'Het kopje koffie smaakt toch anders' Synagoge behouden als hal jvoor nieuwbouw aan de Schie PSP en PPR: actie tégen spuitbussen Koopje! Tafeltje Dekje door gemeente gesubsidieerd TURBO-WASH R5INIGTMCT SUPERKRACHTOPJfORMAU iinRmMiv ts ZEEMAN'S IJZERHANDEL Politie gaat optreden tegen foutparkeerders Inwonersaantal gestegen Üiimm 1ÊMÊM m Wmrn. :4vi 1 SCHIEDAM „Wat de visiteclub voor mij be tekent?". De oudere Schiedamse denkt even na, gaat er dan eens goéd voor staan en zegt plechtig: „Dat zal ik u vertellen meneer: de visiteclub bete kent voor mij m'n halve leven. Ik zet er alles voor om. En ik hoop er nog heel lang en vaak te ko men." Vertrouwen Akteertalent Wijkwerker Joke Prein: „We willen de mensen niet alles uit handen nemen." (Foto Niels van der Hoeven De oude Syna goge gaat de ingang wor den van de nieuwbouw woningen aan de Schie. (Fo to's Arie Wa penaar) De fabriekshal Sherry de Terry aan de Schie in Schiedam heeft reeds plaatsgemaakt voor nieuw bouw. Broersvest 50-52 Schiedam - Tel.: 010-4267594 Crimineel gedrag Wandeling NINA RICCI Vlaardingen, Hoogstraat 159, telefoon (010) 434 31 81 Schiedam, Lange Kerkstraat 17, telefoon (010 426 82 89 De andere bezoeksters zijn niet minder enthousiast. „Ik zou bet voor geen goud meer willen missen, we hebben al tijd zo'n lol met elkaar. Die op geruimdheid doet een mens goed, de ruiten staan soms bol van het lachen. De Visiteclub: in vaste groepjes van ongeveer twaalf personen zijn ouderen uit Schiedam West wekelijks een "dagje te gast in verzorgingste huis Frankeland, begeleid door twee vrijwilligsters. Om tien uur 's ochtends staat de koffie alklaar. Tussen de middag wordt er gezamenlijk warm gegeten, daarna is er weer kof fie, thee, een ijsje, een borrel tje. Tot vijf uur 's middags wordt er in de eigen ruimte ge praat, gekaart, een spelletje gedaan, een blokje om gelopen, wat men maar wil. De bezoekers van de club kunnen ook meedoen aan de activiteiten van het tehuis, zo als gymnastiek, handwerken, bloemschikken, zingen, spel- middagen enzovoort Niets hoeft, bijna alles mag. Aan al gemene kosten betaalt de be zoeker 1,50 per dag, de war me maaltijd kOBt 6,50. De eerste club ging ander half jaar geleden van start nu draaien er al vier. Dat het Ini tiatief zo goed aangeslagen is heeft volgens wijkwerker Joke Prein alles te maken met het feit dat er in Schiedam West geen wijkpost is, en ook'geen dienstencentrum. „Toch wonen er relatief erg veel ouderen in deze wijk. Tij dens mijn huisbezoeken merk te ik dat een aantal van hen .niet in staat was zelf nieuwe contacten op te bouwen. Soms kwamen ze helemaal de deur niet meer uit In veel gevallen had men moeite het verlies van vrienden of familieleden te verwerken, en bleef men een zaam in zijn of haar huisje zit ten," vertelt mevrouw Prein. „Voor deze groep was de drempel naar het dienstencen trum De Vier Molens kennelijk te hoog. Het is daar net te grootschalig, of men voelt er zich om andere redenen niet thuis." De Visiteclub biedt de 'leden' de mogelijkheid om elkaar in een kleinschalig, beschut ver-, band te ontmoeten en te leren kennen. In de sfeer van onder ling vertrouwen die zo ontstaat kunnen de deelnemers elkaar' bovendien ondersteunen en ac-. tiveren. Prein: „Je kunt het ten dele ook zien als zelfhulpgroep. We willen de ouderen beslist niet alles uit banden nemen, daarom mogen ze ook helpen met het eten en de vaat als ze hier zijn. Het is juist de bedoe ling omze te stimuleren zelf standig dingen met elkaar te gaan ondernemen, vooral ook bulten de club om. En dat ge beurt ook. De ken bijvoorbeeld een groepje van vier, dat de zondagen met elkaar door brengt." Naast de reguliere clubda- gen zijn er van tijd tot tijd ook andere activiteiten. Er werden diverse uitstapjes gemaakt, men ging zelfs een weekje op vakantie in Duitsland en met alle clubs samen was er een grote bonte avond. „Heerlijk om mee te maken," herinnert Joke Prein. „Mensen van ver in de tachtig lopen helemaal opgeschminkt met prulken en gekke kleren rond. En een ac teertalent dat er opeens naar voren komt!" Maar de club biedt niet al leen ontspanning en afleiding. Als mensen met problemen zit- ten blijkt de club in de praktijk vaak de aangewezen gelegen heid om er eens over te begin nen. „Ouderen stappen niet zo snel naar allerlei instanties toe, dat is nu eenmaal zo. Maar in de beschermde omge ving van de club durven ze wel met hun vragen naar bulten te komen. De vrijwilligsters pik ken dat op, en zo kunnen we er in een vroeg stadium al wat aan doen. Het werkt op di° ma nier preventief." De wijkwerker betreurt het dat de clubs voornamelijk een vrouwenaangelegenheid zijn. SCHIEDAM Jarenlang stond er leeg fust in de voor malige Synagoge In de steeg. Achter de Teerstoof in Schie dam. De Rotterdamse kun stenaars Herman Lamers maakte in de Synagoge en de daarachter gelegen fabrieks hallen van Sherry de Terry aan de Schie enkele jaren zijn gigantische kunstwerken van aluminium. Binnenkort wordt het bedehuis de hal voor tientallen gezinnen die in de nieuwbouw gaan wonen aan de Schie. De afgelopen weken zijn slopers bezig geweest in wat vroeger de 'Jodenhoek' werd genoemd. De sloop en het startsein voor de bouw van de driehoog fiat begon daar mee een jaar later dan ge pland. Binnenstadsbewoners uitten vorig jaar klachten te gen het aanzicht van de ge vel van de nieuwbouw, „Het wordt een grote muur, zon der balkons en ramen," klaagden de .binnenstadsbe woner Jan Hagendoorn en de BewonersVereniging Schie dam"Centrum (BVSC) bij "monde van Michiel Ver- steegb. In samenspraak met de architecten kwam er een alternatief plan uit de bus. Ook verliep de verkoop van de huizen pas na een jaar po sitief. Het Sherry de Terry pand aan de Schie is nu al in zijn geheel verdwenen. Maar de oude Synagoge, met de ka rakteristieke hoge ramen, staat nog overeind. Tot tevre- denheid van velen' blijft het -kleine hoge pandje behouden. Bijna was het godshuis ook »an de slopershamers ten on- - der gegaan. Maar de archl- .4* v"te- tecten konden de Synagoge '■inpaasen. v..--.;./;:.; Binnenkort wordt begon nen met nieuwbouw langs de Schie. De ingang van de on geveer 60 huizen is nu ge pland door de Synagoge heen. Van het pand staan ei genlijk alleen de muren nog overeind. Van het Interieur zijn slechts de schamele res ten van een galerij te ontwa ren. De Joodse gemeenschap Is nooit erg groot geweest in Schiedam. Maar toch werd er aan het einde van de vori ge eeuw besloten een eigen godshuis te bouwen. Veel Jo den van buiten Schiedam be- 'talen mee aan het kleine be dehuis in de steeg Achter de Teerstoof, Voorheen werd het Jooü3e godsdienstonderwijs bij de mensen thuis gegeven door rabbijnen. De Synagoge wc;. :K te 1859 gebouwd. De Sclur^imse Joodse gemeenschap riert dat met feestzangen Ui het Hebreeuws en het Neder lands. B.J. Levi was een van de tot standbrengers van de houw van de eigen kérk. Zijn weduwe overhandigde ter na gedachtenis aan hém tijdens het 25-jarig bestaan „een mantel voor de heilige Wets rol" aan de Joodse gemeen schap. Deze feestdag wordt met een gezamenlijke maal tijd afgesloten in Musis Sa crum. vy*,:; Na 1932 werd het Joodse archief aan het gemeente ar chief overgedragen. De meeste Schiedamse Joden bezoeken inmiddels naar veel grotere Synagoge in Rotter dam. Het Schiedamse bede huls wordt daarna definitief gebruikt als.opslagplaats. In de pui aan de voorzijde was de eerste steen gemet seld. De woorden zijn ver dwenen. De Schiedamse do minee D.J. Wuister zet zich al sinds enkele jaren ln om in die gevelsteen een gedenk steen aan te brengen voor de Schiedamse Joden die in de Tweede Wereldoorlog stier ven in concentratiekampen. Gemeente voorlichter Bas •van Bochove snuffelde irv de stadsarchieven en in zijn ei gen herinnering. Hij haalde wat leuke en interessante ge gevens boven water' over de Jodenhoek. Van Bochove. schreef onder andere in één van zijn Schetsen van Schie dam over de Synagoge het volgende: „Toen er nog kln- deiïijke gezinnen woonden in de Brandersbuurt (het wijkje waartoe Achter de Teerstoof behoort) werd tegen op straat voetballende jongens gezegd: „Voetballen doe je maar in de Jodenhoek". Waarom,, werd dat gezegd? Om de simpele reden dat de ramen van de Synagoge zo hoog waren en de kans dat er, een bal door de ruiten vloog gering was." Slechts een "enkele man heeft zich tot nu toe tussen de dames gewaagd. .Misschien denken ze dat het alleen voor vrouwen is. Jammer, want we willen ze er graag bij hebben. Het is ook voor hen bedoeld," zegt zij. Gezien het succes van de clubs verdient het Initiatief ook navolging in andere delen van de stad, vindt de bejaar denwerkster. „Als je hoort hoe de mensen zelf en hun familie leden het waarderen, en je weet hoeveel vragen ik krijg van mensen buiten de wijk, dan denk ik dat er 'elders in de stad ook wel behoefte aan is, ja. En ik denk ook dat er vol doende ongebruikte ruimtes zijn die hiervoor geschikt te maken zijn. Want in principe werken wij in Frankeland al leen voor mensen uit de wijk. Slechts in bijzondere gevallen maken we een uitzondering." Wie belangstelling heeft voor de Visiteclub kan zich tussen 9AO uur en 10.00 uur aanmelden bij Joke Prein, Verzorgingstehuis Franke land, Sint Lidulnastraat 10, te lefoon 4264925. SCHIEDAM De warme maaltijd voorziening Tafel tje Dekje voor oudere Schiedammers door de Stichting Gecoördineerd Ouderen Werk Schiedam is gewaarborgd doorheen; ge meentelijke subsidie. Tafel- tje Dekje startte zo'n twin tig jaar geleden. Vanuit de warme maaltijdclub ont stond vijftien jaar geleden het gehele Schiedamse ge coördineerde ouderenwerk. In de eerste jaren, na de oprichting in 1969, werd er door de vrijwilligers enkele duizenden maaltijden per jaar rondgebracht. In 1986 werden er 41.000 sets gesta pelde pannetjes met warm eten langs de deuren van oudere Schiedammers gere den. De organisatie draait nog steeds met vrijwilli gers, dié' wekelijks een of twee dagen enkele uren vrijmaken voor het rijden van het eten. De maaltijden worden vervaardigd in de keuken van dienstencen trum de 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan. SCHIEDAM: De Schie damse afdelingen van de poli tieke partijen PSP en PPR voeren zaterdag actie tegen het gebruik van spuitbussen die de schadelijke chloorfluor koolwaterstoffen (CFK's) be vatten. De acties in Schiedam zullen vooral gericht zijn op het grote publiek. De PSP en PPR willen de Schiedammers ervan doordringen dat er ge noeg milieuvriendelijke alter natieven voor deze schadelijke spuitbussen met inhoud zijn. Dit wordt gedaan door het plakken van stickers in win kels op spuitbussen waar CFK's inzitten. Verder worden ar folders uitgedeeld in de bin nenstad. In de folder staan alle schadelijke spuitbussen ver meid met him milieuvriende lijke alternatieven. Schiedam se kappers en drogisterijen worden per brief verzocht geen CFK's bevattende spuitbussen te verkopen. Er worden ook briefkaarten uitgedeeld. De briefkaarten kunnen, Ingevuld en getekend, gestuurd worden aan bedrij ven die produkten maken die de ozonlaag bedreigen. Want door de CEH's in de spuitbus sen dreigt de ozonlaag op zo'n 15 20 kilometer hoogte te ver dwijnen. De ozonlaag be schermt het leven op aarde te gen agressieve ultraviolette straling. Te veel straling leidt tot huidkanker, oogaandoenin gen zoals - staar, schade aan landbouwgewassen en aan. het leven in de zee. De afdelingen van de PPR en de PSP sluiten met de plaatselijke acties aan bij de landelijke campagne tegen spuitbusgebruik, die gisteren van start ging. Jos Poolman, namens de or ganiserende politieke partijen: „Het probleem van de spuit bussen en de verwoestende werking van de CFK's wordt weliswaar nationaal en inter nationaal erkend, maar de tot nu toe voorgestelde maatrege len in de spuitbusindustrie zijn bij lange na niet toereikend. De spuitbusindustrieën houden er, als het om veranderingen gaat, vertragingenstactieken op na. Wie' meer informcfie wil over de anti spuitbus actie kan bellen naar Bart dé Leede, te lefoon 4735305 of John Ouwen- dijk, telefoon 4265861. De Turbo-Wash reinigt auto's, caravans, tegelpaden en zelfs c ramen op dele verdieping Klik deTurbo-Wash op de tuinslang, shampoo erin en er kan gewassen worden. verkrijgbaar bij: VLAARDINGEN In het hol van de leeuw constateerde wethouder J. Madern (WD) gisteren: „In Vlaardingen heb ben bedrijven geen reden tot klagen. We staan niet voor niks op de achtste plaats In de lan delijke top 50 van plaatsen met kansrijke activiteiten." HIJ deed zijn uitspraak aan het eind van een werkbezoek van het colle ge van burgemeester en wet houders aan de Industriewijken Vergulde Hand en Het Scheur. Bij die gelegenheid werd.de uitslag bekent van een enquête onder de bedrijven. De wethouder van Economi sche Zaken reageerde kritisch op klachten, die geuit waren In het onderzoek van de Indus triële Kring Vlaardingen (IKV). Dat is onlangs gehouden onder de 126 bedrijven in het zuid westelijke Industriegebied. Daarvan zijn er overigens slechts achttien lid van de voor het gemeentebestuur als verte genwoordiger van het bedrijfs leven optredende kring. IKV- voorzitter A. van Dorp deed derhalve een oproep tot leden werving onder de veertig be- drijfsvertegenwoordlgers, die aanwezig waren bij de presen tatie van de enqudteuitslag in de bedrijfskantine van Machi nefabriek Houdijk. Tevreden tonen veruit de meeste bedrijven zich met de bereikbaarheid, de energie voorziening, de leefbaarheid en beveiliging van de bedrijfsge- bleden. Commissaris van politie A. Spel zei, dat crimineel gedrag In industriegebieden ook een zorg is van zijn korps wat ge plaagd wordt door valse In braakalarmen vanuit bedrijven. „In 1987 hebben we ruim zes tig meldingen gehad uit het ge bied waar u gevestigd bent. Slechts één keer bleek het te recht te zijn. In de andere ge vallen ging het om storingen of andere valse alarmen. Het is een goede ontwikkeling dat steeds meer bedrijven aanslui ting, zoeken met centrale be wakingssystemen maar kom alstublieft voor u daartoe be sluit contact met ons op. We hebben een deskundige In huis om u te adviseren." Het aantal inbraken in het gis teren door het gemeentebe stuur bezochte gebied Is vol gens de commissaris terugge lopen van vijftig In 1986 naar dertig In 1987. In de enquête kwam ook een vraag voor over de grondpoli- tlek van de gemeente, die vol gens wethouder Chr. van Roon (CDA) gehandhaafd is op het principe om geen grond te ver kopen. „Voor Het Scheur heb ben wij een uitzondering ge maakt omdat we daar met be drijfsterreinen In onze maag zaten. Met het toenemen van de vraag zijn we nu bezig om weer een stijvere prijs te krij gen. Het is nog steeds zo, dat we ook bij erfpacht veel geld toeleggen en dat Is natuurlijk niet de bedoeling." Ook ze) Van Roon, dat Vlaar dingen waarschijnlijk het meest eerlijke erfpachtsysteerr, heeft. „Er is geen sprake van winst en de aanpassingen zijn ge koppeld aan het rentepercen tage van staatsobligaties.". Van de deelnemers aan de en quête (een derde van alle aan geschreven -v bedrijvenjantwoordde dertig percent 'ja' op een vraag over de noodzaak om de grondpoli- tiek te wijzigen. In een gerich- tere vraag sprak twintig per cent zich voor erfpacht uit, een kwart had hierover geen me ning en zei 55 percent de voor keur te geven aan het kopen van bedrljfsgrond. Bijna alle bedrijven hebben geen moeilijk te vervullen va- katures. Wel was er nog vraag naar technisch personeel, tim merlieden, glaszetters, kittèrs en chauffeurs. BIJ de ontmoeting tussen de vertegenwoordigers van de be drijven en het gemeentebe stuur waren ook aanwezig dé" directeur van PTT-post in Vlaardingen.de heer W. de" Beet, hoofd marketing van PTT-telecommunicatie district Rotterdam, de heer TH.J.M. de Jong, directeur J.A. van Lent van het Gewestelijk Arbeidsbu reau, groepschef J. Talman van de Nederlandse Spoorwe gen in Rijnmond Zuid-West, beleidsmedewerkers van de Kamer van Koophandel, de wijkagent en gemeentemabte- naren. Aan de bijeenkomst in de kan tine van Houdijk ging een'wan deling vooraf van het gemeen tebestuur en het bestuur van het IKV. Onder leiding van bur gemeester A.A.J.M. van Lier werd er flink de pas ingezet. Bij automobielbedrijf Penders keek het gezelschap naar de tussen de grote Amerikanen opgehangen kunst. In Bell- straat en Fultonstraat aan schouwde het gezelschap een aantal leegstaande en verpau perende panden en aan de rand van de rivier In de Indus triewijk Het Scheur liep men in de in aanbouw zijnde vestiging van Saybólt van Duyn. SCHIEDAM De Schiedamse politie gaat strenger optreden tegen foutparkeerders op de recent geasfalteerde hoofdrij banen van de,'s Gravelandse- weg tussen de De Brauwweg en de Ringerstraat. Parkeren is op deze twee nieuwe rijbanen verboden. Ook in de oude si tuatie gold een parkeerverbod op dat deel van de 's Grave- landseweg in het industriege bied de 's Gravelandsepolder. Parkeren aan weerszijden van de hoofdrijbaan werd in het verleden echter oogluikend toegestaan. In de toekomst wordt geen en kele automobilist, die zijn voet- ulg parkeert op betreffende stuk 's Gravelandseweg, ont zien. (n de nieuwe situatie is parkeren gevaarlijker gewor den mede door het aanbren gen van een nieuw profiel op de weg. Over enige tijd zullen de parallelwegen gereed ko men naast de twee hoofdrijba nen, gescheiden door een mid denberm. Langs de zijwegen worden dan haakse parkeer vakken aangelegd. De Schiedamse politie gaatfi 1 foutparkeerders eerst nog1"'0" waarschuwen doormiddel-Van tijdelijke tekstborden. „Maar1 het parkeerverbod geldt daar en ook nadat de borden wor den weggehaald blijft het ver bod onverminderd van kracht," aldus de voorlichter van de dienst Gemeentewer ken Jan Langstraat. SCHIEDAM Het aantal in woners van Schiedam wisselt met de maand. Vertrekken er de ene maand tientallen perso nen, de volgende maand vesti gen zich weer tientallen. Het inwonersaantal bedroeg op 31 augustus 69.387. Dat is 36 per sonen meer dan in augustus. L'Air du Temps eau de parfum 10 ml. nu f.19,95 Er staan nu 33.922 mannen en 35.445 vrouwen Ingeschrveen in het bevolkingsregister.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1