Protest tegen huizen in speelpark Burgemeester heeft het druk met jubilerende echtparen Poolse ontmoeting In Rotterdams haven Stadsgids in laatste ronde Persleiding Bijdorp kapot Winkeldieven op heterdaad betrapt Speeltuindag Ook Mozart speelde nog op Vlaardings Van Peteghem-orgel Nieuw storings - nummer GEWB mom** wm.' het vrije volk WV ws VLAARDIN GEN Als gevolg van jaren lange verwaarlozing verkeren grote delen van het' Vlaardingse gasnet in zeer slechte staat. Met acht gaslek ken per kilometer lei ding 'scoort' de stad ver boven de landelijke norm van drie lekken per kilometer. Meer afsluitingen De gemeente wil in dit groengebied in de Schie- damse wijk Nieuwland drie flats neerzetten. (Foto) Fluwelige fluiten Diamanten echtpaar Adriana Kal en Arie Boer: „Het is tegenxooordig maar een dooie boel op de Vlaardingse Hoogstraat, de plaats waar wij elkaar ontmoetten." (Foto Arie Wapenaar) De Dockyard V 7net Poolse kinderen op weg naar de Nieuwe Maas. (Foto De Jong Van Es) vlaarcfingen-schiedam DINSDAG 11 AUGUSTUS 1987 Het gemeentelijk Energie- en Waterleidingbedrijf (GEWB) wil het gasnet tegen het midden van de jaren ne gentig weer in goede conditie te hebben. Per jaar gaat het GEWB anderhalf miljoen gul den investeren in de vernieu wing van het net. Daarnaast wil men alle gevonden lekken meteen gaan dichten. De cijfers in het onlangs ver schenen jaarverslag van het GEWB spreken duidelijke taal. Een gespecialiseerd bedrijf dat in de jaren 1986 en 1985 een vijfde deel van het Vlaar dingse net onderzocht regi streerde bijna 1500 gaslekken. In Schiedam, waar men per jaar een kwart van het net doorlicht, kwamen in dezelfde periode nog geen 250 lekken aan het licht. Met één lek per anderhalve kilometer blijft de Schiedam ruim onder de toe gestane norm. Die norm is af komstig van de landelijke ver eniging van gasbedrijven, de Vegin. Waarnemend GEWB-direc- teur ir W. van' den Heuvel is Vlaardings gasnet is zo lek als een mandje zelfook geschrokken van de uitkomsten van het onderzoek. „Er zijn tot nu toe geen onge- lukkken gebeurd, maar als op sommige plaatsen de bomen doodgaan is het wel tijd om wakker te worden," zegt hij. „Het is zaak de boel nu gron dig aan te pakken, anders kun nen er gevaarlijke situaties ontstaan. Als we veel langer wachten wordt bovendien het onderhoud onbetaalbaar. Onze mensen hebben in 1986 meer dan duizend reparaties moeten verrichten, tegen 450 het jaar ervoor. Dat zou alleen maar erger worden." Volgens Van den Heuvel heeft het bedrijf decennia lang een veel te zuinig onderhouds-' beleid gevoerd. „De afgelopen dertig jaar ging alle aandacht uit naar nieuwbouw, naar uit breiding van het net," legt hij uit. „Er werd te weinig geld uitgetrokken om het bestaande net kwalitatief op peil te hou den. Het gevolg is dat sommige delen van het net, vooral in het centrum, al vijftig, soms zelfs zestig jaar oud zijn. Het gaan dan om gietijzeren pijpen, die vaak nagenoeg zijn dichtge- slibt Helaas hebben we moe ten constateren dat zelfs de jongere delen van het net, zo als in Holy, veel gebreken ver tonen. Dat geldt ook voor de waterleiding, want gelijktijdig gaan we ook dat net structu reel verbeteren. Niet dat er ge vaar voor de volksgezondheid bestaat, maar er moet nu inge grepen worden, anders stroomt er gewoon geen' water meer doorheen." Omdat het verwijderen van de aanslag niet meer mogelijk is, zullen de komende zeven jaar de slechtste delen van het net worden vernieuwd. Daar mee is een bedrag van zo'n tien miljoen gulden gemoeid. Het tweede beleidsspoor is om voortaan alle lekken te gaan dichten. Van den Heuvel: „Vroeger lieten we ongeveer 'de helft van de gebreken zit ten, waardoor je op die acht lekken per kilometer blijft zit ten, want er komen natuurlijk telkens nieuwe bij. Door rigo- reus alles aan te pakken hopen we in ieder geval zo snel mo gelijk op de Vegin-norm te zit ten, liefst binnen vier jaar al. Dat moet dan maar wat extra kosten." Vanaf 6 augustus heeft het Gemeentelijk Energie- en Waterleidingbedrijf op werkdagen tussen 19.00 uur 's avonds en 07.00 uur 's morgens en in de weekends een speciaal storingsnum mer: 4 60 85 14. Buiten deze uren, dus op werkdagen van 07.00 urn: tot 19.00 uur, blijft het klach tennummer ongewijzigd: 4 60 84 60. Een ander opmerkelijk gege ven uit het jaarverslag van het Energiebedrijf is de forse stij ging van het aantal afsluitin gen. Het aantal mensen dat van de Centrale Antenne In richting (CAI) werd afgesloten steeg in 1986 met ruim zestig percent tot 488. Bovendien moesten 102 gezinnen het zon der elektriciteit stellen, een toename van twintig percent. Het aantal gasafsluitingen bleef stabiel op twee. Ook beta len steeds meer abonné's hun rekeningen via de Gemeente lijke Sociale Dienst, hun aantal nam met zo'n vijftien percent toe tot 433. Het GEWB ver wacht dat dat aantal in 1987 nog zal toenemen. „Coulant beleid leidt nergens toe, daardoor komen de men sen alleen nog maar meer in de schulden, en daar is nie mand bij gebaat," aldus J.O. Appels, administrateur van het Energiebedrijf. „Er wordt vaak in het geheel niet meer gereageerd op aanmaningen en brieven. Als je dan geen ac tie onderneemt is de vogel vaak met onbekende bestem ming gevlogen en kunnen we het geld afboeken. De vorde ringen liepen onverantwoord hoog op, vandaar een strakker incassobeleld: wie niet op tijd betaalt wordt na enige waar schuwingen afgesloten. Vooral de CAI-afsluitingen hebben ef fect. Mensen blijken hun TV toch heel moeilijk te kunnen missen," zegt hij. Als gevolg van het nieuwe beleid is het bedrag dat uit staat aan achterstallige beta lingen bij het GEWB gedaald van 1.050.000 gulden eind 1985 via 986.000 gulden eind 1986 tot 730.000 gulden op dit moment. Opmerkelijk genoeg is in Schiedam het aantal afsluitin gen in 1986 juist gedaald. Vol gens M. Voogt, chef van de hoofdafdeling Gas Water van de Openbare Nutsbedrij ven Schiedam, heeft men in Schiedam eigenlijk nauwelijks problemen met wanbetalers. „Waar het in Viaardingen aan ligt weet ik niet, maar het geld komt bij ons altijd redelijk op tijd binnen. Het aantal CAI-af sluitingen is met 40 gedaald tot 50, bij de elektriciteit ging het van 50 naar 30 en het gas van 40 naar 25. Als je bedenkt dat bij sommigen alles tegelijk wordt afgesloten, dan gaat het in 1986 om 75 probleemgeval len op een totaal van zo'n 30.000 aansluitingen. Het be drag dat wij aan dubieuze de biteuren hebben uitstaan is heel acceptabel, vandaar dat wij geen enkele reden hebben ons invorderingsbeleid te wij zigen," aldus Voogt. m SCHIEDAM Een bouw plan voor 41 koopwoningen in het speelparkgebied aan de Vlaardingerdijk op de grens van de Schiedamse wijken Nieuwland en West stuit nu al op tientallen bezwaren. De bewonersverenigingen in de wijken West en In Nieuwland verweren zich tegen de plan nen. De gemeenteraad wij zigde, zonder het door te heb ben, in de'maartvergadering het bestemmingsplan voor de groenstrook. Eurowoningen zou op de speelweides in de 'put' beneden aan de Vlaar dingerdijk, de Dr. Schaep-' mansingel en de Burgemees ter van Haarenlaan drie flats van vijf hoog met 41 dure koopwoningen willen bouwen. „Onzindelijk om op dit ui terst populaire groengebiedje te gain bouwen. Drie flats zouden het worden van vijf hoog met nog dure koopwo ningen ook," legt J.J.S. de Kievith uit van de Bewoners Vereniging Schiedam West (BVSW). John de Kievith, ac tief buurtbewoner die zich al jarenlang met het Schiedam se bouwen en breken bezig houdt, wil alle juridische en niet-juridische middelen aan grijpen om de bouw van de flats te verijdelen. De Kievith schreef hierover brieven naar de leden van de Schie damse gemeenteraad en naar de Rotterdamse make- laar en woningbouwer Euro woningen, die de huizen nu al te koop aanbiedt. „De weerzin tegen het plan is algemeen. U kunt een iawi- pe van protesten verwachten. Dus om onnodige verspilling van energie te voorkomen: zie af van dit bouwplan," schrijft De Kievith aan Euro woningen, die momenteel aan de Schiedamse Vellevest luxe eensgezinshuizen bouwt voor „mensen met een wat grotere beurs". In de brief naar de gemeenteraad steekt De Kievith, namens de BVSW, zijn teleurstelling niet onder stoelen of banken. Hij vindt dat het college „mee doet aan de uitverkoop van het toch ai zo schaarse Schie damse groen en speelgebied". Wethouder van stadsver nieuwing mr. Hans van Kleef wordt „ondemocratisch ge drag" verweten. Hij kreeg het raadsvoorstel om het be stemmingsplan te wijzigen heel gemakkelijk door de raad. „Omdat de raadsleden zaten te slapen, toegegeven. Maar ik vind het maar ver dacht. Die groene buffer is goud waard. Niemand heeft zich dat gerealiseerd. In het betrokken raadsvoorstel zou het gaan om 'bebouwen van open plekken zoals in het meerjarenplan wordt be oogd'. Vervolgens wordt er voor het gehele groengebied een herziening van de be stemming voorbereid. Arro gantie van de macht noemen wij dat," moppert De Kievith. De speelweides, groenstro ken en vele struiken, planten en bomen werden door de ar chitect van Nieuwland be wust "gepland'. De bouwer van Nieuwland Jószef Mihó.- ly Hórvath tekende de wijk vol met zijn favoriete flats. Hij voorzag de wijk rijk van groenstroken, speelweides en- vijvers. Horvath geloofde in 'licht en lucht'. Hij wilde een gevoel van beklemming voor komen bij de bewoners van een compacte stad. Boven dien vormden de groenstro ken een gelijkmatige over gang van de flatwijk naar de oudere wijken ernaast met voornamelijk laagbouw en smalle straten. „Snel protesteren is van groot belang. Ik zweer het je: de piketpaaltjes staan al in de grond. De plaats waar ge bouwd gaat worden is al af gebakend. Het is onverteer baar dat zonder enige aan kondiging diep ingrijpende plannen worden gemaakt," vindt De Kievith, die ver volgt met: „Het is nog erger, omdat de raad onkundig is gehouden. De raad heeft hier over nog niet kunnen praten en de leden van de verschil lende raadscommissies heb ben zich er evenmin over ge bogen." De BVSW wil dat het plan in de september verga dering uit de doeken wordt gedaan. VLAARDINGEN Van overweldigend gebulder tot het niet van echt te onderscheiden frêle gekwetter van de nachte gaal: grootmeester Kamiel D' Hooge haalde gisteravond wer kelijk Alles uit het orgel van de Vlaardingse Grote Kerk. Met een goed bezocht concert, waarvan de BRT en de NOS radio-opnamen maakten, open de de Vlaming de door de Werkgroep Wandelconcerten georganiseerde Orgelweek, die in het teken staat van de 200-e sterfdag van Pieter van Pe- theghem (1708 -1787). In het Rococo-orgel van de Grote Kerk bezit Viaardingen een van de twee instrumenten van deze befaamde Vlaamse orgelbouwer die nog bespeel baar zijn. D'Hooge bracht een programma dat een palet bood van drie eeuwen Vlaamse or gelmuziek, een repertoire dat bij uitstek geschikt was om de enorme variatie in klanken rijkdom van het instrument tot z'n recht te doen komen. Met name in het vijftiendell- ge 'Suite du Premier Ton' van L. Chaumont (16..-1712) kwam het gehele spectrum van mo gelijkheden aan de orde. Woes te, grillige passages met sono re en robuuste nasale solo stemmen werden afgewisseld met ernstige, vertroostende, waarbij het instrument zich van zijn warme en meditatieve kant liet kennen. Over 't algemeen geniet het Vlaamse orgelrepertoire niet zo'n grote bekendheid. Met ze kere voldoening stelt D'Hooge vast dat er op bescheiden schaal een zekere revival gaande is, met name in Enge land en de Verenigde Staten. „Ik wil onze componisten niet vergelijken met Bach, die hier torenhoog bovenuit steekt, maar er zijn toch opmerkelij ke werken bij, die voor hun vertolking juist ook een Vlaams orgel als dit vragen," zegt hij. „De Vlaamse muziek heeft zijn inspiratie altijd uit verschillende bronnen geput. Ons culturele leven heeft zich altijd afgespeeld op de scheidslijn van de Germaanse en de Romaanse wereld, dat is voorwaar geen eenvoudige aangelegenheid. Vanaf de Ro mantiek zien we in Vlaanderen meer dan voorheen een eigen stijl ontstaan, gekenmerkt door veel kleur en lyrisme. In die tijd wordt de theoretische ondergrond van de componis ten ook beter." Het kost de concertgever, die een staande ovatie van het pu bliek in ontvangst mocht ne men, geen enkele moeite de bijzondere eigenschappen van het Vlaardingse Instrument in bloemrijke bewoordingen te schilderen. „Dat dit een Vlaams orgel is zou ik u met een blinddoek voor nog kunnen vertellen, dat is zeker en vast. Dat hoort men aan de vurige, briljante trompetklanken, aan de fluwelige fluiten, aan de ve le karaktervolle solostemmen, het scherp en rijk stralend ple num en een fors royaal grand- jeu. Dat is een vakterm waar mee bedoeld is: de samenstel ling van trompetten en cornet ten," aldus D'Hooge, die direc teur is van het Koninklijk Con servatorium te Brussel en te vens professor Orgel aan het conservatorium van Maas tricht. „In feite omvat dit instru ment twee grote orgels, twee zeer verschillende werelden, vandaar de enorme en zeer verfijnde kleurenrijkdom," gaat hij verder. „Daarbij komt de lichte speelaard, die een subtiele articulatie mogelijk maakt. Met dit instrument heeft men een zeer grote kunstschat in huis, dat verze ker ik u. Bedenk ook dit: Mo zart heeft in België ooit op twee orgels gespeeld. Op dat van de Antwerpse kathedraal en op het Gentse Van Peteg- hem-orgel dat nu hier in Viaardingen staat," aldus de organist. Bij alle lof blijft hij wel van mening dat het uiterlijk van het orgel te zeer Hollands is geworden. „Als het in Gent was gebleven was het sierlij ker gebleven, frivoler ook, daar ben Ik van overtuigd," al dus D'Hooge. Dat het 'lichtzinnige', zwieri ge Rococo-orgel van een ka tholiek instrumentenbouwer anno 1818 in het streng protes tantse Viaardingen terecht kwam, heeft volgens vaste be speler Aad Zoutendijk, leerling van Kamiel D'Hooge, een vrij banale achtergrond: geld. „In die tijd zaten alleen de reders goed in hun slappe was, de burgerij van de stad was ver der vrij arm. Het kerkbestuur keek dus uit naar 'een goed koop tweedehandsje'. Dat is uiteindelijk dit instrument ge worden. Vermoedelijk heeft geldgebrek de redding van het orgel in deze vrij ongeschon den staat betekend. Grote kans dat men het orgel anders on herstelbaar verprutst had," al dus Zoutendijk. VLAARDINGEN Burge meester A.A.J.M. van Lier van Viaardingen kon gisteren twee keer op pad om de traditionele taart aan te bieden aan een ju bilerend echtpaar. In hun zelf standige woning aan de Frank van Borselenstraat vierden Arie Boer (85) en Adriana Kal (83) hun 65-jarig huwelijk. Zij stapten op 9 augustus 1922 in Viaardingen in het huwelijks bootje. „We kwamen elkaar gewoon tegen op de Hoogstraat, zo ging dat in die tijd. Daar lie pen de ongetrouwde jongens en meiden elkaar te bekijken," vertelt mevrouw Kal, die er nu nog om moet lachen. „Verder wandelde je dan van 't Hoofd naar 't Hoft, zoals dat altijd genoemd werd. Zo kwam je aan elkaar in Viaardingen, wantij wij zijn allebei echte Viaardingers, op en top. Nee, het is tegenwoordig maar een' dooie boel in de Hoogstraat." Arie Boer werkte 48 jaar lang bij kistenfabriek Van der Burg in Viaardingen. Behalve ouderling van de Nederlandse Hervormde kerk was hij meer dan dertig jaar eontributielo- per voor de Christelijke Hout- bewerkersbond. Orgelspelen en zingen zijn al jarenlang de grote hobby's van Boer, die nog dagelijks met het Valken- hoff-koor meezingt. Zijn vrouw, die ook in het kerkelijk werk actief was, zong tot voor een aantal jaren met hem mee, maar was het ineens zat. „Ik had er geen lol meer aan. Nu puzzel ik veel, zolang m'n ogen het toelaten, tenminste," aldus mevrouw Boer. Het echtpaar Boer-Kal heeft vijf kinderen, acht kleinkinde ren en een aphterkleinkind. Eveneens 65 jaar getrouwd zijn de 91-jarige Komelis Vis ser en zijn een jaar jongere echtgenote Cornelia Bruss- aard, die elkaar op 10 augustus 1922 het ja-woord gaven in Vlaardinger-Ambacht. Het dia manten paar woont inmiddels al weer dertien jaar in Vaart land aan de Dillenburgsingel. „Ik was knechtje bij een fiets- enhandel in de Brede Haven straat, en zij was in diezelfde straat dienstbode bij mensen. Ik zag haar geregeld lopen, en ik vond het een leuk dienst meisje," vertelt Visser, evenals zijn vrouw geboren en getogen Vlaardinger. „Nou was haar broer een goede kameraad van me, dus zo leerde ik haar ken nen. We hebben vijf jaar ver kering gehad, al die tijd heb ben we centjes moeten sparen om te kunnen trouwen." wjmtfyW/.tWssy'Ys//,. ss/' s m Visser werkte zeven jaar bij een .melkboer, maar juist toen zijn eerste kind op komst was werd hij van de ene dag op de andere op straat gezet. „Zo ging dat toen. M'n broer zei dat ik wat voor mezelf moest beginnen en dat heb ik gedaan. Ik heb een kar gekocht en wat bussen, en veertig jaar lang heb Ik als melkman op straat gelopen, tot m'n 66e jaar toe," aldus de jubilerende bruide gom. Voor hobby's had Visser het vroeger veel te druk, maar nu ïs wandelen een van zijn favo riete bezigheden. Ondanks haar slechte ogen is zijn vrouw nog altijd een enthousi aste breister. Het echtpaar heeft vier kinderen, elf klein kinderen en twee achterklein kinderen' s±uJi Schrijven naar Stukgoed Het Vrije Volk Witte de Withstraa! 25 3012 BI Rotterdam „Kunnen wij aan boord ko men om een biertje te drin ken," schalde een jongens stem door een megafoon over het water van de Waal haven. De jongen stond sa men met vijftien vriendjes en vriendinnetjes aan boord van de stoomsleper de Dockyard V. Hij riep naar de beman ning van een Pools schip dat in de haven ligt afgemeerd. Slechts een enkeling kon hem verstaan want de 10-ja- rige Mirek riep de bemanning op in zijn landstaal, het Pools. Aan boord van het schip werd enthousiast gereageerd .want zoiets gebeurt natuurlijk niet efke dag. Mirek somde even op wat hij allemaal a! cadeau had gekregen van zijn nederfandse pleeg ouders, legde uit waar zijn gezelschap vandaan-kwamen en wenste de bemannirig een behouden vaart. De kapitein van de Dockyard V, M. Aal- bers was de kinderen zeer ter wille. Hij liet de stoomfluit gil len over het water en voer tot vlakbij het Poolse schip. De kinderen die zo onver- wachts een stukje Polen te- genkwamen, brengen drie weken van hun zomervakan- i tie door bij gastgezinnen in i Berkel en Rodenrijs, Bleiswijk i en Bergschenhoek. Bij alle i uitstapjes die ze maken hoor de ook een rondvaart door de havens. Voor de kinderen uit de mijnstreek Silezie ging een nieuwe wereld open. Keken ze ai vol bewondering naar de kustvaarders langs de Parkkade, bij het zien van de zeereuzen in de Waalha ven wérden ze stil. Ze konden niet bevatten dat de tócht die ze maakten maar een heel klein deeLvan-het-Rotterdaro— se havengebied besloeg. Weer terug bij het Maritiem Museum aten de kinderen aan boord van het Museums chip De Buffel hun meege- brachte brood op. „We vin den hier alles mooi," was hun commentaar. Sommigen zijn wel eens in hun vaderland in de havenstad Gdansk ge weest maar dat is volgens de poolse 'kennertjes' niet te vergelijken. ,1 i y i SCHIEDAM De Schiedamse Stadsgids 1988 is bijna klaar. De uitgever van het boekje vol adressen en telefoonnummers stuurt dezer dagen alle vereni gingen, organisaties en instan ties, die in voorgaande jaren in het boekje vermeld werden, een brief. De gemeentelijke af deling Voorlichting, die het boekje dit keer een ander ge zicht en indeling gaat geven, bracht al tientallen veranderin gen aan in de tekst. De stadsgids werd vijf jaar lang gemaakt volgens eenzelf de patroon. Ondanks de nodi ge zorgvuldigheid waren er toch storende fouten In geslo pen. Schiedamse verenigingen en dergelijke, die met correcte namen en adressen in de gids willen staan, dienen voor 1 september te reageren. Een briefje aan Voorlichting-Schie- dam, Stadskantoor, Emmast- raat 1, 3111 GA Schiedam Is voldoende. SCHIEDAM De persleiding van het rioolgemaal Bijdorp naar de zuiveringsinstallatie De Groote Lucht in Viaardingen is kapot. Er is een breuk ont staan in het rubber compensa tiestuk, dat op de overgang van het onderheide en het niet onderheide gedeelte is aange bracht. Het gemaal werkt de komende weken op halve kracht. De Schiedamse dienst Gemeentewerken repareert de breuk in opdracht van het Hoogheemraadschap Delfland, de eigenaar en beheerder van de riooiieidingen. Bij normale regenval kan het gemaal het hemelwater gewoon wegwer ken. Het kan tijdens de werk zaamheden wel flink stinken in de buurt van het gemaaltje. Het fietspad langs het gebouw tje zal tijdelijk worden afgeslo ten. VLAARDINGEN Een 26-jari- ge Rotterdammer en een 18- jarige plaatsgenoot zijn vrij dagmiddag In een warenhuis in het centrum van Viaardingen op heterdaad betrapt bij het stelen van poloshirts en een paar sportschoenen. De re cherche heeft proces verbaal tegen het tweetal opgemaakt. Uit een woning aan de Richard Holstraat in Viaardingen werd uit een in de woonkamer lig gende portemonnee een onbe kend bedrag aan geld wegge nomen. De inbrekers waren door een openstaand raam naar binnen geklommen. HOEK VAN HOLLAND— De jaarlijkse speeltuindag In de speeltuin De Ridderhof in Hoek van Holland wordt op woens dag 19 augustus van tien uur 's morgens tot vier uur 's mid dags gehouden. Er worden een heleboel spelletjes gedaan en tussen de middag krijgen de kinderen brood er> limonade. Het clownsduo Het Kleine Flip pen geeft 's middags een voor stelling. De entreeprijs be draagt 2 gulden voor leden en 4 gulden voor nlet-leden. Bij slecht weer gaan de spelletjes niet door en wordt het optre den van het clownsduo ver plaatst naar het Hoekse wijk- gebouw De Hoekstee. j, Nr-7t,

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1