-Gevaarlijke situatie aan waterkant Schie' «UB! Dienstencentrum Holy onderdak in architectonisch meesterwerkje Directeur Schledamse theaters naar Culturele Raad Zuid-Holland Café Podium heeft eigen imïseumaffalrë Déëli'aadsbeéhiur wil geen werkeenheden Auto te water en auto in de brand H Maassluis Inwoners r. m Connie Eggink. (Foto Arie Wapenaar) Vlaardingen Aanhoudingen Door MARJAN MEIJER SCHIEDAM - Bewoners van de Schie in Schiedam zitten al jaren elke regenachtige avond met de zenuwen in het lijf televisie te kijken of een boekje te lezen. Een rasperig geluid, een doffe, dreun en een enorme plons is wat de buurtbewoners bezig houdt. Als het regent is het namelijk onmo gelijk om te zien waar het wegdek op houdt en het water van de Schie, slechts dertig centimeter lager kabbe lend, begint. De fatale punten zijn ge legen a^n beide kanten van de Schie komend vanaf de Nieuwe Sluisstraat en van dé Oude Sluis. Geen pretje BewOHers van de Schie Theo Brouns en Fred van Wijk (links) bij de plaats des onheils. Hier haalden ze afgelopen weekeinde weer een vrouw op het nippertje uit haar auto, waarmee ze te water was geraakt. (Fo to Ruud Prins) h mm. Regenen Trillende keu Ouderenwerkster Map van Brandwijk bij de ingang van het gebouw. ,(Hog een paar puntjes doornemen met de architect...." Mudvoi mm; Ontspannen biljarten in het nieuwe onderkomen van Dienstencentrum Holy:.„Mste rondte moet-ie, Tinus, in de rondte!" (Foto's Arie Wapenaar) -e Jotd Boodschappenjongens HET VRIJE VOLK Schiedam vlaardingen ZATERDAG 16 JANUARI 1988 SCHIEDAM Da directeur van de Schiedamse theaters Connie Egglnk treedt op 1 fe bruari In dienst van de Culture le Raad van Zuid-Holland. De Schiedamse Connie Egglnk was vijf jaar directeur van de Stichting Schiedamse theaters, die de scepter zwaait over het .Passagetheater en vestzak theater De Teerstoof. Wie haar op gaat volgen is nog niet be kend. Met het vertrek van Connie Eg gink 'na vijf jaar trouwe dienst wordt, volgens het bestuur van de stichting, een succesvolle periode gemarkeerd. De afge lopen vijf jaar werd het aantal theater activiteiten verdubbeld. Het aantal bezoekers in het Passagetheater nam met 4.000 personen toe tot 22.000 bezoe kers in 1987. Met het vertrek van mevrouw Eggink zal het gevoerde beleid niet gewijzeigd worden. Gelijk tijdig met het vetrek van Con nie Eggink verdwijnen twee an dere medewerkers van de Stichting Schiedamse Theaters van het toneel. Ingirid Rein- ders, directie-assistente, en Paul Hutschemaekers, assis tent toneelmeester, vonden respectievelijk een nieuwe werkgever bij de Rotterdamse Schouwburg en bij het Lantaren/Venstercomplex in Rotterdam. aasaas» In de vrij gekomen vacatures is reeds voorzien. Carel Beke, die als educatief medewerker voor de helft van de week in dienst was bij de theaters en voor de andere helft in gemeente dienst, en Marq Oudshoff ne men het werk over. Marq Oudshoff is afgestudeerd aan de Hogere Hotelschool Maas tricht. Hij liep een management stage in het Passagetheater. SCHIEDAM De doorsnee tentoonstelling met werk van Schiedamse beeldende kun stenaars in het muziekcafé Podium aan de Schiedamse Lange Haven is op bevel van eigenaresse Hilly de Jonge onmiddellijk afgebroken. Or ganisator van de expositie Peter Pijpers van de Schie damse Kunst Stichting ont hield de directie van het café de kennis van het feit dat en kele exposanten zich al ja renlang denigrèrend over het Schiedamse culturele klimaat hebben uitgelaten. Het muziekcafé reageert met deze ludieke actie op de ver wikkelingen rond de expositie Huysmans en Schiedam in het Stedelijk Museum. Perso neel en vaste klanten van het Schiedamse café stéekt met deze sluitingsaffaire op hu- morlstlsche wijze, zoals ze de voorgaande jaren vaker de den, de draak met politieke zaken In de stad. Sinds enke le maanden geeft de ludiek ingerichte kroeg aan de ha ven Schiedamse kunstenaars de kans werk te tonen. De tentoonstelling Huysmans en Schiedam in het museum werd na klachten van raads leden over het vermeende antisemitische verleden van de Franse schrijver door de cultuur wethouder Luub Haf kamp afgebroken. De kwestie Huysmans houdt Schiedam al anderhalve week bezig. De kwestie leeft onder de men sen; jong en oud. Op straat, op kantoor; in de klas, in de huiskamer en nu ook in de jongerencafé's wordt erover gesproken en gediscussieerd. HOEK VAN HOLLAND -~ Het dagelijks bestuur van de Hoek se deelgemeenteraad heeft geen behoefte aan de instelling van de zogenoemde 'werk een- heden buitengebied' (WEB). Deze WEB's moeten samen werking bevorderen tussen de deelraad en de verschillende gemeentelijke diensten. Maar het bestuur van de Hoekse deelgemeenteraad Is van me ning dat er in Hoek van Hol land geen sprake is van coör dinatieproblemen tussen deel raad en diensten. Daarom heeft men het college van bur gemeester en wethouders laten weten hieraan geen behoefte te hebben. kortaf Met de aanhouding van vijf Vlaardingse jongeren in de leeftijd van 15 tot 19 jaar heeft de politie een tiental diefstallen uit (onafgesloten) auto's en en kele inbraken opgelost. De au to-inbraken vonden plaats in de Babberspolder. Slechts in vier van de tien gevallen werd aangifte gedaan. Voorts braken de jongeren in of deden zij een poging in te breken in een snoepkiosk In het centrum, de parkeerauto maat van de parkeergarage, een tatoeagezaak aan de Ha venstraat en een meubelzaak aan de James Wattweg. Ont vreemd werden artikelen in to taal ter waarde van 3000 gul den. De schade loopt in de dui zenden guldens. De inbraken vonden vorige maand en begin deze maand plaats. V - Drie van de vijf aangehouden jongeren zijn inmiddels voorge leid aan de Officier van Justitie te Rotterdam. Het Inwonertal van Maassluis Is vorig jaar met 227 personen teruggelopen tot 33.117. In de laatste twee maanden van het Jaar vermeerderde het aantal inwoners respectievelijk met ,53. - In november werden 24 baby's geboren (14 Jongens en 10 meisjes) en 16 personen over leden. In Maassluis vestigden zich 175 personen en 121 in woners vertrokken naar elders. Bij verhuizingen binnen de ge meente waren 374 personen betrokken. Het aantal huwelij ken bedroeg 7 en het aantal echtscheidingen 0. In december 1987 werden 35 baby's geboren (17 jongens en 18 meisjes) en 14 personen overleden. In Maassluis vestig den zich 137 personen en 167 inwoners vertrokken naar el ders. Bij verhuizingen binnen de gemeente waren 215 perso nen betrokken. Tegen 9 huwe lijken stonden 5 echtscheidin gen. VLAARDINGEN Op de noordelijke uitvoegstrook van rijksweg 20 (afrit Vlaardlngen- West) is een auto In brand ge vlogen en op de noordelijke in- voegstrook van dezelfde rijks weg Is een auto te water ge raakt. Beide incidenten vonden met een tussenpoos van tien uur op dezelfde dag plaats. De brand ontstond toen een automobilist een file te laat op merkte en tegen een stilstaan de wagen opbotste. Vermoe delijk door kortsluiting vloog de motor In brand. De brand weer bluste het vuur. De wa gen liep flinke brandschade op en de andere auto blikschade. Een 22-jarige Maassluise raak te, eveneens bij Vlaardlngen- West, de macht over het stuur kwijt en belandde met haar au to, die over de kop sloeg, in een sloot. De bestuurster kon zelf uit de auto klimmen. Zij is met een shock naar het Hoiy- ziekenhuis gebracht. De auto, die zwaar beschadigd was, is met een kraanwagen op het droge getrokken en voor tech nisch onderzoek naar het poli tiebureau gebracht. Afgelopen zondagavond was het weer raak. Een Haagse vrouw kon door buurtbewoners ternauwernood van de verdrin kingsdood worden gered. De afgelopen tien jaar raakten in het stukje Schie achter de Gro te Markt en bij het Zakkendra gershuisje aan de. Oude Sluis zeker tien auto's te water. Twee mensen vondenop die plaats de dood door verdrin king. Enkelen raakten gewond. „We hebben jaren geleden al 'gezegd en geschreven: verleng het metalen hek acht meter. Dan ben je van alles af. Een stenen wal of Iets anders wil len we niet Dat is helemaal niet nodig. En als het goed is hebben ze dezelfde soort hek ken nog. Die stonden eerst langs de ruïne aan de Broers- vest," legt Theo Brouwns, eige naar van de kinderkleding-boe- tiek Carousel aan de Hoog straat, en al elf jaar bewoner van de Schie, kwaad uit. Theo en buurman Mlchiel Versteegh vinden: „Wij krijgen er last mee. Na die klap zondag zei den mijn vrouw en Ik tegen el kaar: Oh nee, niet weer hè. de bewoners zijn evengoed slacht offers." Want ook de Schie-bewoners raken gewond, vooral geeste lijk zijn een aantal flink' ge raakt. „Het is heus geen pretje om iemand uit een auto,' die langzaam naar dé-diepte zakt, te halen. Naderhand zit je he lemaal te bibberen, té rillen'en ben je zelf'ook bang," vertellen buurtbewoners Theo Brouns, Fred van Wijk en Mlchiel Ver- steegh. l - j Fred heeft in juni van het vorig jaar een huis betrokken aan de Schie. Theo woont er al elf jaar. Ook Mlchiel, bekend van de Bewoners Vereniging Schiedam Centrum (BVSC) woont al jaren met plezier met vrouw en kinderen, langs de Schie. Bijna alle bewoners heb ben wel eens een mens uit het water gered. Centrumbewoner Lambert van Wagtendonk schreef op verzoek van de BVSC een rap port over de verkeerssituatie en de gevaarlijke toestand langs de Schie. „Levensge- vaarlijk," kwam er uit het rap port. „Het bestaande hek door trekken," was de conclusie. Het ergst gekwetst zijn de Schie- bewoners door het optreden, of juist geen maatregelén, van de gemeente Schiedam. „Er wordt niets aan gedaan. Dat is te gek en kost mesenlevens," is de mening over het gemeente- optreden. lUti „Vooral als het regent hou den wij thuis de oren gespitst. Het is vreselijk en we worden er allemaal doodnerveus van," 'vertelt Brouns. Het afgelopen weekeinde was hij het die sa men met Fred van Wijk een Haagse mevrouwter nauwer- nood uit haar; auto.! redde. De vrouw, onbekend in Schiedam, was de weg kwijt geraakt. Doordat het regende reed zij op. het fatale punt pardoes het- water van de Schie In. V 'C -V-'V'/' Buurtbewoner. Fred van Wijk hoorde een harde klap, rende naar beneden en sprong zonder aarzelen, gekleed in slechts een onderbroek, het ijs koude water in. Hij hield er een extra pijnlijke knie aan over. De maandag erna moest Fred, werkzaam als matroos op een binnenvaartschip, voor 'een onderzoek naar een voet balknietje onder het mes.. De sprong in het water bezorgde hem een bloedende kruisband in het al pijnlijke rechterknie-, gewricht. Overbuurman Theo Brouns, moest Freden de vrouw, die stokstijf In haar auto bleef zit ten, naspringen. Fred en de vrouw-: kregen de deuren van dé langzaam naar de bodem zakkende wagen niet geopend. 'Theo; die zo langzamerhand vaker met het reddingsbijltje gehakt heeft, greep een ijzeren staaf en verbrijzelde de ach terruit. Daardoor kon de vrouw op het nippertje aan een wisse dood ontsnappen. Theo Brouwns: „En het is nu al zeker de vierde keer dat wij dit meemaken. Mijn vrouw Marlène stond na de bijna tra ditioneel geworden soort ra sperige dreun en de plons on middellijk' met de telefoon in dehanden om'dë brandweer te bellen. Wij wéten dat nummer uit het hoofd én' draalen het meteen en bijna automatisch. De brandweer was er dit keer,- met - kikvorsman en al, heel snel.aMaar 'toén lagen redders én-de drlnkéllnge ai in een heet bad bij te komen van de kou." Theo Brouns schreef met an dere Schie-bewoners jaren ge leden al een klaagbrief over de gevaarlijke toestand en verlen ging van het hek langs de Schie naar de gemeente Schie dam. - Aanleiding tot de boze brief was de dood van een Rot terdamse taxi chauffeur, en zijn passagiere. „Het is telkens weer een drama,".; vinden de bewoners/'die humeiateégélen willen van dé gèmeehtèi'"' ^Tt Voorlichter Jan'Langstraat 1 van -de "dienst GémeentèWér ken: ;JJèt: toèvaFwil dat' cfëze weëkmpdr'acht; gegeven'' Ü*ï>*fn hekken te -plkatsën.Dé ijzeren hekkénkomën langsrdè Schie tér hoogte van de achterkant van Hilton Meubelen, dé ge wraakte plaats over een lengte van vijftien meter. Aan dé "an dere kant bij het pleintje voor het Zakkendragershuisje :ko- men op korte afstand van el kaar paaltjes te staan. En er komt een hek langs* de Nieuwe Sluisstraat en de afrol naar'de Oude Sluis toé. Geld hiervoor is beschikbaar gesteld door het college." v.-' VLAARDINGEN Op het prikbord hangt een briefje: "Be- heerder, het voorste biljart staat niet waterpas en achter ste is niet verwarmd'. Nog meer commentaar: „Zeg luis ter eens mevrouwtje, we moe ten nog wel fietsenrekken krij gen, hoor," werpt een van de vaste kaarters Map van Brandwijk voor de voeten. Die komen er ook nog wel, stelt ze hem gerust. Trots laat. ze de bijzondere kapstok zien in de vorm'van een kwart circel: een handige oplossing van de architect. Al weer mis. „Dat lijkt toch ner gens naar. Moet Je kijken, je kan je jas niet eens terugvin den,"" moppert een van de be zoekers. „Eh ja, dat is inder daad toch wel lastig," moet Van Brandwijk toegeven. „Nou ja, dan zetten we dat ook op lijstje met puntjes die we nog met de architect moeten door nemen," zegt ze opgeruimd. Net een week zit het "Dien- stencentrum Holy nu in de splinternieuwe behuizing aan de Reigerlaan, een architecto nisch juweeltje temidden van de grijze flats. Toegegeven, er zijn nog wat kleine onvolko menheden, maar over een paar maanden is dat allemaal ver holpen, '.verwacht ouderen- werkster Van Brandwijk, die samen met zo'n vijftig vrijwil ligers het Dienstencentrum draaiende houdt. „Kinderziek tes heb je overal. Belangrijker is dat het een fantastisch ge bouw Is geworden," stelt zij te vreden vast in haar kantoortje, waar de verhuisdozen nog her en der verspreid staan. ;,En het meteen al loeldruk is. Er komen hier nu opeens mensen die ik nog nooit gezien heb. Dat is toch leuk?" De noodzaak voor een eigen onderkomen ontstond toen ver zorgingstehuis Drieën -Huy- sen, waar het Dienstencen trum twaalf jaar bij inwoonde, zelf de ruimten nodig had waar Holy gebruik van maak te. Licht en ruimte was het W/A ring verraden. Zoals zo vaak zitten de echte kenners aan de kant en geven aanwijzingen: „In de rondte moet-ie, Tinus, in de rondte!". En als Tinus ei genwijs is en geen enkele bal raakt is men op de tribune snel met commentaar: „Dat is nou een echte losse band," wordt er gelachen. „Het liefst zou ik met zes ballen spelen, dan raai: je tenminste altijd wat," verzu 'ht het slachtoffer. „luim van de bekende Rotter damse architect KI under, eveneens verantwoordelijk voor het ontwerp van restau rant Parkheuvel In de Maas stad en de binnen enkele jaren te verrijzen hoogbouw aan het Weena Maar ook de ouderen- raad, samengesteld uit verte genwoordigers van-de diverse actlviteitengroepen van het centrum, had een stem in het kapittel. Het resultaat van de samenwerking mag er zijn. Door de subtiel aangebrachte verlichting en de heldere, lich te kleurkeuzes is de ofeer in het gebouw vriendelijk, open en uitnodigend. Dat vinden ook de biljarters, die onder het genot van een jong borreltje (samen met vi eux prominent op de drank- kaart) 's middags hun partij tjes afwerken. Ondanks de soms vervaarlijk trillende keu's leggen ze geregeld ca ramboles op het groene laken die jarenlange wedstrijderva- Inmiddels druppelen de eer- br idgers binnen. Een grote :?v van zo'n 80 mensen, die mee elke woensdagmiddag kaarten. Dat levert het volgen de probleempje op: hoe loods Je 80 enthousiaste kaarters zacht jes langs de ruimte waar de yoga-lessen worden gegeven? Met deze herrie kunnen de mensen zich niet concentreren, beklaagt de yoga-lerares zich bij Van Brandwijk. Er moet hi111 weer met het rooster gescho ven worden, dat is duidelijk. „Het is hier een constant ko men en gaan," vertelt de oude renwerkster. „Gelukkig maar, want het laat zien dat het een heel bloeiend centrum is. Het fijne vind ik ook dat er zoveel Initiatieven uit de mensen zelf komen. Zonder de vrijwillige hulp van de klusjesmannen en gastvrouwen zou ik het nooit' redden." De activiteiten van het wijk centrum variëren van Engelse les voor gevorden vla competl- tledammen tot stijldansen en lopen volgens de coördinatrice goed tot zeer goed. „De bridge club zit mudvol. daar kan nie mand meer bij. We draaien nu vier yoga groepen, maar daar zouden er nog wel vier bij kun nen, datzelfde geldt voor de gymnastiek. We werken met wachtlijsten. En ook bij extra activiteiten als bingo en thee dansant loopt het storm. Ik schat dat er op de vaste activi teiten zeker zo'n achthonderd mensen in de week afkomen." Daarnaast hééft het 'centrum in de wijk een belangrijke in- loopfunctie. Van Brandwijk: Er wonen relatief veel 55- plussers in Holy. Uit enquêtes onder deze groep was gebleken dat er behoefte was aan een ruimte waar Je overdag zo maar éven binnen kan lopen om een kaartje te leggen, een partijtje te biljarten of gewoon een praatje te maken. Dat'kan hier iedere dag van 9.00 tot 16.30 uur. Van de zomer komt daar ook nog jeu de boules bij, want we hebben een prachtig baantje gekregen. Wie weet kunnen we zelfs een clubje vor men." Het binnenlopen is een mo gelijkheid waar VI aardinger A. Hoogendljk met graagte ge bruik van maakt, wel vier of vijf keer in de week. Lekkér een potje klaverjassen mètrde mensen dié er toevallig" zHhi'én er zijn altijd wel bekenden'b¥j. „Yoga? Ben je nou gek"géWor- den? Dan word je helemaal ge kraakt! En voor biljarten ben ik te beverig," zegt hij lachend. Zijn kaart maat van deze mid dag, G. van Alphen, kénde hij al uit Drieën-Huysen. „Of ei genlijk van de Albert Heyn," corrigeert Van Alphen, „Want daar komen wij boodschappen jongens elkaar geregeld tegen. Wij hebben thuis namelijk niir« te vertellen." Ook hun sportieve tegenstan ders A.J. van der Kraaij en J. van Dam bezoeken het cen trum meerdere malen per week. Het nieuwe gebouw Is schitterend,daar, zijn de heren het alle vier over: eens, niets op aan te merken. „Of Ja, toch," weet Van der Kraaij na enig nadenken. „Twee dingetjes: de drank is te duur en er komen te weinig jonge vrouwen. Maar zet dat maar niet in de krant!"

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1