'Redding Verolme op papier al rond' Wereldpremière PMlharmonisch 'Ais personeel willen we nu duidelijkheid' GifmoDuraenien: hoe roder hoe trailer Wilton sleept RDM voor de rechter wegens vals spel 3 0> HOGE BELONING VOOR EEN GOEDE TIP Juwelier ontwerpt biggenring 'Rotterdams rioolkan regen aan' Extra kaarten voor PSV— Feyenoord u Langman Koude sanering Onder leiding van James Conlon repeteerde Bella Davidovitch vanochtend met het RPhO Tsjaikovsky's Tweede Pianoconcert. (Foto's Ruud Prins): Tom Riedstra, wiens 'Or keststuk' vanavond in ■première gaat. vervolg voorpagina Vandaag heeft minister Smit-Kroes de Slufter voor de Voornse kust geopend. Een opslagplaats voor honderdvijftig miljoen kubieke meter verontreinigd ha- venslib wordt in gebruik genomen. Het is veruit het grootste gif monument jvan Nederland, dat de komende vijftien jaar voor een prijs van tweehonderd miljoen gulden in het Rijnmondgebied wordt volgestort. Het is niet het enige zichtbare bewijs van de vervuiling. Papegaaiebek Hofwijk Broekpolder Troost m erolme VsWÊ" Hartelrriond^%v - -- f#8| Misleid Geen kwade wil Als u ons een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u - zonder bijbetaling - dit stijlvolle buroklokje; een reuze-handig ding, dat zowel tijd als datum aangeeft. De nieuwe abonnee krijgt Het Vrije Volk twee weken gratis en is dus voortaan op de hoogte van het (inter)nationale en vooral het regionale nieuws. Na de twee gratis weken betaalt de nieuwe abonnee slechts F 22,65 per maand. 1 DE NIEUWE ABONNEE IS: NAAM ADRES POSTCODE: PLAATS I t i I i 5 TEL.NR. STUUR NAAM lADRES POSTCODE:1 PLAATS TEL.NR. HET KLOKJE NAAR: :;s: ^ROTTERDAM De Rot terdamse juwelier L.C.M.T. Heetman heeft er een nieu we klantenkring bij: var kensfokkers. Sinds enkele maanden heeft Heetman DE oplossing voor biggen met spreidzit, een aandoe ning aan de spieren van de goten. De juwelier heeft een speciale rubber dubbelring ontworpen en op de markt gebracht, die de poten van de biggen bij elkaar houdt, maar de dieren toch de mo gelijkheid biedt te bewegen, v Twee pereent van alle pasgeboren biggetjes heeft slappe spieren in de poten. De beestjes kunnen daar door direct na hun geboorte niet bij de voederbak ko men of worden, doordat zij zich niet of nauwelijks kun nen voortbewegen, door hun moeder verpletterd. Zestig tot tachtig percent van de biggen-met-spreidzït over lijdt spoedig na de geboor te. „Binnen een uur kunnen de biggetjes met behulp van mijn vinding al lopen," legt Heetman, die via zijn zwager bij de varkenfokke rij betrokken is geraakt, uit. „Na twee tot maximaal drie dagen kan de dubbelring worden verwijderd en lopen de biggetjes als ieder an der." j' Tot nu toe werden door de varkensfokkers bij biggen met spreidzit de pootjes aan elkaar gebonden met touw of plakband. De vin ding van de .Rotterdamse juwelier heeft een terapeu- tische werking, omdat het bewegen van de pootjes slechts wordt ondersteund. De dubbelring van Heet man kost de fokkers slechts een gulden. Een dode big vormt een kostenpost van honderd gulden. Volgens Heetman is de belangstel ling 'enorm'. r* .*s ROTTERDAM Het rio leringssysteem in Rotter dam kan flinke regenbuien aan, maar is niet berekend op de hevige neerslag van bijvoorbeeld afgelopen za terdagavond, toen er binnen 22 minuten 30 milimeter Water viel. Een storing in de waterzuiveringsinstalla tie Dokhaven, waar juist toen het meetregelsysteem was geblokkeerd, heeft ex tra complicaties gegeven," zegt ir lij. Pieterse van de Dienst Gemeentewerken, -i De onweersbui vanmor gen vroeg heeft volgens Pieterse geen problemen opgeleverd. „Buien zoais op vrijdagavond 17 juli en af gelopen zaterdagavond, daar hebben we geen ant woord op of we zouden tpnnels onder de stad moe ten graven. Ik weet niet al les, maar wel veel over neerslag en de verschijnse len deze zomer zijn uitzon derlijk. Het komt niet vaak voor dat er zo kort op el kaar in korte tijd zo veel millimeters vallen." C De verwikkeling in de in stallatie Dokhaven afgelo pen zaterdagavond zorgde er volgens ir Pieterse van Gemeentewerken voor dat een ingebouwde noodstop waarschijnlijk ten onrechte in werking trad. Het riool stelsel moest daarom alle water opvangen en over- storten op singels en de Nieuwe Maas. Daar is be trekkelijk veel vuil water terecht- gekomen. „Onze mensen hebben met man en macht gewerkt aan het vin den van omloopwegen via andere gemalen. Sommigen zijn twaalf tot vierentwintig uur niet uit de kleren ge weest. We zoeken nog naar oorzaak van de blokkade." a De aanleg van een stads verwarmingsbuis in de Westzeedijk en hevige re genval hebbenvanmorgen vroeg ernstige vertragin gen veroorzaakt het open baar openbaar. De uitge schakelde bovenleiding van de trambaan was na werk zaamheden afgelopen nacht niet op tijd' in orde. De pas sagiers van de tramlijnen 6 'en 9 moesten in Rotter dam-west een uur lang met bussen worden vervoerd. Het pendelen verliep moei zaam als gevolg van de opengebroken straat. In twee huizen sloeg de bliksem en onstond brand. Het verkeer in Utrecht liep in het honderd doordat ten gevolge van de enorme elektrische ontladingen tij dens het hevige onweer de verkeerslichtencomputer uitviel. Ook de mobüofoon- installatie van de brand weer raakte korte tijd on klaar. •j ROTTERDAM „Het red dingsplan voor Verolme Botlek is op papier al sluitend. Dat het toch nog zo lang moet du ren, komt doordat de betrok ken partijen hun toezeggingen nog moeten uitonderhandelend' zegt districtsbestuurder Theo Berger van de Industriebond FNV. „De een wil wat meer zeker heid en de ander draait nog wat om de hete brij heen. Moet het bij voorbeeld een eerste of een tweede hypotheek worden. Dat zijn formaliteiten. Daar mee is directeur Van Nieuw koop van Verolme Botlek nu hard bezig. Pas als alles 'hard' is, komen de banken opnieuw met krediet over de brug en kunnen 370 van de 700 werkne mers in een nieuw Verolme Botlek verder," weet Berger. Deelnemers in de opzet van de nieuwe scheepsreparatie- werf zijn Wilton-Fijenoord, de Nederlandse Participatie Maatschappij (NPM), de Werknemers Participatie Maatschappij (WPM) en de gemeente Rotterdam. Rotterdam wil de kades en het mammoetdok voor zes mil joen gulden kopen. De WPM denkt aan een bijdrage - van twee miljoen gulden, die door het personeel via een spaarre geling wordt terugbetaald. Ook rekent Berger op een bedrag van 800.000 gulden van het So ciaal Fonds van Verolme Bot lek, eigendom van de werkne mers. Wat Wilton-Fijenoord bijdraagt kan hij niet zeggen. Wilton-Fijenoord wordt vol gens Berger een flink stuk wij zer van de samenwerking. „Voor een relatief klein bedrag krijgt de Schiedamse werf met zijn deelneming een grote zeg genschap. Wilton wordt dan toonaangevend als baas van een grote wervenöombinatie in de Rotterdamse haven. De werf neemt ook HVO in Vlaar- dingen voor honderd percent over. „Bankier Langman van de ABN stuurt daar dan ook be wust op aan. Hij is bezig de scheepsreparatie drastisch te saneren. Hij heeft als eerste de kredietkraan bij Verolme dichtgedraaid en het is geen geheim dat hij Wilton-Fij enoord nu van geld voorziet om in een nieuwe opzet van Verolme Botlek deel te kunnen „Daarmee zet Langman ein delijk een fatsoenlijk construc tie voor de scheepsreparatie in de Rotterdamse haven op po ten. Geen 'hap-snap-construc- tie', die al weer snel uiteen zou vallen. De prijsconcurrentie tussen de werven wordt uitge schakeld en daardoor ontstaat 'enig zicht op een rendabele be drijfstak. Het plaatje wordt compleet als scheepswerf Da- men* dadelijk Niehuis en Van dan Berg overneemt. Dan heb ben we nog maar maar te ma ken met twee werfcombinaties, in plaats van met velen die ei kaar op de schaarse markt voortdurend dwars zaten," zegt Berger. „Wij vinden Langmans aan pak constructief," zegt Berger. „Hij doet wat hij kan. Maar naar de prijs moet je dan maar even niet kijken. In de afgelopen maanden heeft het bij de reparatiewerven meer dan duizend banen gekost: 600 bij Boele Bolnes, 100 bij HVO, 155 bij Piet Smit, 330 bij Verol me Botlek, 140 bij Niehuis en Van den Berg, 50 bij De Hoop en ga zo maar door. Het is een koude sanering, die de rillin gen over je rug doet iopen. En dan heb ik het nog niets eens over de gevolgen voor de leve ranciers, die door de faillisse menten soms voor- de volie honderd percent naar hun cen ten kunnen fluiten en ook fail liet gaan. „Maar dat valt Langman niet aan te rekenen. De schuld ligt bij de organisatie van scheepsbouwers, de Cebosine, en bij de overheid.'De Cebosine is er niet in geslaagd een sane ringsplan op te setten. En de overheid heeft zijn handen he lemaal niet vuil willen maken. Die achtte zich ontslagen van de plicht om in te grijpen en om met steun over de brug te komen. Wat dat betreft speelt het RSV-trauma ons nog steeds parten."Berger zegt verbaasd te zijn over het tem po waarmee Verolme Botlek in de afgrond gleed. „Het zal daarbij altijd de vraag blijven of directeur Van Nieuwkoop op tijd was met ingrijpen. Maar die vraag is nu niet interessant meer. Verolme Botlek bestaat niet meer. Lang leve het nieu we Verolme Botlek." X Door PIET KOSTER ROTTERDAM Amper vier maanden nadat violist Dmitry Sitkovetsky in de Doe len en op de recente Europa- toernee solist was, repeteerde zijn moeder, de Russisch-Ame- rikaanse pianiste Bella Davi- dovich vanochtend met het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Onder leiding van chef-diri gent James Conlon is zij van avond, morgenavond en zon dagmiddag in de grote zaal van de Doelen soliste in Tsjai kovsky's Tweede Pianoconcert in G, dat zij ook volgende maand tijdens de komende we- reldtoemee van het RPhO en kele malen zal uitvoeren. Voorafgaand aan het optre den van de wereldvermaarde pianiste biedt het RPhO-pro- gramma van vanavond, mor gen en zondag, enkele weken na Jacob ter Veldhuis' Tweede Symfonie, opnieuw een wereld première. Van de in Leeuwarden (1957) geboren en in Rotterdam opge leide componist Tom Riedstra (inzet) speelt het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van Conion diens uit 1984 daterende 'Orkeststuk'. Dit ééndelige, ongeveer ne gen minuten durend werk zal komende maand wellicht ook in de Verenigde Staten worden uitgevoerd. Overwogen wordt het stuk op het programma te nemen voor het concert op 14 oktober in Houston (Texas), waar dan een Amerikaanse- Nederlandse culturele mani festatie wordt besloten. Voor het personeel van Ter Meulen kwamen de berichten over de slechte gang van za ken als een donderslag bij hel dere hemel. „Als je zoiets plot seling in de krant leest, schrik je je natuurlijk rot," zegt een verkoopster op de bagane grond. „Onze personeelschef was er ook helemaal ontdaan van. Op zo'n manier krijg je toch wel angst voor de toe komst. We weten als personeel niet wat ons nog boven .het hoofd hangt." Een collega, bevestigt deze mening. „Afgelopen 'dinsdag is in een vergadering van de on dernemingsraad aan de direc-' tie nog nadrukkelijk naar de stand van zaken gevraagd. Daar werd verder niet op ge reageerd. We worden gewooon- weg niet van de situatie op de hoogte gebracht. Het is nu ech ter zo ver gekomen dat we vandaag nog duidelijkheid wil len." Een andere part-time ver koopster zegt de laatste maan den wél het nodige te hebben bespeurd. Voor haar een reden te meer om „nog klantvriende lijker" te gaan optreden. „We zijn natuurlijk goed geschrok ken," vertelt ze, „maar ik ge loof dat het allemaal wel weer In goede banen komt. Het per soneel is erg Ter Meulen-min- ded, dus iedereen is bereid er voor te knokken. ..Begin dit jaar, tijdens de Nieuwjaarsreceptie, bleek ai dat het wat minder ging en werd het personeel gevraagd nóg harder te werken. Dus doen wij er nog een schepje bo venop." Een verkoopbegeleider ten slotte: „Het wordt allemaal be hoorlijk overtrokken. Zelfs éls Ter Meulen wordt overgeno men, dan maakt het me nog niets uit. Zou jij je druk maken om de vraag wie je nu eigen lijk betaalt?" /A gL, V Door BEN VAN HAREN Hierboven zijn alle gif mo numenten in kaart gebracht, waarvan de oprichting al vaststaat. Hoe roder, hoe gifti ger de opslag. De afmetingen geven de verhoudingen in de hoeveelheid aan. Er wordt aan nog meer opslagplaatsen ge werkt. De nieuwe monumenten maken duidelijk hoe zeer "wij in voorgaande decennia onze omgeving vervuild hebben en hoe we nog steeds geen oplos sing hebben voor een serie vuile produktleproeessen. Ver ontreinigde grond, giftig ha- venslib, slib van zuiveringsin stallaties en uit riolen moeten geborgen worden. Stagnatie in de woningbouw in Rotterdam kan slechts voorkomen wor den door snel een opslag plaats aan te wijzen voor vijf tig duizend kuub met zware metalen vervuilde grond. Als eerste gemeente in Nederland erkent Rotterdam In officiële stukken dat in het kader van de bodemsanering dringend behoeite bestaat aan een Defi nitieve Opslag Plaats (DOP). Want voor veel vuile grond bestaat nog geen relnigings- methode. Rotterdam heeft voor 1987 alleen al tien hectare niet-ge- bruikte grond nodig op de be graafplaats Hofwijk, langs Rijksweg 13, om de bouw van ongeveer achthonderd wonin gen (o.a. stadsvernieuwing aan Westzeedijk/Waaldijk en het ODS-terrein) te kunnen la ten beginnen. Voor de volgen de jaren hoopt men spoedig andere plaatsen gereed te kunnen maken. In het Verolmedok in Botlek verdwijnt dertigduizend nog giftiger grond, afkomstig van bodemsanering. De komende twintig Jaar mag een door Grontmij NV uit De Bilt en Troost Houdstermaatschappij BV uit Rotterdam-Pernis op gericht bedrijf, dat werkt on der de naam Verwerking Be- drijfsafvalstoffen Maasvlakte CV, jaarlijks gemiddeld tien duizend ion officieel chemisch en 250.000 ton ander bedrijfs afval verwerken. Het gaat on der meer om uit het Rijn mondgebied afkomstig aival- gips, aluinaarde, asbesthou dende stof, boorspoeling, me- taalzouten, straal grit, onge sorteerde afvalslakken, slib en vuile grond, waarvan de verontreiniging schommelt rond de normen die in de Wet Chemische Afvalstoffen staan vermeid. De aan Slufter en VBM van Troost grenzende C2-deponie van het door Rotterdam en rijk in samenwerking met grote chemische bedrijven op gerichte AVR Chemie CV heelt een capaciteit van 210.000 kuub. Het is een hele grote betonnen bak met een speciaal afvalwatersysteem. Per dag zullen daar gemid deld tien vrachtwagens niet- verwerkbaar chemisch afval worden ontvangen. Het gaat onder andere om pigment-, metaal-, fosfaat- en emaille- slibs, katalysatorrestanten, mettalurgische «Rikken, smeltzouten uit de alluminl- umfabricage, fluorhoudend af val, resten van rookgasreini ging en vliegas van de chemi sche oven van de AVR. De Papegaaiebek is voor anderhalf miljoen kuub ern stig verontreingd havensllb bestemd en langs bet Hartel- kanaal gaan de gemeente Rot terdam en het zuiveringschap Zuidhollandse Eilanden en Waarden 370 duizend kuub slib opslaan, afkomstig onder meer uit installaties aan Dok haven en Krallngseveer. De provincie Zuid Holland wil voorts in de Vlaardlngse Broekpolder storten bet met drins verontreinigd havensllb, waarop in de Steendljkpolder In Maassluis ruim achthon derd woningen zijn gebouwd. Zomaar afval dumpen kan niet meer. En de Rijn moet ook schoon worden, maar waar het cadmlumhoudend afvalglps van de kunstmestfa- brieken been moet is vandaag nog een strijdpunt. Smit- Kroes wil het in de slufter, maar Rotterdam en Milieube heer denken daar anders over. De hoeveelheid is te groot en zou het gebruik van de Slufter, tot aan 2090 gepland, aanmer kelijk bekorten. ROTTERDAM De suppor tersvereniging van Feyenoord is tevreden met het aantal kaarten dat ze voor de wed strijd PSV-Feyenoorö heeft toegewezen gekregen. In totaal zijn 500combi-kaarten ver kocht aan publiek dat met de trein reist en ongeveer 450 plaatsbewijzen aan supporters die met eigen vervoer naar de wedstrijd in Eindhoven afrei zen. Dit aantal is hetzelfde als in voorgaande jaren. Volgens een woordvoerder van de poli tie in Eindhoven zijn in over leg met de stichting Feye noord, PSV en de politie juist méér kaarten dan gepland aan Rotterdam toegewezen. Een deel van de Feyenoord-aan- hang was ontevreden over de kleine hoeveelheid beschikbare plaatsen. In een pamflet eisten deze supporters 2500 kaarten. De president van de recht bank in Den Bosch heeft van morgen de eis van de organi sator van een antiekbeurs om het aanvangsuur van de wed strijd PSV—Feyenoord (aan staande zondag) te verschui ven van half drie naar vijf uur, 'niet ontvankelijk' verklaard. De beursorganisator, die vreest te worden benadeeld door de drukte van de wed strijd, had in kort geding de gemeente Eindhoven gedag vaard, maar dat was volgens de rechtbankpresident de ver keerde partij. De beurs wordt gehgouden in de Jubileumhal naast het PSV-stadion. De Federatieve Spoorweg vakvereniging heeft gisteren gepleit voor het betalen van een waarborgsom door voet balclubs aan de Nederlandse Spoorwegen voor het vervoer van hun supporters. Daarmee zou NS schade aan het materi eel en de kosten voor- extra personeel kunnen betalen. Het vervoer van voetbalsupporters kost de NS jaarlijks zo'n acht miljoen gulden. De waarborg som zou bij een risicovolle wedstrijd kunnen oplopen tot 250.000 gulden. Volgens korps chef J. Seij van de Spoorweg politie is het idee van de vak bond echter niet haalbaar.' ROTTERDAM Wilton-Fij enoord wil naar de rechter om concurrent RDM te dwingen de ontwerpen voor nieuwe on derzeeboten niet exclusief voor zichzelf te houden. De RDM heeft namelijk een overeen komst gesloten met het scheepsbouw-ingeneursbureau Nevesbu die andere werven buiten spel dreigt te zetten. Het is voor Wilton-Fijenoord onmogelijk zonder de specifie ke kennis die Nevesbu in huis heeft ontwerpen voor onder-' zeeboten te maken, zo stelt WF-directeur Sluis. Hierdoor zou de rol van zijn bedrijf op de onderzeebotenmarkt uitge speeld zijn. Het contract tussen RDM en Nevesbu kan binnen drie tot zes maanden leiden tot de slui ting van de nieuwbouwafdeling (600 werknemers) bij Wilton, vreest Sluis. Het kort geding zal op 1 oktober voor de Haag se, rechtbank dienen. Volgens hem is bovendien sprake van een wanprestatie van Nevesbu tegenover Wilton, omdat de Schiedamse werf aandeelhouder is van het inge nieursbureau. Verder zou de overeenkomst strijdig zijn met EG-bepalingen, die een verbod Inhouden voor ondernemingen op machtsmisbruik in een ge meenschappelijke markt. Sluis beschuldigt Nevesbu er ook van Wilton te hebben mis leid. Nevesbu-directeur Schuit zou vorig jaar de Tweede-Ka mercommissie voor Economi sche Zaken nog hebben voorge houden dat het bureau uiter mate geschikt was om orders in de wacht te slepen voor de staatswerven RDM en De Schelde én particuliere werf Wilton. Over het akkoord met dé RDM heeft hij toen volgens Sluis gezwegen. De voormalige RSV-werven De Schelde en RDM hebben de meerderheid van de aandelen van Nevesbu in handen. Wil ton-Fijenoord heeft altijd te gen die situatie geprotesteerd, maar kreeg volgens Sluis geen voet aan de grond bij het mi nisterie van Economische Za ken. Nu ziet hij zich opnieuw gedupeerd door de destijds ge nomen beslissingen. Volgens een woordvoerder van het ministerie is er echter geen sprake van kwade wil te genover Wilton: „Het is in ie der geva' niet zo dat EZ "Wil ton de r ek wil omdraaien." j I l i Stuur de bon in een open envelop, zonder postzegel naar: HET VRIJE VOLK,; Afd abonnementen Antwoorder. 1579 Rotterdam HA - 3000 V8 an w Mn i to.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1