Charles (44): „Ik ben een echte Queen-gek' Beenprothesegebruikers gaan samen in 'Een stap vooruit' Vrolijke kunst van Marianne Hoogstraten Rumoer rond 't Packhuys Autodealers In één straat Wildemannen mishandelen man en vrouw Vuurwerk in beslag genomen Negen autokraken ws Jr &8ÊÊ SCHIEDAM Een specifieke milieubewe ging bestaat weliswaar niet meer in Schiedam, maar zaterdag leek zij ook nauwelijks gemist te worden. De leden van PSP en PPR, die het versteld van de milieu bewuste houding bij de plaatselijke midden stand tijdens hun actie tegenverkoop van spuitbussen met ge vaarlijk drijfgas. Stickers De actievoer ders John Ou wendijk en Boudewijn Kaptein (links) von den ook steun voor hun ver zet tegen fre- onspuitbussen"> bij Kor van Ham van Haarimport; ,J?lak die sti ckertjes maar hier, op de randen van de schap pen." (Foto Arie "Wapen- aar) Van lijstje Contactadressen Deskundigen beantwoorden vragen van de prothese dragers. Aan het woord orthopedist K. Noppe; „De cos metische afwerking wordt steeds belangrijker. Men wil dat de prothese er goed uitziet" (Foto Arie Wapen aar) Problemen Marianne Hoogstraten: bare duidelijk te maken." .Ik probeer het niet-zicht- (Foto Arie Wapenaar) HET VRIJE VOLK Schiedam 4 MAANDAG 23 NOVEMBER 1987 i «i VLAARDINGEN Een mannelijke en een vrouwelijke autobestuurder zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag na een wilde achtervolging door heel Vlaardingen afgerost door twee gepikeerde Vlaar- dingers. Het begon allemaal op de Oude Havenbrug, waarop even na middernacht een 24-jarige VI aar dinger zijn auto parkeer de. Een 28-jarige vrouw en een 26-jarige man, die achter el kaar daar langs reden, maak ten via claxoneren en gebaren duidelijk dat ze het stilzetten van de auto op die vreemde plaats afkeurden. Daarop be gon de foutparkeerder een ach tervolging, die vanuit het cen trum ging via de Van Hogen- dorplaan in Oost en de Lepe laarsingel in Holy-Zuid naar Holy-Noord. De agressiviteit van de ach tervolger ging zelfs zover, dat op de Lepelaarsingel een van de auto's van achteren werd aangereden en op de Koraoel- jedreef beide wagens werden klem gezet. Uit de achtervol gende auto stapten toen twee jongemannen, die de man en de vrouw mishandelden. Bij het doen van aangifte van hun mishandeling bij de politie konden de slachtoffers ook het kentekennummer van de auto van de wildemannen opgege ven. De eigenaar daarvan kwam zondagmorgen al uit zichzelf naar het politiebureau om zijn wandaden op te biechten. Een motief voor zijn agressieve handelen had hij niet. De poli tie heeft hem ingerekend. SCHIEDAM Charles Thiels (44) had het zondag in wijkcentrum De Erker in Schiedam uitstekend naar zijn zin. Hij was met vrouw en vijftienjarige dochter Barbara naar de landelijke fanclubdag van de Neder landse fanclub van de Engel se popgroep Queen gekomen: Ze zijn er van 's ochtends elf tot 's avonds zes uur geble ven. „Ik ben niet zo'n fanaat en koop geen sjaaltjes of T- shlrts, maar ik ben wel een echte Queengek. En daar is mijn hele gezin mee behept. Mijn dochter is lid van de Engelse fanclub van Queen en had in het clubblad daar van gelezen over deze dag. De Rotterdammer Thiels behoorde tot de ongeveer tweehonderd bezoekers van deze dag. Hij is verliefd op de groep geworden door de grote hit Killer Queen uit het begin van de jaren ze ventig. „Ik ben een liefheb ber van hard rock en dat speelden de jongens toen. Nieuwe nummers als I'm in love with my car kan ik ook wel waarderen." De Engelse popgroep, die zijn eerste glorietijd had in het begin van de jaren ze ventig, maakte furore met de originele wijze waarop zijn hard rock ten gehore bracht. De indringende zang van showman/zanger en pia nist Freddy Mercury heeft hierin altijd een grote rol ge speeld. De groep bestaat ver der al sinds 1971 uit gitarist Brian May, bassist John Deacon en drummer Roger Taylor. De doorbraak kwam met het door Thiels bewonderde Killer Queen. Na 1974 koos de band voor meer variatie in zijn muziek. Succes volg de met wereldhits als Bohe mian Rhapsody en We are the Champions in 1977. Een geheel andere nieuwe grote hit was in 1980 de titelsong van de film Flash Gordon. In Schiedam waren fans uit alle delen van Nederland aanwezig, die vooral genoten van de videoclips welke con tinue werden vertoond. Daaronder waren veel optre dens van de afzonderlijke bandleden in eigen forma ties. Een vierenveertiger als Charles Thiels zegt nu ook bewondering te koesteren voor Iron Malden en Judas Priest. Het concert van U2, enkele maanden geleden, had hij ook graag bijge woond. „Ik heb toen ook in de rij gestaan in de Witte de Withstraat, maar ben weg gegaan toen het een rommel tje werd. Dat heb ik er niet voor over. Samen met mijn dochter heb ik tijdens dat concert op de trappen bij het stadion gezeten. Daar kon den we de muziek ook ho ren." VLAARDINGEN De poli tie heeft afgelopen weekend in Vlaardingen de eerste partij vuurwerk in beslag genomen. In een schuurtje aan de Am- manstraat (Babberspolder) trof de gewaarschuwde politie vierhonderd stuks vuurwerk aan. De eigenaar van de schuur was niet thuis. Een po litiewoordvoerder veronder stelt, dat het een voorraad is van een groep jongeren. Evenals vorige jaren wil de Vlaardlngse politie de zoge naamde 'lik op stuk-methode' toepassen bij dergelijke vond sten. Dat betekent, dat lange rechtszaken worden voorko men maar direct boetes van vijftig tot honderd gulden wor den uitgedeeld. Een verzoek om deze werkwijze te mogen volgen is al ingediend bij de Rotterdamse rechtbank. VLAARDINGEN In het afgelopen weekend zijn in de wijk Vlaardingen-Holy auto krakers actief geweest. In ne gen auto's werd ingebroken. De schade bedraagt enkele duizenden guldens. Uit drie van de auto's is radio-appara- tuur weggehaald. In een geval ging het, om een installatie van zestienhonderd gulden. De an dere voertuigen liepen breek- schade op. ■ï'vW.s. /«A?/ j s x*0 v- t&s-a- /v-s a -V s 'vw <v"> In alle winkels, die ze be zochten in het kader van de landelijke cactic tegen het ge bruik! vaa'fr eon in spuitbussen, ontmoetten'1 de actievoerders begrip." „Het was onvoorstel baar, maar we mochten in alle winkels stickers of posters op hangen met waarschuwingen aan het publiek tegen het ge bruik van spuitbussen met chloorfluorkoolwaterstoffen (cfk's) als drijfgas," zei John Ouwendijk na afloop. Cfk's zijn stoffen, die de oz onlaag in de stratosfeer aan tasten, welke de ultraviolette straling van de zon filtert. Door vermindering van die fil tering smelten de poolkappen en worden mens en dier bloot gesteld aan een te hoge inten siteit UV-straling met huid kanker, huidinfectie, oogletsel en bij jonge waterdieren zelfs sterfte als gevolg. De Schiedamse actievoer ders kregen zaterdagmiddag niet alleen begrip maar zelfs waarderende woorden van middenstanders voor hun inzet ten behoeve van ons milieu. Kor van Ham, die al twintig jaar zijn ruim gesorteerde zaak Haarimport drijft op de hoek van de Lange Nieuw- Middenstand steunt actie tegen drijfgas straat en het Broersveld, ge noot de twijfelachtige eer als eerste middenstander bezoek te krijgen van de actievoer ders. Bij de ingang van zijn winkel werd een bord ge plaatst met ondermeer de tekst TCoop geen spuitbussen die de ozonlaag bedreigen' en aan de binnengaande klanten een folder uitgedeeld. Binnen in de zaak wilden de actievoer ders John Ouwendijk en Bou dewijn Kaptein fel oranje stickers op spuitbussen gaan plakken. Daartegen maakte Van Ham wel bezwaar. „Jongens. Ik steun jullie ac tie, maar wil niet dat je onge vraagd mijn eigendommen gaat beplakken. Jullie moeten niet bij ons maar aan de bron, bij de fabrikant zijn. Zelf ma ken wij de klanten ook duide lijk, dat ze beter geen spuitbus sen kunnen kopen. Al is het al leen maar omdat de mensen met pompjes zoal driemaal goedkoper uit zijn." „Maar waarom verkoopt u deze bussen dan toch nog?" vroeg John Ouwendijk. De winkelier wond er geen enkel doekje om en zei: „Mijn klan ten vragen om die bussen, waarop overigens wel een waarschuwing staat afge drukt. Ik kan het niet maken om niet in huis te hebben, wat mijn klanten willen." Kor van Ham had zaterdag geen exacte verkoopcijfers bij de hand, maar zei wel de in druk te hebben dat nog steeds de meeste van zijn klanten fre onbussen gebruiken. „Ik kan ze dus niet uit mijn verkooppak- két, iMéns^och" bei&ite&Wel - hardstikke«??voor trnilièübe- 'scherming'en 'ook voor 'acties, die men daarvoor opzet. Deze mensen hebben bet ook keurig gedaan. Eerst hebben ze in een brief gewaarschuwd, dat ze kwamen en zoals het nu gaat," vind ik ook prima." De actievoerders mochten van Van Ham stickers met als tekst „Niet kopen, breekt de oz onlaag af" op de randen van de schappen .plakken,waarjn spuitbussen met cfk's staan op gesteld. - *j Met een opgave van Milieu defensie in de hand, zochten Ouwendijk en Kaptein de kwa lijke merken op. Ze liepen ge zamenlijke het lijstje af. „Taft, L'Oreal Studio Line, Elnett-Sa- tin, Revlon ZP 11, Fant Brush- out en 't Kruidvat moeten we hier hebben bij de hairsprays. Vogue, Old Spice, Blue Stratos, Black Label, Charlie gi lightly, Bac Deo, Men's en Lady's Own, Tabac, Nonchalance, Hi Dri en Fleur de Paris zijn het bij de deodorants en Old Spice bij het scheerschuim. Schwarzkopf is inmiddels af gevallen, want die hebben deze week besloten geen spray meer met freon te maken," zegt het actievoerende tweetal. Een poging van Ouwendijk om een klant bij Haarimport van de aankoop van een mi- lieuverpestende spuitbus af te houden, mislukte. Hij praatte wel over de aanwezigheid van prima alternatieven maar het kostte hem moeite het finan ciële voordeel erbij te bena drukken. „Je hebt het niet goed verkocht," kreeg hij van Kor van Ham te horen. SCHIEDAM Onder de beenprothesedragers in de pro vincie Zuid-Holland bestaat grote behoefte aan voorlich ting en geregeld onderling con tact. Dat bleek afgelopen za terdag in Dienstencentrum Woudhoek op de eerste ont moetingsbijeenkomst van de Werkgroep Beenprothesege bruikers Zuid-Holland In op richting. .JDese voorllchtingaochtend is het resultaat van een enquê te onder 180 prothesedragers in de provincie. Dat daarvan meer dan een derde Is komen opdagen laat zien dat we ons ook regionaal moeten organi seren," aldus Vlaardinger C. Pina van de werkgroep in op richting. De nieuw te vormen afdeling zal deel gaan uitma ken van 'Een stap vooruit', de landelijke werkgroep beenpro thesegebruikers. 1 Deze organisatie begeleidt amputatiepatiënfen, prothese- dragers en hun huisgenoten als ze dat willen. Verder on derhoudt zij contacten met in stellingen en centra die zich bezig houden met zaken op het gebied van amputatie, revali datie en prothesebouw. Ook geeft de werkgroep een nieuwsbrief uit en verzamelt medische, technische en prak- - gegevens over protheses i - f en het gebruik ervan. Begin volgend jaar verschijnt een in formatieve folder waarin alle aspecten van het kunstbeen aan de orde komen- Pina: „Er zijn veel meer pro thesedragers dan de groep van 180 die ik aangeschreven heb. Naarmate onze bekendheid groeit verwacht ik daarom nog wel wat toeloop, we zijn eigen lijk nog maar net bezig. Wat wij hier in de regio gaan doen zal helemaal afhangen van de vragen en de behoeftes die er blijken te leven. Triest genoeg zullen dit soort voorlichtings bijeenkomsten altijd wel nodig blijven omdat er, nu eenmaal altijd weer nieuwe mensen ge confronteerd worden met het moeten missen van een been." Binnen de werkgroep i.o. be staan bovendien plannen om de provincie in zessen te delen, met in elk gebied een contacta dres. Die adressen zouden dan een belangrijke doorverwijs functie kunnen krijgen. „Het is een lotgenoot dicht in de buurt waar je met je allereerste vra gen terecht kunt en die je ver der op weg helpt," legt Pina uit. Eén van de inleiders zater dag was de Noordwijkerhoutse orthopedist K. Noppe, zelf ook kunstbeendrager, die de jong ste ontwikkelingen in de pro thesebouw schetste: steeds lichtere materialen en compo nenten. Dat is vooral van be lang voor de oudere prothese drager, wiens conditie te wen sen over laat, .Afhankelijk van waar pre cies geamputeerd is, verbruikt de prothesedrager 25 tot 200 percent meer energie dan ge zonde mensen, vandaar die na druk op gewichtsbesparing. Verder is de cosmetische af werking heel actueel: hoe ziet het eruit? Ook op dat vlak gaan de mensen terecht steeds meer eisen stellen. Het is vaak niet eenvoudig, maar er zit ze ker vooruitgang in," aldus een optimistische Noppe. Zijn Rotterdamse collega WA. Homman kon daar nog aan toevoegen dat de compu ter in de toekomst een grote rol zal spelen bij het ontwer pen, fabriceren en corrigeren van protheses. Horn man: „Dat zal resulteren in een betere pasvorm. Nu wordt het opme ten van de stomp nog met de hand gedaan, dat kan straks veel preciezer. Bovendien kun nen de gegevens van een ge slaagd model opgeslagen wor den, waardoor het ook moge lijk wordt identieke kopieën te maken." Na het horen van deze ont wikkelingen trokken sommige aanwezigen de deskundigheid van hun revalidatiearts in twijfel. „Ik heb van mijn arts nog nooit wat over al deze ver nieuwingen gehoord. Hoe voor kom je nou dat je op een ou derwetse prothese blijft lopen terwijl er veel modernere op lossingen op de markt zijn?" wilde een vragenstelster we ten. Homman raadde haar aan er zelf actief achteraan te zit ten: „Er gebeurt niets als de prothesegebruiker niet van tijd tot tijd zelf op de arts afstapt met vragen. En voortaan is het dus mogelijk om bij de werkgroep informatie te krij gen over nieuwe ontwikkelin gen." De Rotterdamse ziektekos- tendeskundige F. Lam, advi seur van vijf ziekenfondsen, benadrukte dat de prothese drager in het ziekenfonds lang niet slecht zit. „De tijden van het fondsbrilletje zijn voorbij, het hoeft niet meer het goed koopste van het goedkoopste te zijn. De fondsen houden oog voor het individu: het gaat erom dat u een prothese krijgt die goed voor u is. En als er problemen zijn: laat het er niet bij zitten, maar ga in beroep," adviseerde hij één van de aan wezigen die in de clinch lag met onwillig ziekenfonds. Opmerkelijk genoeg kwa men de psychische problemen die met een amputatie ge paard kunnen gaan niet ter sprake. De vragen lagen alle maal op het technische of fi nanciële vlak. Werkgroeplid Pina daarover: „Misschien zijn die problemen er niet zo, of Is het moeilijk voor mensen om er hier in het openbaar over te spreken. Misschien komt die kant van de zaak pas naar vo ren als het contactadressennet eenmaal draait." iy\ Door MARJO PEPPELAAR SCHIEDAM Mensen die denken dat kunst altijd zwaar, moeilijk en elitair is, komen bij de nieuwste expositie in galerie 't Koetshuys, aan de Lange Haven, bedrogen uit. Want daar hangt en staat het werk van kunstenares Marianne Hoogstraten dat de knusse ga lerie transformeert tot een ar tistieke Eftellng. En dat is niet denigrerend bedoeid. Want het werk van deze kunstenares straalt in ai zijn eenvoud en vrolijkheid een vindingrijkheid st. uit die het cliché 'dat kan mijn "zoon van vijf ook' onmiddelijk afstraft. Marianne Hoogstraten expo seert in 't Koetshuys zowel schilderijen als objecten. In beide is enig verwantschap met werk van Miro, de Co bra—groep en ook het latere werk van Corneille te herken nen. Evenals deze kunstenaars schildert zij fantasie—figuren op een zeer directe, bijna pri- nnitleve manier. De felle, spre- - 'kénde kleuren geven de schil- derljen en objecten hun kracht. Ook het materiaalgebruik van Marianne Hoogstraten geeft blijk van een grote originaliteit, in haar objecten verwerkt zij veel afvalmateriaal, zoals aan gespoeld wrakhout, koper draadjes en metalen veren. Maar al deze 'toevallige' mate rialen lijken in het object volko men op hun plaats. Het is alsof wrakhout speciaal in die vorm is aangespoeld om in een ob ject van Marianne Hoogstraten verwerkt te worden. De felge kleurde onderdeeltjes kunnen vaak bewegen. Er zijn zelfs uit- schuifdozen, waar als bij tover slag een soort poppen kastpop uit te voorschijn komt. Ook in de schilderijen keert dit fantasievolle materiaalgebruik terug. Soms is de verf met zand vermengd, zodat het schilderij een korrelige struc tuur krijgt. Of het schilderij heeft voor een deel een jute ondergrond. Marianne Hoogstraten karakte riseert haar werk zelf als volgt: „Ik schilder herkenbare, maar niet aan de werkelijkheid ont leende amorfe figuren. Ik pro beer het niet—zichtbare dat om ons heen dwarrelt, dat wat is en niet gezk n kan worden, duidelijk te maken." Deze amorfe figuren zijn vaak toch duidelijk herkenbaar ais mens of dier. Maar qua vorm zijn ze volledig ontleend aan de fanta sie, evenals de simpele figuren die ook voor het werk van de Cobra—groep zo kenmerkend zijn. Het werk van Marianne Hoog straten stemt tot vrolijkheid. De objecten zijn zo intrigerend dat het bijna speeltjes voor volwassenen zijn. Haar schilde rijen vergunnen ons een blik in een fantasiewereld, die zelfs de meest zwaarmoedige mensen weer hoop moet geven. En dat alleen al is In deze donkere da gen een reden om bij deze ex positie een kijkje te nemen. Marianne Hoogstraten met schilderijen en objecten, tot en met 3 januari bij galerie 't Koetshuys, Lange Haven 78, Schiedam. Geopend: don. van 18—21 uur, vrij. van 1317 uur, zat. van 11—17 uur en zon. van 1316 uur. Zaterdag 28 november staat galerie 't Koetshuys met een stand op de Sinterklaas—verkoop van het Stedelijk Musr <m in Schiedam. VLAARDINGEN De politie van Vlaardingen heeft zater dagnacht haar handen vol ge had met het rustig houden van discogangers van buiten de stad. Drie mannen uit Spijke- nisse van 26 tot 28 jaar werden ingesloten na het bedreigen van de portier van discotheek 't Packhuys aan de Koningin Wilhelminahaven. Verder ar resteerde de politie een vijf tienjarige jongen uit Rotter dam, die in een kiosk had inge broken en een zeventienjarige Rotterdammer wegens balda dig gedrag in de nachtbus. De RET-nachtbus is door de poli tie naar Schiedam en Rotter dam begeleid. De politie, die eerst te hulp was geroepen om de portier van de discotheek te ontzetten, werd kort na het uitgaan van 't Packhuys gewaarschuwd door het inbraakalarm van de slga- renkiosk bij station Vlaardin- gen-Centrum. De agententrof- fen daar een groep van veertig jongelui aan, die in de nacht bus naar Rotterdamn en Schiedam wilde stappen. Uit de kiosk bleken snoepgoed en rookwaar verdwenen te zijn. Op aanwijzing van andere dis- i cogangers werd een vijftienja- t rlge Rotterdammer aangehou- den, die gestolen waar in zijn zak had. Ook andere op de bus wachtende discogangers werden gefouileerd. De politie kreeg daarbij hulp van perso neel van de RET, dat speciaal op deze rit ingezet wordt in verband met de baldadigheid die regelmatig in de nachtbus plaatsvindt. Een zeventienjari ge jongen uit Rotterdam moest ook mee naar het bureau. Elders in Viaardingen, op het pas opgeknapt© deel van de Hoogstraat nabij de Kortedijk, werden bewoners zaterdag middenin de nacht opgeschrikt, door hevig glasgerinkei. Balda dige Jongelui hadden uit een i vuilcontainer neonbulzen ge- i haald en waren bezig ze één voor één kapot te gooien. De straat lag ter hoogte van de RK-kerk bezaaid met glas- i scherven. De politie werd in diei buurt ook te hulp geroepen omdat jongeren bezig waren banden van auto's lek te prik ken. Er werden vier Jongens aangehouden. ROTTERDAM In navolging van de bekende meubelboule vards krijgt het Rijnmondge bied nu ook een speciale win kelstraat voor automobielbe drijven. Op het bouwterrein aan het wegtracé van de Brle- nenoordbrug zuilen zes van dergelijke bedrijven verrijzen. Deze Autostrada zal pal naast de Brienenoordbrug komen te liggen en is daardoor vanaf de rijksweg goed zichtbaar. De Rotterdamse Automobiel Centrale Is het eerste bedrijf dat zich op het terrein vestigt. In het 2(WQ vierkante meter grote bedrijfsgebouw, zal de RAC twee deaierschappen on derbrengen. De ene onderne ming verkoopt dure jaquars en Daimlers en de andere dealer verkoopt Mitsubishi personen auto's.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1