Schiedamvlaarcingen Jong talent op zoek naar roem 1 "Deens z tkomfort"!! HET WAAIGAT Kortaf Nel Kesfer naar PvdA Podium zwaait Sinterklaas uit 40% extra korting ^>ÈÊWd NU OOK UITLATEN WAAI Wonen Markt 57 - Vlaardingen - telefoon 010-4343685 ws VLiAARDÏN GEN „De bewoners van de bej aardencomplexen ^Drieën Huysen en Wouthof moeten direct hun teveel betaalde ser vicekosten terug krij gen. De financiële pro blemen bij de Algemene Stichting voor Huisves ting en Verzorging van Bejaarden (ASHVB) mogen niet verzacht worden door de uit spraak van de huur- commissie te negeren." Teveel Drieën-Huysen is een van de complexen van de Alge mene Stichting voor Huisvesting en Verzorging Be iaarden, waar te hoge servicekosten zijn berekend. '(Foto Archief EVV) Actie Faillissement Schoolplein Vuurwerk Computerciub Jong talent uit de regio probeert zich via de groepen- presentatie 'in de picture' te spelen. (Foto Arie Wapen aar) Ambitie I 4 IJfew pM Voorzorg Ranshuijsen: „We hebben nog geen gro te problemen gehad." (Foto Arie Wape naar) ttdoriandbv VELGEN - ACCU'S - SCH0KBREKERS Fultonstraat 7, Vlaardingen, tel.: 4343966 In onze showroom hebben wij diverse fauteuils afkomstig uit Skandinavië. Deze fauteuils staan bekend om hun uitstekende zitkomfort. Leverbaar in teak, blank eiken en palissander. Bekleding: in leer en diverse stoffen. E GD 08 6 000BB .rrmnnmnnpani HET VRIJE VOLK - - i f-A J* f -fl <1 - n 1 en Van Wezel vragen uitbetaling van servicekosten „Dat stellen de gemeente raadsleden van de Socialistie- *se Partij, R, Poppe en A. van Wezel die ook lid zijn van het bestuur van de ASHVB. In to naal gaat het om een bedrag van anderhalf miljoen gulden. Een berekening van de di recteur van de stichting, waar onder ook nog de bejaarden complexen Valkenhof, Billiton en De Bolder ressorteren, geeft aan dat bewoners van Drieèn- huysen volgens de huurcom missie in de periode 1979 tot ,1983 per woning 2.128 te veel /hebben betaald. Directeur G.J. -Verburg heeft zijn bestuur voorgehouden, dat uitvoering van liet door hem als 'twijfel achtig' omschreven advies van de huurcommissie niet in het belang Is van de bewoners. De bewoners hebben volgens hem op grond van die verkeerd be rekende ^servicekosten meer aan huursubsidie ontvangen en 'szouden dit dan moeten terug betalen, waardoor ze er netto VS op achteruit zouden gaan. Poppe zegt, dat die redene ring niet klopt. „Van het minis terie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer (VROM) hebben wij telefonisch te horen gekre gen, dat van terugvordering geen sprake zal zijn. Voor de jaren 1979 tot en met 1982 is sprake van verjaring en wat 1983 betreft is het verschil per persoon te klein om mensen tot terugbetalen te kunnen ver plichten." Hij heeft in een brief aan de betrokken ambtenaar bij het ministerie inmiddelseen schriftelijke bevestiging ge vraagd. Poppe en zijn partijge noot Van Wezel zeggen te ho pen op actie van de zijde van het door wethouder J. Madera geleide stichtingsbestuur. JDe zaak zou aan de orde ko men in de eerste de beste ver gadering van het dagelijks be stuur, Ik zal daarna bij Ma deira informeren of men die uitspraak van de huurcommis sie wil volgen of aanvechten bij de kantonrechter. Blijkt echter dat men weer niks doet dan willen wij het nog een keer zelf via het algemeen bestuur aanpakken en pas is het laat ste geval zullen de bejaarden benaderen om voor hun rech ten op te komen. Het zijn over het algemeen oudere mensen, die liever geen toestanden ma ken." De SP bestrijdt al geruime tijd de hoogte van de service kosten, die bewoners van Drie- ènhuysen en Wouthof betalen. Ze doet dit via individuele be woners bij de huurcommissie. Nu die haar advies heeft uitge bracht, waarin wordt beves tigd dat een aantal kosten ten onrechte als servicekosten in rekening is gebracht, kan het ASHVB-bestuur er volgens Poppe niet meer omheen de fouten toe te geven. „Wij hebben echter de in druk dat men de 2 aak steeds verder voor zich uit wii schui ven. Er dreigt een faillisse ment van de stichting, ook al door de daling van de inkom sten als gevolg van een ge dwongen huurverlaging. De hulp van het ministerie en het Algemeen Burgerlijk Pensi oenfonds Is Ingeroepen om uit de malaise te komen. Wij vin den het echter onacceptabel, dat het verzet tegen de uitbeta ling van die teveel berekende servicekosten wordt gerekt," zegt Poppe. De SP-leider vindt, dat de stichting het advies van de huurcommissie aan de kanton rechter ook van toepassing moet verklaren op haar andere bejaardencomplexen. Ook de de servicekosten van de jaren na 1983 moeten hieraan wor den getoetst. In dat geval is de kans aanwezig dat aan de be jaarden die de afgelopen jaren op zichzelf hebben gewoond in de ASHVB-complexen of hun erfgenamen bij elkaar voor misschien wel vier miljoen moet worden terugbetaald. Volgens de huurcommissie heeft de stichting ondermeer teveel administratie- en perso neelskosten in de servicekos ten opgevoerd en ook de door berekening van bepaalde kapl- taalslasten niet behoorlijk kun nen motiveren. VRIJDAG 4 DECEMBER 1987 Sinterklaas heeft nog net voor zijn vertrek naar Spanje het geheel vernieuwde schoolplein van de basisschool De Gorzen in de Dwarsstraat In Schiedam geopend. Leerlingetjes van de groep acht van de school In Schiedam-Zuid brachten ver kleed als zwarte Pieten pakjes naar bewoners van bejaarden-., tehuis Francois Haverschmfdt. De Schiedamse politie heeft de eerste lading Illegaal vuurwerk in beslag genomen in Schie dam. Er werd, na klachten van omwonenden, veertig kilo sier vuurwerk gevonden in een wo ning aan de Bernhard Ijzer- draadslngel in Schledam- Noord. Het vuurwerk zal ver nietigd worden. De Computer Club Schiedam houdt dinsdag 8 december open huis in de ruimte van de Filmclub Schiedam, gebouw de i eerstoof, Nieuwstraat 12, Op deze bijeenkomst wordt onder andere een demonstratie van communicatie per modem met diverse Bulletin Boards gege ven, Verder is er de mogelijk heid tegen ciubprijzen hard- en software aan te schaffen. Er staan bekwame reparateurs klaar om kapotte computer ap paratuur te repareren. Aan vang 19.00 uur. Toegang ƒ3,50. Meer informatie over de computerciub tot 22.00 uur op 010 - 4732046 en voor de be zitters vat «3en modem dage lijks van 17.00 tot 09.00 op 010 - 4733585 via BBS Midnight Express (1200/75 baud, geen viditel) en in het weekeinde 24 uur per dag. VLAARDENGEN Slechts een honderdtal muziekliefheb bers was gisterenavond in De Harmonie aanwezig bij de door het Pop Overleg Vlaar- dingen (POV) georganiseerde groepenpresentatie. Aan drie groepen werd nu al voor de derde keer dit jaar de kans ge boden zich in een wat hetere ambiance dan de doorgaans kleinere en van slechte facili teiten voorziene jongerencen tra te manifesteren. Een professionele geluids- en lichtinstallatie, een prima po dium en een begeleidende or ganisatie 'werkten echter niet op alle hands even stimule rend. Een uur later dan was gepland beklom het uit Rotter dam afkomstige trio Corridor des Affaires het podium. Deze, als enige niet bij het POV aangesloten groep, kreeg na een wat rommelig begin meer lijn en vastheid In hun met underground muziek door spekte repertoire. Stuwend' rit- me, waarhij hassist Johnny de Jonge de sterren van de hemel speelde, waren een prima ba sis voor de ietwat tegenvallen de vocalen van Ruud Vincent. Menig toehoorder hleek niet onwelwillend tegenover deze muziek te staan. De Vlaar- dingse zevenmansformatie Kinda Go-Go trad als tweede band voor het voetlicht. De vijf heren en twee zingende dames liepen niet over van ambitie Hoewel de muzikale en the atrale prestaties met enthousi asme werden uitgevoerd, had de band weinig impact. De uit sluitend covers spelende groep was wel in staat het geheel op een sfeervolle wijze uit te dra gen. Traces of Living was als enige band op deze avond in staat het publiek aan zich te binden. Met een volumineuze en pakkende stem wist zanger Maurice Moris Breeze tesa- men met zijn drie compagnons zich boven de gemiddelde amateurhand te werken. Het gitaarspel van Bas van Erkel had een verfrissend improvise rend karakter. De wave-rock» - van5 Tracesof -dvirigr'bevatte i *3'i' originaliteit, en dat 'is wat'-"den band vaak een tree hoger helpt qp de trap naar bekendheid. 7LAARDINGEN Opnieuw heeft zich een oud-raadsiid van een andere partij bij de Partij van de Arbeid aangemeld als ild. Op de komende Jaarverga dering van de PvdA, volgende week donderdag In Concordia, aanvang 20 uur, staat de ballo tage op de agenda van me vrouw Nel Kester-Touw, die tot 1986 voor D66 In de Vlaar- dingse gemeenteraad zat. Bij de kandidaatstelling voor de raadsverkiezingen van vorig jaar werd zij door de leden van die partij gepasseerd. Eerder maakten een aantal ex-CDA- ers die overstap, waaronder Jo Schriel (oud-fractievoorzitter CDA) en afdellngssecretarls Ber Kalden. Op de jaarvergadering komt ook de opvolging aart de orde van voorzitter Rob Suuren donk, wiens functie al tijdelijk waargenomen wordt door vi- ce-voorzitter Henk Ranshulj- sen. Het bestuur draagt de ad vocaat George Wicart voor als opvolger var» Suurendonk, die thans deei uitmaakt van de statenfractie van de PvdA in Zuid-Holland. SCHIEDAM Sint Nicolaas krijgt zaondag aanstaande een grootscheeps afscheid aange boden vanuit muziekcafé Podi um aan de Schiedamse Lange Haven. De Sint wordt tijdens een gratis kinderfeest, dat om twee uur begint, uitgeleide ge daan door de kinderen en door een evenoude bebaarde colle ga. Binnen in het café is het eerst nog groot feest met wed strijden als Wie zingt er het hardst een Sinterklaas liedje geholpen door de muziekpiet Hans. Er staat een draaiorgel op de havers. De Schiedamse stoomboot De Groene Vrede van de Schiedamse Rode Val ken van Guus Klepke ligt In de haven op de Sint te wachten. De Schiedamse stoomboot vervoert de Sint op het eerste gedeelte van zijn lange reis naar Spanje. j po*»- Henk Banshuiisen stopt na 32 jaar OR-werk b "l JL r J ren nh m ï„-,j 41 VLAARDINGEN „Het is goed om dit op mijn leeftijd niet meer mee te hoeven maken. Het is een hele klus waar de ondernemings raad van Lever nu voor staat. Maar ik heb er al le vertrouwen in, dat ze bet goed doet. Het is een fijne club, waarin maar drie van de elf nieuw zijn en zeven lid van de FNV." Henk Ranshuijsen (62) is na 32 jaar gestopt met zijn werk voor de "ondernemingsraad bij -het bedrijf, waar hij di rect na de oorlog de fa briek binnenstapte. De LZM, Levers Zeep Maat schappij, werd toen in Vlaardingen nog gewoon Sunlight genoemd, naar haar bekendste zeep- merk. Tegenwoordig heet het Unileverbedrijf aan de Galgkade Lever BV en is in een groot re organisatieplan aange kondigd dat de zeeppro- duktie definitief ge staakt wordt. In dat 'Plan 2000' staat oak de opheffing van 180 arbeidsplaatsen ver meld. Ér blijft volgens het in een prachtig glim mende multomap met kleurendruk aan het personeel gepresenteer de plan nog maar werk voor ongeveer driehon derd personen over in 1991. Bij zijn in dienst tre ding Ir 1915 was Henk Ranshuijsen een van de zevenhonderd op tie zeepfabriek in Vlaardin gen. Later is dat aantal nog boven de duizend 'geweest. f Over zijn langdurige werk in de onderne mingsraad van Lever en 'zijn /activiteiten daar naast praat Hen Rans huijsen met BEN VAN HAREN:Een gesprek over.de lange,zit, de vul- JLe overall, het eigen kan toor, de, borrel In Botter* 'dam, de vraag te blijven .en, de botsing'met zijn. Üezers' op; zijn. Jaatstej iag als OR-voorzltter. Door BEN VAN HAREN VLAARDINGEN - 'De Lan ge'. Zo kennen hele generaties bij Unilever, in de vakbewe ging en in de plaatselijke poli tiek, Henk Ranshuijsen. De nu 62-jarige, flink uit de kluiten gewassen, geboren Vlaardin- ger was de verpersoonlijking van de arbeiders van de zeep fabriek in zijn woonplaats. Een mondige werknemer, die in de hoog-conjunctuur een behoor lijk salaris, goede werkom standigheden en behoorlijke faciliteiten verwierf. Hij maakt deel uit van het bestuur van de Industriebond FNV in Vlaardingen, is waar nemend afdelingsvoorzitter van de PvdA en zat een aantal jaren in de gemeenteraads fractie van die partij, die nu door zijn zoon John wordt aan gevoerd. Henk Ranshuijsen was vanaf zijn indiensttreding in 1945 be zig met vakbondswerk bij Le vers Zeep Maatschappij. Hij deed in 1955 zijn intrede als lid van de eerste ondernemings raad, zat in het bestuur van het Sociaal Fonda en het over legorgaan wat nu de Centrale Ondernemingsraad van alle Nederlandse Unileverbedrij- ven heet. Hij besloot dit jaar definitief zijn OR-werk te stop pen. Uitgerekend op de laatste dag voor de verkiezingen, waarbij hij niet meer op de lijst stond, keerde 'zijn* perso neel zich tegen hem. Hij had zich in een interview met de Nieuwe Vlaardingsche Cou rant veel te inschikkelijk ge toond met de inkrimpingspian- nen van de directie verweten de boze Leverwerknemers hem, „Natuurlijk deed dat pijn Ik heb nog nooit meegemaakt dat personeel tegenover me stond maar het verraste me nu niet," zegt Henk Ranshuijsen in de kamer van de ondernemings raad op het Leverkantoor. „Ze hadden groot gelijk, dat ze niet pikten wat in die krant stond. Het leek alsof wij als on dernemingsraad blind achter de directie waren gaan staan. Op de avond, dat het verscheen zei ik in een bestuursvergade ring van de afdeling van PvdA al: Ik zal wei flink op mijn so demieter krijgen. Mijn verhaal was telefonisch kennelijk niet helemaal goed overgekomen." Het nare incident wil Henk Ranshuijsen snel vergeten, maar uit voorzorg heeft hij bij ons gesprek toch ook maar de nieuwe voorzitter van de on dernemingsraad, Aad Joore, en secretaris Cor Mooij mail uitgenodigd, Joore (lid van de Vakbond voor Hoger Unilever Perso neel, VHUP) vertelt: „De reor ganisatie houdt de mensen sterk bezig. Emoties spelen op zo'n moment een grote rol, maar - geloof me - het vertrou wen in Henk is op dat laatste moment toch niet verloren. Dat zou niet kunnen. Henk is bij alle verkiezingen in die 32 jaar met vlag en wimpel geko zen. Hij was altijd een topper, door het gehele bedrijf." Henk: „Natuurlijk hebben er weleer» lelijk tegen me ge daan. Hoe ia het? Ze zien, dat je veel met de directie praat, een apart kantoor hebt, geen overall meer draagt, vaak weg bent voor landelijk overleg. Sommige mensen hebben daar moeite mee. Achteraf zeg ik ook: Misschien heb ik te lang gezeten, maar ik mag dat werk nu eenmaal graag doen en ik ben altijd ruim gekozen. Ik heb het mezelf nooit gemak kelijkst gemaakt en ben be wust op de vrije lijst gaan staan." „Toen ik veertig jaar hier was, en net een - atie achter de rug had, wilde ik er vanaf. Niet doen, kreeg ik van vele kanten te horen. OR en di rectie wilden me ook houden en in overleg met mijn cardio loog ben ik gebleven. Eigenlijk heb ik er ook geen spijt van." Met genoegen denkt "De Lan ge' terug aan alle veranderin gen die in de loop van de tijd hebben plaatsgevonden. „In het prille begin mochten we de notulen van de vorige vergade ring alleen maar even lezen tijdens de volgende vergade ring. Daarna moesten we ze weer vlug inleveren. Belache lijk, zeg je nu." De mooiste tijd noemt hij de periode van hoog conjunctuur. „Toen kon alles. Het manage ment werd aanspreekbaar. Grote s, mningen hebben we hier tot ,og toe niet gehad. Al tijd in goed overleg hebben we veel kunnen bereiken. Leden van de ondernemingsraad kon den goed hun werk doen, In het algemeen is er natuurlijk veel verbeterd met de Wet op de Ondernemingsraden. Directies bekijken het ook anders; ze hebben nu graag een goede OR omdat dat ook goed is voor hun zaak." Ranshuljser heeft heel wat verschillende directeuren mee gemaakt. Hij noemt De Jong, Losecaat Vermeer en de En gelsman Walker. De Jong, die in de vijftiger jaren de scepter zwaaide, is hem het best bijge bleven. „Aan de manier waarop hij zijn sigaar in zijn mond had, kon je zijn bui aflezen. Ik her inner me nog hoe hij reageer de op een vraag van een van onze ondernemingsraadsleden uit de technische dienst. Piet van Haren vroeg waarom wel de witte jassen van het fa- briekspersoneel maar niet de overalls van de mensen van de TD gewassen werden, net ais bij Calv'e gebeurde. De Jong, met z'n sigaar omlaag, zei toen bits: Je krijgt toch zeep om te wassen. Maar een verga dering later kwam hij er onge vraagd op terug met de op merking: Het is niet waar dat bij Calv'e overalls worden ge wassen. Hij had toch even ge ïnformeerd. Diezelfde direc teur kwam, toen er net televi sie was, naar me toe met de vraag of het een goed idee was om zo'n ding te kopen voor een collega van ons, die door reu ma geveld was. De Jong was een bijzondere man, een goede directeur." Ook herinnert hij zich hoe moeizaam het werk voor de ondernemingsraad in normale arbeidstijd kon plaatsvinden. „Ik zat nog in de ploegendienst toen ik al lid was van het Cen traal Contact van Unilever. In de ochtenddienst waarschuwde Ik mijn baas, dat ik de volgen de week (met middagdienst dus) CC had in Rotterdam en dus niet zou kunnen komen werken. Zegt die baas; "Niks mee te maken, je komt daarna maar gewoon werken'. Lei dinggevenden hadden in die tijd niets over voor het OR- werk. Ik ben niet gaan werken en heb later steeds het stand punt ingenomen of werken of centraal overleg. Ek heb daar nooit meer wat van gehoord, maar begreep wel dat de di rectie ook vond dat ik naar dat overleg moest want ze konden het niet tegenover de andere bedrijven maken dat Vlaardin gen niet vertegenwoordigd was. Dat centrale overleg is al tijd gezellig geweest met een borreltje na afloop." Echte faciliteiten zijn er vol gens Ranshuijsen pas laat ge komen. „Op zeker moment heb ik voor directeur Losecaat Vermeer moeten opschrijven hoeveel eigen tijd in mijn se cretariaatswerk voor de onder' nemingsraad ging zitten. Ik kwam op 32 uur per maand. Toen hebben ze me in de. dag dienst geplaatst en mocht ik In deeltijd voor de OR werken. Er kwamen een eigen kantoor en meer faciliteiten. Ik ging nog wel twee dagen het land in voor kwaliteitscontróles bij be drijven die voor ons werk de den. Dat werk blijf ik nu ook doen tot daar ook een opvolger voor me Is." Het voorzitterschap van de ondernemingsraad is in zijn tijd geen honderd percent vol ledige baan geweest, zegt Ranshuijsen. „Ik had hele pe riodes met vaste roostere ver gaderingen. Nu zal dat wei an ders worden. Er staan dingen op stapel, dl we nog nooit ge had hebben. We hebben wel via natuurlijk verloop en twee keer VUT op zestig jaar <le laatste jaren een gemiddelde inkrimping gehad van 45 plaatsen per jaar. Maar nu is het aantal van 180 genoemd tot 1991. De OR moet over het ge hele plan nog zijn advies uit brengen. Het nieuwe plaatje van de directie wijkt af van wat we oorspronkelijk als glo bale lijn te zien gekregen heb ben. Er zijn veranderingen aan de gang op de markt van ons bedrijf, die bijsturen noodzake lijk maken. Ik heb er vertrou wen in dat de nieuwe onderne mingsraad de zaak zorgvuldig in de gaten houdt." Opvolger Joore reageert: „Wij streven ernaar om ge dwongen ontslagen te voorko men. De directie heeft gezegd niemand tussen de wal en het schip te willen laten vallen. Daar houden we ze aan. De mensen, die tüterlijk 1991 58 jaar worden kunnen vervroegd uittreden maar er natuurlijk nog een groep. Hoe groot die is weten wij nog niet, maar dat aantal is altijd te groot om leuk te zijn." Ranshuijsen tenslotte terug blikkend: „Ik geloof toch dat men verkeerd bezig is als ie dereen zich druk maakt voor gelijke rechten in een tijd, dat in het ene gezin twee mensen werk hebben maar de huur man ondertussen niet aan de bak komt en zijn thuiswerken de vrouw in de weg loopt. Ik vind dat we veel te weinig doen voor die duizenden, die graag aan de slag willen." „En wat Lever betreft: Het is natuurlijk een fabeltje, dat het maar om 180 man gaat. Ook in de toeleveringsbedrijven zul len de nodige klappen vallen. Aan de andere kant moet ik vaststellen, dat een Investering van 75 miljoen gulden zoals in 'Plan 2000' staat niet mis is en ook weer werk betekent Het is maar goed voor een aan op mijn leeftijd, dat hij die sorea allemaal niet meer mee hoeft te maken. Het wordt een hele klus voor mijn opvolger, maar hij heeft een fijne club om zich heen." q—pecloH—»rd banden—nrleHadrift voor alle merken auto's in voorraad. Gratis ge monteerd, terwijl u wacht. bij zelfmontage Tevens uw adres voor: Banden (uitlijnen en balanceren) L.P.G. inbouw (ook reparaties) V.V.N. A.P.K. Keuringsstation A mm» *\y

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1