'Grootste' carnavalsstad en spontaan familiefeestje Project voor meiden in No Problem van start Contrast exposeert Schledamse grafiek Veel handtekeningen tegen tapiocastof Slgarettenlnbraak Flinke uitbreiding Chloride Batterijen Kunstgrasveld na 4 Jaar klaar Brandstichter In de kraag gegrepen mmrnmmmmrnmmm Professor Van der Knaap: 'Banenmarkt ontwikkelt zich goed in Schiedam' mrnmiÈÊÊiM mm wv ws SSlsflftflf SCHIED AM/VLAARDINGEN Of er boven' de Moerdijk nu wel of niet echt carnaval gevierd kan worden, zal altijd een twistpunt blijven. „Van Schiedam maken wij in ieder geval de grootste carnavalsstad van de hele Rijnmond." Voorzittter (vorst) van dé Schiedamse caranavalsvëreniging de Rietzeilers Luud Snel laat er geen twijfel over bestaan. Hij gelooft heilig in het feest dat Bran dersgat (Schiedam in camavalstaal) op zijn kop moét zetten. De sportwereld, het bedrijfsleven, de kunst en de cultuur moeten gemobiliseerd worden om het carnaval onmisbaar te maken in Schie dam. Familiefeest Alle geledingen ,1V Alleen thuis Projectbege leidster Ma rieke Gels in het winkeltje annex atelier van No Pro blem aan de Schiedamse Havendijk. (Foto Arie Wapenaar) Echte kans HET VRIJE VOLK Schiedam - vlaardmgen MAANDAG 9 NOVEMBER 1987 r-tmm mm 6 m J In buurgemeente Buizengat (Vlaardingen) wordt het van oorsprong katholieke feest wat gerelativeerd. Niet dat de gein er minder om Is en de polon aise er minder spontaan door gehost wordt In de residentie van de Vlaardingse carnavals vereniging de Leutloggers (Zaal Triangel In de Fransen- straat) was het redelijk druk zaterdagavond om 11 minuten over tien, tijdens de verkiezing - van de Prins van dit jaar. Prins Pieter de Eerste (dé Vlaardinger Pieter van Heed en) is een goede Investering gebleken voor de Vlaardingse vereniging de Leutloggers. „Zonder hem geen goed carna val. HIJ is het waard," riep voorzitter (vorst) Adrianus P. van de Beek uit, uitleggend dat de taak'van de Prins van het voorgaande jaar nog niet is af gemaakt. „Pieter van Heeden (45) heeft zich de afgelopen re geringsperiode ontpopt als een geweldige gangmaker en een fantastisch mens. Hij is bijzon der begaan met de oudere me demens. Hij is zeer actief in de sociale werkplaats het Toele veringsbedrijf in VI aardingen, waar^ hij werkzaam is als werkmeester. En hij kent van het voetbalveld ook nog veel sporters,"zegt de vorst, die Prins, Pieter niet kan missen. Prïns^ Pieter.-: wilin zijn schaarse vrije "uurtjes hij nog weLeens 'een .voetbalwedstrijd fluiten. Hij is bevoegd scheids rechter; Prins Pieter, duidelijk 'verguld en zeer vereerd met het verzoek nogmaals de Prin- senstafover' Buizengat te zwaaien: „Én alles zonder &1- cohoL Ik kan swingen en zwie ren, feestemeja. zingen en polon aise lopen zonder enige alcoho- llsche;versnapering. Dat hoeft voor mij niet. Dat is echt een van mijn favoriete-leuzen: Je kunt ook een feessie bouwen zonderdaarvoor iets te drin kend dat gebrouwen is. Snap- pie." In de Vlaardingse feestzaal waar/het veel leek op een ge zellig familiefeest waar ieder een iedereen kende, - werden SCHIEDAM „In de ge meente Schiedam kan ih de toekomst een positieve werk gelegenheidsontwikkeling ver wacht worden." Deze stelling zal'tijdens de traditionele be- drijvenmiddagvan het ge meentebestuur van Schiedam verdedigd worden door prof dr GA. van der Knaap van de Rotterdamse Erasmus Univer siteit De professor geeft die mid dag om 16.30 uur een toelich ting op het rapport De middel grote steden. Het is dit rapport waarin staat vermeld dat Schiedam een vruchtbare toe komst tegemoet gaat wat werk betreft. De traditionele bedrijven- middag wordt gehouden op donderdag 19 november van 16.30 tot 18.30 uur ln het Kla verstede l-gebouw van de Ne derlandse Aardolie Maat schappij aan de De Brauwweg in Schiedam. Tijdens deze middag kunnen vertegenwoor digers van het Schledamse be drijfleven kennis maken met het gemeentebestuur en ver schil'ende vertegenwoordigers van de meeste gemeentelijke diensten en afdelingen. Tijdens de bedrij venmiddag zullen er kramen staan van: de Brandweer, de Politie, Openba re Nutsbedrijven, Bureau Voorlichting, Gemeentewer ken, VW Schiedam, Afdeling Economische Aangelegenhe den, het Gewestelijke Arbeids bureau, de Dienst Centraal Mi lieubeheer Rijnmond, het De partement Schiedam van de Maatschappij voor Nijverheid eja Handel en de Bedrijfe Ge meenschap Schiemond. V: 'telkens spontaan polonaises in gezet; De muzikanten van de Bredase boerenkapel D'Alfes voelden precies aan wanneer er wat gespeeld moest worden. De dansmariekes en de senaat liepen eerst nog deftig in. vol ordnaat rond. Maar na de ver kiezing stortten ook zij zich in het dansgedrang, samen met de gastvereniging de Leute- laars uit Hoogvliet. „Dit wordt weer een druk jaar. Wij gaan door met langs de bejaardenhulzen en dien stencentra te trekken tijdens de caranvalsweek. Verder gaan we uiteraard weer fees ten in het Zonnehuys. Dat was een doorslaand succes vorig jaar, dus dat wordt geprolon geerd," vertelt Prins Pieter de Eerste, die in feite ln het Holy- ziekenhuis had moeten liggen. Hij stelde een operatie aan zijn lies (Hesbreuk) uit tot na de verkiezing. „Ik ben erg blij," zei htj over de prolongatie van zijn titel. De Schiedamse carnavals vereniging de Rietzeilers ko zen dit jaar niet alleen voor een Prins maar ook voor een Prinses. Dit unieke gebeuren, emancipatie steekt de kop op in de carnavalsvereniging, werd bijgewoond door een paar honderd enthousiaste Schiedammers. Voor het eerst vierden de Rietzeilers het ope ningsbal ln hun nieuwe resi dentie De Blauwe Brug in Schledam-Noord aan het Bach- pleln in plaats van in Zaal Ire ne aan de Nieuwe haven in het centrum. En er waren opvallend véél vertegenwoordigers uit alle Schiedamse geledingen aanwe zig. Een bekende directeur van een grote spaarbank was er. Velen uit de sportwereld- Zelfs poUtici Heten hun neus zien. Het kunstwereldje was onder andere door de aanwezigheid van de gehele famUie Sjef en Ane Henderlckx goed verte genwoordigd. Sjef maakte, uniek voor hem maar ook voor de carnavalsvereniging, de raamposter voor de Schiedam- De Schiedam se Prirn Car naval Frans de Tweede (Frans van Krugten, links met snor) presenteert echtgenote Catarina als de eerste ech te Prinses Carnaval van de Schiedam se vereniging de Rietzei lers. be drijfsleven, verenigingsle ven, sport, kunst en cul tuur bundelen via het carna val." De Vlaardin ger Pieter van Heeden viel voor de tweede keer de eer te beurt om voor de Vlaar dingse vereni ging de Leut loggers op te treden als Prins Carna val Pieter de Eerste. „Een grote eer," vindt Prins Pieter, die hier acte de présence geeft mét twee dansma riekes. (Fo to's Arie Wa penaar) se grappenmakers. Er waren zelfs gemeente.-ambtenaren met vrouwen of vriendinnen in de ..grote zaal om de spUnter- nieuwe Prins Frans de Tweede en zijn gemalin Prinses Cata rina in te halen. Frans van Krugten, evenals zijn vrouw Catarina binnenge haald in een stikdonkere zaal onder de muziek van de Engel se tv-serie de Wrekers, is geen onbekende in Schiedam. Hij zit in het bestuur van het Neder landse Departement van Han del en Nijverheid van Schie dam, is actief binnen de ser viceclub de Lions. Hij zit in het kot mm I Ipllglili p mJm,/''**' mi O bestuur en voetbalt zelf nog bij de Zaal Voetbal - Vereniging Groenoord, is pupillenleider bij PPSC, lid van de tennisvereni ging KSV en lid van de bewo nersclub Kethel Oost. In het dagelijks leven Is hij directeur van het offshore bedrijf'Nico- verkén. Uit alle groeperingen, 'clubs of verenigingen had Frans fans meegenomen. „Tja, Frans vond het zo'n eer öm Prins Carnaval te worden. Maar ik dacht even; Wat, nu zie ik hem helemtól nooit meer. Zit ik weer elke avond alleen thuis. Dus ik vroeg: Heb ben jullie voor mij geen bij baantje? Het resultaat ken jë," lacht echtgenote en de eerste echte Prinses Carnaval van Schiedam Catarina. „Samen gaan we ertegenaan," vertelt Frans. Hij ziet er heel jong uit, blakend van gezondheid en barstend van energie, evenals zijn vrouw. Hij is 41 en zij 37 jaar. Zij hebben twee kinderen. Prins Frans de Tweede (de Schiedammer Frans van Rijs- bergen was ooit Prins Frans dé Eerste) heeft er zin in: „Ik ■kwam in contact met de Riet zeilers door de Zaal Voetbal Vereniging Groenoord. Vorig jaar maakten wij voor die op tocht een opgetuigde wagen. Op de wagen voetbalden spor ters van ons een symbolische vredesvoetbalwedstrijd tussen Reagan en Gorbatsjov. Op de Grqte Markt lieten we nog zes vredesduiven los. Drie voor Moskou en drie voor Washing ton. Wat dat allemaal teweeg heeft gebracht.." Prins Frans de Tweede: „Het meedoen aan die optocht kwam tot stand omdat wij ge sponsord werden door Schie damse bedrijven. Want al met al kan het nog wel wat gaan kosten, die deelname. Die sponsoring, dat vind ikprach-: tig,'die. samenwerking vooral. En daar ga ik aan werken. Het Schiedamse bedrijfsleven,, de sportwereld, de kunst- en cul- tuurscenè; daar wil ik door middel.'van de Rietzeilers één -'van maken. -Endaa .met zijn allen een:gigantische lange en mooie Brandersgatse omloop "ï^fpcfitj^ïganiséréh^;: Na de verkiezing om elf. mi nuten over elf doken Prins en Prinses in de «-drukte en het» dansgewoel. Het was heet in de grote zaal. De Bredase bóeren- kapel Keutelaars en de Schie damse groep De 'Pullekes speelden de 'sterren van de he mel. Ambtenaren, bankdirec teuren, zakenlui, politici en kunstenaars zetten vergezeld, van leden van de Rietzeilers samen him eerste schuchtere stappen op de dansvloer. „Want die koppeling tussen be drijfsleven en al het andere zal er kómen," verzekerde Prins Frans de Tweede tot slot nog' even. SCHIEDAM Alle werklo ze Schledamse meiden tussen de 16 en 23 jaar die weinig .voortgezet onderwijs hebbe gehad, kunnen vanaf vandaag in Schiedam Zuid net even dat extra duwtje In de rug krijgen. Werkloze meisjes kunnen aan de Havendljk te recht bij het meidenproject No Problem. No Problem is een leer- en werkproject voor meisjes, die langer dan een half jaar zonder werk thuis zitten en die absoluut niet meer dan mavo 4 aan onder wijs hebben genoten. Bij het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) staan er alleen al van die groep zo'n 260 Schiedamse meiden geregistreerd. „Maar <je eerUjkheid ge biedt te zeggen, dat het echt het topje van een Ijsberg is," meent projectbegeleidster Marieke Gels pessimistisch. „Want veel buitenlandse meisjes en ook vele Neder landsen geven zichzelf niet eens op bij het GAB. Zij zitten thuis, helpen moeder of pas een op jongere broertjes en zusjes. Dat cijfer Is dus veel te geflatteerd. Het echte getal Ugt veel hoger. Dat weten we zeker, omdat we voor deze cursussen al heel snel en ei genlijk 'van uit het niets' aan meldingen kregen. Ze komen overal vandaan." Vandaag beginnen in het voormalige naaiatelier No problem drie cursussen: zelf ktedlng maken, sieraden ma ken en uiterlijke verzorging. Twee jaar geleden startte, on der de bezielende leiding van de Schiedamse Anneke Be cker ln het voormalige huis en winkel van een melkboer, een naaiatelier. Wethouder Hafkamp toen dit opende het leer- en werkateller. De Ge meentelijke Sociale Dienst en de Stichting Sociaal Cultureel Werk Schledam-Zuld (in op richting) stonden garant voor het project. De subsidie was op 1 maart dit jaar afgelopen. Dit keer'worden alle kosten gedragen door de Gemeente lijke Sociale Dienst. Het pro ject is tot en met eind 1988 ge waarborgd. „Het idee achter dit uitge breide naaiatelier is om de doelgroep te motiveren hun niet afgemaakte opleiding alsnog af te maken. Hier le ren ze spelenderwijs weer le ren. Want dat moeten die meisjes vaak weer helemaal opnieuw oppakken. En wen nen aan bepaalde tijden, en het feit dat je moef komen," legt Marieke Gels uit. „Het zijn leuke instapcursussen," vindt zij over de lessen, die door bevoegde leerkrachten worden gegeven: „Kijk, vast betaald werk kunnen we niet bieden. En dat naaiproject was vreselijk leuk, maar te beperkt. Wij willen de meisjes een echte kans op vervolg onderwijs bieden of op een echte baan," zegt Marieke Gels. Zij was vorige week nog hard bezig in het pandje. De winkel wordt bij het atelier getrokken. „We kunfieri werk in het vooruitzicht stellen. Vooral nadat we begin volgend jaar de 'echte' leercursussen gaan beginnen. Dan komt er een cursus kennismaken met de computer bij, lessen publici teit en reclametekenen en ty pen. Maar, en dat is heel be langrijk, wij doen het rustig aan. Daarom beginnen we ook met die 'funcurssussen'; zon der dat ze het merken leren ze veel op een fijne en gemak kelijke manier," vindt Marie ke. Zij doelt daarbij op de nieu we cursussen, waarbij die over uiterlijke verzorging op valt. „Ja, uiterlijke verzor ging. Daar zullen de meisjes van genieten, weet lk zeker. Wat is er nu fijner dan te le ren wat je met jezelf, met je haar en met make up kunt doen. Resultaat van dit soort cursussen is dat de dames zich bewust worden van zich zelf. De onzekerheid over een pukkeltje of een puistje, of haar dat maar niet goed wil zitten, valt weg. Je leert na melijk wat je daar aan kan veranderen. En wanneer je haar goed zit, om het even po pulair te zeggen, voel je je toch stukken zelfverzekerder, nietwaar. Dus hiermee helpen we de jonge vrouwen om zich voor te bereiden op sollicita ties en zo." Alle cursussen zijn gratis. De gemaakte produkten wor den verkocht ln het winkeltje van No Problem. Voor meer informatie kunnen belangstel lenden langskomen aan de Havendijk 174b te Schiédam- Zuld of bellen naar telefoon 4260887, vragen naar Marieke Gels. No Problem is open op dinsdag- en donderdagmor gen van 9.00 tot 13.00 uur en op de maandag-, woensdag en donderdagmiddag van 13.00 tot 16.30 uur. Propaganda voor de grafiek staat voorop bij de tentoonstel— - ling van Contrast in de Vlaardingse Stadsgehoorzaal. (Foto*^ Arie Wapenaar) Door MARJO PEPPELAAR VLAARDINGEN ln het Gale rie-Theatercafé In het Stadsge hoorzaalcomplex aan de Schie dam seweg exposeert deze maand de groep Contrast. De ze Rotterdamse groep bestaat uit Leo van Vugt, Rob Kooman, Joop Brans en Lili Corver. Contrast wil door middel van gezamenlijke exposities de grafiek propageren. Dat Is ech ter het enige wat de groep bindt. De leden van Contrast hebben ieder hun eigen stijl en werkwijze. Ze werken ieder in een eigen atelier met hun eigen pers. Maar zowel wat betreft stijl als inhoud vertonen hun etsen grote verschillen. Van Rob Kooman zijn in Galerie/Theatercafé kleuretsen te zien, die geïnspireerd zijn door de Italiaanse renessance. Deze etsen vertonen sterk ge- styleerde portretten die en profiel zijn afgebeeld. Door de lange nekken en de hoge, ge heven voorhoofden krijgen de ze portretten een trots, verhe- v- ,'ms ven karakter. De profielen heb ben een strakke belijning, waarbij alie details zijn wegge laten. Vee! minder strak zijn de etsen - van Leo van Vugt, die voorna- melijk stillevens tot onderwerp hebben, als een labyrinth of een simpele doos met bollen. Het perspectief speelt in deze etsen een belangrijke rol. Door Esscher-achtige vertekeningen hierin wordt de toeschouwer op het verkeerde been gezet. Alle lijnen lopen in deze stille- vens parallel en niets naar één punt in de horizon toe. Hier- door krijgen de etsen een mys- -T terleuze sfeer. Contrast, vier Rotterdamse 'JU grafici tot en met 28 novem ber in Galerie/Theatercafé van hef Stadsgehoorzaalcom--.. plex, Schiedamseweg 51, =f f Vlaardingen. Open maandag r ;1 t/m vrijdag van 10 tot 17 uur, zaterdag van 12 tot 17 uur en voor en na voorstellingen in het complex. HOEK VAN HOLLAND De Verëniging Gezond en Veilig Hoek van Holland heeft tot nu toe honderden handtekeningen verzameld in een actie tegen het stof van het tapiocameel, dat met grote regelmaat neer daalt over Hoek van Holland, i Gezond en Veilig Hoek van Hólland Is van mening dat die .overlast ontoelaatbaar is en wil 'dat kenbaar maken aan de mi nister van Milieu, Ed Nijpels. Volgens de Hoekse milieuver eniging is alleen een brief niet voldoende. Zij wil daar een groot aantal handtekeningen bijvoegen. De bereidheid te te kenen is bijzonder groot, aldus de vereniging. In enkele wijken worden de lijsten huis-aan-huis aangeboden. Lijsten liggen ook bij de Wereldwinkel, de apo theek, de bibliotheek en bij de plaatselijke'fysiotherapeuten. Op 9 november' zal'de brief met dë handtekeninglijsten worden verzonden. .VLAARDINGEN Sloffen si garetten ter waarde van 600 :gulden-zijnontvreemd uiteen benzinestation aan de Delta weg in Vlaardingen. Om binnen te komen vernielden de inbre kers een ruit van de deur van de winkel bij de pomp. Van een parkeerterrein aan de Torenvalklaan'ls een personen auto ter waarde van 40.000 gulden ontvreemd. Het betreft een witte Ford Sierra met het kenteken PB-59-XL. VLAARDINGEN Chioride Batterijen BV gaat haar vesti ging aan de Produktiestraat in Vlaardingen met 350 vlerkante meter uitbreiden. Wanneer de nieuwe ruimte naar verwach ting in het eerste kwartaal van volgend jaar klaar is, zal de fa bricage van de batterijcontai ners naar de hoofdvestiging worden overgebracht. De con tainers worden nu in een pand gemaakt, dat op nog geen 500 meter van de hoofdvestiging staat. Voormalig directeur A. van Dorp slaat dinsdag 10 no vember de eerste paal voor de bedrljfsultbreiding. sïoo' MAASSLUIS Burgemeester J. van Es stett zaterdag 14 no vember om vier uur het kunst grasveld van de Maassluis© hockeyvereniglng Evergreen in gebruik. De Maassiuise vereni ging heeft bijna vier jaar ge werkt aan de tot standkomfng van het kunstgrasveid- Zelf heeft zij 130.000 gulden gesto ken In het veld. Dat geld is door middel van allerlei acties bijeengebracht. Het nieuwe veld van Evergreen is een zogeheten zandinge- strooid kunstgrasveld. Als bij zonderheid heeft het, dat de ondergrond niet bestaat uit verschillende soorten lavas teen. Voor de fundering is ge bruik gemaakt van een meng sel van zand en toeslagstoffen. Hierdoor wordt het schokdem- pend vermogen van het veld, bevorderd. Lavasteen wordt -3. door het gebruik steeds harder., en kan daardoor na verloop van tijd belastend werken voor met name enkel- en kniege wrichten. Op 8 juli van dit jaar werd met de aanleg van het veld op het sportcomplex aan de Albert Schweitzerdreef begonnen. Op 22 oktober leverde de aanne mer het op. Na de officiële ingebruikstelling wordt een openingswedstrijd gespeeld (aanvang 16.45 uur). - Om zes uur is er een zogehe- ten clinic voor de jeugd van Evergreen, 's Avonds om acht uur spelen het bestuur van Evergrëen en éen selectie van oud-leden tegen elkaar SCHIEDAM De veroorzaker van een smeulende gevaarlijke brand In een dilitatlevoeg in een flat aan het Bart Verhallen- plein in Schiedam op 15 sep tember jongstleden is aange houden. Een zeventien jarige Schiedammer blijkt de veroor zaker van de smeulbrand, waarbij gevaarlijke gassen vrij kwamen, en waardoor zes ge zinnen moesten worden geë vacueerd. Buurtonderzoek door de recherche en de wijk teams van Schiedams Noord wezen naar de jongeman. De jongen heeft tegenover de Officier van Justitie in Rotter dam verklaard dat hij, gewa pend met een zelfgemaakte vlammerwerper, op splnnen- jacht was. Op een voetbal op- biaaspompje prikte hij een aanmaakblokje voor de barbe cue. Dit blokje stak hij aan. Door de pomp als een blaas- baigje te gebruiken kreeg hij vlammen van vijftien centime ter lengte waarmee hij in de voeg blies. Hij wilde met de vlammenwerper spinnen ver delgen. Naar zijn zeggen viel op een bepaald moment het branden de blokje van de pomp in de voeg met de bekende gevol gen. De gezinnen mochten drie dagen niet In hun huizen sla pen. Er werd door breek-, rook- en hitte voor 36.000 gul den schade toegebracht aan de flatwoningen. De spinnen- verdelger zit nog vast.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1