Migranten Academie zoekt studenten niev mmk mmm in all I t Uil tb fl TATE EEH HAIF6E Ilasketbalcoach Ed Zaal pept Green Eagles op Lentefeest verstrekt gratis maaltijden Humanisten: uitstapje naar dromenland wmM ONS wv ws lijf- mam Hulpbrug over Schie afgesloten Lentefeest- voorzitter Riet Konings: blij met bin go. En daar om vanaf de eerste woens dag in oktober gratis warm eten. (Foto Arie Hagenaar) Brug Door LELIA VAN DER TAK MAASSLUIS DEN HAAG Don derdagmorgen 17 september 8.30 uur. Bij de tennishal De Dreef staan de de monstranten uit de Steendijkpolder in een lange rij langs de stoeprand. Een enkeling voorzien van spandoek of protestbord. Allemaal zijn ze vastbe raden. Het overgrote deel van groep bestaat uit vrouwen, maar er zijn ook mannen, die voor deze gele genheid een snipperdag hebben geno men voor de tocht naar Den Haag. Niet gastvrij mi <wm tri-aSsy é- - Tij1i SÏ'ij' jyym si' j A-A- h Si U SS LH li IÖluJÏAJ Bewoners van de Maassluise gifwijk Steen dijkpolder protesteerden deze week in Den Haag tij dens de ver gadering van Provinciale State. Voor de Statenleden brachten de bewoners een paar kistjes fruit mee. on der: Vanaf de publieke tri bune werd de vergadering gevold. Met spandoeken werd het pro test onder steund. Fo to's Arie Wa penaar) Voorzet Bijpraten Redelijk sterk Basketbalcoach Ed Zaal: dit seizoen eerste man bij de Maassluise formatie Green Eagles. (Foto Arie Wape naar) HET VRUE VOLK Schiedam, vlaardngen ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1987 SCHIEDAM „En dan 2011 het stampvol worden. Wat dan nog? Dan breiden we het aantal dagen gewoon uit dat we gezamenlijk warm eten in ons gebouw. Dat is alleen maar geweldig leuk. Een fijn extraatje voor de mensen." Voorzitter Riet Konings, op richter en a! zeventien jaar de stuwende kracht achter de Schiedamse stichting Lente feest geniet er nu al van. Zij heeft zich, samen met andere vaste klanten en trouwe me dewerkers, in het hoofd ge haald om één maal per week de liefhebbers een warme maaltijd voor te schotelen. „Het moet een echt diner worden," legt Riet Konings uit. „Natuurlijk mét een stuk je vlees en lekker hoor, een varkenshaasje of een bief stukje. Altijd twee soorten verse groenten, gekookte aardappelen, soep vóór en een toetje né. Het idee kwam spontaan op. Zo gaat dat hier altijd, alles gebeurt spontaan. Zo'n gratis maaltijd moet kunnsn. Al moet ik zelf achter het fornuis kruipen. Die woensdagse maaltijden komen er," lacht Riet Konings in het prachtig opgeknapte pand van de stichting, die sinds zeventien jaar werk doet voor gehandi capten, ouderen en anderen die hulp of gezelligheid nodig hebben. „Kijk," gaat ze verder, „we hebben dit pand gekocht en al onze centjes zijn in de ver bouwing gaan zitten. Nu heb ben we er vreselijk goede hoop op om een kleine subsi die te ontvangen de gemeen te Schiedam. Het rijk draagt al bij in het ombouwen van de centrale wtrming. Die in stallatie gaan we ombouwen van olie op gas. „Nu zeg ik iets dat de vaste klanten en ook de trouwe medewerkers nog nooit uit mijn mond gehoord hebben: ik ben blij met de bingo. Ik wil toegeven dat ik de Lente feest-bingo eindelijk een warm hart toedraag, ledereen weet dat ik een hekel heb aan dat gokspel," legt zij uit. „Maar wij kunnen nu al zeven jaar leden en andere liefheb bers boeien met een leuke bingo. Deze week ging er op de vaste woensdagavond bingo tien keer 250 gulden uit. Dat is niet niks. Het kost geld, maar er wordt ook aan verdiend. Nu, die centen wil ik terug zien in activiteiten waar de mensen iets aan hebben. Dus in eten," zegt Riet Konings over het initia tief om nu elke woensdag middag tussen twaalf uur en half twee een volledige war me maaltijd te serveren. Etera dienen zich van te vo ren aan te melden bij de Stichting Lentefeest, Tuin- laan 64, Schiedam, telefoon tussen 9.00 en 12.00 uur da gelijks 4260027. .SCHIEDAM De Schiedamse afdeling van het Humanistisch v Verbond duikt in dromenland. Beatrix Droppert en Theo Ver- hey gaan vanaf eind deze maand belangstellende dro mers helpen met het uitleggen van hun nachtelijke 'uitstap jes*. „Dromen zijn als brieven aan onszelf. Wij moeten die brieven openen, want zij kun nen een boodschap bevatten," stellen de cursusleiders. De droomgroep komt eike dins dagavond bijeen in de ge meenschapsruimte van Strick- iede. Burgemeester Strickle- delaan te Schiedam. Kosten 50,-. Aanmelden of inlichtin gen via Piet en Alida Tijsen, te lefoon 4703811, ROTTERDAM De Migranten -Academie Rotterdam, die ge vestigd is in het Visser 't -jHooftcentrum aan de Oost- maaslaan in Kralingen, is naarstig op zoek naar nieuwe leerlingen voor de tweejarige opleiding voor bestuurders in •„organisaties en verenigingen -voor buitenlanders. Vorig jaar september ging de academie van start met dertig leerlingen. „Voor het tweede studiejaar hebben we maar zeventien aanmeldingen binnengekregen en voor het eerste jaar, waar van de lessen begin volgende maand starten, nog niet één," izegt directeur W.L. de Jong van de Migranten Academie Rotterdam. Oe opleiding is speciaal in het leven geroepen voor bestuurs leden van organisaties van Rotterdamse migranten en mensen die op andere wijze actief zijn of wiilen zijn binnen deze groepen. Zij krijgen op de academie een zogenaamde ka dercursus. „Het uitgangspunt van de opleiding is om Integra tie van migranten in de Neder landse samenleving mogelijk te j maken, met behoud van hun i eigen cultuur," vertelt de Jong. I Op verzoek van de gemeente j Rotterdam heeft de landelijke Stichting De Beuk, die al eer- der een tiental onderwijspro- jekten cp het gebied van f emancipatie en ondernemings- raden heeft opgezet, de mi- granten-academie opgericht, j Vijf jaar lang is er hiervoor een subsidie van in totaal 800.000 j gulden beschikbaar. De opleiding, die de student f slechts één gulden per les kost, kent twee onderwijs-po- ten. Enerzijds krijgen de leer- ling en onderricht over de Ne derlandse samenleving bij vak ken ais sociale wetgeving, jus titie en politie, huisvestingsbe leid, onderwijs, lokale politiek en arbeidsmarkt. Daarnaast doen ze veel aan het verdiepen van de kennis over de eigen en andere culturen. De Jong: „Dat we elkaar leren kennen is belangrijk. Vorig Jaar studeerden bij ons Turken, Marokkanen, Chinezen en Pa- kisfanen. Het is heel boeiend en leerzaam om die over de f verschillende culturen te horen discussiëren. 1 De buitenlanders zijn naar Ne- derland gehaald, omdat we ze L nodig hadden. Deze mensen hebben dezelfde rechten en I plichten als Iedereen. Maar de wetten en regels in ons land I zijn erg gecompliceerd en f Vooral voor 'vreemden' moeilijk I te begrijpen. Als je niet goed I deweg weet, Is het moeilijk om voor je rechten op te komen. Inmiddels leven we in een sa menleving met veel verschillen de culturen, die de mensen na tuurlijk niet over boord willen en moeten zetten. We leren de studenten om bet ar voor hun rechten en die van hun achter ban op te komen." Naast de lessen over de sa menleving, die worden onder steund met bezoeken aan zit tingen van de rechtbank en het gemeentelijk Hulp- en Informa tie Centrum in de Centrale Bi bliotheek, zijn er vakken die zich richten op onderhande lingstechnieken, vergaderen en publiciteit. Ook zijn er Neder landse taallessen en leren de studenten om een toespraak te houden voor een Nederlands gezelschap. „Het is de bedoeling, dat de afgestudeerden van deze aca demie een soort brugfunctie gaan vervullen tussen de ver schillende culturen," vertelt De Jong verder. „Ze moeten bin nen de samenleving opkomen voor de belangen van de 'ei gen' groep en mensen uit die groep bekendmaken met de samenleving, waarin ze leven en ze helpen met allerlei vra gen. Ze gaan een ombudsfunc tie vervuilen." Deze ombudsman of -vrouw moet migranten helpen met vragen over de schoolkeuze van hun kinderen, naar welke dokter ze moeten of hoe ze een subsidie voor hun vereni ging moeten aanvragen. De Jong vindt het jammer dat zich maar weinig studenten voor het komende studiejaar hebben aangemeld voor de opleiding, waarvan de lessen twee maal per week 's avonds worden gegeven. Toch heeft hij nog hoop dat de klassen vol komen- Do Jong: „De meeste buitenlanders zijn nog maar net terug van vakantie in hun vaderland en het verenigingsle ven is nog maar nauwelijks op gang gekomen. Op die vereni gingen hebben wij onze wer vingscampagne gericht." Op zoek naar studenten heeft de directeur, naast het plaat sen van advertenties in bladen voor migranten, inmiddels or ganisaties en verenigingen aangeschreven. Ook bezocht hij, onder andere, de Güitepe moskee in de Erasmusstraat en de Anriacsr moskee in de Van Gittersstraat. Belangstel lenden voor de opleiding kun nen contact opnemen met de Migranten Academie Rotter dam, telefoon: (010-) 4133155. 'Wij willen een hbo-sanering „De kistjes fruit staan ach terin mijn wagen," deelt vice- voorzitter Het van Koppen van de Commissie Bodemon derzoek Steendijkpolder (CBS) mee. Samen met een ander commissielid zorgt hij voor de organisatie van de bustrip van vandaag. Na 8.40 uur komen er geen nieuwe buspassagiers meer naar De Dreef. „Gelukkig," verzucht Piet van Koppen, „we hebben maar plaats voor honderd mensen. Er rijden maar een paar parti culiere auto's mee." Later blijkt dat het Provinciehuls de CBS dringend heeft verzocht het aantal demonstranten te beperken tot maximaal hon derd. In de bus kabbelen de ge sprekken genoeglijk voort. Als de buschauffeur zijn pas sagiers even gezellig wil toe spreken fronsen sommigen hun wenkbrauwen. Inhoudelijk over het doel van de bustocht praten met de chauffeur is kennelijk niet de bedoeling. Dat een bewoner van de wijk een bord heeft neergezet waar mee hij de Steendijkpolderbe- woners tot gifkikkers omdoopt is geen zaak om girapjes over te maken. Ondanks wegomleggtagen arriveren de bussen om 9.20 uur bij het Provinciehuis aan de Haagse Koningskade. De drie peuters die met hun moe ders zijn meegekomen tuime len de bus uit. Oplettende vrou wenhanden vangen de klein tjes op- De receptionist van het Provinciehuis verbleekt als hij de grote groep demonstranten door de draaideuren ziet ko men. Enkelen kennen de weg en gaan de groep voor naar de vergaderzaal van de Staten. Meteen is duidelijk dat de publieke tribune te klein is. Hoog boven de vergaderzaal zijn twee rijen stoelen voor pers en publiek beschikbaar. Tot op dat moment is de ont vangst in het Provinciehuis nog niet echt gastvrij. Als ge deputeerde Hans van der Vlist (Milieu) gehaast achter de col legetafel gaat zitten is plaats vervangend voorzitter J. Boone al aan de opening van de vergadering begonnen. Hij deelt mee dat commissaris der Koningin mr S. Patijn nog met vakantie ia en dat de interpel latie van Statenlid John Steegh (PSP/CPN/PPR) om onge veer half elf wordt voorafge gaan door een korte schorsing voor het aanbieden van een 'geschenk" door de gasten uit Maassluis. En dat kan niet in de vergaderzaal. „Hij is zeker bang dat we met het fruit gaan gooien," smaalt een demon- strante. De boodschap dat er koffie is dringt langzaam tot de Maas- slulzers door. Ze verdwijnen van de tribune. Hun zaak komt later aan de orde. Na een uur tje rondhangen bezoekers- stoelen zijn een zeldzaamheid Mymmi y/- ml n ge heren praten maar, ze moe ten nu eens begrijpen dat ze niet over onze gevoelens heen mogen stappen. Ik voel me aan de goden overgeleverd." oe mmt ta 'StjFÏ in het Provinciehuis koffie drinken en praten, dromt de groep de trap af naar beneden. Het fruit wordt op een tafel geëtaleerd. Het spandoek met de tekst 'onschuldig maar toch levenslang' wordt zó vastge houden dat de Statenleden bij het verlaten van de vergader zaal Uit wel moeten zien. Inmiddels is CBS-voorzitter Harm Woudstra ook aangeko men. Hij stelde zijn eigen ver gadering even uit Her en der maakt hij een babbeltje. „Ik ben erg onder de Indruk van het beheerste optreden van de mensen," vertelt hij. „Dit soort acties hou je lang vol, omdat wij dezelfde wapens gebruiken als de overheid zelf. We had den hier makkelijk tweedui zend vrouwen kunnen laten ko men maar op verzoek van het secretariaat van Van der Vlist hebben we maar honderd per sonen mee laten gaan." Hij kan het, tenslotte is hij ook politicus, niet laten om even een voorzetje te geven. Woudstra: „Een ambtenaar zei onlangs nog tegen mij dat het makkelijker zou zijn de men sen af te kopen. Hij stelde voor iedereen 20.000 gulden te ge ven. Daar moet ik om lachen. Als je dat wil, moet je het sa neringsbedrag verdelen. Dat is 70.000 gulden voor iedere bewo ner. Maar de mensen hier wil len het probleem echt oplos sen. Ze willen een volledige sa nering. Het voorstel van Van der Vlist is een LTS-oplossing, wij willen een HBO-sanering." Een jonge moeder roept haar ronddwalende dochtertje bij zich. Bewust is ze met haar kind naar Den Haag gekomen. Ze zegt: „Ik wil hier graag me zelf vertegenwoordigen. De ho- Schuifelend vindt een deel van de demonstranten een zit- plaatsje om te luisteren naar de interpallatie van Statenlid John Steegh. Hij krijgt van het publiek alle mogelijke instem ming en waardering. Woudstra steekt niet onder stoelen of banken dat 2ijn commissie graag de helpende hand heeft geboden bij het opstellen van de interpellatietekst. Hij is te vreden over het PPR/CPN/PSP—Statenlid. De antwoorden van gedepu teerde Van der Vlist vallen uiteraard in minder goede aarde. CBSdeskundigen ont zenuwen zijn argumenten snel. Voor de kniebuiging die Van der Vlist maakt in de richting van de bewoners van de Steen dijkpolder kan men op de tri bune geen waardering opbren gen. In tweede instantie kom. Steegh met moties. Het begint bij de Maassluizers door te dringen dat het lang gaat du ren. Ook voorzitter Boone gaat zijn plichten als gastheer in zien. Hij stelt voor door te gaan tot uiterlijk 13.00 uur. Dan is er een brooedje voor de Maassluizers, belooft hij. Om 14.30 uur zal de vergadering dan verder gaan. De kinderen beginnen zich te vervelen. Het prentenboek is nu al drie keer doorgelezen. Ze gaan zich ver pozen in de hal onder voordu rende 'ssst! ssstl'-vermaningen. Besmuikt gelach blijft niet uit als tijdens de PvdA-toe- spraak wordt geroepen 'wat een clown'. Want dat vinden al le Steendijkpoldermensen ei genlijk ook. Een aantal dreigt nooit meer op die partij te zul len stemmen, ze hadden meer van de provinciale socialisten verwacht Om 13.00 urn wordt het grote spandoek met de tekst 'Provin ciale Staten laat ons niet in een half gesaneerde gifwijk wonen' opgerold. De twee schalen met bruine boterhammen, de be kertjes 'melk en de fruitman den met appels en bananen uit de winkel, zijn snel weer leeg. De vrouwen met kinderen moeten weg. Ze kunnen niet blijven wachten tot de heren zijn uitvergaderd. Eén van hen zegt tegen een achterblijver: „Zeg maar dat we onder pro test nu weggaan. Wij moeten steeds op onze tijd letten om dat onze kinderen uit school komen. Daar moeten ze ook maar eens rekening gaan hou den." In de bus terug naar huis zijn de demonstranten niet overtuigd dat de Provinciale Staten nu echt begrijpen wat het is om in een gifwijk te wo nen. Ontevreden zijn ze ook niet, de Steendijkpolder heeft waardig zijn protest laten klin ken. De volgende keer gaan ze weer, naar de Tweede Kamer ais het moet. Als de bus de Steendijkpolder weer nadert zegt iemand: „Het was mooi hé dames dat Provinciehuis, we moeten er met de Huisvrou wenvereniging ook maar eens naar toe op excursie." Door NICK VAN DER SLUIS ZOETERMBER Gebrek aan ervaring kan en mag Ed Zaal. de nieuwe trainer en coach van basketbalvereniging Elementum/Green Eagles, be paald niet worden ontzegd. In tegendeel zelfs. De nieuwe Maassluise basketbalcoach heeft in Paramaribo lange tijd gespeeld bij Independiente en is vervolgens ook nog eens tien jaar lang bondscoach van het Surinaamse nationale team geweest. Ed Zaal (51 inmiddels) is derhalve geen vreemde in de basketbalwereld. Toen hij dan SCHIEDAM De Hulpbrug, het kleine bruggetje over de Schie dat de Nieuwpoortweg en de Overgchieseweg in de Spaanse Polder in Schiedam met elkaar verbindt, is vanaf woensdag 23 september van T.30 tot 16,30 uur afgesloten. De brug krijgt een verfje en wordt gerepareerd. De werkzaamhe den zullen drie weken in be slag nemen. Het verkeer wordt omgeleid via de Overschlese- weg, Stationsplein, Hor- vathweg, Plein '40-'45 en Nieuwpoortweg. ook tien jaar geleden definitief naar Nederland kwam, was het dan ook geen wonder dat hij zijn wortels ook in het Ne derlandse basketbalwereldje wilde hechten. Toch is Ed Zaal in Nederland nooit een echt be kende coach geworden. Eén jaar had hij, in Leiden, de technische leiding bij PAC, daarna (de volie negen volgen de jaren) werkte hij in Kat wijk bij Grasshoppers. Plotse ling verdween de Surinamer daar, maar over zijn vertrek wil hij nu niet meer uitweiden. „Dat ligt allemaal een beetje gevoelig," licht hij toe, „Laten we het er maar op houden, dat ik zelf ben weggegaan. Eigen lijk wilde ik wel eens een jaar tje stoppen. Diverse aanbiedin gen heb Ik daarna afgeslagen, ook van Elementum. Maar op een gegeven moment kreeg ik toch weer de kriebels en reali seerde me, dat het een lange winter zou worden zonder bas ketbal. Toen Green Eagles toch nog weer eens, voorzich tig, kwam informeren of ik misschien van gedachte was veranderd, heb ik het aanbod toch maar aangenomen." Als basketbalcoach werkt Ed Zaal erg introvert. Hij is een beetje gesloten als het over hemzelf gaat, over Green Ea gles kan hij nog niet veel ver tellen en de komende tegen standers van de Maassluise ploeg zijn voor hem nog een open boek. „In de voorbereidingsperiode die overigens op mijn ver zoek a! eind juli was begonnen ben ik halverwege nog drie weken naar de Verenigde Sta ten geweest," vertelt Ed Zaal. „In Boston een beetje bijpraten over basketbal. Dat was al voor mijn beslissing om weer te gaan trainen, afgesproken. Van die trip kon en wilde ik niet af, maar het betekende wel dat in die drie weken de trainingen en de oefenwedsd- trijden wel door moesten gaan. Aanvoerder Kees Brugman heeft In die tijd de trainingen gecoördineerd. Welke ploeg ik in Maassluis vond? In ieder ge val, na de degradatie uit de promotie divisie, geen gedesil lusioneerde formatie. Wel een enigszins verslapte ploeg. Pe ter van der Sluys vertrok naar Voorburg en Jan Liefaart stop te, omdat hij naar het buiten land vertrok. De rest van de spelerskern is gebleven en am bitieus aan het werk gegaan. We hebben met wisselend succes in toernooien van DAS in Delft en van Wyba in Wy- chen gespeeld. Verder wat los se oefenwedstrijden, die in ie der geval geleerd hebben dat er met hard werken wel resul taten te bereiken zijn. Afgelo pen zondag verloren we In Den Helder pas in de finale nipt van Voorburg. Nee, ontevreden zijn we in Maassluis voorlopig niet." Ed Zaai denkt, dat Green Eagles een redelijk sterke ploeg is, maar daarmee houdt zijn kennis over de eerste divi- ,sie C, waarin de Maassluise formatie het komende seizoen is ingedeeld, ook op. „Ik maak me nooit zo druk over komen de tegenstanders, laten zij zich maar druk om ons maken," luidt daarvoor de verklaring. „Ik weet dan ook nauwelijks iets over de kracht en de mo gelijkheden van ploegen als Rowic, Rotterdam-Zuid of Kimbria. Ik heb bepaalde op vattingen over basketbal, voor lopig heb ik mijn handen vol mijn Ideeën op de ploeg over te brengen." Glimlachend: „Ja, ik heb ook wel gehoord, dat het een ploeg vol emoties is. Maar wat er zich in het verleden allemaal heeft afgespeeld bij Green Ea gles, weet ik niet. Wil ik ook niet weten. We gaan gewoon lekker basketballen." Green Eagles is in de eerste divisie C ingedeeld met: Ahoy' RZ (Rotterdam), JRC (Box tel), Springfield (Berlicum), Flash (Den Bosch), Kimbria (Maastricht), Rowic (Dor drecht) en BV Spakenburg. Morgenmiddag ontmoet Green Eagles in de Wethouder Smit hal meteen al Ahoy' RZ. De wedstrijd begint om 16.15 uur.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1