TWEE AVONDEN POP IN MAASSLUIS 7/ï7fi0ou/ftsff. FilmNet en Gouden Gids op Vlaardingse kabel Woehaaa, 'n witte Piet en zwarte Sint!!' Aankomst Sinterklaas In Schiedam wat later m Ouderendag De Erker: uit in je eigen wijk Nieuw bestuur voor PvdA TURBO-WASH REINIGT MET SUPERKRACHT OP^NORMALE Zeeman's Ijzerhandel m Drugszaak: aanhoudingen; WS WOENSDAG 25 NOVEMBER 1987 SCHIEDAM Vele honderden uren zit het gemiddelde kind per jaar aan de buis gekluisterd. De ene film vol actie, geweld en zwart-wit stereo typen is nog niet afgelopen of de vol gende begint al. Kinderen worden in het video- en tv.-tijdperk veel te veel overstroomd met informatie, vindt Marja Maliepaard, activiteitenbege leidster welzijn van het Onder wijs- voorrangsgebied Schiedam (OVG). Belevingswereld Leerlingen van De Pe perklip aan de maquette bouw in Tref punt Oost: „We maken een dorpie en een stad, ei genlijk een stuk wereld deel, en daar hebben we een half uur voor." (Foto John de Pa ter) mmm Speeltuin Het POM-bestuur heeft voor komend weekeinde een klinkend programma sa mengesteld. (Roel Dijkstra) Het programma uiHTcnntuiu Broersvest 50-52 -Schiedam Tel.: 010-4267594 Omdraaien i? jr*i' x* HET VRIJE VOLK schiedam I'M Project Filmzien leert kinderen naar fi lm kijken „Al die beelden en geluiden komen in die-hoofdjes terecht, zonder dat de kinderen de tijd en de rust gegund wordt om ook te verwerken wat ze gezien hebben," zegt zij. Dat gegeven was voor het OVG aanleiding om het project Filmzien op te zetten, met als doel het con sumptieve kijkgedrag bij kin deren te doorbreken en ze wat kritischer te maken ten aan zien van het traditionele film en TV-aanbod. Maliepaard: „De kinderen gaan actief aan de slag met de filmervaringen die ze opdoen. We willen hen helpen om die ervaringen te ordenen en te verdiepen, zodat ze bewuster kunnen omgaan met de in drukken die ze opdoen bij het zien van een bepaalde film. Bo vendien moeten ze relaties kunnen leggen tussen de film en him eigen belevingswereld. Hopelijk gaan ze daardoor op een andere manier tv kijken." In het project werkt de OVG-coördinatie samen met de OVG-medewerkers in club- en buurthuizen en Carel Beke, gemeentelijk medewerker kunstzinnige vorming. Het programma is bedoeld voor al le groepen uit het basis- en speciaal onderwijs. „Als OVG houden we ons uiteraard bezig met de 'gewone' schoolse vak- ken en alles wat daarbij hoort, maar er is zeker ook aandacht voor de creatieve, expressieve ■ontwikkeling van het kind. Daar, is dit project dan met na me op gericht," legt Jacob Bo ven uit, coördinator activitei tenbegeleiding van het OVG. „We bieden een serie maat- V s.< s„ «ft! schappelijk waardevolle kin- der- en jeugdfilms aan die di rect aansluiten bij de bele vingswereld van de betreffen de leeftijdsgroep," gaat hij verder. „Begrijpelijke films die gemaakt zijn vanuit een positieve houding ten opzichte van kinderen en de wereld om hen heen. Films ook die de kin deren aanspreken op een ge voelsmatig niveau, en niet al leen verstandelijk." Voor de kinderen de film te zien krijgen bereidt de leer kracht in de klas de thema's voor. Na de vertoning wordt er aan de hand van de reacties van de kinderen", verder over de onderwerpen uit de film ge praatIn een opstel, tekening of brief verwerken de kinderen hun kijkervaring. Daarnaast wordt er wat over de techni sche kant van film verteld en worden er scènes nagespeeld. Tenslotte gaan de leerlingen ook nog op bezoek in het buurt huis, waar handvaardigheids activiteiten en spelletjes ge daan worden die met de film verband houden. Tien scholen, met in totaal zo'n 1500 kinderen, hebben op het project ingeschreven. Bo ven: „Zo'n grote deelname heb ben we nog nooit gehad. Het onderdeel dat bestemd was voor de jongste leeftijdsgroep is Inmiddels afgerond en de re acties van de scholen daarop zijn heel positief. En de kinde ren vonden het ook leuk, laten we dat niet vergeten." Dat laatste gold zeker ook voor de groepen 4,5 en 6 (acht tot 10 jaar) van basisschool De Feperklip, die gisteren te gast waren bij buurtcentrum Tref punt Oost. De tegenstelling tussen stad en platteland was een van de thema's van de Deense film die zij gezien had den, getiteld 'Grootmoeder en de 8 kinderen in de grote stad'. Met lege melkpakken, eierdo- zen, WC-rollen, wegwerpfles- sen, golfkarton en natuurlijk heel veel verf moesten de scho lieren maquettes bouwen. „Hartstikke leuk," schreeuwen Raymond, Menno en Jonathan in koor. „We maken een dorpie en een stad, eigenlijk een stuk werelddeel, en wé hebben een half uur de tijd. Maar de ande re groep heeft al veel gedaan hoor, wij maken het alleen af," licht de laatste nog even toe. Shantie vindt het dorp het leukst, „want daar is de speel tuin." In de spelletjesgroep moeten de kinderen geluiden en afbeel dingen uit de film zien thuis te brengen. Moeiteloos gaat 't. OVG-medewerker Joop van Swieten: „We willen graag we ten in hoeverre ze nu kritisch kijken, wat ze precies hebben opgenomen. Onvoorstelbaar wat ze soms nog weten. Je hoeft maar een wiel te tekenen en ze roepen al: dat is de vrachtwagen uit de film.' Dat Iaat zien dat dit voor kinderen een herkenbare vorm Is om een film na te bespreken." MAASSLUIS Het FOM (Pop Overleg Maassluis) viert zijn eerste lustrum aanstaand weekeinde met een muziekfestival van twee avonden. In het jongerencen trum Dug Out aan het Mac- kayplein treedt 27 en 28 no vember een groot aantal mu- ziekformaties voor het voet licht tijdens hei festival "He- re goes our Gig 1987'. Het POM is als één van de weinige plaatselijke popcol lectieven in het Rijnmondge bied nog -steeds springle vend. Secretaris Jaap van Hoek draait nu drie jaar mee in het POM-bestuur. Hij zegt: „Indertijd zijn we be gonnen in De Oude Toverbal aan de Lange Boonenstraat. Het idee om een muzikanten vacaturebank voor popband jes te maken is toen niet van de grond gekomen. Wel heb ben alle Maassluisse pop bands steeds goed samenge werkt bij het gebruik van de oefenruimte in het jongeren centrum. Nu heeft het POM dit inoverleg met de ge meente en het bestuur van Dug Out georganiseerd. In het nieuwe gebouw van Dug Out beschikken we over een eigen zaal en een eigen mu ziekinstallatie. Iedere Maas sluisse groep kan deze ruim te voor 60 gulden per maand voor een dagdeel per week huren. Daar wordt veel ge bruik van gemaakt. Er is zelfs een wachtlijst voor de avonden en de weekeinden. Overdag doordeweeks is er nog wel gelegenheid genoeg, maar de meeste bandleden kunnen dan niet oefenen om dat ze moeten werken." Het, POM heeft door deze ontwikkelingen nog wel wat toekomstwensen. Jaap van Hoek: „Eigenlijk zouden we wel een eigen gebouw willen hebben waar de bands oefen ruimte kunnen huren. Dat kost natuurlijk erg veel geld. Het blijkt nu dat de huidige ruimte in Dug Out te weinig mogelijkheden biedt. Binnen het POM gaan we na dit fes tival nog eens uitgebreid daarover praten." Jaap van Hoek verwacht tijdens het festival Here goes our Gig, dat nu voor de vijfde keer wordt gehouden, enkele hon derden bezoekers. De Vlaardingse groep Yel- lo Meese bijt vrijdagavond het spits af, gevolgd door Chihuahua Pearl uit Den Haag. Dan komen de Ant werpse Petroleurs met him heel eigen Nederlandse en Engelse repertoire op de planken. Als vierde band treedt de Westlandse forma tie Imperial Sceptre op en de Friese band Weekend at Waikiki besluit het program ma. De zaterdagavond begint met hard rock, ten gehore gebracht door de uit Rotter dam en VIaardingen afkom stige band Johnnie the Fox. De groep Go Ape, bestaande uit Maassluisse en Maas- landse muzikanten vervolgt het programma. De muziek van eigen bodem duimt die avond wat langer, want ook de Maassluisse groepen We don't want any en Mammy The Kids laten zaterdag in Dug Out van zich horen. De Brabantse rock 'n roll showband Herb Mews The Mules besluit het POM-festi- val met hun snelle en swin gende nummers. De presen tatie van het Here goes our Gig-festival is in handen van de Maassluiser Adrian us Sluiter. Toegangskaarten zijn alleen tijdens-het festi val aan de kassa van Dug Out te koop. Ze kosten per" avond 10 gulden. -Een toe gangsbewijs voor beide avonden kost 15 gulden. SCHIEDAM Het is elk jaar weer hetzelfde liedje met de Ouderendag van Wijkcen-- trum De Erker in Schiedam- West. Hoewel overal duidelijk is aangekondigd dat het pro gramma om half elf 's och tends begint, staan om half ne gen de eerste ongeduldige feestgangers al voor de deur. „En vanaf dat tijdstip ko men er steeds meer, zodat er al drommen mensen voor je neus staan terwijl je de zaal nog op orde aan het brengen bent," verzucht Erker-mede werker Jan Harte. Maar echt vervelend vindt hij het natuur lijk niet: ,Ach welnee, het laat zien dat de mensen hier In ie der geval graag komen." Daarmee heeft hij geen woord teveel gezegd, want ook gisteren was de zaal weer af geladen en liepen er maar liefst vijftien medewerkers rond om de 150 aanwezige ou deren te voorzien van koffie, thee, soep, broodjes, slaatjes en andere versnaperingen. „Nadat het bij de opening In 1985 zo goed aangeslagen was hebben we er maar een tradi tie van gemaakt," vertelt Het ty de Kievith, bestuurslid Ou deren van De Erker. „Mede omdat de mensen aan ons vroegen: wanneer komt die dag weer? Daarom hebben we het nu maar gelijk gekoppeld aan ons tweejarig bestaan. Aangezien hier veel mensen op afkomen beginnen we binnen kort ook met koffieconcerten voor ouderen op de zondag middag. Wegens ruimtegebrek kunnen we helaas niet veel meer doen." Verreweg het grootste deel van de bezoekers komt uit de wijk zelf en bezoekt ook op an dere dagen De Erker, voor de soos, het kaarten, of het volks dansen. Maar dit is volgens de wijkwerkers duidelijk iets an ders. De Kievith: „Zo'n pro gramma als dit is voor de mensen echt een dagje uit. Om half twaalf al komen ze en thousiast om een sherry'tje vragen. En we halen hiermee ook de mannen binnen, want bij andere activiteiten zie je die niet." Dat de heren nu opeens wel verschijnen heeft misschien wel te maken met de mogelijk heid om op de frivole klanken van Oostenrijkse fanfaremu ziek een dansje te maken. Want de voetjes komen elk jaar al voor twaalven vande vloer op de Ouderendag. Tradi tiegetrouw begint het pro gramma met welkomstkoffie en een demonstratie van een volksdansgroep. SCHIEDAM De Schle- damse afdeling van de Partij van de Arbeid heeft een nieuw bestuur. De algemene leden vergadering moet donderdag nog wel haar instemming ge ven aan het nieuwe afdelings bestuur. Maar omdat er geen tegenkandidaten zijn inge diend staat het zo goed als ze ker dat Peter Stadhouders de nieuwe voorzitter wordt. Hij wordt daarmee de opvolger van Hans Verlinde. Bij afwezigheid wordt Peter Stadhouders waargenomen door Mari Dingenouts. Het se cretariaat, eerder in handen van Dingenouts, gaat over naar Menno Siljee, voormalig voorzitter van de Schiedamse Jonge Socialisten afdeling. Voor het penningmeesterschap is opnieuw Edwin Westenberg voorgedragen. Voor het alge meen bestuur zijn verder nog herkiesbaar: Jan van der Meer, Artemis Westenberg en Peter Groeneweg. De plaatsen die openvallen door het ver trek van Astrid Brouwer, Maartje 't Hart en Rita Schoen zullen worden ingenomen door Maarten Reuterink, Joop Oude Kempers en Joop Kroon. De verkiezing vindt donder dag 26 november plaats tijdens de algemene jaarlijkse verga dering in Zaal Irene, Nieuwe Haven 155. Ook niet-leden zijn welkom. Aanvang 20.00 uur. DeTurbo-Wash reinigt auto's, caravans, tegelpaden en zelfs ramen op de 1e verdieping. Klik de Turbo-Wash op de tuinslang/shampoo erin en erkan gewassen worden. 'verkrijgbaar bij: VLAARDINGEN FilmNet en de Gouden Gids krijgen ruimte op het Vlaardingse ka belnet. De contracten zijn vol gens het gemeentebestuur van VI aardingen gunstig. Zelfs nu Schiedam heeft geweigerd met FilmNet in zee te gaan en Vlaardlngen alleen voor de kosten opdraait, zou de betaal televisie nog voordeel opleve ren. FilmNet Is exploitant van abonneetelevisie. Dit bedrijf le vert voor minimaal 32,75 per maand gedurende een vaste periode van acht uur per dag een programma van films aan zijn abonnees, die eerst hon derdvijftig gulden moeten neertellen om een decoder te krijgen, die de signalen kan herkennen. Om abonnees te kunnen wer ven moet het particuliere be drijf over een televisiekanaal van het gemeentelijke kabel net kunnen beschikken. Daar tegenover staat dat het Ge meentelijk Energiebedrijf (GEB) als kabelexploitant ap paratuur van FilmNet nodig heeft en een ontvangststation en transmissieverbinding moet aanleggen en onderhou den. FilmNet-exploltant Esselte Pay TV BV, die als enige in Nederland op dit terrein actief is, heeft op aandringen van Vlaardingen zijn contract aan gepast. De prijs, die het GEB aan Esselte betalen moet voor de huur van apparatuur be draagt tienduizend gulden per jaar. Als tegenprestatie geeft Esselte een entreeprijs voor toelating op het Vlaardingse kabelnet van een gulden per aansluiting, wat thans neer komt op ruim dertigduizend gulden. Daarnaast betaalt zij per maand, per geworven abonnee ƒ1,50 aan het GEB, waarbij uitgegaan wordt van een gegarandeerd minimum aantal na twee jaar van 3000 abonnees. In de eerste twee jaar ligt die garantie lager. Het vijfjarig FilmNet-con- tract levert volgens de bereke ningen van B en W minstens 24 duizend gulden op. Als tussen tijds Schiedam ook FilmNet op haar kabelnet toelaat, zal het voordeel zelfs groter uitvallen omdat dan de kosten kunnen worden gedeeld. Voor de abonneetelevisie is op het Vlaardingse kabelnet al een kanaal beschikbaar. Het zelfde geldt voor het derde Ne derlandse televisienet. 2k>nder bijzondere maatregelen kun nen de signalen voor deze twee nieuwe programmamogelijk heden op de kabel gezet wor den. Het kabelnet van Vlaardin gen heeft een capaciteit van in totaal dertig televisiekanalen. Op dit moment zijn er pas ze ventien gebruiksgereed, maar pas vijftien werkelijk in ge bruik. Nederland 3 en FilmNet kunnen dus op eenvoudige wij ze toegevoegd worden aan de bestaande programma's Ne derland 1 en 2, Belgi'e Vlaams 1 en 2, Belgi'e Frans 1, Duits land 1,2 en 3, BBC 1 en 2, het Franse TV 5, de satelieten Su per en Sky Channel, het mozaï ekprogramma en de kabel krant. De Gouden Kabeltekst Gids, die al op het Schiedamse net staat, is een teletekstprogram- ma met namen en adressen van bedrijven en instellingen, medische diensten, bioscoop- programma's en reclamebood schappen. Het wordt via de beeldlijnen van het mozaïek programma verzonden naar bezitters van een teleteksttoe- stel. Voor de toelating hierop betaalt Publimedia aan Vlaar dingen volgens een driejarig contract bijna negentiendui zend gulden per jaar. üöfflöl Schrijven naar Stukgoed Het Vrije Volk Witte de Withstreat 25 3012 BL Rotterdam De weekmarkt wordt opgeschrikt door een merkwaardigi rollenspel; de Sint is zwart en Piet is wit. „Hoort dat niet r andersom," is één van de eerste reacties. (Foto Rob i Comelder) Een kleine greep uit de reac ties: (tegen Piet) „Hebbie het koud, je ziet zo bleek?", (te gen de Sint) „Is dat niet om gekeerd zo?" (tegen allebei) „Dit lijkt Bananasplit wel." Bezoekers van de weekmarkt In het centrum van Rotter dam wreven gistermiddag eerst hun ogen uit en barst ten toen veelal in lachen uit. De aanleiding: een zwarte Sint en twee witte Pieten die, alsof er niets aan de hand was, snoep uitdeelden-en over de markt wandelden. De wandeling was bedoeld om op te vallen en reacties uit te lokken en was georga niseerd door de redactie van De 6de Etage, een program ma voor de tweede generatie migranten dat zondagsoch tends te zien is op het infonet van de Rotterdamse kabelte levisie. De reacties van de mensen werden gefilmd. Een bloemlezing uit de reacties is aanstaande zondag vanaf elf uur te zien. „Het is bedoeld als stunt, als grap," vertelde eindredacteur en witte Piet Ton van der Graaf voordat de zwarte Sini Ed Pinas de markt opwandel de. „Zwarte Piet wordt altijd T 'I afgeschilderd ais het lulletje,1 de domme, de knecht. We I wilden dat eens omdraaien en kijken wat de reacties v zijn." ,v Die reacties waren'ér volop. Gefronste wenkbrauwen; la-'1 chende dames en bange kin deren want,' zo bleek al snel,"1 de kinderen zagen het ver- schil niet! Of Piet nü een wit of een zwart hoofd heeft, j bang maak je die kleintjes ai! tijd. „Ze zien alleen de zak," con-' cludeerde witte Plet Jaap Meijburg, wijzend op de plas tic zak met taai-taal-poppe- 1 tjes en pepernoten. „Woeahh, kijk nou, een zwar te Sint ha,ha,ha," of iets van1 die strekking kwam het 1 meeste voor. Er was zelfs een marktkoopman die als reac-J tie op het strooigoed een f paar ons spruitjes terug- 1 v( wierp. D Slechts weinig Nederlanders1 konden de grap niet waarde-' ren. Een mevrouw zag de va derlands© traditie op de tocht staan. „Een Piet hoor nu eerr- maa! zwart te zijn. Dat is ió'f gegroeid. Dat is de knecht."-'* Maar ach, voor een keertje"» vind ik het wel leuk." Zou'die vrouw weten dat Sinterklaas? oftewel de bisschop van'Mr-"/ ra, eigenlijk een Turk was?-1» - oR ni rrrr- .a: ob •:hsiv SCHIEDAM Sinterklaas heeft de duizenden Schiedam- mertjes niet vergeten. De goedheilig man schreef In een briefje aan het gemeentebe stuur dat hij gedwongen door dringende werkzaamheden dit jaar wat later aankomt in de stad. Want alhoewel de eeu wenoude man reeds in ver schillende gemeenten voet aan wal zette deed hij Schiedam nog niet aan. Zaterdag 28 november komt Sinterklaas dan eindelijk offici eel aan met zijn zwarte Pieten op zijn schip De Spanje. De Sint zal naar verwacht om on geveer 13.00 uur de Buitenha ven binnenvaren. Vandaar vaart hij vla de Lange Haven naar de Korenbeurs. Met zijn gevolg stapt de stokoude man met tabberd en mijter aan wal om zich te voet naar het Stad huis op de Grote Markt te be geven. Loco-burgemeester ir Chris Zijdeveld ontvangt de goedhel- llgman en zijn Pleten namens alle grote en kleine Schiedam mers op de trappen van het Stadhuis. Drumband O.8.K. speelt tijdens het wachten op- de Sint natuurlijk Sinterklaas! liedjes. De Intocht van de Slril wordt verder muzikaal begeléid door drumband Harpe Davids en drumband en majoretten-^ corps Juliana. r Om 14.30 uur laat de Sint zich, vergezeld door zijn dartele1,:' vrienden ir. pofbroeken en ter- gekleurde tunleks, door'de stad rijden In een rijtuig/Kin^ deren kunnen meerijden met' de stoet in een paardetram. De route omvat: Grote Markt,"1® Hoogstraat, Broersvest,-'rech^ terzijde; Hemaplein, Broers1'^ vest, linkerzijde; Hoogstraat en Grote Markt. De stoet wordt T voorafgegaan door het-Tam-^ boer- en trompetterkorps Gus- io met het Majorettekorps.' Om 15.30 uur zal Sint Nicólaas zich zetelen in de trouwzaal van het oude stadhuis. Kinder ren kunnen kleurplaten en-ari- dere tekeningen persoonlijk aanbieden aan de bijnajartge kindervriend tussen 15.30 erf 17.00 uur. 'T SCHIEDAM De Schiedamse politie heeft gisteren na huis zoeking, drie Schiedammers en een inwoner van Heerlen aan gehouden op .verdenking van smokkel in hard- en softdrugs naar West-Duitsland. Schie dam zou van 1984 tot 1987 hèt vertrekpunt zijn geweest van grote hoeveelheden drugs voor de Oosterburen. De vier aan gehoudenen zitten vast op het Schiedamse hoofdbureau van politie. De Schiedamse polity, die contacten onderhoudt met de Westduitse collega's, heeft bii de huiszoeking geen drugs of ander belastend materiaal gevonden. I- -w 1 *+ir rtv»

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1