m K*reiiiarkt 'zwartste plek Schiedam' 1 Grote opkomst bij voorlichtingsmark i Programma Brandersfeesten Woonlasten in Cool het hoogst E! tiülsta 0 joint kroes bondsspaarbank s Windas-school houdt een manifestatiedag 'Jammer dat Turkse school er komt' hülstastudio Ambtenaren Rozenburg vrezen ontslagen Tuimelraaminsluiper W Kwam ik bij de pomp met 'n lege tank. En dito portemonnee m Kuyper het vrije volk WS li üli üi SCHIEDAM De Schiedamse Koemarkt her bergt de meeste risico's in zich voor Schiedamse weggebruikers. Fietsers, voetgangers en automo- bisten worden er jaarlijks geconfronteerd met ge middeld 26 ongelukken per jaar. De Koemarkt is Schiedams 'zwartste plek' als het verkeersonge vallen betreft. Vorig jaar vónden er 28 ongelukken plaats. Twee van deze ongevallen hadden ernstig letsel of de dood tot gevolg. Koploper J Ui r i jj -«= Mf De Koemarkt is met gemiddeld 26 ongevallen per jaar Schiedams nummer een op de 'zwarte plekken lijst': een gevaar voor weggebruikers. (Foto Arie Wapenaar) Zondag (advertentie) Bij de geldautomaat van de bank met de S kunt u 24 uur per dag contant geld tanken. Ook in het weekend. Met uw eigen pasje, dat u kunt aanvragen als u een (salarisjrekening bij ons hebt of neemt. Loop even binnen bij een kantoor in de buurt voor meer informatie. Bij u in de buurt is de bank binnen loopafstand Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag SCHIEDAM Rouwverwerking Afval Politiek Erker MAASSLUIS Verdrietig 4IP/ ass >a- Hfsi silhouette alpine wit. in onze showrooms vindt u de (complete kol- lektie bedden, woonkamers van" Süühülstar singel 51 (achter broersvest) telefoon 010-4287920 schiedam schiedam a :?J v,: Wm&M. ?f - - VRIJÖAG 18 SEPTEMBER 1987 ortaf Dit staat te lezen in een deze week uitgebracht rapport met een overzicht van de ontwikke ling van het aantal verkeers ongevallen in Schiedam in de periode 1975 tot en met 1986. De dienst Gemeentewerken maakte de lijst om te controle ren of de dalende trend in het aantal verkeersongevallen standhield.' In 1975 bedroeg het aantal doden engewonden op 1000 on gevallen in debinnenstad nog 232 personen. In 1986 werden slechts 121 gewonden of doden geteld per 1000 ongevallen. De gemeente Schiedam kreegin 1984 de ANWB-velligheidsprijs toegekend, omdat het aantal ongelukken tussen 1980 en 1984 heel laag was. 7 De Koemarkt werd in 1985 totaal veranderd door de ver lenging van tramlijn 1 naar de Schiedamse wijk Woudhoek. Het oude plein, waar de tram lijnen 1 en 9 rond het grasveld met de grote boom en de klok reden, verdween. Er verrezen drie kiosken en de terrassen van de café's konden worden uitgebreid. „Dat plein is bela chelijk," roepen vele: Schie dammers, die bij tijd en wijle voor de tram moeten weg springen. 'Vólgens Gemeentewerken verliep de daling van het aan tal ongevallen, parallel aan in grijpende reconstructies en herinrichting van woongebie den. In 1984 werden er bij kop loper op de 'zwarte plekken- lijst'; Koemarkt 28 ongelukken geteld. In 1985 maakte het aan tal, ongevallen op de vernieuw de - Koemarkt een duikeling naar 21. In 1986 steeg dat aan tal,echter weer naar 28 ver keersongelukken. Als nummer twee op de zwarte-plekken-lljst staat de kruising -..Nieuwe Haved/Burgemeester Knappertlaan genoteerd. Num mer drie wordt ingenomen door kruising bij de oprit zuid van Rijksweg A20 en de 's-Gra- velandseweg. Fietsers klagen regelmatig over de onoverzichtelijkheid van het chaotische stadsplein. Blinden en slechtzienden lieten zich meermalen horen met protesten over de onbegrijpe lijkheid van de plaats van oversteekplaatsen en de train- routes. De verkeerslichten, lest best, zorgen al jaren voor sik keneurige en vloekende auto- mobilsten „Je staat er altijd te lang. Ook wanneer er in het ge- heef geen grote verkeersstro men zijn,is vaak te horen uit de ronkende auto's voor de verkeerslichtenaan Róttër- damsedijk, de Gerrlt Verboon- straat en de Broersvest-kant.' Lichamelijk gehandicapten WAO-ers en' AAW-ers stroomdengistermiddag de burgerzaal van het Maasslui sestadhuis Koningshoek bin nen. In de zaal werd voor lichting gegeven over rege lingen en voorzieningen die voor hen van belang zijn. „Wat een opkomst. Dat had den we niet verwacht. Het leeft bij de mensen," zei H.C.M. Alsemgeest, één van de organisatoren van 7 de voorlichtingsmarkt. De bedoeling van de voor- lichtingsmarkt, georgani seerd door hei Maassluis Overlég Revalidatie (MOR) en het Gemeenschappelijk Maatschappelijk Werk (GMWj, is de invaliden, ou deren en zieken te helpen in het doolhof van de vele offi ciële regeltjes en wetten. Zelfstandigheid voor de ge handicapten helpen bewerk stelligen is ons uiterste doel," legde Alsemgeest uit. Aan de middag, die werd geopend door wethouder me vrouw LA. Snoeck (Welzijn), werd meegewerkt door de Gemeenschappelijke Medi sche Diensten, het Gemeen- t '':r schappelijk Administratie Kantoor, de Kruisvereniging, Het Rode Kruis, Uitzéndbu- reau Start, Revalidatiecen tra Holy en Delft en omstre ken, Openbare Bibliotheek, Dukdalf meubelen,^Gemeen telijke Sociale Dienst, Belas tingdienst, Regionaal Zieken fonds DSW, ABP (Arbeidson geschiktheidsverzekering), Educatief centrum De Maas kant en de Provinciale Reva lidatie Stichting. (Foto Arie Wapenaar) ROZENBURG „Iedereen wil graag z'n ei kwijt. Nou, dat kan. Er ligt een heel groot nest klaar voor alle betrokkenen Het college van burgemeester en wethouders zal vervolgens alle.eitjes bij elkaar rapen"en er één grote omelet van ma ken. Een omelet die bovendien voor iedereen te pruimen moet zijn." Wethouder T. van der Veer (Financiën) is niet vies van een stukje beeldspraak als hij de situatie in 'zijn' Rozenburg wil uiteenzetten. Ook in het ge val van de komende reorganl-, satie vein het ambtelijk appa- raat, een ingreep, waartegen- inmiddels 99 percent van de ambtenaren in 't geweer Is ge: komen. Centraal staat de vraag of er in de komende vier jaar vel ofgéén gedwóngen ontslagen zullen vallen. Tijdens de vergadering 'vem de raadscommissie perso neelszaken en orgemisatie, gis teravond in de raadszaal van Rozenburg, werd door met na me de aanwezige PvdA-frac- tieleden het reorganisatie voorstel goed onder de loep ge nomen. De socialist T. Kalk man merkte daarbij op dat té weinig aanbevelingen die uit het Georganiseerd Overleg s*. SCHIEDAM Zaterdag is het zover: dan vinden voor de 'derde keer de Schiedamse Btandersfeesten plaats. Het programma voor de openings dag stond woensdag in de krant. Hier het vervolg van het programma voor de Schie damse Brandersfeesten vanaf aanstaande zondag 20 septem ber tot en met donderdag 24 september. i Jeu de boules: Jeu de Bou- lesvereniging l'Esprit houdt op het parkeerterrein naast de Hema aan de Broersvest en de Boterstraat een groot Jeu de boules toernooi. Het toernooi duurt van 9.00 tot 18.00 uur. Lange Haven: Voortzetting van het waterspektakel: Een groot deel van de van de circa honderd vaartuigen die hebben deelgenomen aan de Gondel vaart blijftafgemeerd in de Lange Haven. De Waterscouts houden weer open schip. Het schip Balewijn de Groot en een zeilsloép zijn in het gedeel- ROTTERDAM Een inbre ker die zijn werk bijna uitslui tend viageopende tuimel raampjes en bovenlichten ver richte, heeft bekend dat hij sinds februari van dit jaar niet minder dan 42 keer een woning is binnengedrongen om er che ques, geld en soms watsiera den weg te nemen. Eind juli hield de Rotterdamse politie bij een routine verkeerscontro le een 25-jarige Rotterdammer aan die in het bezit bleek te zijn van een vals rijbewijs en een vals paspoort. De man be kende 17 inbraken in woningen. Gisteren werd de man opnieuw verhoord. Dat bleek niet zon der succes: hij bekende nog 25 andere inbraken. Zijn werkter rein was Kralingen, het stads centrum, Schiebroek en Rot terdam-West. Schiedam Vlaardingen spaarbank te tussen, de Koemarktbrug en' de Appelmarktbrug openge steld voor publiek. Voorf lief- hebbers van een nat pak span nen de scouts weer een kabel baan over de haven. Vlotvaren, kanovaren en zeilen doen ze tussen de bedrijven door. Om 10.00 uur vertrekt het zeilschip de New Magie Breeze uit Schiedam. Dit', we reldberoemde jacht wordt in zellkringen aangeduid als het snelste schip ter wereld in' zijn klasse tot 18 meter. Vismarkt: Tussen 14.00 en 15.00 uur vindt ter hoogte ?yan de Vismarkt de finale van de Sjoffelkampioenschappen plaats. Watersportvereniging de Vrije Liggers heeft het kampioenschap georganiseerd. Prijsuitreiking door wethouder Aad Wiegman om 15.00 uur op de Vismarkt, bij de infostand voor watersporters. De Vrije Liggers demonstreren na 15.30 uur behendigheidsvaren met pleziervaartuigen nabij de Ap pelmarktbrug. Brandersloop: Om 12.00 start op de Vismarkt de traditionele Brandersloop. De dienst Sport en Recreatie heeft deze loop al voor de derde keer georgani seerd. Na de finish op de Vi-i smarkt krijgen alle deelne mers een leuke herinnering. Er kan worden gelopen óver afstanden van 2, 5 en 10 kilo meter. Deelname gratis,^in schrijving ter plaatse. Hemaplein: Voor de kunste naars met de voetbal houdt Zaalvoetbalvereniging Groe- noord tussen 14.00 en 17.00 uur het eerste Schiedamse kampi oenschap solobal Op een podi um van twee bij twee meter dient men de bal zo lang móge lijk in de lucht te houden. Han den en voeten mogen niet ge bruikt worden. Dat zal wel hoofdpijn worden, de volgende dag. Iedere deelnemer mag twee pogingen wagen. Deelna me kost ƒ1,— Geen speciale activiteiten, wel tot 24.00 uur kermis op' het Emmaplein. Hooogstraat: Tussen 12.00 én 18.00 uur bieden de Hoogstraat winkeliers malle koopjes en artikelen tegen scherpe prijzen aan op de Dolle Brandersdins dag. Vorig jaar een van de hoogtepunten van de feestda gen, want de winkeliers deden prima zaken. Hemaplein: De medewerkers van de Schiedamse ANWB controleren tussen 10.00 en 17.00 uur gratis uw autover lichting op de hoek met de Kreupelstraat. Bij landelijke controles komt het nogal eens voor dat het met de autóver- lichting droevig gesteld is. Slechts zelden is de autover lichting helemaal in orde. Het afgelopen voorjaar bezocht de ANWB met twee technomobie- len 36 steden in Nederland. In al deze plaatsen had de ver lichtingsactie, onder de naam Zicht op Licht, veel succes. Van 'de 26.928 koplampen moesten ruim 87,4 percent worden afgesteld volgens de wettelijke voorschriften. Bij 3.142 lampen .van auto's moes ten reparaties worden ver richt. Voor de liefhebbers ligt het ANWB-handboek 1987 gra tis klaar. De kindermiddag tussen 13.00 en 17.00 uur heeft diverse activiteiten op het programma staan. Op het Broersvest en het Hemaplein staan voor de jeugd onder meer een water baan voor de kleintjes en de poppenkast van John de Win ter klaar. Taptoe: De Rijnmond Band, Exelsior Rotterdam en de 'Saint Andrews Pipeband doen mee aan de taptoe op het par keerterrein naast de Hema De taptoe duurt van 19.00 tot 21.00 uur. Hemaplein: Ook vandaag controleren de medewerkers van de ANWB weer gratis au- toverllchtlng. Tussen 10.30 en 19.00 uur op het Hemaplein hoek Kreupelstraat. Zakkendrager: In 1985 werd tijdens de Brandersfeesten het beeld van de Brandersknecht onthuld. Dit jaar wordt er weer een hommage aan een oud beroep aan de Schiedamse beelden toegevoegd. Om 17.00 uur wordt het beeld de Zakken drager bij het Zakkendragers- huisje aan de Oude Sluis ont huld. 7 Koopavond: Zoals gewoon lijk tot 21.00 uur koopavond in Schiedam. Maar wel een hele speciale: op de Hoogstraat treedt bijvoorbeeld het Zuid- amerikaanse orkest Los Aml- gos op. Klunen: Op de Broersveld nabij de Hoogstraat start om 19,00 uur de '11 Klünspeltocht'. Achter déze mysterieuze titel gaat een schaatstocht met 11 hindernissen door de Schie damse binnenstad schuil. Bij gebrek aan ijs liggen er op de straat tapijten en stro. Het parcours loopt over de Hoog straat, Appelmarkt, Lange Ha ven^ Hoogstraat en Broersveld. Vorig jaar veroverde Hilbert van der Duim een tweede prijs tijdens de, door honderden be keken, klünwedstrijden. Hemaplein:Gratis controle autoverlichting door medewer kers van de Schiedamse ANWB tussen 9.00 en 19.00 uur. Standwerkersconcours: Voor de twaalfde maal organiseert het Marktbedrijf van de Open bare Nutsbedrijven Schiedam dit jaar het Schiedamse Stand werkersconcours. Een zeven tigtal standwerkers hebben In geschreven voor het concours. Door loting worden uiteinde lijk 15 standwerkers tot het concours toegelaten; Voor een deskundige jury dienen zij op originele, welsprekende wijze hun waren aan te prijzen. Het concours wordt tussen 9.00 en 16.00 uur gehouden tijdens de warenmarkt in de Lange Kerkstraat/Broersveld. Om 15.45 reikt Gerard Verhuls- donk, bonbonmaker en WD gemeenteraadslid, de prijzen uit. Hoogstraat: De winkeliers van de Hoogstraat trakteren het winkelend publiek tussen 12.00 en 17.00 uur op gezellige muziek. Verkeersmaatregelen: Auto mobilisten krijgen het advies om het centrum te mijden tij dens de hoogtijdagen van de Brandersfeesten, dus met na me in de weekeinden. Bezoe kers kunnen het beste met de fiets of het openbaar vervoer naar de evenementen komen. zijn voortgekomen, terug wa ren te vinden In' hetgeen B. en W. aan het papier had toever trouwd. Bovendien vond hij dat Van der Veer met te zwak ke argumenten op tafel kwam om het aantrekken van eigen mensen voor de management functies te rechtvaardigen. Juist door het aantrekken, van zo'n persoon van buitenaf is nogal wat commotie ont staan op de afdeling Sociale Zaken, op dit moment het zor genkindje binnen de gemeente. De daar werkende ambtenaren grepen, per, bi)Ief, hetspreek-; récht aan om-hun grieven be kend te maken. Daar de chef van deze afdeling destijds door interne problemen had,afge haakt hadden de medewerkers zélf lange tijd om een interim-; managerfverzócht. cb Van der Veer erkende dat er. door het college wat onzorg vuldig was omgesprongen met de bekendmaking van de taak omschrijving van de manager maar bestreed de stelling van de ambtenaren dat zij bij deze reorganisatie als verliezers uit de bus zouden komen. Hij zei zich zorgen te maken over het feit dat de aanvragers van uit keringen de dupe dreigen te worden van de problemen op die afdeling. De bevindingen van de inte rim-manager van Sociale Za ken zullen b'-f!r. volgende week aan het collége van burg meester en wethouders bekend worden gemaakt. Na behande ling door B en W zal het voor stel ter advies aan het Georga niseerd Overleg worden voor gedragen. De stichting Maatschappelijk Werk Schiedam begint eind dit jaar met een groep rond het thema rouwverwerking. Het aantal deelnemers zal mini maal zes en maximaal tien per sonen per groep zijn. Er wor den tien wekelijkse bijeenkom sten van anderhalf of twee uur gehouden In het kantoor van de stichting, Broersveld 142 te Schiedam. Deelname Is gratis. De begeleiding is In handen van Hans Yperlaan en Anne- Marie de Lange. Voor inlichtin gen of aanmelding bellen naar stichting Maatschappelijk Werk Schiedam telefoon 4731033 of 4731485. De afdeling voorlichting van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam heeft een folder ge maakt over milieuschadelijke stoffen in het huishouden. In de folder staat beschreven hoe Schiedammers deze gitige stoffen kwijt kunnen. De ge meentelijke ONS-medewerkers komen op verzoek kosteloos langs met de KCA (klein che misch afval) wagen om verfres- ten, foto chemicaliën, accS's, cosmetica, koperpoets, kwik thermometers en zuren op te halen. Begin oktober start de werk groep Politieke Vorming voor Vrouwen (PW) een cursus voor Schiedamse vrouwen, die meer inzicht in plaatselijke en landelijke politiek willen krij gen. De cursus wordt gegeven op zes (bij belangstelling is er een verlenging mogelijk tot twaalf) ochtenden. Deelname kost voor zes ochtenden 25 gulden, voor 12 ochtenden 50 gulden. De bijeenkomsten vin den plaats in het vrouwen ont moetingscentrum Barrika aan de Lange Kerkstraat 62 te Schiedam. Inlichtingen of aan melden bij Maja Nieuwenhuis- den Duik, telefoon 4260756 of Anneke van Velzen-Crama, te lefoon 4706237. De toneelclub van wijkcentrum De Erker (Jan van Avenne-si;J straat 32) In Schiedam is op zoek naar vier mannen en en-' kele vrouwen die de huidige to neelgroep willen versterken: Er wordt toneeel gespeeld óndér regie van J. Villerius. Repetl-'f tie-avond is de woensdag van 21.00 tot 22.00 uur. De kosten zijn 10,- per maand. Inlichtin gen of aanmelden via Marjan' Tjassens, telefoon 4267767 of 4263161. De 150ste geboortedag van Abraham Kuyper is voor het ''i gemeentemuseum van Maas-A sluis reden een expositie aan zijn leven en werken te wijden. In samenwerking met het His torisch Documentatiecentrum voor het Nederlands Protest-?^' antisme van de Vrije Universi teit in Amsterdam wordt aan dacht besteed aan de man, die voor zijn 50ste levensjaar een krant, een politieke partij, een universiteit en een kerkgenoot schap oprichtte. De exposities duurt van 29 oktober tot en - J| met 26 december in Maassluis! en van 4 januari tot én met 12^ februari In het Hoofdgebouw" van de Vrije Universiteit in Am sterdam. SCHIEDAM De Schiedamse openbare basisschool Het Win das houdt zaterdag van 11.00 tot 13.00 uur een manifestatie- dag voor alie leerlingen. De kinderen yan de groepen 1 tot en met 4 dóen spelletjes in het Beatrixpark, gesponsord door ouders en familieleden. De kin deren van de groepen 5 tot en met 8 houden een prestatie loop In het Beatrixpark. De op brengst van de manifestatie- dag is bestemd voor de aan-, st^af van. audló .visuele appa-*' ratuur voor de' school. Het Windas, Nachtegaallaan 2, te lefoon 4700245, 7' 7 a'y 7;;- ROTTERDAM „Turkse ou ders doen hun kinderen schro melijk te kort als ze hen naar een eigen schooi sturen." Zo karakteriseerde het Rotter damse VVD-raadslid mevrouw Ter Kuile de gevoelens van een meerderheid van de gemeente raad over de aanvraag van de stichting Islamitisch Kollege voor de bouw van een eigen school. Ook wethouder Simons zei het jammer te vinden dat de school er komt, maar de stich ting voldoet nu eenmaal aan alle formele eisen en er is vrij heid van onderwijs In Neder land. "Ik heb met de ouders gesproken en ze zeggen dat ze de school oprichten, omdat ze bang zijn voor de daling van de kwaliteit van ons onderwijs aan hun kinderen. Juist wij geven ontzettend veel aandacht aan onderwijs voor migrantenkin deren." Mevrouw Van Veenen (PvdA) zei: „Ik ben niét boos, maar wel verdrietig. Dit Is niet goed voor de integratie." Simons'™ vond het een bemoedigend te- ken dat een dergelijke school in Amsterdam een zeer kwij nend bestaan leidt. i ROTTERDAM Nog geen eenderde deel van de bewoners van de Rotterdamse wijk Cool heeft een inkomen uit arbeid. Drieëndertig percent van de Coolbewoners moet worden gé- rekend tot de echte minima. De helft van de .wijkbewoners besteedt meer dan dertig per cent van het inkomen aan woonlasten. Het Rotterdamse gemeentebestuur moet mede daarom de onroerend goedbe- lastlng niet verhogen, de mo gelijkheden tot kwijtschelding behouden en zich scherp ver zetten tegen de voorgenomen, verlaging van de huursubsidie. Dit schrijft opbouwwerker Ed de Meyer namens de Actie groep Cool aan de Rotterdam se wethouder lr P. O. Vermeu len en de leden van de stuur groepen Stadsvernieuwing. De actiegroep heeft in samenwer king met het gemeentelijk Wo ningbedrijf (GWR) en de ge meentelijke Sociale Dienst (GSD) door economiestuden ten van de Erasmus Universi teit een woonlasten-onderzoek laten doen. Uit dat onderzoek blijkt vér der dat zestien percent van de Cool-bewoners geld te kort komt voor reguliere, noodzake lijke uitgaven. Deze mensen maken daarom schulden die zijn niet kunnen terugbetalen. De woonlasten In de wijk zijn volgens de onderzoekers ook hoger dan elders in de stad. De renovatieprojecten behoren tot de eerste stadsvernieuwings experimenten. Door hoge ener giekosten zijn de hulzen duur. Die energiekosten bedragen In veel gevallen de helft van de woonlasten. Uit het onderzoek blijkt ook dat de groep wijkbewoners met schulden voornamelijk be staat uit gezinnen met kinde ren en bewoners van renova tiehulzen.: De onderzoekers menen dat de zwakkere reno vatieprojecten In de wijk Cool een leerschool zijn geweeBt voor het gehele stadsvernieu- wlngsproces- Het mag daarom niet zo zijn dat de bewoners daarvoor moeten opdraaien.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1