Véél belangstelling voor zelfgemaakte haute couture A Sf 'Zoeken naar je broer, daar hou je gewoon nooit mee op' OCCASIONS E 0p De Betere Wintermode Van Internationale Mérken Snackbar geplunderd LUCIA, MARIANNE PARIS, Mc GREG0R, GISPA, ENZ. ENZ. ws Tasjesdieven weer actief m nooteboom SCHIEDAM In het hoofdfiliaal' van -de Openbare Bibliotheek Schiedam is vanaf van daag een kleine ten toonstelling te zien over de omstreden Franse schrijver J.K. Huy smans. De geschriften van de fanatieke rooms- katholieke schrijver uit het eind van de. vorige eeuw zetten onlangs Schiedam op stelten. De expositie Huysmans en Schiedam, met vertaal de delen uit het boek Sainte Lidwina de Schiedam, in het Stede lijk Museum moest vanwege vermeende antisemitische: uitlatin gen van de schrijver, worden weggehaald. Summum Integratie Schuldgevoel Speurtocht Er hing even een Frans sfeertje in De Erker met excentriek gekleed'publiek (en traditiegetrouw gehoofddoekte Turkse vrouwen, die gezamenlijk de beeldschone mannequins, vaak héél jong, bekeken. (Foto's Arie Wapenaar) Contact Steeds nieer Grote keus eerste klas occasion auto's met drie zekerheden: 1 BOVAG- Garantiebewijs 2 VVN-gekeurd 3 Grote onderhoudsbeurt VIJFENDERTIG JAAR ERVARING IN RÉPARA TIE EN VERKOOP VAN ALLE MERKEN AUTO'S fico Uitgezonderd de nieuwe voorjaarsmode (Reeds 'n grote keuze!). Modehuis Broersvest 109-113 Schiedam Tel. 010 - 4267416 Ruime parkeergelegenheid' HET VRIJE VOLK schiedam 16 DONDERDAG 21 JANUARI 1988 - Henk Ewoldt, directeur van de Openbare Bibliotheek Schie- Bibliotheek komt met expositie Huysmans |dam, vond dat het tijd werd om de man Huysmans, de le vensbeschrijver van de stads- heilige Sint Lidwina, enzijn geschriften te belichten. „Onze kleine tentoonstelling omvat enkele beschouwèlijke artike len over de man, zijn band met Schiedam en enkele plaatsge noten en een kijkje in het werk van tijdgenoten," legt Ewoldt uit Hij benadrukt dat de rel om het sluiten van de Huy smans expositie en het politie ke gekrakeel niet voorkomt in de geïmproviserde expositie.' De Openbare Bibliotheek Schiedam had drie boeken van de omstreden schrijver in het bezit. De beroemde levensbe schrijving over Sint Lidwina (uitgegeven in 1901) ontbrak uiteraard niet. Ook in gemeen- tebezit is Tegen de Keer (A re- bours, uit 1884) en De avonden te Médan (Les nuits de Mé- dan). Van de gebundelde brie ven van Huysmans aan zijn tijdgenoot en vriend de-Schie damse schrijver Ary Prins is geen exemplaar aanwezig in de bibliotheek. Medewerkers van de bibliotheek hebben de afgelopen dagen stad en' land afgestroopt om aan nog meer Huysmans-boeken te komen. Op drift (oorspronkelijke naam A vau-l'eau, uit 1882) werd gekocht bij de Schiedam- se boekhandel Van Leeuwen en La Bièvre (uit 1890) is in be stelling bij boekhandel Donner in Rotterdam. „Om aan die boeken te komen was helemaal nog niet zo simpel. De man was met zijn geschriften niet zo in de mode. Na de museum- rel is er uiteraard interesse voor gekomen. Nu worden die boeken misschien wel uit ma gazijnen of van zolders ge plukt," aldus Ewoldt over Huy smans die maar liefst 28 boe ken en vele andere publicaties op zijn naam heeft "staan. Na zijn overlijden in 1907 versche nen er postuum nog boeken en geschriften. De tentoonstelling over de li teratuur van Huysmans en zijn tijdgenoten zoals Ary Prins en Emile Zola, is te zien op maandag van 18.30 tot 21.00 uur, dinsdag van 10.00 tot 17.00 en van 18.30 tot 21.00 uur, woensdag van 10.00 tot 17.00 uur, donderdag van 13.00 tot 17.00 en van 18.30 tot 21.00 uur, vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. Toegang vrij. SCHIEDAM Snackbar Daylight aan de Mgr. Nolens- laan in Schiedam Is door in brekers leeggeplunderd en ver nield. Voor 12.500 gulden wérd er aan goederen, waaronder dartsborden, eén radio casset terecorder, een kleurentelevi sie en een stereotoren, wegge nomen. De onbekenden, die de toegangsdeur openbraken, na men verder 2200 gulden in baar geld mee en sloegen de biljartklokken, het biljart, een deur en een raam aan digge len. SCHIEDAM Na een stilte van enkele weken hebben de Schiedamse tasjesdieven weer toegeslagen. Een 77-jarige Schiedamse, die op de Zwaluw laan liep ter hoogte van de Zwaluwflat richting Bachplein, was dit keer het slachtoffer. De vrouw werd bestolen van haar handtas met papieren en geld. Omstanders zetten de achtervolging nog in maar het duo wist te ontkomen. SCHIEDAM - Even hing er gisteravond in wijkcentrum De Erker een Frans sfeertje met in de hoofdrollen beeld schone mannequins, exentriek .gekleed publiek, video-opna men, flitsende fotografen en applaus voor zelfgemaakte haute couture. Ladyspeakers Tineke en Yildiz gaven respec tievelijk commentaar in het Nederlands en het Turks over de zelfmaakmode van leerlin gen van de naailessen. In een bomvolle grote zaal van het wijkcentrum showden deelneemsters aan de naai- en breilessen en him - kroost het summum van de Schiedamse zelfmaakmode. Meer dan hon derd cursisten, voor de helft Schiedamse vrouwen van Turkse oorsprong, paradeer den trots over het professio neel aandoende plankier met zelf vervaardigde truien, man telpakken, jasjurken, jogging pakken, japonnen en een ge durfde nachtjapon met negli gé. Het was de tweëde keer'dat de deelnemers aan de brei- en naailessen hun kunnen toon den. Vorig jaar was er even eens een tentoonstelling in De Erker. Toen waren er niet zo veel Turkse vrouwen bij. Dit keer zaten de gehoofddoekte vrouwen zusterlijk tesamen met hun Schiedamse collega coupeuses. De Turkse Inci Sah- ver, actief Turkse Schiedamse; die zich in allerlei: werkgroe- VLAARD1N GEN Zoeken, 'zoeken en nog eens zoeken, en ■dat al bijna 43 jaar. Nog steeds Iweet Huib Prins (71) in VI aar dingen niet wat er aan het ein de van de Tweede Wereldoor log precies met zijn broer Cees is gebeurd. „Hij is vermoord 'door de Duitsers, dat is zekér," zegt de Vlaardlnger. „Mijn grote vraag is waar dat is ge beurd en waar mijn broers overblijfselen zijn gebleven." De familie Prins woonde aan het einde van de oorlog in Dor drecht aan de Breitnerstraat nummer 30. Huib was met z'n vrouw ondergedoken op een ander adres in de stad. Oudere broer Cees (geboren in 1914) woonde nog thuis. De familie hield zich bezig met verzetsac tiviteiten. Vooral Huib was ac tief. Op 11 februari 1945 deed de Sicherheitsdienst (SD) een inval in de woning van de fa milie Prins. „Ze waren op zoek naar mij maar ik was er niet. Ze hebben m'n vader en moeder én mijn broer Cees meegenomen. Mijn ouders hebben de oorlog uitein delijk overleefd. Van Cees heb ben wij niets meer gehoord," vertelt Prins. De speurtocht naar Cees is bepaald geen vrolijke. Onlangs nog dacht Prins een aankno pingspunt te hebben. In Dor drecht werden bij opgravingen een schedel en andere beende ren gevonden. Prins werd door zijn zus op de hoogte gebracht en; zocht meteen contact met de gemeente Dordrecht. „Onderzoek heeft uitgewezen dat de beenderen datereu uit de Middeleeuwen en dus niet van mijn broer zijn," zegt Prins. „Ik blijf bezig met zoe- t ken, ik kan er ook niet mee stoppen. Ik wil weten wat er met m'n broer Cees is gebeurd. Als we zijn beenderen terug vinden, kunnen we hem ten minste fatsoenlijk begraven. Mijn moeder die in '64 is over leden, heeft al die jaren na de oorlog gedacht dat haar zoon eens zou terugkeren. Ze zat voor het raam te wachten. Ze heeft nooit kunnen geloven dat hij dood'was." i Behalve met het verdriet j over het zekere verlies van zijn oudere broer, kampt Prins obk nog eens met een enorm schuldgevoel. De inval van de SD werd namelijk gedaan om hém op te pakken. In plaats daarvan werden zijn ouders en broer meegenomen. Onder lei ding van ene "Neumann' brach ten de nazi's de Prinsen eerst naar het kantoor van de SD aan de Singel. Ze werden daar gemarteld. De ouders werden later weggevoerd naar het huis van bewaring aan de Rot terdamse Noordsingel. „De Duitsers wilden weten waar ik zat," vertelt Prins. „In het huis van bewaring hebben mensen mijn broer horen schreeuwen. Hij werd daar na tuurlijk geschopt en geslagen. Mijn ouders zijn uiteindelijk in het Oranjehotel in Schevenin-. gen terecht gekomen en na de oorlog bevrijd. Van mijn broer Cees is alleen bekend dat hij eind februari/ begin maart '45 uit het SD-kantoor is wegge haald. Een kennis van de fami lie heeft dat gezien. Hij her kende m'n broer. Ik ben er van overtuigd dat hij ergens op het Eiland van Dordt zijn einde heeft gevonden.- Dat hij daar is doodgeschoten. Gevonden is echter niets." Huib Prins maakte in de Tweede Wereloorlog deel uit van een verzetsgroep in Dor drecht met de naam Jacob. Op een gegeven moment werd de groep benaderd door verzets mensen in de gemeente Ter Aar. Daar had een zogeheten "Vliegend Fort' van de Ameri kaanse luchtmacht een nood landing gemaakt. De beman ning had zich weten te redden. De piloot van het vliegtuig, Ge orge Proudfill, wilde door de vijandelijke linies naar bevrijd gebied vluchten. De Dordtse verzetsgroep werd ingescha keld om de Amerikaan te hel pen. „De Amerikaan werd door twee mensen uit Ter Aar op de flets via de Alblasserwaard naar ons gebracht," vertelt Prins. „In de Alblasserwaard nam. ik; het van deze mensen over. Ze moesten zonder om te kijken terügfietsen. Later is één van die twee mensen door de Duitsers onder hypnose ge bracht. Hij moet toen iets heb ben losgelaten over mij. Zo doende kwamen de Duitsers uiteindelijk bij mijn ouders in de Breitnerstraat 'terecht en werden deze samen met m'n broer weggevoerd/' Ook het huis van Huib Prins en zijn vrouw werd direct na de inval aan de Breitnerstraat ook doorzocht. „We hebben aan de overkant van de straat, bij een vreemde in huis staand achter gordijnen, de Duitsers aan het werk gezien," zegt hij. „We woonden toen in een huis aan de Slingerl&ndlaan. Daar zijn we gevlucht. We konden uiteindelijk in een huis terecht aan de Mazelaarlaan. Daar hebben we tot het einde van dé oorlog gewoond." Meteen na de oorlog begon de familie Prins een speur tocht op zoek naar Cees. Het Rode Kruis werd benaderd, de gemeente-archieven werden gelicht, maar nergens wa3 in formatie te krijgen over de verblijfplaats van Cees, of over de plaats waar hij zijn einde moet hebben gevonden. „We kregen op een gegeven moment wel een persoonlijke brief van Koningin Wilhelmina waarin zij haar deelneming betuigde met ons verlies, want zeker was toen al dat Cees niet meer leefde," zegt Prins. „Nooit hebben we méér infor matie kunnen vergaren. Maar het blijft ons bezighouden. Het was tenslotte een broer." pen nuttig maakt om de inte gratie van Turkse vrouwen in de Schiedamse samenleving te berwerkstelligen, is daar ver antwoordelijk voor. „Het is geweldig. De dames leren niet alleen naaien, ér Is ook contact. Ze pikken spelen derwijs de taal op en leren zo ook Nederlands en zijn zelfs al overgehaald om mee te doen aan de gymnastieklessen. Ze gaan ook naar zwemles. Prachtig toch," vertelt Inci blij. Zij vertaalt waar nodig en volgt de naailessen zelf ook. Alhoewel zij die lessen niet no dig heeft. Haar beeldschone zestienjarige dochter toonde enige supermoderne modellen. 94 Vrouwen volgen in De Er ker een naailes. Twaalf dames en een man hebben de fijne kneepjes van het breien ge leerd in het eerste jaar. Tij dens de modeshow is duidelijk te zien hoeveel en wat de da mes en de heer hebben opge stoken van de cursussen. Mo derne strakke jurken, met bre de schouders en op knielengte, passeren de revue. Chique jurkjes met roesjes en veel kant worden trots door de Turkse meisjes gepresenteerd. Twee Turkse knullen showen bewust en parmantig hun door hun moeder zelfgemaakte pan talons en truien met opgenaai de leerstukken. „En dat voor beginners, heel mooi," beoordelen de kijker3, familie en vrienden, In de zaal. „Tja, ze zeggen wel eens dat het goedkoper is om zelf te maken. Maar het kost mij al leen maar geld," zucht een van de aanwezige echtgenoten ach ter zijn hand. „Die vrouwen zijn niet meer te stuiten, want ze willen steeds meer kleding maken. Wanneer het ze eenmaal lukt is om iets echt leuks te naaien, dan willen ze doorgaan en dan gaat het geld kosten. Ik gun het ze wel hoor," lacht hij ter wijl op het plankier de zoveel ste schoonheid langs schrijdt in een nieuwe home-made out fit en met een brede lach op het gezicht. Achter iedere BOVAG-vakman staat een grote organisatie. Daar zit u goed mee, dat geeft zekerheid. Uw BOVAG-autobedrijf kent bijvoorbeeld uitstekende regelingen voor financiering, leasing en verzekering. <3 Winkelcentrum SPALAND. Zwaluwlaan 84, Schiedam, 010-4708122 Donderdagsavonds koopavond voor de showroom wegwijzer Schiedam -x-iV r UNDERGROUND In de Underground, Jan van Avennestraat 32, treedt zater dag 23 januari vanaf 20 uur de Rotterdamse band Klyx op. De muzleksti|l is city-rock en iaat zich het beste omschrijven als blues-rockgetinte popmuziek. Aanvang: 22.00 uur. Toegang 3,50. SPAANSE COSTA'S De Bondsspaarbank houdt maandag 25 januari een infor matieavond over de Spaanse Costa's in zaal De Rank, Schie- damseweg 22. De Spaanse kusten zijn synoniem voor strand, zee en warmte. Maar wie kent het bergachtige ach terland van de Costa Blanca of de nog niet door toerisme aan getaste witte dorpjes aan de Costadel Sol? Aanvang: 19.30 uur. Toegangskaarten 2,50 te verkrijgen bij de kantoren van de Bondsspaarbank. TC RUNMOND De Toerclub Rijnmond gaat zondag 24 januari om 10 uur weer wfnterfietsen over diverse afstanden. Vertrek bij de kanti ne van de Wielerbaan, Olym- piaweg in sportpark Harga. Dinsdag 26 Januari is er cond- tietraining om 19.30 uur, ook bij de kantine van de Wieler baan. HUISVROUWEN Het programma van de afde ling Schiedam van de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen vermeldt voor maan dag 25 januari een bezoek aan de Zuiveikeuken in Leldschen- dam. Vertrek: 13 uur. KROKODIL De tentoonstelling 'Aai eens een krokodil' is zaterdag 23 ja nuari voor het laatst te zien in het filiaal van de Openbare Bi bliotheek in wijkcentrum de Biauwe Brug, Bachplein. Deze tentoonstelling over de huid van mens en dier Is uniek van opzet omdat bezoekers overal aan mogen komen. Ze mogen niet alleen de krokodil aaien, maar ook de huid van een egel, haai en lammetje mogen aangeraakt worden. Geopend van 10.00 tot 13.00 uur. FILMCLUB "v. Vrijdag 22 januari draait bij de filmclub, Lange Nieuwstraat 12, de film Letter to Breznjev van de Engelse regisseur Chris Bernard. De film gaat over een meisje dat in Engeland verliefd - 'is geworden op een Russische matroos. Wanneer hij weg Is schrijft zij ten einde raad een brief aan Breznjev. Tot haar verbazing stuurt hij haar een visum en een vliegticket met de complimenten van het Kremlin. Aanvang: 21.30 uur. Toegang 4c— voor donateurs, donateur worden kost ƒ5,—, inclusief de eerste film. ALADDIN ;;x Zaterdag 23 januari speelt in jongerencentrum Aladdin, De Meesterstraat 40, de band Fragment. Dit Engelse trio speelt covers van onder meer the Police en UB 40. Aanvang: 22.45 uur, toegang 4,—. DE ERKER Doe 't zeivers, amatëurkunste- naars, kortom iedereen die we! eens zelf iets maakt, kunnen zondag 13 maart terecht op de grote expositie van zelfge maakte producten in wijkcen trum de Erker. Zij kunnen hun produkten daar tentoonstellen en verkopen. Twintig percent van de verkoopprijs moet wor den afgedragen aan De Erker ter financiering van de organi satiekosten. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met het wijkcentrum, telefoon 4267767 Of 4263161. PODIUM Zaterdag 23 januari staat de Rotterdamse damesformatie Heavy Emanuelle op de plan ken In café Podium aan de Lange Haven. De vijf dames brengen daar een mengelmoes van rock en funk met teksten die getuigen van een gestoor de kijk op het alledaagse le ven. Aanvang: 22.30 uur, toe gang 4,Zondag 24 januari treedt de oneman band Ron Baggerman op in Podium. Ron bespeelt de zogenaamde Chapman Stick, een tiensnarlg instrument dat als een piano bespeeld kan worden. Funky rock en Latin Jazz zijn de in vloeden die in zijn muziek goed te herkennen zijn. Aanvang: 22.00 uur, toegang 2,50. ROMMELMARKT Wijkverenlging Bijdorp viert zondag 24 januari haar twin tig-jarig bestaan met een rom melmarkt en een fancy-fair in wijkgebouw 't Trefpunt, Schiet baanstraat 32. Aanvang: 10.00 uur. VLAARDINGEN VAKANTIE Reis- en assurantiekantoor An derson (Voorstraat 43) organi seert zaterdag 23 januari van Redactie Het Vrije Volk, editie Schiedam, Hoog straat 125b, $111 HD Schie dam. Telefoon: 4736061 of 4266646. Editie Vlaar ding en/Maas sluis, Hoogstraat 125b, 3111 HD Schiedam. Postadres^, postbus 467, 3130 AD Vlaaté dingen. Telefoon47360 of 4265205. Kopij voor de&é rubriek dient uiterlijk de woensdagochtend vooraf gaand aan de plaatsing op donderdag in ons bezit te zijn. Ji 10.00 tot 16.00 uur een Open a Huis. Er Is dan een vakantie-in formatiemarkt waar men zich ij- kan oriënteren op vakantierei zen voor de zomer. Alle bezoe kers ontvangen een leuke at- tentle en kunnen een reische-, que winnen met de familleva- K kantiequiz. SOKKEL i In sociëteit de Sokkel, van Ma- erlantlaan 4, wordt zaterdag 23 januari vanaf 20.00 uur een Alr- kaartje gelegd op de klaverjas^ avond. Entree: ƒ2,— per paar, LEZING De heer N. Koster, verbonden aan de Kosterij van de Grote of St. Janskerk in Gouda, st) houdt maandag 25 januari eëft lezing voor de Historische Ver,? eniging Vlaardingen over deze-" kerk. De St. Janskerk is voofal beroemd om zijn prachtige iSg glas-in-lood-ramen, de zoge-,^ naamde Goudse Glazen. De-uJV avond wordt gehouden in eenr zaal van de Pniëlkerk aan de.\.4 Burg. Prulssingel, hoek Henr.^,, Roland Holststraat 40. Aan-; vang: 20.00 uur, toegang gra-„ tis. De Fico heeft voor de jeugd za terdag 23 januari de spannen-; de jeugdfilm'vlucht naar de heksenberg' op het program/ ma staan. Deze film gaat over de spannende avonturen van twee helderziende kinderen. In zaai Mlddelhuyse (Koninginnel- aan 403) begint de voorstelling om 10.30 uur, in de Triangel(Frarisenstraat) om 13.30 en in het gebouw van het Leger des Hells (Rotterdamse- weg) om 14.30 uur. Toegang:/1,50.Voor de oudere leden van.de Fico .zijn, er in.de, T riangei. óm,46.30,eri ,20.45 pur voorstellingen' van de Madójj^ na—film Who's that girl. Niét- leden kunnen deze film. om 16.00 uur bekijken fh'de'Trlan- gel.Joegang; 2,50,-h7) r DE DUIG i.-t r.O'j jjfiiüKrnd De bekende Vlaardlngse realis tische kunstenaars Aad Hof-x man en-Dik'Kats exposeren sr vanaf vrijdag 22 januari in ga-, lerie de Duig, Landstraat 29, recent werk. De tentoonstelling wordt gehouden naar aanlei ding van een artikel over beide kunstenaars in het nieuwe nummer van het tijdschrift Ate lier. De expositie duurt tot me dio maart en Is te bezichtigen op vrijdag en zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. D'OUDE STOEP Dinsdag 26 Januari verzorgt de Rotterdamse formatie The Lick een optreden in café d'Oude Stoep, Smalle Havenstraat 5/' Enkele leden van deze groep" maakten In de Jaren zeventig" deel uit van de békende forrnè- tle The Swinging Soul Machine die met het nummer Spooky's day off een wereldhit had. Aan vang: 21.30 uur/toegang gra- tis. WEEKEINDIENSTEN Schiedam. Het Schielandzfê-? kenhuls aan de Stadhouder/* slaan heeft dit weekeinde EEN BO—dienst, tel. 4733733. Am bulance, tel. 4333300. Huist-' arts: bellen met de boodschap pendienst. tel. 4206611. -- Spoedrecepten, tel. 4261480*.- Tandarts: J.H. Cornellsse. Buys Ballotsingei 67, tel. 4153461V Spreekuur op zaterdag en'zón dag van 17.00—18.00 uur/; Vlaardingen Hulsarts, tel. 4340403. Tand-"' arts: bellen met de boodschap pendienst, tei. 4206611. y"; Spreekuur op zaterdag en zón dag van 17.00 tot 17.30 uur.*;' Weekeind— en nachtdienst apotheken: Apotheek Holy Noord, Winkelhoeve 13, tel. 4742646. Maassluis 'y1 Huisarts: zaterdag 23 Januari' A.B.H.H.M. Kramer, Wilgéndal 3, tel. 19171 en zondag 24Jjë~ nuarl J.L. van Loon, Veers'jraat 15, tel. 12108. Tandarts: bellen met de boodschappendienst;1 tel. 010—4206611. Week-/'-'"' eind— en nachtdienst apd-'"3' theek: geen opgave gekrêgërfi Eerste hulp (aileen als dé'nuiS- arts onbereikbaar is), te|/yc5 4742222. Ambulance, tel/:*no; 4333300. fjq.iw Lav «ésaut-? - "x -iT 30 tot 50 KORTING ara, basler, fink, götz, ina, jean CLAffi, db (Mopmaandagmiddag rn dondt-nlagavond gtupend. to. ons modehuis.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1