Erasmus I groeit fors Subsidie voor idee van FNV 'Maatkostuum' voor Robeco Werk in havens ongezond Eerste bewoners in nieuwe schouwburg Arbeid kleine bedrijven nu beter geïnspecteerd Ziekenhuizen: één op de drie is 'wanbetaler' Wilton hoopt bij verlies op samenwerking met Canada fBet Bakltertjë deze zomer in Rotterdam Ruikertje voorlast Bellebom I 1 1 HET VRIJE VOLK SLINGERT U OP DE BON! KADOBOl vj.Vader bekent? brandstichting 2e Arrestant iSlrijense moord ■i DONDERDAG 28 JANUARI PAGINA 13 ROTTERDAM De Rotterdamse haven krijgt geld voor een speciaal onderzoek naar de mogelijkheden voor nieuwe industrie ën. Die bedrijven moe ten voor hun produktie dan gebruik maken van de al in de haven aan wezige goederenstro men. i i M vervolg^ voorpagina vervolg voorpagina Het Vrije Volk heeft nu een nieuw, origineel kado voor feestdagen, bruiloften en verjaardagen. U kunt namelijk een kadobon aanschaffen waar mee u familie en vrienden 4 weken lang gratis Het Vrije Volk kunt laten lezen. U betaalt hier voor slechts de halve prijs: 10,50. Als u de on- derstaande strook Invult, krijgt u eerst de kadobon en daarna ontvangt de gelukkige vier weken Het Vrije Volk. U krijgt 4 weken lang gratis Het Vrije Volk vanaf STUUR HET VRIJE VOLK NAAR: STUUR DE NOTA KADOBON NAAR:* f ROTTERDAM De for- •se groei van het aantal stu denten van de Erasmus Universiteit in Rotterdam blijft aanhouden. Voor het j komende jaar hébben zich al driehonderd studenten meer aangemeld dan voor het huidige cursusjaar. Vooral bedrijfskunde (143 extra studenten) en econo mie (200 meer) staan in de i belangstelling. Voor be drijfskunde laat de univer- siteit 'sléchts 400 studenten' l toe terwijl zich nu al 2307 mensen hebben aangemeld. Ook de studie Japankunde fis ook populair. 76 inschrij- vingen vorig jaar, 123 in- schrijving nu. ROTTERDAM Vijfen- ■twintig bewoners van de Bellevoystraat en Jan Son- jéstraat in de Rotterdamse wijk Middelland hebben vanmorgen van' de gemeen te Rotterdam een bloemetje gekregen. De bewoners, zijn de afgelopen weken nogal gedupeerd door overlast, rond de voorbereidingen voor de demontage van twee vliegtuigbommen in hun achtertuinen. Gisteren moesten de vijf- entwintlg gezinnen uit de .Bellevoystraat en Jan Son- jéstraat bovendien een dag hun huizen uit. Dat was hen .op 13 januari ook al eens 'overkomen, vandaardat ijuist zij in bloemen werden igèzet Als op 27 maart de feitelijke ontmantelijklng Van de tweebommen zal plaatsvinden, moeten in to-: taal zevenduizend inwoners van Middelland een dag el- ;ders doorbrengen. Nog eens 114.000 buurtgenoten mogen :die dag de straat niet op in verband met explosiege vaar. V 7 r i GOR1NCHEM De brand die zondagavond in ,een Gorinchems flatgebouw het leven kostte aan een tweejarig meisje, is aange stoken door haar vader. De veertigjarige man heeft zijn bekentenis afgelegd in het ziekenhuis waar hij zelf .wegens vrij ernstige brand wonden aan armen en ge zicht wordt verpleegd. 1; Het is nog onduidelijk wat het motief was van de man. Hij staat bij de .Gorln- chemse politie bekend als iemand met sociale proble men en woonde gescheiden van het gezin. Vier mensen liggen overi gens. nóg wegens rookver giftiging in een ziekenhuis, .waaronder een zoontje van het echtpaar, een zwangere (buurvrouw en de moeder van de brandstichter. ;.ic -::'U.V. STRIJEN De rijkspoli tie heeft een tweede arres tatie verricht inzake de moord op de. 67-jarige J. van Vugt in het dorpje Strijen. Het gaat om de 41- jarige echtgenote van de man die als hoofdverdachte wordt beschouwd. De vrouw wordt verdacht van medeplichtigheid. Beiden ontkennen iets met de zaak. van-doen te hebben. Het ge- •larresteerde echtpaar woon de vlakbij het èlachtoffer en iS2®£}bhar hebben gekend v,*r? politie sluit meer arres- Japësfdet uit. /V'-itSfoOV. Echte fabrieken voor Rijnmond in onderzoek Dat maakte voorzitter A. van der Louw .van het Plat form Informatica en Technolo gie Rijnmond gisteren bekend. Het geld, een kwart .miljoen gulden, wordt, op verzoek van de Rljnmondse werkgevers, en werknemers gezamenlijkter beschikking gesteld door de Sociaal Economische Raad (SER). Alleen de ministeries van Economische en Sociale Zaken moeten formeel nog hun goedkeuring geven aan de on- derzoekssubsidie. Het idee om nieuwe indus trieën juist in. de Rijnmond aan te trekken, komt van de Industriebond FNV. Deze bond' zag met de totale afbraak van de scheepsbouw een belangrij ke schepper van wèrk' in; zijn sector verloren gaan. Voor wat betreft 'echte*, goederen produ cerende, industrie is Rijnmond nog maar slecht bedeeld: al leen de olieverwerkende,. che mische en voedingsindustrieën zijn er nog over. In het door de SER betaalde onderzoek zal bijvoorbeeld worden bekeken of de ruwe ij zererts die vanuit de zeehaven naar Westduitsland wordt ver voerd, niet nog verdere bewer king kan ondergaan. Het over slagbedrijf Frans Swarttouw BV doet nu al meer met deze erts (spoelen en schoonmaken bijvoorbeeld), dan alleen uit en inladen. Een andere moge lijkheid waaraan wordt ge dacht is om het 'ruwe' fruit dat nu op de Fruitpier wordt ge lost en verder vervoerd, al in Rotterdam de bewerking tot conserven te laten ondergaan. In het onderzoek zal de gehe le goederenstroom die door de Rotterdamse haven gaat op z'n mogelijkheden tot verdere be werking worden bekeken. De onderzoekers, zullen ook na gaan welke bestaande indus trieën meer dan nu op die stroom kunnen aansluiten. Ook wordt bekeken welke vervoer smogelijkheden (spoor, water, lucht, weg) er speciaal ge schikt zijn. Ook plannen voor aanpas sing van onderwijs en oplei ding kunnen uit! het onderzoek voortkomen. Zo sprong enige tijd geleden de vestiging van een grote Japanse auto-assem blagefabriek in Rijnmond af, onder meer omdat, er in het ge bied geen voor de auto-indus trie opgeleide werknemers woonden. De Japanners eisten ook fiscale tegemoetkomingen en aansluitingen op het (spoor-) wegennet. De mogelijkheid bestaat dat er uit het binnenkort te starten 'herindustrialisatie-onderzoek' al snel een paar plannen tot produktie van goederen zullen rollen. ROTTERDAM Op de hoek van het Churchillplein naast het Schielandshuis komt definitief het hoofd kantoor van de Robeco Groep. Het wordt een 94 meter hoog gebouw van donker graniet; totale bouw kosten ongeveer honderd miljoen gulden. In 1991 moet het worden opgele verd. Uiteindelijk zullen er zevenhonderd mensen In kunnen werken. Nu heeft Robeco er aan de Heer Bo- kelweg vierhonderd. Gere kend wordt op een forse groei in de toekomst. Om dat het gebouw In alle op zichten aan te passen is noemt Robeco het een 'aan pasbaar maatkostuum'. Terwille van dit gebouw moet de PTT de straalzen der aan de Waalhaven ver hogen, opdat het signaal naar Alphen niet wordt on derbroken. Op de begane grond worden de tramrails van lijn 3 verplaatst. Belde zeer prijzige operaties hoe ven niet door Robeco te worden betaald. Architect van dit nieuwe gebouw (met 30.000 vier kante meter vloeropper vlak) is Wim G. Quist, de ontwerper van het Mari tiem Museum en het spier witte gebouw van Nedlloyd. Hij is ervan uitgegaan dat de twee buren, het kl&ssicis- tische Schielandshuis waar het Historisch Museum in gehuisvest, en Robeco is Zo moet het nieuwe Robe- cohoofdkan- toor op de hoek van het Churchill plein naast het Schie landshuis er uit gaan zien. VS sfï 'goed met elkaar zullen om gaan'. Mede om die reden heeft Quist een aantal architecto nische en stedebouwkundi- ge tegemoetkomingen je- daan. Om de tuin van het Schielandshuis zoveel mo gelijk zon te gunnen is het Robecohuis boven tamelijk smal, is vanaf het Chur chillplein een grote ruimte gelaten tussen beide gebou wen opdat het Schielands huis voor iedereen optimaal zichtbaar blijft, zit aan die zijde van het Robecoge- bouw een uitbouw die de maat heeft van het Schie landshuis en een glanzende, glazen gevel krijgt, opdat het Historisch Museum zich er in kan spiegelen. De Robeco Groep heeft een nieuw gebouw nodig om bij te blijven. Steeds minder gaat het verzamelen van in formatie voor beleggingen via het gesproken woord, steeds vaker vla computers. Het betekent dat data-Infor matie op elke plek in het nieuwe gebouw voorhanden moet zijn, ofwel vertaald in bouwtermen: er komen ver hoogde vloeren waar alle kabels onder kunnen en v er laagde plafonds om de meerwarmte van alle appa ratuur via koelsystemen weg te zuigen. Ook zullen de wanden verplaatsbaar zijn. fr> 51 CE ROTTERDAM De Ar beidsinspectie is geschrokken van een onderzoek naar onge zond werken in de havens van Nederland. Minister J. de Ko ning (Sociale Zaken en Werk gelegenheid) zei gisteren in Rotterdam dat het aantal psy chische afwijkingen en daardoor arbeidsongeschikt heid onder havenwerkers belangrijk is toegenomen. Mi nister De Koning: J>e rationa lisering in de haven heeft wel tot taakverlichting geleid, maar de arbeid is monotoner geworden en de werkdruk gro ter." Uit het concept-rapport van de Arbeidsinspectie over onder meer de Rotterdamse haven blijkt, dat de ongevalcijfers er relatief hoog zijn. Bovendien is de ernst van de ongevallen groter geworden. Dat geldt speciaal voor de stukgcedsec- tor. Directeur H. W. J. Bunnlk van de Arbeidsinspectie Zuid- Holland-Zuid wil nog geen pre cieze cijfers uit het onderzoek van zijn dienst bekend maken. Het nog Interne rapport over de arbeidsomstandigheden In de haven wordt nu eerst be sproken met werkgevers en werknemers. De nieuwe Rotterdamse Schouwburg heeft zijn eer ste bewoners. Medewerkers van het RO Theater, het 'huisgezel- 7 schap' dat er zonddgal^%:> voor het.eexsi, repeteert, v .J hebben gistérk middag hun hele hebben en hemden verhuisd naar de fonkelnieu we behuizing aan het Schouwburg plein. De nieuwe schouwburg wordt op 15 april of fideel geopend. (Fo to Tieleman van Rijn berk). - ikegSdS* „Die tienduizenden bedrijven in de Rijnmond en de Drecht- steden kunnen wij met onze tachtig inspecteurs nooit alle maal bezoeken," zegt directeur Bunnik van de Arbeidsinspec tie. „We gaan daarom de ver schillende branches apart af. Bijvoorbeeld voor de horeca- sector, cafés en restaurants, maken we een lijst van flr- irfa's." Dakr 'wordt tien percent van 'geprikt' en bij hen gaan we op bezoek. Daarna maken we een rapport over de ar beidsomstandigheden in de he le branche. Op basis daarvan kunnen we met de betrokken werkgevers- en werknemers vertegenwoordigers praten over eventueel aan te brengen verbeteringen." Dit jaar zullen ln zuidelijk Zuid-Holland behalve de hore ca ook metaalbedrijven met minder dan tien personeelsle den door de Arbeidsinspectie worden bezocht. Derde te on derzoeken branche is de grafi sche industrie. „Tot nu toe moest de Arbeidsinspectie de meeste aandacht besteden aan de situatie ln de grotere oeanj- ven," zegt Bunnik. „Omdat daar nu eenmaal de meeste on gelukken gebeuren. De kleine re bedrijven kwamen nauwe lijks aan bod. We weten daar om ook niet precies wat daar speelt maar dat gaat dus veranderen." Grote bedrijven worden voortaan echter niet geheel ge vrijwaard van arbeidsinspec tie-' v Dé Arbeidsinspectie krijgt er de komende jaren enkele taken bij. De Arbeidsomstandighe denwet wordt tot en met 1990 in fasen uitgebreid. De Ar beidsinspectie gaat op grond daarvan meer letten op 'de kwaliteit van de arbeid'. Zo zal onder meer worden beoordeeld of het werk niet te monotoon is, en of verdere automatise ring niet te veel leidt tot 'ont menselijking' vein de arbeid. De nieuwe wet laat deze zaken' ln principe over aan het over leg tussen de sociale partners, en de Arbeidsinspectie zal gaan controleren of ook dat overleg ln goede banen loopt. Door ONNO BUITER SCHIEDAM Als Wilton- Fljenoord geen exportvergun- »ïing krijgt voor de levering van onderzeeërs aan Taiwan, wil.de werf best een Canadese werf bij de levering aan Tai wan assisteren, Directeur ir B. J.A. Sluis zegt: „Canada overweegt onderzeeërs aan Taiwan te leveren en Wilton kan dan zonder problemen met exportvergunningen bij de bouw helpen." Op de vraag of Taiwan de in schakeling van Wilton hij een eventuele bouw in Canada als voorwaarde zal stellen ant woordt Sluis niet ontkennend. De Wilton-directeur heeft nooit onder stoelen of banken dat de relatie met Taiwan uitstekend is. Hij hecht verder weinig waarde aan de woorden van de opperbevelhebben van de Tai wanese zeestrijdkrachten dat diens natie inmiddels zelf in staat is onderzeeërs te. bouwen. Wat volgens Sluis eerder voor de hand ligt is dat Taiwan el ders naar levaranders van on derzeeboten heeft uitgekeken, nadat Nederland ln 1983 een exportvergunning had verbo den. Canada zou eenvan die mogelijke leveranciers zijn. Assistentie van Wilton in Ca nada zou als neveneffect kun nen hebben dat Wilton op zijn beurt weer wordt Ingeschakeld voor de eventuele bouw van onderzeeërs voor Canada, die de Canadese werven zelf niet kunnen leveren. Daarmee zou de werf een voet tussen d< deur krijgen in de 'wervenoor log' met de Rotterdamse Droogdok Maatschappi; (RDM). Canada kijkt op dit moment uit naar kemonder- zeeërs, maar de kans is groot dat men op die beslissing te rugkomt en toch voor goedko pere conventionele schepen kiest In dat geval zou een bui tenlandse werf de onderzeeërs in samenwerking met Canades werven moeten bouwen. Eerdere pogingen van de Schiedamse werf om voor de Canadese onderzeebootorder in aanmerking te komen strandden op tegenwerking van het ingenieursbureau Ne- vesbu, dat met de Rotterdam se Droogdok Maatschappij een 'exclusieve overeenkomst' had gesloten voor die boven de markt hangende order. Wilton werd bij zijn pogingen om die Canadese order te bemachti gen niet gesteund. Een kort ge ding daartegen won, noch ver loor de Schiedamse werf. Vol gens de uitspraak van de Haagse rechtbankpresident mr Wljnholt moeten de aandeel houders van Nevesbu (RDM, De Schelde, Wilton en HSA) daarover besluiten en moeten Wiltons belangen als aandeel houder zwaar wegen. Als de aandeelhouders ln meerder heid negatief heslissen, heeft de minister van Economische Zaken volgens de rechtbank- presdient het laatste woord. Wilton hoort op 4 februari definitief of het op vervangen de orders kan rekenen voor het weigeren van een exportver gunning voor de onderzeeërs in 1983. Dan spreekt de Tweede Kamer daarover met minister van Economische Zaken De Korte. De nieuwste aanvraag voor de exportvergunning is momenteel in behadeling, maar maakt volgens minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) geen kans. „Voor ons Is er formeel geen probleem," meent een woord voerder van de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen in Zeist. „De zaak ligt duidelijk: de ziekenfondsen houden bij voorbaat 25 gulden ln op nota's van een ziekenhuis of een spe cialist. Incassoproblemen tja, dat is een zaak van zieken huizen en specialisten. Die moeten als inners het geld dat wij minder overmaken gewoon weer terug zien te krijgen van de fondsverzekerden." Voor de ziekenfondsen afzon derlijk is daarmee de kous echter niet af. SZR-adjunct-di- recteur mr Kars ln Rotterdam: „Zeker de ziekenhuizen zullen ons achteraf aanspreken voor geleden schade. Een instelling als de Daniel den Hoed-kliniek verwacht dat ook bij deze ei gen bijdrage zo'n 35 percent dubieuze debiteuren zal blijken te zitten. Eén op de drie be taalt dat geeltje dus ook niet. Dat kunnen nog forse claims worden bij de ziekenfondsen." De invoering van de specla- listenbljdrage kost het Rotter damse ziekenfonds eenmalig een kwart miljoen en daarbij jaarlijks'nog eens structureel een bedrag van dezelfde groot te. Kars: .Als je de kosten van slechts die beperkte groep zie kenhuizen en die voor ons als fonds bijelkaar telt, dan praten we al over bijna twee miljoen gulden aan Incassokosten. Het geeltje moet in een stad als Rotterdam ruim vier miljoen gulden opbrengen. Verminderd met de kosten zakt de netto-op brengst voor de overheid weg tot ruwweg de helft of mis schien nog minder." f Door MARCEL POTTERS ROTTERDAM Het is klein,'groen en het rookt. In de itram wereld gaat'ie door het leven', als Het Bakkertje, z'n .,'Haagsë tijd' versleet hij onder t de naam Ooievaar. En deze zo mer, wordt het bedoelde atoom- trammetje vrijwel zeker, een nieuwe attractie waarmee be zoekers aan'Rotterdam door dé binnenstad kunnen worden 'rondgeleid'. Volgens J.P. Laterveer, hoofd afdeling Elektrisch Ma terieel bij de RET, zit de eer ste fase van het stoortram-pro- ject het technische gedeelte er praktisch op. Het woord nu aan de gemeenteraad die PP korte termijn zal beslissen of "Het Bakkertje' over enkele maanden op de plaatselijke -trambaan te zieii zal zijn; «„Het doel," zegt Laterveer, „om. dat ding door de stad te laten rijden is eigenlijk tweele dig. Ten eerste is het een aar dige manier om Rotterdam te promoten. Een stoomtram op het stadsnet, dat is uniek in de wereld. Tevens hopen we dat de mensen die met deze tram meegaan een bezoekje zullen brengen aan de musea die we op de route passeren. Wellicht kan het zo worden geregeld dat een kaartje voor de stoom tram korting geeft op de en treeprijs van zo'n museum." Er wordt naar gestreefd de historische tram mét rijtuig één keer per uur z'n rondje door het centrum te laten ma ken. Mensen die van deze unie ke manier van openbaar ver voer gebruik willen maken kunnen opstappen op het ver trekpunt bij het Centraal Sta tion of één van de bestaande halteplaatsen ln de stad. Laterveer: „Bovendien ls het nu zeker dat we een nieuwe verbinding zullen aanleggen tussen het Willemsplein en het Vasteland. Dat gebéurt echter pas in de periode né. het expe- Stoomtram 'Het Bakkertje' zoals hij deze zomer te zien zal zijn in de Rotterdamse binnenstad. riraent met de stoomtram. Maar mogelijk kan de locomo tief, mocht het project aan slaan, volgend jaar al van dit nieuwe stuk rails gebruik ma ken. Dit gedeelte zal overigens ook worden aangewend voor andere activiteiten." Het Bakkertje of Warme Bakker genoemd naar z'n bouwer Bakker verzorgde vanaf 1904 de tram verbinding tussen Den Haag en Delft voor de Haagse Tram Maatschappij (HTM). Later deed het stoom tram met je dienst op de lijn Den Haag-Leiden, waarna de locomotief verkaste naar een kolenmijn ln Duitsland. Na de ze omzwervingen belandde de kleine 'loc' uiteindelijk bij de Machinefabriek Breda die het voor haar pand plaatste. Laterveer: „Het probleem waarmee we de laatste weken hadden te maken was het vin den van het juiste rijtuig. Er waren wel 'historisch verant woorde' combinaties te beden ken, maar de meeste voertui gen die hiervoor ln aanmer king kwamen voldeden wat be treft de techniek niet aan de RET-normen. Uiteindelijk wis ten we met veel pijn en moeite een rijtuig op de kop te tikken in Amsterdam. Een tram, die nota bene vijfendertig jaar in Rotterdam heeft rondgere den." NAAM MIJN NAAM: ADRES ADRES' POSTCODE POSTCODE PLAATS PI AATS - TEL.NR. INGANGSDATUM (minimaal 5 dagen na inzending van de strook) Stuur deze strook In een ópen envelop, zonder postzegel naar: HET VRUE VOLK, afd. lezersservice. Antwoordor. 157», 3000 VB Rotterdam. v iïi

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1