Bewonersvereniging nieuwbouwwoningen is woedend over berekening van stookkosten gangers goed Composteringsbedrijf wil uitbreiden Nicaragua- maken het Straatvirtuozen Kindercarnaval wv ws i j f 1 l;j| i!feli z$&<jÊm!L2» - =4', - "k44 m§ Expositie Milieu Op speurtocht door de binnenstad van Vlaardingen,. de vragenlijst wordt nauwkeurig bijgehou den. Fikkie stoken op de bouwspeelplaats aan het Hoofdplein in Schiedam Zuid: het blijft altijd leuk. SCHIEDAM VLAARDINGEN Verveelt de schoolgaande jeugd zich helemaal niet meer of ligt het aan het slechte weer? In ieder geval trek- ken de kinder-vakantieactiviteiten in Vlaardingen èn Schiedam die zich buitenshuis afspelen veel minder jong publiek dan in vorige jaren. Belletje trekken De Gangalong-gang bij hun hut op het grasveldje bij het Bachplein in Schiedam Noord: „De hut heet Blue-house, omdat we hem blauw gaan verven." (of) „Ons ge heime wachtwoord mag niet in de krant, want dan weet iedereen het." (Foto's Arie Wapenaar Toffe gozers Luid gejuich ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1987 Asfaitering - J HET VRIJE VOLK vlaardingen-schiedam •Jt" j 'Juffrouw, hii zit de hele tiid spijkers in onze hut te slaan' Toch is het volgens de jeugd werkers belangrijk om met dit soort evenementen door te gaan. Al gaat het dan niet om grote, aantallen, vaak komen kinderen die verder niet op va kantie gaan, op deze activitei ten af, zo stellen zij. Als Annelies de Groot van Buurthuis Zuid om 11.30 uur bij de bouwspeelplaats aan het Hoofdplein in Schiedam arri veert wordt zij bij het hek al door een handjevol enthousias telingen opgewacht. De zesja rige Roy springt uitgelaten op een-cróssfietsje en rijdt de ver slaggever haast van de sok ken. Nadat Daniël,* 9 jaar, zijn rapport aan Annelies heeft la ten zien werpt hij zich fanatiek op het houthakken, met fikkie stoken zijn favoriete bezigheid op de speelplaats. „Uitkijken, ik ga hakken," zegt hij vol bra voure tegen een vriendje dat een kop kleiner is.' Als hij even later met één hand de bijl han teert, vliegen de spaanders in het rond. Buurthuis Zuid heeft geen speciaal budget voor zomerac- tiviteiten. Omdat het program ma binnenshuis stil ligt in deze periode, wilde men toch wat doen op de speelplaats. Anne lies: „Het is deze zomer nogal rustig. We improviseren veel. 's Maandags kunnen ze bakken en braden, 's woensdags zijn er spelletjes en vrijdags wordt er gefietst. Maar het liefst willen ze toch altijd weer fikkie sto ken, hutten bouwen en cros sen." In vorige jaren werd er wel eens wat met thema's gedaan, maar zonder veel succes. „Hier komen voornamelijk av onturiers, 'ruig buitenvoik' .noem ik het altijd, en die laten ziqh niet zo makkelijk in een thema duwen," aldus Annelies. De speelplaats wordt voorna melijk bezocht door een harde kern van tussen de 10 en de 15 kinderen die bijna elke dag ko men, weer of geen weer. Volgens Annelies is er toch een hoop verveling onder de kinderen, omdat veel gezinnen uit de wijk dit jaar niet op va kantie gaan. „Maar lang niet alle kinderen vinden het hier leuk, dat is nu eenmaal zo. Die spelen liever binnen. Met een ander groepje, tussen de tien en de veertien jaar, zijn we het contact helaas kwijtgeraakt. Ze lopen nu een beetje te straatschooieren door de buurt, allerlei kattekwaad uit halen. Die bereik je niet meer met dit soort activiteiten," al dus de jeugdwerkster. Bij de Stichting Samenle vingsopbouw Schiedam Noord ,(SSSN)- wachtte men met het organiseren van vakantieacti viteiten tot Jeugdland afgelo pen was. „In het verleden de den we wel eens dingen gelijk tijdig, maar dat heeft weinig zin; jeugdland trekt gewoon teveel kinderen weg. Nu heb ben we tot 21 augustus twaalf programma-onderdelen, waar onder vier voor tieners tot 15 jaar. Ben paar uitstapjes, een viswedstrijd, vliegers maken, een spelmiddag, eenverras- singstocht en nog'veel meer, alles rond de thema's land, wa ter en lucht," vertelt' jeugd werkster Frederica van der Klugt temidden van het geha mer en gezaag van zo'n vijfen twintig huttenbouwers op het grasveldje naast tde tramlijn bij het Bachplein. In een paar-uur'tijd hebben de bouwvakkertjes uit ruw houten pallets een 'zevental hutten gefabriceerd, sommige zelfs met twee verdiepingen. Al snel blijkt dat er aan het in terieur van de bouwseltjes ook nog het nodige gedaan moet worden.Juffrouw, wij hebben pijn in onze kont, wat moeten we nou doen?" komt Patricia (9) vragen, die te lang op de ongeschaafde vloer heeft geze ten. „Je moet er ook een paar kussentjes in leggen," raadt Frederica aan. De samenwer king bij het bouwen verloopt lang niet altijd vlekkeloos. „Hij zit de hele tijd spijkers in onze hut te slaan. Ik heb al gezegd dat hij niet meer meedoet, maar hij gaat gewoon door," komt een achtjarig opzichter- tje zich beklagen. Beter gaat het met de hutten .van de Gahgalong-gang, zoals ze zichzelf noemen. Eendrach tig zette dit zestal twee optrek jes in elkaar, verreweg de mooiste van het veldje. Ze heb ben het professioneelaange pakt. Jeffrey (11) bracht zelf spijkers mee van huis en Da vid (13) zorgde voor vuilnis zakken, zodat er ook bij een buitje droog gezeten kan wor den. „De hutten heten Blue-Hou se, omdat we ze blauw gaan verven," legt Dana uit, het eni ge meisje in de groep. Een ge heim wachtwoord heeft de bende ook, maar vlak voordat de tienjarige Miquel het wil zeggen, bedenkt hij zich: „Nee, toch maar niet, want als het in de krant staat weet iedereen - JviS? h -WSTN: het." De 'gang' hoopt dat hun bouwwerkjes nog een tijdje kunnen blijven staan, maar ze maken zich weinig illusies, „want die grote gasten maken toch alles weer kapot". Ook zonder hutjes weet dit clubje zich wel te.vermaken. Sergio (10): „Met Miquel heb ik een kabelbaantje gespannen tussen onze balkons, en met mandjes geven we zo briefjes aan elkaar door. En anders gaan we oorlogje spelen met bessen, of belletje trekken," be kent hij zonder gêne. SSSN kreeg geen extra geld voor zomeractiviteiten, maar wilde toch wat doen en vond de middelen door binnen de eigen begroting wat te schuiven. „Daarnaast draait het pro gramma voor een belangrijk deel op de inzet van vrijwilli gers," aldus Frederica. Of de jeugd in Noord zich massaal loopt te vervelen is volgens haar niet helemaal duidelijk. „Je ziet niet zoveel kinderen op straat, maar dat hoeft niet veel te zeggen. Ik weet wel dat een hoop mensen in de wijk die normaal naar de caravan zou den gaan, dat nu niet doen vanwege het weer. Voor die ou ders is het een uitkomst dat wij wat organiseren. Ik ver wacht toch wel tussen de twin tig en dertig kinderen per acti viteit," zegt zij. de gemeente pas op het aller laatste moment wat gelden bij elkaar te schrapen voor kin der-vakantieactiviteiten. Wil lem Brobbel en Ed Boudewijn, beide studenten aan de Acade mie voor Lichamelijke Opvoe ding in Den Haag, begeleidden de afgelopen twee weken het programma dat bestond uit waterrecreatiedagen, bosspe- len, sporttoernooitjes, spelmid- dagen en speurtochten. Zij wijten de teleurstellende opkomst aan de slechte publi citeit en het weer, .Anders weet ik het ook niet. Verleden jaar was het in ieder geval veel drukker. Dit jaar zijn al leen de wateractiviteiten een succes, daar komen er wel der tig op af. Verleden week waren er bij de speurtocht door het centrum echter maar twee," zegt Ed. Ook de week erop is de be langstelling voor de speurtocht gering. Vijf jongens en vijf meisjes komen er opdagen, zo dat Ed en Willem maar twee groepjes met een vragenlijst de stad in kunnen sturen. Om dat er een prijs is uitgeloofd voor de groep die het eerste klaar is, zetten de meisjes er flink de sokken in. Maar de vraag 3 levert problemen op: „Welk beest ligt er tussen de HEMA en C&A?" Ze staan een tijdje te puzzelen, maar komen er niet uit. In vliegende vaart 'duiken ze giechelend de draai deur van C&A in, waar.de vol gende opdracht uitgevoerd moet worden. En verder naar het liesveld, waar een bekend stripfiguur opgespoord moet worden. Wendy" ziet 't het eerst: „Flintstone" staat er op, een vitrine, bij Radio Modern voor. Snel door naar de volgen de vraag. Als de meisjes zien dat ze als eerste bij het eind punt van de tocht zijn, gaat er een luid gejuich op. In Vlaardingen wist het bu reau Sportieve Recreatie van Nog nahijgend en vol branie komen de jongens vijf minuten later ook aangerend. De der tienjarige Robbie wist het ant woord op vraag drie ook niet meteen: „Ik zag een mier lopen en wou dat maar invullen, maar toen snapte ik het op eens: een zebra. Ik was er al drie keer overheen gelopen!" Omdat ze meer vragen goed beantwoord hebben, winnen de jongens uiteindelijk. „We wa ren gewoon beter," weet René- (14). De meisjes, allemaal 10 of 11 jaar, kijken wat beteu terd, maar als Ed en Willem Mars en Nuts uitdelen is het leed weer geleden. Behalve een weekje tiener- toeren gaat René dit jaar niet weg. Hij volgt de meeste on derdelen van het programma en vindt Ed en Willem 'toffe gozers'. ,A1 mijn vriendjes zijn verder weg, dus ik vind het hartstikke leuk dat dit er is. Vooral kanoën en vlotten bou wen. Ook als het regent ga ik erheen," zegt hij. „Wij vinden het leuk om te doen, en de kinderen die ko men zijn erg enthousiast over het programma," aldus Wil lem. „Want als je verder niet weggaat is zes weken alleen maar thuiszitten een heel lan ge tijd, hoor. En die categorie kinderen zal er altijd blijven," besluit hij. SCHIEDAM Bij de bewo ners van de nieuwbouwhui zen aan de Schiedamse Ma- riastraat, Gordonstraat en het Vriendschapsplein vielen vorige week drie jaarafreke ningen van achterstallige stookkosten op de deurmat. Huisbaas de Woningbouw Vereniging Schiedam (WVS) had de jaarrekeningen over '83-'84, '84-*85 en '85-'86 met te betalen bedragen variërend van 500 tot 3000 gulden zon der overleg naar de bewoners gestuurd. De Bewoners Ver eniging Schiedam West (BVSW), die jarenlang over leg voerde over de stookkos ten en de correcte berekening' ervan, is onmiddellijk in de bres gesprongen voor de ge schrokken nieuwbouwbewo- ners. De huurders lazen in een brief bij de gepeperde no ta's dat zij het verschuldigde bedrag via een betalingsrege ling binnen tien maanden moesten voldoen. „Voor ons betekenen die jaarafschriften over de stookkosten terug naar 'af. Dit is belachelijk. Daar knok je geen jaren voor. De WVS heeft zelf jarenlang getalmd met het maken en sturen van die rekeningen. En met het .uittesten van de verwar mingsapparatuur die niet deugt. Nu komt opeens alles in een keer. Dat noemen wij een overvaltaktiek. De nieu we WBS directeur heeft zeker gedacht: effies schoon schip maken en incasseren dat geld," denkt het lid van de stookgroep van de BVSW, Matthy Alblas. Matthy Alblas is razend en met hem vele andere wijkbe woners in West en het cen trum van de stad. Want er vielen niet alleen rekeningen bij 85 Schiedamse huisgezin nen in West op de mat, maar ook bij de bewoners van flats aan de Korte Haven. De BVSW heeft een brief op poten' gestuurd naar het bestuur en de directie van de WVS. „Omdat het een geme ne truc is van de woningbouw vereniging. En nog wel in de vakantietijd. De mensen schrikken zich naar. Wij zijn eigenlijk nog gesloten ook," raast de voorzitter van de BVSW Hans Coster. Coster rt uit: „Die stookkosten zijn maf het begin een probleem gebleken. De kosten worden per trappenhuis berekend. Dat houdt al in dat zuinige stokers voor de koukleumen naast hen meebetalen. Er was overeengekomen met de huisbaas dat er in twee hui zen proeven genomen zouden worden. Die tests zouden in maart dit jaar plaatsvinden. Nooit iets van gemerkt. De rekeningen zouden niet geïnd worden voordat de techni sche mankementen waren verholpen." Alblas voegt eraan toe: „Er was al eerder aan het licht gekomen dat de pompeapaci- teit van de verwarmingsin stallatie te laag was. De huis baas bestrijdt dit. De elektro nische meter die in het appa raat zit is niet te ijken. Dus onderling bestaan er grote verschillen in aantallen en bedragen. Dat klopt gewoon niet" De nieuwbouw bewoners in West schakelden op eigen kosten en op advies van de vorige bewonersdesKundige Bert van Kan een expert in. Het Ingenieurs Bureau Vene- ma uit Voorschoten bereken de alle kosten, onderzocht en testte de installatie en kwam tot de conclusie dat de maan delijkse voorschotbedragen klopten. „Die bedragen waren variërend van 60, 70 tot 80 gulden per maand niet te hoog. Dat is gebleken uit een uniek thermografisch onder zoek. Dus er schortte wel de gelijk iets aan dié installa ties, omdat de jaarnota's hele hoge uitschieters hadden. De WVS heeft de rapporten van de expert echter heel arro gant van de tafel geveegd," zegt Alblas. kortaf De in Hoek van Holland wo nende kunstenaar AriJ Baren- drecht, die ai vele exposities op zijn naam heeft staan, zal ais eerste een soio expositie inrichting in Galerie Ultra in Naaldwijk. Op woensdag 12 augustus zal wethouder Aaltje Emmens, wethouder voor Cul turele Zaken in Naaldwijk, de expositie openen. Olieverf en acrylschilderijen vormen dit maal het belangrijkste be standdeel van de expositie. Van 10 tot en met 14 augustus worden op de Marathonweg, Westlandseweg en Schiedam- sedijk in Vlaardingen asfalte- ringswerkzaamheden uitge voerd. Het verkeer dient reke ning te houden met stagnaties. Het wordt met verkeersborden gedurende deze periode ver schillende keren omgeleid. De Johan de Wittstraat-tussen Van der Duyn van Maasdam- iaan en de Van Maanenstraat wordt opnieuw bestraat. De werkzaamheden duren tot eind deze maand. Het bedrijf Gemeentewerken te Vlaardingen wordt per 1 okto ber uitgebreid met twee mi lieu-ambtenaren. Het bureau milieu zal dan vijf personeelsle den tellen. De uitbreiding houdt verband met het over dragen van de taken en be voegdheden in het kader van, de Hinderwet aan de gemeen te. Voorheen deden de provin cie Zuid-Holland (voorheen Rijnmond) en de Dienst Cen traal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) te Schiedam dit. De nieuwe medewerkers zijn op dit moment nog werkzaam bij de DCMR en de gemeente Naaldwijk. HOEK VAN HOLLAND Het Composteringsbedrijf Zuid- Hoiland wil de activiteiten op zijn terrein aan het Nieuw Oranjekanaal belangrijk uit-, breiden. Naast het huidige composteringsbedrijf voor tuinafval wil het bedrijf nu ook een groot terrein gaan inrich ting voor de verwerking van op de veiling doorgedraaide pro- dukten en de opslag van sub- straat-afval. Het bestuur van de stichting Verwerking Tuinafval Westland zal binnenkort het gemeente bestuur van Rotterdam vragen om het bestemmingsplan Bui tengebied Oost zodanig te wij zigen dat de voorgenomen uit breiding mogelijk wordt. Voor dat het officiële verzoek uit gaat, wil het bestuur echter eerst een onderhoud hebben met het dagelijks bestuur van de deelgemeenteraad, dat aan het eind van deze maand zal plaatsvinden. Vorig jaar werd het composter ringsbedrijf Zuid-Holland offici eel geopend. De vergunning,i omvat uitsluitend de verwer— king van organisch tuinafval uit het Zuidhollands glasdistrict en in het bijzonder uit het West- land. Op een bedrijfsterrein van 11 hectare zijn vier com- posterlngsvelden aangelegd met een gezamenlijke capaci teit van 160.000 kubieke me ter. Het bedrijf wil daar nu nog 18 hectare aan toevoegen. De aanvoer van tuinafval is in de tweede helft van 1986 veel gro ter geweest dan was verwacht. Daarom wil de stichting aan de bestaande composterlngsvel- den nog eens vier velden toe voegen. VLAARDINGEN Ondanks darmklachten en een snelle evacuatie door het leger gaat het goed met de 4 jongeren uit Rijnmond die hun zomervakan tie in Nicaragua doorbrengen. Dat blijkt uit een telefoonge sprek dat de omroep Vlaardin gen voerde met het viertal, Mi- chaël van Driel, Jan Haas en Adriënne Zoutendijk uit Vlaar dingen en Monique Hamerslag uit Schiedam. Ze zijn door de kerken een maand lang naar het Midden- Amerikaanse land uitgezonden om daar te wonen en te wer ken temidden van de arme be volking van de illegale Martln- Luther Kingwijk in de hoofd stad Managua. Inmiddels heb ben ze er drie bewogen weken opzitten. Tijdens een uitstapje op het platteland maakten ze mee dat de inwoners van het dorp waar ze te gast waren door het leger op transport werden gesteld vanwege de oorlogsdreiging. Zelf konden ze ook meteen in de legertrucks stappen, waar na ze de rest van de dag in een legerkamp moesten doorbren gen. De foto's die ze van deze gebeurtenis maakten werden door de militairen resoluut uit het rolletje geknipt. Het leven van alledag is een voortdurende confrontatie met de armoede. Na twee dagen te hebben gelogeerd bij Paul en Nel van der Harst, de pastoraal werkers die hen in de wijk op vingen, werd het viertal bij gastgezinnen ondergebracht. Monique omschrijft haar tijde lijke verblijf als „simpelweg- - een ruimte met een plekje om- te zitten en een plekje om te liggen met buiten een oude WC vol kakkerlakken.'' Ze eten hetzelfde eenvoudige voedsel als hun onderdakgevers, wat neerkomt op drie keer per dag bonen met rijst. Het slechte drinkwater heeft al diverse ma len tot ernstige darmstoornis sen geleid. Iedere ochtend om zes uur be ginnen de jongeren onder de bloedhete zon te werken, aan de bouw van het gemeen schapshuis of in het dakplaten- fabriekje dat Paul van der Harst met de buurtbewoners heeft opgezet. Tot het middag uur slepen zij samen met de Nicaraguaanse arbeiders met zand, cement en kruiwagens. De middagen worden gebruikt om indrukken van stad en land op te doen. Ze ontdekten dat i men in Nicaragua heel anders* met kinderen omgaat dan bij ons, maar ook dat de sterke drank in de wijk wel heel rijise-; lijk vloeit. Als bijzonder positief ervoeren zij de twee feesten t die zij met de wijkbewoners i meevierden, de achtste ver-j jaardag van de Sandinistlschej revolutie op 19 juli en het Jubi-t leum van een kerkgemeen- - i schap. f Het volledige gesprek met de jongeren wordt door de Om- roep Vlaardingen (94.1 MHz) uitgezonden op zondag 9 au- gustus tussen 17.00 en 18.00 uur en maandag 10 augustus tussen 18.30 en 19.00 uur. ROTTERDAM Muzikanten, cabaretiers, dansers, een jon gleur, een dichter, een humo rist, een kletsmajoor, zangers en een vocal group, allen zijn ze 15 augustus te zien en te horen tijdens de Rotterdamse voorronde van het Oranjeboom Straatfestival. Om 26 septem ber, tijdens de Open Haven dag, zal op een podium op het Stadhuisplein de regionale fi nale worden gehouden. De belangstelling om deel te nemen is in Rotterdam heel groot: binnen twee weken meldden zich 37 gegadigden, in totaal bijna 100 personen. Er waren echter slechts vijftien plaatsen beschikbaar. De deel nemers moeten eerst een voor optreden geven, waarvoor zij een publiekscijfer krijgen. Daarna volgt de stadsfinale op het Stadhuisplein. De besten van hen gaan naar de regiona le finale, waar (naast de titel 'Grootste Straatvirtuoos 1987' en een daarbij behorende tro-, fee) een geldprijs van 1500 gul den te winnen is. De stadsjury staat onder lei- - ding van de acteur Pieter Lutz, die samen met Radio Rijn mond-redactrice Jeanette Smit, actrice Simone Roos- kens. Oranjeboom-vertegen- s woordlger Herman van de Polf, Herman Barend (WV) en Jourij nalist Walter van Leeuwen moet beslissen welke straatar tiesten naar de finale gaan. De vooroptredens op het Lijn-* baanpieln, het Binnenwegplein, de Korte Lijnbaan en het Stad huisplein duren van 12.30 uur tot 13.30 uur. De stadsfinale op het Stadhuisplein begint .om 13.30 uur en zal om ongeveer 16.00 uur beëindigd zijn. Inlichtingen bij Peter Egge, te lefoon: (010-) 4137550. ROTTERDAM De Antilliaan se vereniging Cascabei doet het onlangs gehouden carnaval nog eens dunnetjes over. Op zondag 16 augustus wordt op het Afrikaanderplein bij het nieuwe Klooster een educatie- ve- en culturele dag gehouden, met caraïbische muziek, dans, gerechten, lekkernij en drank. Tevens vindt die dag een kin dercarnaval plaats en zal aan dacht wordan besteed aan leesboek-promotie. Aan deze dag wordt onder möer meege werkt door de Bewonersorga nisatie Afrlkaanderwijk (BOA), 't Klooster, Sarto en het bibllo- theek-filiaa! In de Afrikaander- wijk.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1