Woninginspectrice Drenth hielp duizenden Vlaardingers aan onderdak Gifgrond In ruil sanering Broekpolder Auto op trambaan Met brons vut In voor WV WS De Vertowijk bijt voor Maassluis het spits af. Daar is de eerste afgraving van verontreinigde grond in een woonwijk nu in volle gang. Het is te recht dat deze wijk, gebouwd op het terrein van een touwfabriek in het centrum van de stad, als eerste wordt aangepakt. Onder 91 huizen is ernsti ge bodemvervuiling aangetroffen,- verspreid over zeven vlekken. De wijkbewoners hebben zonder veel tamtam maar met grote vastberadenheid zéven jaar lang 'vergaderd en overlegd met de plaatselijke en pro vinciale overheid. De vondst van dioxine op twee van de zeven vervuilde plekken afgelopen zomer heeft de doorslag gegeven. Toen besloot het mi nisterie van VROM direct geld beschikbaar te stellen om de vergiftigde grond te laten weghalen. Het eigenlijke werk kon beginnen. Voor de Vertowijk heeft de grondschoonmaak be langrijke gevolgen; Het vuil in de grond is al ja ren een belemmering voor de aanpak van de vochtproblemen in de gemeentelijke huurhuizen. Alleen bij de huizen op schone grond kon inmid dels de onderkant van de vloeren worden geïso leerd zodat daar definitief een einde is gekomen aan schimmel en natte plekken op meubels en vloerbedekking. Deze vloerisolatie staat de bewo ners van de 91 huizen op vuile grond nog te wachten.Nu «er eindelijk wordt gegraven onder gaan de bewoners van de Vertowijk dit met ge mengde gevoelens. Het leven in een wijk die ge deeltelijk wordt ontgraven is geen hemel op aar de.' c.-'-"- Door LELJA VAN DER TAK MAASSLUIS „Loopt u maar ge rust door de struiken, ze moeten straks toch weg," zegt een bewoner van de Lijnbaan tegen de mensen die alleen via zijn voortuintje de straat door kunnen lopen. De rest van de Lijnbaan staat vol met zandhappers en ander afgravingsmateriaaL Het*la waai van de motoren overstemt alle gewone geluiden; Luid en .duidelijk spreken is bittere noodzaak als je bui ten een gesprek wil voeren. Gespreks partners kom je trouwens niét veel te gen. Buurtbewoners heben de neiging het constante lawaai van hét afgra- vingswerk te ontvluchten. Volgens plan Extraschok Beidenken Overlast doorontgraving is onvermijdelijkhoewél de uitvoerders alles doen om deze overlast te beperken. Ma rian Kouwenhoven (inzet links): ,fie grond moet schoon." (Foto's: Arie Wapenaar) Vergoeding 12 mei 1956: als enige vrouw is woninginspectrice C. Drenth aanwezig bij de overdracht van.de laatste MTJ- WI-woningen in de Bloemenbuurt aan de gemeente, achter de Van Hogendorplaan. Een van de bouwers van Muys de Winter (links) schudt burgemeester J. Heusdens de hand; rechts wethouder Teun de Bruin. Toilèl op zolder De vertrek- kende chef v vandeafde- ling woningin spectie anno 1987:„Ik ben dankbaar dat ik dit heb mo gen doen. Het is 'toch fantas tisch om zo- veel verschil lende mensen te ontmoe ten?" (Foto en repro Arie Wapenaar) Vuistoptafel HET VRIJE VOLK vlaardingen-schiedam ZATERDAG 12 DECEMBER 1987 VLAARDINGEN Sanering van het meest vervulldedeel van de Broekpolder in ruil vóór berging van grond uit de Maassluise Steendljkpolder in S de Broekpolder: dat voorstel zal gedeputeerde ir. J. van der Vlist (Milieu) van de provincie Zuid-Holland volgende week in Vlaardingen verdedigen. 'i Volgéhs Van dér Vlist Is dé "v" Maasslulsè grond even of min der vuil als de grond In dat deel van dë Broekpolder, waar hi] wil storten. Hèt gaat om de zogeheten loswallen 5 en 7.1 - die langs de Watersportweg liggen. Momenteel wórden hierop maïs en pootaardappe- len geteeld. Uit Maassluis zou 250.000 kubieke meter komen, maar in totaal wil de gedepu- teerde er 750.000 kubieke me ter storten. Over die anderhal ve meter kómt een afdeklaag en de zijkanten worden geïso leerd met een damwand. Ver volgens wordt het gebied met bomen ingeplant. Tijdens een persconferentie gisteren ln Schiedam noemde Van der Vlist zijn plan niet on redelijk: „Wij komen met een voorstël om de Broekpolder te'. saneren. Moet Je de polder dan zo laten liggen, Is dat zo aan trekkelijk? De bestaande situa tie Is voor Vlaardingen ook 'niet S ideaal. Vlaardingen wil de grond graag een recreatieveS functie geven. Maar het is uit- SCHIEDAM Een 42-jarige Inwoner uit Spijkenisse is bij het viaduct over de Nieuwe Damlaan in Schiedam met zijn .wagen op de:tram/busbaan tel gen een hek gebotst. Dé man, SCHIEDAM De Schiedam- mer J.A. Waltman is onder-'' scheiden met de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in brons. Hij kreeg het lintje gisteren tijdens l een receptie In de kantine van :i; de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) uit handen van wethouder A. Wiegman (Nutsbedrijven). Waltman maakt na 46 werkjaren en 21 Jaren bij de ONS gebruik van de vut-regeling. Waltman werkte veertig jaar in overheidsdienst. Hij begon zijn carrière bij de PTT., In 1966 stapte hij over naar een baan T als technicus-A bij de afdeling Elektriciteit en CAI van de ONS. Zijn dagtaak bestond uit onderhoudswerk. Waltman werkte vanuit het kantoor in de Schiedamse wijk De Gorzen aan de Dwarsstraat. Zijn allèr- eerste klus was meteen een hele grote: de aanleg van ver lichting langs Rijksweg 20. Ook gesloten, dat er de komende jaren geld zou zijn om niet-be- bouwde vervuilde grond te sa neren." „We moeten mét elkaar heel creatief nadenken over oplos singen. Het is te snel als je de discussie niet zou willen aan gaan", vindt Van der Vlist over de protesten die al eerder te gen zijn plan zijn gerezen. „Wij brengen de grond daar naar toe waar zij het minste kwaad kan. Het is een combinatie van twee dingen, ik vind dat daar over moet worden nagedacht." Dat 'nadenken' gebeurt ook tij dens een MER-procedure - (milieu-effectrapportage), die zal wórden gevolgd. Dit is een speciale inspraakprocedure, i De gedeputeerde denkt, dat eind 1988 begonnen kan wor- i den met het storten van de Maasslufse grond. Of de pro vincie desnoods Vlaardingen. zal dwingen de grond te ac cepteren, is twijfelachtig. „Die mogelijkheid is er," aldus de gedeputeerde, „maar dat is een bestuurlijke weg, waar Je-, heel lang over doet. Ik zou niet graag in zo'n procedure ver zeild raken. Ik vind het nog te vroeg om over dwang te pra ten.". Van der Vlist zai zijn voorstel donderdag in het stadhuis van Vlaardingen verdedigen tijdens een vergadering van de raads commissie voor milieu.' Afgraving Vertowijk valt bewoners vies tegen dié onder invloed achter hét stuur zat, Is opgenomen in het Schtelandziekenhüls. De wagen was zwaar beschadigd. Het tram- en busverkeer liep een half uur vertraging op. het aanbrengen van verlichting in de ANWB-borden langs de snelweg was eén van zijn werk jes., ,w; De handen vol had Waltman aan het ombouwen en enérgie- zuiniger maken van de Schie damse straatverlichting. Net voor zijn pensionering is heel Schiedam zuiniger met nieuwe lampen in de ongeveer 7000 iantaarnpalen Regelmatig was Waltman met collega's Arend Nieuwstraten, Peter Loekemeyer en Koos Meeuws in hoger sferen te vin den om de straatlantaarns op '10,12 of 14 meter hoogte te repareren. Vanuit de nieuwe hoogwerker van de ONS wer den allé lampen in alle Schie damse stadsdelen afgewerkt, gecontroleerd en gèrepareèrd. Alle soorten lampen zijn in de loop van de jaren doorzijn handen gegaan: HPL-, Son-, natrium, Sox- en SL lampen. De saneringsdeskundige van de provincie Zuid-Holland en de aannemer zijn tot op heden zéér tevreden over de gang van zaken. Het werk is in no vember begonnen en loopt pre cies volgens schema. Na wat aanloopproblemen weet de aannemer het nu klaar te spe len om de vervuilde grond bij en onder een huis aan de'Lijn- baan in anderhalve dag weg te halen en té vervangen door schone grond. VLAARDINGEN De heer I. Berkhout (57), metaalschaver bij machinefabriek; Kreber BV - te Vlaardingen, heeft de ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zil ver ontvangen. Hij kreeg de onderscheiding ter gelegen heid van zijn 40-jarig jubileum bij het bedrijf. Een zelfde aan tal jaren is de jubilaris lid van de vakbond, waarvan meer dan 25 jaar zeer actief. De heer Berkhout Is op vele fronten actief (geweest). Hij was 10 jaar lid van de districts- raad van dé Industriebónd- FNV, 3 jaar van de algemene vergadering en 6 jaar van de districtsmetaalcommissle. Sinds 1974 is hij secretaris van de Industriebond-FNV, afdeling Vlaardingen. Voorts was hij 10 jaar secretaris van de PvdA- Vlaardingen en 9 jaar lid van, de commissie 'Hoe denken de kiezers over het Tweede-Ka- merbeleid van dé PvdA'. Ten slotte zong hij 22 jaar in het Vlaardings Mannenkoor Or pheus. Dat doet hij sinds 4 jaar in het Rótte's Mannenkoor te Rotterdam. Bij deze hulzen zit de vervul-; ling met onder meer dioxine tot een diepte van ruim 1,50 meter. Harry Hermans, de provinciale projectleider, hoopt dezé eerste vlek met di- oxinegrond aan de Lijnbaan voor de kerstdagen te hebben weggewerkt. Hij zegt: .Alles' loopt volgens planning. De ver ontreinigingen die we bij het; afgraven vinden kloppen 'met de gegevens van de voorgaan de onderzoeken. We laten ana lyses maken van wat we afgra ven. Ook hebben we nu de juis te methode van aan- en afvoer van de grond gevonden. Zolang we niet in het vorstverlet te rechtkomen verwacht ik geen; problemen." Het aanvaarden van de over last die de bodemsanering on herroepelijk met zich mee brengt kost sommige bewoners grote moeite.' Het valt niet mee om je fraaie zorgvuldig inge richte tuin met enkele happen van de bulldozers verwoest te zien. Weliswaar krijgen alle bewoners de kosten van het op nieuw laten Inrichten van hun tuin volledig vergoed, maar geld vergoedt niet alles. Het ongemak en de overlast in de Vertowijk liegen er niet om.' Dat geeft Marian Kouwenho ven, lid van de Commissie Bo demonderzoek Verto grif toe. Voor haar en Arwi Tuit (voorzitter van de commissie bodemonderzoek)was de vondst van de dioxine in de 'verontreinigde vlekken aan de Lijnbaan en GlanzeriJ een ex tra schok na ailes wat zij tevo ren al te weten waren geko men. Achteraf zijn ze er van overtuigd dat juist het aantref fen van dat gif de afgraving heeft versneld. „Wij hebben als bewoners commissie steeds naar een goede leefomgeving gestreefd. De Verto is een fijne wijk om te wonen, heel gezellig en dicht bij het centrum. Maar de grond moet schoon. En straks weet ik zeker dat in mijn tuin schone grond ligt. Dan ga ik nooit meer weg," zegt Marian Kouwenhoven. Net al3 haar mede-commissielid Arwi Tuit ziet ze er moe uit. Sinds begin november is ze dagelijks bij het saneringswerk in de Verto- wijk te vinden.K „Ik ga elke dag even kijken. Het is fantastisch als je Ziet hoe soepel alles verloopt. Na tuurlijk zijn er wel problemen geweest in het begin maar de werkmensen zijn ontzettend behulpzaam. Mijn schuur bij voorbeeld is verplaatst. Op de nieuwe plek kreeg ik de deur heel moeilijk open, maar met een toen een werkman zag hoe ik stond te tobben met mijn fiets en tassen boodschappen kwam hij aanschieten en bracht een speciale voorzie ning aan," aldus Marian Kou wenhoven. Ook andere Vertowijkbewo- ners hebben zulke positieve er- varing met de'uitvoerders van de afgraving. Zij hebben het zelf wat moeilijker met over last die de sanering met zich. meebrengt Een bewoonster van de Lijnbaan, die in februa ri haar huis uit moet als daar onder vier meter verontreinig de grond wordt afgegraven, zegt verontwaardigd: „Ik weet wel dat het moet gebeuren, maar we wisten van tevoren niet wat het allemaal zou bete kenen. ;Er: is wel voorlichting* gegeven maar je kunt het je niet precies voorstellen. Ze hadden eigenlijk dia's moeten laten .zien of een film. Dan hadden we het beter geweten. Ik. snap ook niet waarom die mensen in de Steendijkpolder zo graag onder hun huis willen laten afgraven, ze moesten' eerst maar eens hier langs ko men dan bedenken ze zich nog wel...." Van chaos in de Vertowijk is nog geen sprake. Maar het zijn wel kleine ongemakken die de mensen irriteren. Als bijvoor beeld een tuin is afgegraven is ook de straatlantaarn voor de'; deur verdwenen. Dat betékent dat het buitenlicht van de bu- ren een ware uitkomst is als je in het donker via de loopbrug' je huis binnen stapt. De tijdelijke verhuizing van elf gezinnenaan de' Lijnbaan volgend jaar is terdege met de bewoners besproken en voorbe reid. Alle gezinnen hebben voor de maanden februari, maart en april een ander huls in Maassluis in de meeste gevallen een flat aan het Spar rendal gekregen. De onkos ten die ze moeten maken voor deze gedwongen verhuizingen worden ruimschoots vergoed. Een onafhankelijk makelaar heeft becijferd dat de bewo ners aan die verhuizingen ruim ƒ15.700,- kwijt zullen ra ken. Dat bedrag krijgen ze dan ook van de provincie vergoed. Die regeling heeft ook weer scheve gezichten opgeroepen bij degenen die minder of niets krijgen. Eén bewoners van de Lijnbaan vertrekt bij de sane ring voorgoed uit de Verto wijk. Maar hij vindt het oneer lijk dat hij daardoor maar de helft van de financiële vergoe ding ontvangt. De bewoners van de andere kant van de Lijnbaan, die de ontgraving ondergaan terwijl ze in hun huis blijven wonen, krijgen geen financiële tegemoetko ming. Dat probleem is door de bewonerscommissie opgepakt. Arwi Tuit: „Wij willen próbe-.- ren aan te tonen dat ook die mensen extra kosten maken.: Hun verwarmlngskostën zijn. tijdens de ontgraving hoger. Hun-vloerbedekking lijdt extra onder al het zand dat tijdens de werkzaamheden naar bin nen wordt gelopen." De bewonerscommissie or ganiseert nu elke donderdag avond een inloopavond in ge bouw De Kern waar de bewo ners met hun praktische pro blemen terecht kunnen.Want dat ,er problemen' zullen blij ven zolang de afgraving duurt betwijfelen de heer Tuit en me vrouw Kouwenhoven geen mo ment. Zij zijn steeds bereid hun wijkbewoners terzijde te staan bij het vinden van een oplossing. Hun ervaring is dat de provincie, de aannemer en de gemeente daaraan graag meewerken. Voor de Verto- wijkbewoners zit er voorlopig niets anders óp dan; tanden op elkaar en volhouden. De zand hopen en bulldozers, de herrie en de overlast zijn zeker tot mei normaal in deze wijk. De bewonerscommissie meent dat direct "na het afgraven van de dioxinevlekken ook de vijf an dere verontreinigde vlekken moéten worden weggégraven. -ai'A. En daarna weten- de Verto- wijkbewoners één ding zekér, zij wonen dam op gegaran deerd schone grond. De inwo ners van 'andere wijken, in Maassluis zullen hen daar ze ker om benijden. VLAARDINGEN Duizen den en duizenden Vlaardingers begeleidde zij bij het zoeken naar een passende woning. Ze maakte de sanering van de ou de binnenstad inde jaren vijf tig mee, dé nieuwbouw van de Westwijk en Holy en de invoe ring van het puntensysteem in de jaren zeventig. Als wonin ginspectrice doorkruiste C. Drenth ruim dertig jaar lang heel Vlaardingen. Weer of geen weer, altijd op de flets, het vervoermiddel waar ze bij zweert. Ambtshalve kwam ze overal over de vloer. En daar waren allerlei vloeren bij. „Ik ben wel eens met vlooien thuisgekomen, ja," vertelt ze lachend. „Ook heb ik geregeld in huizen gestaan waar het zo vies was, dat Ik dacht: nu moet ik m'n rok goed bijeenhouden en helemaal nergens aanko men. Dat hoort er allemaal bij. Je weet van te voren dat je met dat soort dingen te maken krijgt. Gelukkig staan er veel positieve ervaringen tegen over. Want het is toch ook fan tastisch om met zoveel ver schillende mensen in aanra king te komen?" Na een dienstverband van 34 Jaar nam Drenth gisteren offi cieel afscheid als chef van de afdeling woninginspectie van het Gemeentelijk Woningbe drijf in Vlaardingen. Bij het bereiken van de zestigjarige leeftijd maakte de scheldende ambtenaar zonder aarzeling gebruik van de, VUT-regeling: „Er waren goede en slechte ja ren, maar al met al is het mooi geweest Ik maak met graagte plaats voor de jeugd, die moet ook een kans krijgen. Vervelen zal ik me niet, met al mijn hobby's. Lezen, tuinieren, mu- seumbezoek, vrijwilligers werk. Daar hoeft u zich geen zorgen om te maken," zegt ze. Toen Drenth in 1953 in dienst trad bij het woningbedrijf was de woningnood, zoals overal in het land, torenhoog. Had de, stad kort na de oorlog wegge bombardeerde Rotterdammers opgevangen, in 1953 legde het Rijk beslag op een percentage van het woningbestand voor de hulsvesting van gerepatrieer- den uit Indië en marinemensen die Rotterdam als standplaats hadden.-;,, „Zodoende bleef er nog min der voor ons over om te verde len," -vertelt Drenth. „Mijn taak daarbij is altljd een socia le geweest: adviseren bij de toewijzingen, om de schaarse huizen zo eerlijk mogelijk uit te geven.'Heel moeilijk 'was dat vaak. .Want hoe was het in die tijd: mensen woonden in op zolders.. Kwam er dan een ba by, werd de situatie helemaal onhoudbaar. Maar err; waren zoveel van die urgente geval len. Maar ook heel andere za ken. Een mam krijgt vérkering met de buurvrouw. Nu kijkt niemand er meer van op, toen lag dat heel gevoelig. Zijn, vrouw, of in sommige gevallen' hijzelf, stapte dan naar mij toe. Door acuut te verhulzen wilden ze hun huwelijk redden, en of ik dat discreet kon rege len. Totaal onvergelijkbaar met de knelpunten anno 1987: nu gaat halt Nederland schei den kun je wel zeggen,' en die moeten ook -allemaal onder- dak. Toch was het' toen moei lijker.": .-; In de Jaren vijftig speelde ook de problematiek van de ou de, verkrotte binnenstad die gesaneerd móest worden. De toenmalige wethouder Teun de Bruin pakte, de sanering bij zonder krachtig aan. De bier- slootstegen, de Liesveldstegen, het Van Leydenshofje, de Valk straat en nog zoveel andere 'straten: het ging allemaal te gen de vlakte om plaats te ma ken voor nieuwbouw. ;,Een fijne man. met wie ik' erg goed kon samenwerken. Naar mijn mening heeft De Bruin bijzonder veel voor de stad gedaan," aldus Drenth.' „In de Bierslootstegen hadden de mensen een toilet op zolder. Je kunt je nu haast niet meer voorstellen hoe armoedig het daar was. Voor de mensen die daar woonden was de nieuw bouw een goede zaak." De snelle uitbreiding van het Vlaarding8e woningvolume biedt de inspectrice ruimere' mógelijkheden. Het gaat ei; steeds meer om een gezin te plaatsen in een omgeving waar het past. Aanstaande echtparen en mensen die be kend zijn bij de gemeente krij gen zonder meer een aanbie ding, mét alle anderenwordt eerst een gesprek gevoerd. „Ik ging op' huisbezoek om een in druk van hét gezin te krijgen, aan de hand daarvan zocht ik de wijk en de woning- uit waar van ik dacht: daar zullen ze zich happy voelen. Je houdt, re-" kenlng met het aantal kinde ren, met huin gezondheid, hun financiële situatie, met alles. Dat advies gaf ik door aan het bureau huisvesting, dat uitein delijk de beslissing nam,"legt Drenth de procedure uit. De latere invoering van het puntensysteem ontnam haar veel beleidsruimte. - „Het is nu veel meer: pak de bovenste van de lijst, het gesprek met de woningzoekende is aanvul lend geworden. In sommige gevallen vind ik het jammer, dat-het zo vastgelegd is. Dan denk ik nog steeds: hier was een persoonlijke benadering op z'n plaats geweest." oordeelt de Schiedamse. Bij haar advieswerk kreeg de inspectrice veelvuldig te maken met probleemgevallen. Woningzoekenden die door particulieren en woningbouw verenigingen geweigerd wer den kwamen vaak automa tisch bij het gemeentelijk wo ningbedrijf terecht, dat in principe alle huurders moet accepteren. „Al» je het idee hebt dat het gezin de boel helemaal af zal breken en voor geluidsoverlast zal zorgen, wordt het moeilijk. Hoewel je je oordeel nooit te snel mag uitspreken, krijg Je er in de loop der jaren toch wel feeling voor. Die moeilijke ge vallen vragen veel van je. Je moet heel alert zijn en je kun nen verplaatsen in de proble matiek van de ander, beschikt ken over invoelend vermogen. Gelukkig ben ik tijdens mijn opleiding maatschappelijk werk aan de Sociale Academie daarin getraind," aldus Drenth. De begeleiding van zogehe ten sociaal zwakkere gezinnen en het bemiddelen bij burenru-, zies behoorden uitdrukkelijk tot het takenpakket van de in spectie. Praten en nog eens praten, was de strategie van Drenth. „De begeleiding van die gezinnen is lange termijn werk. Je moet niet denken dat je er met een gesprek of vijf wel benL Een ruzie echter kun Je nog wel eens oplossen, maar soms ook niet, en dat isheel vervelend." vertelt ze. Voornaamste bronnen van 'conflict: geluidsoverlast, de schoonmaakregellng, huisdie ren en roddel. Volgens Drenth weten de mensen vaak te wei- lilg afstand tot elkaar te bewa ren. „Eerst zijn ze heel dik met elkaar en vertellen elkaar zelfs de meest intieme dingen. Als ze die dan gaan rondkwekken zodra de relatie wat bekoelt heb je de poppen aan het dan sen. Op het moment dat ik ^er bij kom beschuldigen ze elkaar van van alles, het duurt soms tijden voordat je de ware oor zaak boven water hebt. Geluk kig werd ik in de begintijd vrijwillig geassisteerd -door gepensioneerd wijkagent -Van 'Beleren, die alle lastige Vlaar dingers kende. Die man had een mensenkennis en. eén over wicht. Hij kon. met z'n vuist op tafel* slaan als het moesti dat hoefde ik als vrouw "van achter in de twintig natuurlijk niet te proberen, zekér in' die: tijd niet" - Een van de dingen die.haar nog altijd bijzonder aan het hart gaat is^dementaliteits verandering die' zij gedurende haar loopbaan bij de huurders geconstateerd heeft. '„Mensen vertrekkenzomaar, zonder de •huur:te betalen en een zwaar .vervuilde woning achterlatend. Als Je geluk hebt vind je de sleutel in de bus. Of mensen zijn totaal niet gevoelig voor het argument dat ze anderen enorme overlast, bezorgen. Af en toe is het zo smerig dat dé gemeentereiniging' er. aan te pas moet komen. In 't alge meen gaat men in vergelijking met vroeger veel minder zorg vuldig om met het gemeen schappelijk bezit. Ik. blijf dat een erg- trieste ontwikkeling vinden," besluit de scheidende inspectrice. -

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1