Uitzicht over het Buizengat Hafkamp nodigt voetbalclubs weer uit Bewoners St. Jozef in actie voor terugkeer opzichter 'Gegoede klasse' te zien In Schlelandshuls Martlne Bijl voor derde maai solo 'De Schansbrug snel repareren' Gezin overvallen in eigen woning Spelletjesmiddag SCHIEDAM Een HAKA-stofzuiger, twee tu bes COOP haarcreme, een bonbonschaaltje met inscriptie '1891-1941, 50 jaar coöperatie Werk- mansbelang Arnhem', COOP-zakdoekjes, een amandelschaaf en het boek 'Kitty's leed en vreug de' van Gerda C. van der Horst - Van Doorn: de meest uiteenlopende spullen stromen binnen bij het Nationaal Coöperatie Museum aan de Lange Haven (Hoek Appelmarkt) in Schiedam. Collé HET VRIJE VOLK ZATERDAG 13 FEBRUARI 1SS8 vlaardingen HAKA-slaolie als museumstuk Sinds de heropening van het men er schenkingen uit hef he- museum in het nieuwe pand ie land;soms zelfs uit het bui afgelopen zomer en de publlci- tenland. In een half jaar tijd teitsgolf die daarop volgde, ko- werd de collectie met meer dan 600 aanwinsten verrijkt, variërend van potten pinda kaas- tot verzekeringspolissen en van statuten en huishoude lijke reglementen tot de folder "Konijnen en Kippen' van Coöperatie De ■Vooruitgang' uit 1937. Een van de gulle ge vers kwam zelfs op de proppen met een volle fles HAKA-sla olie ("inhoud 720 gram"), een merk dat sinds 1947 niet meer bestaat. Wekelijks zijn meerdere vrijwilligers in het Museum bezig om alle nieuwve^worven spulletjes te inventariseren en te registreren. „De collectie is ih een klap met vele waarde volle stukken uitgebreid," con stateert conservator H. van der Lee tevreden. Hoewel elke donatie welkom is, zijn de mu- seumvrijwilligers erg gebrand óp'papier': notulen, jaar- en gedenkboeken enzovoort, maar ook foto's. Als een van de mooiste aan winsten beschouwt Van der Lee het boek "Help U Zeiven te Zaandam', handelend over de ontwikkeling van de Zaanse Coöperatieve Verbruikersver enigingen, waarvan de eerste in 1865 werd opgericht. „Een schenking van de auteur zelf, G. Oosterbaan uit Kromme nie," vertelt Van der Lee. „Maar we hebben niet' alleen het boek gehad, ook al het ma teriaal en alle gegevens die hij gebruikt heeft om het samen te stellen." Eveneens belangwekkend noemt de conservator het ge denkboekje uit 1940 van een 'rooie' coöperatie uit Maas tricht, een opmerkelijk feno meen in het Katholieke zuiden. Al dat soort materietal komt te recht in de bibliotheek annex documentatiecentrum van het museum, waar gewerkt wordt aan de geschiedschrijving van de coöperatieve beweging. Daarnaast blijft alles wat te maken heeft met het HAKA- merk erg gewild aan de Lange Haven. Van der Lee: .Dat merk heeft bestaan van 1914 tot de fusie in 1947, maar veel mensen weten helemaal niet dat het ook bij ons hoort. Voor al uit de begintijd zouden we graag spullen hebben, maar die zijn heel schaars, is ons al gebleken." VLAARDINGEN „Een prachtig uitzicht krijgen de bewoners van de ruim honderd wonin gen voor ouderen, die Patrimoniums Woningen laat bouwen aan de Schiedamsedijk. Zij kij-, ken over het Buizengat en naar het Oranje- park,"zegt de Rotter damse architect Pietro Hammei, die het ont werp maakte. De hoogte van het complex is vol gens hem niet storend voor de omgeving. „Het hoogste punt valt gelijk met de omgang van de molen en in de richting van de bestaande bebou wing daalt de bouwhoog- te." In het complex zijn veel glas en lichte kleu ren verwerkt om tege moet te komen aan te genstanders van de bouw, die het geheel te massaal vonden.. Dins dag wordt begonnen met het bouwrijp maken van de terreinen met de his torische namen De Put en Dijkzicht. In de tot 191,0 zelfstandige ge meente Vlaarding er-Am bacht is'daar ver voor de oorlog de eerste sociale woningbouw verricht. Het eerste karwei is het verwijderen van de waarschijnlijk door het vroegere zeer drukke verkeer op het kruispunt van Schiedamsedijk, Emaus en Kortedijk ont stane loodverontreini- ging uit De Put. De licht verontreinigde grond gaat naar een stuk grond bij de kunstmest fabriek Windmill, waar ook tot uitharding cadmiumhou- dend afvalgips tijdelijk zal worden opgeslagen. Op de overzichtsteke- De winnaars krijgen respectie velijk een chique lunch en een tinnen bordje aangeboden. En wanneer u wilt. doet u ook mee, want zowel in februari als in maart zal dezelfde prijsvraag van kracht zijn. Het wedstrijd- formulier ligt voor u klaar op de zolder van het museum. Overigens hangt er op de ex positie een ontroerend doek uit 1873 van F. Merlier van de vier kinderen Brevet plus hun vader (moeder is waarschijnlijk over leden). Ook ligt er enorm tin nen bord, een zogenaamde kardinaalsschotel, van Dirck Messchaert, Rotterdams tin gieter rond 1910. Het meest curieuze voorwerp is ongetwijfeld een prentenezel, - zwart gelakt en Ingelegd met parelmoer uit 1885. Die ezel Is vervaardigd door de Rotter damse lakwerker L J. Nooijen. Wanneer u zijn kunststuk gaat bekijken moet u vooraf letten op de afgebeelde brandende vuurtoren. Nooijen ziet kans om zonder electrlsch lampje die toren fel te faten branden. Hoe? Ja hoor eèns, gaat u maar kijken. VLAARDINGEN Martine Bijl staat woensdag met haar der de solo-programma op het to neel van de Stadsgehoorzaal. „Het plezier in het theaterwerk. Het succes van de eerste twee solo-programma's en het ge voel, daarin nog niet alles ge zegd te hebben," somt de in middels ook als spelletjesleid ster voor de televisie optreden de Martlne op als redenen voor dit programma. Zij gebruikt deze keer teksten van Jan Boerstoel, Youp van 't Hek en levenspartner Henk van der Molen, die ook het combo aan voert dat haar begeleidt. Pierre Biersma, Chariy Angenols en Louis Deblj maken er ook deel van uit. Het derde one-wo- manshow van Martine Bijl Is geregisseerd door Berend Boudewijn. Martine Bijl, Stads gehoorzaal 17 februari, 20.15 uur. Toegangsprijzen 17,50 tot jJ22,50. aan de Voorstraat (4). Verder in oostelijke richting verrijzen, even eens in oplopende t hoog bouw en rond 88 wonin- wordt aan de zijde van de dijk rond gebouwd tussen het kantoor van het Gemeentelijk- Wo ningbedrijf (3) en de in stand gebleven woningen ning is te zien hoe over Onder de wieken van de ruim een jaar de situatie enig overgebleven Vlaar- er uit ziet aan de tot 191,0 dingse molen, Aeolus (1), geldende gemeentegrens komt in maximaal zes tussen Vlaardingen en bouwlagen een complex Vlaardinger-Ambacht. van 72 woningen (2). Het gen (5) naast de vroege re melkfabriek (6), die nu in.gebruik is bij Cen- cy. VLAARDINGEN Aan het Van Schravendijkplein ln Vlaardingen hebben twee ge maskerde mannen gisteren op klaarlichte dag een brutale overval gepleegd. Na aange beld te hebben drong het twee tal 's morgens rond kwart voor tien de woning binnen. De mannen bedreigden met een revolver en een mes de daar woonachtig vrouw en haar op dat moment aanwezige vier volwassen zoons. De door het dragen van bivakmutsen on herkenbare overvallers dwong de familie sieraden en geld af te geven. De bult was volgens de politie niet groot. Waarom juist deze familie werd over vallen is een vraag, die nog in onderzoek is. SCHIEDAM Wethouder Luub Hafkamp heeft aan alle Schiedamse voetbalclubs' een uitnodiging gestuurd voor een bijeenkomst op 29 februari in het Stadskantoor. In een brief aan de verenigingen schrijft hij te betreuren, dat in zijn af wezigheid de clubs maandag avond niet over het rapport; "Herstructurering sportvelden' hebben willen praten. Onge veer honderd clubbestuurders' hebben die avond in de S,W- kantine tevergeefs zitten wachten op de sportwethouder, die toen met de gemeenteraad vergaderde. datum direct heeft gewaar schuwd voor het risico van een uitlopende raadsvergadering. „Wel heb ik gezegd gelet op de ervaringen terzake ik ver wachtte rond 21.00 21.30 uur klaar te kunnen zijn. Op dat moment zou ik me dan rich ting sectievergadering hebben gespoed." De raadsvergade ring duurde echter tot kwart over elf en de clubbestuurders waren om tien uur boos ver trokken. „Helaas bleek op een onderdeel de discussie in de raad meer tijd te vergen dan was ingeschat," staat in de brief. Uitvoerig behandelt Haf kamp in deze brief de wijze, waarop de afspraak voor zijn bezoek aan de vergadering van de voetbalse_'tie tot stand is gekomen. „Aangezien er ken nelijk enige commotie is ont staan en onjuiste interpreta ties zijn gemaakt over mijn af wezigheid hecht ik eraan u hierover te informeren," schrijft hij. Maandag werd het wegblijven van de wethouder als laf bestempeld. De WD-wethouder stelt, dat hij bij de vaststelling van de De samenstellers van het rapport, waarin samenwonin gen en fusies van clubs worden voorgesteld, zijn inmiddels uit het sectiebestuur getreden. Daarvan is nu ex-wethouder Eef Collé (CPN) voorzitter In zijn hoedanigheid als voorzit ter van de zat'lagclub PPSC, die haar gehe beleid gericht heeft1 op een rhuizing naar nieuwe terreinen In Woud- hoek-Noord. In het rapport is de aanleg daarvan met het oog op de kosten buiten beschou wing gelaten. PPSC wordt ge acht bij SW te gaan inwonen. Voorts bevestigt Hafkamp, wat hij dinsdag ook tegenover ,Het Vrije Volk verklaarde, dat hij te allen tijde bereid is tot overleg. Hij doet zijn daarbij gedane belofte om de clubs uit te nodigen nu gestand. De clubs worden op maandag 29 februari om 20 uur in de re creatiezaal van het Stadskan toor verwacht. De wethouder laat in de brief wel blijken steeds de voorkeur gegeven te hebben aan zo'n gesprek na een onderlinge discussie van de vereningsbestuurders over het rapport. Martine Bijl (Foto Jan Swinkels) Tijdens de saneringswerk zaamheden is de brug over het Hellinggat namelijk enige tijd buiten gebruik voor het weg verkeer en zal de Schansbrug de enige verbinding met het Kerkeiland vormen. De repara tie. die de levensduur van de Schansbrug volgens burge meester en wethouders met enige tientallen jaren zal ver lengen. betreft enkele vitale onderdelen. MAASSLUIS Met spoed wil len burgemeester en wethou ders van Maassluis de Schans- br<ig een grondige reparatie beurt laten geven. Zij zullen de gemeenteraad voorstellen hier voor 580.000 gulden beschik baar te stellen. Het college heeft haast met dit voorstel omdat de reparatie uitgevoerd moet zijn voor de sanering van de bodem van het Kerkeiland wordt uitgevoerd. - SCHIEDAM De bewo ners van het voormalige SLJozefcomplex in Schie- dam-West gaan actie voeren voor de terugkeer van op zichter J. van der Aa. Deze werd rond de kerstdagen op non-actief gesteld door de Woningbouwvereniging Schiedam (WES), omdat hij slecht binnen het projectte am zou functioneren en zich niet aan zijn taken zou hou den. Van der Aa begeleidde de reeds zeven jaar durende moeizame renovatie van het Complex 213. In de zomer van *87 werd hij eveneens met wachtgeld naar huis ge stuurd, maar kwam weer te- cug na acties vanuit de wijk. Öe Bewonersvereniging Schiedam-Wekt (BVSW) heeft bij het bestuur van de WBS fel tegen de beslissing geprotesteerd en inmiddels ook aan het college van bur gemeester en wethouders ge vraagd om in te grijpen. „Het is een geheel eenzijdige be slissing van de WBS ge weest," zegt bestuurslid Hugo Elshof van de BVSW. „Wij zijn nergens in gekend, ter wijl we wel betrokken waren bij het aannemen van Van der Aa. Maar ook naderhand geek er geen discussie moge- Achter veel ruiten in het complex hangt een pamflet dat voor het aanblijven van de opzijgeschoven opzichter pleit. Nu een gesprek met de woningbouwvereniging niets heeft opgeleverd komen er Weer acties, kondigt Elshof aan: „Veel bewoners hebben zo weinig vertrouwen in een goede gang van zaken, dat ze het liefst de hele bouw plat zouden gooien totdat Van der Aa terug is. In die richting zuilen er prikacties komen: het ophouden van het werk door geen werklui meer bin-, nen te laten bijvoorbeeld. Verder willen de bewoners weigeren te tekenen voor de tweede oplevering van hun woning en zullen ze het over leg in het planteam boycot ten." Volgens de BVSW zijn er hele andere redenen voor het op non-actief steiien van Van der Aa. Elshof: „Hij is aan de kant gezet omdat hij te bewo- nersvriendelijk was. Hij Is al tijd heel straight tegenover de mensen geweest. Als ze met een terechte klacht bij hem kwamen gaf hij ze ge lijk, maar vertelde ze ook dat er geen geld voor was. Die houding is hem door de WBS niet in dank afgenomen. Daar moet alles zo goedkoop mogelijk en wilde men hem kostenbesparing ais voor naamste taak opdragen." BVSW geen inspraak heeft gehad in de benoeming van de nieuwe opzichter: „Dat zal wel iemand zijn die 'beter in het team past', dus voorna melijk de belanjgen van de WBS behartigt." SCHIEDAM Film kijken is niet het enige, dat de leden van de Filmclub Schiedam in teresseert. Juist in deze tijd van snelle automatiseringen, van computers, videospelletjes en satelUettelevisie, heeft een aantal vaste bezoekers van de filmavonden het plan opgevat voor een 'ouderwetse' spelle tjesmiddag. Hoewel: de spelle tjes die men zondagmiddag vanaf twee uur in de zaal van de Filmclub aan de Nleuw- straat 12 wii spelen, zijn niet allemaal van vroeger tijden. Naast schaken, dammen, kaartspelen, scrabble en back gammon (tric-trac) staan risk, stratego en barrikade op het programma. Deelnemers wor den gevraagd zelf spelen mee te brengen. De bewoners vrezen boven dien dat het aanstellen van de nieuwe opzichter een ex tra aanslag zal vormen op het krappe renovatie-budget. Zij zijn van plan de uitvoe ring van het werk aan de wo ningen extra kritisch te gaan volgen en willen hun bevin dingen verzamelen in een 'ontevredenheids'-onderzoek, dat de BVSW gaat instellen. De Woningbouwvereniging Schiedam was niet voor com mentaar bereikbaar. In de rest van het Project team heeft de buurt weinig vertrouwen volgens Elshof, niet in de sociaal begeleider en evenmin in de architect. VLAARDINGEN Voor de derde maal deze week heeft de Vlaardlngse politie melding ge- v-egen van diefstal van een au- .o. Een, afgesloten, stationcar van het merk Renault werd van de Robert Schumanrlng In Ho- ly-Noord ontvreemd. In de bei ge auto. kenteken JS-30-XO, lagen onderdelen voor televi sietoestellen en vldeo-appara- ten. Aan de Spoorsingel, waar eer der deze week ook een auto is gestolen, zijn uit drie perso nenauto's oe radio's gestolen. In alle gevallen werd een ruitje Ingeslagen en op ruwe wijze de auto-radio eruit getrokken. Dashbord en consoles werden zwaar beschadigd. De totale schade bedraagt ruim vierdui zend gulden. „De architect maakt fouten en dat zien de mensen, net zoals Van der Aa, van huis uit ook architect, dat zag en aankaartte." De bestuurder noemt het typerend dat de

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1