Bilj arttoernooi begint met rondje en foute afstoot Pepernoten per meter Veel spaarders halen geld weg bij Bondsspaarbank Oortjes bijna klaar Kroonberoep om levering drinkwater Marktdag over de gezondheidszorg Jongerenkoor 20 Jaar, Basisscholen t bos In Surinaams koken In Trefpunt-Oost KORTAF Diefstal bij autobedrijf Huurders naar rechter Gratis zonnen in Schiedam Politie zoekt gevluchte dief Winnares krijgt een boekenbon 'mm Man eist geld bij Marskramer Concentratie troef bij het biljarttoernooi van De Griffioen. (Foto Arie Wapenaar) SCHIEDAM Wethouder L. Hafkamp (Recreatie) van Schiedam is in on derhandeling met een nieuwe groep investeerders/bouwers om bad Groenoord te laten overkappen en moderniseren. Herbouw Aad Scholtes is al volop in de weer in verband met Sinterklaas: niet alleen pepernoten maar ook huisjes van taai-taai. ,yDat houdt het werk leuk." (Foto Arie Wapenaar) Algemeen directeur K. van de Geest van de Bonds spaarbank Schiedam-Vlaardingen: ,fMet het sparen gaat het gigantisch slecht." (Foto Arie Wapenaar) Rotterdam-2u?d .üm Jeugdland Portugees VLAARDINGEN Sport iviteit kan burgemeester A.A.J.M. van Lier niet ont zegd worden. Bij de afstoot van het negende biljarttoer nooi voor ouderen gisteren in biljartcentrum De Griffi oen beloofde hij een rondje, wanneer hij zou missen. Maar Vlaardlngseeerste ;burger miste niet, hij maak te een fraaie car aim bole. Niettemin gaf Van Lier toch een rondje en hij stal daar mee de harten van de aan wezige ouderen. „Wij zijn weer toe aan het negende ouderentoemooi en wij zien reikhalzend uit naar het volgende", aldus voorzit ter Aat Stouthandel van bil jartvereniging 't Oosten, die het toernooi sinds haar 50-ja- rig jubileum organiseert. Dit jaar doen zestien teams mee, imet als nieuweling een team van De Pijl uit Naaldwijk. De overige deelnemende teams zijn De Windmolens, Stricklede, Woudhoek en De Kromme Keu uit Schiedam; Emma, Marnix en 't Oosten uit VIaardingen; De Vliet en De Vloot uit Maassluis; D.C. Rozenburg uit Rozenburg; 's Gravenzande uit 's Graven- zande en De Sluis uit Hoog vliet Het ouderentoernooi neemt eenentwintig dinsda gen in beslag. Telkens spelen vier teams van acht oude ren. De finale is op 29 maart 1988. Het winnende team wacht een wisselbokaalter beschikking gesteld door het district Nieuwe Waterweg Noord van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond. Vo rig jaar won Emma A uit Vlaardingen de bokaal. Bad Groenoord onderdeel van congrescentrum Dat bad zou dan in particulie re handen moeten overgegaan en zou klanten van het drie kilo meter verder liggende Rotter damse zwembad West kunnen overnemen. Bad West, dat enige tijd geleden door brand werd verwoest, zal waarschijnlijk niet worden herbouwd. De Schiedamse wethouder heeft nog geen zicht op het eventueel slagen van zijn pogin gen om gegadigden voor de ex ploitatie en overkapping van bad Groenoord te vinden. Het is de bedoeling dat het bad wordt omgetoverd in een soort con grescentrum waar het overdek te bad onderdeel van zal moe ten uitmaken. Een eerdere poging van Haf kamp om geldschieters te vin den leidde anderhalf jaar gele den schipbreuk. Toen de onder handelingen al in een vergevor derd stadium waren, kwam Hafkamp er achter dat zijn geldschieter, een vanuit Enge land opererende Nederlandse zakenman, niet 'helemaal zui ver op de graat' was en dat ook een zogeheten concurrentiebe ding speelde. Hafkamp verbrak alle verde re contacten. Over de groep bouwers/Investeerders waar mee hij nu onderhandelt, wil hij niets kwijt. Hafkamp ziet wel mogelijkhe den voor het Schiedamse "bad nieuwe stijl'. „Groenoord ligt best wel ideaal, ook voor Rotter damse zwemmers, aldus Haf kamp. „Ik weet dat Rotterdam daar aan denkt. Ze hebben er al over gesproken." Rotterdam rekent op over dekking van Bad Groenoord. In een ambtelijk advies aan het college van burgemeester èn wethouders van Rotterdam wordt herbouw van Bad West afgeraden. De verzekering heeft inmiddels het bedrag bekend gemaakt dat zij wil uitkeren. Dit ligt in ieder geval boven de 12,5 miljoen gulden, de helft van de oorspronkelijke waarde van het bad. Bad West brandde in mei dit jaar nagenoeg af nadat bij dak werkzaamheden een gasfles was ontploft en het dak in brand was gevlogen. Zestig leerlingen en het personeel kon den net op tijd het bad ontvluch ten. Niemand raakte gewond. Van het zwembad bleef weinig over. De machines in de kelder bleven voor een groot deel ge spaard. Meteen na de brand kwam een onderzoek op gang naar de waarde van de resten van het bad. Gesteld werd dat 12,5 mil joen als 'breekpunt' werd aange houden. Als er meer was gered, zou herbouw worden overwo gen. Eind vorige week maakte de verzekeringsmaatschappij het bedrag bekend dat ze wil uitkeren. - „Op ambtelijk niveau isdit aanbodaanvaard," zegt direc teur H. Aalberts van de ge meentelijke dienst Recreatie- en Wijkaccommodaties. „Meteen wordt echter geadviseerd om af te zien van herbouw." De gemeente erkent dat er een tekort aan zwemwater ont staat in de omtrek van Zwem bad West, maar Rotterdam wijst naar Bad Groenoord in Schiedam. j SCHIEDAM —r Bij het auto- schadebedrijf Woermeijer Car Care BV aan de Nieuwe Ma- thenesserstraat te Schiedam zijn diverse spulfëifont vreemd. Daartoe behoren ge reedschap, autoradio's en cas settedecks, eem mobllifoon en een Mercedes 500 SE. Erzijn geen sporen van braak gevonden zodat men: waarschijnlijk is binnen kun nen komen met eèn valse sleu-, tel of door zich In te laten, slui ten. Vanbinnenuit is het hangslot van een schuifdeur geforceerd om met de auto en de spullen naar buiten te kun nen gaan. ROTTERDAM Twaalf be woners uit de Walravenstraat en de Pantserstraat in de Rot terdamse wijk Hillesluis stap pen naar de rechter om van hun particuliere huisbaas on derhoud aan hun woningen af jte dwingen. Ook zijn zij om die 'reden een huurinhoudingsactie gestart. De actie wordt ge steund door de bewonersórga- hlsatie in de wijk. Volgens Wim Goedvolk van de bewonersorganisatie is de toestand van de huizen ex treem slecht. „Vergeleken met deze huisbaas is Fennis nog heilig.. Hij doet niets aan on derhoud. Veel bewoners zijn het moe geworden en velen zijn daarom maar verhuisd. Sommigen waren gedwongen hals over kop te vertrekken vanwege gaten in het dak." Henri Noorlander van de buurtwinkel in de Slaghek- buurt: „De man is niet aan spreekbaar. Hij verhuist steeds. Als we hem willen be naderen blijkt dat hij zich heeft laten uitschrijven op het adres dat ons het laatst bekend was." Ookvoor Het Vrije Volk bleek de huizèneigennaar niet bereikbaar vóór commentaar. Mmt. SCHIEDAM „Pepernoten per strekkende meter," zo grapt de Schiedamse echte bakker Aad Scholtes over de lekkernij die hij rond deze tijd begint te maken. Het strooi- goed van Zwarte Piet wordt door hem gemaakt volgens een familierecept. Dat betekent ho ning, suiker, roggebloem, krui den en bakpoeder bij elkaar. Aad Scholtes bakte de peper noten vroeger eveneens voor zijn broer Wim, die in Vlaar dingen ook een echte bakkers winkel runt. Nu doet die dat zelf. Volgons datzelfde recept. „Eerst," verklapt Aad, „wor den de honing en de suiker ge kookt. Dan gaat de roggebloem erbij en blijft het mengsel ver volgens een dag liggen. Daar na komen de kruiden, te weten anijs- en taaikruiden, en de bakpoeder erbij. Dat geheel wordt in pillen uitgerold, zeg maar lange slierten. Aan de strekkende meter, noem ik dat weieens. En met een mes wor den daarvan af de stukjes ge sneden waarvan de pepernoten worden gebakken." Voordat dat gebeurt, wordt het geheel met bloem bestoven en het gaat 'op de plaat'. Tij dens het bakken rijst het deeg nog en zo komen de stukjes te gen elkaar gedrukt tot hun ra re vormen. Omdat er olie over gedaan is zijn ze vervolgens zonder al te veel problemen van elkaar af te halen. „Daar gebruik ik een soort pindaolie voor, de beste die er is," aldus Aad Scholtes. „Die olie gebruik ik ook voor de oliebollen. Die ga ik overigens een dezer dagen weer bakken." Per week, want de tijd is weer aangebroken, bakt de .echte bakker dertig kilo peper noten. Tot en met Sinterklaas. Dan Is het abrupt over. „Die pepernoten, daarmee begin ik in het najaar, als het koud gaat worden. Ik ben ze nu drie weken ai aan het bakken. Maar vorig jaar, bijvoorbeeld, begon ik veel later. Toen was het langer warm." Aad Scholtes maakt niet al leen, zijn pepemoten en olie bollen zelf, ook de taai-taai is van eigen hand. Hij heeft er zelfs een huisje van gemaakt. Dat houdt het werk leuk. SCHIEDAM. Zonnen in Schiedam kanKZelfs gratis.- Zwembad Zuid biedt tijdens de herfstva kantie (18 tot en met 24 ok tober) de .mogelijkheid zonder kosten gebruik te maken van de zonneweide. Die biedt plaats aan zes personen. Op zachte lig bedden kunnen de zonne baders bij toerbeurt te recht. Het lichaam wordt zo niet alleen bruin, maar i rust vooral uit „Met de na gebootste zonnestralen wordt onder meer ook de bloedcirculatie bevorderd, is er een rustige en harmo nische hartactiviteit en ontstaat normalisering van de bloedsuikerspie- gel," aldus de leiding van het zwembad. SCHIEDAM Een ongeveer 25-jarige man heeft uit de kas- se van de Marskramer aan de Hoogstraat geld meegenomen. Hij had dat van een 18-jarige verkoopster geëist. De man kwam dinsdagmid dag tegen sluitingstijd binnen en eiste het geld uit de kassa. Dat deed hij meerdere malen omdat het niet direct gegeven werd. Uiteindelijk haalde hij een op een vuurwapen gelij kend voorwerp tevoorschijn waarna het geld wel werd ge geven. De man ging er met 1.070 gulden vandoor, al het aanwe zige papieren geld. De politie heeft een redelijk signalement van de man omdat de poging zijn gezicht met een muts te bedekken niet helemaal is ge lukt. SCHIEDAM De politie Die botste'wéér'óp een' auto daar voor.' Na hét ongeluk ging de Arnhemmer er als een haas •vandoor. Uit onderzoek is gebleken dat op de aanhanger een gesto len hogedrukspuit ter waarde van 60.000 gulden stond. Die was ontvreemd bij een bedrijf aan de James Wattweg in Vlaardingen. Het ongeluk op de rijksweg volgde op een andere ketting botsing. Die was ontstaan toen er een aandrijfas van een vrachtwagen was gevallen. Het verkeer ondervonddie avond urenlang vertraging. SCHIEDAM Mevrouw A. van Gils uit Schiedam heeft de prijsvraag gewonnen van de werkgroep Vrouwen van de hele wereld van de stichting Schiedamnse Vrouwenemanci patie Organisatie (SVO). Zij raadde het bedrag dat een Fi lippijnse fabrieksarbeidster per dag verdient in de sigaret tenindustrie goed. Dat was 35 pesos, omgerekend ƒ3,50 per dag. De prijsvraag is kort gele den gehouden tijdens een open dag in het vrouwenontmoe- tingscentrum Barrika. De prijs, een boekenbon ter waar de van twintig gulden, is al op gestuurd. SCHIEDAM VLAARDIN GEN De Bondsspaarbank Scbiédam-Vlaardingen zal dit jaar vermoedelijk afsluiten met een ontsparing van 10 12 miljoen gulden. „Met het spa ren gaat het gigantisch slecht," zegt directeur K. van de Geest. „Er is de afgelopen maanden veel geld wegge haald. Maar dat geldt niet al leen voor ónze bank. De Rabo bank bijvoorbeeld verwacht in Nederland een ontsparing van 2 miljard gulden. Onze bijpro- dukten, zoals verzekèringen en hypotheken lópen daarentegen heel goed. En het reisgebeuren groeit; daar mogen wij niet over mopperen." De reden waarom spaarders hun geld terugtrekken houdt verband met de aangekondig de strengere controle op ren te-inkomsten. Volgens Van de Geest, zien veel spaarders ech ter hét 'generaal pardon' 'over het hoofd.'. Wie voor het eind van het jaar verzwegen rente inkomsten over de afgelopen vijf jaar opgeeft, wordt niet be boet. Er wordt dan een norma le aanslag met de normale vrijstelling opgelegd. Overi gens verwacht Van de Geest, dat het terugtrekken van spaargelden een incident is en beperkt zal blijven tot dit jaar. Evenals voorgaande jaren besteedt de Bondsspaarbank volgende week weer uitgebreid aandacht aan wereldspaardag, een dag die 63 jaar geleden tij dens een congres, in Wenen werd ingesteld. Dinsdag 20 ok tober krijgt Iedere bezoeker een kopje koffie, de spaarbank kalender (met tekeningen van Betty Spijker) ligt klaar, kin deren worden geschminkt en een team van bloemenmeisjes bezoekt de kinderafdelingen van de ziekenhuizen in Schie dam en Vlaardingen alsmede enkele jubilarissen en jarigen in verzorgingstehuizen. In de week van 19 tot en met 23 okto ber kan tevens een speciale toprekening geopend worden met een looptijd van één jaar en een rente van S3/, percent. Na de fusie tussen de bonds spaarbanken Schiedam en Vlaardingen, uitbreiding van het personeelsbestand en de opening van een nieuw filiaal in de Vlaardingse Westwijk resteert thans de vorming van een nieuwe directie en uitbrei ding van de kantoorruimte. Van de Geest: „Wij hebben het afgelopen jaar onze krachten aan de fusie gewijd. Nu is de Raad van Commissarissen be zig twee nieuwe directeuren te zoeken. Wij krijgen een direc tieteam met één algemeen en twee districtsdirecteuren. De verkoopdistricten Schiedam en Vlaardingen blijven op deze, manier hun eigen verantwoor delijkheid houden. Aan een nieuw hoofdkantoor hebben wij nog weinig aandacht kunnen besteden. Ik had het hét liefst eergisteren klaargehad, want wij barsten aan de Lange Nieuwstraat (Schiedam) en de Schiedamseweg (Vlaardingen) uit onze voegen." Wanneer het nieuwe hoofd kantoor in gebruik is genomen, wordt begonnen met een ver bouwing van het districtskan toor aan de Schiedamseweg in Vlaardingen. De begane grond wordt evenals in de andere kantoren ingericht als één gro te verkoopruimte. Van de Geest: „Wij blijven constant in vesteren en uitbreiden, zoals wij de afgelopen Jaren hebben gedaan." Nieuwe kantoren bo ven het huidige aantal van zes tien in beide steden, verwacht Van de Geest niet te openen: „Ik denk wel, dat wij vol zit ten." Ook het personeelsbe stand is op peil, sinds het afge lopen jaar twintig personeels leden in dienst zijn genomen. Als er geen kink In de kabel komt, gaan de oortjes op vrijdag 30, oktober open; Deze maand wordt de laatste hand gelegd aan de - veelbesproken op- en afrit van rijksweg 19 bij de Mr. L.A Kesper-- weg, die in de wandeling 'oortjes' worden genoemd. Na eindeloos touwtrekken tussen de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en rijkswaterstaat en een flinke vertraging doordat het weglichaam langer verzaktedan verwacht, kunnen vanaf volgende maand ein delijk automobilisten van de nieuwe verbinding gebruik maken De oortjes bestaan uit een afrit In zuidelijke richting (aan de Vlaardingse kant) en een oprit in noordelijke richting (aan de Schiedamse kant). Op de foto's de laatste loodjes met het plaat sen van de nog afgeplakte richtingaanwijzers. (Foto Arie Waoe- naar) K SCHIEDAM Het drinkwater bedrijf van Rotterdam, waar van onder meer Schiedam wa ter betrekt, heeft te laat een bereidverklaring getekend voor onvoorwaardelijke levering van drinkwater aan andere Zuid hollandse gemeenten. Ook de drinkwaterieidingbedrijven van Den Haag en de provincie Zuid-Holland hebben dat te laat gedaan. Dat wordt althans gesteld door drie andere bedrijven, te weten de NV Drinkwaterleiding in de Alblasserwaard en de Vljfheer- enlandën, de NV Regionaal Energiebedrijf Dordrecht en :c.j het gemeentelijk Waterleiding? bedrijf in Vlanen. Deze drie on-.v dernemingen willen ook niet .'2 opgaan in de drie bedrijven diet de provincie ai voor ogen 00; heeft. 9 De drie protesterende waterlei dingbedrijven hebben inmid- - dels een eigen organisatie In - het leven geroepen: de NV AltF Dit zou dan de vierde organisa-' tie moeten worden naast de 'Ft drie grote genoemde provin-0""' ciale drinkwaterbedrijven. botsing veróorzaaktëop Rijï weg 20,. nabij deaf slag. Schie dam. "DièFmaft'wórdfhu gè-j 1 zÓcht^Hét'ïsëén,3ÓrJarige'Arn4 j man, met zijn. auto ;en aémhan- j en»*1S'„"a avl»-aH„nr 'trurnm mat - SCHIEDAM Een marktdag over vraag en aanbod In de geestelijke gezondheidszorg wordt op donderdag 15 okto ber in het Novotel in Schiedam gehouden. De marktdag is on derdeel van het project 'Be- handeling jh onderhandeling' van dé.stlchting Regionale in- stelling voor. de, Geestelijke Ge- ,zpndheidszfifg;(R)GG). 's. Avonds wórdt gepraat over.de FjOfljankaiyK positie van de con- surnent^..„i ^Het'ipödagpfbgramrna is al- leën.voorjgenodigden. Vijf 'groepen praten dan over voor stellen, dié zij de afgelopen maanden hebben ontwikkeld, om de relatie tussen consu ment en aanbieder van geeste lijke gezondheidszorg (de ter men zijn afkomstig van het RIGG, red) fe verbeteren. Het middagprogramma wordt afge sloten met een borrel en buf fet. Tijdens de openbare avondbij eenkomst staat de stelling ter discussie: afhankelijkheid van de geestelijke gezondheidszorg maakt gelijkwaardigheid In de relatie consument en aanbie der van zorg onmogelijk. Achter.de forumtafel zitten J.J. van Ewijk (patiënten belangen vereniging Schiedam), me- vrouw, d. W.svan Leeuwen-Kulj- pers (familiebewonersraad- Driemaasstede), mevrouw H Roubos (werkgroep opvang sexuéel geweld),-J. Boers (Ano nieme Alcoholisten), D.J. van Buren (algemeen directeur St. Joris Gasthuis), mevrouw l.M. Schenk (psychologe dagcen trum St. Joris), mevrouw J. van Poelje (Schieiandzlekenhuis) en J. den Hariogh (RIAGG). Voor zitter is de Vlaardingse huis arts H.A. Staring. De forumdiscussie begint om 20 uur in het Novotel, Hargal- aan 2 te Schiedam. Zaal open 19 uur. SCHIEDAM Het jongeren koor St. Jan de Doper bestaat twintig jaar. Dat wordt 18 okto ber gevierd in de St. Jan de Doperkerk aan de Mgr. No- lenslaan te Schiedam. Het feest begint 's. morgens elf uur. Het koor, dat gemiddeld 45 50 leden telt, treedt niet alleen; in genoemde kerk op. Er wordt ook gezongen in tehuizen en^A andere Instellingen. Er worden»; nog leden gezocht. SCHIEDAM Ongeveer twin tig basisscholen in Schiedam sturen de komende maand kin deren uit de eerste vier groe pen naar het Beatrixpark. Dat gebeurt onder het motto De boswachter wijst de weg. Oudere groepen van deze scholen zijn aan de hand van schriftelijke handleiding al eens langs de natuurpaden in het park geweest. Maar omdat de Kleinere kinderen niet of nog -• niet goed kunnen lezen kwa men die er zelden. De Schiedamse schoolbioloog Roe! van Raalj heeft dat pro blemen nu ondervangen door In de nieuwe heemtuin in het park twintig houten boswach- ters met opdrachten neer te zetten. De bedoeling is wel dat de meesters en juffen, dan wel ouders helpen bij de tocht. SCHIEDAM Surinaams ko ken, maar ook Turks, Portu gees en Spaans koken kan ge leerd worden in buurtcentrum Trefpunt-Oost aan de Celslus- straat 2 te Schiedam. Dat ge beurt op vier donderdagmid dagen. De eerste is mórgen al. Van half twee tót drie uur wordt verteld hoe er Surinaams ge-, 4 kookt kan worden. Op de daar op volgende donderdagen 'koj£ men de andere landen aan dë beurt. jf, De middagen zijn, voor zowel heren als damés, gratis toe- gankelijk. Een stencil van defte' maken recepten wordt dan uit-' 'gereikt. V 31.1 De herfstactiviteiten van Jeugdland starten maandag weer. Tot en met 23 oktober is er van alles te beleven. Het programma: - maandag: 10.30 film bij De Blauwe Brug, 14.00 film In 't Zuiderkwartier, 14.00 creativi teit op het Edisonplein. dinsdag: 10.00 creativiteit in Hof van Spaland, 10.15 spelcir- cuit op Frans Halsplein, 14.00 creativiteit op Hemapleln, 14.15 spelcircuit op school plein De Klinker woensdag, 10.00 creativiteit Dr. Wibautpiein, 10—.15 spelcir cuit Bachpleln, 14.00 marionet tentheater In De 4-Molens, - :V.v.r! :ï4v; 5 14.00 creativiteit op schoolpein De Klinker, 14.15 spelcircuit Edisonplein, donderdag, 10.00 creativiteit .- Wilhelminaplein, 10.15 spelcir- cult Dr. Wibautpiein, 14.00 1 creativiteit Frabriplein, vrijdag, 10.00 wandelspeurtocht Beatrixpark (inschrijven kanti- ne De Toekomst, Excelsior 20, Parkweg), 14.00 Jeugdtoneel Passage-theater. In buurtcentrum-Oost (Celsius- straat 2, Schiedam) start vrij- dagavond 19.00 uur een cur- sus Portugees. Het accent ligt op de spreekvaardigheid. In- r formatie bij 4 62 10 89.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1