Expositie in De Hoek 'Andere kijk op uw wijk' Verhuizing camping is forse operatie Expositie laatzich lezen als prentenboek Pernis: geen deelraden Verdachte zwijgt: 'Ik wil alles vergeten' Kortaf 24 woningen erbij Café uitgebrand KvK: luchthaven is 't belangrijkst Wim Kok opent Oostmolensteyn Huisartsen: Hoekse zieken achtergesteld bij dagverpleging Zilver voor VOB-baas WV ws SCHIEDAM Hoe wel de vijfde molen nog gerestaureerd moet worden, heeft Schiedam er nu al zes. „Wij zijn de zesde molen in Schiedam," zegt D. Schouten van de Asfalt Centrale Schiedam BV. Gistermiddag presen teerde het begin dit jaar gevormde bedrijf zich met een Open Dag om relaties en potentië le klanten te laten zien hoe het bedrijf asfalt maakt. Volgens Schou- ten is de Schiedamse installatie uniek in Ne derland. Alleen in Ham- burg staat er nog een. „Wij kunnen elk soort asfalt draaien en daar naast tot vijftig percent recyclen." De Schiedamse installatie (een Duits fabrikaat) maakt zowel asfalt uit de 'verse' grondstoffen zand, grind, steenslag, bitumen en vulstofals uit gebruikt asfalt, dat er tot maximaal 50 percent bij kan worden gemengd. (Foto Arie Wapenaar) mütwA ■fxm m Wilma Kuil: „Zo'n grote )-.- verscheiden heid aan tex- tielwerk zie je eigenlijk nooit bij el kaar. Inzet De negen ex posanten in het Zonne huis; tentoon stelling is ei gen initiatief. (Foto's Arie Wapenaar) Concert Kinderopvang Heipaal CDA-vrouwen WV Erker Rijnmondband Cursus Woudhoek Assertiviteit S - - --v Vrouwen Achtergelaten iif, 'fii U'Ul/K//: HET VRIJE VOLK schiedam-vlaardingen WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1987 W/.' zijn de zesde molen in Schiedam In de Asfalt Centrale Schie- dam (ACS) nemen vier aanne- 'mings- en wegenbouwbedrij ven deel: Blok uit Nieuwer- kerk, Bruil uit Apeldoorn, De "Moei uit Alkmaar en Troost uit Spijkenisse.? Schouten om- - schrijft ze als 'bedrijven, die r'hier latent aanwezig weren'. „Wij opereerden, hier wel wat, maar'we waren altijd afhanke lijk van andere asfaltprodu- centen," vertelt hij. Dat was de reden om de koppen bij elkaar te steken en de installatie (kos ten 4 miljoen gulden) aan de Schiedamse Wilhelminahaven te bouwen. Volgens Schouten bestaat in Nederland bij de productie van asfalt een overcapaciteit. In 1977 werd elf miljoen ton ge- r~s'< produceerd, in 1984 was die hoeveelheid teruggelopen tot vier miljoen ton en thans be draagt de productie 7,5 miljoen ton. Dat de vier bedrijven het niettemin aandurfden de capa citeit verder te vergroten, houdt verband met 'markt- overwegingen'. Schouten: „Wij kunnen ons zo beter in de markt manifesteren. Wij krij gen wat meer armslag én zijn niet meer afhankelijk van an dere producenten. En de in stallatie is zo modern, dat wij concurrerend kunnen werken." Het unieke van de Schiedam se installatie (een Duits fabri kaat) is, dat zowel asfalt uit de 'verse' grondstoffen zand, grind, steenslag, bitumen en vulstof kan worden gemaakt, als uit gebruikt asfalt, dat er tot maximaal 50 percent bij kan worden gemengd. Het ge bruikte^ asfalt wordt, in een aparte trommel verwarmd met de hete lucht, die vrijkomt bij het drogen van het zand en grind. „Dat geeft een geweldi ge energiebesparing," aldus Schouten, die het recyclingsy- steem een 'groot maatschappe lijk voordeel' noemt. „Er zijn nu minder grondstoffen nodig, waardoor er minder groeves gemaakt hoeven te worden." Een tweede voordeel ziet hij in het nuttig gebruik van oud as falt. „Dat werd tot een paar jaar geleden in zandputten ge stort." HOEK VAN HOLLAND .De drie huisartsen in Hoek van Holland. H.S. Spijker, A.W.L. Hut en G. Freriks, zijn van me ning dat de voorwaarden voor dagverpleging voor patiënten uit Hoek van Holland, ongunstig ger zijn dan'die voor inwoners van,Vlaardingen, Schiedam en Maassluis. „Onlangs Is duide lijk geworden dat Hoekse pati ënten, die dagverpleging nodig hebben in de drie Maassteden, niet die mogelijkheden hebben als inwoners van de andere ge meenten," zo schrijven - de huisartsen in een. brief aan de ziekenfondsen en aan het be stuur van de Hoekse deelge- meenteraad. Voor Hoekse patiënten ligt het breekpunt bij het vervoer. Het verpleeghuis krijgt per pa tiënt in de dagverpleging een vast bedrag van de geldgever, het administratiekantoor van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Hiervan moeten verpleging, voeding en het ver voer bekostigd worden. De ver goeding laat niet toe, dat pati ënten uit Hoek van Holland meer dan twee keer per week in aanmerking komen voor dagverpleging.- Patiënten uit Maassluis, Vlaardingen en Schiedam kunnen vaker ge bruik maken van de dagver pleging omdat met name de post vervoer voor hen wel toe reikend is. Het verpleeghuis zelf pro beert volgens de'Hoekse huis artsen al jarenlang verbete ring te brengen in deze situa- tie, maar tot op heden heeft het administratiekantoor geen reden gezien de algemene wet, de AWBZ, waar iedere Neder lander gelijkelijk recht op heeft, ook gelijkelijk voor Hoekse inwoners beschikbaar te maken. HOEK VAN HOLLAND De vereniging Gezond en Vei lig Hoek van Holland en de ROTEB, waarin onder meer de reinigingsdienst is vertegen woordigd, hebben In' wijkge- bouw De Hoekstee een exposi tie ingericht onder het motto: 'Een andere kijk op uw wijk'. In die tentoonstelling wordt een inzicht gegeven in de zin en onzin van ons afval. Met name Gezond en Veilig probeert aan te tonen, dat een groot deel van ons 'afval' ten onrechte in de container te rechtkomt. Glas hoort in de speciale'glasbak, chemisch af val moet op een andere manier worden afgevoerd, kortom lang niet alle vuilnis is echt af-, val. Op een aantal panelen in De Hoekstee wordt aangege ven hoe en waar men terecht kan met afvalprodukten die ei genlijk niet in de' container thuishoren. De expositie duurt tot en met 16 september en is tijdens' de openingsuren van het wijkgebouw gratis toegan kelijk. .- HOEK VAN HOLLAND Ondanks een serie bezwaar schriften, is de dienst Recrea tie en Wijkaccommodatie in Hoek van Holland begonnen met het verhuizen van de Hoekse camping naar het nieu we terrein aan de Kaapweg. ik z<?leük^ind^an'3éze'groep is dat '•'"'de^tentoönstellinig eigen Initiatief is." Ze vónden dat hun werk door andéren gezien mocht worden. Huppakee, tiaar buiten ermee. Dat is een leuke ontwikkeling." De Vlaar- dingse beeldend kunstenares Wilma Kuil toonde zich gister middag verrast bij dé opening van een tentoonstelling van de textielgroep Hollandia in het Zonnehuis. Niet alleen was ze getroffen door de durf van de groep om, inmiddels .voor de tweede keer, te exposeren, maar ze vond ook 'het grote aantal en de verscheidenheid aan geëxposeerde werkstuk ken opvallend. ,JDe tentoonstelling laat zich bijna lézen als een prenten boek. Een heel veelzijdig pren tenboek. Zo'n grote verschei denheid aan textielwerk zie je eigenlijk nooit bij elkaar. En achter elk plaatje zit een per soon, die het gemaakt heeft," aldus Wilma Kuil, die aan de groep les heeft gegeven en haar nu. begeleidt. -„Het is werk, dat gezien kan en mag worden." De textielgroep Hollandia, die eerder in het Schielandzie- kenhuis in Schiedam exposeer de en nu in de recreatieruimte van het Zonnehuis, bestaat uit elf ex-leerlingen van de cursus textiele werkvormen van de Vrije Academie.-.Nadat ze de cursus hadden gevolgd, zijn ze drie jaar geleden verder ge gaan in de zogeheten textiel- werkplaats. Hier kunnen zij eenmaal per week een dag te recht om zelfstandig .te wer ken. Wilma Kuil komt om de drie weken naar de werkplaats om waar nog nodig de helpen de hand te bieden. Van de groep exposeren ne gen' in het Zonnnehuis: Irm- gard van Dam, Femy Fictoor, Faye Jeffkins, Alles van Krim pen, Anna Loohuis, Non Neel- emaat, Camee Noordink, Fran- ayna Hl ïf .'V. Dagelijks wordt een aantal stacaravans 'overgebracht van de huidige camping aan de Tasmanweg naar het twee ki lometer meer zeewaarts gele gen nieuwe terrein. Speciale transporters zijn in gehuurd om het karwei te kla ren. De verhuizershebben zo nu en dan problemen omdat zowel op het oude als óp\het Tijdens zijn wekelijks lunch concert op het orgel van de Grote Kerk in Vlaardingen speelt Aad Zoutendijk donder dag werken van Sweelinck, Scheldemann, Marchand en Lasceux. Het concert, dat van 12.45 tot 13.15 uur duurt, wordt besloten met een impro visatie. Toegang gratis. De stichting Kinderopvang Maassluis gaat het nieuwe sei zoen in met acht crèches: zes peuterspeelzalen,* een kinder dagverblijf en sinds kort een verblijf voor halve-dagopvang. In de peuterspeelzalen kunnen kinderen van 2 tot 4 jaar te recht, in het kinderdagverblijf en in de haive-dagopvang kin deren van 1 tot 4 jaar. Inlich tingen via tel.'17247. De kinderclub in wijkcentrum De Heipaal (Meerkoetstraat 1, Vlaardingen) is vanmiddag be gonnen met een spellenmid- dag. Het programma van de rest van de maand ziet er als volgt uit. Woensdag 9 septem ber: vliegers en poppen ma ken, 16 september: excursie naar de ontdekhoek in Rotter dam, 23 september: balspelen en 30 september: dierentuin maken. Telkens van 14 tot 16 uur. Toegang 1,50; een maandkaart kost 5 gulden. Het CDA-Vrouwenberaad Schiedam begint het nieuwe seizoen öp woensdag 9 sep tember met een informele bij eenkomst in de Stuurhut, Maasboulevard, Schiedam. Aanvang 10 uur. De volgende bijeenkomst Is op 23 septem ber. Dan wordt gepraat over huwelijk en andere relatievor men. Aanvang 9.30'uur in de CDA-fractiekamer in hel stad huis Schiedam. Ook niet-leden zijn welkom. Burgemeester drs R. Scheeres van Schiedam opent donder dag 3 september het vergrote kantoor van de WV. Vanaf za terdag 5 september is het kan toor toegankelijk voor het pu bliek. Schiedam wordt begonnen door klaverjasvereniging Rijn mond. De leden spelen elke maandagavond. De contributie bedraagt 2,50 per maand voor AOW'ers en WAO'ers en 4 gulden voor anderen. Inlich tingen bij Th. de Vries, tel. 4260946. De Schiedamse Rijnmondband vertrekt zaterdag 5 september voor het weekeinde naar1 Va-' lenciennes (Frankrijk) om daar deel te nemen aan enkèlèjfesti- viteiten. Op het programma staan een Internationale'mili taire taptoe, enkele concerten en een mars door de stad. i In wijkcentrum De Erker (Jan jjj'.varx Avennestraat 32, Schie- tjo.dam).begint een cursus voor wlwassenen die hun lagere- a.ischoolopleiding willen ophalen, lort riQe deelnemers krijgen onder nPW.Norlands en rekenen; no*/ Qfl.djnsdag 8 september Enierzljds biedthet nieuwe tér- bTOW&SO^l/SO uur) en donderdag retó leen. aantal ^voordelen, ani&atV.j^Pl^lPber (19.30-21.30 dichterbij hét strand, aanslui- nieuwe terrein de wegen? naó- wèlijks zijn berekend óp dijt zware transport. De kampeer}- ders zelf bekijken het allemaal met gemengde gevoelens- ting op electriciteit en centrale antenne-Installatie. Maar aan de andere kant moet men het fraai begroeide en goed bebos te terrein aan de Tasmanweg verlaten om een plaats te krij gen op de kale vlakte die de nieuwe camping nu nog is. VLAARDINGEN Cornells IJdo (54) heeft de eremedaille in zilver, verbonden aan de Or de van Oranje Nassau, ontvan gen. Hij kreeg de onderschei ding ter gelegenheid van zijn 40-jarig dienstjübileum bij Vlaardingen Oost Bedrijven, waar hij als baas werkt. De heer IJdo kwam bij VOB op I september 1947 in dienst als leerling-machinebankwerker. Hij klom op tot voorman en baas en werkte onder meer in het centrum van Brussel aan de bouw van olietanks en het Esso Flexicokerproject. sniaM.Mftlfan worden kennisge- -maakt met de docenten.:Inlich tingen tel. 4267767 of 4263161. Het nieuwe seizoen in dien stencentrum Woudhoek te Het Plaatselijk Educatief-Gen trum in Vlaardingen (Corn. Houtmanstraat 2a) heeft een cursus 'voor jezelf beginnen' opgezet. De cursus is bedoeld voor mensen zonder wérk, die staan ingeschreven als werk zoekende en een eigen bedrijf willen beginnen. Voor belang stellenden wordt op woensdag 16 september een informatie- ochtend gehouden. Inlichtingen bij Liesbeth Zoetmulder, tel.' 4600859. Tevens organiseert het PÉC cursussen computer en typen. Deze beginnen in september en eindigen half december. Ook voor mensen zonder werk, die ais werkzoekende staan in geschreven. Deelnemers kun nen kiezen uit een typecursus, een cursus kennismaken met de computer en een cutsitë'1 tekstverwerken. 't?ru Op 11 september begint'b'fj cie Vrije Academie in Vlaardingen (Oosthavenkade 42) een assër- tiviteitstraining. AssertivjteilJ betekent voor jezelf opkomen zonder een ander nodelóos'te kwetsen. De training wordt Hp vrijdag van 9 tot 11 uur gege ven door Nelly Laman. KÖêtén 250 gulden voor 20 lessen. Op geven vla tel. 01899-17014 (17-19 uur). in september beginnen in het Vrouwenhuis In Vlaardingen vier cursussen, georganiseerd door de VOS-werkgroep (Vrou wen oriënteren zich in de sa menleving). Nieuw is een oriën tatiecursus informatica, waarin aandacht wordt besteed aan de computer. Verder de be kende VOS-cursus, een cursus /Hoe zeg je wat je denkt' en ^€»n;vèrvolgcursüs.hierop. De .yOS,-cucsus dïiurt12 weken. Kq^eo.'?5^gU(d^gV^tart 15^ September, DeJnfojjTi'atipa'r..* -cursus,bestaat uit 10 bljeen- 'kobisteri: Kóbten 25 gulden; Hoe zeg je'Wat je denkt begint op 29 september en bestaat uit tien bijeenkomsten. Kosten 30 gulden. De vervolgcursus duurt ook 10 weken en kost eveneens 30 gulden. Inlichtin gen bij Marion Bindels (4353052), Corrie Eijkenbroek (4742339) of Willy Sies (4741194). VLAARDINGEN Met de op levering van 24 woningen in het Centraal Wonen complex aan het Karei Doormanhof is het aantal gereed gekomen woningen in Vlaardingen dit jaar gestegen tot 325. Eind juli waren nog 163 woningen in uit voering: 107 woningwetwonin gen, 55 premiewoningenervi ongesubsidieerde woning^Ret betreft woningen in de WaaR straat, Afrol. Kornelis Spéel- manstraat en de Zeehelden buurt. ■it 11» niii mi rtó TT ttt n rrr rrir. VLAARDINGEN CaféGalle- rie aan de Westhavenkade in Vlaardingen is vanochtend uit gebrand. Het Interieur van het café werd volledig in de as ge legd. Naar de oorzaak WoVdt een onderzoek Ingesteld door de brandweer, recherche en' de technische opsporingsdienst van de politie. cien van Rijt en Hanneke Zon- ne. Bij de werkstukken zijn uit eenlopende technieken ge bruikt, zoals appliceren (lapjes op elkaar naaien), mola-tech- niek (het omgekeerde van ap pliceren), schilderen op stof en druktechniek. Qua onderwerp keus overheerst het landschap met strandgezichten en bos, Wandkleden en textlelschü- derijen, textielgroep Hol landia. Ontmoetingspunt Zon nehuis, Dillenburgsingel 5, Vlaardingen. Geopend: dins dag tot en met vrijdag van 10 tot 20 uur, zaterdag tot en met maandag van 14 tot 20 uur. Tot 26 september. ROTTERDAM De Rotter damse wijken' Heijplaat en Pemis krijgen geen deelge- meenteraad. De bewoners zul len genoegen moeten blijven nemen met een wijkraad, waarvan de zetels tussen poli tieke partijen worden verdeeld op basis van de uitslag van de laatste gemeenteraadsverkie zing. Het Rotterdamse college van burgmeester em wethou ders heeft de gemeenteraad voorgesteld om van het plan om de twee buurten een direct gekozen vertegenwoordiging te geven af te zien. Het college staat op het standpunt dat het in het leven roepen van twee aparte deelge meenten niet wenselijk is. De wijken zijn daarvoor te klein en de maatregel zou mede daarom ook te veel gaan koB- ten. ROTTERDAM Praten over zijn zaak? Nee, dat deed hij liever niet.Jk wil het ver geten. Ik wil opnieuw begin- nen." Rechter mr A.N. van Zelm-V an Eldik keek even vreemd op naar de 32-jarige Rotterdammer die gistermid dag voor hem stond. Ook al omdat de verdachte liet door schemeren dat hij liever hele maal niets meer over zijn zaak wilde horen. Maar daar wilde de rechter niet aan, ook al niet omdat de ten laste gelegde zaken ern stig genoeg waren. Ze vari eerden van een poging tot verkrachting tot zware mis handeling. Kortom, net Iets te veel om ongemerkt te laten passeren.v V- De Rotterdammer wordt er onder meer van verdacht, na een op de klippen gelopen hu welijk, zijn vrouw; te. hebben verkracht. „Ik maak je had hij daarbij geroepen, gens verklaringen. Dat was begin dit jaar. De echtscheiding was al uitge sproken en de drie kinderen waren aan de vrouw toegewe zen. De man, al eerder tot drie weken cel veroordeeld voor het gebruik van geweld, had zijn vrouw vaak mishan deld. Uiteindelijk was ze in een Blij' van mijn lijf-huls te recht gekomen. Eind vorig jaar volgde de schelding. Bij de poging tot verkrach- tig had de vrouw weten te ontsnappen en op straat van uit een telefooncel wanhopig depolitie gebeld. Die arri veerde. vond de man in huis, plus het mee. mes, en nam hem Omdat de verdachte langer in voorarrest zat dan de vrouw had verwacht zwakte ze, zo is haar verklaring, la ter haar aanvankelijke afge legde getuigenis weer af. Er was wel een poging tot ver krachting geweest, maar een mes was niet gebruikt, zei ze toen. Ze had alleen maar ge wild dat haar ex-man eens flink de waarheid werd; ge zegd, niet dat hij zolang zou vastzitten. Later, halverwege dit jaar, herriep ze dat. Het verhaal van het mes kwam terug, maar er was dan ook het no dige aan vooraf gegaan. De verdachte was het huls van zijn vrouw binnengedron gen en had de kinderen aan het wettig gezag onttrokken. „Er gebeuren verschrikkelij ke dingen wanneer je naar de politie gaat," had hij, volgens zijn ex-vrouw, geroepen. Later was de politie er toch bijgekomen. Maar toen al was hij zijn vrouw, tijdens een po ging tot verzoening, naar de keel gevlogen. Anderen moes ten hem wegtrekken. Tegenover de politie had de verdachte alles ontkend. Hij had zijn vrouw niet gepro beerd te verkrachten ('Ze was mijn vrouw en blijft altijd mijn vrouw'), de kinderen waren door zijn vrouw bij hem achtergelaten en het naar de keel vliegen bij zijn vrouw was een poging ge weest een arm om haar heen te slaan. Dat laatste kon zijn raads man niet onderbouwen, ook al omdat er een getuige bij was geweest die het verhaal van de vrouw bevestigde. De twee andere ten laste gelegde fei ten bestreed de advocaat. Hij eiste op die punten vrij spraak omdat er ln het ene geval wel wettelijk, maar geen overtuigend bewijs was en in de andere zaak de ten lastelegging niet correct was. Groen: „Bij de verklaringen van de ex-vrouw is voorzich tigheid geboden. Ze gaat leu gens niet uit de weg. De schuld moet niet eenzijdig op de schouders van mijn cliënt worden gelegd." Al met al meende de raads man dat acht maanden ge vangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk voldoende was. Dat was ook zo ongeveer de tijd, die de verdachte in voorarrest heeft gezeten. Officier van Justitie rrir H. Moraal had een jaar gevange nisstraf geëist. Volgens hem moet er terughoudend worden gehandeld als het om relatie problemen gaat, maar was dat in dit geval niet nodig. „Een strenge correctie is op zijn plaats," aldus de officier. De rechtbanklaat 15 sep tember weten wie wordt ge volgd. ROTTERDAM Het stand punt van de Rotterdamse Ka mer van Koophandel over het Integraal Plan Noord en met name de uitbreiding van vlieg veld Zestienhoven, dat wethou der R. den Dunnen dezer da gen ontvangt, stelt niet veel voor. Voorzitter mr R.P.M. de Bok herhaalde gisteren veie malen, dat het slechts een eer ste voorlopige standpuntbepa-" ling is. „Aan verdere invulling wordt nog hard gewerkt," zei De Bok. Het standpunt is af komstig van de werkgroep Rotterdam Airport en verschil lende leden van de Kamer van Koophandel vonden dat onvol ledig. De werkgroep schaart zich achter het integrale plan van Rotterdam (gedraalde baari,; brainpark, nieuwe rijksweg 'en woningbouw), maar geeft de luchthaven de hoogste priori teit. Namens de vakcentrales FNV en CNV zei de heer VV. Vijg',* dat er nog al wat overdrijvin gen in het stuk voorkomen, pe stelling, dat het ondenkbaaris dat een geoptimaliseerde luchthavenvoorzieninbiH Rot terdam zou ontbreken, noem de hij zelfs 'onzin'. Vijg "rn.rste het volgens hem belangrijkste standpunt; dat van het Rijk, dat de benodigde uitgaven niet wil garanderen. „Daarmee ont breekt dus een garantie voor het voortbestaan van Zestien hoven." ROTTERDAM Wim Kok, fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, zal op woensdag 14 oktober de fees telijke opening verrichten van Oostmolensteyn, een complex van 149 bejaardenwoningen in de Rotterdamse wijk Kralingen. Bewoners en leiding van het huis gaan een feestcommissie oprichten, die de plechtigheid gaat voorbereiden. „Wat we precies gaan doen, weten we nog niet. Maar één ding is ze ker: Wim Kok komt," zegt de heer J, de Jong. Hij is voorzit ter van da Stichting Bejaarden- hulsvesting FNV Rijnmond, de eigenaar van het zestien mil joen gulden kostende gebouw. De bouw van Oostmolensteyn (aan het Oostplein) begon in 1985.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 2