Schiedam 10 WETHOUDER 'PROEFT COMPUTER Politie Schiedam pakt 'bij toeval' mèrkvérvalsërs Cricket-liefhebbers helpen Schiedam aan snookercentrum WUBW s m m PvdA gaat akkoord met ërfpacKt Wensen van lezers gevraagd Uit op komst Belg stroopt kerstbout Auto's ontvreemd 'Kleine musea moeten de krachten bundelen' ws Vijfduizend gulden voor restauratie vijfde molen Diefstal via Lucky Luke het vrije volk SCHIEDAM Vertegenwoordigers van de Schiedam politieke partijen gaan in Den Haag druk uitoefénen op parlement en regering' om de nieuwbouw-afdeling van de werf Wilton Fij- enoord (WF) te redden. Een drie man sterke delegatie van het college van burgemeester en wethouders heeft al met de voorzitters van de grote fracties gesproken en burgemeester drs R; Scheeres heeft een ge sprek met minister-president Lübbers aange vraagd. \;f - Ariti-WF Perfect Gouden toekomst Drie is teveel Benny Neyman SCHIEDAM De financiële nadelen van de voorgestelde herzieningen van - het gemeen- teiljke èrfpachtsysteem zijn beperkt' en daarom wel accep tabel voor de Partij van de Ar beid. Dat betoogde gisteren de fractievoorzitter G. Brouwer van die partij. Het'gemeente lijk Grondbedrijf, dat jaarlijks drie miljoen gulden oplevert, mag er van de PvdA-er de' eerst komende tien jaar niets bij inschieten. Brouwers zei blij te 'zijn dat Schiedam érfpachtstad blijft, ondanks de aanpassingen waardoor met name bewoners van Woudhoek voordeliger uit zullen zijn. Degemeenteraad van Schiedam is gisteren'ak- oord gegaan met een voorstel om de erfpachtsprijzen om de tien jaar aan te passen aan de .waarde van de grond en pach ters in staat te stellen een con tract af te kopen voor maxi maal vijftig jaar. Raad houdt 'Den Haag' aan beloftes voor steun aan WF De Schiedamse gemeente raad staat op het standpunt, dat de landspolitiek de beloftes moet nakomen, die zij in 1984 heeft gedaan bij de afwijzing van een exportvergunning voor twee onderzeeboten. Met uitzondering van de PSP/PPR-vertegenwoordiger ondersteunden alle raadsleden een motie, waarin de raad een klemmend beroep doet op de regering om het nu aan de or de zijnde groot onderhoud aan Het werken met een per sonal computer vergt wel énige begeleiding erken de gisteren de Schiedam se wethouder A. Wieg man bij de behandeling 'van het raadsvoorstel om voor 1,8 miljoen gulden pc's aan te schaffen. Tus sen de bedrijven door had de .wethouder al even 'aan de knoppen' ge seten. - De naar schatting zes honderd ambtenaren van de gemeente Schiedam, die een personal compu termet korting en op af betaling bij hun werkge ver kopen, krijgen die be geleiding ook. Dat verze kerde de wethouder het CPN-raadslid Bruseker. „Wij zullen hieraan veel aandacht geven, want dat is inderdaad nodig," beloofde Wiegman. „Wij hebben al ons licht opge stoken bij de gemeente Delft." Over het merk pc dat aangeschaft wordt zei Wiegman: ,JDaar bemoei ik me niet mee. Dat is een zaak van de ambte naren. Wel zal ik natuur lijk in overweging geven geen materiaal te nemen van een bedrijf, dat ac tief is in landen waar het bewind ons niet welge zind is." (Foto 'Arie Wa penaar) V a M '4 'J IV' All .<8 de marineschepen van de zwaardvis-klasse aan WP te gunnen. „Dat het nu slecht gaat bij Wilton Fijenoord ligt niet aan de directie of de mensen op de werf," zei PvdA-fractievoorzit- ter G. Brouwer namens alle fracties. „Het ligt aan het uit blijven van compensatie-or ders en tegenwerkingbij het verwerven van export-orders. Ook het raadslid A. F. de Leede (PSP/PPR) deelde die mening en vindt, dat de rege ring nu steun moet geven. Hij ondertekent onze motie alleen niet omdat hij geen steun aan militaire opdrachten wil ge ven." Op verzoek van alle fractie voorzitters was de werfproble- matiek aan de raadsagenda van gisteren toegevoegd en leidde burgemeester Scheeres het onderwerp in met een overzicht van de ontwikkelin- pn. Hij memoreerde eerst de gang van zaken in 1984. Scheeres: „Na het stuklopen van de overname door Damen hebben we als gemeente om een faillissement te voorko men het historische besluit ge nomen de grond aan te kopen. We hebben daar als enige voorwaarde aan verbonden, dat de RSV buiten de zaak werd gehouden en de aandelen in handen kwam van een stich ting van uitsluitend vrienden van Wilton. De minister van Economische Zaken bleek hier echter niet bij te horen, want hoewel hij een veel kleinere fi nanciële bijdrage leverde dam Schiedam stelde de regering wel zware eisen. Zo werd het bedrijf naar de export-markt verbannen en bovendien ach tergesteld op de staatswer- ven." Bitter constateerde Scheer.es in een doodstille,raads^aaj,14at/) de destijds gedane'toezegging - om WF terzijde te staan 'een wassen neus' was. „Vla de Ne derlandse ambassades werd in hetbuitenlandeën',';/mtiiWIV^ sfeer gekweekt," /bëtóögdë.; de burgemeester. „Bovendien werden exclusieve rechten aan de RDM gegeven. Geen won der dat Wilton nauwelijks in SCHIEDAM Bij toeval, heeft de Schiedamse politie een handelaar in kleding met valse merken in de kraag ge grepen. De man had ook verbo den wapens in zijn bezit. Be trokkenheid met handel in val se merkkleding heeft de man inmiddels toegegeven. De politie trof de 24-jarige Nog even en we leven in 1988. Op zaterdag 2 januari zal deze pagina bestaan uit 'een bonte verzameling nieuwjaarswensen in de vorm van tekst, foto's en tekeningen. Belangrijke en minder belangrijke, beken de en minder bekende stadsgenoten geven wij •dan evenals voorgaande jaren de gelegenheid el kaar en de stad het beste (of minder aardige dingen) te wensen., Ook onze lezers willen wij graag uitnodigen om een bijdrage te leveren. Uw mag uw boodschap zowel schrijven, tekenen (zwart wit graag) of doorbellen. Als uw wens zich ervoor leent, laten wij er een pas sende foto bij maken." Wie zou u een gelukkig nieuw jaar willen wensen? De burgemeester, uw politieke partij, de vuilnisman of uw buurman?Het kan alle maal, voor zover de ruimte op de pagina het toelaat. Uw reacties moeten uiter lijk maandag 28 december in ons bezit zijn. 'Redactie Het Vrije Volk, Hoogstraat 125b, 3111 HD Schiedam. Telefoonnum mer editie Schiedam: 4266646, 4736061; telefoon nummer editie Vlaardingën/Maassluis: - 4736049,4265205. v Rotterdammer vorige week aan in de garage van automo bielbedrijf De Punt aan de Phl- lippusweg in de industriewijk Spaansepolder toen opengebro ken schuifdeuren de aandacht trokken. De man kon zijn aan wezigheid niet verklaren. Bij nader onderzoek vond de poli tie in de voor de garage gepar keerde auto van de man enkele verdachte voorwerpen. Er lag een hoeveelheid kleding met valse merken, een partij horlo ges, een plastic machinepistool en een stroomwapen. Het plastic pistool vertoont volgens een politiewoordvoer der voldoende gelijkenis met een echt wapen om als dreig- wapen te kunnen worden be schouwd, waardoor het bezit verboden is. Het stroomwapen is een zogenaamde paralyzer, een klein apparaatje op batte rij dat als men het tegen ie mands lichaam, drukt voor een stroomstoot zorgt, die de aan gevallene voor enige tijd volle dig uitschakelt. In de woning van de aange houden man heeft de politie een partij valse merkkleding ter waarde van twintigduizend gulden aangetroffen. SCHIEDAM Een bedrag van vijfduizend gulden heeft de Stichting De Schiedamse Molens ontvangen voor de res tauratie van de vijfde molen van Schiedam. Het geschenk werd loco-burgemeester A. Wiegman overhandigd door de heer P. van der Kooij ter gele genheid "van de opening van de nieuwe vestiging van diens be drijf aan de Nieuwe Waterweg- straat Het iii Schipluiden ge starte bedrijf heeft al vele ja ren directe banden met de am bachtelijke bedrijven, die in Schiedamse molens werkzaam zijn. O.;;-;':- '-y Door BEN VAN HAREN SCHIEDAM Liefhebbers van het in Engeland razend populaire snooker kunnen sinds dit weekeinde in Schie dam terecht in een speciaal voor die sport ingericht cen trum. Een oude meubelzaak aan het Broersveld in Schie dam is smaakvol omgebouwd tot Snooker Centrum en er is nu al een vereniging van ruim dertig leden, die deze aan biljarten verwante sport in competitieverband be oefent. „De Schiedamse Snookers Club hebben we haar zeer ori gineel genoemd," zegt Hans Silvius. Hij Is 28 jaar, woont in Schiedam en beschouwt zijn eerste eigen zaak als een opstap naar een druk bezocht, groot snookercentrum in zijn woonplaats. „Ideaal vind ik een centrum met acht k tien grote tafels, maar uit financieel oogpunt was dat een te groot risico," vervolgt hij. „Ik ben hier nu begonnen met vier. grote ta fels en een kleinere. Meer ruimte hebben we niet. Ik ga er echter van uit dat spoedig behoefte bestaat aan een gro ter centrum." Ruim een jaar geleden kwam Hans Silvius in contact met de snookersport. De uit zendingen van de BBC op de Schiedamse kabeltelevisie maakte hem er -warm voor, vertelt hij. Daarom verrichtte de hiervoor verantwoordelij ke wethouder, A. Wiegman (ondermeer Nutsbedrijven), vorige week de officiële ope ning van het centrum. „Cricketers hebben destijds bij mij aangedrongen op het op de kabel zetten van de BBC, maar tegenwoordig hoor., ik meer praten over snookeruitzendingen uit En geland," sprak de PvdA-wet- houder. „Dit eerste snooker centrum vind ik voor onze stad een verrijking op het ge bied van actieve recreatie." De wethouder scoorde op de openingsavond hoog. Met de stoot tegen een bal, die kunst ig achter elkaar opgestelde dominostenen liet 'omvallen, welke het laatste zetje gaven aan ballen dié klaar lagen Hans Silvius, Schiedams snooker-expert: „Dit is nog maar het begin." (Foto John de Pater) voor alle zes gaten van een van de nieuwe snookertafels. „Perfect," reageerde Silvius met het woord dat hij in zijn bedankspeech kort daarvoor wel twintig keer gebruikte. Gelukkig en zenuwachtig sloot hij er een periode van negentien weken mee af, waarin het dubbele winkel pand aan Broersveld 101 is omgetoverd tot een smaakvol en modern ingericht snooker centrum. Alle familieleden en vrienden, die in die tijd mee' gezwoegd hebben en tot op het laatste kwartier voor.de opening in touw waren, dank te hij zo uit de grond van zijn hart. „Ik ben destijds met mijn opleiding tot gymnastiekle raar gestopt omdat ik weinig toekomstperspectieven zag in die branche," vertelt Hans Silvius. „Toevallig ben ik toen bij een handel in zeildoek te recht gekomen. Ik heb er een goede baas aan gehad, maar had toch een drang in me om een eigen zaak te beginnen. De snookersport was mé gaan bezig houden en nu zag ik goede kansen om voor mezelf te beginnen in de branche, die ik oorspronkelijk al had uit gekozen, de sport." Silvius benadrukt vooral, dat hij het snooker.buiten de cafésfeer wil houden. De ge meente stond echter op het standpunt, dat zijn bedrijf door de aanwezigheid van een barretje een horecazaak ia. ,Dat heeft even vertraging opgeleverd," zegt de jonge nieuwe Schiedamse onderne mer. Voor die tak steunt hij voorlopig op Roger Knecht (23), die ook van snooker be zeten is en bij Silvius is gaan werken. Hans gelooft in een gouden toekomst voor het snookerwe zen in Nederland. „Kijk maar naar België. Daar heeft de af gelopen jaren een enorme' groei van deze sport plaatsge vonden. Dat komt hier ook volgens mij en daarom zie ik dit centrum slechts als een opstap naar een echt snooker centrum. Als ik zie hoe snél ikzelf warm liep voor snook er. Een jaar geleden zag ik het voor het eerst op de tele visie. Daarna ben ik competi tie gaan spelen in De Griffi oen in Vlaardingcn en nu heb ik al een eigen club met leden uit Spijkenisse en Rotterdam. Op enkele open toernooien heb ik ook al prijzen wegge haald." Hij ontkent, dat het houden van een snookercentrum 'niet meer is dan het verhuren van tafels. „Als je het goed wil doen, en dat is mijn opzet, dan moet je veel aandacht be steden aan het dagelijkse on derhoud van de tafels. Die van mij komen van Gabriëls in België en van een instruc teur van dat bedrijf heb ik ge leerd ze te rollen en strijken. Dat vind Ik zelf heel belang rijk. Er zijn veel mensen vooral tussen de zestien en vijfender tig jaar, die snooker leuk vin den. Let op. Dit is'nog'maar het begin," voorspelt Hans Silvius. inmRDAG 22 DECEMBER 1987 I m i staat was orders te verwerven. De negatieve opstelling van de rijksoverheid lijkt in hét ge heel niet op de welwillende houding, die de minister van Economische Zaken voorspie gelt Zij staat ook in schril con trast met de motie, die de Tweede Kamer unaniem aan vaard heeft. Nooit heeft ie mand in Den Haag werk ge maakt van de compensatie voor het verlies van de ex port-order van twee miljard gulden." Scheeres riep alle raadsle den op hun partijgenoten in parlement en regering te be wegen nu voor dat beloofde vervangende werk w- zorgen. „Wilton Fijenoord heeft het hard nodig. Het uitblijven hier van zal wederom een klap in het gezicht van Schiedam bete kenen en voor zèshonderd mensen een regelrechte ramp. Zij zullen zich door hun eigen regering in de steek gelaten voelen." In de motie van de gemeen teraad staat vermeld, dat de gemeente zijn veertig miljoen gulden steun in 1984 gal vanuit de wetenschap dat WF vervan gend werk zou krijgen. Voorts wees PvdA-woordvoerder Brouwer op het risico dat bij het verdwijnen van de nieuw bouw de flexibiliteit van het bedrijf vermindert en de con currentiepositie van de laatst overgebleven grote reparatie- werf in het havengebied van Rotterdam onhoudbaar wordt. '„In deze omgeving kan men niet zonder en de combinatie van reparatie- en nieubouw- werf is nodig voor de veer kracht, die in deze sector met zijn internationale, moordende concurrentie onontbeerlijk is." SCHIEDAM Onbekenden hebben voor 1600 gulden aan dameskleding gestolen via de jbrievenbus van een boetiek op ide Schiedamse ;f. Hoogstraat^, 'Met een ijzerenvoorwerp?hei-* gelden de handige dieven de kleding uit de naast de voor deur gelegen etageruimte. Benny Neyman: volgende week dinsdagavond in het Passage Theater. (Foto Archief HVV) Vijfentwintig jaar na de eer ste grote successen in alle Nederlandse schouwburgen is de klucht 'Drie Is teveel' van theaterpersoonlijkheid Jan Blaaser nog steeds in trek. Op Tweede Kerstdag (zaterdag) spelen bekende acteurs als Joop Doderer, Hans Boskamp, Tanneke Hartzuiker en Diana Dobbel- man onder regie van de au teur het toneelstuk. Het stuk wordt vooral gedra gen door Joop Doderer, die de hoofdrol heeft als stuntelig invallende huisknecht Drie kus. Drie, zoais hij gemaks halve wordt genoemd, Is ei- genlljk verwarmingsmonteur. Juist op de dag echter dat de familie des huizes belangrijk bezoek krijgt valt de huis knecht'van de trap en wordt Öé'm'oritéur'aangewezen om hem te vervangen. Er ont staan allerlei ongewenste maar zeer komische situaties, waarin Joop Doderer zich ü<t- 'Tleeft met,zijn vermaarde Im- provisatles die niet alleen de lachspieren van het publiek maar vaak ook die van colle ga's op het toneel tarten. Passage Theater, 26 decem ber, aanvang 20.15 uur. Toe gangsprijzen 16,- tot 22,-. 'Vanavond Is van ons' Is de door Herman Pieter de Boer bedachte geraffineerde titel van het theaterconcert, waar mee zanger Benny Neyman dinsdag in het Passage Thea ter komt. Tussen de zes man, die hem begeleiden, zit ook zijn Griekse inspiratiebron Nikos Ignatiadis. Hij beroert de toetsen van piano en syn thesizer. De leider van de Neyman-band is gitarist Freek Dicke. Benny Neyman zegt in deze concertenreeks bij elk optreden een speciale sfeer van onderlinge ver standhouding te willen kwe ken met zijn publiek. Daarom staat het programma van de zelfgeschreven teksten, die hij zingt nog niet vast. Hij kiest op het podium uit een repertoire van 25 Nederland stalige chansons, waaronder romantische zowel als meer moraliserende. Passage Theater, 29 decem ber, aanvang 20.15 uur. Toe gangsprijzen 19,- tot 25,-. Een tekenfilm van de eenza me cowboy Lucky Luke draait volgende week woens dag In theater de Teerstoof. De held jaagt op de Daltons samen met zijn paard en de stomme hond Rataplan. Zij beleven spannende avontu ren. De filmvoorstelling is ge schikt voor kinderen vanaf zes jaar. Theater de Teerstoof, 30 de cember, aanvang 14.00 uur. Toegangsprijs 3,75. SCHIEDAM Achttien dode fazanten heeft de Schiedamse politie In beslag genomen. Zij vond ze in de kofferbak van een auto waarmee een Belg zich opvallend voortbewoog In de wijk De Gorzen. Toen hij door de politie werd aangehou den gaf de man een ongeloof waardige verklaring over de herkomst van de toekomstige kerstbout. Na het Inwinnen van informatie bij collega's In Bel gië en Breda ging de Schie damse politie over tot nader onderzoek van de vogels, waarvan de 20-Jarlge man zei dat hij ze de riek had omge draaid. De dieren bleken ech ter te zijn neergeschoten. Daarvoor waren geen hageipa- tronen maar geweerkogels van het kaliber .22 gebruikt. De man Is aangehouden wegens overtreding van Jacht- en Vuurwapenwet. SCHIEDAM Vanaf het Bach- plein is ten nadele van een 52- jarige Schiedammer een Volks wagen Polo ter waarde van. 22.000 gulden gestolen. Een Rotterdammer kreeg dankzij de Schiedamse politie daaren tegen weer de auto terug, die vorige week van hem was ge stolen. In de Dr Zamenhof- straat trof de politie een dertig jarige Schiedammer aan, die hierin opvallend vroeg In de morgen goederen stond fe la den. v>ï' Een 21-jarige Schiedammer meldde bij de politie, dat zon dagmorgen een autokraker na een worsteling aan hem was ontsnapt. Hij had vanuit zijn woning aan de Tulnlaan 's-och- tends om zes uur het binnen licht van zijn auto zien branden en vervolgens een man betrapt bij het doorzoeken van het voertuig. Het gelukte hem ech ter niet om de man vast te hoüden. Hij heeft de politie wel een signalement van de ont- vluchte gegeven. ROTTERDAM „De drie gro te musea in Rotterdam Boy mans, Maritiem en Volkenkun de krijgen altijd alle aan- dacht, maar over die elf andere musea ln Rotterdam hoor je weinig. Dat steekt ons, daar er ger je Je aan. Vooral ais Je ziet dat In de Rotterdamse Muse- umwegwljzer geen woord staat over de kleintjes. In Amster dam staan alle 53 musea op een rij te boek, dus waarom kan dat bij ons niet?" J Directeur C. B. Nicolas van het Mariniersmuseum Rotterdam, dat vorige week nog zijn hon derdduizendste bezoeker be groette, wil meer aandacht voor de nog praktisch onbe- kende elf kleine Rotterdamse musea. Die elf zijn: het wijkmu- seum Hlllesluls, Speelgoedmu seum Toy Toy, Openbaar Ver voer Museum, de Archiefwin kel, Trammuseum Rotterdam, A Openlucht Blnnenvaartmuse- n um, Natuurhistorisch museum Rotterdam, Stoom Stichting Nederlarid, Museum Hendrik Chabot, Belasting- en Smok-' kelmuseum Prof, dr Van dér Poel en het Mariniersmuseum. Zlj moeteri volgens Nicolas dé kracht gaan bundelen om meer 'In de picture' te komen. C - A

Het Vrije volk | 1987 | | pagina 1