m Frotestkoeien opnieuw aangevallen Derde-Wereld centrum geopend 1 Bokstrainer/dichter Wtm de Haan combineert boksen met cultuur LUCHTVERING MM SS WEGWIJZER 'tSUtfereJ^ersj« m Geadopteerde Tjechischè gevangene is vrij JBrand in café Kopërdief gegrepen Ondernemers Ambacht komen bijeen m ws mmmm Auto uitgebrand SïilfS VLAARDINGEN Onder geen enkele voor wgarde zal de gemeente Vlaardingen akkoord ggan met de berging van grond uit de vervuilde Maassluise Steendijkpolder in de Broekpolder Deze suggestie van Gedeputeerde Staten vaii Zuid-Holland is gisteren tijdens een extra verga dering voor de raadscommissie voor Stadsont wikkeling door alle politieke partijen afgewezen. Geen angst WMWMmïïiï. H Henk van de Meeberg en Leo de Bruyn bij de auto die de Maassluisse bevolking aan de Ghanese gemeen schap Jacobu heeft geschonken. Wethouder Snoek (midden) kijkt toe. (Foto Af ie Wapenaar) Ga een treetje hoger in loopcomfort Gun uzelf; Clarks Air Shoes. Schoenen met in de zool een uniek' netwerk van luchtkamers en luchttunnels, wat tijdens het lopen voor een weldadig verend voetbed zorgt Maak bij onsuweersteluchtwandelingEnalna t* een paar stappen bent u in de wolken. CLARKS AIR SHOES. ZITTEN LEKKERDER,STAAN BETER. r'A V 1 HET VRUE VOLK 1 Hl mm Schiedam DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1987 J fVlaardingen zegt 'nee' tegen gifgrond uit Steendijkpolder Alleen de WD hield de deur op een kier. „Stel, dat de pro vincie zegt: wij slaan de grond een half jaar op en daarna sa neren wij de Broekpolder; daar zou ik voor zijn," zei VVD-frac- tievoorzitter G. Neijssel. -;De problematiek van de Steendijkpolder is een zaak tussen Maassluis en de provin cie, dat is niet onze verant woordelijk," liet G. Boender (PvdA) weten. „Die grond slaan ze maar op in Maassluis of ergens anders. De Broekpol der is een recreatiegebied, waar nu al twijfels bestaan over degevaren voor de re creatie. Er komt geen gram vuiligheid van buiten meer bij. Wij zullen er ons met hand en tand tegen verzetten." Ook de overige politieke par tijen lieten zich uit in soortge lijke bewoordingen, zij het dat D66-raadslid W. van Rijn en zijn collega A. van Kalken (CPN/PPR/PSP) vreesden, dat de provincie wellicht haar zin zal doordrijven. Maar wethouder B. Goudri- aan (Stadsontwikkeling) dacht daar zo zo het zijne van. „Wij hoeven niet bang te zijn," zei hij. „Ten aanzien van de Broekpolder hebben wij al de nodige stormen overleefd. Het Openbaar Lichaam Rijnmond heeft twee jaar geleden nog ge vraagd of er havenslib kon worden gestort. Wij hebben toen hard zitten lachen. Eén ding is zeker: men kan niet om de gemeente Vlaardingen heen. Ik wil nog zien, dat het departement kans ziet daar grond neer te gooien. Het is een koud kunstje de zaak zo te J traineren, dat men wel ver plicht is een andere plaats te zoeken." SP-fractievoorzitter R. Pop- pe ging met name in op de brief, waarin de provincie het gewraakte verzoek doet. Vol gens de brief zijn er 'aanwij zingen dat verspreiding van drins naar het oppervlaktewa ter plaatsvindt'. „Die aanwij zingen wil ik hebben," vroeg Poppe, die tevergeefs pleitte voor het stopzetten van de lo zing van Broekpolder-water in de Vlaardingse Vaart. „Wan neer gaan we maatregelen treffen in de Broekpolder?" wilde Poppe verder weten. Hij rekende voor, dat de 250.000 kubieke meter grond die in de Steendijkpolder zal worden af gegraven, neerkomt op 12.500 vrachtwagens met 'chemisch afval'. Volgens raadslid R. Lensvelt (SGP/RPF/GPV) heeft de provincie Vlaardingen aange boden voor de verontreinigde grond 4,5 gulden per kubieke meter te betalen. Dit zou neer komen op een totaalbedrag van 1.125.000 gulden. Wethou der Goudriaan ging hier ech ter niet op in. Van Kalken kreeg van de wethouder een tik op de vingers, omdat hij uit een besloten vergadering klap te. Volgens Van Kalken zijn twee raadscommissies ermee akkoord gegaan om met lood verontreinigde grond uit de Vettenoordsepolder in de Broekpolder te storten. „Pea nuts in vergelijking met waar over we nu praten," vond de wethouder. -l ;r:' VLAARDINGEN De 26-ja- rige Tjechisehe gevangene Petr Pospiehal is vrij. De Tjech was geadopteerd door Amnesty International Vlaar dingen. De afdeling pleitte voor zijn vrijlating in brieven naar onder meer de president van hét land en de districts- procureur. Vlak voor de zo mervakantie stuurden leerlin gen van scholengemeenschap Westland-Zuid kaarten naar hem. Pospiehal, activist voor bur gerrechten en ondertekenaar van Charta 77, werd in januari van dit jaar in zijn huis in Brno gearresteerd. Hij werd gevangen gezet op beschuldi ging van ondermijning van het gezag. Bij zijn arrestatie nam de politie correspondentie met de Poolse vakbond Solidariteit in beslag. Ook een andere door AI- Vlaardingen geaopteerde ge vangene werd vrijgelaten. Het betreft Pierre Albertini uit Cis kei. Hij kwam vrij als gevolg van een driehoeksruil. Tot één maand voor zijn invrijheidstel ling had AI-Vlaardingen inten sief contact met zijn familie en advocaat. Redactie Het Vrije Volk, edities Vlaardingen/Maassluis en Schiedam, Hoogstraat 125b, 3111 HD Schiedam. Editie Vlaardingen/Maassluis. Postadres: postbus 467, 3130 AL Vlaardingen. Telefoon: 4736049 of 4265205. Editie Schiedam. Telefoon: 4736061 of 4266646. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdagochtend voorafgaand aan de plaatsing op donderdag in ons bezit te zijn. 1 yyf/A'ny.-j'/yy/fj i - i i>i Bij wijze van laatste waar schuwing zijn de protest- koeien nu zwart ge verfd. (Foto Arie Wape naar). MAASSLUIS „Dit was de laatste waarschuwing, dan wordt het menes, DVAB." Deze ietwat sinistere boodschap is *~aangetroffetraan* de-staart van één van de drie protestkoeien van het actiecomité Behoudt LickebaerL De houten koeien, beschilderd met de boodschap "Blankenburgtunnelboel' staan Jn een welland langs Rijksweg §20 tussen Maassluis en Vlaar dingen. De tekst is nu onlees baar omdat onbekenden de beesten zwart hebben geteerd. De waarschuwing van de da- s: VLAARDINGEN Café d' Oude Stoep aan de Smalle Ha venstraat in Vlaardingen is ,vqpr uitbranden behoed, door dat omwonenden gisteroch tend tijdig de brandweer waar schuwden. In het café stond de jffkp in brand. De brandweer s het vuur snel meester'. Uit onderzoek is gebleken, dat er was ingebroken in het pand, zodat de brand moet zijn aan- ""gestoken. Of er iets ontvreemd werd, is nog niet bekend. Rook en roet richtten in ieder geval flinke schade aan. ders zat in een plastic zakje aan de staart van een van de koeien,. j. i Vlak voor de zomervakantie waren de protestkoeien al een keer moedwillig weggesleept en vernield, zodat het actieco mité toen de, beesten weer heeft overgeschilderd en recht gezet. Voorzitter Herman Si- zoo van de actiegroep, die in middels meer dan 10.000 hand tekeningen tegen de aanleg van de Blankenburgtunnel heeft verzameld, is verbijsterd over deze tweede aanval: „We begrijpen niet wie dit gedaan kan hebben, de ondertekening zegt ons niets. Maar we gaan als de teer droog is met witte verf weer een tekst op de koei en zetten. Dan zullen we wel SCHIEDAM Bij het gara gebedrijf Holterman aan de Ridderkerksestraat in Schier dam-Zuid brandde een perso nenauto uit. De Schiedamse brandweer kon voorkomen dat het vuur, ontstaan tijdens las- werkzaamheden, oversloeg op het gebouw. Schade onbekend. merken wat ze bedoelen met 'menes'." j.i Het actiecomité Behoudt Li- .ckebaèrtyWilvde j.handtekenin- genactié na de Furie-ade op 3 oktober afsluiten. Sizoo ver wacht dan 12.000 handtekenin gen te hebben verzameld van mensen die tegen de aanleg van een tunneltracé door het recreatiegebied Lickebaert zijn. In oktober komt het ad vies van de Raad van de Wa terstaat overde oeververbin dingen onder de Nieuwe Wa terweg uit. Daarna moet de SCHIEDAM Een 32-jarige Rotterdammer is op heterdaad betrapt bij het slopen van ko perdraad uit slooppanden aan de Schiedamse Laurens Cos- terstraat. Omwonenden zagen de man met twee vuilniszak ken vol koperdraad slepen. De man'moest het gestolen koper bij de Schiedamse politie ach terlaten. Tegen hem werd pro ces verbaal opgemaakt. minister var. Verkeer én Wa terstaat een beslissing nemen. Het actie.-amité heeft nu al ju ridische adviezen ingewonnen over de procedure die na de beslissing moet worden ge volgd. VLAARDINGEN Heeft ondernemen: in Vlaardingen (nog) toekomst? Dat is het thema van de eerste Manage-1 ment Meeting Vlaardinger- Amtoacht, die vrijdag 18 sep tember wordt gehouden. Vijf bedrijven nemen aan* de bij eenkomst deel. Sprekers zijn drs A. van der Steen, hoofd af daling Bestuurlijke Aangele genheden en Economische Za ken van de gemeente Vlaardin gen, en architect Wijnand Hou- dijk, die zijn plannen ontvouwt voor een conferentiecentrum aan de Westlandseweg naast hotel Ibis, dat daar zal worden gebouwd. MAASSLUIS ,Door dit Derde Wereld Informatiecen trum kan een veel groter aan tal mensen gemotiveerd wor den voor hulp aan ontwikke lingslanden. Daarbij moeten we niet kijken naar onze be hoefte maar naar wat de men sen daar nodig hebben." Met deze woorden opende wethouder mevrouw L. Snoek (Ontwikkelingssamenwerking) gisteren het informatiecen trum in de hal van het ge meentehuis. Het Derde Wereld Infocentrum is voorzien van grote kasten vol folders over allerlei ontwikkelingspröjéc- ten. De eerste aanzét'voor dit infocentrum werd 'al in'' 1978 door de PvdA-fractie in dé ge meenteraad gegeven. - Nu ligt de nadruk op het werk van de stichting Orion, een organisatie met veel Maassluisse vrijwilligers die regelmatig geld en medische hulpmiddelen voor het Afri kaanse land Ghana verzamelt. Ook zorgt deze stichting voor uitzending - van '- Nederlandse deskundigen is (technische'en medische) naar dit land. In de toekomst kunnen ook andere instellingen van de faciliteiten van het Maassluisse infocen trum gebruik maken. Door het aanstekelijke en thousiasme van de Maassluis- ser Henk van de Meeberg is een groot aantal scholen, clubs en bedrijven bij het werk1 van Orion betrokken geraakt. Ook de gemeente Maassluis heeft enkele giften beschikbaar ge steld! Afgelopen jaar heeft de Maassluisse bevolking een be drag van 25.000 gulden bijeen gebracht, waarvan een terrein- auto voor- de gemeenschap Ja- cobu in Ghana werd gekocht.; De sleutel van' deze auto is gis- j; teren overhandigd aan Henk van de Meeberg,: die samen met Leo de Bruyn de auto naar Ghana zal rijden. Na deze rit door Europa en Afrika zal pa- tientenvervoer de voomaamse functie van de auto zijn.'Nu moeten de patiënten uit de dor pen rond Jacobu* waar het ge zondheidscentrum staat, soms dagen lopen om medische hulp te krijgen.'- a/vw ,J, TC RUNMONO Toerclub Rijnmond organiseert zondag 20 september de tien de Spastietocht, een vrije toer tocht over 150 km. Informatie verkrijgbaar bij Rien Timmèrs, tel. 4188778. Dinsdag 22 sep tember is er weer een Rijn- mondsterrit, een tocht over een afstand naar keuze. Ver trek: 18.30 uur, vanuit de kan tine van de Wielerbaan Schie dam, Olympiaweg in het sport park Harga. DC 4MOLENS In de grote zaal van diensten centrum De Vier Molens, Nieu we Damlaan 766 wordt op dinsdag 22 september tussen 10.00 en 11.30 uur een modes how gehouden. Na afloop ver koop van getoonde en andere modellen. Ook in de grote zaal van het dienstencentrum is het vrij dansen voor mensen vanf 35 jaar, woensdag 23 septem ber. Aanvang: 19,00 uur. ORGELCONCERT Jaap Kronenburg, organist van de Grote Kerk in Maasluis, geeft zaterdag 19 september een orgelconcert voor de vere- ninging Vrienden Van Het Ste delijk Museum. Zijn programm- ma is afgestemd op de moge lijkheden van het fraaie Hess orgel in de aula van het muse um. Aanvang: 15.00 uur, toe gang vrij. Het barok ensemble Bon Ton voert zatérdag 20 september composities van onder meer Telemann en Cou- perin uit. Aanvang: 14.30 uur. Toegang: ƒ3,— voor leden en CJPhouders; niel leden ƒ5,—. Beide concerten worden gegeven in de aula van het Stedelijk Museum, Hoogstraat 122. TREFPUNT OOST Mevrouw J. Verberg, diëtiste van de Kruisvereniging Schie dam/is woensdag 23 septem- ber van 10.00 tot 12.00 uur aanwezig bij een informatiebij- eenkojmst 'voedsing als u ou- der wordt' in Trefpunt Oost/ Célsiüsstraat 2. Zij geeft dan algeméne informatie over voe- V,3 ding voor ouderen en veelvoor- komende diëten als diabetes en zoutbeperkt. Toegang is gratis. Mensen die problemen hebben met vervoer kunnen kontakt opnemen met wijkpost 1 Oost, tel. 4264195.: Bij voldoende deelnamè star ten in buurtcentrum binnenkort de kursussen fotografie en '_v' Portugees voor beginners. De kursus fotografie omvat 8 les- sen van 2 uur op donderag- avond.'De kursus Portugees start bij mimaal 7 deelnemers _ook op donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. SK1GYM Een goede voorbereiding op de wintersport biedt de cursus skigymnastiek van de ANWB. Ervanren docenten brengen volgens een uitgebreid ppro- gramma de conditie weer op peil. De cursussen beginnen woensdagochtend 23 septem ber vanaf 20.30 of 21.30 uur en bestaan uiM 8 lessen van één uur. Kosten: 105,-r-voor ANWB—leden en 120,—voor niet—ieöen. Informatie en aan melding bij het ANWB—kan toor, tet. 4734333. FILMCLUB 'Crocodile Dundee' is de Austra lische komische film die de Filmclub Schiedam vrijdag 18 september draait. Een man uit de jungle moet zich zien te redden in de stadsjungle van New York. Aanvang: 21.30 uur. Toegang voor donateurs: ƒ4,—. Donateur worden kost 5,— per seizoen inclusief de eerste film. De Filmclub Is te vinden in de Nieuwstraat 12. FOTO-EXPO Tien leden van de amateur fo tografen vereniging '80 tonen op een tentoonstelling in Bi bliotheek Noord hun beste fo to's. Voor de expositie zijn on derwerpen vastgelegd als een bomeniandschap, maar ook 'Dagboek van een hond'. In to taal zijn 32 foto's geselecteerd. De tentoonsteliing is tot 10 ok tober tijdens de openigsuren van de bibliotheek te bezichti gen- KLAVERJASSEN Klaverjasvereniging Het Singel- kwartier houdt dinsdag 22 sep tember een contactavond voor leden, donateurs en genodig den in zaal Marijke aan het Broewrsveld. Er worden 3 par tijen van 1500 punten ge speeld. De prijzen zullen hoofdzakelijk uit huishoudelijke artikelen bestaan. Inschrijfgeld: ƒ3,— voor leden en donateurs, ƒ3,50 voor nietleden. Aan vang: 20.00 uur. KINDERCLUB Kinderen van 6 tot 11 jaar kun nen gratis lid worden van de kinderclub in club— en buurt huis de Doele, Grote Markt 15. Iedere woensdag om 14.00 .uur. FILMCLUB Don Jon and hls Blues Jive uit Den Haag spelen swingende rythm and blues en aanver- wantew muziek. Zaterdag 19 september treden zij op bij de Filmclub Schiedam, Lange Nieuwstraat 12. Toegang: 5,Aanvang ongeveer 22.30 uur. PODIUM In café Podium, Lange Haven 28, speelt zaterdag 19 septem ber de zesmansformatie Blee ding Romeo. Deze band uit Eindhoven brengt muziek van "Frank Zappa. Toegang: ƒ4,—. Aanvang: 22.30 uur. Zondag 20 september speelt in Podium Willem Cramer zijn elektrpni- sche tove—songs. Samen met zijn gast Piet Legerstee haalt hij inspiratie uitZuperzinc. Aanvang: 22.00 uur. Toegang gratis. BIBLIOTHEEK Leesgierige, Nederlanders kun nen tussen 18 september en 27 oktober via enquêteformu-- lieren hun favoriete auteurs uit kiezen. De uitkomst van de en quête zai resulteren in de toe kenning van de publieksprijs vppr het Nederlandse Boek. t op het formulier kan de lezer een. keuze maken uit elf au- tears onder wie Kees van Kooten, Leni Sarisd en Olaf J. de Landei. Onder de deelne- mers aan de enquête worden een aantal mooie prijzen ver- loot. Enquêteformulieren zijn verkrijgbaar bij de filialen van de openbare bibliotheek in Schiedam en de boekhandels- van Van Leeuwen en Mercuri- US. ?-;< HUISVROUWEN De literatuurclub van de Nede- landse Vereniging van Huls- vrouwen, afdeling Schiedam,1' begint maandag 21 september. Het eerste boek dat gelezen t wordt is 'De Ingewijden' van Hella Haasse. WEEKEINDIENST J! Het.Schielandziekenhuis san de Stadhouderslaan heeft dit* weekeinde EHBOdienst, teir 4733733. Huisarts: bellen met de boodschappendienst: -;ri 4206611. Spoed recepten, tel.4261480. Tandarts, spreek uur op zaterdag en zondag van 17.00—18.00 uur: R.J. Graven,^ Faassenplein 60, tel. 4714275- -vi' hl SCHIEDAM Weken liep de Schiedamse bokstrainer, sinds kort ook dichter, Wim de Haan nerveus door de stad. Ie dereen wist zo langzamerhand van zijn culturele boksavondje ai. Wim de Haan wil met een combinatie van muziek, zang, het voorlezen van gedichten van eigen hand en twee echte bokspartijen sporters en cul tuurminnaars tesamen bren gen. Zorgen en zenuwen vielen begin deze week van Wim de Haans schouders. Hij heeft een volle bak. „Uitverkocht," lacht de enthousiaste bokstrainer De Haan opgelucht. „Het is toch een hele onderneming, niet waar. Maar nu zitten er 198 be talende gasten in de zaai. Ik zal ze laten genieten, daar kan je van op aan." Twee bokspartijen vormen aanstaande maandag het klap stuk van het culturele sport- avondje. De Haan schuift zijn paradepaardjes Yoesoef Yll- maz en Abdoel Fkiri, beiden 18 jaar oud, naar voren. Eerstge noemde, voormalig junioren- kampioen van Nederland en inmiddels met drie daverende overwinningen sterk gestart bij de senioren, ontmoet niet de Bredanaar Vrins, zoals in de bedoeling lag, maar de Am- sterdammer Jan Zieleman (ABOV). Fkiri, minder verge vorderd dan zijn 'stalgenoot' maar inmiddels toch ook al tot de C-klasse doorgedrongen, moet zich eveneens op een an- Bokstrainer dichter Wim de Haan bij zijn boksers Yïlmaz en Fkiri. Zij staan maan dag na optre dens van zan gers, muzi kanten en dichters in de ring. (Foto Arie Wape naar) dere tegenstander instellen. Ook voor hem komt een Am sterdammer naar de Lange Haven. Wie is nog niet bekend. Beide partijen gaan over drie ronden van drie minuten. Frlts Franken treedt - op als scheidsrechter/jurylid. De Schiedamse bokstrainer "zelf bijt* het spits af. Hij kon digt zijn gasten aan en leest daarna voor uit eigen werk. .Zijn derde gedichtenbundeltje. uitgegeven in eigen beheer, wordt ten doop gehouden. Behalve de schrijvende bok strainer treden voor en na de pauze op: het Schiedamse kaal hoofdige duo Bob en Bert. Ste ven Moorlag, de bassist van bet in Nederland uiterst popu laire tweetal, traint in zijn vrije tijd bij Boksschool De Haan in het voormalige bad huis aan dé Lange Haven. „Nu staat ie eens in een andere hoe danigheid In de zaal. Zij zin gen en spelen geweldig, dus daar maak ik me geen zorgen over," zegt de Schiedamse. trainer, die zijn bokstring ln een oogwenk kan veranderen in een podium. De Amerikaanse jazz zange res Janice Lakers zal de kij kers en luisteraars doen genie ten van haar zang. „Ik ben een fan van haar," zegt De Haan, heel wat geruster nu alle 198 zitplaatsen in zijn zaal ver kocht zijn. „Die bokspartijen krijgen de gasten op de koop toe. Er zullen velen zijn die nog nooit een bokswedstrijd hebben bijgewoon. En vele boksliefhebbers zullen nog nooit een gedicht hebben ge hoord. Ik zal ze hoe dan ook boeten," verzekert de dichter/pugilist optimistisch. Al jaren schreef De Haan ge voelens en gedachten van zich af. Hij deed dit altijd zonder er ruchtbaarheid aan te geven. In één van zijn kamerkasten stond een schoenendoos, die tot aan de nok gevuld was met volgeschreven papiertjes, en veloppen en vergeelde velletjes met daarop zijn zieleroerselen. Vorig jaar stak hij de stoute schoenen aan en publiceerde in eigen beheer vijftien* van de honderden kleine gedichtjes. En hij zette zich hoe langer hoe meer achter de schrijfta fel. „Ik kan het schrijven niet la ten. Daarbij komt dat ik graag aan mijn zoontje Edgar uit wil leggen wat ik voel, mee heb gemaakt en wat mijn idealen zijn," legt Wim uit. Uit zijn pen vloeide een autobiografie met prachtige, vaak schrijnende, verhalen over zijn jeugd in de Schiedamse wijk De Gorzen. Hij schreef zichzelf onder an dere „helemaal leeg en enigs zins opgelucht" over de ver stoorde relatie met zijn moe der. Op de podia van de Schie damse schrijversavonden in Theater De Teerstoof en tij dens de Open Podium avonden in het Schuurkerktheater in Maassluis, het Zuidpleinthea ter in Rotterdam en Theater De Wa&($ln Delft, presenteer de Dé Haan zijn autobiografie in de vorm van een toneelstuk je. "Zoon Edgar de Haan speel de de zwijgende moeder in het stuk, dat een zeer emotionele keiharde aanklacht tegen de vrouw is. „Zo'n aanklacht moet kunnen. Mijn moeder is nu dood. In mij is tijdens mijn jeugd vreselijk veel kapot ge maakt. Ik wilde ervan af," ver klaart De Haan. De culturele boksavond be gint maandag 21 september om acht uur. De zaal gaat om zeven uur al open. „Laten de mensen op tijd zijn. Het pro gramma mag niet uitlopen. Want anders moeten de jon gens (de boksers) te lang wachten voor ze aan de beurt zijn," aldus De Haan tot slot. Culturele boksavond Boks school Wim De Haan, Lange Haven 15b, Schiedam. Optre dens van Wim de Haan (ge dichten), Bob en Bert (vijfti ger jaren muziek), Janice La- kers (jazz zang) en om .22.30 uur onder auspiën van de Ne derlandse Boks i Bond de bok spartijen tussen Yilmaz en en Fkiri tegen Aan vang 20.09 uur, zaal open 19.00 uur. MODESCHOENEN -TASSEN DIJKSTAL - 3111 EE SCHIEDAM BroarsVMt 13S, Totofoon 42SS492

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1