vlaardingen- Schiedam Stoppen met roken leidde tot record met modelbaan Behoud van Delva- pand is nog steeds onzeker luis: 'Je hoeft niets te kopen en je krijgt toch iets goeds' Jongen bij botsing zwaar gewond Inbraak In winkels Dievengilde op mul püp^ vrouwen xu.|aj Schade van 6,5 ton door brandstichting Sociale dienst voor 5500 gulden opgelicht Brand in vogelnestje Gratis concert Jazzliefhebbers Welzijnswerkers zetten acties door Autokraker gepakt wv ws 172 g2E CC fin SCHIEDAM Het stoppen met roken was indertijd voor Schiedammer A. Luijsterberg de aanleiding om zijn liefde voor modelsporen om te zetten in èen serieuze hobby. „Toen ik ongeveer drie jaar geleden stopte met roken, nam ik me voor dat ik al het geld dat; ik uitspaarde v'oor een hobby zou ge bruiken. Ik heb toen op een oproep gereageerd van de huidige penningmees ter om een spoorverèniging op te zetten." Visitekaartje Brandbrief A. Luijsterberg (midden) stopte zijn 'rookgeld'" in treintjes: „Het gebeurde in een vlaag van jeugdsentiment." (Foto Arie Wapenaar) Vlooienmarkt De sloop van het schoolgebouw aan de Stationsstraat is "deze week begonnen. (Foto Arie Wapenaar) Op de muse ums older wordt nu get~ immerden' gezaagd om er een gezelli ge maar ook ■efficiënte ar- tgtheeU te creëren.' Rechts de Leictse kunst historicaLech- noor Spelde- kamp. (Foto's; Arie Wape naar) JTMJL tvr 1/J.JLV/VyJUL JL 1 JLC*C4IC?OJL Museumcon servatrice Marjan Groen: ,Jk hoor nu al van veel men-' sen dat ze kunst willen komen lenen." Naar buiten HET VRIJE VOLK ZATERDAG 10 OKTOBER 1987 •- '/y: ,:W j 'M'. -a, err- %vs wmmzmmmW® mmffi&rnm m- :!!,'t Nü mag hij zich recordhou der noemen want Luijsterberg werkte met zijn vereniging mee aan de langste models poor,baan ter wereld. Vandaag knutselt hij ophet' Centraal Station!: in 'Rotterdam. Tijdens de open dag van de. Nederland se Spoorwegen op deze 10de oktober is een kortere, maar wel weer de de'langste models poorbaan van de vereniging Schiespoor, te zien'. In september werd de Ver eniging Schiespoor, want. daar over'gaat,, het, benaderd om mee te doen aan een manifes tatie voor modelsporen! Samen met veertien andere verenigin gen zou een "poging onderno men worden om de langste modelspoorbaan' ter. wereld te bouwen. ,|^I>at lukte. Met een officiële 'vermelding in hét fameuze Guinness Book of Records. In een middag en een nacht tijd werd in de v Bloemenveiling Westland Honselersdijk een baan gebouwd'van 211,17 me ter. Door een grote inham te bou wen had de vereniging het voor publiek gemakkelijker ge maakt de baan goed- te bekij ken. De belangstelling van de toeschouwers was! ook erg groot. Rokende stoomlocomotieven, elkaar passerende treinen," een - fabrieksschoorsteen, een flik kerend laslicht in een fabrieks hal'werden zeer gewaardeerd. ■Ook het draaiboek.voor hét op- zétten van de baan zat goed in elkaar. Hetpubliek waardeer de het bijzonder. - .4 Schiespoor is zeer tevreden met de door haar geboekte- successen. Alsvisitekaartje van Schiedam wil de organisa tie meer naar bulten toe tre den. De vele positieve .reacties,; die uit verschillende delen van het land ..binnenkomen, tonen aan dat de .vereninging zich VLAARDINGEN'a-iV' oNog steeds isiniet-zeker öf'hét'his torische Delva-pand,in. de'Vet- tenoordsepolder.ianüVlaardin- genikgnworden gercdi-Hoewel de gemeenteraadsyen/ide:. toe komstige* huisbaasj'Patrimoni- um's.Woningen (PW) met geld oyer dei/brug. zijn' gekomen, blijft de mogelijkheid-bestaan dat het project schipbreuk lijdt. .In het voormalige fa briekspand komen elf ateliers. Of de kunstenaars - zich een maandhuur van '296 gulden kunnen veroorloven, is de vraag. PW zet in ieder geval grote."-vraagtekens achter de berekeningendie tot nu toe zijn gemaakt. Volgens .wethouder A. Maar- leveld (Cultuur)zouden- acht kunstenaars bereid zijn de zoals hij erkent-'vrij hoge' huur te betalen! Maar' een gar antie, dat het project .doorgaat, 'geeft de wethouder niet. „Er moet stevig; worden, gepraat. Het kanïnog van de haak val len," aldus Maarleveld.,Ook di- récteur J:" de Ligt van PW hopdt een-slagfom de arm. „Je móet jezelf niet rijk rekenen," zegt hij. „Als je geen huurders hebt, gaat het niét door." De Ligt wil eerst een goede archi tectenbegroting zien. yolgens eén berekening van de/'gemeentésecretarie zou de; -verbouwing 668.600 'gulden kos ten. De Ligt: „Die berekening is gemaakt op basis vah. een! maquette en foto. Dat vind ik verschrikkelijk knap. Bestek en bestektekeningen zijn er niet. Ik vind, dat je eerst con-' crete gegevens moet hebben. Hoeveel, gaat de verbouwing kosten? Het kan verschrikke lijk meevallen, maar hét kan ook tegenvallen." :De Ligt heeft ook zo zijn twijfels overde huurprijs. „Tweehonderd gulden is 'haal- baar! Ik vind .296 guldenvrij hoog.' We zullen met de toe komstige huurders moeten gaan' praten óm te wéten te ko men tot hoever ze willen gaan. de^ moet jezelf niet rijk reke nen." Geen verschil van mening bestaat" meer over debouw kundige staat van hét,pand: Op vjrzoek van'PWheeft Bouw en Woningtoezicht de funde ring onderzocht. A.M.C. Be- sters, 'hoofd sector, stadsver-! nieuwing van de gemeentese- cretarie: „Uiteraard is het een 'oud pand,maar in principe is hét op, té knappen.. Zettingsyer- schijnselen zijn er niet. In één wand ik een 'scheurtje, maar verder ziet het pander rede lijk uit. Een :leek zegt,,.mis schien: .wat ;,een slecht pand, maar een tèchnicus weet dat er best wat van te maken is!" Hét plan om in het Delva- pand ateliers të bouwen, is af komstig van wijkvereniging Vettenoordsepoldcr.Het kreeg ondersteuning van de project groep- stadsvernieuwing VOP. Vólgens de oorspronkelijke plannen zouden op de begane grond eén speelplaats en berg ingen! komen en op de eerste verdiéping zes ateliers. Omdat dit financieel helemaal onhaal baar was, besloot de gemeente de speelplaats te schrappen en er elf ateliers plus een exposi tieruimte van te maken. In een brandbrief f aan het college y uï* CuTgSlMSoo MJl CU wethouders heeft deproject groep er deze week op aange drongen de gemeentelijke bij drage (thans 246.152 gulden) te verhogen én op de begane grond bedrijven te vestigen.. De projectgroep geeft als sug gestie de artotheek en een buurt-eetgelegenheld. Verder pleit zij voor een verlaging van de atelier-huur tot 172 gul den per maand. De gemeenteraad is woens dag akkoord gegaan mét! de verbouwingvan het pand met de nadrukkelijke aantekening, dat de gemeentelijke "bijdrage niét hoger mag zijn. dan die 246.152 gulden 'Deze week is ook begonnen met de sloop v-van een oud schoolgebouw aan.de Stations straat,-{waarvan 'de;: lokalen de; afgelopen tién jaar 'als atelier ruimte in gebruik waren. De huurders zijn verhuisd haar 'eén houten schoolgebouw aan dé Surinamesingel. Twee gaan naar de kapel op het voormali ge RK-deel van de begraaf plaats aan: het Emaus. Zonder problemen is dat allemaal niet gegaan, omdat het oorspronke lijk de bedoeling was dat sloop 'van de schóól en verbouwing van het 'Delva-pand zouden sa menvallen. De sloop is echter! versneld, doordat bezwaar schriften tegen de geplande nieuwbouw aan de Stations straat zijn ingetrokken. mét recht enige-trots kan ver oorloven. In het driejarig bestaan van Schiespoor is de hobbyclub uit gegroeid tot een bloeiende ver eniging. ,",Het oprichten van de vereniging gebeurde eigenlijk in een vlaag van jeugdsenti ment," vertelt- Luijsterberg; die secretaris werd van Schie spoor. „Heel vroeger ging ik "met m'n ouders naar de Bijen korf in Rotterdam.: Naar de: etalage met spoortreinen kij ken. Daar was ik echt gek op." De toename van het aantal leden bewijst dat de belang stelling van de mensen gewekt is. Steeds meer spoorliefheb- bers zoeken aansluiting bij de modeltreinvereniging. V „We hebben er de laatste we ken., veel nieuwe: léden bij zién komen. Ook vróuwen tonen be langstelling,". aldus R. van der! Graaf, de voorzitter van Schie spoor. „Tot nu toehebben wé nog maar één vrouwlijk clu blid gehad; maar die is er jam mer genoeg mee gestopt om- dat ze de enige vrouw bleef in de club." V De leeftijd van de leden vari- ëert van twaalf tot zestig jaar. De sfeer in het clubhuis straalt activiteit en gezamenlijke ve rering uit. De meesten zijn in tensief met hun hobby bezig. „Wat je hier vooral leert is handvaardigheid. Hoe je op eéh: hele goedkope manier de gelijke spullen! kunt maken. Bijvoorbeeld de kwaliteit ver beteren van bestaande treinen of een baan volledig 'aankle den', "volgens Van der Graaf. Om een beetje uit de kosten- te komen organiseert Schie spoor op 31 oktober een vlooi-; enmarkt. De modelbaan wordt gedemonstreerd en overtollig spoorwegmateriaal wordt 'ver kocht. Voor kinderen wordt een spoorpuzzeltocht gehou den. Na lange tijd'zeuren* bij de gemeente heeft de vereniging nu eindelijk een "nieuw club huis. „We hebben lang! moeten wachten voordat we een nieuw pand aangeboden kregen," ver telt Lui jsterburg. Voor het symbolische bedrag van één gulden mag Schiespoor het voormalige pand van Katholie ke Stichting Sociale en Cultu rele.Arbeid overnemen.. Binnen niet al te lange tijd hopen zij het nieuwe, ontmoe tingscentrum voor models poorliefhebbers ingericht te hebben. De grootse wens van de organisatie is vooralsnog: het eigen wereldrecord uit het Guinness Book of Record te verbreken. /MAASSLUIS Echte kunst aan,;, je eigen kamer muur. Die kans krijgt straks iedereen in Maassluis, Op 21 november gaat de nieuwe Maassluise artotheek open. Het lidmaatschap kóst 72 gulden per jaar. Dat bedrag geeft recht op het kiezen uit de veie honderden authehtie- ke kunstwerken dié op de zol- y der van het Maassluise ge meentemuseum klaar staan. Over de komst van eén Maassluise artotheek is jaren gefilosofeerd! Nu is de zaak in een stroomversnelling te recht gekomen: zowelde ge- meehte als de provincie beta- len mee aan een driejarig ex- perlment voor de artotheek in Maassluis. In augustus gaf de gemeente het groene licht. In september/ kon de Leidse kunsthistorica, Leonoor Spel- dekamp in het museum aan de Zuiddijk aan de slag om- alle voorbereidingen te tref fen. Ze is tijdelijk in dienst; hij het museum om al het ex tra; werk dat de start vah de kunstuitlening met zich mee-! brengt te verzetten. Óp de museumzolder wordt nu getimmerd en gezaagd om er een gezellige maar ook, efficiënte artotheek te creë ren. Een deel van dé collectie komt aan de wanden onder hanebalken te hangen. 'De rest staat klaar in grote ver rijdbare bakken. Natuurlijk komt er ook een gezellig/zitje met hét nodige leesvoer voor de bezoekers. "Daar. kunnen zij Informatiemateriaal inkij ken over verschillende kunst stromingen en technieken. Ook voor de administratie is een piaats gereserveerd. De uitleenadministratie wórdt in de nabije toekomst geauto matiseerd. „Het is een leuke manier, om voordelig kunst In huis te halen," zegt Leonoor Spelde- kamp. Sinds ze bezig is met de opzet van de Maassluise artotheek is ze zich gaan in teresseren voor het principe van artotheken. Bezoeken aan kunstuitlenen in de nabu rige gemeenten hebben haar aardig wégwijs gemaakt. Vah; die ervaring!; kan, de Maassluise artotheek gaan profitéren. „Je hoeft niets te kópen en toch krijg je straks kwalita: iief iets goeds in huls," ver télt zé! Als het je bevalt kan je een, werk maximaal een half jaar houden. Daarna is het mogelijk om de termijn te verlengen als niemand an ders het werk heeft gereser veerd., Je kunt ook een duur der abonnement kópen voor 135, gulden per jaar. Dan spaar je het extra bedrag om later een kunstwerk te kun nen kopen. Als je meer dan een. abonnement neemt kost het twee slechts 36 gulden. Veel bedrijven doen. zoiets. Ze hebben op die manier steeds iétsanders aande muur wat niet teveel kost." De Maassluise artotheek wil in detoekomst over een leencollectie van ongeveer 500 werken beschikken inclu sief plastieken. Dat aantal is nu nog niet aanwezig maar museumconservatrice Mar jan Groen hoopt in de komen de jaren het nodige te kunnen aanschaffen. Dat doet ze trouwens niet zelf. -if.wé.'f/.y:; Marjan Groen: „Er is een selectiecommissie van, des kundigen die uitmaakt wat voor de artotheek wordt, ge kocht. Per jaar hebben - we 20.000 gulden te besteden. Daar zit geld bij van de voor malige BKR-regeling. Het is de bedoeling om werk van jonge V beginnende kunste naars uit de regio aan te schaffen. Het moet natuurlijk wel kwaliteit hebben. We bé- ginnen nu met tussen de 200 tot 300 werken uit de Delftse artotheek plus wat,/eigen werk uit: de BKR-collectie. We lenen niets uit van onze eigen vaste museumverza meling. En ook geen hele waardevolle stukken. Maar bijvoorbeeld een grafiekje van Appel kun je in een arto theek best te pakken krij gen.'.' - a Binnenkort houdt de Maas sluise artotheek het eerste 'inleverweekeinde'. Kunste naars worden dan uitgeno digd hun werk ingelijst en al naar het museum te komen brengen. De selectiecommis sie bekijkt tijdens het week einde welk werk in de arto theek past. De rest gaat 's maandags weer terug naar de eigenaar. Zo'n weekeinde wordt twee keer per jaar ge houden zodat de collectie; blijft wisselen. 1 De Maassluise artotheek heeft een proeftijd van drie jaar. Marjan Groen is vol goede moed voor de toe komst:. „Honderd abonnemen ten móet haalbaar zijn in het eerste jaar. Ik hoor nu al van veei mensen dat ze kunst wil len komen lenen. Het is ook zo dat we van de provincie meer geld krijgen naarmate we meer. uitlenen. Daarom gaan we veel naar bulten tre den: in de bibliotheek komt een diapresentatie van wer ken uit, de artotheek, ook in het stadhuis, het postkantoor enhet Schuurkerktheater willenwe de aandacht; vesti gen op de kunstuitleen. We moeten ervoor zorgen geen geïsoleerd celletje te zijn." In- de toekomst kunnen de leners in spe alle beschikbare werken op een groot dia- scherm bekijken. Nu is het zover nog niet omdat tijd en .geld ontbreken om dit voor elkaar te boksen. In elk geval iwil men voorkomen dat de kunst alleen op kleine dia's via een lichtbak is te bekij ken. Dan hebben de mensen nog geen idee hoe iéts er pre cies uitziet en. hoe dat thuis aan de eigen muur zal staan.' De kunstuitleen is na 21 no- vember steeds open als het museum zelf is geopend. Dus elke middag, behalve maan dag, kunnen -! liefhebbers kunst, komen lenen of inleve ren aan dé Zuiddljk in Maas sluis. MAASSLUIS De twee Maassluizers die vrijdagnacht werden aangehouden op ver denking vah brandstichting,' hebben acht branden in de burgemeesterswijk in Maas sluis bekend. Daarbij is voor een bedrag van 650.000 gul den in vlammen opgegaan. De mannen, die 35 en 36 jaar zijn, wonen in de wijk. Ze hebben toegegeven dat ze verantwoor delijk zijn voor branden in het gebouw van wijkvereniging De Flat (dat geheel in de as werd gelegd), een supermarkt, PTT- kasten, een trappenhuis en drie kelderboxen. De burgeméesterswijk wordt sinds juni vorig jaar geteisterd door branden. In totaal zijn er dertig geweest. Omdat het aangehouden tweetal regelma tig bij dé branden werd gezien, begon de politie hen te volgen, in de nacht van 2 op 3 oktober leidde dat tot hun aanhouding, nadat zij brand hadden ge sticht in de lift vah een flat aan dé Burg. Wesselinkstraat. De mannen hadden een bed in de lift gezet, het met brandbare vloeistof overgoten en de lift naar de tiende verdieping ge stuurd. Alleen bij deze brand al werd voor een bedrag van 100.000 gulden aan schade toegebracht. De Maassluizers zijn woensdag voorgeleid aan de officier van Justitie. Ze zijn in verzekerde bewaring gestéld. „We gaan door met het onderzoek", zegt hoofdinspecteur H. de Jong vah de Maassluise gemeente- politie, „want we verdenken ze van nog meer branden." - MAASSLUIS Tegen een 32-jarige Maassiuizer is pro ces-verbaal opgemaakt, omdat hij de gemeentelijke sociale dienst heeft opgelicht. De man zag kans ten onrechte een be drag van 5500 gulden aan uit- keringen te incasseren. Door de Rotterdamse poütie zijn drie Rotterdammers van 17,18 en 20 jaar aangehou den! Zij worden ervan verdacht driemaal te hebben ingebrokén in een modehuis aan de" Noordvliet. De inbraken von den plaats in de maanden au gustus en september, Uit de garderobe van de do centenkamer van de Koningin Juliana scholengemeenschap aan het Kastanjedal is een.por tefeuille met girobetaalkaarten en enkele papier ontvreemd. VLAARDINGENDe 13-jarl- ge L. Vink uit Vlaardingen is zwaar gewond bij een aanrij ding op de Europaboulevard in die plaats. De jongen reed op zijn fiets in de richting van Vlaardingen en sloeg bij de Ek sterflat linksaf. De chauffeur van een RET-bus kon de jon gen daarbij niet ontwijken zo dat die onder.de bus bekneld kwam te zitten. Met pneumatische luchtkussen van de brandweer werd de bus opgetild en kon de jongen, uit zijn benarde positie worden bevrijd. Hij had ernstige inwen dige verwondingen, een scheurtje in de schedel én;'!;! zwaar beschadigde armen. Hij Is overgebracht naar het Dijk- zigt-ziekenhuis en buiten le vensgevaar.- VLAARDINGEN Inbrekers zijn de afgelopen dagen actief geweest in een aantal winkels in Vlaardingen; Uit een schoe nenzaak aan de Floris de Vijf delaan is een aantal dozen met schoenen gestolen, bij een drogist Is Ingebroken maar niets weggehaald en op het Liesveld werd uit de kassa van een bloemenzaak 300 guiden genomen, Op de Hoogstraat! Is bij twee winkels geprobeerd in te breken. VLAARDINGEN Een onder de dakbedekking verscholen vogelnestje is tijdens dakwerk zaamheden aan de Bunnikhoe- ve in Vlaardingen in de brand gevlogen. Daarbij raakte de dakbedekker, de 22-jarige ge- Rotterdammer R: Derksen, wónd. Hij liep 1e graads brandwonden In zijn gezicht op. Desondanks wist hij eigenhan dig het vuur te doven met gootwater. ROTTERDAM Bezoekers van de in het water gevallen Heineken Jazzn/ghtop 19 sep tember krijgen een gratis jazz concert aangeboden op zater dag 7 november in de Doelen in Rotterdam. Het concert wordt gegeven om het goed te maken met de jazzliefhebbers die op 19 sep tember De Doelen voortijdig moesten verlaten. Door een wolkbreuk boven Rotterdam kwam de kelder van het pand blank té staan, waardoor In het hele pand de stroom uitviel. Tijdens het gratis jazzconcert, dat om 20.15 uur in de Grote Zaal begint, treden op: Barito ne Madness, Johnny Griffin en Trio Rein de Graaf en Tony Williams Quintet met de leden van The J? Messengers. Bezoeken, tn de Heineken Jazznight k. men gratis kaar ten bestellen ,1a telefoonnum mer 010—4132490. ROTTERDAM Rotterdamse welzijnswerkers gaan onver droten voort met het voeren van acties tegen dreigende be zuinigingen. Twee tot drie keer per week zal voor de deur van het Rotterdamse stadhuis wor den gedemonstreerd. Deze week stond bijvoorbeeld een delegatie uit het Oude Noorden onder het om 'we houden jullie In de gaten' met verrekijkers naar het stadhuis te staren. „Verder, zuilen"we de afdelin- gen van de PvdA benaderen,"? zegt Jan Muidér van Bezuini- gings Actie Beraad (BAB). „Er worden voorbereidingen ge troffen om massaal de komen de raadsvergaderingen te be zoeken." Voor 11 december staat eén, afsluitende manifestatie op! het programma. Muider: „Dat wordt tranen met tuiten of feestvieren." VLAARDINGEN De poiitie heeft een 20-jarige Vlaardinger in de kraak gepakt op verden king van inbraak in een auto. Een getuige had de man bezig gezien mét het inslaan van een ruitje van een auto in de Heemraadstraat. De politie werd gewaarschuwd en dié ar resteerde de man vervolgens in de Schepenstraat. -.;! Hij had ook nog een tas uit een PTT-bestelbus gehaald. De tas Is teruggevonden. Met inhoud. SCHIEDAM Bij kapsalon Harry aan de Groenelaan In Schiedam Is Ingebroken. De ruit van de toegangsdeur is voor dat karwei geheel uit de sponning genomen. Er worden sigaretten en shag vermist. In een woning aan de Borodin? laan in Schiedam is déze week ingebroken. Daarvoor is een raampje boven de keukendeur geforceerd. Er, worden giro- kaarten, sieraden en geld ver-! mist ter waarde van 1.400 gut den.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1