek van het dieren tehuis in Vlaardingen hebben enkele hondenveel belangstelling voor hun opge sloten colle ga's. Jago toont zwerfkatjes van acht we ken. Als ze écht wild zijn, worden ze af gemaakt. (Fo to's Arie Wape naar) dieren aan, die door him eige naar worden afgedankt. Beide asiels werken met een wacht lijst, waar ze op kunnen terug vallen, als iemand op een huis dier' zoekt Maar ook hier -geldt: de uitzondering beves tigt de re^el. Clementine: „Van de week werd er een hondje gebracht door mensen, die het uit een auto hadden zien gooi en. Dat dier hebben wij opge nomen, want je kunt toch niet zeggen: gooi het ook maar uit de auto." Ria Bakker, vrijwil ligster in Vlaardingen, heeft het meegemaakt, dat de eige naar van een hond zei, toen hij hoorde dat er geen plaats was: „Je kunt hem nu aannemen of Ik verzuip hem vanavond." Ook dit beest werd opgenomen. Echte zwerfkatten worden in Schiedam afgemaakt, omdat ze niet geschikt zijn als huis dier. Clementine: „Die klein tjes spuwen al in je gezicht en krabben. Nee, dat is echt geen lolletje. Als ze zich niet fat soenlijk gedragen, laten wij ze inslapen." In Vlaardingen ver telt Ria Bakker, dat er elk jaar - Of j*-s- ROTTERDAM „Juffrouw, mijn telefoon is gestoord. Ja ik misschien ook wel," zegt een meneer die 007 heeft gedraaid. .Dat hoort u 'niet uit mijn mond meneer," antwoordt Tru dy, een van de dertig 007-meis- jes van de PTT. Wie 007 leest denkt automa tisch aan James Bond. Wie 007 draait heeft meestal proble men met de telefoon en scha kelt de 'Storingsdienst' in. Een van de 007-meisjes van het PTT district Rotterdam'hoort de problemen aan en lost deze, voor zover mogelijk, op. Een lichte, gezellige ruimte aan de Botersloot is hun werk plaats. Op de bureaus een com puter en een toetsenbord. Ach ter hun oor hebben de meisjes een zogenoemde starset, de ontvanger, met een kleine mi crofoon ter dikte van een-lim onaderietje schuin voor him mond. Aan de wand een groot mededelingenbord zodat alle dames weten wat er speelt in het district als ze starten met hun vier uur durende dagtaak. „Met de PTT Telecommuni catie," klinkt het steeds weer even vriendelijk door de ruim te. En heel vaak vraagt de klant dam spreek ik met de storingsdienst? Want zo staat 007 in het district bekend. Eind vorig jaar is er bij de storingsdienst het een en an der veranderd. Het nieuwe meld- en meetpost systeem werkt voor de PTT veel een voudiger en voor de klant vaak veel sneller. Men hoeft niet meer alle ge gevens door te geven. Tele foonnummer, klacht en soort apparaaat is voldoende. Via een computer krijgt de mede werkster op een beeldscherm alle overige gegevens door. Via de databank wordt gesig naleerd of er al storingsmel dingen van dezelfde klant in m M/ behandeling zijn maar ook of soortgelijke storingen in het desbetreffende district voorko men. Gemiddeld komen er per dag 2400 meldingen binnen vanuit het district dat zich uit strekt van de Europoort tot Gorinchem inclusief de Drechtsteden en Goeree Over- flakkee. Inbegrepen zijn de hij gers, de boze mensen en de kinderen die er een spelletje van maken om telkens weer 007 te draaien. Ervaring doet de meisjes er direct de serieuze klachten uit pikken, dat zijn er nog altijd 800 per dag. Op de 800.000 aan sluitingen lijkt dat niet zo heel veel. Op de kinderen wordt nauwelijks acht geslagen al loopt het aantal geintelefoon tjes de spuigaten uit, helemaal nu het vakantietijd is. De boze klanten worden vriendelijk te woord gestaan want de klant blijft nu eenmaal koning. 007 het speciale storings nummer maar wordt ook vaak geraadpleegd voor andere in formatie. „Juffrouw, kunt u mij vertellen of er Duitse ban- SPIJKENISSE Spijk- pop gaat definief door. Na een periode van onzeker heid is door de gemeente Spijkenisse en de stichting Oude Maas genoeg geld bij een gebracht om het gat in de begroting, van Spijkpop te dichten. De organisatie is momenteel druk doende het festivalterrein op Halfweg 2 in orde te brengen. Het programma voor zon dag 16 augustus ziet er als volgt uit: vanaf 14.00 uur Van Meenen, de Tröckener Kecks, een theater-verras sing, In Beweging, Engine, the Club,- the Sien, Motel Bokassa en Rickythe Pull Moon. Spijkpop" wordt rond de klok van 22.00 uur 'afgesloten. ROTTERDAM Nog zorg vuldig ingepakt staat sinds gistermorgen het eerste ge deelte van de collectie van het Natuurhistorisch Museum in Villa Dijkzigt aan de Westzee dijk. De collectie is na een brand in het onderkomen van het museum op het' terrein van Diergaarde Blijdorp in zijn ge heel overgebracht naar een be drijf in Eindhoven. De afgelo pen maanden is daar de gehele collectie zorgvuldig gereinigd en komt nu in gedeelten terug nn»r Rotterdam. Het zal echter nog wel even duren voor de collectie weer te bezichtigen is. Het Natuurhis torisch Museum is voorlopig nog niet voor publiek toegan kelijk. Villa Dijkzigt moet eerst 'in grijpend worden verbouwd en zal onder de naam Natuurmu seum Rotterdam volgens de plannen pas in 1989 haar deu ren weer voor belangstellen den openen. De bouw zal in verschillende fasen geschieden waarbij men uitgaat van een snelle hulsvesting van de Ver eniging Natuurhistorisch Mu seum. De alarminstallatie en de rookdetectoren zijn geïn stalleerd om nieuwe rampen te voorkomen. De villa is de afge lopen week geheel gereinigd en ontsmet om de Museumkever, de schrik van elke museumdi recteur geen schijn van kans te geven. -} ken in Rotterdam zijn," vraagt een dame in nauwelijks ver staanbaar Nederlands. Heel geduldig wordt uitgelegd dat men hiervoor 008 moet draai en. „Dat heb ik al gedaan," zegt de klant verontwaardigd. En met hetzelfde geduld wordt de oplossing gevonden. „Pro beert U het eens bij een van de Nederlandse banken." Een suggestie waar de klant dan vriendelijk voor bedankt. „De klanten worden vaak boos als blijkt dat ze niet di rect geholpen kunnen worden," zegt Trudy. „Men gaat er van uit dat de monteurs gelijk klaar staan. Door het nieuwe systeem kunnen we vaak de klachten al lokaliseren en bij voorbeeld de mensen aanraden naar de telefoonnwinkel te gaan als we merken dat de sto ring in het toestel zit. Bij een kooptoestel sparen de mensen tevens de voorrljkosten uit. De monteur in de winkel kan vaak de klacht verhelpen zodat men sneller weer gebruik kan ma ken van de eigen telefoon. Veel mensen die een 'koop'-telefoon hebben lezen de Informatie niet goed en weten niet dat ze voorrljkosten moet betalen. Bij de normale grijze telefoon zit ten deze kosten in de huur prijs. Er is vaak veel onbegrip bij de mensen. Ze verwachten dat we onmiddelljk na een tele foontje voor de deur staan, at kan niet altijd. Wij zijn mede afhankelijk van andere, bij voorbeeld gemeentelijke dien sten, zoals bij het openbreken van een straat. Momenteel is het op de geintelefoontjes van de kinderen na vrij rustig," zegt Trudy, terwijl om haar heen de overige 007-meisjes toch constant in de weer zijn. Het is onbegrijpelijk hoe ze door alle gesprekken heen de eigen klant kunnen verstaan. „We- hebben hier tijdens de slagregens van de afgelopen tijd een gekkenhuis gehad. Veel kabels verzopen toen, zo als we dat noemen. Het was heel moeilijk de mensen te doen begrijpen dat het natte weer en dus de natte grond de oorzaak van veel kortsluitin gen was. Er is toen met man en macht 24 uur per dag ge werkt om de klachten te ver helpen maar overtuig daar je klant maar eens van die van zijn telefoon is verstoken." De menselijkheid-gaat bij de 007-meisjes hoven de regels uit. Men mag van derden geen storingsmeldingen aannemen. „Als een moeder voor een dochter belt dan zeggen we dat haar dochter persoonlijk moet bellen," legt Trudy uit „Belt een buurman voor iemand die door ziekte aan huis gebonden is dan nemen we die melding natuurlijk aan en proberen door middel van onze urgentie code zo snel mogelijk te hel pen." Door de ingebruikname van het nieuwe systeem is het werk van de 007-meisjes een stuk interessanter geworden. Binnen het bedrijf krijgen ze een gedeeltelijk technische op leiding, zodat ze uit de ant woorden van de klanten en het nieuwe meetsysteem vaak zelf al de storing kunnen aangeven. meer jonge katten bijkomen. - „Mensen vinden het zielig om de kat te laten steriliseren. In 'de buitenren hadden wij op een gegeven ogenblik vijfen dertig kittens liggen. Je blijft gewoon aan de gacsgp" Een ac tie waarbij gratis bonnen'voor sterilisatie konden worden op gehaald, had geen succes. Mensen met een uitkering, die 85 gulden hadden kunnen uit sparen, bleven weg. Er kwam welgeteld één mevrouw op af, die in een Jaguar reed. Met de pensions gaat het in beide steden goed. Clementine: „Het pension zit helemaal propvol. Ieder jaar moeten wij opnieuw veel mensen teleur stellen. De mensen zijn vaak te laat met opgeven. Het pension is een goed lopend geheel. Het 4s hoogstzelden leeg." Niet al- „lleen,. honden en katten kunnen lin.Schlèglam logeren, maar ook ^konijnen en,andere kleine huis- dierenS ZoMogeren er momen teel een*beo en, twee papegaal- en. Reuze gezellig," vindt Cle mentine. „Ze kunnen de boel flink op de kop' zetten." Alleen 'slangen zijnniet welkom bij de .'elf jaar oude" Hargahoeve. Cle mentine: iDte vind ik eng." ^ly^Allës^ifitot de nok toe vol," meldt Ria Bakker In Vlaardin gen, die vindt dat honden- en kattenbazen bij het begroten van hun vakantie gelijk al re kening moeten houden met de pensionprijs van ƒ12,50 per dag voor hun huisdier. .Dat bedrag moet je bij je vakantie incalculeren," vindt ze. „Zo'n klein bedrag." Soms proberen mensen het pensionprobleem te omzeilen. „In de vakantiepe riode hebben mensen ineens last van allergie en kunnen honden de kinderen niet meer uitstaan," sneert ze. „Ik vraag me altijd af: waarom gebeurt .dat precies in de zomermaan den?" achttiende eeuw, die hij on-K langs verwierf. Op de deur zit een schildering met de drie sr molens aan de Galgkade, een weiland waar vissers hun net uitleggen en een vrouw in kle derdracht met melkemmers;^ Anderson: „Dat Is een prachtig voorbeeld van het begin van# de industriële ontwikkeling im Vlaardingen." Veie eeuwemotr- der zijn voorwerpen, die in de jaren zestig zijn opgegraven in de Westwijk. Evenais de bed stee-deur krijgen zij een plaatsje in de permanente ten- toonstelling. Het instituut voor pre- en protohistorie in Am sterdam, dat de opgravingen destijds deed, geeft deze her inneringen aan de zogeheten Vlaardinger Cultuur permanent in bruikleen. VLAARDINGEN Nog zes weken en dan gaat Streekmu seum Jan Anderson aan de Kethelweg in Vlaardingen voor twee maanden dicht. Dan wordt de laatste hand gelegd aan een permanente tentoon stelling óver de geschiedenis van Vlaardingen van 2500 jaar voor Christus tot heden. De sa menstellers hebben het er al tijden druk mee. Zo schrijft ge meente-archivaris Theo Poel- stra over die periode een boek. Hij is er al twee jaar mee bezig. Jan Anderson zoekt de voor werpen en ander materiaal er bij en beeldend kunstenaar JoopStigter geeft het geheel vorm. Op 19 november moet het werk klaar zijn, nadat een team van vrijwilligers de ten- - toonstelling heeft ingericht. Jan Anderson twijfelt er niet aan, dat die datum wordt ge haald. Evenmin is hij bang, dat bezoekers snel zullen zijn uit gekeken op een vaste tentoon stelling. „Het wordt geen star re opstelling, die er over twin tig jaar nog staat," zegt hij. „Alles blijft flexibel en kan ge ruild worden. Dat is inherent aan mijn mentaliteit. Als ik iets leuks vindt, dat in het verhaal past, komt het erbij. Ik ben niet bang, dat het bezoekers aantal zal afnemen. Want .wij organiseren tentoonstellingen, waar de mensen belangstelling voor hebben. En buiten Vlaar dingen zijn wij nog helemaal niet bekend." Blij Is Anderson met een Vlaar dingse bedstee-deur uit de In 1986 trok Streekmusea," Jan Anderson 4.078 bezqe- kers, zo blijkt uit het onlangs» W gepubliceerde jaarverslagnErm werden acht tentoonstellirjgggj gehouden, waaronder één met uiterst fraaie litho's van Jan Toorop over de kaarsenfabri- cage in Gouda. De collectie voorwerpen werd met 943 stuks uitgebreid, de prenten- collectie met 594 nummers en de bibliotheek met 405 titels. Buiten het museum hieid An derson achtmaal een tentoon stelling en voor exposities van derden werd vijfmaal materiaal uitgeleend. SCHIEDAM De Nijmeegse rederij Tomissen is niet onte vreden over de eerste rand- vaart vanaf het Schiedamse Hoofd. Gistermiddag scheep ten zich een kleine zeventig Schiedammers in voor een tocht van drie uur door het Rotterdamse havengebied. Het motorpassagierschip Keizer stad deed onder meer de Eem- haven, Waalhaven en het Bot- lekgebied aan. De kapitein le verde het bijbehorende com mentaar. De rondvaart is een initiatief van de rederij !n samenwerking met de Schiedamse VVV. Om dat het schip op zaterdag van Nijmegen naar Rotterdam vaart en pas op maandag weer andere tochten maakt, was het op zondag beschikbaar voor deze rondvaart. De rondvaart en worden alleen deze maand gemaakt. Wanneer ze blijken aan te slaan, zullen ze in het Kr'-' 'n l ft f 1J SO V V vaste.programma van.de reder» rij worden opgenomen. Vergélekèn'met "concurrent Spido biedt Tomissen twee voordelenïde tocht Is goedko-' per dan een tocht van gelijke duur met de Spi'do, én ér kan onderwég van" de 'route worden afgeweken, omdat niet met een vaste geluidsband met commentaar wordt gewerkt. Zo voer de kapitein zondag in de Botlek een stukje verder dan gepland om een kijkje te ne men bij een schip met duw bakken, dat werd gelost. De havenrondvaarten worden tot en met 30 augustus iedere zondagmiddag gemaakt. Af vaart 14 uur vanaf het Schie damse Hoofd, terug 17 uur. Prijs 15 gulden per persoon; kinderen tot en met 8 jaar half geld. Boekingen en inlichtingen bij de WV Schiedam of aan de,- boot. „r.v «In JtifÏA Uüövill .-.•LH 1 SCHIEDAM - Een onbenutte etalage aan de Broesvest in Schiedam is door de eigenaar, Cornelis Molenaar, omgedoopt tot een soort mmimuseum. De ze zomer staat er een .bonte verzameling authentieke Afri kaanse beelden in de etalage, een collectie van Molenaar zelf. Ongeveer vijftien jaar gele den kocht Cornelis Molenaar, die aan de Broersvest een elek trotechnisch installatiebureau heeft, zijn eerste Afrikaanse beeld. Het was een regenmas ker. Voorheen het eigendom van een medicijnman uit Nige ria die het masker opzette tij dens een rituele regendans. Het mooie masker Is een van de beelden die momenteel in de voormalige etalage staan. Bij dat ene beeld bleef het niet Molenaar ging door met verzamelen. Inmiddels heeft hij een aardige collectie opge bouwd met onder meer Afri kaanse fetisjbeelden, muziek instrumenten en wapens. Voor namelijk uit landen aan de Ivoorkust, slavenkust en goud kust. De meeste beelden kocht hij bij Galerie Groen in Vlaar dingen. Molenaar: „Tegenwoordig Is er geen aardigheid meer aan om deze beelden te verzame-, len. De. prijzen zijn zodanig omhoog gevlogen dat het je kapitalen kost Daarbij wordt het steeds moeilijker om aan originele Afrikaanse beelden en gebruiksvoorwerpen te ko men. Namaak Is er genoeg op de markt, authentieke beelden zie je nog maar zelden." In de etalage zijn verschil lende fetisj- of afgodsbeelden te zien. Twee voorouderbeeï- den, 'die de Afrikanen ter ere van hun grootvaderen en over- grootvaderen vervaardigden. „Afrikanen hebben veel meer respect voor him voorouders dan wij," weet Molenaar. „Om de geest van hun voorouders rustig en goed gestemd te hou den, maakten zij deze beel den." Verder weet Molenaar-nog1 het een en ander te vertellen over twee vruchtbaarheid^ beeldjes, een mannelijke",~ej\ een vrouwelijke variant. Deze werden gedragen door zwan gere vrouwen. Als zij een doch", ter wilden droegen zij het vrouwelijke beeldje bij 'zich,, indien een zoon het mannelij-J ke. Mooi is ook het zogenoem de initiatiemasker. Een mas ker dat jongens dragen als ze man worden, tijdens de besnij denis. Het leuke van zijn verzame ling vindt Molenaar dat er aan ieder beeld wel een verhaal vastzit. Hij leest dan ook veel boeken over gebruiken en ritur elen van Afrikaanse stammen. Wat hem interesseert is bij voorbeeld waarom een .bepaald beeldje werd gemaakt en waarvoor het diende. En of het gebruikt werd om het goede of het kwade op te roepen of af te zweren. De bijzondere collectie van Cornelis Molenaar is nog tot eind augustus te zien. sav vr

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1