sdHedam 'Schiedam heeft geen scieneepark nodig' Vertowijk is bijna gifvrij Lof voor Schiedam tijdens bedrijvenmiddag 'Gros van de scholen zal door voorrangsbeleid beter werken' kortaf Omheining inbrand Vlaardlngs Historisch Jaarboek loopt gevaar Tasjesrover Auto gestolen S'IISBïBl r'^f^rj'^'1 c*''"*- ws ViC »Be gemeente Schiedam bevindt zich in een fantastische positie. U heeft reen nieuw sciencepark nodig. Nee, u heeft er twee voor de deur liggen'." Met deze opmerking ver oorzaakte de Rotterdamse prof dr G.A. van der Knaap van het Economisch-Geografisch Instituut uit Rotterdam gistermiddag opschudding tijdens de traditionele Bedrijvenmiddag van de gemeente ischiedam onder de honderden aanwezigen. 1% .Trage'slart Intercultureel Projectcoördinator. Arend de Haan van Onderwijs voorrangsgebied Vlaardingen: Onderwijsvoorrangs beleid moet in de eerste plaats rendement opleveren, effectievere scholen dus." (Foto Arie Wapenaar) Politieke schaamlap Zaalvoetbal Monument Erker Schooimeubelen Albert Heijn Magneet iz f 9 VRIJDAG 20 NOVEMBER 1987 |/>.V<S'' sl4- ■S?5-\SS v&y&'Wj „Dat de stad goede kansen heeft om haar positie op de ar beidsmarkt te vergroten is overduidelijk," verklaarde de professor verder. Hij maakte hierbij wel de restrictie dat „de gemeente Schiedam echt haar voordeel moet doen met de aanwezigheid van twee uni versitaire kenniscentra in de omgeving." Hij wees op de Erasmus Universtiteit in Rot terdam en de Technische Uni versiteit in Delft. G-A. van der Knaap baseerde zijn uitspraken op een rapport dat hij al in 1986 schreef in sa menwerking met P.J. Louter in opdracht van de Rijksplano logische Dienst te Den Haag. Het rapport werd gemaakt ten behoeve van de Notitie Ruim telijke Perspectieven. „Schiedam biedt wel degelijk Prof dr G.A. van der Knaap tot Schiedam: „U moet de kan sen wel be nutten." (Foto Arie Wapen aar) perspectieven, want vooral de ruimtelijke positie van Schie dam is gunstig vanuit twee in valshoeken," vervolgde Van der Knaap. Hij maakte het zijn honderden toehoorders niet ge makkelijk. Zijn inleiding was heel interessant, maar inge wikkeld. Hij schermde met veel inside-information en woorden als: urban field, job- loose growth en company town, alsof het niets was. „Een klein donker wolkje hangt er wel boven de stad," bekende de wetenschappelijk onderzoeker, die uitlegde: „Schiedam scoort hoog (twee de plaats op de landelijke lijst) als het gaat om ontwikkelings kansen. Maar deze kansen moeten wei benut worden. En daar kunnen problemen rijzen die gunstige positie van Schie dam rust niet op een breed draagvlak. Slechts een klein aantal bedrijven zorgt voor de ze goede positie." Voorbeelden van van der Knaap waren: de GOM in de sector verzorgende bedrijven; de Vereenigde Glasfabrieken in de sector traditionele indus trieën; Wilton Pijenoord in de sector moderne industrieën en in de dienstensector de ingeni eursbureaus, zoals De Raay en Datemei, Controllec en Gusto Ingeenering (op dit punt aan gekomen in zijn lezinkje dach ten vele aanwezigen dat Van der Knaap een afschuwelijke vergissing maakte. Hij zei na melijk Gusto in plaats van Gusto Engeneering). Van der Knaap vergeleek Schiedam met gemeenten zo als Emmen, Hengelo, Delft en Eindhoven. „De positie ten op zichte van de 56 middelgrote gemeenten in Nederland is al lerminst positief. Maar blijft in de periode 1950 tot en met 1984 toch steeds boven het gemid delde. Ondanks het grote ver lies (32,9 percent) aan arbeids plaatsen in de stuwende werk gelegenheid," aldus Van der* Knaap die schrijver is van het rapport De middelgrote ste den. MAASSLUIS De Verto wijk in Maassluis kan snel worden volgebouwd. Het af graven van het stuk verontrei nigde grond aan de Wagen straat begint deze maand. Daardoor kan de eerste paal voor het laatste bouwplan nog dit jaar worden geslagen. De Algemene Woningstichting Maassluis (AWM) wil op dit terrein 24 huurhuizen neerzet ten. Het bouwplan, het laatste op het voormalige terrein van de touwfabrieken in het centrum van Maassluis, is vertraagd toen na de sloop van oude hui zen aan de Schoolstraat bleek dat ook dit stuk grond is ver ontreinigd met lood en andere stoffen. Drie bureaus hebben zich de afgelopen maanden be ziggehouden met het onderzoe ken van de grond. Nu is eindelijk bekend ge maakt dat de vervuilde grond 600 kubieke meter voor "SCHIEDAMGemeente- personeel van de dienst riool reiniging heeft een brand voor komen in de snackbar Kethel- blnkle aan de Eduard van Bei- numlaan in Schiedam-Groe- noord. De gemeente-ambtena ren zagen dat de omheining van de cafétaria in de brand stond en blusten het terstond. De 'brandweer kwam in-y langs, maar hoefde niet meer in actie te komen. De Schie- damse politie vermoedt dat de omheining in brand is gesto ken. eind november wordt afgegra ven. De AWM is bezig geld voor het project te lenen op de kapitaalkmarkt, omdat de rijksbeschikking voor de 24 woningwetwoningen aan de Wagenstraat volgende week in Maassluis zal arriveren. Het Maassiuise bedrijf Elementum gaat de huizen, eengezinswo ningen en een aantal hoekap- partementen, bouwen. De vervuilde grond ver dwijnt gedeeltelijk naar een opslagplaats, een tweede deel wordt schoongemaakt en het derde deel blijft in Maassluis. Deze grond is verontreinigd met lood, maar de concentra tie ligt beneden de zogeheten B-waarde. De provincie Zuid- Holland heeft toestemming ge geven die grond te gebruiken in de geluidswal die wordt aangelegd langs de sportvel den aan het Kastanjedal, die aan Rijksweg 20 grenzen. De geluidswal wordt verder opge hoogd met de schone grond die binnenkort overschiet bij het afgraven van de dioxine-vlek ken aan de Glanzerij en de Lijnbaan in een ander deel van de Vertowijk. Om psychologische redenen verdwijnt ook de bovenste laag schone grond definitief uit de Vertowijk. Dan weten de bewo ners echt zeker dat ze na de af graving volkomen schone grond in him tuinen en onder hun huizen krijgen. De met on der meer dioxines besmette grond uit het bewoonde deil van de Vertowijk die nu wordt gesaneeerd, kon in tegenstel ling met eerdere berichten niet worden opgeborgen in de TOP (Tijdelijke Opslag Plaats) aan de Moerdijk. Met veel moeite is overeenstemming bereikt de grond in de TOP bij Amers foort te bergen. Een adjudant van de Schiedamse politie in gesprek met drie zakenlui, één van de vele conversaties die tijdens de bedrijvenmiddag werden gevoerd. (Foto Arie Wapenaar) SCHIEDAM Enkele hon derden Schiedamse zakenmen sen en directeuren van grote en kleine bedrijven bezochten gisteren de bedrijvenmiddag van de gemeente Schiedam in gebouw 1 van het kantoren complex Kiaverstede in de 's Gravelandsepolder. In de kan toren en de kantine van de Ne derlandse Aardolie Maat schappij (NAM) West-Neder land werden gemeente-ambte naren van alle gemeentelijke diensten, vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel en de Dienst Centraal Milieu beheer Rijnmond en het Ge westelijk Arbeids Bureau gast vrij onthaald op drank en hap jes. Bezoekers werden verblijd met tassen vol informatie, boekjes of bundels Informatie materiaal. Burgemeester drs Reinier Scheeres verheugde zich over de grote opkomst van het Schiedamse bedrijfsleven. Hij legde in het bijzonder de na druk op de stands (markt- kraampjes) van de DCMR, GAB, de Nederlandse Maat schappij voor Handel en Nij verheid (samen met de afde ling Economische Aangelegen heden organisator van de be drijvenmiddag) en de plaats elijke VW. „Want," zo zei Scheeres op de traditioneel ge worden jaarlijkse middag, „dat de gemeente Schiedam steeds meer toeristische waar de krijgt wisten we al. Maar ook al heb je een goed produkt, het moet verkocht worden. Daar hebben we het bedrijfsle ven en onze VW voor nodig." Het aantrekken van nieuwe bedrijven naar Schiedam is volgens Scheeres van levens belang. „Laat de mensen zich herinneren dat/-ze?;hier -.eens lekker hebben gëgeten^at\ wè: niet alleen die prachtige geres taureerde molens, de authen tieke branderij De Tweelingh en het Coöpmuseum hebben, maar ook legio restaurantjes met mogelijkheden te over voor het bedrijfsleven," aldus de burgemeester. Gehoopt wordt dat meer gro te en kleine bedrijven zich op Schiedams grondgebied zullen vestigen, Schiedam is volgens een 'top tien' de op één na be; drijfsvriendelijkste stad in Ne derland. Jan Zwagerman, als hoofd operation van de NAM West-Nederland (180 werkne mers) gastheer tijdens de mid dag, was vol lof over de stad: „Schiedam ligt, wat ons betreft,, exact in het centrum' van ónze 108 lokaties in West-Nederland. De ideale plaats voor ons in 'het westen van hét land." Scheeres reageerde met: „Wij willen graag het geogra fische centrum zijn voor vele andere bedrijven, dat begrijpt u best. Daar zijn we trots op en dat willen we uitbreiden," al dus de burgervader tot het ge zelschap aandachtig toehoren den, voornamelijk heren in deftige pakken. Bij het vertrek ontvingen ze een mooie NAM- stropdasof op verzoek een kleurige sjaal. VLAARDINGEN Het roer Is goed om in onderwijsland. Ging het tien jaar geleden nog om de creatieve ontplooïng en de sociaal-emotionele ontwik keling van het kind, nu moet er weer gepresteerd worden. Niet in de laatste plaats door de leerkrachten. Ook Arend de Haan, projectcoördinator van het Onderwijsvoorrangsgebied Vlaardingen (OVGV), praat over zijn vak in termen van prestatie, rendement en effec tiviteit. „Onderwijsvoorrangsbeleid moet in de eerste plaats rende ment opleveren, effectievere scholen dus," zegt hij. „En voor'de kinderen, want daar gaat het uiteindelijk om, bete kent dat: verbeterde school keuze, meer doorstroming naar hogere onderwijsvormen en minder dropouts. Daar naast proberen we de betrok kenheid van de ouders te ver groten. Dat zijn doelen die we keihard gesteld hebben. Als dergelijke veranderingen niet aantoonbaar zijn is ons ge- biedsplan voor de jaren 1986- •1990 eenvoudig, mislukt Maar ik denk dat we het gaan red den." -Het OVGV ging in augustus 1986 van start met als centrale doelstelling onderwijs- en ont wikkelingsachterstanden van migrantenkinderen en leerlin- gen uit. sociaal-economisch zwakkere milieu's op te heffen, dan wel te verminderen. In het project werken 35 scholen voor basis-i speciaal- en voortgezet onderwijs samen, alsmede en kele sociaal-culturele instellin gen. De looptijd van het pro ject' bedraagt vier jaar. Voor die periode stelden de ministe ries van Onderwijs .en WVC een bedrag- van vier miljoen ■gulden beschikbaar. ,';'/?7:3Na;iulm éen jaar de tussen- a baIans;opmakend is De Haan; |gematigd'positief. ,Jk kan nu ook-al- zeggen wat we nlet'zul- 1 ien bereiken:,dat we in l990 35 perfect-draaiende scholen beb- bén," want .onderwi j skundig ge- zien stelt vier jaar natuurlijk niets voor. Maar de ervaringen tot nu toe stemmen me hoop vol. Ik ben ervan overtuigd dat het gros van de deelnemende scholen straks beter zal func tioneren," evalueert hij. Aanvankelijk verliep de sa menwerking nogal stroef. De Haan: „De eerste tijd was erg moeizaam, omdat er In Vlaar dingen helemaal geen traditie was in samenwerking, noch in het onderwijs, noch bij de wel- zijnsinstellingen. Dat was erg wennen allemaal, vooral ook omdat de zuilen doorbroken moesten worden. Daardoor duurde het even voordat we zelf effectief konden opereren." De invoering van het onder wijsvoorrangsbeleid is overal in het land met veel discussie gepaard gegaan. Sceptici bin nen en buiten het onderwijs veld trokken het nut van de he-, ie operatie In twijfel en zagen in het project slechts de zo veelste papierfabriek. „Dit werk vraagt nu eenmaal veel praten en onderhandelen, en dat geeft je een slecht imago. Je krijgt al gauw te horen dat je alleen maar. een vergader club bent," zegt De Haan. „Om dat te voorkomen hebben we meteen zo veel mogelijk OVGV-ers concreet op de scho len aan het werk gezet. Het laatste wat we willen is wer ken vanachter een bureautje in een ivoren toren." In het eerste jaar is er op de scholen gewerkt aan het zoge naamde prentenboekproject (een programma voor anders talige kinderen dat er vanuit gaat dat het leren van de moe dertaal gunstige voorwaarden schept voor het leren van een tweede taal), aan luisterhoek jes (waar kinderen verhalen op band kunnen beluisteren) en aan een aantal interculture le projecten. Daarbij worden onderwerpen als bijvoorbeeld vervoer, wonen in de wijk en visserij niet alleen vanuit de westerse cultuur benaderd, maar ook vanuit de thulscul- tuur van de migrantenkinde ren. Het doel daarvan Is dej leerlingen begrip en waarde ring voor eikaars culturen bij te brengen. Verder is men in nauwe sa menwerking met de Onderwijs Begeleidingsdienst bezig met het opzetten van'een taal-ort- hotheek, een verzameling toet sen en ander hulpmateriaal om vroegtijdig taalproblemen bij de kinderen te onderken nen. De Materialenbank, een collectie van vijfhonderd uit leenartikelen ten behoeve van leerlingbegeleiding, kon deze week door wethouder Maarle- veld geopend worden. „Globaal houden we ons be zig met de jeugd van drie tot achttien jaar, him ouders en de leerkrachten. Vooral de voor schoolse periode heeft ook onze aandacht We constateren dan bijvoorbeeld dat peuterspeel zalen nauwelijks door migran tenkinderen bezocht worden, omdat het niet niet in hun cul tuur past. We proberen nu de ouders duidelijk te maken dat de omgang met leeftijdgenoo tjes in de peuterspeelzaal enorm belangrijk is voor de ontwikkeling van het kind," legt de coördinator uit. Ook de leerkrachten worden door het OVGV onderhanden genomen. Uit allerlei onder zoeken komt namelijk naar vo- ren dat de houding van de do cent tegenover de leerling van doorslaggevend belang is voor diens prestaties. De Haan: „De ieraar moet elk van de kinde ren laten merken dat hij wat van ze verwacht, ze permanent stimuleren. Daarbij werken we nadrukkelijk vanuit de defi- ciet-hypothese: er is een tekort, en dat moet weggewerkt wor den. Dat stelt bijzonder hoge eisen aan het personeel, ja, ze ker in de ze tijd van onderwijs- afbraak." „Verder willen we ons In een later stadium van het project gaan bezighouden met de drop-outs, de randgroepjonge ren," vervolgt hij. „Dat pro bleem speelt natuurlijk sterk in het voortgezet onderwijs, ze ker ook in Vlaardingen. Mo menteel wordt er op school slechts onderwijskundige leer lingbegeleiding geboden, wij denken aan sociale begeleiding als mogelijke oplossing. Daar bij zullen welzljnsinstelllngen als club-en buurthuizen een be langrijke functie vervullen, denk bijvoorbeeld maar aan de huiswerkklassen." Juist die welzijnspoot echter wordt nu bij de nieuwste bezui nigingsronde bedreigd. Per 1 januari wil minister Brinkman zijn bijdrage aan de begroting (20 percent) intrekken. De Haan daarover: „Onbegrijpe lijk. Een jaar nadat we begon nen zijn wil hij zonder één in houdelijk argument de geld kraan dichtdraaien. Dat onder graaft ook de fundamentele doelstellingen van het beleid, namelijk de samenwerking tussen onderwijs en welzijn. Gelukkig heeft bestuurlijk Vlaardingen verontwaardigd gereageerd op deze plannen, daar hebben wij inmiddels wat crediet opgebouwd. Hopelijk wil men dat ook financieel ver talen als Brinkmans plannen onverhoopt doorgaan." Ondanks de nodige scepsis over de Haagse onderwijspoli tiek blijft de Vlaardingse on- derwijswerker overtuigd van het nut van onderwijsvoor rangsbeleid. „Natuurlijk, ter wijl het kabinetsbeleid aan de ene kant groepen in de maat schappij stelselmatig op een grotere achterstand zet en' Deetroan het onderwijs af breekt waar hij maar kan, is er opeens wel geld voor onder wijsvoorrangsbeleid. Je kunt je dan in gemoede afvragen of dat dan niet alleen maar een politieke schaamlap is, een ali bi om te kunnen zeggen: kijk maar, we doen er toch wat aan. Vanuit een iandelijk per spectief gezien is dat mis schien wel terecht; anderzijds zeg ik: dat geld is er, wij kun nen dat heel effectief besteden, dat moeten we dan doen. Dat is beter dan het onbenut te la ten," aldus De Haan. Hij bestrijdt dat het OVGV- budget in deze tijden van be zuinigingen beter onder de scholen verdeeld had kunnen worden. „Dat soort geluiden vangen we wel op uit het veld, maar het is een misvatting te menen dat meer geld automa tisch beter onderwijs betekent. Kijk naar de Jaren zeventig: toen was er veel geld, toen wa ren er kleine klassen, maar de eisen werden verlaagd en de resultaten waren bedroevend. Daarom moeten subsidies juist gericht worden aangewend om te komen tot een effectieve school, waar een goed klimaat heerst (de winst van de jaren zeventig), maar ook gepres teerd wordt. Het een kan niet zonder het ander," besluit de project-coördinator. ÏTÏ) j y De Zaal Voetbal Vereniging Groenoord heeft twee nieuwe bestuursleden gekozen. Ger- son Risamasu gaat zich bezig houden met technische zaken. Eily van Krugten-Versluis gaat de belangen van de twee vrou wenteams behartigen binnen de vereniging. Het bestuur van de Z.V.V. Groenoord ziet er nu ais volgt uit: Frans van Krug- ten, voorzitter; Jan de Ridder, secretaris; Wim Boerendonk, penningmeester; Gerson Risa masu, lid en Elly van Krugten- Versluis, iid. Het voormalige onderkomen van de Schiedamse GG en GD aan de Tuinlaan 80 wordt in oude luister hersteld. Het Ac countantskantoor Van der Hoek en Blok BV heeft onlangs het vierkante, monumentale, pand gekocht en is voorne mens het te restaureren. Het bedrijf van accountants en be lastingadviseurs was uit haar Jasje gegroeid in het kantoor aan Over de Veste. Begin 1988 gaat de verhuizing plaatsvin den. In Wijkcentrum de Erker (Jan van Avennestraat 32) te Schie dam wordt iedere vrijdag van 19.30 tot 22.00 uur een open computeravond gehouden. Er is plaats voor alle systemen en computers. Deelnemers kun nen programma's schrijven en uitwisselen. Deelnemers mo gen hun eigen Personal- of Ho me Computer meenemen, maar ook personen zonder ap paratuur zijn welkom. Kosten, per maand 5,-. Informatie via telefoonnummers 4267767 of 4263161. In het Wijkcentrum is het woensdag 25 novemvber weer feest voor kinderen van drie tot dertien jaar. Er wordt een film vertoond. Aanvang 13.30 uur. Toegang 1,-. De openbare basisschool Het Windas, Nachtegaaliaan 2, krijgt nieuw schoolmeubilair. Alle oude meubeltjes, waaron der leerllngensetjes, bureaus, tafels en krukken, worden te gen lage prijzen verkocht. Een leerlingensetje moet 7,50 op brengen. Maandag 23 novem ber tussen 19.00 en 20.00 uur vindt de de verkoop plaats in de school. Een nieuw Albert Heijn filiaal wordt woensdag 25 november aan de Hagastraat 1 in de Schiedamse wijk de Gorzen geopend. De AH-supermarkt aan de Groenelaan 50 zo'n honderd meter verderop zal haar deuren sluiten. De groot grutter heeft met de gebroe ders W.C. en E.L. de Block een franchise-overeenkomst geslo ten. De heren De Block gaan de winkel, die het uiterlijk krijgt van een AH-zaak, runnen. Ook het AH-assoriment wordt ge voerd. Met een vloeroppervlak te van 600 vierkante meter be hoort de nieuwbouw winkel tot de middelgrote supermarkten in ons land. Drukkerij Magneet neemt vrij dag 27 november de uitbrei ding van het gebouw aan de Algerastraat 12 in gebruik. Met een receptie van 15.00 tot 17.00 uur wordt de uitbreiding van de drukkerij gevierd. Mag neet viert die dag tevens het 55-jarig bestaan. VLAARDINGEN Het Ge- ;;,meente-archief van Vlaardin- ;gen is momenteel veel te krap bemand. „De situatie is pre- cair. De verschijning van een twaalfde historisch jaarboek loopt hierdoor gevaar." Voorzitter K. Netten van de Historische Vereniging Vlaar dingen heeft gisteren de aan dacht gevestigd op de knellen de situatie bij het archief. Hij deed dit ten overstaan van burgemeester Van Lier tijdens de presentatie van het Histo risch Jaarboek 1987. „Er ont breken op dit moment twee krachten en daarvan hebben wij juist de hulp nodig bij de samenstelling van de kronie ken in ons boek," zei de voor zitter van de vereniging. Het teruglopen van de armslag van de bewaarders en be schrijvers van de Vlaardingse historie komt op een slecht moment. „De belangstelling voor historische zaken neemt toe. Steeds meer mensen dui ken in het verleden," aldus Netten. Stadsarchivaris Th. Poelstra bevestigt, dat er thans twee vacatures zijn. „Op een perso neelsbestand van zeven men sen is dat een belangrijk deel. Ik hoop dat we spoedig kunnen overgaan tot een vervulling van de lege plaatsen," zegt hij. In 1986 bezochten 1783 personen het archief in de negen maan den dat het geopend was. Van half september tot vlak voor Kertsmis kon men er niet te recht in verband met een ver bouwing. Mevrouw M.L. Hoogendljk-Van Holst Pellekaan kreeg gisteren uit handen van de heer Netten het eerste exemplaar van het Historisch Jaarboek 1987. De uitreiking vond plaats in het. Muziekinformatie- en docu mentatiecentrum Ton Stolk omdat dit gevestigd is in het Reedershuys aan de Westha- venkade. De bijzondere positie van Vlaardingse rederijen op het gebied van de koopvaardij in de tweede helft van de ne gentiende eeuw is één van de hoofdartikelen van het pas ver schenen jaarboek, in tegen stelling tot het landelijke beeld was in Vlaardingen het eigen- dom van rederijen geen zaak van meerdere personen. Het bezit van de meeste Neder landse rederijen was verdeeld in zestiende parten. Opvallend is ook, dat na 1860 in Vlaardin gen de daling van de omvang van de koopvaardijvloot lang zamer plaatsvond maar wel leidde tot de verkoop van het laatste koopvaardijschip in 1900. Dat was de 'Vrede' van rederij A. Hoogendijk Jzn. De in het oude Vlaardingen zeer bekende redersfamilie Hoogendijk stond gisteren ook in de belangstelling. Reden hiervan was vooral de waarde, die de vorig jaar overleden Jan Hoogendijk hechtte aan de koopvaardij historie van Vlaar dingen. De schrijver van het artikel over de koopvaardij in het jaarboek 1987, drs. H. Buljsman, heeft bij de verza meling van zijn gegevens voor zijn doctoraal studie over dit onderwerp veel steun gehad van de heer Hoogendijk. Om die reden was ook mevrouw Hoogendijk, zelf enkele Jaren geleden wethouder van Vlaar dingen, uitgenodigd voor het in ontvangst nemen van het eer ste boek. Het boek bevat behalve over de koopvaardij ook een artikel over de industriemolens van Vlaardingen, geschreven door de amateur-historici Frans W. Assenberg en Arie van der Hoek. Voorts bevat het een ar tikel over een in allerlei parti culiere handeltjes actieve ge meente-ambtenaar, die het tot gemeentesecretaris bracht. Reinier Kikkert, die veertien' kinderen had, vroeg in 1848 het Vlaardingse stadsbestuur hem in verband met 'zijne on- fortulnigen levensloop' een loonsverhoging en gratificatie te geven. 'Een gemeentesecre taris op zwart zaad' noemde de op het Vlaardingse archief werkzame Leon Bovée zijn bij drage aan het Jaarboek. De aan het Scandinavisch In stituut van de Rijksuniversiteit van Groningen verbonden hoofddocente dr G.A. van der Toom-Piebanga beschrijft de 'vier maanden durende, moei zame terugtocht van de be manning van het bij IJsland vergane Vlaardingse vissers schip De Jonge Alida. Het Historische Jaarboek 1987 bevat voorts kronieken van de jaren 1936 en 1986 en de jaar verslagen van Instellingen en organisaties, die in Vlaardin gen zich met historische zaken bezighouden. In de winkel is het Historisch Jaarboek 1987. te koop voor 29,50. Leden van de Historische Vereniging Vlaardingen krijgen het gratis thuisbezorgd. SCHIEDAM Een 48-jarige Maassiuise is op de Schiedam se Damlaan van haar handtas beroofd. De vrouw schrok van een bromfietser die met veel kabaai op zijn brommer rake lings langs haar reed. Terwijl hij haar net niet raakte, wist de jongen wel haar handtas weg te grissen. In de handtas zat een een portemonnee met honderd gulden en een porte feuille met persoonlijke be- schelden. Het tasje werd werd later teruggevonden In de berm van de Burgemeester Honnerlage Gretelaan. Van de inhoud en de dader ontbrekt elk spoor. SCHIEDAM De Ford Escort van een 21-jarige Schiedam mer is gestolen. De auto, ter waarde van ƒ35.000,-, stond geparkeerd op de parkeer plaats bfj de Jozef Oreliosingel In Schiedam-Gropnoord. Het kenteken nummer van de ver dwenen auto is RX-07-)(T I«' mtj 'A'if ,-uw* -c -r<> i, ./-w-ws «7»V «r f- -•&-

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1