Nieuwe programma Educatief Centrum voor Volwassenen Telefax gestolen Tijdelijk geen water NCRV-TV brengt tienduizenden Kerkepad-gangers naar Schiedam Kortaf Bierllng benoemd tot commissaris Kamppost van De en West 300 werklozen naar vaste baan Rotterdamse markt is de allergrootste Tegel door winkeldeur Ingebroken in kerk Met putdeksel en al Op heterdaad Smederijmuseum Brand in renovatiepand Fortuna WV WS WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1987 ViLAARDINGEN De nacht voor de finale re peteerden ze nog twee uur en dat bleek geen ver spilde tijd, want het Vlaardingse trio Vibes Unit won afgelopen zondag op het NOS-Jazzfestival in de Amsterdamse Meervaart de VPRO aanmoedi gingsprijs. Het was hun debuut: de eerste keer, dat de Vlaardingse broers Stan (23) en Roland (22) Stolk en de Haagse drummer Hans Verdoorn (23) in het openbaar optraden en ze lieten direct al veertien andere jazzgroepen achter zich plus de nodige groepen die op basis van een opge stuurd cassettebandje afvielen. Vibes Unit, van links naar rechts drummer Hans Verdoom, vibrafonist Ro land en bassist Stan, Stolk. (Foto Arie Wapenaar) Akoestisch Gary Burton grip 20.000? Schuilkerk Schakel Bahasa Indonesia Concert Klaverjassen HET VRIJE VOLK We proberen er samen iets moois van te maken' „Belangrijk voor de publici teit, want we willen zo veel mogelijk spelen," noemt Stan de prijs, die bestaat uit een ra dio-concert van een uur in ja nuari. Hij is met de jury eens, die indruk had dat 'de muziek opleidingen het explorerende karakter van de jazz te weinig aandacht geven'. Evenals Hans Verdoorn, student aan het Rotterdams conservatori um, signaleert hij een angst voor muzikale vrijheid. Bij jazzmuziek past een houding van "Wat moet ik nou doen?' niet, want 'jazz onstaat uit im- SCHIEDAM Een telefax ter waarde van 10.000 gulden Is gestolen uit een kantoorpand van Modelstaal BV aan de Schiedamse Komiezenlaan. De inbrekers forceerden een schuifdeur om binnen te ko men; Uit een kelderbox aan de Burgemeester van Haarenlaan werd een complete donkere ka mer (doka) inrichting wegge nomen. De dieven namen een zwart wit vergroter, een kleu ren analyser en een klok mee. De doka spullen zijn 7.000 gul den waard. HOEK VAN HOLLAND Door een tegel door de ruit van de winkeldeur te smijten, heb ben inbrekers zich toegang verschaft tot een winkel in vi deo apparatuur in Hoek van Holland. Een video-apparaat werd meegenomen. De etalage van de winkel was onlangs versterkt met betonijzer en daarom kozen de daders nu dus voor de deur. VLAARDINGEN Uit het kerkgebouw aan de Prof. Me- kelstraat in Vlaardingen zijn een basgitaar, versterker en synthesizer ter waarde van 5000 gulden ontvreemd. De In brekers kwamen het pand ver moedelijk met een valse sleu tel binnen. SCHIEDAM Een kam peerwagen van een 35-jarige Schiedammer, die stond gepar keerd aan de Nieuwe Maas straat in Schiedam-Zuid, is mét het putdeksel waaraan het vervoermiddel met kettingen was vastgemaakrt, verdwenen. De vouwwagen vertegenwoor digde een waarde van 3500 gul den. De gedupeerde man was er al mee op vakantie geweest. SCHIEDAM Twee Schie dammers, van 18 en 20 jaar, zijn op heterdaad betrapt bij. het stelen van een motorfiets. De Schiedamse politie hield de mannen aan in de Laan van. Bol*Es in de wijk Groenoord met een motor die zij even daarvoor in de Diepenbroek- straat hadden gestolen. - OOLTGENSPLAAT Tij dens de - feestelijke 'Oeltgen- dag' (braderie, standwerkers, oude ambachten) wordt zater- dag in Ooltgensplaat (Oost- flakkee) ook het nieuwe sme derijmuseum Piet Kamp- geo- provisatie'. Vibes Unit ontstond begin dit jaar. „We wilden opnieuw be ginnen, nadat we daarvoor ern kele jazzbandjes hadden gehad die waren stukgelopen," ver telt Roland. Broer. Stan: „Wij zijn als kwartet gaan repete ren in een vrij uitzonderlijke bezetting: bas, vibrafoon, saxo foon en drums. Normaal zou er een piano bijzitten." Voor het jazzfestival had de groep de pech, dat de saxofonist er niet bij kon zijn, zodat de vibrafoon de melodiefunctie van de saxo- _foon moest overnemen. Dat be- tekende extra repetities en zelfs een nachtelijke repetitie, toen bleek dat de finale tien minuten langer zou duren dan waarop ze gerekend hadden. Met als gemeenschappelijke muzikale voorbeelden Keith Jarret, Miles Davis, John Col- trane en Gary Burton spelen Roland (vibrafoon, marimba), Stan (contrabas) en Hans (drums) composities van Ro land en jazzstukken vanaf de jaren zestig. Stan: „Ons uit gangspunt is akoestische jazz muziek. Ons idee is om binnen bepaalde grenzen vrij en Im proviserend te spelen. Er ligt heel weinig vast." Roland: „Het is geen free jazz, maar we spelen een nummer wel el ke keer totaal anders. De num mers worden niet letterlijk ge speeld-zoals Ik ze schrijf. Wij proberen er samen iets moois van te maken." Roland studeerde In juni. af aan het Rotterdams conserva torium. Hij was de eerste vi brafonist die er examen deed en niet onverdienstelijk, zoals zijn broer trots vermeldt: „Met een negen." Buiten Vibes Unit speelt Roland in Line Out. Hij gebruikt vier stokken, wat be kend staat als de "Gary Burton grip'. Stan speelt sinds twee jaar in Flairck en Hans' be langrijkste nevenband is Je roen van Helsdingen, die vorig jaar de aanmoedigingsprijs De drie kunnen het muzikaal goed met elkaar vinden. Ro land: „Wij. zitten op dezelfde golflengte, we- voelen elkaar goed aan." Stan maakt de ver gelijking met Coltrane en Mi- les Davis: „Die hadden een combinatie van mensen die sa men meer waren dan ieder af zonderlijk." Over de vraag of spelen in verschillende "groe pen niet verwarrend is, lopen de meningen iets uiteen. Hans meent: „Qua muzikale ervaring is het voordeel. Het helfit elkaar alleen maar. Het enige lastige is, dat schnabbels elkaar kunnen overlappen." Maar Stan ziet het gevaar van 'vervlakking': „Echt goed ben je als je je op één ding concen treert. Voor mezelf heb ik het idee, dat er één manier van spelen is, waar ik naartoe wil. Maar ik hoef me niet al mor gen vast te leggen voor de rest van mijn leven." Hans weer: „Het is heel persoonlijk. Als ik maanden achter elkaar jazz heb gespeeld, kan als afwisse ling jazzrock of funk heel in spirerend werken." SCHIEDAM Het ce-, mentéren van de waterlei dingbuizen in de Schiedam se Troelstralaan, Dr de Kuyperlaan, Burgemeester van Haarenlaan; en de Ruys de Beerenbroecklaan heeft tot resultaat dat de watertoevoer vanaf mor gen voor enkele dagen wordt afgesneden. Bewo ners kunnen tijdens de 'droogte' water tappen bij speciaal voor de gelegen heid geplaatste watertap punten in hun straat. De Openbare Nutsbedrijven Bedrijven Schiedam (ONS) neemt de.kans waar om de gietijzeren waterleiding buizen te cementeren om dat de straat tóch openligt in verband met bestra- tingswerk door dé dienst Gemeentewerken. De watertoevoer wordt voor maximaal twee dagen, afgesloten. Ook in de Havenstraat gaat de ONS klussen. De oude gietijzeren water- en gasleidingen worden er vervangen. Tijdens de werkzaamheden kan de toevoer van gas en water overdag stagneren. De be woners daarover krijgen bericht. VLAARDINGEN De slaapkamer, van een woning aan de Van Bëethovensingel in Vlaardingen is geheel uitge brand. De recherche vermoedt, dat de brand is veroorzaakt door spelende kinderen. De wo ning was ontruimd ih verband met renovatiewerkzaamheden. De bovengelegen woningen lie pen rook- en roetschade op. derijmuse SCHIEDAM Eeuwenlang had het door Vrouwe Aleida gestichte St Jacobsgasthuis aan de Schiedamse Hoogstraat een bijzonder slechte naam. Het gasthuis, bedoeld voor ar men, zieken en ouden van da gen, zou voornamelijk'een op bergplaats van gespuls zijn ge weest. Daarom bevonden zich in 'een kelder onder de kerk van het gesticht zogenaamde 'gijzelkamers', die dienden om al te weerbarstige oudjes tot bezinning te brengen. Het is slechts een van de ve le wetenswaardigheden die men op kan doen op 5 of 12 sep tember, want; op die twee za terdagen sluit het bekende NCRV-televisieprogramma Kerkepad het seizoen '87 af met een stadsroute door Schie dam. Hoewel de nadruk duide lijk op zes Schiedamse kerken ligt, voert de tocht ook langs achttien andere monumenten. De dag wordt muzikaal opge luisterd met orgelconcerten, vesperdiensten en beiaardbe spelingen. Het bij de tocht behorende TV-programma wordt op 30 augustus uitgezonden om 19.45 uur via Nederland 1. Ook de NCRV-radio besteedt aandacht aan deze route, en wel in het programma VIP-room, 28 au gustus om 14.00 uur op Radio 1. Het zuinige Schiedam is in meerdere opzichten een nuch tere stad, zo vindt de protes tants-christelijke omroep, en iedereen wordt uitgenodigd om met deze en andere Schiedam se eigenschappen in september kennis te komen maken. NCRV-voorlichter Ad Eve raars verwacht op elk van de dagen 5000 tot 10.000 mensen, die voor het overgrote deel van buiten de stad zullen komen. „Minimaal," voegt hij daar aan toe, „want als het weer een beetje mee zit kan het makke lijk naar de 20.000 gaan lopen. De kolossale Havenkerk aan de Lange Haven te Schiedam. Door terug te grijpen op de pompeuzeklassieke tempelbouw wilden de Schiedamse katholieken zich ver moedelijk duidelijk manifesteren na jaren van geheime bijeenkomsten. (Foto Arie Wapenaar) De mensen komen uit het hele land. Toen we in 1977 begonnen kregen we 1500 mensen op de been, nu zitten we op 150.000 in een seizoen. Eigenlijk moet het niet veel meer worden, want dan is het niet werkbaar meer." 12 september ls het tevens Nat'onale Open Monumenten dag Omdat men de kerkepad-, gani ers op belde dagen het- zelfd 5 programma wil bieden, zijn de overige bezienswaar digheden van de stad op 5 sep tember ook 'gratis toeganke lijk. Om 10.00 uur 's ochtends gaan de deuren die dag open, en dat blijven ze tot 17.00 uur. „Hoewei er geheid om 9.00 uur al mensen op de stoep zullen staan, dat geef ik u op een* briefje, er zitten veel vroege vogels onder ons publiek," ver telt Everaars. „Wat we met dit programma beogen is eigen lijk het verleden dichterbij brengen. We willen veel men sen in kennis stellen van de vroomheid en de geloofsbele ving van vorige generaties. Niet om dat alleen maar klak keloos te bejubelen, maar juist ook om van de fouten uit het verleden te leren," legt de NCRV-voorlichter uit. 'De rondgang begint bij de Singelkerk, tegenwoordig Li- dwina Rosenkranskerk gehe ten. Het godshuis is vernoemd naar de 'Maghet van Schie dam' die op 15-jarige leeftijd tijdens het schaatsen zo onge lukkig ten val kwam dat ze haar verdere leven aan het'bed gekluisterd was. De naam' Kreupelstraat herinnert nog aan de naam van het ongeval. Haar lijden maakte haar ech ter een voorbeeld voor de gelo vigen, en talloze'wonderverha len deden de ronde. Later werd zij zelfs heilig verklaard. Zij stierf op 53-jarige leeftijd in 1433. Via de Lutherse Kerk aan de Oranjestraat gaat de tocht daarna naar de Havenkerk aan de Lange Haven, van oor sprong katholiek, nu in gebruik dóór', Johan Maasbachs We reldzending. De pompeuze neo-classiclstische bouw en het neo-barokke interieur' lijken een heftige reactie op de vele jaren '"dat ..'de Schiedamseka- thplieken In; heit' geheim bij .el- kaar móesten komen. Volgende stop in de route is het St. Jacobs Gasthuis/ met nu iri de kelder het Nationaal GedestilleerdMuseum. „Want," zo zegt presentator do minee Jaap Zijlstra in het TV- programma, „Schiedam móest het niet alleen hebben van vaarwater, maar ook van vuurwater." Na een bezoekje aan de Roomse schuilkerk Huis te Poort eindigt de wandeling dan bij de Grote- of St. Jans- kerk; niet ten onrechte zo gehe ten, want het is een van de grootste kerken van het land. Lidwina ligt er begraven, en de kerk genoot ooit een zekere faam als bedevaartsoord, van wege een miraculeus Maria- beeldje. Hier ook was de vrij zinnig hervormde Francois Haverschmidt, beter bekend als Piet Paaltjens, 30 jaar lang predikant. De melancholieke dichter redde het niet in het orthodoxe Schiedam van de 19-e eeuw, in 1894 pleegde hij zelfmoord. Jaren eerder had hij al in wrange zelfspot ge dicht: „Dat heertje met zijn witte, das/ Was eertijds een minnezanger/ Doch sinds het die witte das om heeft/ minne dicht het niet langer." De speciale Kerkepadgids, met uitgebreide informatie over alle te bezoeken kerken en andere monumenten is op 5 en 12 september voor 10 gulden te koop. SCHIEDAM De medewer kers van het Educatief Cen trum voor Volwasssen (ECV) in het MCM de Groothuis aan de Schiedamse Stadhouder slaan zetten zich schrap. Eind september begtnnen er weer tientallen cursussen voor vol wassenen in het De Groothuis zelf, in schoollokalen en in buurt- en clubhuizen. Deze week kwam het programma boekje 'Doen' uit met een uit gebreid overzicht van alle edu catieve activiteiten In Schie dam. De Schiedamse instellingen streven naar een hecht samen werking. Het ECV bundelt de instellingen voor volwassenon- derwijs. De ECV wil een vraagbaak worden voor alle Schiedammers die iets willen weten over cursussen of ande re lessen tn Schiedam en om geving. Het ECV organiseert taal cursussen (Engels, Duits, Frans, Spaans en Turks) en lessen voor mensen zonder werk. Er wordt onder de lei ding van de ECV geoefend op home-computers en er ls een schakelgroep alfabetisering. De lessen voor mensen zonder werk zijn erop gericht de werklozen klaar te stomen voor een baantje. Er zijn type- lessen, een cursus oriëntatie kantoorpraktijk, een basiscur-' sus computerkunde, een oriën tatiecursus gezondheidszorg/EHBO en een sollicitatietraining. De schakelgroep alfabetise ring wil een schakel zijn tus sen de lees- en schrijfgroep, de Open School en andere ver volgcursussen. Iedereen die de Nederlandse taal niet goed be heerst is welkom. In kleine groepjes van hooguit zes per sonen wordt geoefend in lezen, schrijven en soms ook reke nen. De lessen worden eens per week gegeven. Kosten ƒ32,50 per jaar. Beginnen kan het he le jaar door. Vragen .naar Henk Tiggelhoven. De culturele minderheden in de stad geven eveneens taal lessen. Er zijn Intensieve trai ningen in de Nederlandse taal, Turkse les en Arabische les sen. Op een intensieve taalcur sus kunnen de buitenlanders in korte tijd Nederlands leren spreken, schrijven en lezen. De leerlingen worden klaarge stoomd om eventueel een toe latingsexamen te kunnen af leggen of om aan beter werk te komen. De lessen, iedere week drie keer tweeënhalf uur, wor den geven in het Migranten centrum 't Parkweg aan .de Parkweg. Bij aanmelden, wat kan op maandag, dinsdag, woensdag en donderdag van 19.00 tot 21.00 uur bij Cees van Giezen, vindt een toets plaats. Kan ook per telefoon 4268926. Nieuw is de beginnerscursus Bahasa Indonesia. De Schie damse Molukker Max Marlis- sa heeft er jaren voor gestre den om zijn moedertaal in het lespakket te krijgen. De cur sussen van de Stichting Baha sa Indonesia worden gesubsidi eerd uit de pot Welzijn Moluk- kers van WVC. Voor deelname komen slechts in aanmerking: Molukkers of zij die op eniger lei wijze een relatie tot Moluk kers hebben (hetzij door werk of door samenleving). De cursus bestaat uit 25 les sen van twee uur. Inschrijfgeld 30,- exclusief, 42,50 inclusief administratiekosten. Lesduur: donderdags van 19.00 tot 21.00 uur. Startdatum: 17 september. De cursus kan slechts door gaan bij minimaal twaalf aan meldingen. Aanmelden kan al leen schriftelijk,* een inschrijf formulier ligt klaar bij M. Marlissa, telefoon 4730568 of bij H. Siseila, telefoon 4737587. Er zijn ook diverse lessen voor vrouwen. 'Hoe zeg je wat je denkt' is er eentje van. Deze cursus wil-de dames een aan zet geven om beter van zich af te bijten. Er wordt geoefend In praten, luisteren, een eigen mening geven, en leren om gaan met kritiek. Degroep komt wekelijks bijeen, gedu rende tien achtereenvolgende weken. Er staan twee begeleid sters klaar. De kosten bedra gen 30,Voor kinderopvang wordt gezorgd. Opgeven bij Anita Olij, telefoon 4710826 of bij Leida van Grootveld, tele foon 42641212. Verder zijn er opleidingen van de Politieke Vorming voor Vrouwen (PW) en van het centrum voor Vakopleiding, van Volwassenen (CVV) be stemd voor vrouwen in techni sche beroepen. Het CW is een opleidingsinstituut van de overheid. Vrouwen met inté ressé voor een technische werkkring kunnen een voorop-, leiding volgen bij het CW. De Huishoudelijke Voorlich ting heeft eveneens een groot aantal lessen In/petto. Van een cursus kleding? maken voor mannen tot kookcursussen en een kerstcursüs toe. De kook lessen, gymnastieklessen, hat ha yoga, het breien en haken en het verantwoord vermage-1 ren onder leiding van een dië tiste worden in verschillende gebouwen in de stad gehouden. Mensen met een'WW, WWV, RWW, WAO, ABW of AAW uit kering krijgen een fikse kor ting op de naai- en kookcursus sen (80 percent) en op de ove rige cur sussen 70 percent. In het Doen boekje is de Mercurlus Avondscholenge meenschap aanwezig met uit leg over de dagopleidingen voor Mavo en" Meao. tevens "worden alle activiteiten van wijk- en ontmoetingscéntrum De flauwe Brug (Bachplein) genoemd. Het jaarprogramma van I wijkcentrum de Erker staat erin, evenals een uitge breide uitleg over studiefinan ciering. Het Doen boekje is gratis verkrijgbaar bij het MCM de Groothuis, Stadhouderlslaan 30, 3116 HP Schiedam, telefoon 4261511. Tijdens zijn wekelijks lunch concert op het orgel van de Grote Kerk in Vlaardingen speelt Aad Zoutendijk donder dag werken van Sweelinck, Van Noordt, Couperln, Lasceux en Lefébure-Wély.. Het concert duurt van 12.45 tot 13.15 uur. Toegang gratis. - Vanavond speelt Fortuna een vrfendschappeiijké oefenwed strijd tegen Alexandria '66. Aanvang 19 uur op het terrein aan' de Marathonweg In Vlaar dingen. De leiding is in handen van scheidsrechter C.P. Snij ders. Met Ingang van zondag 6 sep tember zal het eerste elftal de thuiswedstrijden beginnen om 14 uur in plaats van om 14.30 uur. In bejaardentehuis Drleën-Huy- sen In Vlaardingen (Willem de Zwijgerlaan) begint op 31 au gustus een klaverjascompetitle over vijftien weken. Er wordt elke maandagavond vanaf half acht gespeeld. Deelnemers kunnen zich melden bij Jan van Lint, telefoon 4744219. VLAARDINGEN De Vlaar dingse hoofdinspecteur G.J.M. Bierllng is benoemd tot com missaris van gemeentepolitie. De benoeming gaat met terug werkende kracht in op 1 janua ri 1986 en vloeit voort uit een rapport dat is gemaakt over de herwaardering van de functies korpschef en plaatsvervangend korpschef. Na de Nederlandse Politie Aca demie te hebben doorlopen, kwam Bierling op 1 augustus 1975 als inspecteur in Vlaar- dingen. Thans Is hij Hoofd Jus titiële Dienst en plaatsvervan gend korpschef. Chef van het Vlaardingse korps is commis saris A. Spel. Zijn functie wordt niet opgewaardeerd tot hoofd commissaris, omdat Vlaardin gen minder dan 100.000 inwo ners telt. Buurthuis De Haven,en Ontmoe tingscentrum West zijn een week je op kamp in vakantieoord 8os- zicht in Bellen. Hele veldslagen spelen zich af in de Drentse bossen, sinds de Vlaardingse kolonie daar is neergestreken. De 12-Jarige Nicole-Simone Barendregt zat er gisteren middenin: „We werden eerst gewekt met pannedeksels, en toen gingen wé meteen het bos in om het smokkelaarshol te vinden. De smokkelaars had den namelijk nog een stuk van een raket, en dat moesten we terugveroveren. Maar ze had den het raketstuk allang weer in het bos verstopt, en toen wij aankwamen begonnen ze op ons te schieten. Ze hebben ook nog een rookbommetje gegooid. Toen zijn we maar hard weggerend," vertelt ze. Heimwee heeft Nicole-Simone nog niet gehad, daarvoor eist de strijd met de vermaledijde smokkelaars haar teveel op. „Toen we terugkwamen in het kamphuis hebben we spelletjes gedaan en geschminkt, maar morgen zoeken we verder naar de raket," zegt zij vastbera-. den. Brigltta Hanegraaff (14) heeft zich gisteren helemaal schor geschreeuwd tijdens de wed strijd die de jongens tegen een elftal van de nabijgelegen cam ping speelden. „Eerst was het gelijk, maar met de penalties was de camping beter. Maar het was niet eerlijk, want hun team was veel ouder, dus ei genlijk zijn wij beter," komt Brigltta voor de Vlaardingse jongens op. Trouwens, die jon gens, daar kan ze het toch wel goed mee vinden. „Het nacht zoenen vind ik het leukst. Gis- teren moesten de jongens ons een nachtzoen geven, en van avond wij hun. Het is hier zo gezellig, iedereen gaat heel goed met elkaar om. En oh ja, gisteren hebben we andijvie met een gehaktbal gegeten, dat was ook erg lekker," be sluit ze. ROTTERDAM De sociale dienst, enkele uitzendbureaus en het Gewestelijk Arbeidsbu reau in Rotterdam beginnen in september met een samenwer king die driehonderd langdurig werkloze jongeren aan een tij delijke baan moet helpen. De uitzendbureaus leveren de be trekkingen, de sociale dienst en het arbeidsbureau bemid delen en selecteren de werklo zen. Het experiment is bedoeld voor werklozen jonger dan 26 jaar en woonachtig in de Rot terdamse achterstandswijken. Het arbeidsbureau zorgt voor de financiering van de proef waarvoor onder meer ook het Sociaal Fonds van de EG wordt aangesproken. De uit zendbureaus die meewerken zijn ASA, Unique, Dactylo, Start, ASB, Vedlor, Tempo Team en Randstad. Volgens manager C. Levisson van Randstad aan de Pleinweg is de samenwerking ook In an dere gemeenten ais Amstei: dam en den Haag al op gang gekomen. „En met succes. Ik verwacht dat het in Rotterdam oók lukt. Na een inwerkperioda vanhalf jaar bekijken we of hel werkt. Zo ja, dan zal het aan zienlijk worden uitgebreid." De werklozen die in aanmer-, king komen, krijgen binnenkort een briefje van de sociale dienst. Ze kunnen zich dan melden. Diegenen die uiteinde lijk worden 'aangenomen', krij gen een opleiding. De uitzend bureau zorgen daarna voor een tijdelijke betrekking. Het is de bedoeling dat de jongeren door het opdoen van werker varing en de opleiding, meer kans hebben op de arbeids markt en uiteindelijk een vaste baan vinden. „Tachtig procent van de men sen die In andere steden aan dergelijke experimenten heeft meegedaan, vond daarna een vaste baan," zegt manager Le visson. ROTTERDAM De centrum- markt in Rotterdam is met 410 kooplieden en een lengte van meer dan twee kilometer de grootste markt in Nedèrland. Dit blijkt uit een onderzoek van het Economisch instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM). Het instituut heeft vorig jaar de markten in Nederland geteld en onderzocht. Het aantal weekmarkten in óns land is de afgelopen jaren ver der toegenomen, zo blijkt uit het onderzoek, in 65 percent van de gemeenten is regelma tig een markt. Daarnaast orga niseren veel gemeenten nog zo nu en dan jaarmarkten, toeris tische markten en mini-mark ten. Er zullen maar weinig plaatsen in ons land zijn waar niet één of andere vorm van een markt bestaat. In vergelijking met een eerdere inventarisatie in 1981 is het aantal markten met zes per cent gegroeid. Toen werden 659 weekmarkten geteld, vorig Jaar waren het er zevenhon derd. In die periode zijn er zo'n zestig bijgekomen en ongeveer twintig verdwenen. Op de officiële markten verdie- "nen zo'n vijftien- tot twintigdui zend marktkooplieden hun brood met bij elkaar 36.000 standplaatsen. De totale lengte daarvan naast elkaar Is om.en nabij de 270 kilometer, r De belangrijkste artikelen op de markt zijn voedings- en ge notmiddelen (38 percent) en kleding en textiel (34 percent). Op kleinere markten bestaat zelfs meer dan de helft van het aanbod uit voeding. Bloemen en planten hebben een vrij vast aandeel van ongeveer acht percent. De rest van de artikelen bestaat uit goederen als schoenen, lederwaren, bij outerieën, horloges en niet zel den antiek, curiosa en tweede- handsartikeien. De meest gebruikelijke manier ,om de waren uit te stallen is nog altijd de kraam (81 per- cent). Maar voora! op kleinere markten staan steeds meer verkoopwagens. Die hebben een groeiende behoefte aan aansluiting op het elektriciteits net, vooral voor de koelappa ratuur. Toch heeft één op.de zes markten nog geen voorzie ning daarvoor, ook niet voor verlichting.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1