tiling ël 30® liMNiKdiÉalm Schiedam moet opschieten met 't opknappen van eigen monumenten Schilderijen tussen mensen, glazen bier en sigaretterook Nieuwstraten pleit voor onderzoek naar woningbehoefte Indiase dans: schol in de roos TIJDELIJK MET 1 JAAR GARANTIE I Veel Jeugd b(J open dag van brandweer Kortaf Schiedam doet 't goed Belastingvrij gedeelte rente op spaargeld verhoogd naar f bondsspaarbank wv ws WtÊÊÊÊÊÊKÊÊm LEEUWEKEUR GEBRUIKTE ftUTO'S AUTOSSRVia EföENRMM Hl «SIP het vrije volk Jubileum Migranten SCHIEDAM Onderscheiding Open School Natuurgenot yOS-cursus iStichting EVA Clubhuis Zuid VLAARDINGEN Fortuna Klaverjassen MAASSLUIS Schuurkerk VLAARDINGEN Directeur M. Putman van de Vlaardingse Stadsgehoorzaal moet nog dit jaar 25.000 gulden bezuinigen. Hij heeft daarom van oktober tot half december alle gratis optre dens van jazz- en popgroepen en het literaire café geschrapt. r-N"? A Sneeuwbal Eerst gesopt? Drs P. tijdens de Open Dag in de Stadsge hoorzaal; niet erg tekstvast (Foto Arie Wapenaar) Grote keus - Prachtige auto's De fiscus wenst spaarders het allerbeste toe voor het nieuwe jaar. De plannen zijn om met ingang van 1 januari 1988 het belastingvrije gedeelte van rente op spaargeld te verhogen naar 1.000,— p.p. Een echtpaar bijvoorbeeld met een saldo van 40.000,— krijgt bij 5% rente twee mille, zonder dat de belasting daar een cent van opeist. Naast de opmerkelijk lage inflatie vormt dit een extra reden om juist nu te gaan sparen. Vraag om een persoonlijk spaaradvies bij de bank met de S. Da's'teerst verdiend! u In de buurt Is de bank binnen loopafstand schiedam-vlaarctingen 4 MAANDAG 14 SEPTEMBER 1987 De Schiedammer H.J. ter Horst senior viert wrvjnsdag 16 sep tember dat hij 40 jaar in over heidsdienst is. Met ingang van 1 oktober aanstaande maakt Ter Horst gebruik van de VUT-regeiing. Hij werkt tot zijn afscheid bij de Openbare Nuts bedrijven Schiedam als voor man hoofdafdeling HIS, afde ling Havendienst. De heer en mevrouw Ter Horst recipiëren woensdag 16 september vanaf 15.30 uur in de kantine van de ONS gebouwen aan de Van Heekstraat te Schiedam. Blussen met koolzuursneeuw, ■poeder, BCF en schuimhet werd allemaal gedemonstreerd tijdens de Open Dag van de Vlaardingse brandweer. Opval lend veel oudérs met kinderen trokken zaterdag naar de Hoflaan om hun kroos in en op de brand weerauto's te laten klimmen of een vlucht door de lucht te laten maken in de kooi van een ladderwa gen. De kinderen mochten ook met water een denk beeldige brand in een autowrak blussen, wat aan feen omstander de opmerking ontlokte: „Nou, die fauto is nu wel schoon." Op de foto een demonstratie met een koolzuursneeuw-blusser. (Foto Arie Wape- Inaar) n Dé Schiedammer Antonius Pi us Heinsbroek (54) is in ver band met zijn veertigjarig be- "drijfsjubileum bij de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) koninklijk onderscheiden. Heinsbroek, algemeen installa tie controleur bij de afdeling inspectie, kreeg de ere-medall- le in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Er kunnen zich nog Schibdam- se vrouwen opgeven voor een Open Schoolgroep in het MCM de Groothuis aan de Stadhou derslaan 30 te Schiedam. Een Open School opleiding duurt twee jaar (36 lesochtenden per" jaar). Maatschappijleer is een vast onderdeel van de cursus." De vakken Nederlands, reke nen en aardrijkskunde maken hier deel van uit. In-het tweede jaar kan gekozen worden voor Engels en informatica. Kosten 50,- per jaar, inclusief kinder opvang. De Schiedamse aquarium- en terrariumvereniging Natuurge not In huis houdt vanavond, miandag 14 september, een conlactavond in zaal Marijke, Broersveld 121 te Schiedam. Op de agenda staat onder an dere een bestuursverkiezing en 'de uitslag van de aquarium- keuring 1987."' De vrouwen van 'Vrouwen Ori ënteren zich in de Samenle ving' (VOS) presenteren zich morgen, dinsdag 15 septem ber, van 9.15 tot 11.15 uur tij dens een koffie-infomorgen in Boerderij Landvreugd, Sweel- Incksingel 7 te Schiedam. Eind rdeze maand gaan de VOS-cur- sussen, ooit opgezet door de "Rode Vrouwen van de PvdA, Jyeer van start. Kinderopvang ■aanwezig. Voor meer informa tie bellen naar Ellen van Hel den, telefoon 4707884 of Leida van Grootveld,4elefoon 4264112. De Schiedamse stichting Edu catieve Vrouwen Activiteiten (EVA) start met ingang van 15 september met een nieuwe cursus. Vrouwen, die zich in de informatica willen storten, kun nen zich voorbereiden bij een cursus van EVA. De cursus is bedoeld voor vrouwen die geen speciale vooropleiding hebben genoten, op hun dage lijks werk niets met computers van doen hebben, toch alles over computers willen leren en nieuwsgierig zijn naar dit nieu we fenomeen in de samenle ving. Cursustljd: dinsdags van af 9.00 uur. Plaats: vrouwen ontmoetingscentrum Barrika, Lange Kerkstraat 62 te Schie dam (7 keer) en scholenge meenschap Buiten de Veste (5 keer). Kosten 40,- inclusief kinderopvang. Inlichtingen of aanmelden via Len van Berkel, telefoon 4373244. Schiedamse migranten van Turkse komaf die werkloos zijn en graag weer aan slag willen, krijgen woensdag 16 septem ber voorlichting van de ge meente over hun mogelijkhe den. In Migrantencentrum 't Parkweg aan de Parkweg 195 te Schiedam wordt gepraat over beroepsopleidingen, het zoeken naar werk en het be ginnen van een eigen zaak. Een Turkse tolk is aanwezig. Toegang vrij. Aanvang 19.00 uur. Inlichtingen via Hanneke Burggraaf,"afdeling Voorlich ting Stadskantoor, telefoon 4260500 toestel 37Sïr/ia«&.qoc5 Na drie jaar voorbe-eidingen en bouwen is het clubhuis in Schiedam-Zuid klaar. Het ge bouw is zaterdagmiddag inge wijd door wethouder Luub Haf kamp (Cultuur). De deuren van het splinternieuwe Clubhuis Zuid staan ook deze week da gelijks voor iedere belangstel lende open. Iedere bezoeker krijgt een gratis kopje koffie. Vrijwilligers die in de toekomst willen helpen organiseren of leiding geven in hét clubhuis zijn welkom. Aanmelden bij André Woütersen, telefoon 4267297. Op dinsdagavond 15 septem ber speelt de Vlaardingse ama teurvoetbalvereniging Fortuna een vriendschappelijke wed strijd tegen SVV. De voltallige selectie van de eerste divisie club neemt het op tegen de tweede k'asser met als inzet de recette. Aanvang 18.30 uur op het terrein van Fortuna te Vlaardingen. In de pauze van de wedstrijd treedt showband Jong Avalance op. Bij de Vlaardingse voetbalver eniging Fortuna zijn de tradi tionele klaverjasavonden be gonnen. Onder leiding van Ma ry en Mar de Braber wordt om de twee weken op vrijdag een kaartje gelegd. Inschrijfgeld 2,50 per persoon. Inlichtingen tel. 4355674. In de Schuurkerk te Maassluis exposeert de Maasslulse ama teur fotograaf Luuk Tegelaar (1946) tot eind oktober. De ex positie bestaat uit kieurvergro- tingen van opnamen met een scala aan onderwerpen, zoals insecten, katten, historische bouwwerken en in model, p" bouwde taferelen. De fotc zijn te koop. Schuurkerk. Schuurhof 142, Maassluis. Tel. 01899-13700. De fotograaf is bereikbaar via nummer 10623. SCHIEDAM Bij het 29e drumband- en majorettefesti val in Schiedam zijn de Schie damse deelnemers goed uit de bus gekomen. Aan het festival werd zaterdag deelgenomen door dertig verenigingen. Bij de Schiedammers vielen de Rijnmondband, Jeugd Rijn- mondband. Ambrosius en OBK in de prijzen. De uitslag is als volgt: Jeugdklaase. Jeugd Rijnmond band: eerste, tamboer-maltre en defileerprijs plus definitief de wisselbeker. NormaalklM- Sempre Crescendo uit Mld- idelharnis: eerste, tamboer- maltre, dëflleerprijs en wissel beker. Middenklasse. Lombar dijen band: eerste, tamboer- maltre en defile^'prijs; Ambro sius: wisselbeki.-. Topklasse. Rijnmondband: eerste met lof, tamboer-maitre en defileerprijs plus definitief de wisselbeker. Jeugdklasse majorettes, geen eerste prijs, OBK: miss majo rette en defileerprijs. Normaal klasse. OBK: eerste, defileer prijs en wisselbeker; De Fla mingo's uit Den Haag: miss majoretteprijs. Middenklasse. De Ramingo's uit Den Haag: eerste en miss majoretteprijs plus wisselbeker; Lombardijen: defileerprijs. Topklasse. Geen deelnemers. mmm Stadsgehoorzaal moet 25.000 bezuinigen „De komende tweeëneen hal ve maand zulien een wat so berder beeld opleveren," zegt Putman, die niet van het woordje "bezuinigen" wil horen, maar het "bijsturen" noemt. Over de abonnementenverkoop is hij razend enthousiast Met 1689 abonnementen zit de Stadsgehoorzaal 300 boven het aantal van vorig jaar. „Specta culair, het hoogste aantal uit mijn directeurstijd," aldus Putman. De bezuinigingsronde van 25.000 gulden houdt verband met een verkeerde planning van Putman. De directeur kreeg in 1986 25.000 gulden ex tra ter aanvulling van zijn nor male programma-budget van 426.000 gulden. Putman ging ervan uit, dat hij ook in 1987 dat bedrag zou krijgen. In no vember 1986 schrapte de ge meenteraad echter het extraa tje. „Toen had ik al afspraken gemaakt voor het seizoen 1986/"87," legt Putman uit. „Die heb ik allemaal door laten gaan, wetend dat ik mijzelf in "de tweede helft van 1987 zou tegenkomen." Zaterdag hield de Stadsge hoorzaal een Open Dag ter opening van het nieuwe thea terseizoen. Circus, buurthuis, disco: het was vaak niet duide lijk waar het overigens tegen vallend aantal bezoekers zich nu bevond. De indruk van een circus werd gewekt door de consulenten kunstzinnige vor ming basisonderwijs, die on langs aan de staf van het thea ter zijn toegevoegd. Evenals him medewerkers liepen zij liepen rond in opvallende korte rode jasjes met tressen en op de achterkant de naam van het theater. Zaal Harmonie leek bij tijd en wijle meer op een buurthuis dan op een theater zaal met een oorverdovende disco en heen en weer hollende kinderen. Bepaald niet vlekkeloos ver liep het programma in de Stadsgehoorzaal. Door een dubbele boeking van theater bureau Senf kwam het aange kondigde optreden" van het Deep River Quartet te verval len. En Drs P. bleek niet erg tekstvast bij zijn liedjes "Moe derhart* ('Een moederhart, dat is een ding apart'), "De brocco li' en zijn stem klonk nog kra- kender dan gewoonlijk. P. ver ontschuldigde zich op le hem gevatte wijze voor zijn geha spel: „De uitvoering was niet honderd percent, maar dat komt natuurlijk door de ont roering." Door MARJAN MEIJER SCHIEDAM De gemeente Schiedam moet een voortrek kers functie gaan vervullen bij het opknappen van monumen ten en beeldbepalende panden in de binnenstad. Een gemeen telijke werkgroep van de dienst Gemeentewerken zal binnenkort een restauratieplan voor de Lange Haven prente- ren. In het plan staat onder an dere dat het uitgebrande pand bij de Appelmarkt nu definitief .wordt opgeknapt. Achter de te restaureren gevel komt nieuw bouw. Particulieren zullen ge stimuleerd worden met finan ciële middelenom hun:;eigen panden onder, handen te né men. „Jaarlijks is er 600.000 gul- '•n beschikbaar uit de Schie- ise monumentenpot van r. Stadsvernieuwingsfonds," zeggen ambtenaren van de Schiedamse dienst Stadsont- wikkéling. „Dat geld is be stemd voor kleine of grote pro jecten om huizen langs de Schiedamse binnenhavens te bewaren. Die'projecten kosten echter; veel tijd en geld om<van de grond te krijgen." Daarom willen we bepaalde projecten zoals het herbouwen van kade muren, het gladstrijken van straten en de restauratie van panden gelijktijdig uitvoeren. Bewezen is dat wanneer er eenmaal iemand begint met restaureren er velen zullen volgen." Het bewijs van deze stelling kregen de Schiedamse leden en plaatsvervangend leden van de raadscommissie Stadsver nieuwing en Volkshuisvesting, leden van de Vrouwen Advies Commissie (VAC), gemeente ambtenaren en journalisten af gelopen vrijdag tijdens een ex cursie naar de Limburgse hoofdstad Maastricht. De deel- nemers aan de studiereis, die zeventien uur duurde, ver gaapten zich onder de deskun dige en", lief de volle leiding van gemeentesecretaris van Schie dam, de geboren en getogen Maastrichter Arno Gorissen, aan de wonderschone renova tie en restauratie van de oude stad. De Maastrichtse binnenstad bestaat maar liefst uit 1400 of ficieel geregistreerde monu menten en nog eens 1600 beeld bepalende panden, Maastricht was de eerste stad in Neder land die het aandurfde om het antieke, meestal op instorten staande, erfgoed op te knap pen. Rigoreus ging dat zeker in de jaren vijftig. Héle stuk ken van het centrum, waar aardewerkfabrieken van onder andere Sfinx en Petrus Regout jarenlang de grond vervuilden, werden gesloopt. Het, door.de katholieken sis uiterst slechte wijk bevonden, Stokstraat- kwartier waar de criminelen en de hoeren huisden in krot ten en woonkazernes, werd voor een deoi gesloopt en is nu het sjiekste stukje citygebled. ,jDe combinatie van behoud zucht en het opruimen van de oude troep is succesvol geble ken," legde stedebouwkundige en hoofd van de Maastrichtse afdeling Ruimtelijke Zaken René Daniels uit. „We ontdek ten dat het het beste was om eerst een totaalplan te ver vaardigen en daarna pas de details uit te werken. En het feit dat de gemeente het voort ouw "im met restaureren heeft als een sneeuwbaleffect gewerkt. Particulieren staken ook de handen uit de mouwen Door MARJO PEPPELAAR VLAARDINGEN Tuusen Drs P. en Lex Goudsmit op de open dag van de Stadsgehoor zaal ook nog even een schilde rijtje meepikken. Dat was zo'n beetje de tendens van de ope ning van de groepstentoont- steiling van Vlaardingse kun stenaars, zaterdag in Galerie/Theatercafé in het Stadsgehoorzaalcomplex aan de Schiedamseweg. Er hing mooi werk, maar diegenen die ook werkelijk gekomen waren om dat werk te zien, moesten worden teleurgesteld. 'Achter een dikke haag van mensen, glazen bier en sigarettenrook kon men af en toe nog net een kleine glimp van een schilderij opvangen. Als men tenminste niet, bevangen door de kleffe benauwdheid, ir de frisse bui tenlucht zijn toeviu.iht had ge nomen. En dat was jammer. Want de tentoonstelling toont aan dat er In Vlaardingen voldoen de kunstenaars zijn om een seizoen met goede exposities te vullen. Vele stijlen en technie ken zijn op de groepsexpositie vertegenwoordigd, maar van leder van de 24 kunstenaars hangt maar één werk. Dat geeft een goed beeld van waar de Vlaardingse kunstenaars mee bezig zijn, maar het schept tevens verwachtingen. Wie door deze expositie geïnte resseerd raakt In het werk van een bepaalde kunstenaar zal daar in de toekomst graag een eenmanstentoonstelling van bekijken. En daar hééft het in het verleden nogal eens aan ontbroken. Eén van de kunste naars vertelt in het verleden ooit interesse getoond te heb ben v„or een expositie. Daar is nooit respons op gekomen, ter wijl er wel buitensteedse kun stenaars van twijfelachtige kwaliteit in Galérie/Theatercafé hebben geëxposeerd. Twaalf mannelijke en twaalf vrouwelijke kunstenaars be volken de groepstentoonten- steiling in Galerie/Theatercafé. Daaron der is Hans Rikken, met een gouache getiteld: 'Horripilatio III FouTsjoe—Li, Leng Tch'e (Laat dit geëerbiedigd voordenEen prachtig land schap met een heldere hemel (detail): De kunstenaar verschaft op heldering over deze intrigeren de titel: „Horripilatio is vol gens mij het verschijnsel dat je haren overeind gaan staan van ontzetting. In een boek van Georges BataiUe zag ik een fo to van een Chinees, genaamd Poe—1TsjoeLi, die voor straf in stukken gesneden werd. Die straf heet Leng—Tch'e. Dat vond ik zo'n wrede foto, daar ben ik dagenlang door geobse deerd geweest", zegt Hans Rik ken. Maar de gouache is een heel lieflijk werk In zachte, zonnige kieuren met een land schappelijke compositie. Hans Rikken: „Het schilderij gaat eigenlijk over het ver schijnsel dat hele wrede, ont zettende dingen vaak gebeuren In een landschap dat heel zo mers is. ik ben opgegroeid met het idee dat het dan heel rege nachtig, donker weer moet zijn. In films over de oorlog re gent het ook altijd.' Dat klopt dus helemaal niet en daar gaat dit schilderij over." Over het twijfelachtige ka rakter van de opening van de expositie zegt Hans Rikken: „Openingen zijn altijd ontmoe- tingspi den, dat is niet zo erg. Iets -rider s is dat Galerie/Tneatercafé helemaal geen galerie is. Die ruimte functioneert heel goed als café, en dat is de bedoeling ook. Maar kunst moet in een expo sitieruimte de kans krijgen om op zichzelf te staan en dat kan daar absoluut niet. Ik vind dat overigens niet zo erg, ik heb helemaal niet zo'n behoefte omn daar te exposeren." Eén van de vrouwelijke ex posanten op de tentoonstelling is Maryoke. Zij is vooral be kend door haar discoserie; werken in gemengde technie ken waarop zij dansende men sen portretteert. Nu is Mary oke een andere richting inge slagen. In Galerie/theatercafé hangt een klein schilderij met de grappige titel and. the taste was refreshing..:. Het is een afbeelding uit het sprookje van de prinses en de kikker. Het vrolijke, lieve schilderij toont het magische moment waarop de prinses de kikker kust. Als Maryoke hier ook een serie van maakt, zullen we de kikker binnenkort prins zien worden. Ik ben benieuwd of die even refreshing zal kussen als zijn amfibieë voorganger. Groepstentoonstelling van Vlaardingse beeldende kunste naars, tot en met 3 oktober, In Galerie/Theatercafé van het Sladsgehoorzaalcomplex, Schiedamseweg 51, Vlaardin gen. Geopend: ma. tm. vrij. van 10.00174)0 uur, zaL van 12.0017.00 uur en voor en na voorstellingen In het complex. De Open Mo numentendag en Kerkepad hebben zater dag in Schie dam vijftien duizend bezoe kers getrok ken. Vooral voor de Haven- kerk aan de Lange Haven bestond grote belangstelling. Vertegenwoor digers van de gemeente lie ten zich vrij dag in Maas tricht informe ren over de mogelijkheden voor het her stel en behoud van monumen ten. (Foto Arte Wapenaar) toen zij zagen hoe mooi het al lemaal werd. 0% jr de nieuw bouw in de ou^s stad is lang nagedacht. We wilden gezin nen in het centrum huisvesten, in betaalbare woningen. Dat 's gelukt." De huizen, vier lagen, staan wel vaak heel dicht opeen. „Maar dat blijkt toch nog steeds geen enkele probleem," vervolgde Daniëls. De afgelo pen vijftien jaar werden jaar lijks vijftig panden gerestau reerd. Daniëls, voorheen do cent aan de Academie van Bouwkunst in Maastricht: „Er is wel anders gebouwd. Niet het traditionele boven slapen, beneden wonen. Maar de iooon- satisfactie ls groot. Vijfentach tig procent van de centrumbe woners is heel gelukkig In hun nieuwbouw." De onwaarschijnlijk schone straten en pleinen en graffity vrije wanden en muren ade men er een gemoedelijke rust uit. „Zo hé," riep één van de tehledamse deelnemers uit. „Hebben ze soms eerst alle stiaten en binnenplaatsjes ge vet gd, de muren schoonge- nu.akt en de portieken gesopt voor wij kwamen?" De dames van de Vrouwen Advies Commissie (VAC) ke ken de ogen uit. Voora! een in genieuze brandtrap in de vorm van een metalen strip, waaruit de traptreden uitschieten, na het overhalen van een hendel, langs de raamkozijnen van een antiek pand fascineerde hen. Ook de isolatie van de monu menten en de nieuwbouw heeft hun belangstelling. „Alles is goed geïsoleerd. Dat merken de bewoners in hun stookkos ten," zei Daniëls. Hij verzekerde de dames dat de Maastrichtse vrouwen veel inspraak hadden gekregen bij de nieuwbouw en de renova ties. „Vandaar waarschijnlijk ook die weidorpels," opperde D66 raadslid Adri Reijnhout. Hij stelde ook vragen over bo demverontreiniging in de Maastrichtse binnenstad. Om dat er in de stad aan de Maas al vanaf begin 1800 industrieën waren gevestigd heeft de stad veel vuile stukken grond. Re- Jjnhoub geniet zichtbaar. Voor gaande jaren zette hij vaak vraagtekens bij de gemeente lijke 'snoepreisjes', zoals hij de excursies wel eens noemde. „Dit is leerzaam, mensen. Het eten ls lekker en verder is het nog leuk ook," vond de Schiedamse wethouder van Stadsvernieuwing en Volks huisvesting rar Hans van Kleef van de dag, die werd onderbro ken met koffie en appeltaart ln Leende, een lunch met een per fecte biefstuk in het Maas trichtse nouvelle cuisine res taurant Het Plenkske en 's avonds werd besloten een uit gelezen vijfgangen diner in het Belgische Brecht In het restau rant De E10 Hoe VLAARDINGEN Direc teur N. Nieuv-u-aten van cor poratie Samenwerking '77 vindt een woningbehoefte-on derzoek in Vlaardingen hard nr. dig. Zijn woningbouwvereni ging is bereid een deel van de kosten voor haar rekening te nemen. Nieuwstraten deed de suggestie voor zo'n onderzoek zaterdagochtend bij de ope ning van De Pionier, het eerste Centraal Wonen project in Vlaardingen. Volgens Nieuwstraten is een woningbehoefte-onderzoek no dig om ook in de toekomst vraag en aanbod met elkaar in overeenstemming te brengen. „Voor welke categorie gaan wij nu precies bouwen? Ik zet bijvoorbeeld een groot vraag teken bij het gestapeld bouwen in uitbreidingsgebieden, want je ziet toch een trek naar de binnenstad. Dat geldt voor meer steden," aldus Nieuws traten, die zich baseert op het rapport "De huur in Rijnmond, 1985-1987' van de Nationale Woningraad. In het rapport wordt gecon stateerd, dat de leegstand is te ruggelopen, Vraag en aanbod sluiten beter op elkaar aan. Volgens het rapport zal het aanbod woningzoekenden ge staag blijven. De Nationale Woningraad heeft berekend, dat de- gemiddelde woningbe zetting eind 1986 landelijk 2,7 personen bedroeg. Nieuwstra ten wijst erop, dat Vlaardingen daar iets onder ligt met op 2,6. Dit betekent, dat Vlaardingen naar verhouding meer een- en tweepersoonshuishoudens telt. Over De Pionier zei Nieuws traten zaterdag, dat het pror Ject 'ondanks de aanloopmoei lijkheden vrij snel tot stand is gekomen'. In oktober 1984 werd de woningbouwvereniging in geschakeld door de initiatief nemers, in september 1986 ging aan de Koninginnestraat (Oostwijk) de eerste petal de grond in en vlade voor de bouw vakvakantie dit Jaar werden de 24 woningen en zes gemeen schappelijke ruimtes opgele verd. Het complex werd gro tendeels gebouwd door leer ling-bouwvakkers als zogehe ten leerling-bouwplaats. De Pionier ls het eerste cen- tratal-wonenproject in Vlaar dingen en het veertigste ln Ne derland. Het eerste project ln Nederland staat in Hilversum, dat bestaat nu tien jaar. Vol gens secretaris Wllly Mallee van de vereniging Centraal Wonen Vlaardingen vallen de eerste ervaringen in Vlaardin gen 'voor honderd percent mee'. „Iedereen heeft gezegd, dat er in het begin conflicten zouden zijn, maar daar is geen sprake van." Door RIET EGGERMONT VLAARDINGEN Het or ganiseren van een avond met klassieke Indiase dans door Vlaardingen Anders was een schot in de roos. Het publiek was zaterdag zeer onder de in druk van zowel het optreden ven de Vlaardingse Glesla Jagmohan en haar vriendin Si- tra Bonoo als de films, die door de Indiase ambassade ter beschikking waren gesteld. Voor Nederlandse oren mag de Indiase muziek misschien wat eentonig klinken; de dans maakt er een feest van. Een feest van kleur, door de uit In dia afkomstige kostuums en sieraden. En een feest van be weging van het hele lichaam, waarbij de expressie door mid del van handen, gezicht en vooral ogen een belangrijke rol spelen. Voorafgaand aan de ver schillende dansen gaf Soe- griem Jagmohan,-de presenta tor van de avond, een uitleg waarbij steeds een van de dan seressen de karakteristieke ge baren toonde. Als eerste ken nismaking zeker geslaagd, hoewel zo'n avond niet vol doende is voor westerlingen om de achterliggende religi euze motieven te begrijpen. De bezoekers, onder wie Hin- doestaanse Surinamer» en Vlaardingers elkaar ongeveer in evenwicht hielden, moesten wel wat primitieve omstandig heden voor lief nemen. De bo venzaal van Buurthuis De Ha ven aan het Weeshuisplein ls weliswaar een prima ruimte, maar zij ls niet berekend op een afwisseling van dans en film. De organisatoren moeten bovendien nog ervaring op doen ln de technische details van zulke avonden. vanBeethovenslngel124 - Vlaardingen - telefoon 010 - 435 79 00 ^Hi Schiedam Vlaardingen spaarbank

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1