eziuers omgaan met huisdier mm kunstwerken in de supermarkt Twee koninginnen tegelijk In Hellevoetsluls? Britse avondschool voor taalcursussen Auto's in trek FIOM weer met adoptlegroepen Gastvrouwen nemen het niet langer Meisje lastig gevallen Lintje voor Jubilaris BH Cursus vol mëmsmsmÊies» 8É^ImÈfcmm m m H3 het vrije volk ws wv Niet afschrikken SCHIEDAM/VLAARDIN GEN Hoe dol kun je eigenlijk zijn op een huisdier? Heel erg dol. „Ik ruil mijn hond alleen in voor een Ferrari Teste- rossa van 800.000 gulden, en dan moet ik er nog heel lang over denken," ver klaart Ton Vermeule van Honden sportcentrum 'Vijfsluizen', trotse ei genaar van een Samojeed, een pool- hondenras. Maar er zijn lieden die volgens Ton nóg verder gaan in hun liefde voor de trouwe viervoeter. „Een paar mensen bij ons op de club, die hébben gewoon wat met honden. Wat die met honden kunnen doen grenst aan het ongelooflijke. Ze voelen die beesten zo perfect aan, ze zijn zelf meer hond dan mens," zégt hij met grote stelligheid. Probleemgevallen 'mm !IÉiÉ«3 Belonen en straffen mÊ Drillen Schiedam vlaardirtgen ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1987 HELLEVOETSLUIS Heel S-Heilevoetsluls hoopt erop maar zeker Is nog niets: de viering van het vertrek van stadhouder. Willem III naar Engeland, vol gend jaar driehonderd jaar ge leden, zou wel eens door twee Koninginnen tegelijk kunnen Sworden bijgewoond, Elizabeth ?eh onze eigen Beatrix. Konin gin Elizabeth zou ai een uitno diging hebben ontvangen.om de viering in ieder geval op Ne derlandse bodem mee te ma ken. X f,',Als je ziet wat .het bezoek van één koningin teweeg brengt aan organisatie, dan kun je wel nagaan wat de komst twee ko ninginnen tegelijk zou beteke nen," atdus een woordvoerder van de gemeente Hellevoet- v sluis.Er is wel over gespro ken maar zeker is nog hele maal niets. De agenda's van dergelijke personen kunnen zover van tevoren nooit wor den vastgelegd." Op verzoek van het Brits volk reisde stadhouder Willem III in 1688 met een immense vloot vanuit Hellevoetsluls naar de overkant van Het Kanaal om daar een jaar later tot koning te worden gekroond. Het bete kende het begin van wat ze in Engeland de Glorious Revolu tion noemen, een mijlpaal in de Britse historie. Willem lil legde destijds aan in het plaatsje Brixham. Helle voetsluls en Brixham vieren elk jaar tegelijkertijd de overtocht. Omdat het volgende jaar exact drie eeuwen geleden Is, wordt grootser uitgepakt. Zo zullen allerhande culturele uitwisselin gen plaatsvinden. De PTT zal twee speciale herdenkingsze gels drukkën. Ook is sprake van een speciale zilveren munt van vijftig gulden. ROTTERDAM The British School in the Netherlands opent op 1 september in Rot terdam een avondschool voor volwassenen. Dit Engels Talen instituut biedt een brede keus aan taalcursussen, die door Britse leerkrachten worden gegeven.Er zijn cursussen op beginnersniveau, maar voor gevorderden ook op het niveau van de Cambridge-universiteit. Bovendien worden spoedcur sussen van één week gegeven. De British School draait al vijf- - tig jaar in Den Haag, en de En gelse taalcursussen werden daar al tien jaar gegeven. Het hoofd van de kanselarij van de Britse ambassade, Alan Paul, zal de nieuwe avond school aan de Hennekijnstraat 6 in Rotterdam op"1 septem- ber officieel openen. Voor in formatie over de cursussen kan men terecht op tel.nr. 070-520554. VLAARDINGEN/MAASSLUIS Opvallend vee! auto's wor den èr de laatste tijd in Vlaar- dingen en Maassluis gestolen. In Vlaardingen verdwenen er deze week drie. Vanaf het Westnieuwland werd een Re nault ter waarde'van 500 gul den gestolen, vanaf een par keerterrein aan de Wenenweg een Fiat (7500 gulden) en vanaf de Louise de Colignylaan een BMW (17.000 gulden). Alle wa gens waren afgesloten. Aan de lijst van autodiefstallen werd in Maassluis deze week een Hon da Prelude toegevoegd. De - wagen verdween vanaf de Zwaluwstraat. ROTTERDAM Het büreau voor alleenstaand ouderschap jn Rotterdam, het FIOM, wil "vrouwen of echtparen mét el kaar In contact brengen, die In het verleden hun kind ter adoptie hebben afgestaan. Ook geadopteerden die op zoek zijn naar hun natuurlijke vader en/of moeder, assisten tie willen hebben of hun ver haal willen vertellen kunnen bij de organisatie terecht. Het FIOM Rotterdam, Den Haag en Leiden starten dit na jaar groepen voor betrokken vanuit de gedachte dat men sen behoefte hebben bm'metv' elkaar over het verleden te praten. Het aantal vrouwen, voor wie het onmogelijk was" hun kind zelf op te voeden, is" volgen het FIOM nog groot. Ook het aantal geadopteerden dat bij de organisatie aanklopt voor hulp groeit. Het gaat daarbij om mensen variërend in leeftijd van 17 tot 55 jaar. Belangstellenden voor de groe pen kunnen voor meer infor matie terecht bij Ankie van Bij- nen van het FIOM Rotterdam, Westersingel 6, telefoon 010- 436.61.66. HOEK VAN HOLLAND De gastvrouwen van het diensten centrum nemen het niet langer. Wanneer de deelgèmeenteraad de plannen doorzet om de con sumptieprijzen in het diensten centrum te verhogen naar het niveau van het wijkgebouw De -Hoekstee, dan zullen ze mas saal opstappen. Een aantal van de gastvrouwen liet dat tijdens het vragenhalfuurtje aan de deelgemeenteraad weten. Woensdagavond al, tijdens het periodiek overleg, werd beslo ten dat verhoging van de con sumptieprijzen onaanvaard baar zou zijn omdat het de 'huiskamerfunctle' van het dienstencentrum zou aantas ten. „Het is een initiatief van onszelf," zegt woordvoerster mevrouw Lorwa. „De leider en het bestuur van het diensten centrum staan hier helemaal bulten. Maar wanneer de deel gemeenteraad ons dwingt om de consumptieprijzen voor de bejaarde bezoekers zo dras tisch te verhogen, dan vinden wij dat we niet meer kunnen werken." Aanpassing van de prijzen zou betekenen dat bier en limon ade van 1,10 naar 1,40 ver hoogd worden, terwijl wijn, sherry en dergelijke in plaats .1,30 nu 2,-- zouden moeten gaan kosten. „Wij werken als vrijwilligsters," zo stelt me vrouw Lorwa. „Wij proberen het dienstencentrum een huis kamerfunctie te laten vervullen. Dat wil zeggen dat alle bezoe kers die bij ons binnen komen zich thuis moeten voelen en dat zij niet afgeschrikt moeten worden door extreem hoge consumptieprijzen." Een aantal dames heeft tijdens het vragenhalfuur van de deel gemeenteraad geprobeerd om de zaak nog eens nader toe te lichten. In het dienstencentrum zijn in totaal ruim zeventig mensen actief met allerlei za ken, zoals vervoer van bejaar den, verzorging van de warme maaltijden en dergelijke. Daar bij zijn 44 gastvrouwen die bij toerbeurt in het dienstencen trum heipen. Ook de bardienst hoort daarbij. „Er zijn in Rotterdam nog dien stencentra die hun consump ties leveren voor 80 cent," zegt mevrouw Peters, een van de gastvrouwen die eventueel mee opstapt. „Daar kan men spreken van een sociale func tie. Wat ze hier aan het doen zijn, is het dienstencentrum ka- pot maken." VLAARDINGEN Een meisje van 10 jaar is in een portiek aan de Dr. Wiardi Beckmansin- gel in Vlaardingen door een man lastig gevallen. De man pakte het meisje beet en wilde haar meenemen, maar doordat zij zich aan de trapleuning vastpakte, lukte dat hem niet. Hij zette het op een vluchten. toen het meisje begon te gillen. Het signalement van de man luidt: normaal postuur, blond haar. Hij was gekleed in een geel Lacosta poloshirt en een lichtbaluwe spijkerbroek. De man reed in een oud model Opel, kleur oranje met een zwarte streep. SCHIEDAM De Schiedam mer Willem Johannes de Wit is door de Koningin onderschei den met de ere-medaille In zil ver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De Wit. hij viert deze maand zijn veertigja rig dienstverband bij het be drijf A. de Jong Airconditioning te Schiedam, kreeg de konink lijke onderscheiding in de be drijfsvestiging aan de 's Grave- landseweg opgespeld. De Wit is groepsleider van de teken kamer afdeling olie en gas branders. Hondensportcentrum 'Vijf- sluizen' niaakt de laatste jaren een gestage groei door. Op dit moment heeft de stichting meer dan 200 donateurs, ter wijl ruim honderd honden en baasjes de trainingscursussen volgen. Van teckel tot bouvier en alles wat daar tussen zit, dus ook vuilnisbakkenras, het kan allemaal bij 'Vijfsluizen' terecht. Tons vriendin Wilma Mirer, secretaresse van het Centrum, is in het geheel niet verbaasd over deze toeloop. „Werk zat voor ons, want tegenwoordig neemt iedereen een hond. Het is weer helemaal in de mode, vooral de grotere rassen zoals Bouviers, Dobermans en Ierse Wolfshonden. De mensen ko pen zo'n hond vaak als puppie. In het begin is het nog alle maal lief en schattig, maar na een jaar komt Bello in de pu berteit en dan beginnen de pro blemen, want reken maar dat Jes overwicht moet hebben met zo'n beest. Dan kloppen de mensen bij ons aan," vertelt zij. 'Werk zat voor ons, want „In veel gevallen is de situa tie dan al flink uit de hand ge lopen," vult Ton aan. „Je ziet maar al te vaak dat een hond z'n baas uitlaat. Zo'n man wordt dagelijks een blokje door de wijk gesleept. De prak tijk leert dat onze cursussen gewoon noodzakelijk zijn, om dat veel hondebezitters niet met hun huisdier om kunnen gaan.' Ik ken .mensen die kun nen, maar, aan een kant langs hun. eigen taf el, lopen. Langs de andere kant mogen .ze niet van de -hónd.- -Of - neem iiou-> die vrouw dle„op bed lag en zo door haar hond bedreigd werd dat ze er niet meer afdurfde. Anderen komen him eigen huls niet meer in. En dan .moet je nagaan dat: ze zo'n beest-vaak aangeschaft hebben om zich wat veiliger te voelen." „De meeste mensen zijn in het begin yeel te lief voor hün hond," gaat hij verder, „en be handelen het net als een kind, terwijl het een gewoontedier is dat regels nodig heeft. Anders gaat het mis, dan maakt de hond de regels. Maar begrijp me goed, er komen hier niet al leen probleemgevallen. Veel mensen willen gewoon hun jonge hond wat elementaire gehoorzaamheid bijbrengen." Er is dus nog hoop als Tar- zan achter elkaar de gordijnen aan flarden scheurt, Bello het hele interieur sloopt en Lassie uitvalt naar alles wat beweegt. Wilma: „In de meeste gevallen boeken we succes, ook met bij tertjes. We hebben hier een hond gehad die gemuilkorfd aankwam, maar na de cursus sen vrij 'normaal' afgeleverd kon worden. Vrijwel zonder uitzondering is het de schuld van de baas. Die moeten we meestal meer leren dan het dier, hoe gek het ook klinkt." Leden van 'Vijfsluizen' met hun troe teldiertjes voor de in aanbouw zijn de kantine op het terrein aan de Schie- damse Paral lelweg: „Som mige mensen bij ons op de club zijn meer hond dan mens." (Foto's Arie Wapenaar) VLAARDINGEN Dat on der de hondenbezitters de behoefte aan trainingen voor hun huisdier groot is bleek. afgelopen;maand ook in:Vlaardingen: Amper vier weken nadat de niéuwe Hondenschool TVoef' daar van start ging zitten alle cursussen al helemaal vol. De initiatiefnemers richten zich in eerste Instantie op hondenvrienden ln Vlaar dingen, Maassluis en Hoek van Holland. „In Vlaardingen was hele maal niets op dit gebied, vandaar dat wij hiermee begonnen zijn," zegt train- ster Ans van der Wolf. „Dat er binnen de kortste keren 130 mensen op af kwamen heeft ons echter totaal ver rast. Alleen voor puppies hebben we nog wat plaats, de overige cursussen zijn volgeboekt. Pas in oktober kunnen de mensen weer bij ons terecht." De trainingen van Honden school 'Woef' worden gege ven op een grasveldje on deraan de Maasslulsedljk, bij de George Stephenson- weg. Show- en puppycur sussen zijn de specialiteit van de Vlaardingse oplei ding. Voor die laatste les sen bouwde men zelfs een speciale 'puppy-kraal'. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Ans van der Wolf, telefoon 4344897. iedereen neemt een 7 - 9.-: MS Wie zich met al dan niet trouwe viervoeter aanmeldt bij de hondentrainers van 'Vijfsluizen' kan beginnen met de basiscursus Gedrag en Ge hoorzaamheid, die dertien we ken duurt. Met honden vanaf zes maanden oud kan men er terecht. Een uur per week wordt er geoefend op het ter- reintje aan de Parallelweg, dat de hondenliefhebbers binnen een jaar tijd voor hun doel ge schikt wisten te maken. De grond werd geëgaliseerd, er kwam een hek omheen te staan, lichtmasten werden ge plaatst en over een paar weken moet de nieuwe cantine af zijn. „Allemaal door eigen men sen gedaan," vertelt Ton met gepaste trots. „Met de facilitei ten die we nu hebben kunnen we heel redelijk uit de voeten. er kan hier voor landelijke examens getraind worden. Die houten schotten die je op het veldje ziet staan dienen daar bijvoorbeeld ook voor. Daar kan de eigenaar uit het zicht gaan staan, want een van de eisen is dat de hond een of twee minuten rustig afligt zon der dat hij zijn baasje kan zien." Tijdens de basiscursus blij ven de eigenaars echter voort durend binnen oogbereik van hun troeteldiertjes. De honden moeten hun baasjes los kunnen volgen met wendingen links en rechts, links- en rechtsomkeert maken en een minuut afliggen op vijf meter afstand van hun weldoener. Verder moet het beest zijn kalmte bewaren als het door derden betast wordt, mag het niet uitvallen naar Wilma Mirer en Ton Ver meule van Hondensport centrum 'Vijf sluizen' met hun Samoje- den Star en Gandalf „Ik ruil mijn hond alleen in voor een Fer rari Testeros- sa van 800.000 gulden. Dan moet ik er nog heel lang over denken." zijn collega-cursisten en dient 't op commando terug te keren naar de eigenaar. Daarbij wordt de eenvoudige hondeziel extra op <te proef gesteld door dat er tijdens de oefeningen af en toe voedsel op het veld ligt. Dat mag echter onder geen be ding besnuffeld worden, laat staan opgepeuzeld. Als Fikkie in de fout gaat, komt 'm dat op een correctie en een comman do 'Foei, volg* te staan. „Het leersysteem werkt met beloningen en straffen," legt Wilma uit. „We corrigeren het gedrag met een metalen slip kettinkje om de hals, een soort strop dus. Als je daar een ruk je aan geeft krijgt de hond het even benauwd, maar dat duurt Door JORIS BODDAERT ROTTERDAM Wie in het Kralingsc koopcentrum Den Toom sper cieboont jes af weegt, een karbonaatje aan wijst of in de bak vol pyja ma's speurt naar een luchtig zomertenuetje, maakt (of hij of zij wil of niet) tegelijk ken nis met kunst. Er hangen sinds woensdag heuse kunst werken boven alle bakken, schappen en kasten. Er zijn in de winkel ruim 300 schilderij en, litho's, zeefdrukken, gou aches, tekeningen, prenten en beelden te bewonderen. Het is voor een groot deel werk van nog onbekende meesters, dat in deze supermarkt hoogst waarschijnlijk voor het eerst te zien is. Het idee is afkomstig van de Stichting Nieuw Rotter dams Peil (NRP), een groep van acht uiterst actieve beel dend kunstenaars, die deze zomer tien jaar bestaat en dat nu vrolijk viert met de mammoetexpositie bij de kruidenier. „Eigenlijk bestaan we al elf jaar", zegt kunstenaar Wil lem Stoop (36) lachend, „maar vorig jaar hadden we het te druk met andere zaken. Enige tijd terug hebben we vla diverse kanalen een dwin gende oproep gedaan om werk ih te leveren voor deze expositie. We kregen maar liefst 430 reacties, waarvan een derde wegens piaatsge- wm&mSfcm wmmmm Kunst boven de diepvries. (Foto Tieleman van Rijnberk brek moest afvallen. Het leu ke is dat we behalve van tal van Rotterdammers veel werk hebben vanuit de regio, zoiets werkt verfrissend." Lex Schllperoord (42), NRP-man van het eerste uur: „Er zijn natuurlijk altijd kun stenaars die hun neus opha len voor een expositie tussen de komkommers en de may onaise, maar over het alge meen werd er positief gerea geerd. Je bereikt in een super markt een enorm breed pu bliek. Ik weet zeker dat er aardig wat werk zal worden verkocht. Wat de prijzen be treft heeft men aardig de ruimte, die varieert van 150 gulden tot 17 mille... Er zit In het koopcentrum regelmatig Iemand van onze Stichting bij wie men een kunstwerk kan bestellen." Willem Stoop: „De samen werking met Den Toom is niet toevallig. Zeven jaar ge leden hielp het concern ons al met een succesvol zeefdruk- kenproject. We verkochten er toen meer dan honderd! Het koopcentrum bestaat zelf vijf tien jaar, dus dat was een goede reden om samen feest te vieren." Wie tussen de boodschap pen door het werk bewondert moet vooral even letten op de kunstenaars Dirk Huizee, Frans Tuink, H. Mak, Nico Benschop cn vooral Ilene Themen. Zij ontvangen op voorspraak van een vakjury een aardige geldprijs. Trou wens iedereen mag ook zelf oordelen, want er zal medio september een grote publieks prijs worden uitgereikt. Was het geen heidens kar wei om die ruim 300 kunst werken op te hangen f Willem Stoop: „Hou op, af gelopen zondag hebben we twaalf uur aan één stuk door gewerkt. Het werk hangt vol komen willekeurig, we liepen gewoon met een boodschap- penkarretje vol kunst door de supermarkt." Halen jullie nóg eens tien jaar? Lex Schllperoord: „Zeker weten. We zijn min of meer uit ontevredenheid over het overheidsbestel met onze groep begonnen, alle reden om juist nu door te gaan. Veel kunstenaars maakten via ons de sprong naar het grote commerciële kunstcircuit, die functie willen we houden." Wie aan de supermarkt niet genoeg heeft, kan ln de NRP- galerie (metrostation Oost plein) werken van alle kun stenaars bewonderen die in de loop der tijd bij het NRP hebben geëxposeerd. niet lang. Als-tie het goed doet krijgt-le af en toe een snoepje. Die methode blijkt in de prak tijk goed te werken," zegt zij. Werkhonden ais Herders, Bouviers en Samojedèn zijn 'het meest volgzaam, maar in alle rassen heb Je gehoorzame en minder gehoorzamehonr den; lichtWilma toe. „Elke hond is wat te leren, alleen zit er natuurlijk wel eens" lastig exertiplaar tüs'sèiL'Daar móet je dan simpelwegwat meer tijd aan- besteden. Belangrijk is dat de mensen thuis: ook da gelijks een kwartiertje oefe nen, want met alleen dat ene uurtje bij ons red je het niet." Na de basiscursus zijn er een aantal vervolgtrainingen mogelijk die de hond moeten klaarstomen voor het landelijk erkend diploma van de Ko ninklijke Nederlandse Kennel- 'elub 'Cynophilla'. Afhankelijk van het soort hond vergt het behalen van het felbegeerde getuigschrift gauw twee jaar. Ook Tons hond 'Gandalf heeft al heel wat oefenstof achter de kiezen. „Hij zal zelfs niet op'het idee komen om op straat te poepen. Dat houdt-le op totdat we bij een veldje komen. Enidatrkun je elke hond Ieren hoor, geloof mij maar," aldus de dieren vriend. „Ik kan 'm los laten lo pen zonder dat-ie overal, ach teraan vliegt. En trekken, doet hij ook niet meer, terwijl-het notabene een sledehond Is." Volgens Ton ls het ook waar dat hond en baas na verloop van tijd op elkaar gaan lijken. „Oh Ja, zeker weten. Bij be paalde rassen horen bepaalde mensen. De poedeleigenaren haal ik er zo uit, hoor. De Sa- mojeed-bezltters trouwens ook. Je wordt een twee-eenheid met je hond. Laatst was Ik met Gandalf op examen, hij kende de stof door en door, dat wist ik. Maar wat gebeurt er? Ik ben zenuwachtig, dat slaat over op die hond en we zakken als een baksteen," Het trainen en africhten is leuk en nuttig, maar kent ook z'n grenzen, vinden 'Ton en Wilma „Je kunt Je"-hond bij ons ook een politie-oplelding geven, met speurwerk, luchtjes volgen dus, en pakweck. dat ls bijvoorbeeld het tot staan brengen van vluchtende men sen. Je moet oppassen dat je het niet te ver drijft, dat je niet alleen maar aan hét drillen bent," zegt Wilma „Ons stand punt ls dat 't altijd .met liefde moet gebeuren, de verhouding baas-hond moet centraal staan. Je mag een hond niet breken." Ton: „Er zijn menfeen die be roepsmatig honden trainen voor bewakingsdiensten. A1b puppy worden die beesten al gedrild, en dat drie jaar lang, dan worden ze verkocht. Voor mij kunnen dat geen echte hondenliefhebbers zijn. Je doet' een kind na drie Jaar toch ook niet weg? Voor een echt baasje Is zijn hond altijd de wereld kampioen," besluit hij. Wie geïnteresseerd is ln de trainingen van 'Vljtsluizen' kan zich ln verbinding stellen met Wilma Mlrer, telefoon 4600072.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1