zorgen voo 'Weinig stoute kinderen hiér Sfeervolle collages in de Zeeman Koster I m 1 mjöel VEEL INBRAKEN TIJDENS WEEKEINDE Sinterklaasverkoop In museum drukbezocht Hérb Mews ontdooit op valreep Gig '87 Partij van de Arbeid kiest nieuw bestuur Alcoholcontrole: 14 dronken chauffeurs Matroos verdronken m tR^ï^K'Döor MARJAN MEIJER SCHIEDAM Rustig eh' bedaard, hoewel ze al maanden onder grote hoogspanning i staan, voorzien de Schiedam mers Bertus Noten boom en Hans de Rui ter hun klanten in res taurant de Mouterij van een uitgelezen dis. Ge stoken in witte oberjas jes en in zwarte panta lons laveren de eige naars in wat vroeger café de Goudsbloem was, tussen de ongeveer vijftien vierkante eiken houten tafels en de mo numentale binten van het eeuwenoude gebouw door. Geavanceerd 'BH limit aura it! Sr - ilinitrnï Verdwenen 'Piekie' falie mérken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! 1 1 Enkele duizenden Schiedamse kindertjes zijn gerustgesteld. Sint Nicolaas, de grote kindervriend, is dan einde lijk aangekomen in de jeneverstad. „Wat later dan normaal, maar toch gekomen," riep de kindervriend op zijn boot, vergezeld van tientallen zwarte Pieten. Op de trappen, van het stadhuis werd hij later officieel welkom ge heten door de loco-burgemeester Chris Zijdeveld. Bij aankomst op de Korenbeurs aan de Dam was er eventjes wat onduidelijkheid. Vele belangstellenden hadden zich-langs de Dam opgesteld. Maar Sinterklaas liep vanaf de Lange Haven met zijn gevolg door de steeg naar de Hoogstraat om zich zo verder een weg te banen door de glunderende kleintjes. Hier en daar was een traantje te zien, want die Pieten zijn zo zwart en die Sint is zo statig in zijn rode tabberd. De loco burgemeester kreeg, net als alle kinderen, een prachtige kleurplatenboek. De Schiedamse gemeente ambtenaar Jan Kemps maakte het boek, waarin vele afbeeldingen staan van de Sint in, op of voor oude Schie damse monumenten. De Sint bracht met zijn zwarte Pieten 's middags ook nog een bezoekje aan alle zieke Schiedammertjes in het Schielandziekenhuis. „Ik krijg het hier niet druk," beaamde de Sint, „want er wonen hier maar weinig stoute kinderen. Dus het komt allemaal goed voor elkaar. Zullen jullie allemaal een dikke peen of wat stro in de schoen doen voor het paard?" vroeg de Goedheilig man aan het enthousiast zingende en schreeuwende kinderpubliek. De schimmel was er niet bij. De Sint werd in een open koets door de stad gereden, voorafgegaan door drumbands en gevolgd door een kleine bokkenkar met een klein zwart Pietje erin. (Foto Arie Wapenaar) Waikiki Het leven van Hans de Rui ter en Bertus Notenboom werd de afgelopen jaren willens en wetens beheerst door het pand waar eeuwenlang een moute rij, genaamd De Goudsbloem, in was gevestigd. .«Afgelopen vrijdagmiddag opende het, een beetje chique, restaurant de Mouterij voor de eerste keer de deuren voor het publiek. Honderden belangstel lenden kwamen een kijkje ne men of een vorkje meeprikken. Want sinds vrijdagavond ze ven uur is het restaurant nu dagelijks geopend van 16.30 tot 23.00 uur. Dinsdags is de eetge legenheid gesloten. fMaanden hebben de twee keihard getimmerd, gezaagd eg gerestaureerd in het pand, bijgestaan door de be lde timmerman en alles- ier pa de Ruiter en verde re? familie en vrienden. Er werd een massief eikenhouten bar in elkaar gezet en er kwam een geavanceerde res taur antkeuken. „Wij hebben het altijd ge schikt gevonden voor restau rant, maar hadden zelf de ken nis en de tijd niet om dat te realiseren," legt Bertus uit, „want je kunt wel wat willen, tijd is ook wat. Zo zouden er nog veel meer activiteiten kun nen plaatsvinden op de hoger gelegen vloeren. -. Maar wie mjpet dat betalen en-belangrij ker nog: wie.zal dat organise ren? Wij lópen hier natuurlijk téjjedienen."f- 't vln de Schiedammer Steve Woérdenbach hebben de beide initiatiefnemers een goede all round kok gevonden. Voor bruine bonen schotels raison van twaalf gulden, scholfilet voor zo'n achttien gulden, maar ook verfijnde duurdere gerechten met zalm of krab, entrecot of biefstuk van de haas met zachte sauzen, draait Steve zijn hand niet om. Gehol pen door hulpkok Frans Brito maakt hijenkele tientallen vis-, vlees- en groenteschotels klaar achter het nieuwe grote fornuis in de keuken aan de tuinkant Restaurant De Mouterij: voor 'historisch' etentje Restaura teurs Bertus Notenboom (links) en Hans de Rui ter voor het monumentale pand aan de Noordvest. Foto Arie Wapenaar) In 1973 hadden enkele jonge Schiedammers, waaronder Hans en Bertus, het vierkante indrukwekkende gebouw in ge bruik genomen. Zij werkten vijf jaar in en aan het pand. Het werd schoongemaakt, te keningen werden vervaardigd voor een nieuw interieur. Het pand kwam op de lijst van na tionale monumenten te staan. En toen werd het een stuk ge makkelijker. Want het behoud van het mooie rustige gebouw was daardoor verzekerd. - In december 1978 werd op de begane grond etage van het vier verdiepingen hoge pand een café geopend. Het café de Goudsbloem liep als een trein. Duizenden dronken er een pils je en luisterden er tot Konin ginnedag van dit jaar naar muziek. Schiedamse, maar ook bekende Nederlandse bands traden er op. Dat alles hadden Hans en Bertus niet kunnen bevroeden toen zij in maart 1973 bijeen zaten hl de gildekamer van het Schiedamse Zakkendragers- huisje aan de Oude Sluis. Een groepje Schiedamse jongeren maakte zich daar witheet van woede over de toenmalige wet houder Cor Bolmers, in de volksmond Cor de Sloper ge noemd. Deze PvdA-wethouder was er persoonlijk verantwoor delijk voor dat vele eeuwenou de en unieke gebouwen uit het Schiedams stadscentrum ver dwenen. Hele wijkjes, bijvoorbeeld de Branderijenbuurt achter de mouterij langs de Schie en de Noord vestsingel, verdwenen. Eerder al hadden de kleine ar beidershuisjes van de bran dersknechten in de Branders- buurt, achter het Zakkendra gershuisje en de oud katholie ke kerk aan de Dam, plaats moeten maken voor de bouw, pas jaren later, van een brand weerkazerne. Ook de mouterij de Gouds bloem, uniek omdat het het enige nog bestaande am bachtsgebouw is in zijn soort in Nederland, stond op de no minatie om te worden afgebro ken. Het gebouw bezit nog de originele eest (oven) en de eestvloeren. De ingang van het restaurant is bij deze eest aan de Noordvest-kant. De oude en tree aan de Sint Annazuster- straat-zijde is vervallen.De prachtige eeuwenoude oven'zal in de wintermaanden regelma tig ontstoken worden. ■- Tientallen jongelui uit Schie dam en Vlaardingen, Hans en Bertus bleven altijd de kern ploeg uitmaken, bikten de tien duizenden gele ijsselstenen schoon, krabden met vlijm scherpe driehoekjes dikke, vaak tot glas geworden, verfla gen van de grenen en eiken binten en verwijderden me tersdikke dulvestront en dode duiven uit het pand. Dag in dan uit, weekeinden, was het stofhappen, sjouwen met puin en plavuizen. Het groepje enthousiastelin gen, eigenlijk nog de alleerste krakers van Schiedam, want toestemming om het pand in bezit te nemen was er nooit, bietste veel. Vele Schiedamse industrieëlen, zoals Frans Geerdes, directeur van Hol land! a Fabrieken en kunste naars, zoals de familie Wieg man met vader Theo (Doop) aan het hoofd, steunden de jon geren. Bingham gaf zeilen, verffabrieken schonken restjes verf, jeneverfabrikanten deden flessen cadeau. Er werden ex cursies georganiseerd In en door het gebouw. Het dak werd gemaakt, de plavuizen vloeren, een eeuw oud en twee lagen dik, kreeg een opknapbeurt. Vele oudbikkers, schoonma kers en mensen die wel eens een 'piekie' gaven of materia len schonken, waren vrijdag tijdens de drukke receptie aan wezig. Frans Geerdes: „Fan tastisch dat het een aantal particulieren is gelukt om zo'n uniek monument helemaal al leen en zonder financiële hulp van de gemeente of wie dan ook te behouden. Geweldig, al mijn respect." Doop Wiegman: „Wat heb ik vaak bij die men sen langs gefietst. Altijd waren 'ze bezig, altijd werken ;met heel 'veel liefde voor het ge-, bouw en de stad. Ik ben blij met zulke stadsgenoten." Door MARJO PEPPELAAR VLAARDINGEN Tussen de palmen en rieten meubels van koffie- en theeschenkerij de Zeeman aan de Hoogstraat hangen tot half december wer ken van de Vlaardingse kun stenares Geralda de Graaf. Zij exposeert daar fotocollages waarop zij imaginaire land schappen- weergeeft. Deze sfeervolle collages zijn steeds in een kleur gemaakt, meestal groen of bruin, r Geralda de Graaf gebruikt een nogal ingewikkeld procédé voor haar collages. „Ik ga uit van een foto die ikzelf ge maakt heb. Daarbij ben ik vooral geïnteresseerd in de tails - van dingen, een oude groene deur in een steegje bij voorbeeld. Om die foto heen maak ik dan een collage door middel van de papier-col Jé techniek (het knippen en scheuren van vórmen uit pa pier); Van die collage maak ik dan weer een foto, want de col lage zelf ziet er vaak niet zó netjes uit. Bij het afdrukken wordt de basiskleur dan nog ééns extra benadrukt. Dat af drukken doe ik overigens niet zelf. Kleurenafdrukken maken APK Burg. H. Gretelaan 273 ';-i -> SCHIEDAM - S?Tel; 010:^473 82 22 Is nogal ingewikkeld werk," legt ze uit. De sfeer is heel belangrijk in de collages van Geralda de Graat Zelf noemt zij haar af beeldingen imaginaire beeld werelden. Door details uit te vergroten en andere dingen juist weer naar de achtergrond te drukken ontstaan intrige rende, mysterieuze landschap pen. Zo is er bijvoorbeeld een fotocollage met geheimzinni ge, pré-historisch aandoende steenklompen.J>e foto's die in die coliage gebruikt zijn, heb ik niet zelf gemaakt," bekent Geralda. „Iemand anders heeft ze in Zuidamerika gemaakt. Ik leen wel vaker foto's vein ande ren. Soms knip ik ook wel iets uit tijdschriften, maar alleen als ze op mooi, stevig papier zijn gedrukt." Bij fotografie kan je natuur lijk nooit spreken van abstrac tie. De collagetechniek is dan een uitstekende manier om de werkelijkheid naar je eigen hand te zetten. Daarom maakt het ook niet uit of Geralda de Graaf foto's van zichzelf ge bruikt of leent van anderen. Zij schept haar eigen droomwe reld,"en die is met geen toestel te fotograferen. VLAARDINGEN Een der tigjarige Belgische matroos van een binnenvaartschip is zaterdagavond om ongeveer negen uur overboord geslagen in de Koningin Wilhelmtnaha- ven én verdronken. Personeel van een sleepboot van Smit Tak zette nog de schijnwer pers op het water, nadat zij iets in de haven zagen bewe gen, maar traceerden de ma troos,'niet Duikers van de Vlaardingse brandweer haal den later het ontzielde lichaam van de man uit het water. SCHIEDAM In het week einde is op verschillende plaat sen in Schiedam ingebroken. Uit een woning aan het Lo- rentzplein verdwenen zater dagmiddag of -avond een vi deorecorder en bijouteriedoos met sieraden. Totale waarde 7.500 gulden. Duizend gulden baar geld en sieraden met een nog niét vastgestelde waarde werden weggehaald uit een woning aan de Vlaardinger- dijk. In beide gevallen waren de inbrekers- binnengekomen door een deurslot te vernielen. Uit een woning aan de Bur gemeester Knappertlaan zijn zaterdagnacht audio-appara- tuur, videobanden, compact discs en duizend gulden aan geld weggenomen. Vla een bal kon zijn inbrekers een woning aan de H. Polakstraat binnen gedrongen. Ze namen geld en sieraden mee. Via het boven licht van een slaapkamer en na vernieling van lamellen kwamen onverlaten binnen in een woning aan het J.J. Smit pad en vertrokken met een ste reo-installatie, kleurentelevisie en compactdiscs ter waarde van ruim vijfduizend gulden. Voorts zijn winkelruiten ver nield van de Marskramer aan de Mgr. Nolenslaan en van An ders aan dé GerritVerbr .>rr, straat. Bij Andere verdv.ee:-. porselein en bij de Marskra mer een casette bestek ter waarde van 450 gulden. Op verdenking van de laatste in braak werd op straat een 23-ja- rige Schiedammer aangehou den op. aanwijzing van omwo nenden en voorbijgangers, die de man hadden zien weghollen. Langs een door hem bewan deld pad werd^een plastic tas met de vermiste cassette ge- .-•inden. Oscar Verpoorten in zijn kraam met óp scheepvaart geïnspi reerde etsen. Zijn werk ging op de Sinterklaasverkoop in het'" Stedelijk Museum gril over de toonbank. (Foto Arie Wape- naar) ««c Amsterdamse kunst werd int;..;,, het museum te koop aangebó-V, den. Zoals Oscar Verpoorten, - - - een Amsterdamse kunstenaarv'i/ die zijn inspiratie uit aiies wat met schepen en havens te ma ken heeft haait. Zijn kotter 'In-; y digo' is dan ook zijn atelier. Werk van heel andere aard werd weer door Hennie Buis te koop aangeboden. Zij borduurt Jy honderden piepkleine kraaltjes op alierie textieiwaren als tas- jes en poederdoosjes. Ook zij deed goede zaken. Het leukst was eigenlijk nog de ongedwongen sfeer die op de Sinterkiaasverkoop heerste. Veel mensen die anders enige drempelvrees moeten overwin- nen eer ze een museum betre den stapten nu onvervaard naar binnen om een praatje te maken met kunstenaars en ga- leriehouders. Vaak was men helemaal niet van plan iets te kopen, maar eenmaal binnen - bleek het moelijk om met een voile portemonnee weer naar., buiten te gaan. Er waren al ieu- ke oorbellen vanaf vijftien gul- den te koop en voor vijftig gul-, den kon men ook tekeningen of kleine schilderijtjes aan- Ci-t schaffen. Kunst hoeft helemaal niet duur te zijn leek dan ook.u het motte van deze Sinterklaas verkoop. Het is al een goede reden om dit leuke initiatief van het Stedelijk Museum vol gend jaar weer te herhalen. SCHIEDAM Mensen uit Schiedam en omstreken hoe ven zich dit jaar niet te verba zen als ze een heus kunstwerk in hun schoen of surprise aan treffen. Want ter gelegenheid van de aankomst van de Goedheiligman werd zaterdag in het Stedelijk Museum weer de jaarlijkse Sinterklaasver koop gehouden. Het museum was voor deze dag omgetoverd tot een grote kunstmarkt. Kun stenaars en galeriehouders de den er vanachter hun kramen hun artistieke waar voor scher pe prijsjes van de hand. De kunstverkoop trok ook dit jaar weer vele mensen naar het museum. Men schatte dat om twee uur al zo'n vijfhonderd mensen het museum bezocht hadden. Het was echter geen moment te druk. Daarvoor duurde de verkoop lang ge noeg, van 's ochtends elf tot 's avonds negen uur. Ook was de markt niet meer beperkt tot de entreezaal en de aula. Ook de rechtervleugel van het museum was dit jaar bij de Sinterklaas verkoop betrokken. Schidlerijen, keramiek, etsen en sieraden, je kan het zo gek niet bedenken of het was op de Sinterklaasverkoop wel in een kraam te vinden. En het waren niet alleen Schiedamse kunstenaars die om een plaatste in de zak van Sinter klaas streden. Ook Vlaar dingse, Rotterdamse en zelfs Door RENÉ DE HEIJ A j,MAASSLUIS- Dat kwantiteit nóg geen waarborg Is voor kwaliteit, werd afgelopen vrij dag- en zaterdagavond duide lijk, tijdens het Here Goes Our Gig' 87 festival in Open Jonge ren Centrum Dug Out in Maas sluis..Dit voor de vijfde keer door het Pop Overleg Maas sluis (POM) georganiseerde popfestijn, bood de toehoor ders een grote muzikale ver scheidenheid. Echter, voor de hoofdzakelijk uit eigen stal af komstige groepen, bleek de weg van oefenruimte richting podium nog erg lang. Het lustrumfeest van het In 1982 ontstane POM, had de In tentie een groots opgezet en muzikaal genuanceerd festival te willen zijn. Totaal tien bands verspreid over twee avonden, toonden in een strak aange houden schema hun waar. Hoewel aan inzet van de muzi kanten niet kon worden getwij feld, werden de via een slechte geluidsinstallatie geproduceer- de decibels, niet echt door het vierhonderd koppige publiek gewaardeerd. Uitzondering hierop vormden de nationaal aan de weg tim merende afsluiters Weekend at Waikiki en Herb Mews and the Mules. Als laatste band op de eerste dag trad Weekend at Waikiki voor het voetlicht. Deze uit Wolvega afkomstige zeven- mansgroep, tekende als enige op een losse en improviseren de manier voor algemeen en thousiasme, bij het publiek. Zowel spitsafbijter Jèlló Meese. als de daarna optredende groepen Chihuahua Pearl, Ant werpse Petroieurs en Imperial Sceptre onthielden zich van originaliteit. Debet hieraan was - waarschijnlijk het gemis aan podiumervaring en het einde loos ontrafelen van een be staand repertoire. Uitschieter was zanger Bobby Dyo.ii van de Hardrock formatie Imperial,. Sceptre, die met zijn zuivere en volumineuze stemgeluid ver frissend werkte. Jonny the Fox, Go Ape, We don't want any, Mammy and1. ,Z the Kids en Herb Mews and - the Mules vormden het pro- gramma van de tweede avond:'"; Zanger Ronald van Beest van de Maassluize band Go Ape, blonk uit door zijn lef en liet met een knipoog naar Herman Brood een aantal covers op in nemende wijze de revue passe ren. In tegenstelling tot de ronduit valse zangpartijen die te horen waren bij het concert van We don't want Any, bleef de stem van van Beest over eind. Show, smakelijk gebrachte - evergreens en een ongekende ballorigheid kenmerkten het cr»r optreden van afsluiter Herb Mews and the Mules. De vijf mansformatie combineerde het muzikaal vakmanschap met een grote dosis gevoel voor cabaretesk entertainment. De groepsleden deden de ietwat -' star geworden festivalgangers ontdooien. VI IS i.» »'ic. SCHIEDAM - Zonder te stem men heeft de Schiedamse af deling van de Partij van de Ar beid vorige week een nieuw bestuur benoemd. Het is een heren aangelegenheid gewor den. Slechts één vrouw drong door tot het dagelijks en alge meen bestuur bestaande uit elf personen van de plaatselijke PvdA. Peter Stadhouders kreeg het vertrouwen als nieu we voorzitter. Met een stevig applaus van de tientallen PvdA-ers in Zaal Irene bijeen werd Menno Siijee, zoon van raadslid Yvonne Siijee en de laatste jaren heel actief voor de jonge garde binnen de par tij, begroet als secretaris, 53 Penningmeester bleef Edwin Westenberg. Leden in het al gemeen bestuur zijn: Jan van j der Meer, Peter Groeneweg, - Artemis Westenberg, Maarten Reuderink en Joop Oude Kern-'' pers. Schiedams voorlichtérs 7;^ van de Openbare Nutsbebe- drijven Schiedam Mari Dlnge-- - nouts werd benoemd als vice voorzitter van het dagelijks be-y stuur. VLAARDINGEN De Vlaar dingse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag negen dronken automobilisten achter hun stuur vandaan geplukt. Tij dens de alcohol-controle, die van elf uur 's avonds tot drie uur 's nachts wérd gehouden op verschillende plaatsen in en om de stad, werden ook nog negen aangeschoten automo bilisten betrapt. Hoe hoog de promillages alco hol in het bloed waren was niet exact te zeggen. Over twee we ken heeft de Vlaardingse poli tie de beschikkklng over de al lernieuwste ademtest appara tuur. Daarmee is het mogelijk om direct te zien hoe hoog het promillage alcohol is.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1