Technici leggen laatste hand aan plan waterkering m «gr KEUZE 1 - Geen stuw KEUZE 2 Stuw in de Nieuwe Waterweg mm Siil&S? wmm<: ZATERDAG 12 SEPTEMBER 198 PAGINA 1 'liii liiiiS i. II lig» SSiliiiM Als Deltawerk verbeterd Als Deltawerk in uitvoering of voorbereiding ^^^^^Noodzakelijke extra verhogingen Geen noviteit Rotterdam f', ï-j f 'Dordrecht Programma Schatting Geheim 500 Miljoen —sa Komt'ie er wél> of Jcomt' ie er niet, de stormvloed kering in de Nieuwe Wa terweg. Minister drs N, Smit-Kroes (Verkeer en V Waterstaat) moet daar over, als 't even kan nog voor bet 'einde van dit jaar, een beslissing ne men. Volgens de jongste plannen krijgt zij over zo'n stormvloedkering begin december van één I* van haar belangrijkste adviescolleges, de Raad van de Waterstaat, goe de raad. Het ligt voor de hand dat de keuze voor de bouw van een storm vloedkering vooral en zelfs meer dan vooral zal zijn ingegeven door een door ambtenaren geliefkoosd kostenplaat je. De centen dus. De bouw van zo'n water kering ergens tussen Hoek van Holland en Maassluis is immers niet een kwestie van 'geen keuze'. In het ka der van de Deltawet zijn vanaf 1956 tal van wa terkeringen (duinen, dammen en dijken) ver- sterkt, verzwaard, ver hoogd en/of verbeterd. Een ramp ais op i fe- bruari 1953 mag niet meer gebeuren. Voor, dat verbeteren van de waterkeringen; is een programma opgesteld. De gemakkelijke en goedkope projecten voorin, de moeilijke en vooral dure aan het eind. Dat eind van het programma is al een poosje in zicht. Net als de schier ohoverkomen- - lijke problemen. Want, als dijken hbgér moeten worden, dan worden ze ook breder. En als er op die dijk dan huisjes staand juist, dan moeten die „weg. Daar is wel wat op gevonden technische ingrepen vol gens zogeheten uitge- kiend ontwerp--Timaar die oplossingen zijn - vaak miljoenen guldens duurder. Daarbij komt dat het dijkversterkingspro gramma is gebaseerd op te verwachten maxima le hoogwaterstanden, zo als die jaren geleden zijn-berekend. Door tal van oorzaken kloppen tó: die cijfers nu niet meer, r zo hebben deskundigen een paar jaar geleden berekend. En dus kwa men er nieuwe zogehe ten maatgevende hoog waterstanden, met nieu we minimale dijkhoog- ten bij maximale hoog waterstanden. De ver schillen zijn zo groot dat bepaalde stukken dijk die al waren verbeterd, in het kader van de Del tawet nogmaals moeten worden verhoogd. De hoogte van de kosten die daaraan zijn verbon den plus de kosten voor die uitgekiende ontwer pen voor de 'probleem- dijken', leidde er toe te vragen om herbezinning op een oud plan: een stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg. Uit angst voor eenzelfde "V financieel debacle als bij de Oosterschelde- dam, wilde minister ■ff. Smit-Kroes daar niet aan. Niet direct tenmin- ste. Prompt organiseer- 4 de een aantal water- schappen die wel graag dijken verhogen maar niet in probleem gebieden - een uitstap je voor de leden van de vaste Kamercommissie voor Verkeer en Water- -staat. Dat werkte! Op de achterbank van de auto- bus die het gezelschap over de bedreigde dijken voerde, werd tijdens de terugreis met Hollandse 1 i 'voortvarendheid een 'Kamerbrede' motie in elkaar gezet, waarin de minister om zo'n onder zoek zou worden ver zocht. De tam-tair. binnen het ministerie bleek echter nog effectiever. Aan het einde van de - vrljdagmiddag-voor-de- maandag-waarop-de- motie-zou-worden-inge- diendliet Smit-Kroes de telexen ratelen: er was opdracht gegeven de jmogèUjkheden van een storm vloedkering in de Nieuwe Waterweg te on- (ÊSMM. derzoeken. Het gemaal Westland aan het einde van het Oranjeka naal bij de Nieuwe Wa terweg: de meest gunsti ge plaats voor de storm vloedkering? (Foto Niels van der Hoe ven) ir Stuw Waterweg moet beloftes van minister inlossen Door ALEXANDER BAKKER Knappe: kóppen leggen dezer dagen de laatste hand aan wéér een fraai staaltje" Hol lands glorie. Zo'n beetje de he le wereld klapte vorig jaar nog de handen bijkans blauw toen koningin Beatrix de Ooster- scheldedam in gebruik stelde. Dat hadden die Hollanders 'em maar weer gelapt. Die strijd van de Hollanders tegen het water duurt voort, zo blijkt maar weer. De verf van de Oosterscheldedam is nog maar nauwelijks droog of het volgende staaltje van vakman schap staat (misschien) al weer op stapel: een beweegba re stuw moet het achterland van de waterweg naar 's we relds belangrijkste haven be schermen tegen extreem hoog water. 'n Peuleschil, moet een leek denken, want wie een tien kilo meter brede zeearm als de Oosterschelde kan afsluiten, dicht in een handomdraai een paar honderd meter brede ri vier. Niet dan? Niets is minder waar. Een haven als die van Rotterdam moet een open verbinding heb ben met zee. De Nieuwe Water weg moet ongeveer zo breed blijven als hij nu is. heeft Rot terdamse Havenbedrijf terecht gesteld. Hetzelfde geldt voor het verzoek om een ongelimi teerde doorvaarthoogte. Voer voor techneuten. Brug gen en dammen bouwen is nog altijd een mooi vak. Aanne mers hebben in een vijftal combinaties de handen ineen geslagen, naar verluidt zijn zelfs Belgische en Westduitse constructeurs aan de slag ge gaan. Aan het einde van deze maand moeten de ontwerpen voor een stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg zijn inge leverd bij de Commissie Studie Stormvloedkering Waterweg. Twee weken daarna zullen die' plannen bekend worden ge maakt Zo'n stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg is geen no viteit, op papier tenminste niet. In oktober 1954 werd door de toenmalige minister Algera (Verkeer en Waterstaat) de Commissie Stormvloedkering Rotterdamse Waterweg inge steld. Die commissie moest de technische en nautische vraag stukken van de bouw en het opereren van een dergelijke waterkering onderzoeken. Nog geen jaar later, in ja nuari 1955, lag er al een, zij het zeer globaal, plan op tafel voor een stuw ter hoogte van Maas sluis (bij kilometerraai 1021). Het plan was eigenlijk niets meer dan een suggestie, maar toonde toch aan dat een storm vloedkering mogelijk is. Een duidelijker en meer ge- H 3 3Q Tekening boven: De meeste hoofdwaterkeringen in het benedenri vierengebied zijn al op Deltahoogte gebracht. De laatste, moeilijke en (dus) kostbare stukken dijk maken het de moeite waard de bouw van een stormvloedkering te overwegen. Komt de stuw er niet, dan moeten grote stukken reeds opgehoogde dijk extra worden verstevigd. Tekening links: Als de stormstuw er komt, dan komt de kering tus sen Hoek van Holland en Maassluis. Mogelijk is dan ook de bouw van een stormstuw in het Hartelkanaal noodzakelijk. (Illustraties Ben Ellenbroek) df'.ailleerd ontwerp werd in november 1956 gepresenteerd door ir J.P. Josephus Jitta: de draaiklapdeur. Dit is een drij vend driehoekig vakwerk, dat via een vertikale as in de ri vier wordt gedraaid door lok- omotieven en een duwpers. De contractie steunt op landhoofd- en en kan door de inlaat van water worden neergeklapt op een drempel. In rast ligt de constructie langs de oever van de Waterweg afgemeerd. De geachte commissie kon echter niet tot een eenslulden- de conclusie komen. Vlak voor dat die commissie in maart 1970 wordt opgedoekt, plaatst zij nog we! enkele opmerking en en worden randvoorwaar den nog eens - aangescherpt. Duidelijk moet zijn, zo stelt de commissie, dat een storm vloedkering In de Nieuwe Wa terweg alleen in uitzonderlijke gevallen wordt gesloten, hin der welke dan ook voor de scheepvaart moet worden uitgesloten. De kering mag ook niet te dicht bij de monding van de Waterweg worden ge bouwd. Aankomende schepen moeten immers bij een geslo ten kering nog tijdig kunnen stoppen. En, zo stelde de com missie op de valreep, opening en sluiting van de kering moet onder alle omstandigheden on feilbaar kunnen worden uitge voerd, oefeningen moeten mo gelijk zijn en er mogen geen risico's zijn van scheepvaarts tremming door de kering bij sabotage of oorlogshandelin gen. Begin dit jaar is opnieuw een commissie aan,hqt,werk gezet met de opdracht de mogelijk heden voor zo'n stormvloedke ring te bekijken. De uitgangs punten zijn ditmaal echter an ders dan die van de commissie die in 1952 in het leven werd geroepen. Natuurlijk moet een stormvloedkering nog steeds het achterland beschermen te gen het wassende water. Maar de kering in de Nieuwe Water weg moet toch vooral een goedkopere oplossing zijn dan het verhogen van de dijken én •op z'n minst dezelfde veilig heid bieden dan als wordt ge kozen voor het doorgaan met het huidige dijkversterkings programma. Voor alle duidelijkheid: dat programma voorziet in die veiligheid. Dat moet, want dat staat in de 1956 van kracht ge worden Deltawet. Vóór 1990 dienen, volgens het regeerak koord van het kabinet Lubbers II, de (hoofd-) waterkeringen die onder invloed staan van getijdebewegingen op Delta hoogte te zijn gebracht. Op en kele (grote) knelpunten na zal dat-.wel lukken, maar het zijn juist die knelpunten die het 'de moeite waard' maken nog eens te kijken naar de mogelijke bouw van een stormvloedke ring. Tot begin dit jaar ls in het kader van die Deltawet voor het benedenrivieren-gebied het gebied tussen Hoek van Holland on Sliedrecht drie- tot vierhonderd miljoen gulden voor dijkversterkingen uitge geven. Door de nieuwe maat gevende waterstanden moeten enkele al verstevigde dijkvak ken opnieuw worden verhoojjd. Bijvoorbeeld sommige dijken op 'het eiland van Usselmonde en de dijken langs de rechter Maasoever tussen Schiedam en Leküerkerk. Die extra ver hoging plus de nog uit te voe ren 'normale'versterkings- werkzaamheden kosten naar schatting 600 miljoen tot één miljard gulden! Naar schatting, omdat na tuurlijk op dit moment nie mand kan zeggen hoeveel het nog eens verhogen met een halve meter van om een voorbeeld te noemen het Marconiplein, de Westzeedijk met de Parksluizen en Maas boulevard in Rotterdam gaat kosten. Als de kosten van zo'n ingreep inclusief schadever goedingen en gevolgen voor bestaande bebouwing en infra structuur al vooraf kunnen worden becijferd. Nog een voorbeeld: de Voor straat in Dordrecht, een dijk dwars door de historische bin nenstad, bebouwd en met de functie van winkelhart. Opho gen anders dan met een meter hoge betonnen muur dwars door de straat kan niet. Een technische oplossing met. me chanische schuiven in de straat is onbetaalbaar, omdat het in theorie wel, maar ,'n de praktijk nauwelijks uitvoer baar is. Maar dat is niet alles. Zoals twee jaar geleden de bereken de maximale hoogwaterstan den werden bijgesteld, zo zal over ongeveer vijftig jaar weer. zo'n bijstelling plaatsvin den. Dan moeten de meeste dijken wellicht wéér extra worden verhoogd. En dat kost zeker vele honderden miljoe nen guldens. Al die uitgaven zouden met de bouw van een stormvloed kering niet nodig zijn, zo is tenmiste de verwachting. Als bijkomend voordeel geldt dat overlast gevende ingrijpende maatregelen, zoals voor de Dordtse Voorstraat en verho ging van de Rotterdamse dij ken, niet meer nodig zijn. Hoe de stormvloedkering in de 'Nieuwe Waterweg er zou kunnen uitzien is nog onduide lijk. De knappe koppen van de vijf aannemerscombinaties die zich voor het project hebben gemeld, hullen zich in stilzwij gen. De plannen zijn (nog) top geheim. Uit angst dat een an dere dan de nu 'vechtende hon den' er met het been vandoor gaat, worden geen nadere me dedelingen gedaan. Het gaat hier immers om een project van miljoenen guldens en werkgelegenheid voor vele mensen. Een plan dat lijkt op het ou de plan van ir Josephus Jitta (de draaiklapdeur) zal met en kele aanpassingen niet onder meer van tafel worden ge veegd. Meer kans maakt, vol gens ingewijden, vanwege de betrekkelijk simpele uitvoe ring het plan voor een kering van afzinkbare pontons. Die pontons zullen worden afge meerd ln een speciaal haventje en slechts 'in geval van nood' op een speciale drempel in de Waterweg worden gevaren en afgezonken. Dan is er ook nog de moge lijkheid van een roldeur-con structie. Over een drempel op de rivierbodem wordt in voor komende gevallen zo'n deur op z'n plaats gerold. Kans maakt ook een con structie als de stormvloedke ring in de Thames bij Londen. Deze Thamesbarrier is een klepconstructie op de bodem van de rivier, die wanneer no dig wordt opgeklapt. Onder lei ding van een Nederlandse pro fessor wordt op dit moment in Venetië gewe-kt aan eenzelfde constructie. Plannen voor een vaste stormvloedkering, zoals die over de Hollandsche IJssel bij Krimpen aan den IJssel, na ken geen kans. Dergelijke con structies zijn een te grote be lemmering van da scheep vaart. De kosten van een storm vloedkering in de Nieuwe Wa terweg werden begin dit jaar geschat op ongeveer vijfhon derd miljoen, gulden, globaal de helft van het bedrag dat nog moet worden uitgegeven voor de versterking van de dij ken. Of het bij die vijfhonderd miljoen gulden zal blijven, is maar zeer de vraag. De laatste berichten duidden er op dat de kosten van een kering en volle dige uitvoering van het dijk versterkingsprogramma el kaar niet veel zullen ontlopen. Op dat moment zal bij het maken van een keuze de moge lijk snellere bouw van een stormvloedkering van door slaggevende betekenis zijn. Minister Smit-Kroes heeft zich te houden aan het regeerak koord (vóór 1990 voldoende veiligheid in het gebied dat on der invloed staat van de zee). Die datum wordt niet ge haald en dus:' ho -rder de minister die veiligheid wél kan bieden, hoe liever het haar is. Wordt de aansleg van zo'n stormstuw nu veel duurder dan de uitvoering van het nu bekende dijkversterkingspro gramma, dan mag de Tweede Kamer kiezen. Over de plaats waar een eventuele stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg moet ko men is wel rreer duidelijkheid. De plannenmakers is opdracht te geven 'hun' stuw te situeren tussen kilometerraai 1022 en raai 1028, ofwel het gebied tus sen Maassluis-west en Hoek van Holland. Daar dienen de plannenma kers wel rekening te houden met de door ontgronding ont stane plassen ten westen van Maassluis, de qua natuur waardevolle polders Korte Bonnen en Lage Bonnen ten zuiden van het Staelduinse Bos, een kolonie van de oever zwaluw aan de zuidzijde van de landtong bij Rozenburg (ki lometerraai 1024) en de ligging van kabels, leidingen en lo- zingspunten. Naar verluidt is inmiddels gebleken dat, juist vanwege die kabels en leidingen, de plassen en de oeverzwaluwen, de directe omgeving van ge maal Westland aan het einde van het Oranjekanaal bij Maasdijk een goede kans maakt. Met de mogelijke aanleg van een stormvloedkering in dc Nieuwe Waterweg is het ver haal nog niet afgelopen. Vanaf de kust tot aan de stuw zullen enkele dijken moeten worden versterkt. Bekeken wordt nog of in het Hartelkanaal (meest waarschijnlijke plaats: ten zui den van de Seinehaven) ook nog een stormstuw moet ko men. f'.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 2