Schiedam 14 Amsterdammers wandelen met speeltje door winkels ieKester Besluit over erfpacht kan college das om doen Harpe Davids sluit feest af Computerdlef snel gepakt Overval op Bondsspaarbank Tasjesrovers blijven actief Lokale omroep samen c met Consumentenbond WS SCHIEDAM De huurders van ruim zeven honderd woningen in Woudhoek-Zuid weten na on geveer vijftien jaar eindelijk wat ze definitief aan huur gaan betalen. Voor een groot deel van de huurders is het eindresultaat gunstig. Ze gaan niet alleen per maand minder betalen, maar krij gen ook nog enkele duizenden guldens terug van Gemeentelijk Woningbeheer (GWB) of Woning bouwvereniging Schiedam: (WBS)De huren in de naar zijn dakpannen- en steenkleur genoemde Ro de en Gele Woudhoek zijn nu bijna geheel gelijk getrokken. Doorzetten De leden van de,werkgroep van de verheugde bewo nersvereniging Woudhoek-Zuid, v.l.n.r. Theo van der Hoeven, Henk Ravensberg, Ad Vertinde en Gor de Jon ge. (Foto Arie Wapenaar) Jaarcontract Chaos met charme alle merken meestal klaar terwijl u wacht da's pas service! Verdacht j Op de hoogte „Even de maat nemen van uw win kel," zeggen Max Popma (midden) en Dirk-Jan Droogh bij 't Kruidvat aan de Hoog straat. Kees van der Meu len houdt de administratie bij. (Foto Ed Oudenaar- den) Tevreden Ingecalculeerd Volle winst Explosief op komst Mathilde Santing Sinterklaas Crooks Het harmonie-orkest Harpe Davids heeft met een prachtig concert in wijkcentrum De Erker gisteren) de viering van het tweejarig bestaan van het cen trum afgesloten. Een gevarieerd programma van lichte muziek bracht het uit 45 personen bestaande orkest ten gehore. Velen hadden gebruik gemaakt van de gelegenheid om gratis kaarten in het centrum af te halen. In het gebouw aan de Jan van Avennestraat hebben de laatste tijd vele activiteiten plaats gevonden. Stuk voor stuk zijn het successen geworden. (Foto Arie Wapenaar) ftET VRIJE VOLK DINSDAG 1 DECEMBER 1987 Huren Woudhoek-Zuid eindelijk definitief „Er zijn er die praten over een vakantiereis of het aan schaffen van een nieuwe auto," zeggen de leden van de werk groep Huur van de bewoners vereniging. Enkele van hen hebben van .blijde huurders een bloemetje of bedankbriefje gekregen. In totaal is twee miljoen gul den aan huur teveel berekend in de afgelopen jaren. Dat heb ben de bewonersvereniging, het gemeentebestuur en de verhuurders vastgesteld. Zij zijn daartoe gekomen nadat het ministerie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM) had uitgesproken de huren na al die jaren niet meer vast te zul len stellen. Een brief van het gemeentebestuur aan VROM van vorig jaar werd als uit gangspunt voor het overleg ge kozen. Dat is tot stand geko men onder druk van de weige ring van de bewoners om nog langer een huurverhoging te betalen. In die gemeentelijke brief stond, dat de tot vijftig gulden per maand opgelopen huurver- schillen tegenover de wijkbe woners onaanvaardbaar wa ren. Ten aanzien van de 325 portiekwoningen in de twee buurten is een volledige gelijk trekking tot een gemiddelde van 572 gulden bereikt. Dat kon niet bereikt worden voor de 194 en 204 eengezinswonin gen, omdat in de twee jaar (van 1973 tot 1975), die tussen de oplevering van deze wonin gen ligt, het minimum van de aanvangshuur ia gewijzigd. Henk Ravensberg, voorzitter van de bewonersvereniging, is er zelf als bewoner van een eengezinswoning in de zoge naamde Rode Woudhoek niet op vooruit gegaan. „Ach, je kan het ook anders bekijken. Ik heb nooit teveel betaald; altijd goed gezeten,"zegt hij. Hij gaat zich nu samen met de an dere leden van de werkgroep Huur inspannen om voor de andere huurders ook nog rente uitgekeerd te krijgen over de teveel betaalde huursommen, die gaan terugkomen. „Dat is onze volgende taak, samen met een kritisch bekijken van het potje service-kosten dat in de loop der jaren door onze verhuurders is gebruikt voor allerlei zaken." De strijdlust is met het nu behaalde resultaat weer hele maal terug bij de bewonesr van Woudhoek-Zuid. „Wij heb ben nu gemerkt dat je met doorzetten echt wel iets kan bereiken," zegt Ad Verlinde, die niet in het verenigingsbe stuur zit maar al jaren actief is in de werkgroep. Hij zegt zelf te behoren 'tot de rijken', omdat hij als huurder van een eengezinswoning in de Gele Woudhoek zo'n vijfeneenhalf- düizend gulden terug ontvangt vóór 1 mei en direct vijftig gulden minder huur per maand kwijt is. Ook bij Verlinde echter is het vuur geenzin3 gedoofd. „Wij zitten in huizen met ver warmingsketels van vijftien jaar oud, die nota bene een af schrijvingstermijn van 25 jaar hebben gekregen. Dat vinden wij ongebruikelijk lang. Ook al omdat het rendement al jaren pet Is." Met de uitbetaling van het teveel berekende wordt pas In de loop van volgend jaar be gonnen. Het is een hele uitzoe- kerij, omdat ook inmiddels vertrokken huurders hun deel zullen terug ontvangen. Wel heeft de bewonersvereniging de garantie gekregen, dat huurders die voor 10 december een akkoordverklaring terug sturen vanaf 1 januari wel de lagere huur berekend krijgen. Voor mensen, die huursubsi die en huurgewenning ontvan gen hebben, kan de herbereke ning ook tot nieuwe conclusies lelden. De vereniging heeft echter de vaste garantie, dat nooit iemand zal hoeven bij te betalen. VLAARDINGEN Kinde ren lopen in V&D achter hen aan. Een oma vraagt waar ze dat leuke speeltje voor haar kleinkind kan kopen. En een winkelier suggereert dat ze met een verkapte contróle voor de Onroerend Goed Belas ting bezig zijn. Het Amster damse duo Max Popma en Dirk-Jan Droogh trekt wel de aandacht. Zij zijn in de Vlaar- dingse winkels sinds enige tijd ook een opvallende verschij ning. Met twee wieltjes aan een steel rollen de twee studenten sociale geografie 750 zaken in alle i delen Wan Vlaardingen door om daarvan'exact de op pervlakte vast "te; stellen. Hun werk maakt deel uit van het" onderzoek naarde stand van zaken bij de detailhandel. Dat wordt gehouden in opdracht van het gemeentebestuur en in samenwerking met de Kamer van ^Koophandel en de onder nemersorganisaties. Half de cember denken ze klaar te zijn met een volledige inventarisa tie van het winkelbestand in deze gemeente. Drs. C. van der Meulen van de Stichting voor Ruimtelijk Advies, Beleid en Onderzoek (Strabo) werkt samen met het tweetal Popma-Droogh. Hij is de man, die in het Amsterdam se kantoor alle gegevens ver zameld, in de computer stopt en verder uitwerkt ten behoeve van een rapportage aan het ge meentebestuur. Kees van der Meulen is met nog vier jonge onderzoekers in yaste dienst van dit bureau voor ruimtelijk marktonder zoek. Het is vijf jaar geleden opgezet door pas afgestudeer de sociaal geografen voor wie nauwelijks banen beschikbaar waren. Popma en Droogh heb ben een jaarcontract bij Strabo ,en zijn, zoals vele anderen, ivoor bepaalde projecten inge huurd. Ruim een maand zijn 'ze actief in Vlaardingen en be schikken over een globale in druk van het centrum van de stad. „Het is wel een aardige plaats," zegt Dirk-Jan Droogh. „Een beetje een chaos met zijn eigen charme," vindt Max Popma. Het uitgaansleven van deze stad kennen ze niet want het duo reist iedere dag weer naar huis, naar Amsterdam. Meestal met de auto. „We we ten inmiddels waar we snel en gratis in de binnenstad kunnen parkeren. Dat hebben we ge hoord van de mensen, die we de afgelopen maanden hier geënquêteerd hebben. Aan het eind van ons karwei zullen we de rest van Vlaardingen ook kennen omdat we de hele stad doorgaan." Nu hebben ze ruim tweehon derd winkels, voornamelijk in de binnenstad bezocht. Ze gaan door tot ze bij alle ongeveer ,750 zaken binnen zijn geweest. Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 „Er ontgaat ons geen enkel de tailhandelsbedrijf, hoewel de opgave die we van de Kamer van Koophandel hebben ont vangen niet geheel in overeen stemming is met de werkelijk heid." Met him meetrollers strui nen Popma en Droogh alle za ken door. Ze noteren de als verkoopruimte ln gebruik zijn de vierkante meters, maar ook hoeveel er voor opslag, kan toor of Welk ander doel ook ge bruikt wordt. De medewerking van de Vlaardingers is goed, vinden' de onderzoekers die over het Vlaardlngse centrum nog wel een opmerking- kwijt willen. - „Dat Liesveld gaat plotse ling dwars door de Hoogstraat heen en leidt nergens naartoe. In vergelijking met andere winkelcentra, waar we ook me tingen doen, valt dat op. Trou wens ook die gekke hellingen vallen op." De komst van de mensen van Strabo is bij alle midden standers in Vlaardingen aan gekondigd, maar soms komen ze op een adres waar niemand ervan op de hoogte is. Dat kan aanleiding geven tot vreemde aanmerkingen, ervoeren Pop ma en Droogh. ,3ij een winkelier in de Fransenstraat kregen we het stempel 'verdachte figuren' op geplakt. 'Ik heb nogeens zo'n stelletje in mijn winkel gehad en de volgende dag waren mijn spullen verdwenen,' zei hij. Anderen kwamen in ver trouwen meedelen, dat zij hun opgave voor de onroerend goed belasting naar eer en geweten hadden ingevuld. In het alge meen krijgen we echter de vol le medewerking van alle win keliers." Het tweetal heeft ln Vlaardingen de indruk opge daan, dat het vloeroppervlak goed benut wordt. Met name ln de kleinere zaken. Kees van der Meulen zegt: „Hoe het precies kan, weet ik nog niet maar bij drie van de tien winkeliers blijkt echter dat .men niet op de hoogte is van onze komst. Kennelijk staat nog lang niet alles gere gistreerd, waardoor in de op gave die wij van gemeente en Kamer van Koophandel heb ben ontvangen winkels ontbre ken. Ook zijn wijzigingen soms niet geregistreerd en is een winkel kantoorruimte gewor den of andersom." De winkelinventarisatie maakt deel uit van het Vlaar dlngse onderzoek, maar is te vens onderdeel van een lande lijke registratie voor het zoge naamde Distributie-planolo gisch Informatie Systeem (DIS). Behalve afmetingen re gistreren, winnen de Amster dammers ook informatie in over branche en ligging. „Der gelijk onderzoek is dringend gewenst omdat nergens een goed beeld bestaat van de sa menstelling van de detailhan del," zegt Van der Meulen. Vanuit het bureau van Stra bo hebben zij ook de zoge naamde koopstromen onder zocht via een telefonische en quête. 'Half december is aan een a-selecte groep van zes honderd Vlaardingers en drie honderd bewoners van omlig gende plaatsen gevraagd voor hoeveel geld en waar zij hun inkopen doen. -:->t Eind van het jaar ontvangt het Vlaardlngse gemeentebe stuur het resultaat van deze nieuwe onderzoeken, die aan sluiten op de al eerder ook door Strabo uitgevoerde pas- santenonderzoeken. Daarin is op straat aan 750 mensen ge vraagd waar zij vandaan kwa men, hoe ze waren gekomen ,ep welke aanmerkingen ze óp de situatie in het Vlaardlngse centrum hadden. „Bij de invoering van het be taald parkeren praiatten som mige geënquêteerden hier wel over, maar later hoorden we er veel minder over. Wij heb ben de indruk dat in het alge meen het Vlaardlngse publiek tevreden is, wel reageert op veranderingen maar niet meer dan in andere stadscentra kri tiek heeft op de parkeersitua tie. Ook de ondernemers laten tegenover ons nauwelijks kri tiek horen, maar dat is mis schien anders als we ze ge richt zouden enquêteren,"me- nen de Amsterdammers. Van het passantenonderzoek zijn wel al enkele cijfers be kend. Een op de vijf centrum bezoekers komt van bulten Vlaardingen, wekelijks doen waarschijnlijk honderdtwintig duizend mensen het centrum aan en een groot deel daarvan komt ln de levensmiddelenza- ken, die hier oververtegen woordigd zijn. Door MARJAN MEIJER SCHIEDAM „Over het heetste hangijzer in Schie dam, de grondpolitiek, moet hoognodig beslist worden." Zelfs het Schiedamse Eerste Kamerlid en oud-gemeente raadslid Jan Simons maakt zich er druk over. „Slap be leid," durft hij het Schiedam se PvdA-WD college te ver wijten. Want al drie jaar wordt het besluit over een vernieuwde nota Nota Erf pacht vooruit geschoven. Mo menteel ligt er een ver nieuwd plan. Het wel of niet afkopen van de erfpacht en de berekening van de huurprijs van de grond staan vanavond cen traal op een extra vergade ring van de raadscommissie voor Economische Aangele genheden. „Het is een grote politieke chaos geworden rondom die hele grondpoli tiek. Iedereen zegt er maar wat over. Niemand weet er het fijne van. Of durft er een beslissing over te nemen. Zet die hele fianciële zaak nu ein delijk eens op een rijtje," vindt Simons. Het besluit over het wel of niet wijzigen van de Schie damse grondpolitiek is een lang slepende kwestie. PvdA en D66 staan lijnrecht tegen over elkaar. De socialisten willen in feite niets weten van de afkoop van erfpacht voor vijftig jaar. „Dat kan de gemeenschap honderden mil joenen guldens gaan kosten," voorspelt Simons. „Ze snappen niet hoe de be- reklngen gemaakt worden. Het bestaande afkoopsys teem voor vijftig jaar is af te keuren. Afkoop mag slechts onder strenge voorwaarden mogelijk worden. In ieder ge val moet de toekomstige waardevermeerdering bere kend worden en ingecalcu leerd ln de afkoopsom," zegt Simons. Zelfs binnen de frac tie van de Partij van de Ar beid, de grootste, lopen de meningen uiteen. In een spe ciaal fractieberaad gister avond is de zestlenmansfrac- tie alsnog tot een eensluidend standpunt gekomen. Afkoop van erfpacht voor vijftig jaar is sinds 1982 mo gelijk. De gemeente verkocht ais het ware voor 25,5 mil joen gulden grond aan hui zenbezitters. „In deze erf pachtafkoopsommen is een waardevermeerdering van nul komma nul berekend. De huurprijzen worden, nu nog, iedere vijf jaar herzien vol gens het landelijke prijsin dexcijfer. Meestal betekent dat een kleine verhoging. De laatste jaren bijvoorbeeld 1,5 percent per jaar," legt drs J.H. Simons uit. „Waarom zou die erf- pachtsprijs niet mogen stij gen? Alle prijzen stijgen. Dan kun je toch die grond niet te gen een vandaag-de-dag prijs verkopen. Bij een inflatie van 1,5 percent scheelt dat over het bedrag van 25,5 miljoen gulden afgekochte erfpacht over vijftig jaar 212 miljoen gulden aan inkomsten. Ligt de verhoging op 3 percent dan stijgt het bedrag dat de gemeente de gemeenschap door de neus boort tot al zó'n 387 miljoen gulden," rekent de financieel deskundige van de PvdA voor. D66'er Adri Reijnhout, die met het bepleiten van de ver anderde en volgens hem rechtvaardiger erfpachtsbe rekening veel zieltjes én vooral stemmen wist te ver garen in Woudhoek-Noord, stelt dat de PvdA 'de volle winst uit de erfpacht wil ha len'. Hij verwijt de PvdA dat deze de huizenbezitters als melkkoe wil gebruiken. „Niets is minder waar," al dus de PvdA-er Yvonne Sil- jee, die ln een vijf pagina's lange brief het gemeentebe stuur heeft gevraagd nu ein delijk eens te komen met de totale kostenberekening. De vragenbrief van het raadslid, dat erfpacht in haar pakket heeft, wordt vanavond behan deld. „Rechtvaardig is het plan van Reijnhout helemaal niet. Want de man die ieder Jaar trouw zijn erfpachtje be taalt, die is toch veel minder goed af dan de'man die zijn erfpacht tegen nul komma nul Inflatie heeft kunnen af kopen voor vijftig jaar. Dat is waanzin en zeker geen so cialistische gedachte." Van de 1988 hectaren Schiedams grondgebied is tweederde in gemeente-el- gendom. De gemeente kan ln principe met de grond doen wat ze wil. Opgenomen in de grondwaarde zijn: verwer vingskosten, sloopkosten, bouwrijpmaken, riolering, kabels en leidingen, nuts voorzieningen, wegaanleg- ging, openbare groenvoorzie ning, straatmeubllalr, vijvers en waterpartijen, planbege- leiding. en niet te vergeten winkels, scholen en andere voorzieningen in de wijk. „Kijk, de prijs van grond ligt heel vreemd. De prijs wordt niet bepaald door de sóórt grond, maar door dat wat er óp staat. In de jaren zeventig sprongen de huizen prijzen geweldig omhoog. Daardoor steeg ook de waar de van de grond explosief," legt PvdA-er Simons uit. Sinds 1961/1962 hebben de socialisten ln de raad volge houden dat de gemeenteraad moet bepalen wat er met de gemeentegrond gebeurt. Het PvdA Eerste Kamerlid: „De grondwaardestijging moet aan de gemeenschap ten goe de komen, dat staat in het ge meenteraadsprogramma 1986 1990. Ik zie niet in waarom individuele huizen bezitters door de gemeente gesubsidieerd zouden moeten worden." „Waarom worden er geen knopen doorgehakt? Ik weet het niet. Wat wel steeds weer blijkt is dat de meeste men sen er niets van snappen. Het standpunt van Reijnhout Is een oud-WD standpunt. Heel duidelijk. Hij zegt dat de hui zenbezitters de minima zijn. Bestrijd Ik en daar geloof ik niets van. Mensen met een ei gen huis moeten gewoon be talen, net als huurders trou wens," aldus het Eerste Ka merlid. 'Out of this dreams' is ook de titel van het theaterconcert van het Mathilde Santing Ensem ble. Sinds half mei is de derde langspeelplaat van het veelzij dige, muzikale talent onder de zelfde naam in de winkels te verkrijgen. Het is een logisch vervolg op haar eerdere pro ducties. Haar debuut 'Mathilde Santing' in 1982 verraste door de manier waarop zij met hel dere stem en simpele elektro nische begeleiding evergreens een nieuwe dimensie gaf. Op 'Water under the bridge' uit 1984 was er het eigen werk van deze heldere mezzosop raan. De onderkoelde manier, waarop zij volksmuziek, jazz en eigentijdse pop brengt en de onorthodoxe begeleiding met ondermeer viool, gitaar, twee percussionisten en banjo zijn goed voor een buitengewone sfeer bij elk concert. Mathilde Santing komt vrijdag in het Passage Theater. Aanvang 20.15 uur. Toegangsprijs 15,-//12,50. De clowntjes Woutje en Gapl zijn op 5 december in het Pas sage Theater met een speciale voorstelling. Ze spelen 'Schoenpoets', wat in deze Zwarte Pletentijd een veelzeg gende titel is. Sinterklaas komt zelf ook naar de voorstelling, die om half twee begint en om ongeveer 16 uur eindigt. De di rectie van het theater adviseert om teleurstelling te voorkomen tijdig kaarten te reserveren. Kosten 3,75. 'iiSr Uit Den Haag komt de string-,.» band Crooks, dis al In 1979 gevormd werd. Zij spelen don derdagavond vanaf negen uur in theatercafé De Tender, dat gratis toegankelijk is. De band,, bestaat uit vijf man en zij heb ben al twee langspeelplaten"" uitgebracht. Frenk van Meeto ren zingt en speelt gitaar, cor net en accordeon. Rens van der Zalm speelt gitaar, fluit en mandoline. Tom Stulp is te ho ren op verschillende soorten banjo, op mandoline en trom bone. Peter Hoogerbrugge staat aan de contra-bas en Ruud Schoenmaker hanteert wasbord en percussie-instru- menten. SCHIEDAM Een 28-jarige Schiedammer is aangehouden na diefstal van een computer ter waarde van twaalduizend gulden bij Scheepvaart- en handelsonderneming Gronin ger BV aan de Fokkerstraat in Schiedam. In Rotterdam werd de man opgepakt en in zijn personenauto zijn de computer en een printer aangetroffen, die bij Grönlnger ontvreemd waren. Omwonenden hadden zondag morgen om kwart over acht gezien hoe de man een ruit vernielde van het kantoor van de scheepvaart- en handelson derneming en van het bureau, dat achter de ruit stond, com-1 puter en printer wegnam. Bin-'" nen twee uur had de politie de man Ingerekend. SCHIEDAM Een ongeveer 25-jarige man, gewapend met een klein model revolver heeft gistermorgen het Bondsspaar bankfiliaal aan de Schiedamse Rembrandtlaan overvallen. De man, onherkenbaar vanwege zijn bivakmuts en gekleed in een donkerblauw jack, maakte enkele duizenden guldens buit." Personeel en twee bezoekers aan de bank zetten de achter- volging In. Maar de man ont- ---" kwam richting Vlaardlngerdljk"'' Het signalement van de dader luidt: ongeveer 25 jaar, plusmi nus 1.80 meter lang, donker blauw jack. SCHIEDAM Een 73-|arige Schiedamse is voor de deur van haar woning van haar boodschappentas met porte- monne bestolen. De bejaarde vrouw stond voor haar woning aan de Havendijk toen twee jongens over de stoep op een brommer langs haar reden en de tas uit haar hand rukten. De knapen, waarvan de bestuur der met een zwarte helm, re den weg In de richting van de Voornsestraat. In de portemonnee zat onge- veer veertig gulden. De politie ontvangt graag aanwijzingen van mensen, die omstreeks kwart over drie In de buurt van de Havendijk (De Gorzen) Iets gezien hebben. Het Is al zeker de zevende keer deze maand dat jongens gezeten op brom-'f fietsen tasjes roven van vrou-1, wen. VLAARDINGEN In samen werking met de Consumenten bond is Lokale Omroep Vlaar dingen gisteren begonnen met een serie voorlichtingspro gramma's over de rechten van de klanten van de Gemeentelij ke Energie- en Waterleidingbe drijven. Omroep Vlaardingen Is met nog 56 plaatselijke kabel omroepen Ingehaakt op een speciaal voorlichtingsproject van de Consumentenbond. Ivo de Wijs presenteert het alge mene dee! van deze program ma's waarin vragen over de meters, nota's en het werk van de Geschillencommissie Open bare Nutsbedrijven aan de or- dekomen. „Elk nutsbedrijf heeft de vrij- heid zijn eigen beleid te bepa-. len en door de monopolieposi tie Is de klant geheel afhanke lijk van het plaatselijke bedrijf;,. Toename van vragen en klach- ten over afsluiting, betailngs- problemen, de nota, de meter.,, enz. heeft ons doen besluiten,;': de consument beter voor te ;d lichten," aldus een woordvoer- der van dé Consumentenbond. „De consument heeft weinig u-.u zicht op zijn relatie met het i i nutsbedrijf en is zich vaak on-.„i voldoende van zijn rechten be-; wust." f'C-v-v :f s>/A V,

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1