vlaardngen U wilt uw woning in het "oorjaar verkopen? Kortaf Wouthof-bewoonster: 'Van Roon kom kijken' Alleen WD en SP nu al voor behoud Stadsgehoorzaal Hoosbul: Vlaardlngen wil hulp Rampenfonds Financieel Dienstencentrum „De Witte Zee rSERVICEBON~l VERLIEFD? het vrije volk SCHIEDAM De Schiedamse initiatief nemers voor burenhulp hébben wel én niet ge- iffil^ekregeh. De vraag burenhulp, een boodschapje doen en nfë'ëgaan naar de dok ter of het ziekenhuis, is sittyalle Schiedamse wij- fcen.iièel groot. Maar te gelijkertijd ontdekten dei burenhelpers dat er nög'wel degelijk zo iets ;ais, spontane hulp aan buren of straatgenoten bestaat. Nief overbelasten Burenhelpster Nel de Winter met links aan de arm Jan de Gids (met stok) en rechts 'broertje' Bas: „Heel fijn.die hulp." Biet op 't Ende op fiets: „Niet alleen de burenhulp klusjes verdelen, maar ook snuffelen in subsidie-rege lingen." Foto's Arie Wapenaar Leven-hypotheek met gegarandeerde winstuitkering Door invulling van de servicebon heeft u recht op een gratis video-presentatie van uw woning. Uw voordeel: dank zij video-presentatie staan we in het voorjaar met de koper voor de deur. J. Evertsenlaan 10, Maassluis (boven de brandweerkazerne) tel. 01899-11330 tot 10 uur 's avonds. Ons werkgebied omvat de volgende gebieden: regio 1: Maassluis e.o., regio 2: Westland, regio 3: Vlaardingen-Schiedam, regio 4: eiland Voorne-Putten. Advertentie UW HUIS GRATIS OP VIDEO j Bovendien: I U kunt deze bon verzenden aan: Financieel Dienstencentrum „De Witte Zee" Antwoordnummer 50, Maassluis. Een postzegel mag, maar is niet noodzakelijk. Financieel Dienstencentrum „De Witte Zee" J. Evertsenlaan 10, Maassluis (boven de brandweerkazerne) Tel. 01899-11330 tot 10 uur vanavond II Tevreden HOEK V.HOLLAND Sint Nicolaas Hoekstee VLAARDINGEN Silverbirds Mostert Extra geld uitgebreid on Eigen Huis kc i Verzekeraar, té-Wi Riet op 't Ende, sinds februa ri van dit jaar verantwoorde lijk voor de coördinatie van de burenhulp in Schiedam, is er blij mee. „Opvallend was deze winter met al die sneeuw en gladheid, dat het juist géén te lefoontjes om hulp regende," „vertelt ze. „Het blijkt dat de 'ménsen elkaar wel helpen. En gelukkig maar." Vroeger was het de gewoon- stejjaak van de wereld om Je _b|ir|n in nood te helpen. Maar tegenwoordig is dat niet altijd meer- vanzelfsprekend. In Sfihiedam-Noord werd daarom in" 1980 een burenhulorganlsa- tiajppgerlcht. Deze hulpclub h|e^ een succes. Daarom be- "slpten medewerkers van Wijk centrum De Erker in" Schie- 3am;West een zelfde soort hulplijn op te zetten voor de. "gehele stad. Een half jaar "duurden de voorbereidingen. Vorig jaar oktober ging de eer ste burenhelper de wijk in. ""„Burenhulp is er voor ieder een die direct een kleine tijde lijke handreiking nodig heeft bij ziekte of andere moeilijke (Omstandigheden,legt Riet op ,'t Ende uit. Zij laat de boeken én mappen zien waarin alle dertig vrijwilligers staan ge noteerd. Schiedam is in 23 wij ken verdeeld. De helpers krij gen alleen klanten in hun eigen omgeving. -„De vrijwilligers hebben 'zich aangemeld na krantenar- i tikelen en, na het verspreiden j van1 honderden"; folders in de j wijken;" gaat -zij-verder. „We kunnen nog 'steeds mensen ge bruiken;, want velé'handen mar ken^ lichtwerk. Je kunt een hulpverlener géén vier klusjes op een' middag •'-geven.-' Niet overbelasten. De hulpverleners worden voor ze him klantjes bezoeken wel eerst getest Wij pratenmetzé."Er. -moêtéeen grote matei van. svertrouwen zijn, want de hulpvragers mo gen .niet in problemen., komen döör; huntijdelljkeihulp." Huizen schoonmaken of kas ten uitmesten Is er zeker niet bij. Ook alle hulpvragers wor den gescreend door de buren hulporganisatie. „Er mag geen misbruik wedden gemaakt van de vrijwilligers. En de plaats Innemen van de reguliere ge zinshulp is er niet bij. Het is absoluut geen goedkope ver vanging voor betaald werk. Burenhulp: onmisbaar, maar nog lang niet uitgestorven Het gaat echt alleen-maar om het bijstaan van alleenstaan den of bejaarden, die moeilijk ter been zijn, of ziek," verze kert Riet. Zij legt uit wat de meest voorkomende klusjes zijn: „Dan gaan we mee naar het ziekenhuis, foto's maken, bloedprikken. De burenhelpers gaan, op verzoek, mee de be handelkamer in. Want soms; kunnen de mensen het niet goed verstaan, krijgen ze zo gauw hun jas niét uit of verge ten ze de afspraakdata. Ze ha len medicijnen halen of doen een boodschapje. We controle ren de naderhand hoe het ge gaan is." De burenhulporganisatie stuurt niet alleen mensen naar hulpvragers toe. Riet op 't En de snuffelt ook in wetboeken en subsidie-regelingen. Riet: .Daar ben ik als de kippen bij. Heel belangrijk is dat ik heb ontdekt dat mensen met een minimuminkomen jaarlijks voor drieduizend gulden per taxi mogen reizen. Kijk, je kin deren hebben niet altijd een auto. De mensen hebben be- zoekrecht. Die moeten hun el- gen leventje kunnen leiden en niet afhankelijk zijn van goe dwillende vrienden of familie met vervoer. Dus thuis vastzitten hoeft niet. Nee, een taxi nemen. Ge niet je een persioentje, dan wordt er wel een kleine eigen bijdrage verwacht. Daar zijn tabellen voor. Maar die ligt vaak niet hoger dan tien per cent. Er moeten uiteraard wel formulieren worden Ingevuld. Dat doen we in samenwerking met de sociale werkster van de Stichting Gecoördineerd Oude ren Werk in het dienstencen trum de 4Molens zit." De diverse officiële instan ties en Schiedamse bejaarden tehuizen hebben de weg gevon den naar de burenhulp. De di rectrice van het Sint Jacobs Gasthuis aan de Burgemeester Knappertlaan Is vreselijk ge lukkig met de organisatie. Di rectrice mevrouw L. J. W. Roy- akkers opgetogen: „Kijk, de bu renhulp is ideaal. Het komt vaak voor dat één van onze 75 Wie een hypotheek met levensverzekering prefereert doet er verstandig aan te er,létten of de winstuitkering gegarandeerd is. Dat ia een tip van financieel adviseur Arie W. 't Hart van ■JEtaancieel Dienstencentrum Söp§. Witte Zee', tel. 01899-11330. Uit een uitgebreid onderzoek van de Ver. Eigen Huis komt een Engelse Verzekeraar, met een winstgarantie van 24 procent, veruit het gunstigst uit de bus. Maatschappijen die helemaal geen garantie geven zijn Centraal Beheer, Avero, Concordia, Equity Law en Ohra. .--'.I' tri; Een leven-hypotheek met een z.g. 80 procent leven-polis biedt dus bij een winstgarantie van 24 procent praktisch 100 procent uitkering. De lèven-hypotheek is het overwegen meer dan waard Indien over de top van het inkomen 40 procent ot meer belasting moet worden betaald. Bij een uitgekiende hypotheek past een fijn huis. Iedere donderdagavond en vrijdagmiddag kunt U vrijblijvend de op video vastgelegde panden bekijken. Binnenkort in verkoop een fraai huis In Hellevoetsluis aan de voet van het Haringvliet. Voor de snelle beslisser is dit pand ie koop voor 175.000 ilimnat unit imaHHiifumiiiiimiÉttaaiHiiiiii Maassluis, Gr. van Prinstererk. Eindelijk weer een pand te koop aan één der vlieten In hef hartje van Maas sluis. Karakteristiek pand dat in 1981 geheel gerenoveerd is en voorzien van moderne materialen. Ruime woonka mer met parket. 2 grote slaapkamers, luxe badkamer voorzien van ligbad en 2e toilet etc. Bijzonder aantrekkelijk pand met eigen boot voor de deur. Speciale prijs: 135.000 Maeaaluia, Schweitzerdreef Uniek gelegen appartement gesitueerd op de 6e verdieping met een grandioos uitzicht over de Waterweg en het West- land. Goede materialen zoals hardhout en modem sanitair. De woning Is voor zien van een individuele c.v.-gascombi- installatie en grotendeels Isolerende beglazing. Lift tot aan de voordeur. Woonkamer van 45 m2, ruim balkon, 3 slaapkamers, luxe badkamer etc. etc. Getaxeerde verkoopwaarde voor financiering 207.500 Maassluia, Wssteinde Fraai terrasappartement. Zeer modern ingarlcht en kraakhelder onderhóuden. Een terras dat veel tuinen doet vergeten met een altijd aangenaam uitzicht op een fraai aangelegd park. L-vormige woonkamer met parket, open haard, open keuken mei Inbouwapparatuur etc. etc. Het horen ven de prijs doet uw bloed sneller stromen: 137.000 Maassluis, Ankerstraat Aan de voet van de haven, op het kerk- eiland, treft u aan een uiterst mooi- gerestaureerd pand met een heerlijke woonkamer van 50 m2. We durven niet te beloven dat dit pand nog te koop Is als u deze advertentie leest. Getax eerde verkoopwaarde voor financie ring 155.000 Xt wrjer oRunoi M Uw huis gratis op video en in het voorjaar staan j we met de koper voor de deur. geen advertentiekosten twintig procent minder 1 bemiddelingskosten maximumtarief 3.600,- I Voor een pand van 150.000 scheelt U dit J 660.-. Voor een pand 1 van 300.000 is uw I voordeel niet minder dan ƒ3.000,-! Naam: Adres:. Woonplaats:. Telefoon:. bewoners naar het ziekenhuis moet. Eerst bellen we de fami lie, maar is er geen familie of zijn er geen kennissen dan zit ten we met de handen in het haar. Mijn bejaardenhulpen kan ik niet missen. Dus deze burenhulp is voor ons al on misbaar gebleken. De mensen zijn een prima steun." De heren Jan (96) en Bas (84) de Gids, hele tevreden en zeer gelukkige bewoners van de bejaardenwoningen op nummer 22 en 20 In het Sint Jacobs Gasthuis, kunnen over de burenhuip meepraten. Bas de Gids, oud-opperman van een stucadoorsbedrijf die van af zijn vijfde in Schiedam woont, maakte samen met de burenhulp menig bezoekje aan het Schiedamse Schielandzle- kenhuis en het Rotterdamse Oogziekenhuis. Bas de Gids: „Daar gebeurde nog een wonder. Ik ben blind aan een oog, maar een jaar ge leden viel het licht ook weg uit mijn andere oog. Ik moest toen vaak van en naar het Oogzie kenhuis. Dat was net met de start van de burenhulp. Toen heb ik mevrouw De Winter ontmoet Geweldig hoor. Zij gaat gewoon met mij mee naar binnen bij de arts." Het wonder gebeurde nadat Bas. de Gids was behandeld door de oogarts dr Ong. Zijn oog werd met laserstaien be handeld. „En toen zag Ik op eens mijn zoon weer, die stond achter me in de behandelka mer. Meisje, ik. heb echt toen Ik hier in mijn kamer zat ge huifd. Zo gelukkig was ik. Ik leej weer, ik puzzel." "Broertje Bas' kijkt zijn broer en de burenhelpster Nel de Winter aan. „Wat een won- ■der, nietwaar," terwijl hij het boek 'Mensen zonder geld' van Jan Mens openslaat 'Grote broer Jan' maakt aan de lopen de band grapjes. Jan de Gids, hij bekent een scheepsbouwer in hart en nie ren te zijn, maakt slechts af en toe gebruik van de burenhulp. Hij is niet vaak ziek. En heeft ook vreselijk veel aanloop, want zijn vier kinderen be zorgden hem dertien kleinkln-, deren en veertien achterklein kinderen. JDe vijftiende op komst," lacht hij. Burenhelpster Nel de Winter is enthousiast over haar kleine hulpacties. Nel: „Ach, het kost niet echt veel tijd. Dt mensen vinden het gezellig, want ook mentaal hebben ze ste m aan Je. Ik las In een foldertje dat er vrijwilligers gezocht v/erden. Ik heb ir.&ar een paar klantjes, maar dat is prima zo. Je moet Inderdaad niet overbelast ra ken. Dan is het niet leuk meer." Plaats een Van Harte! Een rubriek om geluk te wensen. Bel 010-4004.293. ZATERDAG 14 NOVEMBER 1987 Slnt-Nicolaas arriveert op za terdag 21 november In Hoek van Holland, 's Middags om half twee zal de stoomboot af meren In de Berghaven en na een eerste begroeting door de kinderen, maakt de Sint een rijtoer naar de deelgemeente- secretarie. Daar wordt hij ver welkomd door het deelraads- bestuur en andere genodigden. Het gratis kinderfeest In De Hoekstee lijkt tot het verleden te behoren. Wel Is er om kwart over drie de 'Meneer Kaktus Show" In de grote zaai van het wijkgebouw, maar daarvoor moet een toegangsprijs van 5 gulden worden betaald. Kaar ten zijn verkrijgbaar In de foyer van De Hoekstee. Theater Persona verzorgt op zaterdag 21 november een voorstelling In wijkgebouw De Hoekstee in Hoek van Holland met Elsje de Wfjn en Errol Ca- prino. Zij spelen 'Buren' van James Saunders en Harold Pinters 'De Dienstlift'. !n Buren zijn Elsje de Wijn en Errol Ca- prino een progressieve blanke vrouw en haar donkere buur man. Het Is een minldrama met veel niet vrijblijvende humor. De Dienstlift werd oorspronke lijk geschreven voor twee man nen. Gespeeld door een man en een vrouw, laat het onver wachte aspecten zién van men selijke communicatie, zeker als de man zwart en de vrouw blank Is. Belde stukken worden geregisseerd door Femke Boersma. Aanvang 20.15 uur. Toegangsprijs 7,50. Showballet The Silverbirds van de Vlaardingse Ballet Akade- mie (Hugo de Grootstraat 11) is uitgebreid met drie meisjes. De dansgroep, die nu uit zeven danseressen bestaat, brengt een Franse show met een en tree (dar»s met boa's en veren), een klassieke wals, disco, dan sen op muziek uit musicals, tapdancing en ter afsluiting de Franse can can. The Silver- birds staat onder leiding van Marianne Vogel, die zelf als Biuebell-danseres In het Parlj- se Lldo heeft gedanst. Inlich tingen via telefoon 4347287 of 4350160. Mostert Absorbents In Vlaar- dingen heeft 5 hectare Indus- trlegrond aan de Nieuwe Wa terweg van Shell gekocht. Het bedrijf is thans gevestigd aan de Koningin Wilhelmlnahaven, maar kampt daar met ruimte gebrek. Mostert Is het grootste bedrijf in Europa op het gebied van kattebakvulling en garage- korrels. De kleikorrels worden geïmporteerd uit Amerika, Se negal en Spanje. In Vlaardin- gen worden ze verpakt en van daar gaan ze naar Nederland, België, Duitsland en Engeland. BI) het bedrijf werken 45 men sen. Op het nieuwe terrein wordt de huidige capaciteit verdubbeld. VLAARDINGEN Wethouder Chr. van Roon (Financiën) Is door een bewoonster van De Wouthof uitgenodigd om bij haar thuis te kome>- De wet houder mag dan 'de luxe en het bijzonder woongerlef aan wijzen', waar hij het eerder tij dens een persconferentie over had. In een brief aan de wet houder somt de bewoonster, mevrouw C. Vermaal van de Amsterdamlaan, een reeks van klachten op over het Vlaar dingse complex ouderenwonin gen. „Wij hebben zes Jaar moeten vechten voor een grotere ver warmingsinstallatie en nog laat de temperatuur vaak te wen sen over", aldus mevrouw Ver- maat, die verder aanmerkingen heeft op het schoonhouden, de afwerking van de hulzen en de parkeerplaatsen, waaraan zij moet meebetalen. „De prijzen van deze woningen zijn mijns Inziens nog te hoog," vindt de briefschrijfster. „En wat denkt U van de tien driekamerwonin gen? Deze woningen zijn niet eens in huur omlaag gegaan." Met haar brief reageert me vrouw Vermast op uitspraken van de wethouder over de ho ge kwaliteit van de Wouthof- wonlng'- Ijdens een perscon ferentie Qówljd aan de financië le problemen bij de Algemene Stichting voor Hulsvesting en Verzorging van Bejaarden (ASHVB). De stichting is in de problemen gekomen sinds vo rig |£_ar de huren In De Wout hof en Drleën-Huysen, twee complexen ouderenwoningen in Holy-Noord, omlaag moes ten. Deze huurverlaglng was het gevolg van veranderingen In het wonlngwaardertngstelsel. Volgens de wethouder wordt de grootte van een woning thans te hoog gewaardeerd In vergelijking met de kwaliteit. In de redenatie van de wethouder is De Wouthof daar het slacht offer van geworden. Dat com plex bestaat, aldus Van Roon, uit 'kleine, hooggekwalificeerde woningen'. Briefschrijfster me vrouw Vermeat is het daar niet mee eens. Sn haar brief schrijft zij erop te rekenen, dat de wet houder aan haar uitnodiging gehoor geeft. VLAARDINGEN Behoud van de met sloop bedreigde Stads gehoorzaal en de Harmonie wordt op dit moment alleen bepleit door VVD en SP. De overige partijen In de Vlaar dingse gemeenteraad willen liever een nota afwachten, waarin de voor- en nadelen van renovatie van het huidige complex en nieuwbouw aan het Buizengat worden afgewo gen. Dit bleek gisteren op de derde en laatste dag van de begrotingsmarathon. Een motie van de SP om de voorbarige discussies over nieuwbouw in te dammen werd daarom door de raad verwor pen. „Wij willen een onderzoek met een wat breder uitgangs punt, maar wat de SP wil, wordt zeker niet uitgesloten," aldus wethouder A. Maarleveld (Cultuur), die zei nog geen 'uit gekristalliseerde mening' te hebben over de vraag wat er met de Stadsgehoorzaal en Harmonie moet gebeuren. „Oat er Iets moet gebeuren, Is volstrekt duidelijk,betoogde Maarleveld. „Maar de proble matiek Is redelijk Ingewikkeld. In alle gevallen (renovatie of nieuwbouw) ia er veel geid mee gemoeid." Over de vraag of er 25.000 gul den extra moet komen voor experimentele programma's In de Harmonie liepen gisteren de meningen uiteen. Zowel college als WD reageerden verdeeld op dit voorstel van de PvdA, het CDA was tegen. Dankzij de SP werd het voorstel echter toch aangenomen. VLAARDINGEN De ge meente Vlaardlngen heeft een beroep gedaan op het Ram penfonds In Den Haag, om de door de regenbul van medio september meest gedupeerde bewoners In de Babberspolder schadeloos te stellen. Ook wordt een poging gedaan en kele bewoners nog voor kerst mis te laten verhulzen. Dit heeft wethouder B. Goudrlaan (Stadsontwikkeling) gister avond meegedeeld tijdens de slotavond van de begrotings marathon. Volgende maand wordt een ex tra vergadering belegd van de raadscommissie voor Stads ontwikkeling en enkele In de getroffen gebieden gevormde bewonersgroepen. Goudrlaan: „We hebben mogelijk wat op lossingen, maar niet de oplos sing dat het nooit meer zal ge beuren." Behalve de Babber spolder zijn er zo'n acht pro bleemgebieden In Vlaardlngen, waar woningen dit Jaar al twee of drie keer onder water zijn gelopen bij zware regenbuien. Oplossingen op korte termijn voor de Babberspolder-bewo- ners ziet Goudrlaan In het aan bieden van een passende wo ning elders In de stad of ver hulzen binnen de wijk. Woens dagavond pleitte PvdA-fractle- voorzltter J. Ranshuljsen voor vervangende nieuwbouw, hoe wel hl) erkende dat het 'erg moeilijk' zal worden betaalbare huurwoningen neer te zetten. De discussie over de Babber spolder leidde overigens tot een fikse aanvaring tussen de wethouder en de Soclallstiese Partij. Goudrlaan noemde het 'ontzettend goedkoop' van de SP om bewoners te adviseren rekeningen niet meer te beta len. „Ik wens de slag met u aan te gaan wie het beste met de bewoners voor heeft," daagde de wethouder de SP uit. SP-fractievoorzHter R.J.L. Poppe, die de aanval van de wethouder 'laaghartig' noem de. vond: „Het zou de gemeen te niet misstaan als ze de meest gedupeerde bewoners zelf zou helpen. Ik geloof niet, dat de mensen roepen: breek maar af, want ze weten ook wel, dat ze dan een hoge huur moeten gaan betalen."

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1