fshoi Visserijmuseum zoekt spullen en informatie Derde mmi-triathlon van Schiedam Drempels en groen in Babberspolder Portretknipper: vroeger 'n baan Huurspreekuur in West: niet alleen voor. huurproblemOn Nog vier concerten In Orgelweek Klachten over rotjes Vier jongens en 9n oude schuit Inbreker gebruikt flipper wv ws Startsein door minister Ingebroken in twee winkels Benzinedieven aangehouden Afgegeven porte monnee gestolen MAASSLUIS „Ar moedig? Voor, de kinde ren geldt dat zeker niet. Ik hoorde net mensen tegen elkaar, zeggen: goh, er is hier wel heel wat te doen. 't Is wat kleiner, maar er is niet bezuinigd op de mate rialen." Gisteren begon de Maassluise speelin stuif aan haar negen tiende jaargang en speelinstuif-coördinator Rien Koene begroette ondanks de kleinere op zet een kleine vijfhon derd kinderen. Ze kwa men weer naar de Ko ningshof, want na één jaar van speelinstuif op drie verschillende plaatsen is de Maasslui se variant van Jeugd land dit jaar terug in het-! ontmoetingscen trum. Geschrapt Een gelukkige Franky laat de twee plankjes zien, die hij heeft versierd. Foto's Arie Wapenaar) De zon hoeft maar een dag te schijnen en de Mooi- Weer-kapiteins laten zich weer zien, met aan boord ui teraard een welgevulde picknick-mand en de onont beerlijke krat bier. Deze vier zoetwatermatrozen en hun merkwaardige vaartuigje trof fotograaf Arie Wa penaar gisteren dobberend aan in de Schiedamse Oude Haven. Douchen Silhouet Hugo Elshof gaat het huurspreekuur van de Bewoners Vereniging Schiedam West beman nen. Hugo: „Wij doen ook het nodige sociale werk voor de wijkbewo ners." (Foto Arie Wape naar) HET VRIJE VOLK vlaarcfingetv schiedam WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1987 <4//b-k 'U I9e Speelinstuif: kleiner, maar „Het heeft ons een hoop ge leerd," bekent Koene over het experiment van vorig jaar om de sportactiviteiten in de sporthal in de Steendijkpolder, de handenarbeid activiteiten in de Koningshof te organiseren en de films in het Schuurkerk- theater te draaien. „De films werden slecht bezocht en bij de sporten hadden de kinderen het na twee uur wel bekeken." Dit jaar is de Speelinstuif daarom weer terug op het ver trouwde honk, zij het één dag korter dan vorig jaar en ook met een lunchsluiting van één uur. „Dat scheelt personeel, dan hoef je niet te wisselen," legt Koene uit. Geschrapt zijn de dure activiteiten als de bouwspeelplaats, het slotfeest, sport en films. Koene: „Maar dat vind ik persoonlijk geen ramp. Wij zijn terug gegaan naar de öude opzet met de na druk op handenarbeid en con structieve technieken. Want die blijken toch altijd het meest gewild en de kinderen czijn er het langst mee bezig." r Op de openingsdag bood de Koningshof dan ook weer het vertrouwde beeld van verven de en knutselende kinderen, terwijl de prikkelende geuren van poffertjes, pizza's en tos ti's opstegen. Onder leiding van 25 vrijwilligers gingen zo'n vijfhonderd kinderen aan de slag zonder zich iets aan te trekken van de zon, die giste ren voor één van de weinige jzomerse dagen van dit jaar zorgde. „Vijfhonderd Is zo'n beetje het matje, je kimt er niet veel meer hebben," zegt Koene. De speelinstuif is dit jaar verspreid over twee ruimtes: de foyer en één zaal, waar filmpjes worden gedraaid, de EHBO-post zit en de kinderen geschminkt kunnen worden. Volgende week dinsdag en woensdag is er als extraatje fflwëxW MAASSLUIS Minister N. Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) geeft op woensdag 26 augustus het startsein voor de uitbrei ding van het Nationaal Sleepvaart Museum in Maassluis met het naastge legen pand, Hoogstraat 3. Om de financiën voor de uitbreiding bij eikaar te krijgen, heeft het museum anderhalf jaar actie ge voerd. SCHIEDAM Sigaretten vormden de voornaamste buit bij twee inbraken in winkels in Schiedam-Noord. Uit een win kel aan de Laan van Bol'Es verdwenen sigaretten ter waarde van 2000 gulden. In winkelcentrum Hof van Spa- land gingen de inbrekers er be halve met rookwaren ook van door met snoep en schrijfgerei, In totaal ter waarde van 632 gulden. De schade In de vorm van een kapotte deurruit be droeg 500 gulden. SCHIEDAM Vier jeugdige Schiedammers zijn op de Nieu we Haven in Schiedam op he terdaad betrapt bij het stelen van benzine uit auto's. De vier (17, 20, 21 en 30 jaar oud) he velden niet alleen de benzine vla de tankopening uit de wa gens, maar zij schroomden niet benzineleidingen door te knippen. In totaal negen auto's kregen op deze manier een beurt. Een schaartje, een potje lijm en een stukje papier; ook de allerjongsten weten zich wel te vermaken op de Maassluise Speelinstuif. een consultatiebureau voor poppen en op donderdag staat het versieren van fietsen op het programma. De speelin stuif is deze week tot en met vrijdag en volgende week van maandag tot en met donder dag dagelijks geopend van 10 en 12.30 en 13.30 tot 16 uur. Toe gang 1,50 per kind per dag. De jeugd van 12 tot 16 jaar kan deze en volgende week te recht in jongerencentrum De Toevlught aan de Westlandse- weg. Het programma bestaat uit biljartlessen, disco, sleute len aan fietsen, een video over redden onder water en kracht training. Van dinsdag tot en met vrijdag van 12.30 tot 16.30 uur. Toegang gratis. VLAARDINGEN Het Vis serijmuseum in Vlaardingen is naarstig op zoek naar spullen en informatie. Voorraadblik- ken, een koffiemolen, een oude kassa en toonbank, het is alle maal welkom aan de Westha- venkade. Men is daar onder andere bezig met het inrichten van een originele zeemanswin kel, waar de visser alles kon kopen, van zijn beroepsuitrus ting tot en met het schelvispe- keltje om de dorst te lessen. Het winkeltje zal een plaats krijgen In het nieuwe deel van het museum aan de Vetteoord- i A VLAARDINGEN Om dat zij rotjes aan Het afste ken waren, heeft de politie een 17- en 18-jarige Vlaar- dinger aangehouden. De jongens waren bij een flat aan de Lepelaarsingel in Vlaardingen bezig met hun verlaat nieuwjaarsvuur- werk, maar de herrie die dat laat in de nacht maak te, werd niet gewaardeerd door de flatbewoners. Zij alarmeerden de politie, die de nog niet afgestoken ro tjes inbeslagnam en tegen het tweetal proces-vefbaal 'wegens burengerucht op maakte. skade. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het muse um in juli werd daar een over kapping gerealiseerd die ruim te zal bieden aan een presenta tie van maar liefst 36 met de visserij verbonden nevenbe- drijven. Van een aantal van deze ambachten zullen com plete werkplaatsjes worden in gericht. Ondanks een speurtocht bij' particulieren en musea door het hele land, kost het de Vlaardingse conservatoren nogal wat moeite de benodigde voorwerpen to verzamelen. Vooral voor de blok- en pomp- makerij ontbreken nog belang rijke onderdelen. Maar het gaat niet alleen om voorwerpen. Ook foto's en an der materiaal dat een beeld geeft van hoe het er in die ne- venlndustrieen aan toe ging kan het museum goed gebrui ken. Bijvoorbeeld van de hoek en sneumakerij, het stalen slaan en het werk in de vis- meelfabriek. Ons land kende ooit slechts vier van deze laat ste bedrijven, en behalve wat beeldmateriaal van de fabriek spanden blijkt er niets te vin den te zijn over het interieur. En dat is precies wat het Vis serijmuseum wil laten zien: mensen in hun dagelijkse werksituatie. Wie het museum aan de ge vraagde informatie kan helpen of over bruikbare voorwerpen beschikt kan contact opnemen met Jacqueline van der Mark, die zich met inrichting van het nieuwbouwgedeeite bezig houdt, telefoon 4348722. SCHIEDAM De echte tri athlon-cracks springen zo met hun natte zwempak op de fiets, ze trekken alleen even een paar schoenen aan. „Dat mag natuurlijk, maar wat rustiger kan ook. Wij gunnen derekre- ant zijn eigen tempo, en wie dat wil kan zich verkleden," zegt Wim ten Hove" van de Sportbond Schiedam (SBS). Op zaterdag 22 augustus aanstaande houdt de SBS, be staande uit zwemvereniging De Watervrienden, gymnas tiekvereniging Arma en korf balvereniging s.s.c. Harga, voor de derde maal een mini- triathlon in Schiedam. De on derdelen zijn 1 kilometer zwemmen, 40 kilometer fietsen en 7,5 kilometer hardlopen. De afstanden bedragen bijna een kwart van een 'echte' triathlon. Het zwemmen vindt plaats in Zwembad Groenoord, waar na het fietsparcours de deelne mers door de polder naar het korfbalveld van s.s.c. Harga voert. Na het hardlopen door het Hargapark ligt de finish eveneens op het korfbalveld, waar gelegenheid is om te dou chen en even bij te komen van de geleverde inspanning. Vanaf 8.30 uur starten er om het half uur groepen van vijf tig deelnemers. De laatste groep zal om 10.30 uur vertrek ken. Er kunnen maximaal 300 sporUrs meedoen, en wie daar bij wil zijn moet zich volgens Ten Hove snel opgeven. „We hebben nu al meer dan 200 in schrijvingen binnen, dus ik verwacht dat het wel vol zal lopen," zegt hij. Ook de Schiedamse atleet Rien Kramer, die vorig jaar winnaar werd in een tijd van 1 uur en 55 minuten, zal weer van de partij zijn. Maar de wedstrijd is niet alleen bedoeld voor de geoefende sporter met professioneel materiaal, ook de recreant die zijn gewone flets meebrengt kan meedoen. Ten Hove: „Vorig jaar waren er mensen die er 4,5 uur over de den. Dat geeft niets, de presta tie is voor iedereen even groot, of je nou eerste of laatste wordt. Wel is natuurlijk met deze afstanden een zekere voorbereiding noodzakelijk, je moet hier niet ongetraind aan beginnen." Voor iedere deelnemer die de eindstreep haait is er een medaille en een oorkonde'met daarop de behaalde tijd. De kosten voor deelname aan de mini-triathlon bedragen 12,50 gulden per persoon. Voor in schrijvingen en informatie kunnen belangstellenden te recht bij Wim ten Hove, tele foon 4730.768 en E. Pak, tele foon 4261006. VLAARDINGEN Vermoe delijk door met een flipper (plastic kaart) de voordeur te openen, heeft een inbreker zich de toegang verschaft tot een woning aan de Potgieterstraat in Vlaardingen. Ontvreemd werd geluidsapparatuur ter waarde van 4925 gulden. Uit een slijterij aan de Dirk de Derdelaan verdween een krat bier ter waarde van ƒ26,55. Een ruit van de winkel werd ingegooid, wat een scha depost van 800 gulden oplever de. Uit een auto, die geparkeerd stond aan de Luxemburgweg, Is de radlocasseterecorder ter waarde van 1500 gulden ont vreemd. Van de wagen werd een ruitje vernield. Schade 150 gulden. VLAARDINGEN Een aan de kassa van het Kolpabad in Vlaardingen afgegeven por temonnee is op brutale wijze gestolen. Een onbekende haal de het recuutje uit de kleding van de eigenaar en kon met dit bewijsje de portemonnee pro bleemloos afhalen bij de kassa. In de portemonnee zat 150 gul den. VLAARDINGEN De om geving van de 337 Klijnwonin- gen in Babberspolder krijgt een bescheiden opknapbeurt. Burgemeester en wethouders hebben dit besloten, omdat de Fannius Scholtenstraat en een deel van de Johann de Witt- straat deze maand aan de beurt zijn voor herbestrating. Het college denkt aan enkele kleine maatregelen, zoals het aanleggen van een drempel in het wegdek en meer groen om de flats een wat vriendelijker uiterlijk te geven. Ook wordt geprobeerd betere parkeermo- gelijkheden te scheppen. Het plannetje wordt maan dag 17 augustus gepresenteerd in het stadsvemieuwingskan- toor aan de Goudseslngel 87a. Bewoners kunnen daar tussen 15.00 en 17.00 uur en 19.00 en 21.30 uur met opmerkingen en kritiek terecht. Enkele bewo ners hadden in april tijdens het bezoek van B en W aan de wijk op een opknapbeurt aan gedrongen. stua Schrijven naar yyy Stukgoed Het Vrije Votk Witte de Wtthstraat 25 '\l 3012 BL Rotterdam Een beetje vakantieplaats kan niet zonder: de vinger vlugge portretknippers. Vaak binnen luttele minuten uw ei gen portret (zijaanzicht) ge knipt uit een velletje papier. Het is Kunst, met een hoofd letter K. Dat mag worden af geleid uit de zomermanifesta- tle De Kunst van het Papier- knippen. De tentoonstelling Portretten uit Papier vormt van die manifestatie de af sluiting. Aan de hand van af beeldingen en documentatie wordt in Atelier Tobia Lever (1e Pijnackerstraat 55a in Rotterdam) wordt de ge schiedenis van de silhouet kunst duidelijk gemaakt. De tentoonstelling is tot en met 17 september te zien. Het typische profielportret, het silhouet, behoort tot de meest typische uitingen van de internationale cultuur uit het einde van de achttiende eeuw. De grote populariteit van deze manier van portret teren is begonnen omstreeks 1770. De opkomst van de fo tografie in het tweede kwart van de negentiende eeuw zorgde voor een veel eenvou diger manier voor het ver vaardigen van portretten. Het betekende vrijwel het einde van de kunst van het silhou etteren. Toch bleven er mensen die met dit werk hun brood pro beerden te verdienen door als siihouetteur ronds te rei zen langs kermissen en jaar markten of zich in toeristi sche plaatsen te vestigen. Ook nu zijn er nog profielma kers actief. De tentoonstelling Portetten uit Papier In Atelier Tobia Lever is van woensdag tot en met zater dag van twaalf tot vier uur Ie zien. t SCHIEDAM Elke maandag avond loopt het storm in het kantoortje van de Bewoners Vereniging Schiedam West (BVSW). Traditiegetrouw wordt dan vanaf acht uur het huur spreekuur gehouden. Tot 's avonds laat komen buurtbewo ners langs met de meest uit eenlopende vragen en proble men. „Tijdens die huurspreek- uren wordt duidelijk wat er ge beurt in de wijk. Want wij hel pen niet alleen in huurgeschii- len. O nee, het is veel meer. Je bent eigenlijk een soort sociaal werker," vertelt de voorzitter van de bewonersvereniging Hans Coster. Hij bemande jarenlang de zwa re post. Hans Coster, sinds kort weer een fulltime baap, heeft geen tijd meer voor de Intensieve hulpverlening op maandagavond. Zijn taak is met ingang van deze week offi cieel overgenomen door de Schiedamse Westbewoner Hu- go Elfshof. Elshof oefende al vanaf begin dit jaar. Vrijwilliger Elshof vindt het be langrijk dat er voor de wijkbe woners een „luisterend oor aanwezig is". Hugo zegt: „Er komen vele emoties los. Dat moet kunnen, de mensen moe ten hun gevoelens kwijt kun nen. We krijgen met relatiepro blemen te maken. Er zijn zat uitzoekklussen. Het invullen van een formulier kost tegen woordig steeds meer mensen heel veel moeite. Het is ook al lemaal erg Ingewikkeld." Het huurspreekuur ontstond jaren geleden toen de huurprij zen van particuliere huizen op eens de pan uitrezen. Ook het, volgens de BVSW „krakkemik kige werk van het gemeentelij ke Bureau Huisvesting", be zorgde de mensen van het huurspreekuur in West veel werk. Veel hulzen in West zijn tn particuliere handen. „Probeer dan maar eens met zo'n eigenaar in gesprek te ko men. Dat kan Ingewikkeld wor den. Want het onderhoud aan de woningen wordt vaak be heerd door van die kleine be- heersmaatschappijtjes, die zich ooiëweer laten vertegenwoor digen door anderen," legt Hans Coster uit. Hij gaat naast zijn nieuwe vaste baan in de avonduren sociale wetgeving studeren. Hugo Elshof bemant het huur spreekuur in het kantoortje van de BVSW, wijkcentrum De Er ker, Jan van Avennestraat 32 (om de hoek, gele deur) elke maandag vanaf 20.00 uur. De hulp is gratis. VLAARDINGEN, De Orgel- week in de Grote Kerk in Vlaardingen wordt vanavond voortgezet met een concert door Gert Oost. Onder het motto 'Ontwikkeling van de ko raalkunst' speelt hij werken van De Wolf, Sweelinck, Van Noordt, Van Blankenburg, Hur- lebusch, De Lange, Nleuwen- huijsen, Van Eijken, Worp, Krul jr.. Hol, De Klerk, Oost en Zwart. Aanvang 20 uur. Ger Oost (1942) werkt als uni versitair docent aan het Insti tuut voor Muziekwetenschap te Utrecht. Hij is organist van de Rijksuniversiteit te Utrecht en als kerkmusicus verbonden aan enkele Utrechtse kerken. Oost studeerde orgel aan het Amsterdams Conservatorium sn muziekwetenschap aan de Rijksuniversiteit van Utrecht. Op donderdag 13 augustus neemt de vaste organist van de Grote Kerk, Aad Zoutendijk, plaats achter het Van Peteg- hem orgel. Zoutendijk speelt Nederlandse orgelmuziek met werken van Seelinck, Van Noordt, Havingha, Litzau, Schuurman en Andriessen. Dit concert wordt niet 's avonds gegeven, maar 's middags van 12.45 tot 13.15 uur. Ewald Kooiman neemt het or gelconcert van vrijdag voor zijn rekening met Franse orgelmu ziek. Hij speelt werken van Marchand, Couperin, Daquin, Lasceux, Boëly en Lefébure- Wély. Aanvang 20 uur. -"win. TKT"**

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1