1 wÊ. bondsspaarbank Programma Furieade nr 8 lm Maasluis Goud voor constructeur Gusto smeekt om ruimte Wam m Bij u in de buurt is de bank binnen loopafstand Nationaal Visserij- museum mm rr Elk jaar een hogere rente en uw geld altijd vrij beschikbaar. furieademars taanstraat SCHIEDAM De. automobilist dié er. woens dagavond op Rijksweg 20 tussen Vlaardingen en Rotterdam na een kettingbotsing vandoor ging, is nog niet gevonden. De politie van Schiedam zoekt hem wel omdat hij met een aanhangwagen reed waarop een gestolen hogedruk rèinigingsspuit stond. §1® Door voor uw spaargeld "Spaarcertificaten' te kopen slaat u twee vliegen in een klap. En u kunt uw certificaten op elk moment vrij en zonder kosten inwisselen. Dat is modem, veilig en makkelijk sparen! Certificaten van 1.000- en véelvouden daarvan (max.: 10.000-per certificaat). Maximale looptijd 5 jaar. Elk jaar een hoger rentepercentage. Gemiddeld dus 5 jaar lang een hoge rente. Op naam gesteld. ■- Dagelijks inwisselbaar, zonder kosten. Wilt u meer weten? Bij het kantoor bij u ui de buurt vertellen ze u er meer over. SMWmmMmM. Voorzitter Frans Janssen: ,jDe wensen helpen elkaar hier." (Foto Arie Wopenaar) Door JAN BOOISTER SCHIEDAM Ach ja, die oude tijd. Blote mei den begluren, oef, wat was dat spannend. D'r mocht dan wel een schutting staan tussen de kleedruimten voor de jongens en de meisjes* in het open waterbad aan de West Prankelandsedijk in Schiedam, maar de knoesten in het hout waren simpel te verwijderen. Wat uiteraard gebeurde. Het was soms zelfs dringen bij de scheidings wand. Schiedam Vlaardingen spaarbank Overwinning Overzwemmen Sinterklaas Kwallen VRMDAG 2 OKTOBER Alle schepen die de Furieade bezoeken liggen 's avonds ver licht In de haven. Ook de Stad huiskade èn de Grote Kerk zijn feeëriek verlicht. ZATERDAG 3 OKTOBER OPENING Tér gelegenheid van het nieu we filatellestempei dat het Maasluise postkantoor op 1 oktober in gebruik heeft geno- men, maakt de Furie een post kaart. Om 10.00 uur komt het schip van deze vaart terug. Met behulp van de nieuwste en snélste PTT-auto, helicopter, j én een ponton in de binnenha- ven zet de PTT de opening van t de Furieade dan op bijzondere wijze luister bij. Burgemeester van Es verricht de officiële opening van de Furieade. De Stichting Maassluis Mari- tlem brengt een eerste-dags" enveloppe uit met een postze- gel voorzien van het nieuwe stempel. Op een aanta! punten langs het gehele parcours aan de haven is de enveloppe, voorzien van een afbeelding van de Furie, te koop in combi natie met een stedekaart. Prijs: :?fr5,— KEUCHENIUSSTRAAT Speciaal voor dé kinderen Is de Keucheniusstraat aan het parcours toegevoegd. Deze is de gehele dag gevuld met tal Van kinderactiviteiten als een springkussen, spelcomputers, een mini—autoracebaan en jï een poppenkast. Ook kan de jeugd een pónyritje maken. In één miniatuurstadje kunnen kinderen zelf de post rond brengen en daarbij ook echte bestelwagens gebruiken. KONINGSHOEK Volksdansen van Simchoé Na Is er van 11.00 tot 13.00 uur. Om 11.30 uur treedt de Post- It harmonie op. Vanaf 12.00 uur speelt 'Windkracht 8' zeeman- smuziek uit de zeiltijd. Om 12.30 uur is er een intocht van 55 antieke motoren, stand- plaats Stadhuisplein. Muziek vereniging Prins Hendrik treedt om 14.00 uur op met een ac- cordeonorkest. BUITENHAVEN i; De mijnénjager Hr. Ms. Urk, die de Hr. Ms. Maasluis ver- vangt, ligt van 2 tot 5 oktober •'■a afgemeerd in de buitenhaven. Op 3 en 4 oktober is het schip voor publiek te bezichtigen, tussen 14.00 en 17.00 uur. -Het marine—opleidingsschip Urahia ligt op 3 en 4 oktober aan de Govert van Wijnkade én is ook van. 14.00 tot 17.00 j uur'opengesteld vopr publiek. Om" 14.00 is er een demonstra- tie met een Lynx-reddingshe- i i licopter boven de havenkom. in het pakhuis van Smit Tak aan de Govert van Wijnkade worden films van de Koninklij ke Marine vertoond. Het tam boers en pijperskorps van de Marine verzorgt diverse optre den. LUCHTVAART W Ook in de lucht vinden diverse VLAARDINGEN „Het Visse- lijmuseum Is nationaier dan u .denkt." Hoewel de rijksover heid weigert het museum de nationale status te geven en te subsidiëren, ligt dat bij het be drijfsleven anders. Dit maakte voorzitter A. van Dorp van de stichting jubileumproject Vis- serijmuseum gistermiddag dut- delijkbij de onthulling van een 6 meter lange maquette. ,;Dat het Visserijmuséum In Vlaar-. dingen inderdaad van nationa le betekenis is blijkt onder an dere uit de bedragen die wij toegezegd gekregen en ont vangen hebben. Meer dan 45 percent is namelijk afkomstig van buiten Vlaardingen," zei In de uitbreiding van het muse um, die eind dit jaar wórdt geopend, onthulde burgemees ter A.A.J.M. van Lier de ma quette, dié een beeld geeft van het Buizengat tot Visbank op 11 juni 1870. Op schaal 1:150 is 800 meter historisch Vlaar- dingen nagebouwd met vijf scheepswerven. De datum 11 juni werd gekozen, omdat op die dag zes nieuwe schepen van stapel liepen, en het jaartal 1870, omdat Vlaardingen in de tweede helft van de negentien de eeuw toonaangevend was op het gebied van de scheeps bouw voor de visserij. Oe bouw van d6 maquette is mogelijk gemaakt door een bij drage van de Rotterdamse oliemaatschappij. Mobil Oil; re- den waarom president-direc- teur G. Dupasquier gisteren het woord voerde. De exacte datering van de maquette noemde hij een bewijs van de kwaliteit van het werk, dat werd gedaan door J. Ploeg uit [Vlaardingen (scheepsmodellen en-hellingen), maquettebou- wer J. Buiten uit Hoorn met hulp van M. A. Struijs en J. de 'Ligt (historisch onderzoek). 'Ook burgemeester Van Lier had góed nieuws voor het mu- 'seum. Hij vertelde, dat burge meester en wethouders beslo ten hadden de aangekondigde bézuiniging van 23.700 gulden te schrappen. Hierna verrlchtta hij de onthulling, een maquette tevoorschijn toverend, die pas vanaf medio december kan -worden bezichtigd door het publiek. De maquette staat op een hoogte van 1.25 meter. Dezé flinke hoogte is vólgens de makers gekozen om een panoramisch uitzicht op het. gebied te krijgen. Voor klnde-.^ ■ren zullen twee treetjes ge-\ j e? jpaakt worden. activiteiten plaats. Op het luchtvaartprogramma staan: Om 11.00 uur stuntvllegen bvoven de Nieuwe Waterwég met een Pittsspecial van 7—up. Vijf parachutisten landen om 12.00 uur op het ponton in de haven. Een vliegtuig pikt om 15.15 uur sleepreclame op vanaf het grasland achter de Govert van Wijnkade. Dit is een primeur voor Nederland, want dit is nog nooit zó dicht bij de bebouwde kom gebeurd. Vier Sllnsby's, Vliegtuigen die de Koninklijke Luchtmacht voor pilotentrainingen ge bruikt, géven om 16.15 uur een spectaculaire vllegshow. De gehele dag door zijn er rondsviuchten per helicopter vanf het parkeerterrein aan de Govert van Wijnkade. Kosten: f 45,per persoon. Een rond vlucht duurt 7 minuten. Wandelsportvereniging VTM organiseert dit jaar voor de tweede keer de Furieademars. Er zijn tochten over 5,10,20 en 30 kilometer uitgezet. Vanaf 9.00 kan men starten in de gymnastiekzaal aan de Leeu- werikstfaat in Maassluis-West. Ook de finish is daar. inschrijf geld: 4,50. Van 11.30 tot 16.35 zijn er op het podium op de Markt diver- se optredens van ónder méér de zanger Benita, bandparo- dlst Frank van Drunen en de Maasluise zanger Hans van Katwijk. VERKEERSMAATREGELEN Vanaf vrijdag 2 oktober, 18.00 uur, geldt een parkeerverbod voor de Haven, Govert van Wijnkade, Haringkade, Marnlx- kade, Geerkade en de Markt. Vanaf 21.00 uur geldt even eens een parkeerverbod op de Noordvliet. Op zaterdag 3 oktober zijn de volgende straten vanaf 7.00 uur voor verkeer afgesloten: Haven (vanf Zuidijk tot Haven- brug, dus inclusief Haven straat), Hoogstraat, Mamlxka- de, Harinjjkade, Govert van Wijnkade (binnenen buiten haven), Noorddijk, de Wip, Markt Noordvliet, Veerstraat, Goudsteen, Keucheniustraat en Mackayplein. De Haven brug blijft voor alle verkeer toegankelijk. Man diefstal hogedrukspuit De vlucht van de man vond 'plaats aan het eind van een avond vol botsingen en opstop pingen op dat punt; te weten de zuidelijke rijbaan ter hoogte van de afslag Schiedam. De se- ;rie ongevallen werd om' kwart voor acht ingeleid door, een aandrijfas die van (waar schijnlijk) een vrachtwagen ."'viel.f'v Zeker is, aldus de politie, dat de as niet onder één auto van daan is gekomen. Want dan zou het betreffende voertuig binnen één afstand van 200 me ter tot stilstand moeten zijn gekomen. En dat is niet ge- beurd. ïil1 ''V.'.- "!v Toen de as eenmaal op de SCHIEDAM - De gemeente. Schiedam heeft er een medail lehouder bij. Aan ing. J. Wijn- maaien is toegekend de erme- daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in goud. Burgemeester dra. R. Scheeres heeft de onderschei ding gistermiddag uitgereikt. Dat gebeurde op de ECT-com- plex aan de Séattleweg in Rot terdam, waar de heer, Wijn- maaien werkt als constrcu- teur. Hij gaat daar mét pensi oen. weg lag hotste daar een jonge automobiliste op. Ze knalde óver het gevaarte heen, liep twee klapbanden op én kwam dwas op de weg tot stilstand. Vervolgens botsten daar weer achter elkaar vier wa gens op. Er ontstond flinke ra vage en het verkeer liep grote vertragingen op. Tot tegen tien uur was men bezig de auto's weg. te krijgen en het verkeer weer op gang te brengen. Toen dat net leek te gaan lukken botste ter plekke een auto met aanhanger op een ,voor hem in de file rijdende wagen. En die werd weer te gen een auto daar voor ge drukt. Dat alles gebeurde op de middenbaan. De bestuurder van de auto mét aanhaliger stapte uit en ging er vandoor. Het weglopen kan hem overigens niet ten laste worden gelegd. Doorlo pen na een aanrijding is niet strafbaar. Doorrijden wel. En omdat de snelheid nog niet hoog was kan hem ook niet ten laste worden gelegd het verkeer in gevaar te heb ben gebracht Wel zoekt de po litie de man in verband met de diefstal. Men heeft een ver moeden ovèr de identiteit en wil hem de nodige vragen stel len.' - De politie zoekt ook nog de automobilist die de aandrijfas verloren heeft. Ook al is er hierbij geen sprake van opzet, dan nog -kan hét een en ander ten laste worden gelegd ómdat de lading onjuist gestouwd is geweest en aldus het verkeer in gevaar gebracht Daar staat een gevangenisstraf op, aldus de politie. Maar meestal wordt dit soort zaken met boetes af gedaan. SCHIEDAM Wethouder L.H. Hafkamp (Welzijn) laat onder zoeken of het schoolgebouw in de Zalmstraat in Schiedam ge red kan worden van de sloop. Hij doet dat omdat het Tram- boer-, Trompetter- en Majoret- tenkorps Gusto én de ATOS, die de toneelverenigingen overkoepelt, hetonderkomen als oefenruimte willen hebben. Beide organisaties hadden daarom gevraagd in een brief aan de raadscommissie Wel zijn en Cultuur én het college van B. en W. Hun huidige on derkomen is zeer slecht. Gusto spreekt zelfs van een 'ernstige bouwvallige staat'. Het korps durft geen geld in een opknap beurt te steken omdat er geen garantie is dat ze er lang in kunnen blijven. Toneelverenigingen bezitten helemaal geen repetitielokalen in Schiedam. Die oefenen thuis in de hulskamers. Voorlopig heeft het stadhuis besloten dat ér eerst een inven tarisatie komt van alle verlan gens die er aan oefenruimte zijn. Want de vraag is groter dan het aanbod. Intussen wordt dan wel bekeken of het schoolgebouw in de Zalm straat bij de oefenlokalen kan worden betrokken. I y-'*' - 'V ?*- 'n; tri,,'*"* -"'«x; "><»- v,•r-f-r-'j L I. De bank met de heefitgoed nieuws voor spaarde^: ucoeó ■mtsk ,Je ziet," zegt Frans Jans sen, „dat. er toch veel mensen lid blijven als ze eenmaal hun diploma's hebben. Ze raken dan in de ban van: het: redden en wat daarvoor komt kijken. En we vormen een gezellige vereniging. We hebben nu zo'n zeshonderd leden. De helft daarvan wisselt.: Dat is toch nog een groot aantal. Zeker als e dat afzet tegen andere ver enigingen.'1:. •- Er is natuurlijk menigmaal aan herinnerd, deze maand bij de viering van het 60-jarig be staan van de Schiedamse Red dingsbrigade, v De herinnerin gen zijn er te leuk voor. En wat wil je, toen was je jong en wilde je ook al wat. Dat zwembad in de Gorzen was eigenlijk een afgescheiden gedeelte van de Maas, zoals je dat ook in Maassluis had. En ja, de bikini was er nog niet. Sterker nog, wie lid van ge noemde reddingsbrigade wilde worden moest niet alleen kun nen zwemmen, nee, de statuten schreven ook voor dat 'een hoog gesloten badpak' ver plicht was. Kom daar nu eens om! Ach ja, die tijd. Frans Janssen (40) heeft die tijd niet meegemaakt. Wel het ophalen van de herinneringen bij het 60-jarig bestaan, dat ge vierd werd in Novotel, afgelo pen 5 september. Niet geheel toevallig ook de dag van de op richting in 1927. Frans Janssen is voorzitter van de brigade. Alweer zo'n vier jaar, een karwei dat hij aanvankelijk afwees. „Ik had net een aantal jaren voorzitter schap achter de rug bij een volkstuinvereniging in Delft. Maar daar moest ik alles zelf doen. Zelden werd er geholpen. Evengoed kreeg je wel alle kri tiek. Daarom heb ik eerst de boot afgehouden." Frans Janssen leerde pas op zijn dertigste zwemmen. Tien jaar geleden dus.: Het was er maar steeds niet van gekomen. Er was weieens eerder een po ging gedaan,- maar nooit werd het afgemaakt. „En ja," zegt hij, „het is na tuurlijk wel belangrijk dat je kan zwemmen. En -je mist een hoop als je het niet kan. In diensttijd besefte ik dat, bij voorbeeld. Dan ging ik met nog een enkele in een ondiep bad. Of ik er in die tijd mee ge pest ben? Och, nou, ik was daar gemakkelijk in. Maar na de lessen zeg ik, het is me pri ma bevallen." Frans Janssen' werd er lid voor van de Schledamse Red dingsbrigade. En behaalde zijn eerste diploma. Een overwin ning voor iemand op die leef- tijd? „Ja," zegt hij. „Maar wel vreemd, want daar sta je als grote man tussen die kleintjes van 8 jaar. Dat is ook voor veel mensen een handicap om op latere leeftijd zwemmen te le ren. Bij ons kunnen, zo nodig, de lessen apart. Maar aan het diploma-zwemmen kunnen we niets veranderen. Dat gebeurt allemaal bij elkaar." Frans Janssen genoot niet alleen van zijn zwemlessen, hl, ging er ook in dóór. Na de ge wone diploma's haalde hij zijn reddingsbrevetten. De pen ningmeester van de vereniging zag hem daarnaast ook in zijn werk. Frans Janssen is koster/lector In een kerk, Janssen: „Die man dacht; wat kan die Fransseri babbe len. Die kunnen we als voorzit ter gebruiken.'Maar dat heb ik een jaar afgehouden. Ik was blij dat ik even rust had na die volkstuinvereniging in Delft. Maar na een jaar kwamen ze opnieuw. Of ik er nog eens over wou denken. Toen heb ik ja ge zegd." De voorzitter van dé Schie- damse Reddingsbrigade heeft nu schik in zijn functie. Het is hem honderd: procent meege vallen. „De mensen helpen el kaar hier, vullen elkaar aan." Toen Frans Janssen voorzit ter werd had hij al zes zwem diploma's. Hij is doorgegaan met het vergaren van die pa pieren. „Want," licht hij toe, „je moet ook kennis van de sport hebben als je in zo'n ver eniging zit, vind ik." Daarom ook haalde hij zijn instructie papieren. De vereniging was vroeger, zo weet Fransseri, een heuse reddingsbrigade. „We hadden ook een strandtaak. Vrijwillig weliswaar, maar iéder week einde gingen de mensen naar het strand van 's Gravensande toe. Nu doet de Haagse Vrij willige Reddingsbrigade: dat werk." Lid zijn van de Schiedamse Reddingsbrigade was vroeger een eer. Mensen sjoemelden zélfs met diploma's om erbij te kunnen. Dat gaf aanzien. De •redders' waren vroeger ook graag geziene gasten in de Schle en de Poldervaart. Pas als de mannen van de brigade er warén durfden anderen, het water in. Ook het overzwemmen van de Nieuwe Waterweg van Schiedam naar Pernis en te rug was voor menig lid een ge liefde hobby. Het drukke scheepvaartverkeer en de ver vuiling van het water hebben daaraan een einde gemaakt. De reddingsbrigade stond al tijd paraat. Ook bij de dijkbe waking na de watersnoodramp in '53. Samen met de BB werd dat werk geklaard. Vijf jaar later konden eindelijkook mensen lid worden die niet konden zwemmen. Ze kregen dan les. Het aantal léden steeg fantastisch! Naar de 1.450. Het was zo druk bij het les sen dat alles in ééri-richting zwom, daarna het water uit moest om vervolgens aan de andere kant van het zwembad weer aan te sluiten in het wa ter. De brigade, tegenwoordig een vereniging waar de re creatie wat meer op de voor grond staat, heeft nu een in structiekorps dat in aantal schommelt tussen de dertig en veertig man. Lessen bij deze mensen is nog altijd veel goed koper dan in het Sportfondsen- bad. De Schiedamse Reddingsbri gade staat zo nodig paraat bij alle grote evenementen in de stad. Bij het Sinterklaasfeest bijvoorbeeld om direct te kun nen helpen éls mensen in het water vallen. Bij de recente Brandersfeesten waren zè weer actief. Daar tussendoor zijn er de wedstrijden. Bijvoorbeeld in het tuigjesredden. De zwem meester) krijgt dan een tuigje om, zoals vroeger aan- het strand gebeurde om iemand uit het water te gaan halen. De wedstrijdredder moet dan vijf tig meter naar een pop zwem men, die boven water halen, zijn hand op steken en wordt dan teruggetrokken. Het gaat om de tijd en gebeurt in esta fette-vorm. Ook het popduiken staat als wedstrijdonderdeel hekend. En de marathon. De nachtmara thon om precies te zijn. Dan zwemmen acht perso- jien om de beurt. 24 uurlang. Het team met de meeste kilo meters is de winnaar. Het clu brecord is 47,5 kilometer. „Het is met zo'n marathon altijd ontzettend gezellig. Het begint acht uur 's avonds en eindigt dan natuurlijk acht uur 's mor- gens. Er, zijn dehele nacht barbecues, er is gezellige ver lichting, er is van alles. Hoe het zo gezellig komt weet ik niet precies. Anderen proberen het ook maar het is er nooit zo als hij ons. Daarentegen loopt het bij ue zwemvierdaagse in Vlaardin gen weer beter. Daar zijn al tijd 1.000 tot 1.500 mensen. Wij zitten tussen de 500 en 600. Nooit zo veel als in Vlaardin gen. En hoe dat komt? Ik weet het niet." Het-voordeel van een zwem vereniging, zo heeft Frans Janssen ook geleerd, is dat je er veel bij leert. EHBO bij- voorbeeld. En je houdt je eigen lichaam gezond. Frans Janssen: „Mijn vrouw zat eens op het strand in Hoek van Holland. Daar waren ook mensen uit Limburg die voor het eerst de zee zagen. Die hadden nog nooit een stranfl gezien en kenden dus ook ae gevaren niet. Daar kan je ze dan op wijzen. Waar ze meten wel kunnen zwemmen, hm kwallen, daar hadden ze ook nooit van gehoord. Gelukkig had mijn vrouw wat bij zien tegen die kwallen. Want ze kwamen er gewoon mee aanio- rtpn Is de vereniging meer dan vroeger een club voor recrea tie, de oude, kern ziet het red den nog altijd als het echte werk. „Het is ook onze taak oin erbij te zijn ais ert feesten zijn," aldus de voorzitter, „hm wij hebben ook de kennis om te helpen."

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 2