schiedam Ook Schiedam wil vuil gescheiden gaan inzamelen 14 Bijzondere aquarellen en keramiek in Het Zonnehuis ïïm Wil Boonstra moet kleine criminaliteit aanpakken HANDWERK VOORVOETEN JÏOUK tSït«ereigersje Wegwijzer Basisschool even een boekenschool Energietrip J. de Graaf Officier FNV niet in adviescommissie Modehuis Alja biedt u een zeer T grote keuze in kwaliteits mantels %.;;yan vele Europese topmerken, ,Xib Ook in kleine, specifiek korte en grote maten. Reeds vanaf f 498,- Afgebeelde mantel: trenehtype !,,;;::in cashmere f 865,- Modehuis Broersvest 109-113 Schiedam TEL. 010 - 4267416 i SCHIEDAM Op het stadskantoor van Schie dam zijn plannen in de maak voor het gescheiden ophalen van huisvuil. De gemeente laat onderzoe ken wat daar de mogelijkheden van zijn. Bekeken wordt of groente-, fruit- en tuinafval apart kan worden ingezameld. Dat gebeurt met het oog op zowel het milieu als de kosten die Schiedam moet maken voor het ophalen van huisvuil. ws De Vlaardinger Dick Kats en de Rotterdamse Tineke van de Broek, bij het werk van Kats. (Foto Arie Wape naar) Wil Bóohstra: „Ik ben geen maatschappelijk werker." (Foto Arie Wa penaar) Ook op maandagmiddag en donderdagavond geopend. Ruime parkeergelegenheid B t.o. ons modehuis. Sioux schoenen worden met de hand gemaakt van de fijnste soorten kwaliteitsleer, Ze hebben een uit stekende pasvorm, zijn soepel en geven door hun anatomisch gevormde leest uw voeten^volledige steun. Vraag dus bij ons er een past, trekt hem aan. Nog jaren en jaren. leest uw voeieri vuiieuige ns naar Sioux. Wie HET VRIJE VOLK 1 De gemeente moet jaarlijks bijna negen ton, 897.000 gulden om, precies te zijn, bijpassen op de; kosten voor de verwer king van huisvuil, dat naar de VAM in Drenthe gaat. Vermin dering van die hoeveelheid be- tékent dat minder kosten ge maakt hoeven te worden, i Een en ander kan een welko me besparing voor Schiedam betekenen. De vuilophaal kost jaarlijks 3.1 miljoen gulden. De opbrengst is 2,2 miljoen, i In ambtelijke kringen wordt gesproken van nat en droog af val.,, Dat zijn de termen voor gjroente-, fruit- en tuinafval (nat) en de rest (droog). Beide i i VLAARDINGEN De FNV-afdeling Vlaardingen zai geen zitting nemen in de ad viescommissie voor de IOAW (Inkomensvoorziening Oudere en Arbeidsongeschikte Werk nemers). Reden is, dat de com missie alleen bezwaarschriften mag behandelen. De FNV vindt, dat de commissie ook adviezen moeten kunnen geven over individuele aanvragen. B. en W. van Vlaardingen en de meerderheid van de Viaar dingse' gemeenteraad" hebben eehter'beslóten 'de 'nieuwe: com missie 'eëri bëperktë' taak'të"ge ven. Om toch.de belangen van de Viaardingse uit keringsge- reehtigden te behartigen, heeft de Viaardingse FNV-afdeling besloten alle Viaardingse bur gers, ook als zij niet lid van de FNV zijn, bij te staan bij aan vragen, bezwaarschriften en procedures. ;,p- soorten afval worden in onge veer gelijke hoeveelheid bij het huisvuil aangetroffen. On derdeel van hetonderzoek Is de vraag of en hoe het natte af val weer gebruikt kan worden. Als een en ander doorgaat komen er in elk huishouden twee vuilnisbakken. In West- Friesland is gisteren een expe riment met deze wijze van ge scheiden ophalén gestart. Am sterdam neemt er volgende maand een proef mee. Daarbij speelt dat de prvin- cie Noord-Holland als eerste in Nederland het gescheiden op halen dwingend wil voorschrij ven. Dat zou in 1993 moeten be ginnen. In Zuid-Holland be staan die plannen nog niet. Daar wordt met een scheef oog naar de noordelijke 'buurpro vincie' gekeken. Van het natte afval (koffie filters, pindadoppen, schillen, bloemen, en dergelijke) zou compost kunen worden ge maakt. Voorwaarde is wel dat er geen ander vuil (stofzuiger- zakken, spuitbussen, melkpak ken, plastic zakken, en derge lijke) tussen zit. In Purmerend is eerder al eens een proef gedaan met het gescheiden inzamelen van huisvuil. Daar bleek al dat mensen bereid zijn mee te werken aan de nieuwe aanpak. Twaalfhonderd huishoudens hielden hiervoor twee jaar lang him afval apart. Bij de proef daar moest geld worden bijgepast. Voorwaarde voor een succes, zo luidde de conclusie, is dat er op groter schaal gescheiden wordt Inge zameld. De verkoop van com post levert veel te weinig op. VLAARDINGEN „Je kunt zien wat ze bedoelen." De heer A. Bos van de werkgroep expo sities beeldende kunst Zonne huis-Vlaardingen vertaalde zo de term 'figuratief deze week tijdens de opening van een ex positie met aquarellen van Dick.Kats en keramiek van Ti neke van de Broek in het ver pleeghuis. Het werk van de Vlaardinger Kats noemde hij 'bijzonder mooi en knap' en het keramiek van de Rotterdamse vond hij 'eveneens van bijzon der gehalte'. Van Dick Kats hangen in de recreatiezaal van Het Zonne huis aquarellen met stillevens, bloemen en een enkel land schap. Hortensia, artisjok, monnikskap, venkel, een oude koffiekan en bloemengieter, geschilderd In transparante kleuren, waarbij op het juiste moment gestopt Is. „Ik word steeds wat minder gedetail leerd. Ik wil steeds meer sug- geren", zegt Kats over dat. kri tische moment van stoppen. Kats maakt nog niet zo lang aquarellen. „Op de academie had Ik er de pest aan", bekent hij. Maar zijn leerlingen, die hij in galerie De Duig aan de Landstraat lesgeeft, wilden de ze techniek leren, dus. hij moest wel. „Drie jaar geleden ben ik erdoor gegrepen. Ik had het nooit eerder gedaan. Het voordeel van een aquarel is, dat je sneller een Idee kunt uit werken. Maar dat wil,niet zeg gen, dat ze van de wand afvlie gen. En ik beh nu weer bezig met olieverf. Ontzettend ar beidsintensief." Evenals Dick Kats studeerde Tineke van de Broek aan de Academie van Beeldende Kun- sten te Rotterdam. Zij expo seert permanent in Delfshaven en aan de Benthuizerstraat in Rotterdam. In Het Zonnehuis toont zij zowel ouder als recent werk. De jongste beeldjes zijn jagers-, voorouder- en Azteken beelden met dlerenkoppen als hoofdbedekking. Oudere series bestaan uit prinsen op dieren, baby's In en op eieren, vlinders en kikkers. „Ik ben een .beetje kikker- gek", zegt. de keramiste. „Ik woon in de binnenstad van Rotterdam. Mijn tuin zit vol kikkers. Ik ben ze eigenlijk per ongeluk gaan maken toen ik meedeed aan een tentoonstel ling over amfibieën In dier gaarde Blljdorp." „Herkenbare beeldjes in soms wereldvreemde situa ties", vindt de heer Bos van haar werk. „Ze geven haar werk humor en dikwijls een lach. Knap werk, mooi van kleur en stijl en rijk aan fanta sie." Aquarellen van Dick Kats en keramiek van Tineke van de Broek. Het Zonnehuis, Dil lenburgsingel 5, Vlaardingen. Geopend: dinsdag tot en met vrijdag 10-20 uur, zaterdag tot en met maandag 14-20 uur. Toegang gratis. Tot 24 okto ber. SCHIEDAM Zijn ogen be- ginnèn te twinkelen. Aan welke kleine criminaliteit hijzelf zich schuldig maakt? Of hij wei eens gas geeft in plaats van remt als het verkeerslicht op oranje springt? De voormalige politieman Wil Boonstra (37) antwoordt diplomatiek. „Ik ben geen heilige. Ik ben niet beter dan de gemiddelde burger." Wil Boonstra is sinds 1 sep tember in dienst van de r ge meente Schiedam als 'coordï; nator, bestrijding-, kleine:crimi- naliteit'. Voorlopig voor drie jaar. Wil Boonstra begon' zijn loopbaan, in 1970, bij de ge- I^weipe.-daar zes.'ja^^aar-) na 'hij voor twee jaar naar Krimpen aan den IJssel ging, net toen daar de gemeentepoli tie de rijkspolitie had vervan gen. Vervolgens was de NS zijn werkgever. Boonstra, in middels opgeklommen tot de rang van brigadier, kwam bij de spoorwegpolitie. Hij had er onder meer met voetbalsup porters te maken. In de avonduren voltooide hij een vwo-studie met daar aan gekoppeld een studie rech ten. Nederlands recht om pre cies te zijn, met daarnaast strafrecht en strafprocesrecht. Ergo, Wil Boonstra .mag de tl- t tel mr, voor, zijn,naam zetten. I Hij-klom hoger op bijfde NS, 'kon daar een onbekommerde toekomst tegemoet,gaan, maar •zag toch meer,in;het werk in i Schiedam. Hij,; solliciteerde, j „En., hetugingK?Ojpnel :,als een i lichtflits," .vertelt. hij4;„In vijf tien dagen was alles rpnd." Wil Boonstra ziet verschei dene taken voor zich In Schie dam. Maar als het aan hem ligt dan begtot hij met het op poten zetten van een bureau al ternatieve straffen, zoals dat in Rotterdam met het Bureau Halt het geval is. Maar dan wel aangepast an de plaatse lijke omstandigh. Ten. Is Bureau Halt er in Rotter dam gekomen na de vernielin gen aan RET-bezlt, waarna de ^vandalen de spullen moesten herstellen of schoonmaken, in Schiedam zal 'het werkterrein groter zijn. Ook fietsendieven, jongelui die, uit. auto's, stelen .en wat dies mèert zij, -zullen,; als het even kari; apart wórden be naderd. h „Nee," zegt' Wil Boonstra, „nee, ik ben geen maatschap pelijk werker. Dus iikigajme niet inleven in "de /^problemen van die jongeren en zielig doen over hoe moeilijk ze het thuis hebben. Ze hebben iets. gedaan en daarvoor moeten ze boeten. Maar wel op een zinnige ma nier." De coördinator denkt vooral aan de 12- tot 18-jarigen. Hij is al langs wat gemeentelijke diensten gegaan om te vragen of hij daar voor alternatieve straffen terecht kan en heeft al wat toezeggingen. Waar, hoe veel en van wie, dat wil hij niet zeggen. „Vanwege de privacy," zegt Boonstra,'<Üe samenwerkt met een groep, waarin de ge meente, de politie en de justitie zit Hoe erg het met de kleine criminaliteit in Schiedam is gesteld, daar heeft de coördi nator geen idee van. „Schie dam is geen eiland," zegt Boonstra, waarmee hij maar gezegd wil hebben dat het niet allemaal lieverdjes zullen zijn in deze gemeente. Een con creet overzicht van de hoeveel heid kleine criminaliteit is er niet. Het Is ook één van zijn ta ken, het op' een rijtje zetten van wat er allemaal aan kleine criminaliteit' is. Hij wil ook de voorlichting verbeteren en mensen zover krijgen dat ze wat meer aangifte gaan doen, de sociale controle ook vergro ten. „Dat is een heleboel en ook te veel om In een keer te reali seren. En als je het verkeerd wilt doen, pak je alles tegelijk op. Dan doe je alles een kleine beetje en dus slecht.". Wil Boonstra wil beginnen met het op poten zetten van dat bureau voor alternatieve straffen aan jongeren. Op die manier kunnen jongeren bui ten het strafrechtelijk circuit blijven en worden ze niet di rect opgezadeld met een straf blad. "Het* tr ->grijkste Is na; 'tuurlljk dat i. .haling van.'de' gepleegde kleine criminaliteit niet voorkomt. En ln Rotter dam' hebben ze' daar góede er- varingen mee. Maar eenA itwee procent van de jongeren; pleegt opnieuw' criminele han delingen. Alhoewel Wil Boonstra al weer flink wat jaren in Vlaar dingen woont, kent hij Schie dam 'nauwelijks'. „Daarom ben ik begonnen eerst wat con tacten te leggen," licht hij toe. Waf vindt hij ernstige zaken die onder kleine criminaliteit kunnenvalient Is een keer tje zwart rijden datf Boonstra: „Dat is een kwes tie van definiëren. In Nijme gen en Enschede hebben ze eens geconstateerd dat er tus sen die steden een verschil van vierhonderd procent aan klei ne criminaliteit was. Nou, zo'n verschil is er natuurlijk niet. Het hangt er vanaf wat je er onder laat vallen. Toen Krimpen aan den Us-, sel de rijkspolitie zag vervan gen worden door de gemeente politie daalde het aantal delic ten op papier enorm. Wat bleek? De gemeentepolitie re gistreerde niet meer dat er een verkeer8paaltje was omgere den en de dader op het kerkhof lag. Bij de rijkspolitie was dat doorrijden na aanrijding. Maar, om op de vraag te ko men, Ik vind dat een keertje zwart rijden er niet onder valt Alhoewel het openbaar vervoer er natuurlijk niet helemaal buiten gehouden kan worden. Want het gaat ook om de hin der die mensen ondervinden van andersman doen en laten." MOOEl MONTANA MODESCHOENEN-TASSEN DUKSTAL3111 EE SCHIEDAM Broersvest 135, Telefoon 4268492 DONDERDAG 1 OKTOBER 1987 FILMCLUB De komische film Running sca red van regisseur Peter Hyams is vrijdag 2 oktober te zien bij de Filmclub Schiedam (Nieuw- straat 12). in de hoofdrollen spelèn'Gregory Hines en Billy Crystal. De film begint om 21.30 uur. Toegangsprijs: 5. Donateurs betalen ƒ4,-. 1 DE VIER MOLENS Het accordeon-orkest Delfsha ven geeft zondag 4 oktober een concert in de grote zaal van het dienstencentrum de Vier Molens (Nieuwe Damlaan 766). Aanvang 14.00 uur. De toegang is gratis. Dinsdag 6 oktober is er In het dienstencentrum een bingo, aanvang 14.00 uur. HARPE DAVIDS De chr. muziekvereniging Har- pe Davids houdt zaterdag 3 oktober open huis van 10.00 tot 12.00 uur ln het vereni gingsgebouw De Tamboerijn (Faasseplein 203). Tijdens deze ochtend zijn er openbare repe tities van het jeugdorkest, de jeugdtamboersgroep en de majoretten- en mlniretten- groep. STEDELIJK MUSEUM De manifestatie Grafiek '87 in het Stedelijk Museum Schie dam (Hoogstraat) is nog tot en met zondag 4 oktober te zien. De manifestatie bestaat uit: de Ahold- grafiekcollectie, recente grafiek gedrukt bij de Steen drukkerij Amsterdam en de tentoonstelling Oplage genum merd, een grafisch project voor de basisschool. Openingstij den: dinsdag tot en met zater dag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 12.30 tot 17.00 uur. RUILBEURS Voor verzamelaars van mun ter», postzegels, prentbrief kaarten en eerste-dag envelop pen is er zondag 4 oktober een ruilbeurs in het dienstencen trum de Vier Molens (Nieuwe Damlaan 766). Aanvang 13.30 uur. Toegang gratis. HUISVROUWEN De gespreksgroep van de Ne derlandse Vereniging van Huis vrouwen, afdeling Schiedam, heeft maandag 5 oktober haar eerste bijeenkomst. Het thema van deze eerste praatmiddag is: Angst en onzekerheid, hoe ga ik daar mee om. Oe bijeen komsten zijn bij Nel Schou wenburg en beginnen om 14.00 uur. Inlichtingen, tele foon 4737202. Dinsdag 6 okto ber maken de huisvrouwen een excursie naar het Gooi. Vertrek om 8.15 uur van het Rubens plein en om 8.30 uur van het Emmapleln. TOERCLUB RIJNMOND De toerclub Rijnmond fietst zondag 4 oktober de Westbra- bantroute. Dit is een vrije fiets tocht over een afstand van 125 kilometer. Deelnemers vertrek ken om 8.00 uur - per auto - vaii 'dé Wielerbaan Schiedam (Olymplaweg, Hargapark). in- Redaetie Het Vrije Volk, editie Schiedam, Hoogstraat 125b 3111 HD Schiedam. Telefoon: 4266646 of 4736061. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdagoch tend voorafgaand aan de plaatsing op donderdag in ons bezit te zijn. lichtingen: Aad van der Zalm, telefoon 4357266. Dinsdag 6 oktober Is er op de Wielerbaan conditietraining, aanvang 19.30 uur. STICHTING LENTEFEEST De stichting Lentfeest serveert vanaf woensdag 7 oktober we kelijks een maaltijd voor be jaarde alleenstaanden. Het di neetje is iedere woensdag tus sen 12.00 en 13:30 uur. Be langstellenden kunnen zich da gelijks aanmelden - en een eventueel dieet opgeven - tus sen 9.00 en 12.00 uur: telefoon 4260027. KLEOINGBEURS In de sporthal Margriet (Nieu we Damlaan 5) is woensdag 7 oktober een beurs voor winter- kleding en speelgoed. Wat de kleding betreft, het gaat om kleding voor kinderen van nul tot twaalf jaar. Aanbieders kunnen hun waar woensdag in-; leveren tussen 9.00 en 11.30 uur. De verkoop Is tussen 12.30 en 15.00 uur. Inlichtin gen: telefoon 4709095. CLUBHUIS OOST In het clubhuis Oost (Galilei- straat 86) is maandag 5 okto ber een informatiedag voor 55-plussers met als thema: Ou deren en vrije tijd. De informa tie richt zich in het bijzonder op het aanbod van activiteiten voor ouderen in Schiedam- Oost. De middag wordt opge luisterd door een Rotterdamse zangeres die liedjes uil de ou de doos zingt. Aanvang 14.00 uur. De toegang is gratis. LUNCHCONCERT Het duo Hansje Dekker (so praan) en Dlny van Overveld (piano) verzorgen woensdag 7 oktober het lunchconcert in de aula van het Stedelijk Museum Schiedam (Hoogstraat). Zij brengen liederen ten gehore van de componisten Franz Schubert, Claude Debussy en Antonin Dvorèk. Aanvang 12.30 uur. Toegang en koffie zijn gratis. WEEKENDDIENSTEN Het Schlelandziekenhui9 aan de Stadhouderslaan heeft dit wekeinde EHBO-dienst, tele foon 4733733. Ambulance, te lefoon 4333300. Huisarts: bel len met de boodschappen dienst, telefoon 4206611. Spoedrecepten, telefoon 4261480. Tandarts: M. Handa- na, J.C. van Markenstraat 19, telefoon 4736383. Spreekuur van 17.00 tot 18.00 uur, op za terdag en zondag. Tientallen boeken zijn gister middag over de 'toonbank' ge gaan bij de openbare basis school Groenoord aan de Pe ter. van Anrooylaan. Allerlei soorten boeken. Leesboeken, geschiedenisboeken, atlassen, woordenboeken, noem maar op. Maar allemaal hadden ze een ding gemeen; ze hadden met school te maken. De boeken waren overtollig ge worden en om er toch nog wat aan te verdienen zijn de niet als oud papier de deur uitge gaan, maar als nog wel dege lijk te gebruiken drukwerken. De opbrengst, geen vetpot na tuurlijk, was zeer welkom voor de school, die net ais alle an dere onderwijsinstelllggen de bezuinigingen vanuit Den Haag dagelijks aan den lijve onder vindt. (Foto Arie Wapenaar) SCHIEDAM Elf Schiedam mers gaan donderdag 15 okto ber op stap met wethouder C. Zijderveld (Energiebesparing Milieuzaken). Dat is de belo ning voor hun zuinigheid. De elf vormen de meest succesrij ke particuliere energiebespaar- ders van Schiedam. Zij komen uit boven het gemiddelde van 11,7 percent aan besparing op de stookkosten, dat in Schie dam Is gescoord tijdens de ac- tie Zuinig Stoken. Die actie Is bekend bij meer dan driekwart van de huishou dens, aldus de Openbare Nuts bedrijven Schiedam (ONS). En van die huishoudens heeft 33 percent aan de actie deelgeno men, cijfers die overeenkomen met de landelijke constaterin gen. In Schiedam is daarnaast aan alle energieverbruikers ge vraagd om een kaart In te stu ren met daarop de hoogte van hun besparing. Meer dan hon derd mensen deden dat. Zij bleken de 11,7 percent op hun energieverbruik te besparen. Die zuinigheid is goed voor een bedrag van gemiddeld 125 gul den per Jaar dat In de knip blijft. Voor het insturen van hun kaart hebben de Schie dammers indertijd een knijp- beursje gekregen. Uit de inzendingen zijn de elf beste bespaarders geselecte- eerd. Zij maken "met de wet- - houder binnenkort een 'ener gietrip'. Daarvoor worden ze eerst op het stadhuis ontvan gen en gaan dan naar de Ne derlandse Aardolie Maatschap pij en de ONS. Na een lunch is er een bezoek aan energiebe sparende bouwprojecten in Schiedam. Op 5 oktober start de actie Zuinig Stoken opnieuw. Er wor den dan weer huls aan huls kaarten verspreid. VLAARDINGEN Directeur J. de Graaf (61) van Het Zonne huis is benoemd tot Officier In de Orde van Oranje-Nassau, De Graaf kreeg de onderschei ding ter gelegenheid van zijn vervroegde pensionering bij het verpleeghuis. Na een huisartsenpraktijk van 13 jaar in Den Haag en een di recteurschap van 22 jaar zet De Graaf vandaag een punt achter zijn loopbaan. Hij wordt opgevolgd door de huidige ad junct-directeur F.V. Jonker,

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1