iiiSiill® Waterbeheerders innen zelf bijdragen zuivering Rioleringsbuis van 127 jaar oud GEKAPTE WILGEN VORMEN DE VOORBODEN VAN NIEUWBOUW uit op komst Russisch Instituut vraagt Vlaardlngs blad Spatschermen voor glijbaan In Kolpabad Inbrekers erg actief Kerstbomen gestolen Zoon maakt brokken mei auto van pa;i WkmI B I SMS 'Himrverl aging in Vertowijk' het vrije volk Passage Theater 1 De Teerstoof Sfadsgehoorzaal Harmonie Jeugdtheater Theatercafé Filmhuis Harmonie Schuurkerk' SCHIEDAM De brandweer van Schiedam breekt dit jaar records. In het afgelopen weekein de moest voor de duizendste keer in 1987 uitge rukt worden en het bedrag dat brand in Schiedam tot nog toe heeft veroorzaakt bedraagt ongeveer vijftig miljoen gulden. Toename brandschade Een stukje industriële archeologie: een deel van de gietijzeren buis van het eerste Westelijke Stoomgemaal. (Foto Rob Comelder) Ambitieus Gekapte wilgen op het Viaardingse Weeshuisplein. Met de bouw het nieuwe stadscentrum kan nu worden be gonnen. (Foto Arie Wapenaar) - v heeft de Korünk- gegeven mllitalrq mmmmwmmmm schiedam DINSDAG 15 DECEMBER 1987 Het Groot Niet Te Vermijden Dans Show Orkest treedt don- derderdag 17 december op in zowel theatercafé De Tender. als In de Roo Roosenzaal van ■het Passage Theater (Passage 9-13, Schiedam). Dit optreden voert terug naar de jaren vijf tig. Aanvang: 21.00 uur. De toegang is gratis. De kinderfilm 'Peter en Elliot de draak' is woensdag 16 de cember te zien in theater de Teerstoof (Nleuwstraat 12, Schiedam). De jongen Peter ontvlucht,op een nacht zijn na re pleegouders; op de rug van Elliot, een vliegende draak. Dit zorgt voor veel verwikkelingen. De film is voor kinderen vanaf vijfjaar. Aanvang 14.00 uur. Toegangsprijs: ƒ3,75. Jokobus Wieman vertoont za terdag 19 december een spéci aal voor kerst gemaakt pop penspel ih theater de Teer stoof. De kerstsfeer staat voor-i op in dit spel. Leeftijd: vanaf vier jaar. Aanvang 14.00 uur! Paul de Leeuw, vrijdag ■en zaterdag in Schie dam. (Foto Archief HVV) j?au?de^Leéuw staat vrijdag 18 qn zaterdag 19 december met zijn nieuwe programma 'De P.ozebotteltijd' op het toneel van dé Teerstoof. 'De.Rozebot- teltijd' is het verhaal vaneen leraar geschiedenis en maat schappijleer. Hij is getrouwd met de wethoudster van Aals meer. Ze hebben twee kinde ren en een magnetronoven. Aanvang 21.00 uur. Toegangs prijs: 12,50, CJP of Pas 65 ƒ10.- De zangeres Mathilde Santing treedt vrijdag 18 december op in de Stadsgehoorzaal (Schle damseweg 51, Vlaardlngen). Deze markante verschijning is te horen mat haar eigen en semble. Aanvang 20.15 uur. Toegangsprijs: 12,50, CJP of Pas 65 10,-. Het Nederlands Volkstoneel Is zaterdag 19 december te zien In de Stadgehoorzaal met het stuk 'Heimwee'. Deze muzikale produktie gaat over het leven van Nederlandse emigranten, verscheurd door het heimwee haar hun geboorteland. Met ónder meer Carry Tefsen, IJf Blokker en Conny Vandenbos. Het is een stuk Van Dolf de Vries, Ted de Braak en Martin Kasseier. Aanvang 20.15 uur. h Toegangsprijs: 22,50, 20,-, ^17,50; CJP. en Pas 65 ƒ,17,50. Het stuk 'De Opvoering' van het clownsduo Kres en Boon stra gaat vrijdag 18 december in première in de Harmonie 1 (Schledamseweg 51, Vlaardln- gen). Regie: Rob Krot. Krot, Kres en Boonstra zijn van huis uit gevaarlijke'gangsters die onder het mom van gevoelige artiesten optreden. Aanvang 20.30 uur: Toegangsprijs: 10,-; CJP Of Pas 65 ƒ7,50. Wim Akkermans brengt voor kinderen van vier tot en met acht jaar het toneelstuk 'Schoenen', woensdag 16 de cember in de Harmonie. Het stuk speelt zich af in Stilzit- land, waar iedereen de hele dag en alle dagen van het jaar muisstil zit. Aanvang 14.00 uur. Toegangsprijs: ƒ3,50. De jeugdkomedie Amsterdam brengt zaterdag 19 december een familievoorstelling in de Harmonie, getiteld 'Een kat In een vreemd pakhuis'. Het gaat over een jongen, Janmaarten, met plankenkoorts. HIJ vindt toneelspelen maar kinderach tig gedoe en vlucht daarom weg van de generale repetitie. Aanvang 19.30 uur. Toegangs prijs: 3,50. De viaardingse jazzgroep VI - bes-Unit, winnaar van het Meervaartfestival 1987, treedt vrijdag 18 december op in het Theatercafé (Schledamseweg 51, Vlaardlngen). Bezetting: Jasper Blom tenor- en so praansax, Roland Stolk vibra foon en marimba, Stan Stolk contrabas en Hans Verdoorn drums. Aanvang 22.30 uur. De tóegang is gratis. In hot Filmhuis Harmonie (Schledamseweg 51, Vlaardln gen) draait woensdag 16 de cember (aanvang 20.30 uur) de film 'Istanbul' van Mare Didden in het kader van het Belgisch filmprogramma in samenwer king met Filmhuis Delft. Het is Didden's tweede film met als thema de reis en het verlan gen. Donderdag 17 december (aan vang 14.00 uur) 'The Glenn Miller Story'met James Ste ward en June Allyson. Eveneens op donderdag draait de film 'Crazy Love' van Domi nique Deruddere (aanvang 20.30 uur). Het Is een opvallen de verfilming van drie verhalen van Bukowski. Onderdeel Bel gisch filmprogramma. Voor vrijdag 18 december staat de cinemienfilm 'Julia's geheim' op het programma van Hans Hylkema. Romeo en Julia in het hedendaagse Holland- Aanvang 20.30 uur. Tenslotte op zaterdag 19 de cember de film 'Sid en Nancy' van Alex Cox. Romeo en Julia in het Londen van de Sex-Pis- tóls. Anvang 20.30 uur. Toegangsprijzen: avondfilms ƒ6,50, CJP of Pas 65 5,-; .dagfilms 5,-. De film 'Police Academy IV' is donderdag 17 december te zien in theater De Schuurkerk - (Schuurhof 142, Maassluis). Regiseur John Drake heeft ook voor deze "aflevering' kans ge zien een komisch verhaal vast te leggen, waarvoor kosten noch moeite gëspaard zijn. Er zijn twee voorstellingen: aan vang 14.00 en 20.30 uur. Toe gangsprijs: middagvoorstelling ƒ5,-; Pas 65 2,50; avondvoor stelling ƒ7,50, CJP en Pas 65 ƒ6,-. Kaarten verkrijgbaar bij de Verenigde Spaarbank, VW en vanaf een half uur voor aan vang aan de zaal. Het Tobbetoneel ui Voorburg brengt op zaterdag 19 decem ber in het Schuurkerkje de welbekende 'Bedelaarsopera'. Dit satirische toneelstuk van John Gay ging in 1729 In Lon- den In première. Het gaat over boeven, dieven en vrouwelijk schoon. Aanvang 20.00 uur. Toegangsprijs: 7,50, CJP of Pas 65 6,-. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de VW in het Stadskantoor en de Verenigde Spaarbank aan de Veerstraat en vanaf een half uur voor aan vang van de voorstelling aan de zaal. VLAARDINGEN Het Institu te of Scientific Information van de USSR Academy of Sciences te Moskou heeft de Viaar dingse Kunststichting ge vraagd enkele exemplaren op te sturen van het tv.ee jaar ge leden opgeheven blad Fascina ties. Onlangs lag een in de En gelse taal gestelde brief met dit verzoek in de postbus van de stichting.' Het Instituut houdt zich, 'aldus de brief, bezig met het verza melen van informatie op het gebied van natuurwetenschap en technologie, iet Instituut ontvangt meer dan 25.000 tijd schriften uit 130 landen. Vol gens de brief zal Fascinaties 'studied carefully'. Een uittrek sel verschijnt in 'Abstracts Journal'. 'This will give your publication widespread publici ty', aldus de brief. Fascinaties, waarin werd ge-, schreven over 'het fascineren de gebied van kunst, technolo gie en samenleving', is in 1984 zes maai verschenen. Het was een uitgave van de Viaardingse Kunststichting (VKS). Hoe de, Russen achter het bestaan van het blad zijn gekomen, is de VKS-mensen een raadsel. VLAARDINGEN Om de zon nende zwemmers in het Kolpa bad te beschermen tegen wa terspatten, wordt de waterglij baan op het buitenterrein voor zien van spatschermen. De schermen zullen worden ge plaatst inde bochten van de glijbaan. Het mes snijdt aan twee kanten: niet alleen zal het overspattende water niet meer op de zonneweide terechtko men, maar ook een voetgan- gerspaadje wordt dan niet meer nat. De spatschermen kosten 14.300 gulden. Volgen de maand neemt de gemeente raad een beslissing over de aanschaf. Tevens komt dan een' voorstel van het college van burge- meester en wethouders van Vlaardlngen aan de orde om het hek om het buitenterrein te vernieuwen. Hiermee is een bedrag van 39.400 gulden ge moeid. 1000 Keer uitrukken en 50 miljoen aan schade De duizendste uitruk was voor een containerbrandje in de Alphons Ariënastraat in de. wijk Nieuwland. „Het stelde wel niet veel voor, maar het gebeurde wel op een rot tijd stip," zegt brandweerman H. van Doom.Hij was in het weekeinde bevelvoerend offi cier en moest met zijn man schappen zondagmorgen om tien over vijf het bed uit. Dat was trouwens eerst voor een containerbrand in de Gorzen, die als uitruk 999 geregis treerd is. „Inmiddels zitten we at weer verder in de duizend," vertelt de heer A. Lenstra.'Hij is hoofd van de repressieve dienst bij SCHIEDAM De Schie- damse politie heeft een in braak in het winkelcentrum Hof van Spaland voorkomen. Het centrum is de laatste maanden vaak in de nachtelij ke uren door ongewenste per sonen bezocht. Kort nadat een ruit was ingegooid bij de firma Engerinkschoten poiitiemën-. sen toe. Zij zagen twee jongens wegvluchten.- Het signalement werd snel verspreid en even Ia- ter. zijn twee zeventienjarige Schiedammers opgepakt. Het tweetal stond in een haltehuis-;, je op de tram. te wachten. Zij zijn voor verhoor naar het po litiebureau meegenomen. Bij het magazijn Maagden berg; aan de Mgr. Nolenslaan ging ook een steen door de ruit. -■ Daar bleven de daders spoor loos en-,verdwenen een eleetri- sche^mixerlaenkruimeldief-en. e'éhkóffiezef-apparaat*. f Bij eenJ chinees-Indisch 'res taurant aan de Boerhaavelaan zijn de voor- en achterdeur vernield door inbrekers. Toen het niet lukte om door het for ceren van de voordeur naar binnen te gaan zijn de onverla ten omgelopen en via de ach terdeur in het restaurant geko men., Ze gingen er vandoor met 550 gulden' uit de gokauto maat, twee radio-cassettere corders, een rekenmachine en eën aantal flessen drank. Bij een aannemersbedrijf aan de Prinsensteeg zijn ter waarde van 3500 jgulden een boormachine en een hakhamer weggenomen. De inbrekers kwamen binnen na open bre ken van de toegangsdeur. SCHIEDAM De politie van Schiedam heeft twee jon gens aangehouden, die betrok ken waren bij diefstal van kerstbomen. Later werd een verzameling van 85 kerstbo men in beslag genomen. In de Gerrit Verboomstraat werd zondagnacht om drie urn: een groep jongens betrapt bij de diefstal. de Schiedamse brandweer en houdt ook de statistiek bij. „Het gaat inderdaad om een record aan uitrukken dit jaar. Gemiddeld hebben wij te ma ken met 750-780 uitrukken. Het jaar 1983 was met 822 tot nu toe het recordjaar." Arle Lenstra,'in de verte wel familie van de bekende voet baller Abe uit Heerenveen', be nadrukt dat zijn brandweer mannen niet alleen voor brand uitrukken. „Dit record wordt hoofdzakelijk bereikt door de enorme wateroverlast, waar mee we dit jaar te maken heb ben gekregen. Bij elkaar zijn we tijdens die plensbuien in ju li en september zo'n tweehon-. derd keer uitgerukt en dat heeft een groot stempel ge drukt op het uitrukrecord van duizend, dat nu is overschre den." Het hoofd van de repressieve dienst, die verantwoordelijk is voor de bestrijding van brand en overlast, ziet geen andere' aanwijzing voor dit record. „Er is geen bepaalde tendens te ontdekken in toename van bepaalde soorten branden. Na tuurlijk neemt met de komst van meer containers op straat het aantal containerbrandjes toe maar een bijzondere toena- me op een of ander gebied is niet waar te nemen." Wel signaleert hij een grote groei in de hoogte van de brandschade. „Dit jaar springt er met ongeveer vijftig mil joen gulden wel heel sterk uit. Dat is een gevolg van de grote brand op 30 oktober in het be drijvenpark Torendljk aan de 's-Gravenlandseweg waarvan het exacte schadebedrag nog niet is bepaald, maar dat wij schatten op veertig miljoen gulden. Een andere miljoenen- schade registreerden wij bij de brand in de produktiehal van een computerbedrijf." Volgens Lenstra zijn de schadebedragen in Schiedam de laatste jaren ook al toegeno men. In 1985 ging het om een totale brandschade van vijf miljoen gulden en vorig jaar was het acht miljoen. De sterkte van het brand weerkorps van Schiedam is on dertussen gehandhaafd geble ven op 29 beroepsmensen in drie dagploegen ultrukdienst, vijftig vrijwilligers voor de uitrukdienst, tien beroepsoffi cieren in dagdienst, twee per soneelsleden op de administra tie en een part-time perso neelsfunctionaris. ROTTERDAM De water schappen Delfland en Schie- land, die in een deel van Rot terdam onder andere voor een goede kwaliteit van het opper vlaktewater zorgen, gaan per 1 januari aanstaande min- of meer zelf een 'verontreini gingsheffing' innen. Voor de bewoners van Rotterdam in de stad verandert er overigens niet veel. De huishoudens blij ven hun bijdrage via de reke ning van- het gemeentelijk Energiebedrijf (GEB) betalen. De bedrijven krijgen echter rechtstreeks met de regionale waterbeheerders te maken. De Rotterdammers betaal den tot nu toe de zogenoemde bijdrage zuiverlngskosten af valwater aan de gemeente, die het bedrag (na verrekening van de gemaakte administra tieve kosten) op haar beurt weer overmaakte naar de wa-, terschappen. Alleenwonenden betaalden daarbij jaarlijks te veel, maar konden via een for-, muiier een deel van de bijdra ge terugvragen. De waterschappen gaan dat met Ingang van 1988 anders aanpakken. Zij gaan proberen alleenstaanden via de GEB-re- kening in één keer het-juiste bedrag te vragen. Rotterdam mers die vermoeden dat zij toch duurder uit zijn, kunnen daar maatregelen tegen ne men door rechtstreeks een be zwaarschrift bij hun water schap in te dienen.- De gebieden waar Delfland ROTERDAM Ziedaar, een rioleringsbuis van meer dan een eeuw oud. Om precies te zijn: bij het leggen van een hy permoderne persleiding voor de riolering aan de Westersin gel in Rotterdam voor het Van Damziekenhuls is de gietijze ren buis gevonden van het eer ste Westelijk Stoomgemaal dat daar heeft gestaan. Een om vangrijke buis met een ge wicht van vele duizenden kilo grammen. Het gaat hier om een'stukje industriële archeologie in Rot terdam. Ingenieur Rose (die ook enkele bijzondere stede- bouwkundige plannen voor Rotterdam heeft ontworpen, welke nooit zijn uitgevoerd) heeft in het midden 'van de vo rige eeuw Trote waterwerken aan de air. (die alleen bestond opnde'nöor -tijkebever) toege- vóëgdv-'Om u hygiëne aanzien lijk te verbeteren. Dit heette het 'Waterproject van Rose*: singels en kanalen loosden op de Nieuwe Maas via gemalen. Hierdoor bleef het water in de polders van Rotterdam niet staan totdat het zoveel regen de dat doorstroming verzekerd was, maar werd deze open rio lering zowel bij eb als bij vloed in de Nieuwe Maas geloosd. Een gesloten riolering waar de woonbebouwing op was aange sloten, was toen nog niet aan gelegd. Het 'Waterproject van Rose' moest een eerste aanzet zijn. om besmettelijke ziektes die leidden tot volksepidemie ën waaraan (tien) duizenden stierven, tegen te gaan. - Om de kanalen en singels te legen werd gebruik gemaakt van een zogeheten Fijnjepomp, een bijzondere zuig-perspomp ontworpen door H.F. FIjnje van Solverda, die bij de wisse lende opvoerhoogten dienst deed. Tot 1925 heeft het eerste ge maal daar gewerkt, daarna is het tweede er gekomen. Dit zit in het oudere gebouwtje voor het Van Damziekenhuls aan de Westersingel. De nieuwe lei ding die op de plaats is geko men van die uit 1860 is een persleiding voor rioolwater dat in de gloednieuwe ondergrond se zuivering aan de Dokhaven in Rotterdam zuid moet wor den geschoond. en Schieland verantwoordelijk zijn voor waterkering en -kwa liteit liggen op de Rechter Maasoever, uitgezonderd het Noordereiland. De grens tus sen Delfland en Schielandjbe- gint bij de Parkhaven (naast de Euromast) en loopt langs de Delfshavense Schie over de Abraham van Stolkweg, langs het Noorderkanaal tot aan. de Bergsluis. Vandaar gaat ,,de scheidslijn dwars over het Schieplein, langs de Overschie- se Kleiweg en de Bovendijk tot aan de gemeentegrens. Het Noordereiland hoort bij Schie land. De rest van Rotterdam is het beheersgebied van het Zui veringsschap Hollandse Eilan den en Waarden. MAASSLUIS „Geef de-be woners van de Vertowijk huur verlaging zolang de bodemsa nering van de wijk duurt." Dat is het unaniem advies van'de Maassluise raadscommissie voor milieu aan het college van burgemeester en wet hou- ders nu blijkt dat de afgraving van de met ondermeer dioxine vergiftigde grond erg veei overlast in de wijk veroor zaakt. Het initiatief voor dit voor stel is niet afkomstig van wet houder I. van der Knaap (Mi lieu) Tijdens een speciale ver gadering van de commissie over dit onderwerp hield hij zich gisteravond op de vlakte. De bewoners kwamen met het idee voor huurvermindering op de proppen dat door de commissieleden gretig werd uitgewerkt. Ook wil de commissie probe ren vast te stellen of de maté1 riële schade die de bewonfers lijden door de afgraving laAe becijferen. Ze pleit ervoor, aie schade door het rijk te tóten vergoeden in het kader vaütie Interimwet Bodem Sanering (IBS). y De bewoners klaagden uitge breid hun nood over de mate riële en immateriële schade die zij door de sanering lijden. Namens hen zei de heer Wels man: „Indertijd namen wij het allemaal niet zo nauw met de milieunormen. Nu is de hele gemeenschap daarvoor ver antwoordelijk. Dat mag nu niet alleen op de bewoners van onze-wijk" neerkomen. Daarom den vermindering van huur. SCHIEDAM Een ritje met de auto van pa is een negen tienjarige Schiedammer duur komen te staan. Hij reed op de Hargasingel tegen een gepar- i keerde personenauto en be schadigde daarvan de llnker- voorzijde. De jongen reed door. De aanrijding werd echter op gemerkt door andere mensen, die de politie waarschuwden en het kentekennummer daar bij doorgaven, Toen de rechtmatige éige naar, pa dus, over de aanrij ding aan de tand gevoeld werd kwam ook nog vast te staan) dat zoonlief zonder toestem ming van de auto gebruik maakte) De politie heeft dé zaak in handen van de lijke Marechaussee omdat de jongen in dienst zit. VLAARDINGEN Met het kappen van enkele wilgen op het Weeshuisplein en Put/Dijkzicht zijn de voorbe reidingen begonnen voor twee grote nieuwbouwprojecten in Vlaardlngen. In het centrum, van de stad komt een complex met 64 woningen, een nieuwe bibliotheek, een nieuw hoofd postkantoor en winkels. Naar verwachting gaat eind januari de eerste paal de grond in. Langs de Schiedamsedijk, na bij de molen Aeolus, komen aan het Dijkzicht en in De Put 110 bejaardenwoningen. De eerste plannen voor de woningen langs de dijk date ren al van eind 1981. Ze stuit ten destijds op veel weerstand van bewoners van bestaande woningen in Vtóardiriger-Am- bacht. Nu de provincie deze be zwaren heeft afgewezen, kan opdrachtgever woningbouw vereniging Patrimonium's Wo ningen aan de slag. Op het Weeshuisplein wordt de komst van het nieuwe com plex al aangekondigd door een bouwkeet- pal voor het Wees huis en door vijf omgezaagde bomen op het parkeerterrein. Andere keten krijgen een •plaatsje op het trottoir langs het Weeshuis -tegenover Vroom Sc Dreesmann. In de eerste week van januari wor den alle obstakels op het Wees huis- en een deel van het Veer- plein verwijderd, zodat aan het eind van die maand begonnen kan worden met heien. Anderhalf jaar later moet het. complex klaar zijn naar een ontwerp van het Rotter damse architectenbureau Offi ce for Metropolitan Architectu re (OMA). Het bureau kwam begin 1986 als winnaar uit de bus bij een door de gemeente Vlaardlngen uitgeschreven wedstrijd onder drie bureaus. Het oorspronkelijk ontwerp van Kees Christlaanse met ,vier vierkante open blokken is inmiddels gewijzigd in een fiat van negen verdiepingen, twee langgerekte blokken van tach tig meter en een blok met bi bliotheek en winkels op het Veerplein. Aan kritiek heeft het niet ontbroken met name vanuit de bibliotheek, hoewel daarvan slechts betrekkelijk weinig naar buiten is gekomen. Het landelijk vakblad Bibliotheek en Samenleving had eerder dit jaar kritiek op de onhandige opsplitsing van de bibliotheek over drie verdiepingen. Recen telijk zette plaatselijk biblio theekpersoneel vraagtekens achter het nut van roltrappen. De financiering van de vijftig overdekte parkeerplaatsen le verde weer kritische vragen op i van raadsleden. Kritiek is ook de rode draad, die loopt door de ontwikkeling van de bouwplannen voor De Put en het Dijkzicht in Vlaar- dlnger-Ambacht. Bij de pre sentatie eind 1981 mobiliseerde de Socialistiese Partij de om wonenden. Met name de hoog te van de twee flats stuitte op bezwaren van de in lage wo ninkjes wonende bewoners van de Asterstraat en omgeving. Vierendertig hielden vol, maar hun bezwaren werden onlangs verworpen door de provincie. Het resultaat was gisteren al zichtbaar, toen gemeentewer ken een begin maakte met het omzagen van de wligebomen. •.De lange voorbereidingstijd is overigens niet alleen het ge volg van deze bezwaren. Aan vankelijk was het de bedoeling (er duurdere koop- en huurwo ningen te bouwen waarvan een deel voor de coöperatieve woonvereniging Het Bezlts- huis. Een bezltshuis is een tus senvorm tussen kopen en hu ren. Verder zouden energiebe sparende maatregelen worden toegepast zoals zonnepanelen en warmtepompen. Ook werd gedacht aan eon soort buiten kamers als boffer tussen bui ten en binnen, 's zomers te ge bruiken als balkon. De ambiti euze plannenmakers zijn ech ter gestruikeld op de financie ring. Uiterlijk wijken de thans geplande bejaardenwoningen echter nauwelijks af van het oorspronkelijk ontwerp. Naar verwachting worden ze begin 1989 opgeleverd.

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1