schiedamse wijk West schrikt van dodelijk ongeval Kortaf Gemeente is aan de beurt Ook nog pret met sterretjes Overval f opgelost BRIEVEN Oude les Kan's levensrecept Minder contrast Actief '88 Alaaf Bedankt! Mario 'n Jaar schipperen met ruimte Strijdbaap Gewone man Veiling SCHIEDAM De jaarwisseling' in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis is buiten verwachting uiterst rustig verlopen. De extra agenten die pa raat werden gehouden hadden hun Oudejaars avond best thuis kunnen vieren. Op enkele gesneu velde ruiten, kleine brandjes en vernielingen na, was het bijzonder rustig. Een rustige oudejaars nacht of niet, de kerstbo menverbran ding op de Bernhardlaan in Vlaardin gen was er niet minder om. Ook de vorige week gestolen kerstboom van de ge meente Vlaardingen ging er in vlammen op. VLAARDINGEN Vakanties Hollandiaanloop Parkeren HOEK V.HOLLAND Verslagenheid in de Schiedamse wijk West. Omstan ders bieden eerste hulp aan een vierjarige jongen die door een passerende auto is geschept. Het slachtoffer zal later aan zijn verwondingen bezwijken. (Fry->'s Roel Dijkstra) Jaarwisseling was bijzonder rustig In de Schiedainse wijk West begon het nieuwe jaar echter zeer slecht met de dood van een klein jongetje. De vierjari ge Adem Dogan liep, even aan de aandacht van de feestende familieleden ontstnapt, plotse ling tussen twee auto's door de Burgemeester Knappertlaan op. De peuter liep tegen de wa gen op van een 24-jarige Vlaar- dingse, die het kind niet meer kon ontwijken. Het jongetje werd in allerijl naar het Schie- damse Schielandziekenhuis vervoerd, maar bleek bij aan komst te zijn overleden. Honderden Schiedammers uit de gezellige wijk West, vuurwerk afstekend en kerst bomen aandragend, waren ge tuige van het noodlottige onge luk om ongeveer half een. De Vlaardingse automobiliste 'reed niet te hard en was niet onder invloed van drank, vol gens de Schiedamse politie. Het afsteken van vuurwerk en het branden van vreugdevuren op het Rubensplein, waar het tragische ongeval dichtbij ge beurde, werd bijna onmiddel lijk gestaakt. De kerstbomen- brand in het midden van de ro tonde ging ongezien uit. In Vlaardingen brandde ter hoogte van de Bernhardlaan een hele grote hoop kerstbo men. Tientallen jongeren vier den het nieuwe jaar bij het vreugdevuur. De onlangs ge stolen gemeentelijke kerst boom, die voor het Stadhuis aan de Markt werd gestolen, bevond zich, volgens de Vlaar dingse bomenverbranders, on der de dennebomen die in heerlijk geurende vlammen opgingen. In Maassluis observeerde de brandweer en de politie zo'n vijftien kleine vreugdevuurtjes in alle wijken van de stad. Het was niet nodig om In te grij pen. De Maassluise politie kreeg wel een groot aantal meldin gen binnen over ingegooide ruiten. Vooral de ruiten van schoolgebouwen en Station Maassluis West moesten het ontgelden. Opvallend was deze jaarwisseling dat grote groe pen jongeren zich, rotjes gooi end, joelend en gillend, door de wijken bewogen. „Voorgaande jaren had je dat niet. Er werd nu veel rondgehangen door grote groepen jeugd. Maar door de bank genomen was het toch vrij rustig. Wij hebben nergens willen optreden. Dat maakt het allemaal alleen maar erger," verklaarde adju dant W. Bakker van de Maas sluise politie. Twee Maassluizers werden opgepakt in de eerste nacht van het nieuwe jaar. Een acht tienjarige jongeman, die een robbertje stond te vechten in een café aan de Haven, werd in de kraag gegrepen en meege nomen naar het bureau. Een andere jongen, zeventien jaar, vernielde een telefooncel. Hij werd betrapt en eveneens inge sloten. Na verhoor mochten de! jongens weer naar huis. De Schiedamse brandweer rukte vier keer uit in de oude jaarsnacht. De traditionele fik onderaan het begin van de Rottèrdamsedijk loeide hoog op. De brandweer bekeek de hoge vlammen, maar greep niét in. Even leek een beetje onenigheid te ontstaan over de bomenbrand in de Schiedamse wijk De Gorzen. De jeugd had, tegen de afspraak in, de bo- menbult op het wegdek van de brug van de Buitenhavenweg naar de Maasdijk in brand ge stoken. Afspraak was dat de bomen bij de verzamelcontai- ners bij het voormalige Gusto- terrein in de 'hens' zouden gaan. „Het asfalt van het brugdek is er niet beter opgeworden. Maar uiteindelijk is het ook daar gecontroleerd uitge brand," berichtte voorlichter R. Besseling van de Schiedam se politie. Het traditionele vreugdevuur op de Pereniaan in Tuindorp, op het school- pleintje, werd eveneens gecon troleerd. In de Treublaan in de wijk Nieuwland werd een bouwkeet tot twee keer toe uit de vlammen gered. De keet werd zwaar beschadigd. In Schiedam sneuvelden vier rui ten. De vakantieregeling voor het onderwijs ziet er vólgt jaar als volgt uit. Paasvakantie: 11/8 april; bevrijdingsdag en Hemel vaartsdag: 5 t/m 13 mei (open baar basisonderwijs), 5, 6, 12 en 13 mei (AVO, LBO, PC en RK); pinkstervakantie: 23 mei; zomervakantie 1988: 4 juli t/m 12 augustus (openbaar basis onderwijs), 4 juli t/m 19 augus tus (AVO, LBO, PC en RK). De traditionele Hollandiaan loop wordt op zondag 10 ja nuari gehouden. Fervente trim mers en joggers kunnen kiezen uit vier afstanden: 2'/2, 5, 10 en 15 kilometer. De 2Vi km is spe- RGC6DÜ6 ciaal bedoeld voor kinderen tot 14 jaar. Aanvangstijden: 13 (2'/2 en 5) en 14 uur (10 ert 15). Inschrijven vanaf twaalf uur in het clubgebouw van voetbal vereniging Hollandiaan in park 't Nieuwelant. Daar zijn ook de start en finish. Kosten 4 gul den; jeugdlopers betalen 3 gul den. De parkeertarieven zijn op 1 januari in Vlaardingen met een kwartje omhoog gegaan. Bij parkeermeters en -automaten met een maximum parkeer- duur van een half, èèn of twee uur is het tarief 1,25 per uur. De overige tarieven zijn: 1 gul den per uur (bij meters en au tomaten met een maximum van vier uur), vier gulden per keer (idem, waar langer dan vier uur mag worden gepar keerd) en 200 gulden voor een privé-parkeerplaats met beu gel. Het parkeren voor bewo ners met een ontheffing blijft gratis. De veiling die zondag 27 de cember in café De Arepol ten bate van de Vlaardingse die renbescherming werd gehou den, heeft 638 gulden opgele verd. Tijdens de veiling werden spullen te koop aangeboden, die de klanten en winkeliers hadden afgestaan. De op brengst werd aan het eind van de avond door vice-voorzitter Ruurd Meijer van de Arepol Supporters Vereniging aan de heer Van de Jagt van de die renbescherming overhandigd. De Hoekse deelgemeenteraad houdt op maandag 4 januari eerst de kerstboomverbran ding en daarna de Nieuwjaars receptie. De verbranding van de kerstbomen vindt plaats op het terrein van de oude cam ping. Daar kunnen maandag de hele dag kerstbomen wor den ingeleverd tegen een ver goeding van een dubbeltje per boom en een lot. Op dc loten kunnen geldprijzen worden ge wonnen. 's Avonds om zeven uur gaat de brand in de bomen en daarna wordt, van acht uur tot half tien, de Nieuwjaarsre ceptie gehouden in het wijkge- bouw De Hoekstee. Daar zullen traditiegetrouw deelraadsle den, verenigingsbestuurders, mensen uit het maatschappe lijk en sociaal circuit, elkaar de hand schudden en een dronk uitbrengen op een goede gang van zaken in 1988. Citaat: „De Vlaardingse wet houder van Stadsontwikkeling Bas Goudriaan is pessimistisch Nu het jaar 1988 voor de deur staat, heb ik als korp schef met betrekking tot de politie voor de komende jaren een duidelijke wens,'die ver band houdt met een terugblik op de achter ons liggende tijd. Daarbij constateer ik, dat er al -meer dan tien jaar in toenemende mate gesproken, geschreven en beslist wordt over met name de organisatie van de politie. Op zich is dat geen slechte, zaak, ware het niet dat dit onderwerp teveel aandacht krijgt. Wij worden gedwongen hieraan zoveel tijd en energie te besteden dat de uitvoering van onze taak daarbij steeds meer in het ge drang dreigt te komen. Mijn wens voor het komen de jaar is, dat wij als politie eindelijk eens wat minder met onszelf bezig hoeven te zijn zodat we ons meer kun-, nen richten op ons eigenlijke werk, waarbij ik met name denk aan de bestrijding van de criminaliteit. C. van Nieuwkoop Commissaris van politie Maassluis Een oude les, een nieuw mens, een wens: Beste mensen, Joop was bij de Chinezen. Hij leerde daar punctueel genezen van zorgen vrij, zonder kommer en kwel. Als voorbeeld neem men daar de atletiek - zoals u weet demoeder al ler sporten. Hier wordt 'zorg' de moeder van de sociale ethiek, verkracht door dit kabinet. Dat moet zonodig korten. En zij korten door in alle sectoren, ook Wilton Fijenoord, die moet daar ook bij horen. Defensie, dat is het, dat staat voorop. Maar snap zo'n 'Keiekop' dat niet, dat is de slokop. Want jongens, in het, poli tiek gebeuren, 1 dit leidt tot kapitaalvernie tiging, 'n mens in alle kleuren. Dus kom op, defensie aan de kant en in het offensief. "Verwek toch kinderen, die later dan nog weten te vertellen, dat in ons land vrede, samendelen, gerech tigheid en schoon water voorop stond in alles wat wij deden. Die zeurt niet met het zo veelste rapport om het één een ander door de strot te wringen. Maar doe netals de Chi nees, die leeft echt van dingen, die schuift een eindje op, gebruikt zijn verstand, want 'jouw sportveld' en 'jouw fabriekkie' is ieders pand betaald via de belasting door de gemeenschap, ook in het Schiedamse Scheeresland. Dus in negentien achtent achtig, zet hem op, mijn beste wensen en leef echt, stuurman. Joop van den Broek Onze toch mooie we reld zal óók in 1988 (nog) niet volmaakt sijh. Ik geef toe: mijn enigszins pessimistische visie wijkt wat ai van de gebruikelijke ope ningszin, voor een nieuwjaars wens. Zo'n zin is over het al gemeen wat optimistischer van toon. Mijn excuses voor mijn wat somber begin, maar ikkan nu eenmaal niet an ders. En ik zal u zeggen waarom. Het is namelijk mijn le vensopvatting om niet uit te gaan van vaagheden. Dus niet dagdromend-door-de dagen te gaan, geen luchtkastelen te bouwen of hersenschimmen na te jagen. Neen, de werke lijkheid onder ogen zien; met beide benen op de grond blij ven. Een wat nuchtere levens instelling misschien. Maar ze voorkomt teleurstelling. Een levensstijl om aan te bevelen, vind ik. Die praktische levensstijl heeft trouwens nog een voor deel. Ze biedt geen kans te vluchten in zinloze illusies. Ze houdt er: rekening" mee dat wij, als gewone mer.aen, nau welijks invloed hebben op de wereldproblemen. En daarom blijft ze maar dichter bij huls. Om van daaruit een handje mee te helpen aan een wat menselijker wereld.. En dat kan. Hoe, zult u dan misschien vragen. Wel, eigenlijk heel eenvou dig. En gemakkelijk uit te voeren. Ik herinner me een le vensrecept van onze helaas te vroeg overleden mees- ter-cabaretier Wim Kan. Een voorschrift waar ik me hele maal in kan vinden. Kan zei: „Als ieder mens er nou eens 'naar 3treefde een ander mens gelukkig te maken, dan zou het leven heel wat aangena mer zijn." Een wijs en waar' woord. Dat Kan-recept is eigenlijk best uit te voeren. Mag ik aan u, lezers van Het Vrije Volk, dit recept aanbevelen. Ik wens u een goed 1988. A. A. J. M. van Lier burgemeester van Vlaar dingen Bij een jaarwisseling bedie nen we ons per definitie van allerlei tegenstellingen. We spreken over oud en nieuw, we filosoferen over oorlog en vrede, we denken aan ziekte en gezondheid, we schrijven ,over arm en rijk, we peinzen, over verleden en toekomst, enzovoort. Met contrasten hebben we leren leven. Soms vinden we ze zelfs mooi. Wé putten posi tieve ervaringen uit de aan wezigheid van tegenstellingen door te beweren dat onder de moeilijkste omstandigheden de beste prestaties worden geleverd. Mijn nieuwjaarswens be staat vooral,uit een vooruit zicht met minder contrast en meer overeenstemming. Met meer harmonie, gelijkheid en eensgezindheid zal de kwali teit van. onze samenleving verbeteren. Met minder te genstellingen zal het omgaan met en het omzien naar el kaar minder te wensen over laten. J. van Es burgemeester van Maas sluis Wij wensen allen die de af gelopen 38 jaar Clubhuis de Sint Joris Doele aan het Doe- leplein een warm hart toe droegen een vredig, gezond en actief 1988 toe. Ons clubhuis mag dan wel gedeeltelijk uit gebrand zijn, wij zijn nog lang niet afgebrand. Christine Pauw en Johan Janssen. Carnavalsvereniging De Rietzeilers wenst iedere Schiedammer een Gelukkig Nieuwjaar. De'Rietzeilers ho pen u het komend jaar te ont moeten op een van de carna valsavonden: 6 februari Bran dersbal, 13 februari. Prinsen bal, 14 februari. Braziliaans bal, 15 februari Bejaardenbal en 16 februari Sluitingsbal. Joop is niet meer! 1987 Is voor de Vlaardingse politiek een bewogen jaar ge weest. Zoals het er op dit mo ment uitziet, zal 1988 zeker geen minder bewogen jaar worden. Ik denk daarbij alleen maar aan de troep, die 'hogere' overheden in onze Vlaar dingse Broekpolder willen storten of de voortdurende aanslagen die door de BV Lubbers op het welzijn van de minder draagkrachtigen in onze samenleving worden ge pleegd. Deze en andere zaken zullen het komende jaar de voortdurende aandacht van de PvdA-fractie vragen. Alle gedachten rondom de jaarwisseling worden echter overschaduwd door. het besef, dat we 1988 ingaan zonder Joop den Uyl. Joop is niet meer! De democratisch socia listische beweging zal dit gro te verlies de komende tijd moeten verwerken. Dat zal voor velen niet gemakkelijk zijn. Juist in het besef van dit verlies zullen wij ons echter het komende jaar met alle kracht moeten inzetten voor datgene wat Joop zo goéd wist uit te dragen: een recht vaardige verdeling van ken nis, inkomen en macht. Ik wens de lezers van Het Vrije Volk toe, dat die recht vaardige verdeling het ko mende jaar dichterbij komt. Ook in alle andere opzichten wens ik iedereen een voor spoedig 1988. J. Ranshuijsen fractievoorzitter PvdA- Vlaardingen De medewerkers en vrijwil ligers van de Zieken Omroep Schiedam (ZOS) wensen ie der een gezond en voorspoe dig 1988. Velen willen we ech ter bedanken bij het ingaan van het nieuwe jaar. Behalve de vaste medewerkers zijn er in 1987 weer een hoop mensen achter de schermen bezig ge weest om de radio program ma's zo vlot en leuk mogelijk te maken. In het bijzonder willen we bedanken: het personeel van dierenasiel Hargahoeve, de Schielandziekenhuis koks, medewerkers van de meteo Zestienhoven, de heer Van Loenen en het overige bestuur van de Algemene Bond voor Ouderen afdeling Schiedam, de Openbare Nutsbedrijven Schiedam en Marl Dinge- nouts, de discotheekmedewer kers Cor Luijendijk, Jan Heesbeen en Pim van der Ree, Francie van Ditten en Loes Gerbrands. Voorspoed De Vara, afdeling Water weggebied wenst leden en sympathisanten een voor spoedig 1988 toe. Vrede Eeuwen geleden daagde het in het Oosten. Tekenen wijzenen er op dat zich dat thans zal gaan her halen. Wij zijn in hoopvolle ver wachting en houden onze adem in. Dat de zegen van de vrede over ons allen moge komen is onze vurige wens. Bcp en Jan Krabbendam Ik wens Mario Been een ge zond, gelukkig en sportief 1988 en ik hoop nog vele jaren bij zijn clubje. Je grote fan uit Vlaardin gen 1988 zal voor de Vlaar dingse politie de nodige ver anderingen met zich brengen. Medio dat jaar zal een ver trouwd gebouw plaats moeten gaan maken voor een aan de huidige eisen voldoend poli tiebureau. Het huidige pand zal dan ten prooi vallen aan de slopershamer. Voor die tijd zal de politie tijdelijk gehuisvest gaan wor den in een pand aan de West- landseweg. De politie zal dan een jaar lang moeten schippe ren met haar ruimte. Voor u zal het inhouden, dat het poli tiebureau een jaar lang te be reiken zal zijn aan de West- landseweg. De hulpverlening en de service aan het publiek zullen echter dezelfde blijven. U kunt de politie ook be hulpzaam zijn bij haar taken. Velen hebben al maatregelen genomen om hun huis en baard te beschermen. Doe aan preventie. Voorkoming van misdrijven is ook uw zaak. Het bureau voorlichting en voorkoming misdrijven van de Vlaardingse politie kan bij het 'voorkomen' be hulpzaam zijn. Mede door uw hulp kan Vlaardingen een nog 'veiliger' stad worden. Ik wens u een gezond en veilig 1988. L. Sluljter Bureau voorlichting en voorkoming misdrijven ge meentepolitie Vlaardingen. Ik wens de Socialisttese Partij een goed en strijdbaar nieuwjaar. Lenie AUeblas, Vlaardin gen Henk Krabben wenst alle VARA-ledcn onder de lezers van Het Vrije Volk in het Wa terweggebied veel kijk- en luistergenoegen van 'hun' om roep in 1988. H. Krabben VARA-Verenlglngsraad Zuid-Holland Zo kan het ook nog: niks geen knallers, maar ouderwetse ster retjes. De vreugde bij het begin van het nieuwe jaar was er bij deze familie aan de Burgemeester Keijzerlaan in Schiedam niet minder om. De redactie van de editie Schiedam en Vlaardingen/Maas- sluis wenst haar abonnees en lezers een Gelukkig Nieuwjaar. (Foto Roel Dijkstra) Ik wens Reml Poppe een Gelukkig Nieuwjaar en veel sterkte in de gemeenteraad bij het opkomen voor de 'ge wone man' en het verdedigen van het 'gemeenschappelijk belang' van Vlaardingen. T. Kalkman-Moerman over de mogelijkheden van de gemeente om de problematiek van de wateroverlast structu reel op te lossen." Ter bestrijding van de water overlast komt hij met een won derbare oplossing die hij, naar het schijnt, zelf heeft bedacht. De oplossing: het plaatsen van vloedschotten. De wethouder ziet bij deze 'schitterende'.op lossingen wel twee belangrijke factoren over het hoofd. Punt 1: iedere bewoner van de Groeneweg en Weteringstraat heeft sinds juli en augustus jongstleden vloedplanken voor zijn woning geplaatst. Tot dit ingenieuze plan waren wij als buurtbewoners dus zelf al ge komen. Punt 2: Door de lage ligging van de huizen ten opzichte van het straatpeil komt bij calami teiten het rioolwater door de douche-afvoeren, toiletten etc. omhoog. Mijns inziens is slopen beslist niet de enige oplossing, maar alles kort geld en dat heeft de gemeente Vlaardingen niet. Dus werd plan 2 inwerking ge steld. iedere bewoner van de Groeneweg en Weteringstraat moet een tors bedrag van dui zend gulden neertellen, omdat volgens de wethouder het niet eer|ijk is dat iedere inwoner vin Vlaardingen hiervoor moet betalen. Voor de goede orde merk ik op, dat het om particu liere woningen gaat, die op ge meentegrond staan. Een volkomen irreëel stand punt, zijn wij van mening. Wanneer het Emaus (gedeelte van Vlaardingen waar de des betreffende wethouder woont) wordt afgesloten voor verkeer, is dat blijkbaar wél een goede reden dat een ieder moet mee betalen. Dit was vroeger een drukke doorgaande weg, nu is het tot volle tevredenheid (van uiteraard alleen bewoners) woonerf geworden. Wij als bewoners van de Groe neweg en Weteringstraat vin- den dat wij genoeg aan antici patie hebban gedaan. Dit geldt zowel '.mandeel als materi eel opzicht. Wij vinden, dat het nu de beurt is aan de gemeen-, te Vlaardingen. Maar het enige dat deze gemeente doet, Is de bal terug spelen naar de al geV, noeg berooide bewoners. -. Mevrouw M.J. Penning-van Dooren, Weteringstraat 29, Vlaardingen Lid van de buurtcommissie waterschade VLAARDINGEN Met de aanhouding van 27-jarlge in woner van Rijssen heeft de po- title van Doetinchem de overval op juwelier Van Roon aan de Hoogstraat te Vlaardingen op- gelost. De winkel werd op 21 mei 1985 beroofd, waarbij si©-', raden ter waarde van 100.000 gulden werden buitgemaakt De overval gebeurde door twee mannen, van wie één, .een 33- jarige Amsterdammer, inmld- W dels Is overleden. De overval a werd opgelost door een re- k chercheteam uil Doetinchem. De mannen hebben gewapen-' oon°K?.u'a:,en: fleP|e®0d "iet y eert buit van in totaal 850.000 -%? gulden. Van de in Vlaardingen1'"' gestolen sieraden Is één kot- ting achterhaald.'!-'":

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1