ml I on I lewonersvereni» int» bundelt protesten' bondsspaarbank Spaarcertificaat' Bij u in de buurt js de bank binnen loopafstand Bijna 1500 in avondvierdaagse Duopassagier op straal geslingerd ZPJ&jS? -IH De cijfers Elk jaar een hogere rente ën uw geld altijd vrij beschikbaar. het vrije volk WS Schiedam Vlaardingen Maassluis Redactie Het Vrije Volk, edities Schie dam en Vlaardingen/Maassluis, Hoog straat 125b, 3111HD Schiedam. Vlaar dingen: Postadres, postbus 467,3130 AL Vlaardingen. Telefoon, 4736049 of 4265205. Schiedam: Telefoon: 4736061 of4266646. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdagochtend voorafgaand aan de plaatsing op don derdag in ons bezit te zijn. Twee Marokkaantjes verdwaald in centrum mms VLAARDINGEN „Wij zijn er nog niet, maar er zit ondanks de pieken toch een positie ve ontwikkeling in." De ze conclusie trekt ir. W.A.J.M. van Loosbroek van Gemeentewerken uit de verkeersongeval len cijfers van de afge lopen jaren. 'Met de no dige voorzichtigheid' schrijft hij de daling van het aantal ongeval len met letsel toe aan het Verkeerscirculatie plan (VCP). Als voor beeld noemt hij de twee beruchte kruispunten Marathonweg West landseweg en Kethel- weg Burg. Verkade- singel. Deze staan niet meer in de 'toptien' van gevaarlijke kruispun ten. Ir. W.A.J.M. van Loos broek: „De ef fecten van het VCP zullen zich in steeds mindere mate voordoen want wij heb ben de specta culaire maat regelen gro tendeels wel gehad." De Marathonweg West landseweg en Kethelweg Burg. Verkadesingel (zie foto), ooit berucht, staan niet meer in de 'top tien' van gevaarlijke kruispunten. (Foto's Arie Wapenaar) WW#?*1. :j*<z -G'fh Direct na het bekend worden van de nieuwbouwplan- nen voor een ABC-complex aan de Kreupelstraat en de Lange Kerkstraat werd door bewoners een handteke ningenactie gestart. (Foto Arie Wapenaar) A/( Door voor uw spaargeld "Spaarcertificaten" te kopen slaat u twee vliegen in één klap. Elk jaar krijgt u automatisch een hogere rente. In het vijfde jaar liefst &A%: En u kunt uw certificaten op elk moment vrij en zonder kosten inwisselen. Dat is modern, veilig en makkelijk sparen! Certificaten van/ 1.000,—en veelvouden daarvan (max.: 10.000,— per certificaat). Maximale looptijd-S jaar. Elk jaar een hoger rentepercentage. Gemiddeld dus 5 jaar lang een hoge rente. Op naam gesteld. Dagelijks inwisselbaar, zonder kosten. Wilt u meer weten? Bij het kantoor bij u in de buurt vertellen ze u er meer over. Schiedam Vlaardingen spaarbank scliiedam DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1987 wegwHzer SCHIED AM-NOORD De Stichting Samenlevings opbouw Schiedam-Noord heeft voor de Jeugd verschil lende vakantieaktiviteiten in petto. Vanavond is er bij het pand Wesp (kruising Metro- pad/Churchillsingel) een bar becue voor tieners van twaalf tot vijftien jaar, aanvang 19.30 uur. Vrijdag 7 augustus maakt de jeugd van zes tot twaalf jaar een uitstapje naar Plaswijck. Vertrek 10.00 uur. Kosten voor deelname be dragen 2,50. Dinsdag 11 au gustus staat er een wateres tafette op het programma, anvang 10.00 uur. Woensdag 12 augustus is er een viswed strijd, aanvang 14.00 uur. in lichtingen, tel. 4702207. BRIDGE-INSTUIF De dienst Sport en Recratie begint, na een korte onder breking, maandag 10 augus tus weer met de zomer- bridge-instuif. De overige avonden waarop gespeeld wordt zijn maandag 17, 24 en 31 augustus. Deze kaart avonden zijn in de kantine van de sportvereniging Excel sior '20 aan de Parkweg Aanvang 19.45 uur. Inschrij ving is uitsluitend'per paar mogelijk, voor aanvang van de instuif. Kosten voor deel name zijn 4,-. DE WOUDHOEK In het dienstencentrum De Woudhoek (Heijermansplein 35) is nog tot en met woens dag 12 augustus een exposi tie van naaldschilderijen te zien. De schilderijene kunnen iedere werkdag tussen 9.00 en 16.30 uur bezichtigd wor den. TOERCLUB RIJNMOND De fietstourclub Rijnmond rijdt zondag 9 augustus een zondagrit. De start is om 10.00 uur. Voor dinsdag 11 augustus staat er een Rijn- mondsterrit op het program ma, start 18.30 uur. De start plaats is bij de kantine van de Wielerbaan Schiedam, Olympiaweg (Sportpark Har- ga). BILJARTTOERNOO! Biljarters kunnen zich vanaf heden opgeven voor een toernooi in het dienstencen trum De Woudhoek (Heijer mansplein 35). De data van het biljarttoernooi zijn 8, 17, en 24 september en 1, 6 en 9 oktober. Kosten voor deelna- me bedraggen 7'2l5Ö pér per soon. Er is plaats voor maxi maal veertig kandidaten. In schrijven is mogelijk tijdens werkdagen van 9,00 tot 12.00 uur aan de balie in het dien stencentrum. KLAVERJASSEN Het jaarlijkse zomerklaverjas- toernooi in het dienstencen trum De Woudhoek (Heijer mansplein 35) is deze keer op vrijdag 21 en 28 augustus. Op beide dagen begint het klaverjassen om 13.30 uur De kosten voor deelname be dragen 4,- per persoon. Be langstellenden kunnen zich ■tot en met vrijdag 14 augus tus inschrijven in het dien stencentrum. STRAATFEEST in de Sommeldijkse straat is zaterdag 8 augustus een straatfeest, 's Middags be gint straatfestijn met een playbackshow voor kinderen, aanvang 14.30 uur. Het avondprogramma wordt ge vuld met drie bands. Vroeg in de avond treedt de groep Camino Rea! op. Deze groep maakt synthesizermuziek. Daarna is er sen optreden van de Hot Bluezz Band uit Vlaardingen. Als uitsmijter staat de Schiedamse band Tip On In op het programma. NIVON De natuurgroep van het'Ni- von, afdeling Vlaardingen, maakt zondag 9 augustus een excursie naar een van de Duinbos-gebieden tussen Den Haag en Lisse. De groep vertrekt om 9.00 uur vanaf station Vlaardingen-Oost. Be langstellenden moeten zich twee dagen van te voren aan melden bij Kor Bravenboer, tel. 4342106 tussén 18.00 en 19.00 uur. WANDELCONCERT Vier organisten verzorgen za terdag 8 augustus het wan delconcert in de Grote Kerk (Markt). Het zijn Pim Melle- gers, Adri Hoogendijk, Henk Siereveld en Jos Moors. Op hèt concertprogramma staan onder meer werken van G. Frescobaldi, H. Scheidemann en J. S. Bach. Het concert is te beluisteren tussen 15.00 en 17.00 uur. De toegang is gratis. ORGELWEEK In het kader van de Orgel- week van 10 tot en met 15 augustus is er een reeks con certen in de Grote Kerk (Markt). Maandag 10 augus tus is het openingsconcert met Vlaamse orgelmuziek van Cornet tot Lemmens door Kamiel D'Hooghe, aan vang 20.00 uur. Dinsdag 11 augustus geeft Antoors Fau- connier een lezing over Pieter van Peteghem en het Vlaam se rococo-orgel, aanvang 20.00 uur. De toegangsprijs voor deze avondprogram ma's bedraagt 6,- per avond. Houders van een CJp of Pas 65 betalen 4,- .Donderdag 13 augustus is er een lunchconcert door Aad Zoutendijk. Op het program ma staat Nederlandse orgel muziek van Sweelinck tot An- driessen, aanvang 12.45 uur. Toegang gratis. WIELERRONDE De jaarlijkse Wielerronde van Maassluis wordt vanavond verreden. Evenals vorïg jaar is het parcours uitgezet op de P.J. Troelstraweg. Mozart- laan, Industrieweg en Mac- kaypiein. Start en finish zijn op de P.J. Troeistraweg ter hoógte van de Nijverheids traat. De start voor de liefhebbers/- veteranenwedstrijd over een afstand van 50 kilometer is om 17.45 uur. De amateur wielrenners starten om 19.15 uur, zij leggen een afstand af van 80 kilometer. Vanaf 17.30 uur is het parcours voor verkeer gesloten. Door gaand verkeer wordt omge leid via de Eiektraweg, Noorddijk, Marnixkade en Govert van Wijnkade. Voor vrachtverkeer geldt een an dere route: via de Laan 1940-1945, P.C. Hooftlaan, en Westlandseweg of via de Rozenlaan en de Westlandse weg. GROTE KERK De organist Jan J. van de Berg geeft zaterdag 8 augus tus een concert op het Gar- - relsorgel van de Grote Kerk. Op het concertprogramma staan onder meer werken van A.C. Schuurman,',J.S. Bach en A. Gujlmant. Het concert begint om 20.15 uur: Plaats-*." bewijzen zijn verkrijbaar voor aanvang van het concert in de kerk. Toegangsprijs: 5,-. Kinderen tot twaalf jaar en houders van een CJP of Pas 65 betalen ƒ3,50. Jan van de Zwart speelt za terdag 8 augustus van 15.00 tot 16.00 uur op het beiaard van de Grote Kerk. Hoek van Holland ZWEMBAD De Dienst voor Recreatie en Wijkaccommodaties organi seert zaterdag 15 augustus weer het evenement 'Sla 'm er in' in het zwembad aan de Cordesstraat in Hoek van Holland. Vele bedrijven zoals sportscholen, cafés, kassen- bouwers, autorijscholen en dergelijke zullen hun ploegen weer de balk op sturen met de opdracht zelf zo lang mo gelijk te blijven zitten en de tegenstanders er af te slaan. Het spektakel begint 's mid dags om twee uur. WEEKENDDIENSTEN Schiedam. Het Schlelandzie- kenhuis aan de Stadhouder slaan heeft dit weekeinde EHBO-dienst, tel. 4733733. Ambulance, tel. 4333300. Huisarts: bellen met de boodschappendienst, tel. 4206611. Spoedrecepten, tel. 4261480. Tandarts: E. de Wilde, Prins Bernhardlaan 98, tel. 4268702. Spreekuur van 17.00 tot 18.00 uur, op zaterdag en zondag. Vlaardingen. Huisarts: tel. 4340403. Tandarts: spreek uur op zaterdag en zondag van 17.00 tot 17.30 uur, tpl. 4206611. Weekeind- en nachtdienst apotheek: Wiardi Beekman Apotheek, Wiardi Beckmansingel 5, tel. 4354500. Maassluis. Huisarts: zaterdag 8 augustus M.J. van Dijk, Bur Schwartziaan 5, tel. 21790; zondag 9 augustus V.J. Knippenberg, Dr Jan Schoutenlaan 12, tel. 11441. Tandarts: zie Vlaardingen. Weekeind- en nachtdienst apotheek vrijdag 17.30 tot volgende vrijdag 8.00 uur: Maassluis Oost, Mesdaglaan 19, tei. 25321 Eerste hulp Maassluis (alleen als de hulsarts niet bereik baar is), tel. 4742222. Ambu lance: tel. 4333300. HOEK VAN HOLLAND Bijna 1500 deelnemers doen de ze week mee aan de VW va kantie avondvierdaagse. Dat zijn er veertig minder dan vo rig jaar, maar gezien het slechte seizoen en het geringe toeristische bezoek aan Hoek van Holland zijn de organisa toren niet ontevreden. De avondvierdaagse- is een soort generale repetitie, want volgend jaar zal voor de 25ste keer dit evenement worden ge organiseerd. Ook nu is de af stand van zeven kilometer het drukst bezet met vooral veel groepen van campings en kampeerterreinen. Op de tien en vijftien kilometer geven de individuele tippelaars meer de toon aan. Vrijdagavond zal de massale intocht worden gehou den met een défilé langs de deelgemeentesecretarie an de traditionele bloemenhulde voor de deelnemers. VLAARDINGEN Bij een aanrijding tussen een auto en een bromfiets is een 19-jarige Vlaarainger, die achterop de bromfiets zat, op straat geslin gerd. De jongeman is overge bracht naar het Holyzieken- huis. De aanrijding vond plaats op de kruising Parallel weg Stationsstraat en werd veroorzaakt door de automobi list," die bijhet afslaan geen voorrang verleende aan de bromfietser. SCHIEDAM Twee Schie damse jongetjes van Marok kaanse afkomst zijn gisteren na een lange zwerftocht door- de stad weer bij de ouders te ruggebracht. De twee raakten de weg kwijt in de Schiedamse wijken centrum en Nieuwland. Twee wijkagenten en een centrumbewoonster ontferm den zich over de knaapjes. v> v s* v svx" sti 6', Uit een analyse van de afde ling verkeer van Gemeente werken, die jaarlijks wordt ge maakt, blijkt dat het totale aantal ongevallen per jaar licht daalt. Ook het aantal on gevallen met letsel daalt. Van Loosbroek kijkt het liefst naar deze categorie, omdat de poli tie daarvan vrijwel altijd rap port opmaakt. 'Gewone* aanrij dingen worden steeds vaker buiten de politie om door de betrokkenen geregeld via het bekende aanrijdingsformulier. Ook kijkt Van Loosbroek het liefst naar perioden van drie jaar, 'om de pieken af te vlak ken'. Voor de komende jaren ver wacht de verkeers-ingenieur, dat de dalende trend zich voortzet. Dat blijkt al uit de cijfers over het eerste halfjaar van 1987. „Het beeld komt na genoeg overeen met dat van 1986. Maar de effecten van het VCP zullen zich in steeds min dere mate voordoen, want wij hebben de spectaculaire maat regelen grotendeels wel ge had," zegt hij. Het enige grote werk in het kader van het VCP is nog de reconstructie van de Van Hogendorplaan, die eind '•f, ^5 Tl ril* e i^arf 'tliuölii i „i SCHIEDAM De Bewoners Vereniging Schiedam Centrum (BVSC) gaat de protesten van bewoners tegen de vestiging van een ABC (Albert Heijn, Blokker en C&A) structureren. Bewoners van de Lange Kerk straat, de Boterstraat en het Herenpad kwamen deze week in zaaltje Beatrix in de met sloop bedreigde Lange Kerk straat bijeen. De BVSC heeft tijdens de vergadering gepro beerd alle feiten op een rijtje te zetten. „Er spelen uiteraard vele persoonlijke belangen van alle bewoners. Verder Is het uit cultureel historisch oogpunt natuurlijk erg jammer dat de helft van de straat wordt afge broken en dat hel hofje weg gaat," aldus voorzitter Michiel versteeg en bestuurslid Eric Dijkhuizen. De centrumbewoners maken zich allen ongerust over de te i (verwachten verkeersoverlast na de vestiging van de winkels met twee parkeerlagen erbo ven. De BVSC, gesteund door velen, trekt het grote economi sche belang van het ABC-co tri plex in twijfel. „Het is de taak van de bewonersverenigingen om de argumenten van de be woners te onderzoeken. Wij moeten inspringen op de belan gen van die mensen uit onze wijk," aldus Dijkhuizen. Het gemeentebestuur en de winkeliersverenigingen in het centrum achten de ABC vesti ging een aanwinst voor de stad. „De grote omloop via Hoogstraat, Grote Markt en Broersvest wordt erdoor gesti muleerd," stellen zij. „Het leeft bijzonder sterk. Ie dereen in deze buurt is er vre selijk mee bezig. Emotionele taferelen spelen zich af. Het Is nu zaak de protesten te bunde len, te structureren en dan weer gesprekken met wethou der Zijdeveld te voeren," aldus BVSC bestuurslid Eric Dijk huizen, die sprak van een „overweldigende opkomst" op de oriënterende bijeenkomst. Het gaat goed, maar wij zi jn er noj, niet dit jaar begint, en de afsluiting van de Anth. Knottenbeltsin gel. Daarna resteren nog enke le kleinere werkzaamheden in het centrum. Verheugd is Van Loosbroek over de "letselongevallen cij fers. „Er is geen kruispunt in Vlaardingen meer met meer dan drie letselongevallen," zegt hij. „Een berucht kruis punt als de Kethelweg Burg. Verkadesingel is in drie jaar teruggegaan van 4 naar 1 en de Marathonweg Westland seweg, die jarenlang in de top-3 heeft gestaan, komt niet meer in ons lijstje voor. Het to tale aantal letselongevallen zal ongetwijfeld verder dalen. Maar wij zijn er nog niet. Er zijn nogal wat steden van ver gelijkbare grootte, waar min der ongevallen plaatsvinden. Het moet dus mogelijk zijn om de stad nog een stuk veiliger te maken." IN DE PERIODE 1982 tot. en met 1986 is het aantal ongevallen in Vlaardingen afgenomen van 1557 naar 1489. Het aantal ongevallen met letsel daalde van 250 naar 216. De letselohgeval-, Ien vinden steeds minder' plaats in woonwijken (van 140 naar 118). Deze daling geldt ook de grote wegen lp de stad (van 110 naar 98), maar het jaar 1986 week van deze ontwikkeling af met 98 letselongevallen op de grote wegen tegen 70 een jaar eerder. In de woonwijken daalde het aantal letselongevallen vo rig jaar van 153 naar 118. Hoewel het aantal slacht offers betrokken bij aanrij dingen, zich In een dalende lijn beweegt, is opvallend, dat deze ontwikkeling niet voor alle categorieën ver keersdeelnemers geldt. Zo nam het aandeel van de fietsers naar verhouding foe: van 28 percent in 1982 naar 33 percent In 1986. Van het totaal aantal slachtoffers In 53 percent jonger dan 23 jaar en 16. percent ouder dan 55 jaarjj^ Op de 'toptien' van ge-^ vaarlijke kruispunten, ge,« rekend over de periode 1984; tot en met 1986, staat de, Holysingel Dillenburgjj singel op de eerste plaat^ met in totaal 14 Ietselonge-, vallen. Daarna volgen de- Burg. Heusdenslaan Burg. Verkadesingel (12), Lepelaarsingel Dillen burgsingel (12) en de afrit rijksweg 20 Vl&ardingen- Holy Holysingel (10). i 'J'*' Dijkhuizen was zelf een van de allerlaatste bewoners van de antieke Kreupelstraat, het ten dode opschreven Buitenhofje van Belois, dat eveneens zal moeten wijken voor de drie ■jyinkels. Ongeruste bewoners, waar onder HW tekenaar Theo Gootjes, binnenstadsbewoners Jan Hagendoorn, John Zwart en de bekende boekverkoopster mevrouw Niemandsverdriet uit de Lange Kerkstraat voer den direct na het bekend wor den van de nieuwbouwplannen van de drie grootwinkelbedrij ven spontaan actie. Gootjes maakte een messcherpe spot prent met wethouder Chris Zij develd als hoofdfiguur. Span doeken werden bevestigd aan de puien van de huizen, die voor de ABC zullen moeten wijken. Krantenknipsels wer den voor de ramen gehangen en handtekeningenlijsten de den de ronde. De Historische Vereniging Schiedam (HVS) legde zich neer bij de al lang gevreesde sloop van het eeuwenoude Bui tenhofje van Belois aan de Kreupelstraat. De HVS had restauratieplannen voor de vijf piepkleine antieke huisjes klaarliggen. Maar de wonink jes staan niet op de Nationale Monumentenlijst, dus mogen zonder pardon worden ge sloopt. De Schiedamse aanne mer en monumentenliefhebber Sondermeljer, lid van de HVS en de maker van het gedetail leerde renovatieplan voor het Buitenhofje van Belois, zal lijdzaam moeten toezien hoe de Kreupelstraat ten onder gaat. Bouwtekeningen van het ABC-complex zijn nog nergens opgedoken. Wethouder Zijde veld was gisteren niet beschik baar voor commentaar. „Wij snappen niet waarom de puien van sommige panden niet ge woon kunnen blijven staan. Achter de oude muren kan toch het winkelcomplex wor den gebouwd," is steeds vaker te horen door Schiedammers. -.ic.i, j.. heeftgped nieuws voor UCöóö mi ■jmj V

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1