Inschrijving gestart voor de Kunstklassen Twee extra voorstellingen Open Podinm Automatisch Half Overbodige Boom Woningbouwvereniging Schiedam krikt image op met meer openheid Dienstencentra starten seizoen met Open Dag Kortaf Hoekse Havendagen: goede herinnering Jeugd Media Schiedam maakt radio-opnamen Schlespoor wil In Guinness Book §1 wv VLAARDINGEN Het Vlaardingse Haring- en Bierfeest is door het bedrijfsleven 'ontdekt'. „Wij 2ijn bijzonder blij dat wij uit die hoek steun en medewerking hebben gekregen," zegt voorzitter Jan Brouwer van de stichting Haring- en Bier feest Vlaardingen. „Het is een logische ontwikke ling wil je het feest staande houden." Aan directe financiële bijdragen levert het bedrijfsleven dit jaar 30.000 gulden, meer dan ooit. Daarnaast zijn programma-onderdelen geadopteerd en wordt in natura geholpen. Brouwer, die van een „bijzonder grote respons" spreekt, becijfert de totale steun vanuit het bedrijfsleven op ruim een ton. Familiefeest Jubileum Kankerbestrijding Toiletten Haring (en bier), daar draait het zaterdag voor de vijftiende keer weer om tijdens Vlaardings grootste 'familiefeest'. Arie van der Lugt neemt alvast een voorschotje bij zijn kraampje aan de Pa rallelweg Voorzitter Jan Brouwer van de stich ting Haring en Bierfeest Vlaardingen: Het is een hobby uitge groeid tot idioterie. Maar wij doen het nog steeds met veel plezier." (Foto's Arie Wapenaar) Wd5Ü Kinderpodium Reddingsmuseum Treingekken Berglandschap Open Dag .V s'/ j «-, HET VRIJE VOLK schiedam •vlaardingen MAANDAG 24 AUGUSTUS 1987 Bedrijfsleven 'ontdekt' Haring- en Bierfeest Ook de gemeente tast dit jaar in de buidel ter gelegen heid van de vijftiende editie van het feest, dat op zaterdag 5 september wordt gehouden. De eenmalige subsidie van 15.000 gulden wordt door de stichting gebruikt om de aanwezige sportverenigingen wat meer armslag te geven. Met steun van enkele bloemisten krijgen verder tweeduizend bejaarden op 5 september een bloemetje aangeboden van de stichting en de rest van het geld wordt gebruikt om deelnemers aan de soundmix- en playbackwed- strijd op de Westhavenkade een videoband ter herinnering van hun optreden te kunnen geven. „Wij hebben weer een heel jaar werken achter de rug," zei Brouwer vrijdagmiddag bij de presentatie van het pro gramma. „De afgelopen weken zijn wij hele dagen bezig ge weest. Ik heb wel eens gezegd: het is een hobby uitgegroeid tot idioterie. Maar wij doen het nog steeds met veel plezier." Brouwer beschouwt het Ha ring- en Bierfeest, waarbij alle SCHIEDAM Schiedam mers die zich onder deskundi ge leiding willen uitleven op doek of papier kunnen binnen kort weer terecht in de Kunst klassen van het Stedelijk Mu seum in Schiedam. De kunste naars Bart Islings, Roel Rien- srtra en Marjo van Soest bege leiden in een tot schoollokaal omgebouwde museumzaal vol wassenen en kinderen. De les sen worden wekelijks gegeven. De creativiteit van de deelne mers wordt i gestimuleerd, evenals het hanteren van beel dende middelen. Alle technieken van tekenen en schilderen tot het maken van grafiek en keramiek kun nen aan bod komen. Een voor opleiding is absoluut niet no dig. Wekelijks kunnen negen groepen terecht in het muse um. Twee groepen lessen in wijkcentrum De Blauwe Brug in Schiedam-Noord. De woens dagmiddag en de zaterdagoch tend is bestemd voor kinderen. De dinsdag- en woensdagoeh- Opzichter bij de afdeling nieuwe werken van de hoofdaf deling civiele werken in Schie dam Th. F, van der Raaf is op 1 september 25 jaar in over heidsdienst De heer Van der Raaf reclplèert ter gelegen heid van dit jubileum dezelfde dag vanaf 15.45 uur in de re creatiezaal van het Schledam- se stadskantoor, Emm&straat 1. De Nederlandse Vereniging tot steun aan het Koninklijk' Wilhelmina Ponds (KWF) voor de kankerbestrijding col lecteert in de periode van 24 augustus tot en met 5 septem ber in Schiedam. Voorlichting over de ziekte is een van de ac tiviteiten die door het KWF wordt gefinancieerd. Het meeste geld gaat naar weten schappelijk onderzoek: dit jaar 40 miljoen gulden. Collectan ten zijn nog welkom. Schle- "damse collectanten in spé kun nen zich aanmelden bij me vrouw Jeene-Verhagen, tele foon 4266128 of bij het Schie damse secretariaat van het KWF, telefoon 4265807. tend en de woensdagavond zijn er voor volwassenen. Inschrijving is vanaf heden mogelijk. Voor inlichtingen kunt u contact opnemen met het Stedelijk Museum, Hoog straat 112, Schiedam, telefoon 4269067. activiteiten gratis zijn, als „één groot familiefeest" met als elementen kijken, luisteren en doen: „Dat is tot op heden zo geweest en wij vertrouwen erop dat dat in de toekomst zo zal blijven." De vijftiende editie wordt om 11 uur geopend door dr S. Patijn, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland. Hij vervangt burgemeester A. A. J. M. van Lier, die in september met zijn echtgenote op vakan tie is in Frankrijk. Patijn zal op de Westhavenplaats een vlag hijsen, die kort tevoren op het Veerplein door een parate am is afgeleverd. Aansluitend treedt Anita Meijer op. Het feest kan dan in volle he vigheid losbarsten. Nieuwe programma-onderdelen zijn dit jaar onder meer een de monstratie trampoline sprin gen, twee olifanten, een jubile umprijsvraag, groot kinder plein op het Liesveldviaduct, meer oude ambachten, een de monstratie van de Flardingha ruiters, dartkampioenschap pen en een jeugdshowfestival met zeshonderd muzikanten uit Zuid-Holland. De traditio nele spuitwedstrijden zijn in een nieuw jasje gestoken. Nieuw dit jaar is ook, dat er openbare toiletten geplaatst worden, twaalf in totaal. „Dat is al jaren een enorm pro bleem," zegt Brouwer, die blij is dat SchoonmaaKbedrijf Vlaardingen en enkele horeca ondernemers voor de oplossing hebben gezorgd. „Onze stich ting heeft er geen geld voor be schikbaar. Wij vinden dat de toiletvoorziening een zorg van de gemeente ia dat vindt ze zelf ook maar het is te kost baar." De consumptieprijzen, die vorig jaar werden verhoogd, zijn dit jaar ongewijzigd. Bier kost 1,75; een haring twee gul den e» een broodje haring 2,50. y d" SCHIEDAM Het loopt storm bij de inschrijving voor het Open Podium in het Schie- damse Passagetheater tijdens de Schiedamse Brandersfees ten eind september. Tientallen amateurkunstenaars onder wie dansers, zangers, zange ressen, groepen muzikanten, conferenciers en goochelaars, meldden zich razendsnel en spontaan aan na de oproep van de organiserende Schiedamse theaters. „Ongelofelijk, zo hard liep het. We hebben al eens eerder een Open Podium gehouden, ook toen was de animo groot," vertellen de medewerkers in het kantoor van de theaters in de Schiedamse Passage. „Wij hebben meteen gezegd dat we dit niet te klein moeten hou den. Nee, alle aanmelders wil len we een kans geven. Er loopt heel wat onbekend talent rond in de stad. Schiedam barst ervan," meldde Carel Be- ke, de educatieve medewerker van de theaters, tijdens de Kunstmarkt in Rotterdam, af gelopen vrijdag. Beke bemande met collega's de kraam van de Schiedamse theaters, het Passagetheater en Theater de Teerstoof. Als zoete broodjes vlogen duizen den programma boekjes over de kraam. De meeste mensen namen het boekje met het ge hele prorgamma van het nieu we seizoen mee. Ook uitnodig ingen voor de Open Podia wer den uitgedeeld. „We krijgen nog steeds veel reacties. Je weet niet half wat er allemaal naar boven komt bij zulke avonden," lacht Beke. Hij legt zich vooral toe op de theatereducatie van kinderen. Hij vindt dat je de kinderen al jong bekend moet maken met 'het avondje uit in het theater'. „Dan gaan ze later ook gemak kelijker een avondje naar to neel, zang of dans," vindt hij. Er is zelfs een speciale coor dinator aangesteld om de Open Podia en de deelnemers te be geleiden. Anton van de Water heeft deze taak op zich geno men. Plannen zijn er nog voor een speciaal Open Podium voor kinderen. Hoe het daar mee staat is nog niet duidelijk. De Open Podium avond tij dens de Brandersfeesten is op zaterdag 26 september. Het tweede en derde Open Podium wordt begin volgend jaar ge houden in februari en mei. Aanvang telkens 20.00 uur. Toegang 3,50. Kaarten voor de eerste feest avond voor plaatselijk talent op het professionele podium van het Passagetheater kun nen pas na 22 september wor den besteld. Inschrijving voor deelname met een act is nog mogelijk tot en met 1 september. Even een briefje sturen naar: Stichting Schiedamse Theaters, Postbus 414, 3100 AK Schiedam onder vermelding van Open Podium. SCHIEDAM De Woning bouwvereniging Schiedam j(WS) wil het image van de nieuwe vereniging opvijzelen. jMeer openheid en Inspraak binnen de organisatie waarin '.alle voormalige Schiedamse [woningbouwverenigingen zich aaneensloten, moeten de WS een betere naam geven. „In de nieuwe vereniging hebben de ileden het echt-voor het zeg gen," verzekert directeur Fan- ,r>y de Graat Woensdag houdt de nieuwbakken club de aller- eerste Algemene Ledenverga- j jderfag In Zaal Irene 'aan de |s ^Nieuwe Haven In Schiedam, jt 2, Iedere, Schiedammer - kan lid worden van de WS. Als de le denvergadering er mee in stemt gaat de contributie slechts een kwartje per maand bedragen. Het 1000ste lid wordt tijdens de ledenvergadering ondierscheiden met een atten tie. Tijdens de vergadering wordt het bestuur voorgesteld aan de leden. Verder wordt uit de doeken gedaan hoe de orga nisatie van de club in elkaar steekt. De Woningbouwvereni ging Schiedam kent vier ver enigingsorganen: de algemene ledenvergadering, de leden raad, het bestuur en de werk groepen en -commissies. Er wordt eveneens een raad van commissarissen gevormd, die is belast met het toezicht op het bestutu:. In de vergadering licht het bestuur de leden in over de fi nanciële positie van de vereni ging. Het huishoudelijk regle ment komt ter tafel en het vaststellen van de hoogte van de contributie komt aan de or de. Evenals de bestemming van dat geld. De Algemene Ledenvergade ring van de Woningbouwver eniging Schiedam begint woensdag om 20.00 uur. Zaal Irene, Nieuwe Haven 155 te Schiedam. De watersnood van '58 heeft heel wat op z'n gewe ten. Zelfs deze Automati sche Halve Overweg Boom heeft er nu nog onder te lij den: tot Automatisch Half Overbodige Boom is-ie ver worden. Dat is niet eens een grap. Want deze over wegbeveiliging langs de spoorlijn tussen Vlaardin- gen-Centrum en -Oost wordt in de weg gezeten door de pas op Deltahoogte gebrachte Maasdijk. De zeeweringen van Neder land moesten na 1358 op een veilige hoogte worden gebracht en dat is nu ook hier in Vlaardingen ge beurd. En als er geen stormstuw in de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland komt, moet er nóg een metertje op. (Foto Frans Evers VLAARDINGEN Met twee nieuwe functionaris sen in Holy en één onver vulde wens, een diensten centrum in Babberspolder, gaat de stichting Raad voor het Ouderenwerk in Vlaar dingen het nieuwe seizoen in. Traditioneel wordt het seizoen geopend met Open Dagen in de dienstencentra Emma, Holy en West. In Holy zal dat nog aan de Willem de Zwijgerlaan zijn. De verwachting is, dat het nieuwe gebouw aan de Rei gerlaan eind van het jaar in gebruik wordt genomen. De twee nieuwe functio narissen in Holy zijn Arie Harthoorn en Map van Brandwijk. Harthoorn is functionaris ouderenwerk en Van Brandwijk mede werkster "van het diensten centrum. Ze zijn in de plaats gekomen van Frans Gulitz, die de twee functies combineerde. Harthoorn en Van Brandwijk hebben ie der een parttime baan van 20 uur per week, een formu le die ook in dienstencen trum Emma wordt toege past. „Wij willen zo duide lijkheid verschaffen over wie aanspreekbaar is voor het dienstencentrum en wie voor de wijk," legt Petra Bax, voorlichtster van de stichting, uit. Ze vertelt, dat de stich ting het nieuwe seizoen in gaat met één grote wens: „Een dienstencentrum in Babberspolder, want dien stencentrum Emma moet een veel te groot gebied be strijken: het centrum, Oost én Babberspolder." Volgens Petra Bax is ook de wethou der overtuigd van het nut van een eigen steunpunt in Babberspolder, waar veel ouderen wonen. Bij de Open Dagen bijt Emma (Oosterstraat 86) op 26 augustus het spits af. Het programma bestaat onder meer uit een tentoonstel ling, een diaserie over Vlaardingen en een demon stratie volksdansen. De tra ditionele haringkraam zal niet ontbreken. Het activi teiten-programma van het nieuwe seizoen biedt weinig nieuwe activiteiten, erkent Janneke van Jeveren, me dewerkster van Emma. De zondagmiddagsoos, vorig jaar begonnen, wordt op 13 september voortgezet. Ook komt er weer een Kerst-in op Eerste Kerstdag. Janneke van Jeveren: „Wij hebben een vol pro gramma. De activiteiten worden goed bezocht. De bingo loopt geweldig, dan zit het stampvol. Maar op de thema-middagen komen bij ons veel minder mensen af dan in de andere centra." Waarom dit zo is, weet ze "niet In dienstencentrum West (Frank van Borselenstraat) is de Open Dag op 31 augus tus. Hier, evenals in Holy (Willem de Zwijgerlaan 460), met de Open Dag op 2 september, wordt een video band vertoond over het zo geheten flankerend oude renbeleid: de bezorging van warme maaltijden, dag- en tijdelijke verzorging, alar mering en ergo-therapie. In dit verband wijst Petra Bax op de rolstoelgymnastiek, die in de bejaardentehuizen De Wetering en Vaartland wordt gegeven. Ook niet-be- woners kunnen aan de gym nastiek deelnemen. HOEK VAN HOLLAND „Ik kan er gewoon niet genoeg van krijgen. Ik ben uit Brabant spe ciaal hier naar toegekomen en ,na de eerste havendag ben ik In Hoek van Holland blijven overnachten, zo geweldig vind ik dit allemaal." De man uit Breda zal zaterdagmorgen wel even kritisch naar de lucht he- ben gekeken, want In de loop van de morgen viel het water met bakken uit de hemel. „Ik had toen wel even neiging om te gaan hullen," zegt orga nisatrice Eily van Leersum van de Hoekse havendagen. „Als het na zo'n stralende eerste dag toch nog'gaat regenen, dan is dat heel triest. Maar het viel gelukkig allemaal mee. Te gen een uur of één werd het droog en in de loop van de middag ging de zon zelfs nog een poosje schijnen. En er was dus niets dat het succes van de Hoekse havendagen nog in de weg kon staan. Vrijdag werd het zelfs de warmste dag van de hele zo mer en was Hoek van Holland volgens het KNMI de warmste plek van Nederland. Reden ge- noeg dus om er na een warme en rustige middag, 's avonds een geweldig feest van te ma ken. Duizenden mensen fla neerden op de smalle strook die was overgebleven tussen de tientallen kramen en de glooiing van de Berghaven. In die kramen voerden ambachts- lieden hun oude ambachten uit. Schepen maakten rond- vaarten over de Nieuwe Water-1 weg en andere schepen waren ter bezichtiging opengesteld. .,"5 Kortom: de Hoekse havenda-. "2 gen mondden uit In een gewei- dig feest waar veel mensen zich uitstekend amuseerden. Inhakend op de havendagen, was het reddingsmuseum Jan/ Leis in Hoek van Holland het afgelopen weekeinde voor het eerst voor het publiek geo pend. „Het was wel even span nend of we op tijd alles gereed zouden hebben, maar het is tenslotte toch gelukt," vertelt" Piet Hetjstek, één van de tevre den bestuursleden van de stichting. In de bunker aan dé i Padweg was een expositie In- gericht van foto's, scheepsmo dellen en tal van andere zaken die te maken hebben met red-' dingen voor de Hoekse kust. Hoewel het niet erg druk was hebben toch vrij veel mensen 1 het museum in de oude bunker bezocht. Een bunker overi gens, die ten koste van heel veel werk een prima aanzien heeft gekregen. SCHIEDAM De vereniging Jeugd Media Schiedam gaat begin september radio-opna men maken met jeugdige Schiedammers uit de wijk West. Kinderen van 10 tot en met 16 jaar kunnen onder lei ding van deskundigen en vrij willigers van wijkcentrum De Erker (Jan van Avennestraat 32) eigen radio- en geluidspro- duktles maken. De bedoeling van de vereniging is de jeugd te laten experimenteren met het medium radio. Kinderen krijgen te zien en ho ren hoe een kort hoorspel in elkaar wordt gezet. Bij Jeugd "Media Schiedam kunnen de deelnemers daarna zelf een hoorspel bedenken, inspreken en van geluidseffecten voor- zien. Behalve de hoorspelen mogen de kinderen ook de f straat op om interviews te ma ken met bijvoorbeeld buurtbe woners. Verder gaat de jeugd 5 onder leiding op excursie naar" geluidsstudio's, grammofoon- plaatperserijen en radlosta- tions. Er wordt gewerkt in groepjes van zeven personen. De contrk butie bedraagt vijf gulden per maand, informatie vla telefoon 4267767 of 4263161 of schrij ven naar Jeugd Media Schie dam, postbus 4180, 3102 GD Schiedam. SCHIEDAM Het Is een com pleet gekkenhuis In trelntjes- land. De op stapel staande po ging om met een baan van 350 meter een vermelding In het vermaarde Guinness Book of Records te krijgen houdt de modelbouwers van onder an dere de Schiedamse vereni ging Schlespoor al maanden- lang bezig. „Je hoort echt nergens anders over praten, iedereen Is er voor In touw. Als ik dat enthou siasme zie, dan kan het haast niet misgaan," zegt de heer A. Luljsterburg geestdriftig. De secretaris van de Schiedamse modelspoorbouwverenlnging Schlespoor staat zelf ook een beetje te kijken van de explo sief toegenomen belangstelling voor de miniatuurtreintjes. „We gaan op 19 en 20 septem ber met 51 verenigingen en particulieren uit het hele land die poging doen, in een hal van de Bloemenveiling Westland In Honselersdijk. Twee jaar gele den was een spektakel van de ze orde volkomen ondenk baar," aldus Luljsterburg. Ook Schlespoor heeft het laatste jaar een opvallende ledenwinst geboekt, en heeft volgens de secretaris een bijzonder actief en bloeiend verenigingsleven. Volgens Luljsterburg heeft vooral het nieuwe fenomeen van de module-bouw aan die herleefde interesse bijgedra gen. Zo'n module is een trein tafel van 1,2 bij 1,6 meter, waar op een paar vast afge sproken plaatsen aan de rand de rails worden afgebroken. Verder Is het baanontwerp vrij. Op die manier kunnen alle mo dules zonder probleem aan el kaar worden gekoppeld, waar door het mogelijk is een bont treinlandschap te creëren. „We hebben nu zo'n veertig treingekken in de club, want zo mag Ja ze echt wel noemen," aldus de secretaris. „De mees ten daarvan zijn met modules bezig, dat heeft een enorme vlucht genomen. Je hoeft na melijk niet meer zo'n loelgrote treintafel thuis te hebben, Je kunt lekker in een klein kamer tje met je hobby bezig zijn. Zelf vind ik het heerlijk om me een vrij uurtje even terug te trek ken en te gaan zitten prutsen. En het leuke is dat je zo'n compact baantje makkelijk kan vervoeren, naar de club, naar demonstraties enzovoort. Daar sluit je het dan aan op andere modules, je kan in feite einde loos combineren." Ook de recordbaan in Honse lersdijk zal geheel uit modules opgebouwa worden. Zwitsers berglandschap zal abrupt over gaan in Hollandse polders, een Industriegebied met rokende schoorstenen sluit naadloos aan op een Idyllisch dorpje en de kolenmijnen komen tegen een moderne stadswijk aan te liggen. „Maar af en toe zal het ook perfect kloppen natuur rijk," zegt Luljsterburg vergoe lijkend. „Het belangrijkste is dat het publiek kan zien dat elk van de onderdelen een fan tastisch werkstuk op zich Is. Wij gaan er mat achttien mo dules heen, waaronder Hol lands landschap. Helemaal plat, groen, met een twee- baans snelweg, een overweg, een molen, een ja-knlkker en twee bushaltes met abri's. Heel simpel, maar o zo mooi en sfeervol," zegt de Schiedamse spoorwegenthousiast. Zaterdag 12 september kan het publiek In wijkontmoetlngs- centrum De Blauwe Brug aan het Bachpleln in Schiedam- Noord al een voorproefje krij- gen van 't een en ander. Schle spoor opent dan het nieuwe seizoen met de traditionele Open Dag, waarop de treln- hobbylsten gaan proberen zo veel mogelijk banen te koppe len. Verder is er een treintjes- markt en een reparatlehoek. Ook wordt het publiek in de gelegenheid gesteld meege-, bracht materiaal (gelijkstroom en schaal HO) op de baan te J laten rijden. Luljsterburg: „Hardstikke leuk is dat. Er komen kleine Jochies j met hun iseginseltje, die dan j hun eerste 'lokkle' op die enor- j me baan mogen laten rijden, j En er komt ook heel bijzonder spul tevoorschijn. Verleden j Jaar had Iemand de TGV bijs zich, en de Kameel, het direc- j tierljtuig van de NS, was er S ook. Uniek, want normaal zie,je J dat soort spullen nooit." t Het liefst had de secretaris de happening in eigen huis gehou- j den, maar over die mogelijk- held Is hij vooralsnog somber. „We hebben nu een clubhuis i in het pand Dwarsstraat 33, maar dat gaat aan 't eind van j 't jaar tegen de vlakte. We zoo- ken ons al een tijd helemaal suf naar nieuwe ruimte, maar, t de gemeente werkt zo ver- schrikkelijk traag. We hebben wethouders, raadsleden en i ambtenaren aan hun Jas ge- trokken, maar zonder resul- taat, hoewel we telkens con- crete voorstellen doen. Nu hebben we weer wat op 't oog, het zou een mooi cadeautje voor ons zijn als dat nou eens i doorging. Anders zou ik niet - J weten waar we heen moesten," besluit hij. I ftp MSjfV-WW'

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1