Vrouw naklap beroofd 'Slachtoffers' vinden onderzoek overtrökkë mm Renes ontkent rol bij fraude met kustvaarder FINANCIEEL PLAATJE VEROLME HEEFT 'GAT ZIJN NIET ALTIJD POESLIEF Begrafenis vermoord gezin RPhO-toer uitverkocht i 1863 terag in Rotterdam REI zoekt jarigen Rotterdam; geen gips in Slufter mgmxmm. mm mmmÊmmêS Boedel Boele: 8,7 miljoen Verladers bang voor boycol van schippers wenatvóX'! Verbetering Kattekwaad m&êëi ,J3r wordt in ieder geval minder graffiti op onze muren gespoten." (Foto archief HVV) Onzuiver Door BEN VAN HAREN ROTTERDAM Ex-scheepsmakëlaar Willem Renes ontkent in alle toonaarden dat hij op één of andere wijze betrokken is bij het transport van giftig afval met de vorige week gezonken kust- vaarder Junior. „Ik hou me nu bezig met bemid deling op het gebied van internationale handel en niet met scheepvaart of chemisch afval," zegt de weer op vrije voeten zijnde Renes. vervolg voorpagina Piet Smit mm Optimisme Nee. U kunt van ons niet verwachten dat we belangrijke gebeurtenissen emotieloos beschrijven en ons verder niet bekommeren om de gevolgen. Integendeel. We voelen ons als progressieve krant nauw betrokken bij het nieuws en volgen alles met een kritische, blik, Dat leidt vaak tot een openhartige meningsuiting. Soms zijn we wél poeslief, in onze huisdierenrubriek bijvoorbeeld. Nieuwsgierig? U kunt nu voordelig van Het Vrije Volk genieten: 4 weken voor de halve prijs 10,10). v Stuur de v«$brpagInabon in of bel: 010-4004.444,' ROTTERDAM Het Chinese gezin Tang, dat on langs in Rotterdam met messteken om het leven is gebracht, wordt aanstaande vrijdag begraven. De stoffe lijke overschotten van Tang Mei Wah, eigenaar van het afhaalcentrum Wah Hong, zijn vrouw Tang Chung Sau May en hun dochters Tang Ka Yan en Tang Wlm Yan worden bijgezet in het fa miliegraf op de begraaf plaats Crooswljk. ROTTERDAM NEW YORK Alle concerten van de toemee die het Rot terdams Philharmonisch Orkest in oktober maakt door de Verenigde Staten, Japan en Zuid-Korea zijn uitverkocht. Voor het eerste concert, op zondagmiddag 4 oktober in de beroemde Carnegie Hall in New-York, is al ge ruime tijd geen kaartje meer te krijgen. Toen de nieuwe solo-trompettist van het RPhO Edward Carroll, even terug in zijn geboorte plaats zich enkele weken geleden bij de kassa van de Camegie Hall vervoegde en 'een paar kaartjes bestelde kreeg hij nul op het rekest. Voor 'eigen gebruik' kan het RPhO over slechts tien plaatsbewijzen beschikken. Op ander gebied verloopt de voorbereiding van de wereldtoernee echter iets minder voorspoedig. Een aantal orkestleden heeft via de Kunstenbond FNV be zwaar gemaakt tegen het te strakke toemeeschema, dat te weinig vrije dagen toe staat. Wanneer het overleg dat daarover vandaag met orkestdirecteur drs. Hans van Beers zou plaatsvinden voor hen geen bevredigend resultaat oplevert, zullen zij wellicht via een kort geding een bevredigende compen satie afdwingen. Artistiek-adviseur Willem Vos: .Daarbij moet dan ge dacht worden aan extra dagvergoedingen. Want het omgooien van het reissche ma waarin men, dat is waar, rusttijd tekort komt, of het afzeggen van een concert Js uitgesloten. Dat kun je het publiek en de plaatselijke organisatoren niet aandoen." - ROTTERDAM Een 31- .jarige vrouw is gisteren in de Stadbuisstraat in Rotter dam beroofd van 1250. gul den. De vrouw werd door een onbekende man op de schouder getikt 'en in het gezicht geslagen. Op dat moment graaide een twee de man de vrouw de por temonnee uit de broekzak. Na de vrouw nog eenmaal te hebben geslagen verdwe nen de overvallers In de richting van het Rodezand. 'Criminaliteit onder scholieren valt mee' ROTTERDAM Scholen en supermarkthouders in Rotter dam vinden de kleine crimina liteit onder scholieren wel meevallen. Het is zeker niet zo ernstig als zou blijken uit een onderzoek van het ministerie van Justitie dat deze week openbaar werd gemaakt. Hun ervaring is juist dat de kleine criminaliteit in winkels en scholen, en ook daarbuiten, na speciale maatregelen iets is te ruggedrongen. Bijna de helft van de school gaande jeugd (twaalf tot acht tien jaar) zou zich wel eens schuldig hebben gemaakt aan een vorm van kleine criminali teit, variërend van zwartrijden in het openbaar vervoer (20 percent) en winkeldiefstal (elf percent) tot geweldpleging (achttien percent). Het onder zoek van Justitie is gehouden in het schooljaar '85-'86. „Geen enkele Nederlander heeft een schoon geweten," zegt assistent-bedrijfsleider P. Willemst van supermarkt Den Toom in Kralingen. „We heb ben allemaal wei eens een ap peltje gestolen of een keer niet betaald in de tram. In onze zaak wordt meer. gestolen door 65-plussers en sociale minima dan door de jeugd. Dat hele on derzoek van Justitie vind Ik sterk overtrokken." Rector R.J. de Man van scholengemeenschap Thorbe- eke in Prins Alexanderpolder kan zijn school ook nauwelijks herkennen in het onderzoek. „Er wordt in ieder geval min der graffiti op onze muren ge spoten," zegt hij. „We maken de zaak ook altijd meteen schoon. Kennelijk helpt dat. Het aantal Inbraken ls flink af genomen sinds we een betere beveiliging hebben. Ook binnen de school hebben wij bijna ner gens last van. De kantine wordt beheerd in samenwer king met leerlingen. Dat komt de sfeer en het verantwoorde lijkheidsgevoel ten goede." Waarnemend rector van scholengemeenschap Hugo de Groot, de heer F.C. van Oossa- nen, ziet ook een verbetering wat betreft het vandalisme in de afgelopen vijf jaar. „Een paar jaar terug vonden we nog wel eens een rij kapotte ruiten op maandagochtend, maar dat is al jaren niet meer voorgekomen. Het gebeurt ook nog maar sporadisch dat wij met een leerling te maken krij gen die een winkeldiefstal heeft gepleegd. Ook de graffiti en venüelingen zijn hier sterk afgenomen," zegt rector Van Oossanen. Conciërge W.Ë. de Graaf van de Hugo de Grootschool heeft sinds kort een monitor waar mee hij de achterkant van de school in de gaten kan houden. „Er was hier nog wel eens wat graffiti op muren en in kleed kamers, maar dat is sterk ver minderd. Ook sneuvelt er nog i mm wel eens een stopcontact, maar dat zoiets moedwiliig gebeurt durf ik niet te zeggen." Ook conciërge G. de Jongste van scholengemeeschap Van; Oldenbarnevelt .zegt zo nu en dan met vormen van .kleine criminaliteit te maken te krij gen, maar ook hij ziet die ont wikkeling afnemen. „Vorig jaar iser bij onze school een fietsenstalling gebouwd, waar na het aantal diefstallen sterk is afgenomen. Vorig jaar wa ren dat er geloof ik maar twee," zegt hij. „Ik herken onze school wel een beetje in het on derzoeksresultaat, maar nadat hier voorlichting is gegeven en een anti-vandalisme project op touw is gezet, is het duidelijk de goede kant op gegaan." ROTTERDAM De veiling van de boedel van de failliete reparatiewerf Boele in Bolnes heeft meer opgeleverd dan was verwacht: een bedrag van 8,7 miljoen gulden. Dit heeft een woordvoerder van het Am sterdamse veilingbureau Troostwijk meegedeeld. Gerekend was op een bedrag tussen de 6 8 miljoen gulden. Kopers waren onder andere bedrijven in Turkije en het Midden-Oosten (kranen) en Westduitse ondernemingen (machines). Inval-conciërge Smit van scholengemeenschap Wolfert van Borselen gebruikt voor het opendraaien van een brands lang, het pikken van ander mans balpen en het schrijven op muren eerder het woord 'kattekwaad' dan 'vandalisme', laat staan 'kleine criminali teit'. „Al die dingen gebeurden vroeger ook, al noemen ze het nu anders. Vorig jaar werden er wel veel jassen gestolen, maar dat is nu ook weer min der," stelt hij. De Dienst Bedrijfsbeveili- ging van het Aholdconcem zegt geen registratie bij te houden van het aantal winkel diefstallen in haar filialen. Wel worden er aangiftes gedaan bij de politie. De dienst zegt niet temin dat het aantal scholie ren dat op diefstal wordt be trapt beslist niet groter is dan klanten van andere leeftijden. De heer A.H. Larivière, fili aalhouder van Albert Heijn ttan de Binnenban in Hoogvliet, neemt het eveneens voor de Nederlandse schooljeugd op. „Scholleren maken zich naar mijn indruk niet vaker schul dig aan winkeldiefstal. Ik durf daarbij ook nog wel onder scheid maken in de vormen van diefstal. Een volwassene "die vlees en sigaretten steelt, beoordeel ik anders,dan een schooljongen die een pakje kauwgom in zijn zak 'stopt of een handje extra snoep stie- kum meeneemt." Volgens geschiedenisleraar P. VUetstra van scholenge meenschap Libanon in Kralln- gen moeten de enquêteurs van Justitie „behoorlijk intelligen te vragenstellers" zijn geweest om de scholieren bepaalde overtredingen en delicten te la ten bekennen. I.Je kunt als on derzoeker zuivere en onzuivere vragen stellen. Maar ik geef toe dat de kleine criminaliteit toeneemt, dus ook onder scho lieren. De mensen voelen zich niet voor niets onveilig op straat. En de soorten van klei ne criminaliteit die in het rap port staan, kloppen ook wel. Alleen het percentage scholle ren dat dit soort dingen doet kan iknk; controleren. Ik heb de indruk dat het dankzij aller lei anti-criminaliteitsprojecten óp school wat beter wordt. Ik merk ook dat de motivatie on der leerlingen óm te studeren de laatste twee jaar groter is geworden. Er is weer wat meer kans op een haan. Dat zal ook een positieve invloed hebben. Twee jaar geleden moesten wij na schooltijd nog Op de Oude Dijk surveilleren na klachten van omwonenden óver onze leerlingen. Dat hoeft nu ook niet meer." Om te voorkomen dat leer lingen tijdens de luchpauze uitzwermen en Den Toom on veilig maken, levert deze su permarkt levensmiddelen te gen een laag tarief aan de kan tine van Libanon. De leerlin gen kunnen nu voor weinig geld op school een lunch be steilen. Hij reageert op het door de rijkspolitie te water uitgespro ken vermoeden, dat hij een rol speelt in de Junior-zaak. De co aster zonk vorige week onder verdachte omstandigheden voor de kust bij Kijkduin en wordt deze week door Smit- Tak geborgen. De rijkspolitie te water houdt rekening met fraude en verklaarde eerder tegenover Het Vrije Volk: „De belangrijkste reden van onze twijfels is wel het feit dat wij op de achtergrond van deze ramp'Willem Renes tegenko men." De bijna 51-jarige Renes zegt niets te begrijpen van de- ze verdachtmakingen in zijn richting. Hij ontkent elke rela tie met personen en bedrijven die bij de ramp met de Junior .betrokken zijn. Vanhet aannemingsbedrijf ROTTERDAM De scheepvaartbewegingen In de Rotterdamse haven zul len vanaf volgende maand in de bal van het Maritiem Museum te volgen zijn. Op zes monitoren zal te zien zijn welke schepen de alge- lopen 24 uur de haven van Rotterdam zijn binnenge lopen, welke nationaliteit zij hebben en in welke ha ven zij een ligplaats heb ben gekregen. Een dergelijk overzicht was ook al in 1663, maar dan op de beurs, te zien. De informatie werd toen ver- zameld door een zoge naamd postjacht dat in de' Maasmonding kruiste. Tus sen 's-Gravenzande en Maassluis werd bij bet postbuis een postillon ge reed gehouden, die ieder namiddag bet nieuws te paard naar de beurs bracht. Bij het gereedkomen van de Nieuwe Waterweg in 1872 nam G. Dirkzwager Mnz. In Maassluis-het ini tiatief de aankomst van schepen te rapporteren. Hieruit is Dirkzwager'» Scheepsagentuur ontstaan. Tegenwoordig verzorgt Ko- ninklijke Scheepsagentuur Dirkzwager de zeetijdin gen in samenwerking met het gemeentelijke Haven bedrijf van Rotterdam. Ter gelegenheid van het in gebruik stellen van het zeetijdingenpaneel in de bal van het Maritiem Mu seum wordt in de biblio theek van bet museum een expositie gehouden over de geschiedenis van de zee tijdingen in Rotterdam. De tentoonstelling is vanaf 25 september tot en met 31 december te zien op dins dag tot en met vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Directeur A. van Nieuwkoop van Verolme Botlek ziet het faillissement als een 'tech nisch faillissement', dat slechts tot doel heeft een nieuw bedrijf op te zetten. Mentink rekent het tot zijn plicht „de boedel zo duur mo gelijk te verkopen". Dat bete kent volgens hem allereerst dat de werkgelegenheid van de 370 mensen, met wie Verolme verder wil, veiliggesteld moet worden. „Want ais ik hen weer aan de slag krijg, voorkom ik dat er een groot bedrag naar de bedrijfsvereniging moet." Mentink zegt nog niet te kun- nen beoordelen of het red- dingspian van de directie haal- 4; baar is en hoeveel miljoen '.'daarvoor nodig is. Hij laat nu J'eerst de waarde van de goede- 4 ren bepalen, die de nieuwe 5 werf uit de failliete boedel wil 'i overnemen. pS Wel is nu bekend dat de schulden vijftig miljoen gul den bedragen; De ABN en de Amro Bank hebben 11 miljoen uitstaan en dè Nationale Invea- terlngsbank 19 miljoen. De schuld bij defiscus bedraagt 5 miljoen en Verolme staat voor 15 miljoen bij andere schuldel- p'! sera in het krijt Dat Rotterdam zes miljoen biedt voor. de kadesen het mammoetdok is voor de direc tie van Verolme een tegenval ler. Deze had alleen al voor de kades op dat bedrag gerekend en wilde het mammoetdok in het nieuwe plan zélf gaan ver huren. Daardoor ontstaat een gat in de financiering, maar tegelijkertijd biedt het ook per spectief, omdat daarmee ook de dreiging wegvalt dat het dok hij de afwikkeling van het faillissement in verkeerde han- den terecht kan komen. Een buitenstaander zou het goedkoop in banden kunnen krijgen en de prijsconcurrentie gaan verhevigen. Een reactie daarop wilde directeur Nieuw koop gisteren nog niet geven- Wel zegt hij dat er géén nieuw Verolme mogelijk is zonder het mammoetdok. Zonder samenwerking met de Schiedamse werf Wllton- Fijenoord ziet Van Nieuwkoop evenmin een niéuwe werf ont staan- „Het is in Noord-Europa nu eenmaal ondenkbaar dat er binnen één haven concurrentie In de scheepsreparatle aanwe zig is. Elkaar beconcurreren is verspilde, energie. Dat staat vast en dat gebeurt ook ner- geni," aldus Van Nieuwkoop. Hij zegt er echter niet van uit te gaan, dat Wilton en Verolme In één bedrijf opgaan. Bestuurder Th. Berger van de Industriebond FNV zegt in een reactie niet verbaasd te zijn over het snelle faillisse ment. Volgens hem hebben de banken vanaf de vijftiende sep tember 'de geldkraan dichtge draaid. „Sindsdien kan Verol me geen enkele betaling meer doen," aldus Berger. De Indus trie- en Voedingsbond CNV en de Unie BLHP voelen zich door de gang van zaken toch nog 'overvallen'. De Rotterdamse reparatie- werf P. Smit jr. is gisteren failliet verklaard. De 115 werk nemers is ontslag aangezegd. De komende tijd zullen met on geveer dertig werknemers de lopende zaken worden afge wikkeld. Onderzocht wordt of de werf in de toekomst in de een of andere vorm kan wor den voortgezet. De enige aandeelhouder van de werf, de familie Vervat uit Rotterdam, zou hierin interes se hebben. Maar er zijn vol gens een woordvoerder nog geen concrete plannen. Piet Smit verkeerde al geruime tijd in financiële moeilijkheden door gebrek aan opdrachten. De werf die ooit tot de groten In Nederland behoorde, richtte zich na een aantal reorganisa ties de laatste jaren vooral op de reparatie van riviersche pen. „Wat zullen we doen? De werf bezetten? Nee, waarom niet? Nou, bekijken jullie het dan maar." Lauw werd giste ren in de kantine van Verolme Botlek gereageerd op deze op roep van het pas opgerichte acleccmlté tegen de ontslagen bij de werf. „Daar schieten we toch niks mee op," zo luidde de reactie van honderden werk nemers. Enkele werknemers zochten een uitlaatklep voor hun woede door termen als „verraad" en „verkocht" de zaal In te werpen. „We hebben hiers jarenlang alleen maar gepeesd. We zijn versleten door dat mammoetdok met dier rottankers. En nu staan we op de kelen. U bent nog erger dan Van Aardende. Wel anderhalf miljoen uitgeven voor de ver bouw van het kantoorpand, maar ons al die tijd zonder goed gereedschap laten wer ken," zo klonk het ln de rich- ting directeur Van Nieuwkoop. - De 330 werknemers die afge lopen vrijdag al waren ontsla- gen, kregen gisteravond als eersten te horen dat hun 370 collega's, die aanvankelijk konden blijven, nu ook ontsla gen waren. Na afloop van de vergadering kregen ze een for- muller van het GAK in handen gedrukt, dat hun Ionen nu zal uitbetalen. Hun collega's zijn vanmorgen door curator Men tink ingelicht. (Foto's John de Pater en Ruud Prins) Heijmanè Rosmalen, waarvan de afdeling Milieutechniek de ruim driehonderd ton lading met cyanides en zware meta len vervuilde filterkoeken le verde, zegt Renes nog nooit te hebben gehoord. Hij erkent, dat hij zelf ln Valetta op Malta een jacht geregistreerd heeft gehad. Over de in dezelfde ei landplaats ingeschreven for mele eigenaar van de kust vaarder, Junior Shipping Com pany Ltd, zegt hij echter: .Daar heb ik nog nooit van ge; hoord." Soortgelijke antwoorden vol gen op vragen over de be vrachter, Etna Disposal Ltd London, en de scheepsagent,; Vlaardingen-West Shipping en Chartering BV. Renes: „Ik ken die bedrijven niet. Ik heb er nooit iets mee te maken gehad. Ik heb daar nog nooit zaken meegedaan." Evenmin komen Renes de door HVV genoemde namen van aan die bedrijven verbonden personen bekend voor. Willem Renes zegt in con tact te willen treden met de po litiemensen en andere zegslie den, die zijn betrokkenheid met de Junior-zaak veronder stellen. Renes verwierf de bijnaam 'Geniale Willem' door het bij voortduring uitdenken van in gewikkelde constructies voor bedrijfsovernames, eigen domsverhoudingen en onduide- ROTTERDAM Cebeco- Handelsraad en de meststof- fënhandelaar CAF in Leeuwar den vrezen grote bedrijfspro- blemen, als de acties van de schippersbonden voortduren. Sinds maandag weigeren eigen vervoerders op de schippers- beurzen vrachten aan te ne men van verladers die ook el- gen vervoer hebben. Een aantal verladers gaf gisteren overigens al een ver klaring af waaruit blijkt dat zij geen eigen vervoer hebben en dus alle transporten vla de beurs aanbieden. De schippers kwamen in ac tie, nadat Verkeer en Water staat een vergunning had ver leend 'aan Granaria om met veertien eigen duwbakken te gaan varen. ROTTERDAM Het ver voersbedrijf van Rotterdam Is op zoek naar klanten die op 15 oktober aanstaande net als het bedrijf zelf zestig jaar oud worden. De RET heeft voor hen een cadeau ln petto. De zestigers kunnen zich melden via telefoonnummer 010- 4546883. Ujke handeltjes: Hij is in Bel giëi en Nederland persoonlijk failliet verklaard. Ook een aan tal van door hem bestuurde be drijven ontliep een bankroet niet. Na een langdurig en interna tionaal justitieel onderzoek veroordeelde in december 1985 de Dordtse rechtbank Renes tot vier jaar gevangenisstraf wegens onder meer miljoe nen-oplichting, belastingfrau de, bedriegelijke bankbreuk en het opmaken van valse akten. In oktober 1986 kwam daar nog eens veertien maanden bij we gens hasjsmokkel. Daar tus sendoor hield de politie hem aan op een adres in Schiedam, waar hij zich schuil hield na het speciale verlof dat hij in verband met ziekte van zijn vrouw had gekregen. Sinds enige weken is hij weer op vrije voeten, hangende het be roep dat hij tegen zijn veroor delingen heeft aangetekend bij het gerechtshof in Den Haag. Zelf zegt hij op dit. moment in *barter-trade' te zitten, dat is een vorm van ruilhandel. Hij omschrijft het als „bemid deling In internationale ex port- en importzaken." Met de ramp met de Junior zegt hij niets te maken te hebben. Ook ontkent hij elke betrokkenheid van de hem bekende maat schappijen in Zwitserland, Liechtenstein, Liberia op de Cayman Islands. ROTTERDAM De ge meente Rotterdam zal zich blijven verzetten tegen de stort ■van cadmiumhoudend afval- gips in de baggerbergihg bij de Maasvlakte, de i zogenaamde Slufter, Rotterdam schrijft in een brief aan. minister. Smit- Kroes'-.rt'(Verkièer»-.-enj'Water staat) dat de stort van het af valgips „gezien de milieu aspecten niet tot; de mogelijk heden behoort". w Minister Smit-Kroes maakte vorige week bekend dat vanaf 1 juli volgend jaar grote hoe veelheden van dat afvalgips in de Slufter zullen worden ge stort. Op die datum mogen de kunstmestfabrieken DSM Meststoffen in Pernis én Wind mill in Vlaardingen samen jaarlijks nog maar een kleine hoeveelheid afvalgips in de Nieuwe Waterweg lozen. De stort in de Slufter is voor het afvalgips een oplossing zolang de productieprocessen van de kunstmestfabrieken nog niet zijn aangepast. De minister denkt echter nog altijd het met Rotterdam eens te kunnen worden over .de opslag van cadmium-houdend afval in de Slufter. Volgens haar erkent de gemeente het grote voordeel van verminde ring van de lozing van derge lijk afval. Bovendien is het vol gens Smit in het belang van de stad dat de veroorzakers van de verontreiniging de kunst mestfabrieken Windmill in Vlaardingen en DSM Meststof fen in Pernis in bedrijf kun nen blijven,

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 2