SINTERKLAAS UITGEWUIFD DOOR VRIEND DE KERSTMAN Teruggave van huur aan alle Bewoners Schiedam-Woudhoek 'Leesplezier van peuters vergroten Ministerie bevestigt: terugvorderen van huursubsidie verjaard Nieuwe gemeenteglds TTC moet monopolie In Rotterdam opgeven Bel Air nieuw fMË SÉl§ Erasmus -- XÜ/ADGK ALLENDE (Foto Ary Groeneveld) MBA Solidariteit Groeien 'Bijna allemaal' Regel Definitief Twee miljoen Zijn beste vriend HET VRIJE VOLK MAANDAG 7 DECEMBER 1987 'Chileense cultuur is verri zal groeien' hadden theatergroepen,: mu ziek- en dansgroepen. Ér be stond 'een Chileense cinema. Daarnaast was er een .drang om elenaenten van de Latijns- Amerikaanse muziek op te ne men in onze muziek. De rege ring van Allende zette zich er voor in dat universele waarden Chili zouden bereiken. Door Pinochet werden deze waarden en de artiesten ver volgd. Niet langer meer kwa men de zangers die iets te ver tellen hadden over. desociale en culturele problematiek van de mens, maar ér kwamen 'sterren'. Ze ruilden Silvio Ro driguez en Pablo Milanes in voor Julio Iglesias en de The Police. Natuurlijk blijft men in Chili bezig met het zoeken naar de eigen wortels. Het Chi leense theater staatop een hoog peil. En zeker na 1983, .het begin van de grote volksprote sten in Chili, zijn onze dans, muziek, literatuur meer naar buiten getreden. Maar. een werkelij k contact met deLa- tijns-Amerikaansé cultuur j daar is geen sprake van". In dit klimaat zal Hugo te rugkeren en wil hij een cultu reel centrum gaan stichten dat de naara Erasmus zal dragen. Hugo: „Mede uiterkentelijk heid voor hetgeen de Neder landers ons hier gegeven heb ben, wil ik dit centrum in San tiago beginnen. Mijn idee is, naar Chili te brengen de cul tuur van hen die nleï mogen terugkeren en iets te doen dat kan bijdragen aan de verbrei ding van de Nederlandse cul tuur in Chili. Het moet mogelijk zijn er naar film, video, theater te kij ken, naar muziek en poëzie te luisteren. Ik heb gezien hoe dergelijke centra in Rotter dam, zoals Lantaren/Venster, de Unie functioneren. Met die ervaring en de ervaring die ik opgedaan heb in het SAC ga ik naar Chili! Het zal ons helpen weer té groeien. Op dit mo ment zijn we erg klein in Chili, geminimaliseerd. Maar beetje bij beetje züllén wé groeien."- Gewdpend met 'kleurige prentenboeken gaanmede- werkers van hét Ohderwijsvoorfangsgèbied Schie dam, (OVG) en van dé Jeugdbibliotheek Schiedam het leesplezier van peuters vergroten en uitbreiden: In november is het project Boekpromotie Kleuter- speelzalen gestart. Het stedelijke project is be-, stemd voor de leiding van peuterspeelzalen, vrijwil ligers en. ouders van kinderen die speelzalen bezoe ken. - - i ■Het project, dat loopt tot februari volgend'jaar, be-> staat uit drie onderdelen. Hét eerste deel, gericht op de peuters zelf, bestaat uit extra voorleesuürtjes in de speelzaal. Vervolgens worden ér. ih januari en fèbruari. ouderavonden in de buurthuizen georgani seerd. Tenslotte zijn er kennismakingsochtenden voor ouders en peuters in de gemeentelijke biblio theek. (Foto Arie Wapenaar) Hortensia Bu- ;v ni; de weduwe .V; van de ver- moor de presi- dent van Chi- li, Salvador '/V*? Allende, open- I de in 1977 het centrum voor de Chilenen in Rotterdam. 9| Nederlanders, maar ook bij Latijns-Amerikanen, dat ar tiesten en de coördinator gra tis moeten werken, uit solidari teit. Hierdoor heeft het SAC zich nooit kunnen professiona liseren, wat een van de groot ste gebreken is van het cen trum." Een belangrijk aspect van het werk in het SAC, was het onder de aandacht brengen van de Latijns-Amerikaanse politieke situatie. Hugo: „In het begin was het SAC er vooral voor de solidariteit. We, waren, net aangekomen en nog gesho ckeerd door wat er gebéurd was in Chili. Ieder begon natuurlijk ook het leven hier .vorm te geven. We begonnen te zingen, te schilderen, te studerén, de taal té-leren. Dat: was een goede keuze, want zo konden we een die diverse malen in het SAC geëxposeerd heeft, laat zien hoe Europese schilderkunst samen kan gaan met Latijns- Amerikaanse symboliek. -Op deze manier.fwordt onze cul tuur universeler, wat een ver rijking van onze cultuur bete kent". grotere bijdrage leveren aan de strijd tegen de dictatuur. Het cultureel werk in het SAC is in zijn aard ook solida- riteitswerk:. Schilders zijn -al tijd bezig met Chili. Muziek wordt niet gemaakt omdat de wereld mooi is en de vogels buiten rondfladderen, maar omdat er een duidelijke pro blematiek bestaat. Zo kwam er een communicatie op gang, waarin de problematiek over gebracht werd op de Nederlan ders". -• Zoals de Latijns-Amerikaan se cultuur invloed heeft op de- geen die er kennis van neemt, heeft de Europese cultuur in vloed op, de Latijns-Ameri kaanse kunstenaar. „Als we luisteren naar de muziek van Quilapayun, van Inti-IUimani danivalt:op.hoe de authentieke Latijns-Amerikaanse en In diaanse ritmes behouden blij-; ven, naast Europese invloeden. De - Chileense schilder Tapia, VLAARDINGEN Het minis terie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer heeft tegenover Het Vrije Volk bevestigd, dat slechts over de laatste vijf jaar teveel uitgekeerde huursubsi die kan worden teruggevor derd. Ook over recentere jaren wordt "soms van het terughalen van subsidie afgezien. Oit kan betekenen, dat bewoners van Driën-Huysen en Wouthof, die volgens de huurcommlssie te veel aan servicekosten hebben betaald van 1979 tot 1984 het volle bedrag (rond tweedui- - zend gulden) zelf in ontvangst kunnen nemen. kosten.niets zouden overhou- den omdat de meeste mensen de in die jaren ontvangen huursubsidie voor een nog ho- ger bedrag zouden moeten in leveren. „Dat kan niet," zegt eén woordvoerder van het ministe rie van VROM. Zelfs bestaat volgens hem dé kans, dat men ook over latere jaren geen huursubsidie hoeft terug te ge ven. Het ministerie ziet van te rugvordering af als het verschil tussen de uitbetaalde subsidie :en het later.gecorrlgeerde sub sidiebedrag kleiner is dan een kwart van de kale huurprijs. Poppe en Van Wezel menen, dat ook veel bewoners van het. bejaard_encomplex onder déze laatste "regeling vallen. Zij zou den volgens de huurcommissie in 1983 teveel servicekosten hebben betaald. De twéé SP-' -. ers hebben bij het bestuur van' de stichting ASHVB aange drongen óp spoedige uitbeta ling aan de bejaarden. Hiermee zou een bedrag zijn gemoeid van.ongeveer anderhall miljoen gulden. „We keren terug naar Chili, met een kennis van de Europe se cultuur, maar ook van de Latijns-Amerikaanse cultuur, die we voorheen niet hadden. We moeten echter niet verge ten dat de mensen in Chili niet de mogelijkheden gehad heb ben om te groeien zoals wij." Het cultuur klimaat in „Chili is met het aan de macht ko men van Pinochet verslech terd. Hugo: „TijdensAllende was er steun om de,'nationale cultuur te ontwikkelen, te ver diepen, populair;,'.te - maken. Zelfsde arbeidersvakbonden de of slechte zangeres zou zijn, waar we publiciteit moesten maken. Het ontbrak ons aan veel dingen: aan aanbod voor het programma, aan dyna miek, maar vooral 'aan' geld." Hugo heeft 10 jaar lang als vrijwilliger in het SAC ge werkt. „De indruk bestaat bij De SP-raadsleden Poppe en Van Wezel voerden dit vorige week al aan om een bewering van de directeurvan de Alge mene stichting 'voor hulsves ting en'verzorging van béjaar-" den (ASHVB) te ontzenuwen. Dé heer G.J. Verburg had in een brief aan zijn dagelijks be stuur geschreven, dat bewo ners van hun tussen 1979 en 1983 teveel betaalde service- SCHIEDAM Ook be woners van Woudhoek- Zuid, ...dié gesubsidieerd zijn voor de - hoge huren van hun, woningen, hebben recht op teruggave van te veel berekende huur. In een binnenkort uit te geven buurtkrant van de bewo nersvereniging .Woudhoek- Zuid worden de huurders - hierop attent gemaakt. Alle huurders krijgen ""zondermeer het geld terug, dat de verhpurders (de wo ningbouwvereniging v en Gemeentelijk Woningbe- heer) tot 1982 teveel geïnd hebben. Slechts over de laatste vijf jaar kan een verrekening mei teveel uit gekeerde huursubsidie plaatsvinden, heeft het mi nisterie van Volkshulsves- 'v ting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer tegenover «Het Vrije Volk bevestigd. J Voorzitter Henk Ravens- bergen van de bewoners- vereniging zégt, dat bijna alle'700 huurders op een te- 'ruggave kunnen rekenen. „Naar onze schatting krijgt achtennegentig per cent van de gezinnen geld terug. Ook voor mensen, die huursubsidie hebben ontvangen kan het bedrag - nog aanzienlijk zijn. In on- ze buurtkrant zullen wij de mensen binnenkort op de hoogte brengen van alle details," zegt hij. «..Alléén een deel van de teveel .berekende "huur over de laatste vijf "Jaren - -kan aan de portemonnee van 'sommige huurders voorbijgaan. Van de in de tien jaar daarvoor ontvan- 51'gen huursubsidie blijft 'mén zekér af. In de wét is V namelijk een regel opgeno men' over Terugvordering «van. teveel uitbetaalde ^huursubsidie mét een maximale termijn van vijf jaar. 'isf Daarnaast echter ban- .)■- teerthet ministerie van 'v VRORt uit praktische over wegingen nog een régel, die ih het voordeel kan uit- .vallen van bewoners van Woudhoek-Zuid f'i' welke huursubsidie.*.'hebben ont- Vangen. ":>rTerugvordering «vindt namelljkSy. alleen -.plaats- als" hetom een be drag gaat^dat hoger, is dan feen - kwart': van dè-.'zoge-. naamde kale huur; In'; het andere geval acht het. mi nisterie een' verrekèning met de huursubsidie, die in die jaren is ontvangen, niet de moeite, van Ingewikkel de berekeningen en admi nistratieve verwerking waard. Voorzitter Henk Ravens- bergen meent, dat in een aantal gevallen huurders die in de afgelopen jaren subsidie hebben ontvangen toch nog een paar duizend gulden kunnen terugkrij gen. „Een exacte bereke- ning is nu nog niet te ge ven, maar zal spoedig be- - kend gemaakt worden." De huurders van ruim zevenhonderd woningen in Woudhoek-Zuid kregen on langs na ongeveer vijftien jaar eindelijk te horen wat de definitieve huurprijs van hun woning is. ,Voor een zéér groot deel van" de huurders is het eindresul taat gunstig. Ze gaan niet alleen per maand minder betalen, maar krijgen' ook nog enkele duizenden gul dens terug van Gemeente lijk Wonlngbeheer (GWB) of Woningbouwvereniging Schiedam (WBS). De bu ren in de naar de kleur van dakpannen en steen genoemde Rode' en Gele Woudhoek zijn nu bijna ge heel gelijk getrokken. In totaal is twee miljoen gulden aan huur teveel be-" rekend in de afgelopen ja ren.' Dat hebben de bëwo- nersverénlging, het ge meentebestuur en de ver huurders vastgesteld. Zij zijn daartoe gekomen na dat het ministerie .van Volkshuisvesting, Ruimte- lijke Ordening en Milieu beheer (VROM)bad uitge sproken de huren na, al die jaren lilet méér vast te zul len stellen. Met dé uitbeta-V Ung van het teveel here-; kende wordt pas in de loop van volgend Jaar begon nen. Het is een hele uitzoe- kerij, omdat ook inmiddels vertrokken huurders hun deel zullen' terug ontvan gen. Wel heeft de bewo ners vereniging de garantie gekregen, dat huurders die voor 10 december een ac- coordverklarlng terugstu ren'vanaf 1 januari de la- gere huur berekend krlj- gen.: - - 435:58.88 toestei 279. Daar kunnen'ook mensen terecht, die onjuiste gegevens in de nieuwe gids aantreffen. De Ge meenteglds van Vlaardingen' wordt uitgebracht in samen werking met de gemeentelijke voorlichting door Suurlands Vademecum, Eindhoven! VLAARDINGEN - De editie 1988 van.de officiële Gemeen teglds van Vlaardingen ver schijnt deze week. Hij wordt huis-aan-huis bezorgd. Wie vrijdag 11 december nog geen gids heeft ontvangen, kan zich wenden tot de afdeling Voor lichting van de gemeente, tel: tijdsgroep voor sexuele voor- lichting of artikelen bij het bu reau. Hierdoor is de gemeente lijke subsidie ook gedaald naar achttienhonderd gulden. Dat is vijfduizend gulden minder dan Vlaardingen had gereserveerd. Het gemeentebestuur verwacht in de komende jaren geen toe-; name van het aantal bezoekers, bij het Rutgershuls en zal daar om met een lager subsidiebe drag rekening moéten houden. VLAARDINGEN - Het aantal jong volwassenen, dat een be roep doet op het Vlaardlngse consultatiebureau van de Rut gers Stichting, Is sterk ge daald. Vijf jaar geleden kwa men nóg jaarlijks ongeveer 450 personen van achttien tot een entwintig jaar om raad vragen in het Dr. J.'Rutgershiiis aan de Dr. Abraham Küyperstraat. Vorig Jaar meldden er zich nog maar 134 personen in die leef- en. Ook zal de gemeente een lening van 2,9 miljoen van de TTC voor een deel overnemen. De rest, rond één miljoen gul den, moet dé TTC zelf aflos sen.' In Rotterdam rijden;668 taxi's. Te veel, zo vindt de advies commissie. Buurgemeentes hebben volgens de commissie 'klakkeloos vergunningen aan chauffeurs afgegeven die daar mee in Rotterdam zijn gaan rij den. Dóór Rotterdam en de randgemeentes samen vergun ningen te laten afgeven hoopt de commissie dat de markt zich herstelt. ROTTERDAM De Taxi Tele foon Centrale (TTC) zai zijn monopoliepositie in Rotterdam 'definitief verliezen. In de Rijn mond-regio is plaats voor meerdere taxicentrales;. De au tomatisering die de TTC on- - danks het veelvuldig falen van de computer nog steeds wil doorvoeren moet de centrale zelf betalen. Dat heeft het collegë van B en* W van Rotterdam besloten. De gemeente zal zich ook minder bemoeien met vérgunnlrigen voor taxichauffeurs. Pér 1 ja nuari is het wettelijk mogelijk om vergunningen té laten afge ven door een nieuwe club van meerdere gemeentes in het Rijnmond-gebied.-- Het nieuwe beleid is bedacht door de commissie Taxiproble- matiek die in juni dit jaar,werd ingesteld. De commissie geeft met haar ideeën de ruimte aan de nu nog illegale taxicentrale St. Job die chauffeurs hebben opgericht üit onvrede niet de automatisering van de TTC. Ook de gemeente Rotterdam zal zo weinig mogelijk binding hebben met de TTC. Maar eerst zal de gemeente een vor dering van een half miljoen gulden aan de TTC kwijtschei- SCHIEDAM él;. Uitgewuifd door tiëntallën kinderen Is Sin terklaas zondagmiddag; weer vertrokken met - een motor schip vanaf de Schiedamse Lange Haven..Vóóraf vierde de goedheiligman, enigszins ver moeid door .het velé. werk dat pakjesavond met;zich mee brengt, een klein -afscheids feestje in muziekcafé Podium. De goéde „Sint had nog- vol doende pepernoten en cadeau tjes over om er een vrolijk af scheid van te maken. «v. Vol verwachting en met kloppend hart zongen de kinder; 'ren het hele repertoire van sin terklaasliedjes, onder begelei ding vanimuziekpiet Hans. Na een nur zingen, dansen en springen werd het jonge pu bliek toch wel een beetje onge duldig, want waar bleef die goede Sint. Muziekpiet Hans verontschuldigde de bebaarde heilige uit het zuiden: „We heb ben gisteren zo lang moeten werken om alle kindertjes In Nederland cadeautjes te bren- igen, dat Sinterklaas wel erg moe zal zijn. -Ik--denk-dat hij De verbazing was groot toen daar plots die andere kinder vriend met zijn grote sneeuw]:, schoenen kwam binnenstap-' pen: de Kerstman. Juist aange komen uit het koude noorden, had hij van de gelegenheid ge bruik gemaakt om zijn goede vriend Sinterklaas uit te wui-, ven. Sinterklaas vertrouwde de ROTTERDAM Het nieuwe. gebouw van de reisorganisatie Bel Air op de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven is dit weekeinde officieel geopend. Het kantoor, een Investering van rond de 15 miljoen gulden, Is binnen een jaar gebouwd.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1