Jacques van Haasteren:9Ik sta heel mijn leven op de Rug John kroes «Bi PvdA wekt wrevel bl| coalitiepartners Naakt verplicht bij Cleopatra Spoedcursus zwemmen succes In Kolpabad hülsta-tptaal Honderdste 'Ss ws SCHIEDAM Het gemeentebestuur wil parti culieren aansporen om monumenten en beeldbe palende panden in Schiedam op te knappen. Er is een speciale man op de afdeling Bouw- en woning toezicht van Gemeentewerken aangewezen als restauratie-adviseur. Voorts is een brochure ge maakt, waarin alle bestaande subsidiemogelijk heden overzichtelijk op rij zijn gezet. In totaal be schikt Schiedam jaarlijks over één miljoen gul den voor restauratie. Daarnaast zijn er fiscale voordelen en kan gemeentegarantie voor geldle ningen verkregen worden. wm. Peter van Velzen voelt zich prima thuis tussen de historische panden van Schiedam, waarvan vele binnen enke le jaren opgeknapt moeten zijn. (Foto Arie Wapenaar) mmm Jacques van Haasteren: ,J£r is heel wat veran derd in die zestig jaar." (Foto Arie Wapenaar) De groep Schiedammers, die vlak na. de oorlog optrad in de Bevrijdingsrevue. Staande tweede van rechts Jacques van Haasteren als generaal Rauter. Aan zijn linkerarm een van de twee dochters van drankenfabrikant Melchers, die meespeel den- In het midden als Hitier, de heer Van der Tom en tweede van links de toneel meester van het Passagetheater. (Reproductie Arie Wapenaar) Géén entourage, (die Koopt u later wel) wél het béste en meest komfortabele slaap- systeem dat u zich denken kunt: 2 lattenroosters, elk op eigen poten 2 x 70 br - 2 x 80 br - 2 x 90 br - 2 x 100 br, hoofd- en voeteinden verstelbaar, èlk-apart instelbaar op gewenste hardheid 12 jaar hülsta garantie Al SO /aar voorlichting over wonen en slepen j|at!e slaapkamers, èlle woonkamers Met 12 jaar garantie De zaak waar u niets vooruit hoeft te betafeih Politie Ansje op deJcast Plezierstukken Doorgaan Nieuwe methode JSSIÉII m ---- - -w |f|f|fg| 1 SWf'M HET VRIJE VOLK schiedam VRIJDAG 13 NOVEMBER 1987 e wilmeer moriiiiitëntén opknappen Steun voor V, L restauratie particuliere panden Peter van Velzen, die restau ratie-architectuur heeft gestu deerd, is bij gemeentewerken contactpersoon voor mensen, die plannen hebben om oude panden hun glorie terug te ge- jven. Hij regelt alle activiteiten pp dit terrein en wil zijn vak kennis beschikbaar stellen om Restauratiewerk te stimuleren jen begeleiden. ,Jk ben niet bij 'een architectenbbureau gaan werken, maar bij de gemeente in dienst getreden. In deze stad is er op dit specifieke terrein veel werk te doen. Ik hoop veel Schiedammers van dienst te kunnen zijn," zegt hij. In Schiedam staan honderd zestig rijksmonumenten en meer dan tweehonderd zoge naamde beeldbepalende pan den. Veel daarvan zijn volgens gemeentelijke deskundigen binnen tien jaar aan restaura-' tie toe. Voor het opknappen kunnen eigenaren gebruik ma ken van verschillende subsi dieregelingen. Ook bestaat er een Nationaal Restauratie Ponds,, dat het rijk beheert Er bestaan mogelijkheden om voorschotten te krijgen voor hoge financieringen of lenin gen tegen lage 'rente. Ook zijn er bijzoader belastingregels. Toch zijn soms de rijksregel ingen nog niet toereikend voor de particulier, die plannen voor een restauratie heeft. Het Schiedamse gemeentebestuur heeft eigen maatregelen geno men om te komen tot het op knappen van zoveel mogelijk waardevolle panden. Zo ia het mogelijk om een pand van een particulier wegens historische waarde op te nemen in het meerjarenprogramma van de gemeente voor restauratie van rijksmonumenten. Op deze wij ze kan rijkssubsidie worden verkregen. Voor beeldbepalende panden, die dus zelf niet als monument worden erkend maar waarvan men het behoud in oorspronke lijke staat wel belangrijk vindt, bestaat de mogelijkheid subsidie te ontvangen uit het fonds stadsvernieuwing. Schie dam heeft jaarlijks een a»U- joen beschikbaar voor de res tauratie van historisch waar devolle panden. De verschil lende manieren om uit de spe ciale potjes geld te krijgen staan in de brochure 'Subsidie regelingen monumenten Schie dam'. Zij is verkrijgbaar bij de afdeling Bouwen woningtoe zicht van Gemeentewerken in het Stadskantoor. De eerste exemplaren zullen worden ver spreid onder eigenaren van be schermde monumenten. Door BEN VAN HAREN SCHIEDAM Een goed bij ■kas zittende,; maar; gezelschap missende oude boer speelt oud-politieman Jacques van Haas teren in zijn jubileums tuk. - 'Een leuke vent is nooit iweg' luidt de titel van het blij- 'speL Dat is - héél wat,anders dan zestig jaar geleden.; Toen stond hij als dertienjarig jo- chie.-ïn, een vreselijk zwaar treurspel- met de oer-katholie- ke titel Triomph des Krui3es'. „De katholieke kerk had in dertijd ook op het toneelspelen een zware censuur. Mijn vader was in die jaren voorzitter van Aiberdingk Thijm en als kleine jongen maakte ik thuis dus al les mee van de vereniging. Men speelde toen alleen maar van die .verschrikkelijke dra- kenspelen, eeuwig drama's. De kerk stond geen luchtige spe len toe. i Toneel was een seri euze zaak,"vertelt Van Haas teren in zijn flat aan de Me rellaan in Maassluis. „Die tijd is gelukkig voor- verzucht hij, „De kerk met zijn strenge regels was bok de oorzaak van die vijf aar wachten na mijn debuut, "e moest persé achttien jaar |jjh om lid te kunnen worden Ivan een rooms-katholieke to neelvereniging. Ook was het verboden om dames in het ge zelschap op te nemen. Het was uitsluitend een herenclub toen en nog vele jaren daarna.' Al bladerend in zijn verza meling plakboeken komen de herinneringen naar boven bij Vain Haasteren, die inmiddels •f y -- i;'r "d l'è r.L Aiberdingk Thijm aanwezig. Zoals ik al zij was het bij ons thuis eën en al toneeL Mijn va der en moeder namen mij ook altijd mee. ook al zo'n vijfentwintig jaar optreedt als regisseur.Jk heb eigenlijk toch mijn hele leven op de planken gestaan. Op die ene uitzondering na heb ik als kind weliswaar geen rolletjes gespeeld, maar ik was wel al tijd op de toneelavonden van Singel 51 (achter Broersvest), Schiedam, 010-4267920 Soms gaf dat wel problemen, want behalve de kerk was in die jaren dertig ook de politie strenger. In Schiedam gold de regel dat kinderen 's avonds Iaat niet in feestzalen aanwe zig mochten zijn. Ik weet nog heel goed, dat Ik telkens als de politie kwam controleren het toneel op moest, achter de cou lissen, moest wachten tot de agenten vertrokken waren.' Jacques van Haasteren heeft zelf later vele jaren bij de poli tie gewerkt in Schiedam. Meerdere leden van Aiber dingk Thijm waren daar werk zaam en nog is de band niet gebroken. Nu is de 73-jarige drager van de erepenning van de Schiedamse Gemeenschap en van koninklijk goud al weer een aantal jaren gepensio neerd als districtshoofd van het Centraal Bureau voor Ri 'v- aardigheidsbewljzen in Rotter dam. In die functie heeft nij twee nieuwe gebouwen laten neerzetten, waar velen met bibberende knieën naartoe gin gen voor een rijexamen. Ver schillende leuke ontmoetingen heeft hij in die periode gehad. „Ik kan me nog herinneren hoe we Ansje van Brandenberg op de kast hebben gejaagd. Destijds kreeg je nog niet di rect na je examen te horen of je wel of niet geslaagd was. Dat duurde altijd een dag of wat. Ansje, bij wie ik in die tijd een toneelcursus volgde, kreeg bij terugkomst op het CBR 'toevallig' te horen hoe een col lega tegen mij zei: „Die vrouw mag er dan wel aardig uit zien, maar rijden kan ze niét." Ze keek geschrokken in mijn richting, maar herkende me niet als een van haar cursis ten. Diezelfde avond hen ik bij haar op les geweest en heb ik voor we begonnen haar een fo to, die ze in de zenuwen teveel afgegeven had, teruggeven. „Oh, dat was u?;Ik ben gezakt, hè?" vroeg ze direct Ik kon haar toen gelukkig vertellen, dat het niet zo was en ze haar rijbewijs tegemoet kon zien. Zo heb ik in die baan mensen ais Rob de Vries, Pierre Janssen en nog veel meer ontmoet." „Trouwens ook op de talloze cursussen, die ik heb gevolgd, ben ik bekende beroepstoneel- mensen tegen gekomen. Van Anna Blaman heb ik litera tuurles gehad en Arend Hou wer gaf me een halfjaar to neelles. Die cursussen werden georganiseerd door de Neder landse Amateur Toneel Unie (NATU). Ik herinner me ook nog heel goed hoe Kommert Klein ons vier maanden lang het tweede bedrijf van 'Scha kels' van Herman Heijermans liet spelen zonder dat we het ooit opvoerde. Ik heb in die ja ren veel van toneel geleerd.' Begon hij bij Aiberdingk Thijm in een somber drakerig, stuk, de laatste jaren heeft Van Haaster met zijn vereni ging uitsluitend kluchten en blijspelen gebracht. Bewust. „Het is niet zozeer een keuze voor ons zelf, maar hij wordt ingegeven door de wens van het publiek. Als toneelspeler, ook als amateur, ben Je ijdel; je wilt laten zien wat je kunt en hebt dus graag een leuke ploeg mensen in de zaal. Daar- om zijn we wel.verplicht om' zogenaamde plezierstukken te brengen. De mensen worden in hun dagelijkse leven al genoeg geconfronteerd met droevige z&kefa. Als zij uitgaan, willen ze dus wat vrolijks en daarom spelen wij noodgedwongen kluchten en blijspelen." Toneel heeft in het leven van Jacques van Haaster en zijn vrouw altijd een belangrijke rol gespeeld. Ze hebben elkaar ruim veertig jaar geleden niet In toneelverband leren kennen, maar wel zegt de jubilaris van Aiberdingk Thijm: „Het is heel prettig geweest, dat zij zelf ook meel heeft gespeeld en van theater hield. Daardoor heb ik al die jaren die hobby zo inten sief kunnen beoefenen. We speelden vroeger wel twee of drie stukken per jaar. In de ka tholieke Volksbond aan de Lange Haven speelden we zes avonden achtereen voor een volle zaal. Bijvoorbeeld voor de metaalbewerkersbond St, Elby, die eerst zelf een toneel club hadden welke in onze ver eniging is opgegaan. Nu is het anders en zijn we blij als we driehonderd mensen in de gro te zaal van het Passage Thea ter krijgen.' Die teruggang in belangstel ling heeft volgens Van Haaste ren alles te maken met dé komst van televisie. ,Jk kijk maar naar mezelf. Vroeger gingen wij heel vaak naar al lerlei toneelvoorstellingen en films. We hebben vooral geno ten van mannen als Ko van Dijk, bijvoorbeeld in Othello of Van de brug af gezien. Rob de Vries in het mij rillingen be zorgende, mooiste stuk dat ik ooit gezien heb, 'Er komt een vriend vanavond', Richard Flink en Paul Steenbergen. Nu zitten wij in ons eigen thuis- theater naar televisie en video te kijken," erkent hij. Wel heeft als vaste ïwoonte om naar de voorstellingen te gaan van andere Schiedamse verenigingen, die hij nadruk kelijk 'zusterverenigingen" noemt. „Vorige week zaten we: bij Intermezzo en binnenkort gaan we naar Othello. De on derlinge verhoudingen zijn al jaren goed. Ik heb zelf wel meegespeeld met UD (Utile Dulci) en met veel vreugde denk ik terug aan de Bevrij dingsrevue, waaraan spelers uit alle toneelverenigingen, maar ook dansgroepen en zangkoren meededen. Het was een prachtige gezamenlijke produktie vlak na de oorlog, waarin ik Generaal Rauter speelde." „De emotie moet een toneel speler elke keer weer goed overbrengen," stelt Jacques van Haasteren. „Ik kan op re petities daarover vaak heel vervelend doen tegen mijn spe lers en speelsters. Het is niet het uit je hoofd leren van een tekst en dan maar uitspreken. Er moet gevoel in zitten, zeg ik telkens." Het is daarom niet verwon derlijk, dat Van Haasteren zelf nog wel een,keer het verzets- stuk „De stormbal hangt uit' zou willen overspelen. „Het kan. niet, want het publiek wil het niet meer. Maar toen wé dat in 1945 speelden, konden wij er alles in kwijt. Dat is wat anders dan nu." Van Haasteren gebruikt het cliché: „Er is veel veranderd." Gezamenlijk kijken we vanuit zijn woonkamer naar een boór- platform aan Rozenburgse kant van de Nieuwe Waterweg. „De tijd dat we een keuze kon den maken' uit vei? leden is vcórblj. We hebben nv meer moeite om een stuk te zoeken, want we willen ieder van de tien spelende leden' een kans geven. Het lukt telkens weer, maar ik zou blij zijn als we een aantal nieuwe heren zouden kunnen aantrekken." Het geslacht, dat jaren gele den niet in tel was bij Alber- dingk Thijm op aanwijzing van de kerk, is nu In de meer- - derheid. Jacques van Haasterën denkt nog lang niet aan ophou den. ,Jn blijf zo lang mogelijk spelen. Net als mijn vader. Hij was 75 jaar toen hij in het zie kenhuis zijn rol in het stuk dat we gingen spelen, teruggaf. Hij is daar kort daarna gestor ven." SCHIEDAM - Vijf Jaar beeft Jacques van Haaste ren na zijn debuut moeten wachten op een vaste plaats bij zijn toneelvereni ging. Daarna echter speel de hij achter elkaar door. Morgen staat bij op de planken van hét Passage theater in waarschijnlijk zijn honderste roL Hij heeft ze niet allemaal geteld. In ieder geval zestig jaar na het begin van zijn carrtere binnen het Schiedamse amateurtoneel speelt hij de hoofdrol bij-Hét negentigja rige Aiberdingk Thijm. De voorstelling begint morgenavond om acht uur. De toegangsprijs bedraagt zeven gulden. Kaarten zijn telefonisch te reserveren onder de nummers 4701499, 4737273 en 4736450 of zater dag aan de kassa van bet theater te verkrijgen. VLAARDINGEN —.„Zwemmen leren binnen veertien dagen". Die garantie geeft de bedrijfs leiding van het Kolpabad aan ouders van kinderen, dlë aan gemeld worden voor een .spoedcursus zwemmen in de Kerstvakantie. Bedrijfsleider Adrie Troost en zijn medewer kers durven die garantie te ge ven na het grote succes van de eerste spoedcursus, die begon op 28 oktober. „Al na twee weken waren de elf jonge kinderen niet meer bang van water en zij beheer sen nu de school- en rugslag redelijk," zegt bedrijfsleider Troost van het Kolpabad. „De ouders hadden van ons de gar antie gekregen, dat hun kinde ren binnen drie weken zouden kunnen zwemmen en we zijn daar ruimschoots In geslaagd". De gemiddelde leeftijd van de leerlingen van de eerste cursus Is vijfenhalf jaar. „De jongste Is vier jaar en de oudste zeven. Alle elf zijn ze nu volledig wa- tervrfj. Ze springen van de veerplank, snorkelen en duiken ringen op. Verreweg de meeste kinderen zwemmen ook al moeiteloos baantjes in het die pe bad," meldt de bedrijfslei der. Zondag zwemmen alle kinde ren voer een brevet van de in ternationale Swimming Te achers Association (STA); Zij doen dat op verschillende af standen: honderd, driehonderd of vijfhonderd meter, afhanke lijk van de persoonlijke capaci teiten. Voor het Nederlandse A-diploma, met voor leder vas te eisen op het gebied van af stand, onderwaterzwemmen en watertrappelen, zijn zij nog niet klaar. Zes leerlingen zullen la ter deze maand hiervoor exa men afleggen. De nieuwe methode van zwem les geven aan jonge kinderen is afkomstig van mevrouw Raam, die al enkele jaren spoedcursussen propageert In de waterrijke streken Vinke- veen en Hulzen heeft zij zelf de afgelopen zes jaar grote aan tallen jonge kinderen zwem men geleerd. Ook is zij bij de eerste spoedcursus in het Kol pabad betrokken geweest. De opzet van de spoedcursus Is kinderen snel en langdurig achtereen met het water in aanraking te brengen. De cursus duurt In periode kor ter, maar In uren langer dan de gebruikelijke zwemles. Op ne gen dagen zijn de kinderen vierenhalf uur achtereen In het water bezig. In de eerste cur sus lag het aantal uren Iets la ger en werd uitsluitend op woensdag, zaterdag en zondag gezwommen. „Die zondag is voor een aantal mensen reden geweest om hun kind niet aan te melden. In de kerstvakantie hebben wij ook niet kunnen vermijden, dat er één zondag bij zit. De grote hoeveelheid lange lessen, kort na elkaar, in de kerstvakantie maakt het mogelijk voor mensen, die be zwaar hebben tegen het zwem men op zondag, hun kind dat lesje te laten overslaan," zegt Troost. De spoedcursus zwemmen in het Kolpabad kost 550 gulden. VLAARDINGEN De coalitie partners WD en CDA in Vlaar- dingen hebben gisteren geïrri teerd gereageerd op een voor stel van de Partij van de Ar beid om alvast een kleine drie ton uit te geven van een onver wachte meevaller van 880.000 gulden. Op de tweede dag van de begrotingsmarathon in Vlaardlngen meende WD-frac- tievoorzitter G.A. Neijssel, dat de tijd van het kabinet Den Uyl was teruggekeerd. „Potverte ren. Kijk, er is een meevaller. Gelijk uitdelen", noemde hij hef. Hef;CDA stelde voor om het geld voorlopig 'in de knip' te laten zitten, een standpunt dat ook wethouder Chr. van Roon (Financiën) leek aan te ■hangen, De meevaller bestaat uit een hogere uitkering uit het ge meentefonds, de belangrijkste Inkomstenbron van de ge- mëèhte. De PvdA wil een klei ne clrlè'tonbestemmën voor ónder meer onderwijs, voor stellingen in de Harmonie, aan schaf van compact-discs, Vrije Academie en'onderhoud van speelplaatsen. Drs. IJ van der Velden (PvdA): „Het geld Is er, het kan. Er Is in de verste verte geen sprake van geldsmijterij." Gisteren zorgde de SGP/RPF/GPV voor een on verwachte wending door voor te stellen de rest van de mee valler voorlopig te reserveren. De fracties zouden dan later voor de besteding voorstellen kunnen doen. De vergadering moest een uur geschorst worden, voordat de raad eruit was. Politieke waar nemers veronderstelden, dat het college wankelde. Maar PvdA-fractievoorzitter J. Rans- huijsen ontkende dat dit het geval was. „Er was geen crisis. Er waren een paar mensen, die het niet begrepen", verklaarde hij desgevraagd. Na de schor sing maakte burgemeester A.A.J.M. van Lier bekend, dat het SGP/RPF/GPV-voorstel als volgt gewijzigd zou worden: niet de fracties, maar het colle ge zelf zal met voorstellen ko men ter besteding van de rest van het geld. In zijn financiële beschouwing noemde Van der Velden het perspectief 'ongunstig, on danks de oppepper van 880.000 gulden'. Anderzijds vond hij, dat 'er gelukkig tóch nog veel kan'. De oud-wethou der van Financiën pleitte voor het opvoeren van de Investe ringen (onder meer in riolerin gen) en het bespoedigen van de bouw van een sporthal In Holy-Noord. Zijn opvolger Chr. van Roon vond echter, dat het niet sneller kan. „Het tempo ligt al zeer hoog. De rek bij de ambtenaren en het college is eruit", zei hij. Volgens Vari Roon zijn 'de pro blemen niet zo angstaanja- gend, zoals wel eens wordt verondersteld'. Zo rekende hij voor, dat voor 1991 een tekort van slechts 3 miljoen gulden wordt verwacht, een bedrag dat gunstig afsteekt bij vorige prognoses op langere termijn. Niettemin waarschuwde zijn partijgenoot C. Bot voor een ai té groot optimisme. „In de ko mende tijd zal veel geld nodig zijn voor dé bodemsanering",; voorspelde hij. „Meer inzicht in de financiële consequenties in de komende jaren Is dringend noodzakelijk." Het gemeentelijke Zwembad Zuid aan de Wést Frankeiandsedijk heeft eer. 'face lift' gehad. Het hele zwembad kreeg de afgelopen twee jaar een fikse opknapbeurt. Het gebouw en de voorzienin gen zijn aangepast aan de eisen en wensen van de hedendaagse gebruikers. Zo is er behalve de sauna, waar vee! gebruik van wordt gemaakt, nu een volledig geautomatiseerd Turks bad. In het Turkse Cleopatra-stoombad kunnen zeven tot elf personen zweten. De sauna en het stoombad zijn betegeld. Behalve het koude dompelbad is er nu ook een koudwaterslang aangebracht. Belangstellenden kunnen tegen een icht prijsje eens uitproberen wat nu precies een saunabad of een stoombad Inhoudt. Zaterdag 21 november houdt Zwembad Zuid open huis. Op deze kennisma kingsdag kan voor een gereduceerde entreeprijs van 2,50 per bezoeker worden gesauna'd of gestoomd. Dames k'-mnen terecht van 10.00 tot 12.00 uur, van 12.00 tot 14.00 uur Is hot gemengd baden en van 14.00 tot 16.00 uur eveneens. Hoofd gemeentelijke zwembaden mevrouw Keyzer is aanwezig om adviezen te geven. Bij het saunabezoek gelieve twee badhan- doeken meenemen, zeep en shampoo. Met een badjas aan kan men rusten In de relaxrulmte van het zwembad. Bezoeken aan sauna en het itoombad worden naakt afgelegd. Zwemkledlng is wel verplicht wanneer de bezoekers een duik in het zwembad wil len nemen. Een bezoek daaraan Is Inbegrepen In de prijs. (Foto Arie Wapenaar) .--'is-Wi-v

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1