Winkeldieven gepakt Hanneke Burggraaf bij vertrek: Migrantenwerk lang niet klaar Milieuproject: scholieren praten met Amnesty tevreden over hulp uit Schiedamse samenleving Gymnastieklokaal onder water gezet CD's gestolen uit Fonotheek Verkeer en Bijzondere Wetten korter 'open' Brochure Hulsvesting: 'n Woning In Schiedam Nieuwe hoofdleidingen In deel Schlsdam-Oost Schiedam actiever voor derde wereld Bosbrand snel onder controle m&. ws a Amnesty-actie voor de Tamils IÉ - 1 ,®i? I^fesg- I**ëi SCHIEDAM De plannen van Gemeentewer ken voor het stadsvernieuwingsgebied Nieuw straat en omgeving zijn door de direct betrokke nen overwegend positief ontvangen. Dat bleek gis teren op een drukke informatieavond over de ont- werp-voorstellen. Ook werd duidelijk dat de ge meente bereid is het gebied een forse financiële stimulans te geven. Er wordt gewerkt aan speci fieke subsidieverordeningen voor renovatie en restauratie in het centrum. Hoogstraat bewoond Vraagtekens Hanneke Burggraaf: Er is nog veel werk te doen voor de nieuwe migrantenwerker in Schiedam. 'Turks moeilijk' Promoten Afvalberg Dia-serie |M-i^?5 »!«ös.f2fcfov:! HET VRIJE VOLK scniedam WOENSDAG 17 FEBRUARI 1988 SCHIEDAM De splinternieu we gymnastiekzaal van de i.' rooms katholieke basisschool Sint Jan as\n de Van Swinden- singel is door onbekenden on der water gezet. Een trainer van een in het gemeentelijke gymlokaal trainende vereniging zag bij aankomst dat de voor deur open stond. Hij merkte ook op hoe een aantal jongens er als een haas vandoor ging. De brandslang was openge draaid en de gymzaal bleek blank te staan. Met man en macht wordt nu gewerkt aan het droogmaken van de gym- vloer. SCHIEDAM Inbrekers heb ben weer hun slag geslagen in de Schiedamse Fonotheek in wijkgebouw De Blauwe Brug aan het Bachplein. Dieven kwamen het pand binnen via het dakterras. Er werden cd- platen ter waarde van 9.000 gulden weggenomen. Vorig jaar verdween er voor 30.000 gulden aan CD's, waarvan het grootste gedeelte later werd teruggevonden door de Schie damse politie. Uit het MCM de Groothuis aan de Stadhouderslaan verdwe nen een moviebox en een be drag aan geld. Het Educatieve Centrum voor Volwassenen, werd hierdoor voor 4.000 gul den gedupeerd. Inbrekers wa ren de afgelopen dagen opval lend actief in Schiedam. De buit was in de meeste gevallen klein, maar de ravage In som mige huizen was groot. Uit een woning aan de Laag land werd een klein bedrag aan geld en papier gestolen. Een huis aan de Willem Pijper straat werd doorzocht. De buit bestond uit een ketting en gi ropapieren. Aan de Van Swln- gelsingel haalden dieven, na dat ze de achterdeur hadden geopend, sieraden en een' ra dio weg ter waarde van 1.300 gulden. Uit een leegstaand huis aan de Slachthuislaan werd een elek trische boiler weggehaald ter waarde van 2.500 gulden. Uit een flatwoning aan de Klaas Klaterstraat verdween een theezeefje en een briefje van tien gulden. Het koffiehuis aan de Snelliussingel werd een puinhoop. Een tafelvoetbalsDel werd vernield, evenals de fruit automaten. Er verdween geld en een videorecorder. Schade bedrag onbekend. SCHIEDAM De Verkeers dienst en de afdeling Bijzonde re Wetten van de Schiedamse politie hebben het spreekuur teruggebracht tot de ochtend uren. Schiedammers met vra gen over aanrijdingen, onthef fingen en parkeersituaties kun nen nu slechts 's ochtends op werkdagen van negen tot half een terecht op het hoofdbu reau van politie aan de Lange Nieuwstraat. De inkrimping van het aantal urén was noodzakelijk omdat er niet genoeg personeel is. De Verkeersdienst en Bijzondere Wetten zijn nu bereikbaar van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.30 uur en op maandag en donderdag van 19.00 tot 21.00 uur. Telefo nisch een afspraak maken voor een andere tijdstip blijft moge lijk, telefoonnumeer 426.07.60. SCHIEDAM Bureau Huls vesting heeft in een oplage.yan 2.000 exemplaren een nieuwe brochure Een woning in Schie dam gemaakt. De publicatie is in een oplage van 200 exem plaren vertaald in het Turks en het Marrokkaans. In de bro chure wordt informatie gege ven over het zoeken naar een huls. Er wordt ingegaan op vragen als: Wie kan zich in schrijven als woningzoekenen- de, hoe krijg je een woonver gunning en hoe lang is de wachttijd voor een huis? De uitgave is een vernieuwde versie van de oude folder over woonruimteverdeling. De sa- menstelling en productie ervan was in handen van het ge meentelijke Bureau Voorlich ting. Over de opzet en de ver taling van de tekst is overleg gepleegd met de ScHiedamse migranten-crgonlsatles. Het is de bedoeling in de toe komst vouwbladen te maken over verschillende deelonder werpen, zoals bijvoorbeeld het urgentiepuntensypteem. Eerder verschenen al fold-. s met een overzicht van alle bouwprojec ten in de stad en dè folder over wonen in en rond de stad 'Schiedam woonstad'. De folder Een woning in Schiedam is voor woningzoe kenden gratis verkrijgbaar bij Bureau Huisvesting, 's Grave- landseweg 567. Bureau Huis vesting i* dagelijks geopend van 8.30 tot 15.30 uur. SCHIEDAM De Openbare Nutsbedrijven Schiedam ver nieuwen vanaf maandag 22 fe bruari een deel van alle hoofd leidingen van gas- en drinkwa tervoorzieningen in Schledam- Oost. De leidingen worden ver vangen in het gebied dat be grensd wordt door de Lo- rentziaar., Hogebanweg, Van 's Gravezandestraat en de Buys Bailotsingel. De nutsbedrijven nemen de gelegenheid te baat om gelijk tijdig de gasdruk omhoog te brengen van 25 irbar tot 100 mbar. Om de druk op het ver eiste gebruiksniveau te houden worden in de betrokken wonin gen regulators geplaatst die de druk verlagen. Ook wordt de aarding van de electrische in stallaties aangepast. Er worden aardpennen aangebracht. Tijdens de werkzaamheden kan de levering van gas en wa ter stagneren. De bewoners worden tijdig geïnformeerd over de eventuele ongemakken en te nemen maatregelen. Het vernieuwingsproject neemt eni ge maanden in beslag. SCHIEDAM Het gemeente- bestuur van Schiedam is op zoek naar mensen die zich be zig houden met de problema- 1 tlek van Derdewereldlanden ■en ontwikkelingssamenwer king. Personen, groeperingen en organisaties die zich hier mee bezighouden worden ge vraagd contact op te nemen met de gemeente. Schiedam wil zich actiever opstellen op het gebied van de ontwikke lingssamenwerking. Belangstellenden kunnen schrijven of bellen: mevrouw C. Berndsen, Bureau Kabinet, Stadskantoor, Emmastraat 1, 3111 GA Schiedam, telefoon 4260500 toestel 392 tijdens de ochtenduren. VLAARDINGEN Drie winkel dieven zijn opgepakt door de Viaardingse politie. Twee fami lieleden zijn bij de Hema op het Liesveld op heterdaad be trapt bij het stelen van onder broeken en sokken. Het waren een 27-Jarige inwoner van Hon- serfersdijk en. een 22-jarige Maassluizer, die door een be- drijfsrechercheur In het waren huis gesnapt werden. De eer ste vondst van 21 onderbroe ken en enkele paren sokken bleek niet de hele bult te zijn. De politie stelde na onderzoek vast, dat in de auto van het duo nog meer gestolen waar lag. Drie tassen, drie fotolljs- ten, twee klokken en nog een paar sokken werden aangetrof fen. Zij bleken afkomstig uit twee andere winkels in het centrum van Vlaardingen, die het stel -neef en nicht van el kaar- eerder bezocht had. De winkelwaarde van het gestole- ne bedroeg 400 gulden. Een 30-jarige Rotterdammer werd in de supermarkt van Bas van der Heyden gesnapt met zeven pakken koffie onder zijn Jas. Toen hij de winkel zonder betalen wilde verlaten werd hij aangehouden. Financiële injectie Nieuwstraat-buiirt Het plangebied wordt glo baal begrensd door de Lange Kerkstraat, het St. Janshof, het Bagljnhof, het Oude Kerk hof de Korte Achterweg, de Roosbeek, de Lange Achterweg en de Hoogstraat. Aanleiding voor het opstellen van de plan nen was het grote aantal kwa litatief slechte panden, de leeg staande en verpauperde etages bo'ven de winkels in de Hoog straat, de lang niet Ideale woonomgeving en de evenmin fraaie aansluiting van nieuw bouw op oudbouw. Voornaam ste doel van de operatie is om door middel van renovatie, restauratie en sloop de stede- bouwkuridige eenheid In de buurt te herstellen. In totaal gaat het om 105 panden, waaronder 8 monu menten, die in goede staat ver- keren, en 30 zogenaamde 'beeldbepalende' gebouwen. Bouwkundig onderzoek heeft uitgewezen dat de kwaliteit van 30 panden slecht, van 50 matig en van 25 goed is. De gemeente wil alles in het werk stellen om de beeldbepa lende gebouwen zoveel moge lijk te behouden. Voor de 10 'beeldverstorende' elementen in het gebied noemt Ph. Bohré van de hoofdafdeling stadsont wikkeling slopen een optie voor het slechte deel en op knappen (of stimuleren daar toe) een oplossing voor de pan den die nog ln acceptabele staat verkeren. Volgens Bohré zullen uiteindelijk slechts 10 15 panden tegen de vlakte gaan, voornamelijk in de ach- tergebieden zoals de Roosbeek en de Lange Achterweg. De rest kan. met subsidies van gemeente en rijk opge knapt worden. Daarover gin gen dan ook de meeste vragen van de aanwezige bewoners. Ambtenaar P. van Velzen lichtte de vier belangrijkste uit de wirwar van dertig bestaan de regelingen toe en zegde de bewoners namens de gemeente alle steun toe bij het aanvra gen en verkrijgen van de sub sidie. Als mogelijkheid gaf hij aan dat eigenaar/bewoners die aan bepaalde voorwaarden voldoen hun groot onderhoud tot een bedrag van 12.000 gul den volledig vergoed kunnen krijgen. Daarnaast ontwikkelt de gemeente momenteel een aantal eigen subsidieverorde ningen die speciaal op dit ge bied zijn toegesneden. Ben van de opmerkelijkste punten uit het plan is het idee om het wonen boven de win kels in de Hoogstraat weer krachtig te gaan bevorderen. Daarvoor zullen wel extra voorzieningen moeten worden getroffen. Een van de moge lijkheden is het aanleggen van een galerij langs de achter kant van de panden. Ook in de kosten van die operatie zou de Toelichting bij de stads vernieuwings plannen voor de Niéuw- straat en om geving: „Ge meente gaat gebied forse financiële in jectie geven." (Foto Fons Evens) gemeente bij willen dragen. De Winkeliersvereniging Hoogstraat Juicht de plannen toe. De middenstanders zien er wel brood ln om hulsbaas te worden. „Nu is de Hoogrtraat na sluitingstijd verlaten. BIJ bewoning neemt de sociale, controle toe, krijgt dé str/tat een gezelliger uiterlijk, hebben we meer klanten erbij en blij ven de huizen in betere staat," somt woord voorder Henk Post van de winkeliers de voordelen op. Bij de Historische Vereni ging Schiedam reageert men gematigd positief op de voor stellen van gemeentewerken. „De Intentie ls goed, maar over de details moet nog ge sproken worden. Er staat nu een aantal panden op de nomi natie om te worden gesloopt, waar wij onze vraagtekens bij hebben," aldus J. Kies van de vereniging. De 1 Bewonersvereniging Schiedam Centrum is voorna melijk blij dat er nu wat gaat gebeuren. „Eindelijk, het werd tijd," zegt woordvoerder Ml- chiel Versteegh. Over de in houd van de voorstellen wil hij nog niet teveel zeggen: „Er is nog zoveel open gelaten, dat moet allemaal nog ingevuld worden. Wel is gelukkig duide lijk dat het bulldozer-tijdperk is afgelopen. De boel gaat niet ln z'n geheel plat, er wordt nu zorgvuldig per pand geïnven tariseerd." Een werkgroep bestaande uit vertegenwoordigers van<de Bewonersvereniging Schiedam Centrum, de winkeliersvereni ging Hoogstraat, de Histori sche Vereniging en de Stich ting Beschermd Stadsgezicht Schiedam plus een aantal ambtenaren van gemeentewer ken gaat de plannen nu verder uitwerken. Dan volgt er wéér een Informatieavond waarna hetdefinitieve plan, met alie reacties daarop, aan het collé ge van burgemeester en wet houders zal worden aangebe den. Kort daarna zouden" dje voorstellen dan in de raad.be- handeld kunneh worden.Gemeentewerken J streeft ernaar het plan voorde zomer rond te hebben. Dé uit voering van het plan zal naar verwachting zo'n vijf jaar' lin beslag nemen. T ƒ«■-. r. SCHIEDAM Hanneke Burggraaf, de migranten; voorlichtster van de gemeen te Schiedam, knokt op vrijdag 18 maart voor allerlaatste keer voer 'haar' Schiedamse migranten. Hanneke (27) zij zette zich vier jaar ln voor de voorlichting op velerlei ge bied. aan de Schiedamse bui tenlanders heeft een baan ,;a&ngenomen/* als algemeen voorlichtster in de Westland gemeente-'s Gravezande. - - Hanneke: „Er-moet niet ge dacht, worden.dat,hier nu het migrantenwerk,,^: .klaar is. Niets: >is-minder.- waar. Er ls nog veel werk te doen. Er ligt nog een heel terrein braak, denk maar eens aan de werk gelegenheid voor buitenland se mannen, de voorlichting over de gezondheidszorg voor mannen en voorlichting over het hele onderwijspakket." Hanneke vervaardigde ln de jaren dat zij als migranten werkster actief was bijvoor- - beeld een uitgebreide folder over de gezondheidszorg. Vooral de Turkse en Marok kaanse vrouwen werd veel bijgebracht op het gebied van de gezondheidszorg. „De bui tenlandse vrouwen zaten so wie so toch in een grotere achterstandspositie. Met vele cursussen, praat- en discus sie-avonden hebben we die achterstand geprobeerd wég te werken. Maar de mannen moeten niet worden verge ten," maakt Hanneke duide lijk. Hanneke was ér ook verant woordelijk voor dat bijna alle officiële gemeentelijke stuk ken, zoals in de gemeentelijke krant Stadserf en boekjes of folders over wonen en wer ken, vertaald werden in het Turks en het Marokkaans. Zelf studeerde Hanneke in haar vrije tijd ook de Turkse taal. „Maar dat viel erg te gen, moeilijke. Want Ik kon het nooit in de praktijk bren gen. Wat/heel begrijpelijk is, want^3 "défM Turkse mensen waarmeêplcip mijn werk con tact Had' spraken zelf óf per fect Nederlandse ófirzlj (wilden i het leren."iAlleen; in-.haar^yé- j kantié.jvort^ jaAr,'j:ino3furkiie 1 kon,zij kse,woordje' doen. ajajoom eb Hiiinrirfoa Hanneke -Burggraaf-:" deed. voor zij in Schiedamse ge meentedienst trad de School voor Journalistiek in Tilburg. Door een onderzoek onder buitenlandse vrouwen en hun vrijtijdsbesteding raakte ze geïnteresseerd in migranten. In 's Gravezande gaat ze veel algemener werk verrichten. Er wonen 20.000 mensen in het kustplaatsje. Op 1 april treedt ze er in dienst. Hanneke: „Ik heb er veel zin-' ln en zie het als een uitda ging. Want de afdeling voor lichting moet eigenlijk eea. structuur krijgen en heleraa^B worden, opgezet. Het lijkt mffl heel leuk om die stad te prdE- moten, foldermateriaal te maken, voorlichtingsavonden te beleggen en tentoonstellin gen samen te stellen." Hanne ke Burggraaf, die nu nog in„ een van 'Zijdeveld's energie^ zuinige erkai. woningen' op het0- Schuttersveld woont, over-^ 'weegt wel een verhuizing^ naar haar nieuwe werkplaats- langs de kust. ,S"B. -itP SCHIEDAM De leerllng- etjes van de Singelschool krij gen volgende week dinsdag de primeur van het milieuproject' van de Openbare Nutsbedrij ven Schiedam (ONS). „De af- valproblematiek staat momen teel in de belangstelling. Het aanbod van afval neemt toe. De afvalberg wordt steeds gro ter, ook in Schiedam," stellen de nutsbedrijven. „De maatregelen die op kor te termijn genomen moeten worden om die afvalberg 'een kopje kleiner' te maken, zijn niet toereikend. Veel gehoord la de uitspraak: „Afvalstromen moeten meer aan de bron be perkt worden." Dat klopt en daarom gaan we naar de scho lleren toe. Wij willen over al lerhande afval-onderwerpen met de leerlitv an discussle ren," legt voorilchter van de ONS Mari Dlngenouts uit. De ONS voorlichter voegt er aan toe: „Met de leerlingen van de basisschool willen we niet over wereldomvattende mi lieuvraagstukken gaan praten. Juist lokale milieuvraagstuk ken, die voor hen overzlchte-' lijk en te bevatten zijn, komen aan de orde." Het uiteindelijke doel van de ONS is de kinderen te confronteren met de afhan kelijkheidsrelatie mens en mi lieu. De leerlingen, waarvan de eersten op 23 februari een dag je afval bij het ONS aan de Van Heekstraat zullen meema ken, krijgen een speciaal ver vaardigde dia-série te zien. De rondleiding leidt de scholieren langs de kraakperawagen, het klein chemisch afval depot en het vuil-overlaadatation achter het NS station Schiedam aan de Parallelweg. De presentatie is in handen van voorlichter Marl Dlnge nouts. Htj wordt bijgestaan door milieueontrolleur Jan van der Windten opzichter veegdienst Jos Prein. Het mi lieuproject is tot stand geko men In nauwe samenwerking met het gemeentelijk Bureau Onderwijs Consulent Schie dam. SCHIEDAM Ondanks vaak tegenvallende publieke belangstelling zijn de meeste activiteiten van Amnesty In ternational in Schiedam toch succesvol geweest. Dat schrijft de Schiedamse afdeling van de mensenrechtenorganisatie in het onlangs verschenen jaar verslag over de periode '86-'87. De plaatselijke afdeling is met name verheugd over de steun HOEK VAN HOLLAND Dankzij sner optreden van de Hoekse brandweer kon maan dagmiddag worden voorko men, dat een groot deel van het Roomse Duin in vlammen opging. Rond vijf uur maan dagmiddag kwam er een mel ding van een brand in de bos sen van het duin en het vuur dreigde heel snel om zich heen te grijpen. De brandweer rukte uit met twee wagens en was binnen enkele minuten ter plaatse. Daardoor kon het vuur in de kiem worden ge smoord. Slechts enkele tiental len meters duingebied en enke le bomen gingen verloren. uit de hoek van de Schiedamse kerken, juristen en kunste naars. - De afdeling hield zich de af gelopen anderhalf jaar bezig met de situatie van de mensen rechten in uiteenlopende lan-, den als Marokko, Zuid-Afrika, Joegoslavië, de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten en Zuid-Ko- rea. Dat laatste land is een van de zwaartepunten van Amnes- ty-Schledam geworden, sinds de afdeling in 1981 prof. Ahn Jae-goo adopteerde, die in Zuid-Korea een levenslange gevangenisstraf uitzit. In september vorig jaar kwam daar ook nog de zaak van Dr. Hwang Kum-su bij, die tot 15 jaar detectie veroor deeld ls. De beschuldiging te gen beide KoreanenTuidde dat zij plan waren de regering van het Aziatische land op geweld dadige wijze omver te werpen. Amnesty gelooft dat er vol; doende reden ls om aan deze tenlastelegging en een eerlijke procesgang te twijfelen. Vooral omdat beiden zijn veroordeeld op grond van ver klaringen die door marteling zijn afgedwongen. In brieven aaii de Koreaanse autoriteiten heeft Amnesty International Schiedam dan ook aangedron gen op een nieuw en openbaar procea voor het tweetal. Daar naast wordt er maandelijks een bedrag overgemaakt'naar Ahn Jae-goo en Hwang Kum- su. Ook deed de afdeling mee aan de grote landelijke actie tegen de doodstraf in de Ver enigde Staten. Een tiental Amerikaanse politici werd aangeschreven, waaronder de gouverneur van Arizona, dié een groot aantal 'opgehaalde handtekeningen toegestuurd kreeg, én ook een plaatselijke krant in die staat ontving een ingezonden brief uit Schiedam. Daarnaast bleken enkele juris ten en kerkvertegenwoordtgers bereid om hun Amerikaanse collega's op deze kwestie aan te spreken. Zo'n zelfde samenwerking maakte, de Chili-actle van eind 198$ tot een succes. Minder ge slaagd was de viering in Schie dam van het 25-jarig bestaan van Amnesty. Noch de speciale Amnesty-d p de markt, noch de avond ln het Stedelijk Museum trok veel publiek. Het enige opstekertje voor de orga nisatie was de spontane aan melding van burgemeester drs. R. Scheeres als lid. Amnesty-Schiedam staat el ke tweede zaterdag van de maand met een stand ln afwis selend de Hoogstraat en de Hof van Spaland. Inlichtingen over activiteiten bij Nlenke Kool, te lefoon 4268153. •jrt •;no in SCHIEDAM De Schief damse afdeling van Amne^ ty International gaat de kol mende maanden acties voe; ren die tot meer begrip moeten leiden voor de-Jfl Schiedam verblijvende vluchtelingen. Met de cami pagne wil men vooral een aantal bij het publiek levenl de vooroordelen wegnemem Daarmee richten - de ijyjft raars voor de mensenrech ten zich bij wijze van uit zondering op de toestanden eigenland. 'Een vluchteling heëft geen keus, u wel', is motto van de campagne,: die het publiek duidelijk moet maken dat het de vluchtelingen niet om de Nederlandse welvaart te doen is. Nu er sinds kort een groep Tamils in Schie dam gehuisvest is wil Am nesty de Schiedammers doordringen van de ernst van de situatie op Sri Lan ka door voorlichting te ge ven over de martelingen, moorden, verdwijningen en willekeurige arrestaties op het eiland. Daarnaast zal Amnesty erop wijzen dat de vluchte lingen uit het begin van de jaren zeventig (afkomstig uit Griekenland, Spanje en Portugal en Latijns-Ameri- ka) inmiddels vrijwel alle maal weer naar hun land zijn teruggekeerd

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1