%ér provinciale organisaties samen in een gebouw 'Ze had al 'n oogje op me, dat scheelde fL Nieuw jeugdtheater Krats geeft z'n visitekaartje af Door koude zomer weinig botulisme Beeld van de Zakkendrager komt op dam wand Oude Sluis ia Schiedammers meer in Juni Hoofdstraat Schiedam maand n Kampposf Professioneel Dalende lijn Dierenwereld Door MARJAN MEIJER SCHIEDAM Het Provinciaal Ondersteunings Orgaan sociaal Kultureel werk Zuid-Holland (POOK) gaat het pand aan de Schiedamse Tuin laan verlaten. Het POOK betrekt begin oktober samen met drie andere provinciale organisaties voor sociaal en cultureel werk een gebouw aan de Rotterdamse 's-Gravendijkwal. De verhuizing en> het 'samenwonen' in een oud pand met vier der- diepingen met het Servicebureau Zuid-Holland, het Zuidhollands Overleg Kindercentra (ZOK) en de Nederlandse Unie van Speeltuin Organisaties (NUSO) gebeuren in verband met bezuinigingen op last van de provincie. Alcoholcontroles Zestig jaar Vara Vrouwen kortaf DINSDAG 18 AUGUSTUS 1987 HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Het Inwoners aantal van Schiedam is in de maand juni met 19 gestegen. Er staan nu 69.305 personen ingeschreven In het bevol kingsregister. Alleen in de maand februari steeg het aan tal inwoners eveneens. Dë ove- rige maanden zette zich een dalende lijn In. Op 31 decem ber vorig jaar had Schiedam 69.349 Ingezetenen. Er wonen nu 33.906 mannen en 35.399 vrouwen in de brandersstad. ROTTERDAM Binnenkort is Rotterdam een jeugdtheater rijker. De stichting Krats opent op 1 september een kan toor in de Maasstad en hoopt hier ook haar oefenruimte te vinden. „We zijn weer terug in de stad waar we eind '83 van start zijn gegaan," zeggen de twee overgebleven oprichters van Krats, Shastro Klaassen en Anke Dunk. De repetities voor De Won dere Wereld van Nemo, de jongste produktie van Krats, beginnen volgende week. Het stuk, dat april van dit jaar in première ging in het Theater Zuidplein, wordt ingestudeerd met nieuwe spelers en gaat dienen als het visitekaartje van Krats op scholen, in buur thuizen en in theaters. 'Nemo' is de derde voorstel- ling van Krats voor kinderen. „We begonnen drie en een half jaar geleden met zijn zessen," vertelt Anke. „Elke zondag avond kwamen we bij elkaar om te repeteren in een ruimte in Rotterdam, gewoon voor de lol. Toen we het boek Minoes, geschreven door Annie M.G. Schmidt, uitkozen om er een stuk van te maken, werd er steeds intensiever geoefend. Die ene avond per week werd op een gegeven moment zeven dagen per week." Het gevolg van het succes dat het Jeugdtheater behaalt met de opvoering van Minoes is voor de groep reden genoeg om van Krats een professio neel gezelschap te maken. In mei '85 verhuizen de leden naar het vroegere badhotel Rauch aan de boulevard van Schevenlngen, waar een „the atrale woon- en werkgemeen schap" ontstaat. Shastro: „We woonden en werkten in een gebouw waar ook beeldend kunstenaars him atelier hadden en waar de Boulevard of Broken Dreams repeteerde. Iedereen liet de deuren van zijn of haar ruimte openstaan, zodat de weder zijdse beïnvloeding erg groot was. We keken naar eikaars Shastro Klaassen en Anke Dunk van Jeugd theater Krats: „Geen opgeheven vingertje." (Foto De Jong Van Es) werk en gaven kritiek, wat overigens niet altijd even leuk was." In het badhotel wordt Kleine Sofle en Lange Wapper ge maakt, naar het boek van Els Pelgrom. Op dat moment kan Krats nog niet bevroeden dat het boek bekroond zal worden met een Gouden Griffel, een SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS Het aan tal gevallen van botulisme In de drie Waterwegsteden valt dit jaar mee, als gevolg van de koude en natte zomer. In Maassluis zijn in het geheel nog geen gevallen van botulis me aangemeld, in Schiedam 'gaat het om 25 dode eenden en in Vlaardingen zijn tot nu toe 70 vogels geborgen: Ook dat laatste getal is volgens G.J. Davidse, hoofd van de afdeling plantsoenen en begraafplaat sen- in Vlaardingen, niet ver ontrustend. „We hebben in Vlaardingen aardig wat water binnen de ge meentegrenzen, dus we zijn er altijd wel alert op," aldus Da vidse. „Maar met deze lage temperaturen en de vele re genbuien, die zuurstof en be roering in het water brengen, valt de schade erg mee. Verle den jaar hadden we meer dan 200 slachtoffer; onder de wa tervogels, en van de 70 dieren die we nu gevonden hebben zullen er ongetwijfeld ook nog een aantal een andere doods oorzaak hebben. Dat laten we steekproefsgewijs uitzoeken door het Diergeneeskundig La boratorium in Lelystad." Botulisme is een besmettelij ke vorm van voedselvergifti ging die over 't algemeen niet gevaarlijk is voor mensen. De in Zuid-Holland voorkomende variant tast vrijwel uitsluitend watervogels en vissen aan. De bacterie die botulisme veroor zaakt produceert een gif dat bij besmette dieren in eerste instantie verlammingsver schijnselen veroorzaakt en la ter de dood tot gevolg heeft. De bacterie gedijt goed in ondiep, stilstaand en zuurstofarm wa ter van 20 C of warmer. Een ei witrijk milieu (dode vogels of vissen in het water) is even eens een goede voedingsbodem voor het eencellige organisme. In alle drie de gemeenten treft men 's zomers extra maatregelen om het ontstaan en de verspreiding van botulis me tegen te gaan. Zo worden de singels, sloten en vlieten va ker bemalen en uitgebaggerd om meer doorstroming en meer zuurstof in het water te krijgen. Bovendien daalt de temperatuur van het water daardoor en blijft de diepte op peil. Daarnaast probeert men gevonden kadavers zo snel mo gelijk te verwijderen. „Elke dode vogel of vis is een mogelijke bron van be smetting en moet daarom zo snel en hygiënisch mogelijk worden opgeruimd," waar schuwt B. van Bokhoven, voor lichter van de gemeente Schie dam. „Bij het aantreffen van dode of zieke dieren kan men het best de plantsoenendienst van de gemeente bellen, die kunnen het kadaver dan ver wijderen. Hét publiek moet bo- tulisme-slachtoffer8. in ieder geval nooit zelf vastpakken. Verder kan men helpen botu lisme te bestrijden door in het voorjaar en in de zomer geen watervogels te voeren." Volgens Van Bokhoven is er in Schiedam al een aantal ja ren sprake van een dalende lijn in het aantal gevallen van de ziekte. „Dat komt ook om dat een tijd terug alle vijvers in de stad met elkaar verbon den zijn, zodat er nog maar heel weinig stilstaand water is. Verleden jaar hadden we nog een kleine botullsme-plaag in het Beatrixpark, maar in ver gelijking daarmee stellen die 25 gevallen van dit jaar niks voor," zegt de voorlichter. De Maassluise cijfers geven eenzelfde beeld te zien. „Vorig jaar hebben we nog vijftien dieren geborgen, dit jaar nog helemaal niks. We houden de boel zelf goed in de gaten en we reageren op meldingen van het publiek, maar met zo'n zo mer denk ik dat het de rest van het jaar wel rustig zal blij ven aan dat front," aldus A. van Rijn, hoofd vim de afde ling plantsoenen van de ge meente Maassluis. Gevallen van botulisme kun nen aangemeld worden bij de sideling plantsoenen van het bedrijf gemeentewerken, in Vlaardingen is dat telefoon 010 - 4608333, in Schiedam 010 - 4260500 en in Maassluis 01899- 19111. gebeurtenis die de voorstelling meer bekendheid geeft en Krats de doorbraak naar de grotere theaters bezorgt. Na de afbraak van badhotel Rauch verhuist Krats naar een voormalig weeshuis, waar 'Ne mo' op poten wordt gezet, ge baseerd op de cartoons van de Amerikaanse striptekenaar Winsor Mc Cay uit het begin van deze eeuw. Ook het wees huis is geen lang leven meer beschoren en in april '87 staat Krats op straat. „Gelukkig be gint het erop te lijken dat we. binnenkort een nieuwe repeti tieruimte kunnen betrekken," zegt Anke hoopvol, „hoewel nog niet alles rond is." Behalve Krats bestaan er nog vijf jeugdtheatergroepen in Rotterdam, maar Shastro meent dat het gezelschap alle reden van bestaan heeft. „We onderscheiden ons op belang rijke punten van de andere groepen. Ten eerste nemen we voor elke voorstelling kinder lectuur als uitgangspunt. Daarnaast is onze manier van werken gebaseerd op de ideeën van' de Fransman Lecoq, die veel met mime werkt en de dierenwereld als inspiratie bron gebruikt. Bovendien heeft bij onze produkties iedereen evenveel inspraak, zowel dege ne die de muziek maakt als de gene die de. choreografieën be denkt. Bij veel andere gezel schappen heeft alleen de regis seur het voor het zeggen," zegt Shastro. De bedoeling van Krats is in de allereerste plaats het pu bliek een plezierige dag te be zorgen. „En onszelf," zegt An ke lachend. „We willen de fan tasie van de kinderen stimule ren," legt Shastro uit. ,De Franse schrijver Victor Hugo heeft eens gezegd: het kind heeft er recht op om te dro men. Nemo is dan ook geba seerd op de dromen van de hoofdfiguur, in de hoop dat de bezoekers daar iets In zullen herkennen." Anke vult aan: „We willen de kinderen een spiegel voorhouden, zonder te moraliseren. Het opgeheven wijsvingertje willen we ver mijden, ze moeten juist om de voorstelling kunnen lachen." De stichting Jeugdtheater Krats is per 1 september ge vestigd aan de Heemraadssin gel -.244, 3021 DP Rotterdam. Telefoon: 010 476 04 28. POOK verlaat pand aan Tuinlaan Het standbeeld komt te staan óp de damvoand van de oude sluis aan de Nieuwe Sluisstraat. (Foto Arie Wapenaar) SCHIEDAM Wanneer het nieuwe beeld De Zakkendra ger .wordt geplaatst is nog. niet duidelijk. Een plek voor het bronzen beeld, van de Rot terdamse kunstenaar A. van -der Plas, is inmiddels.welge vonden in 'Schiedam.', Het,.le vensgrote beeld, van een man die op zijn nek een zak .torst, ■komt té staan op de'dkmwahd van de oude sluis' .aan', de Nieuwe Sluisstraat:: Vanaf zijn voetstuk zal de 'zwoegen de zakkendrager' geen uit zicht hebben op het antieke Zakkendragershuisje aan de Oude Sluis. Acties van burnt bewoners en de huurder van het Zak kendragershuisje, de cineast Jan Schaper, om het stand beeld op het pleintje naast het oude gildehuis te krijgen, zijn op-niets uitgelopen. De ge meente .vindt de stek op de damwand,,'„kijkend over. de Oude Sluis -héén tussen de Dam en Korte Dam, goed ge- 'schikV voor. het tweede beeld uit de brandershistorie van Schiedam. Twee jaar geleden werd tijdens de Brandersfees ten het eerste bronzen 'bran dersbeeld' onthuld. De Schie- damse kunstenaar Frits Hen- derickx maakte De Branders knecht. Het beeld van een man die een kan torst, staat naast de Korenbeurs. Het comité Schiedamse Brandersknecht werd. twee jaar geleden,in,het leven ge roepen om.nog.meer beelden te laten vervaardigen--yen ón-j der andere werklui die. in het verleden de Schiedamse stra- ten, fabriëkèri'en'distilleerde:, rijen en branderijen 'bevolk: ten. De zakkendragersdeden vroeger het zware werk. Zij versjouwden de tonnen graan en mout in zakken op de nek. Er was altijd veel werk voor de sjouwers, die om de klus jes dobbelden (smakten) in de smakbak in het gildehuis, het Zakkendragershuisje, aan de Oude Sluis. Het comité heeft De Zak kendrager geschonken, aan de gemeente. De gemeentelijke ;dienstt.Ge^eeiVe;^erken..gaat het kunstwerk" plaatsendn 'on derhouden. Bronzen.mlnia-, .verkocht; Met' 'de.' opbrengst daarvan wordt het beeld uit-' eindelijk betaald. De kosten van plaatsing, 9000 gulden, komen uit het potje kleine of onvoorziene wijkvoorzienin- gen. „Van een echte fusie is geen sprake," zegt waarnemend hoofd van het POOK Truus Boersma beslist. „Een hechte re samenwerking tussen de vier organisaties is waar schijnlijk noodgedwongen wel op komst," vult zij aan. Zij gaat verder met: „Maar in eer ste instantie blijven de ver schillende verenigingen auto noom. De provincie, onze werkgever, vindt dat een hech tere samenwerking nodig is om geld te besparen." Voor volgend jaar hangt de werknemers van het POOK wel een personeelsinkrimping boven het hoofd, als de provin- VLAARDINGEN Bij een aantal bliksemcontroles in de nacht van zaterdag op zondag werden drie automobilisten aangehouden wegens rijden onder invloed. Op het bureau werd van hen een hoeveelheid bloed afgenomen door een arts. Na proces-verbaal konden zij weer gaan. cie de bezuinigingen gaat door voeren. Voor direct liggen er nog geen ontslagen in het ver schiet bij de sociaal culturele vereniging. Het POOK is een vereniging die 160 provinciale organisaties, waaronder club- en buurthuizen, wijk- en bewo nersverenigingen en jongeren centra, advies geeft op financi eel, juridisch en organisato risch gebied. Het POOK bege leidt beroepskrachten, vrijwil ligerswerk en zij bevordert de deskundigheid van sociaal cul turele werksters en werkers. Het Servicebureau Zuid-Hol land bemiddelt voor popgroe pen of solo muzikanten in de regio bij optredens. Het Ser vicebureau was gevestigd aan de Rotterdamse Wittende, Withstraat boven het kantoor van de Pop Unie. De vertegen woordiger van het NUSO had een kantoortje aam de Rotter damse Schubertstraat-. Het ZOK gebruikte een ruimte-aan de Rotterdamse Schiekade.' De vier hebben de Stichting Huis vesting opgericht om het be heer en onderhoud van het pand aan de 's-Gravendijkwal 68 te regelen. SCHIEDAM De Hoofd straat is vanaf vandaag afge stoten'in-verband met recon struct ie- en asfaltwerkzaamhe- dén. De Hoofdstraat krijgt èen nieuwe afsfaltlaag. De funde ring bestaat uit hoogovenslak ken. Het asfalteren vindt plaats vanaf 14 september. Tijdens de afsluiting zullen de volgende omleidingsroutes worden ingesteld: Verkeer van af de Buitenwaterkering (Maasboulevard) via de Bui tensluisbrug, Buitenhavenweg en Koemarkt. Verkeer vanaf de Gerrit Verboonstraat via de Oranjestraat, Nieuwe Haven, Schoolstraat, Willem de Zwij gerlaan,''Stadhouderslaan, Ro zenburgerstraat, Nieuwe Maasstraat en Lekstraat. Ver keer vanaf de Oranjestraat via de Gerrit Verboonstraat, Koe markt, Buitenhavenweg en Buitensluisbrug. De oralei- dingsroutes worden op oranje borden aangegeven. Inlichtin gen over het werk bij W. Goudswaard, dienst Gemeente werken, telefoon 437.73.00. Het 60-jarig bruidspaar uit Vlaardingen Jan Dragt en Theodora Johanna Öïihóf. Jan Dragt: „Als je gevaren hebt, dan kun je alles." (Foto Arie Wapenaar Buurthuis De Haven en Ontmoe- tingscentmm West. Vakantieoord Boszicht, Beilen. De Vlaardingse schooljeugd moet een bijzonder zwaar jaar achter de rug hebben, want het blijft 's nachts opvallend rustig in de slaapzalen van Boszicht. Of is 't stilte voor de storm? In ieder geval heeft de leiding 't tot nu toe erg rustig, maar misschien komt dat wél omdat ze onwetend zijn van wat er op meisjesslaapzaal 'Het Kippehok' gebeurt. ,,'s Middags na het eten mo gen we snoep kopen, maar we bewaren het meeste voor 's avonds en 's nachts," bekent de 9-jarige Amanda Kruit, die daar slaapt. „Ik zit met mijn beste vriendinnetjes op de zaal. Er zitten ook nog meisjes op 'De Hooizolder', en de jon gens slapen allemaal in 'Het Varkenshok'." Amanda is voor de eerste keer mee met het uitje, en het bevalt haar best. „Vanmiddag hebben we speur tocht gedaan in het bos, dat mers bedraagt veertien. De cursus duurt vier weken, elke woensdag van 19.30 tot 22 uur, en kost 15 gulden. Inlich tingen en aanmelden bij Vrouw én Werkwinkel, Jan van Ave- nesstraat 32, Schiedam. Tele fonisch via 4715910 (Hetty van der Hoeven) of 4260150. De Vlaardingse politie sport en ontspanningsvereniging be staat 60 jaar. Ter gelegenheid daarvan spelen de agenten op vrijdag 21 augustus een Spel zonder rangen. Elf teams treden in het strijdperk en doen spel letjes als een hindernisbaan, mallejanspel, kruip je rot, krui wagenrace en bailenrups. Ver der staat een voetbalwedstrijd op het programma tussen da mesteams van Unilever en de politie. Een dag later, op zater dag 22 augustus, recipieert het bestuur van de VPSO, een ver eniging die in Vlaardingen vooral bekendheid heeft gekre gen als organisator van de Vlaardingse avondwandelvier daagse. was hardstikke leuk. We moes ten ons onderweg ook nog ver kleden, we hadden de op dracht dat we ons zo onher kenbaar mogelijk moesten ma ken. Ik had een groene cape om, een groene rok aan en Ik was helemaal groen opge maakt. We hadden de kleren zelf van crèpepapier gemaakt," zegt Amanda, die de leiding erg aardig vindt en ook het eten weet te waarderen. Gerrie Bolthuis (13) vermaakt zich ook uitstekend, hoewel de resultaten van zijn voetbalteam nog niet daverend zijn. „We hebben de revanche-wedstrijd tegen de leiding ook weer ver loren, 7-6 werd het déze keer," vertelt hij met een hoop flip- per-geluiden op de achter grond. „Maar vanavond spelen we nog tegen een andere groep, wie weet gaat het dan beter.' Of anders morgen, hoe wel ik niet weet wat we dan gaan doen, want dat is elke dag opnieuw een verrassing." Op 26 augustus wordt in het FNV-gebouw De Kern te Maas sluis een tussentijdse ledenver gadering gehouden voor Vara- leden uit Schiedam, Vlaardin gen, Maassluis, Maasland en Hoek van Holland. De vergade ring is belegd in verband met de nieuwe statuten en regle menten. die zijn vastgesteld tij dens de laatste vergadering van de Verenigingsraad. Er zal een voordracht worden gedaan voor leden van de Verenigings raad en de Raad van Toezicht, Beleid en Advies. Aanvang 20.15 uur. Op woensdag 2 september be gint in het Plaatselijk Educatief Centrum (PEC), Cornells Hout manstraat 2a te Vlaardingen een cursus Vrouw en automati sering. De cursus is bedoeld voor vrouwen uit Schiedam, Vlaardingen érj Maassluis, die zich vertrouwd willen maken met de computer. Een speciale, vooropleiding is niet vereist. Het maximum aantal deelne- VLAARDIN GEN Diaman ten bruidegom Jam Dragt mag dan onlangs 84 jaar geworden zijn, als er aan de zelfstandige woning van hem en zijn vrouw in de Richard Holstraat in Vlaardingen wat te klussen valt, doét hij dat zelf. Metselen of timmeren, het maakt hem niet uit. .Als je gevaren hebt kan je alles, gelopf mij nou maar," zegt de voormalige stoombootmachinist droog. Op 11 augustus 1927 gaven Jan Dragt en Theodora Johan na Olthof elkaar in Deventer het ja-woord. Omdat,het echt paar op de dag zelf met vakan tie was, ontvingen zij pas gis teren de felicitaties van burge meester A.A.J.M. van Lier, die een grote fruitmand voor het 60-jarig bruidspaar had mee gebracht. Jan Dragt werd op 3 mei 1903 geboren in Blokzijl; zijn vrouw kwam op 6 januari 1905 in Deventer ter wereld, tevens de plaats waar de beide echte lieden elkaar ontmoetten. „Zij was met een vriendin van haar bij ons op bezoek, er waren aardig wat mensen in huis. Hoe het toen kwam - weet ik niet, maar in ieder geval ging Iedereen opeens weg en bleven wij met z'n tweeën over," ver telt Dragt. „Toen heb ik ge vraagd of ik haar naar huis mocht brengen, en tijdens dat wandelingetje is het pleit be slecht. Nu had ze al een oogje op me, dus dat scheelde na tuurlijk." nacht in de weer op die' haven sleepboten, af en toe voeren we zelfs helemaal naar het Ruhrgebied. Lange werkda gen, hè. Je kwam verder haast nergens aan toe," zegt hij. Desondanks zong Dragt in de cantorij en wa3 hij jaren lang kwitantleloper voor de Nederlands Hervormde kerk. Tot zijn spijt heeft hij het, zin gen een aantal jaren geleden moeten opgeven. „Je wilt nog wel, maar je hebt niet meer genoeg adem. Mijn vrouw was altijd een fervent borduurster, stapels werk heeft ze altijd ge maakt, maar die is er ook mee opgehouden. Ze kon de naald niet meer sturen. Tja, dat krijg je nou eenmaal," besluit hij be rustend. Het- echtpaar Dragt-Olthof heeft vijf kinderen, acht klein kinderen en tien achterklein kinderen. Van zijn 14-e tot zijn 66-e jaar werkte Dragt als machi nist. In 1930 kwam het paar naar Rotterdam, om in 1961 met de Haagse Sleepdienst mee te ver hulzen naar Vlaar dingen. Een drukke tijd van wederopbouw, het staat Dragt nog scherp bij. „Ik was dag en

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1