Acties bij olie-opslag kunnen lang gaan duren Jarige Donald Duck doet H goed op het ijs kost n mm oenen Slachtoffer van bankoverval: 'Opvang was kopje koffie en gesprek' Loon niet hoger bij Unilever Renes: niet fout met verkoop 'Ministerie toont alleen papieren deemoed' Nachtploeg in staking 'Behoud de architectuur van Blijdorp' Amethyst kost 40 mij. Mijnenjagers - ROTTERDAM Het ministerie van economi sche zaken voert een inconsistent beleid ten aan zien van de Randstad en is te terughoudend met maatregelen voor de scheepsbouw. Deze kritiek uitte de commissaris der koningin in de provincie Zuid-Holland, Patijn, gisteren tijderls een bijeen komst in Rotterdam. Een cadeau van Mickey voor de vijf tigjarige. (Fo to John de Pa ter) Kinderen Ingeblikt Gemaskerd De politie is na een overval meestal snel ter plaatse. Maar opvang(Foto archief EVV) UTRECHT De directie van de Nederlandse Unile- ver-bedrijven is niet bereid in de nieuwe CAO afspra ken te maken over loons verhoging en verdere ar beidstijdverkorting. De In dustriebond FNV heeft in gezet op twee percent lpons- verhoging en invoering van de 36-urige werkwëek voor de werknemers in dag dienst. Unilever is wel bereid de VUT-regeling met een jaar tot 1990 te verlengen. Ook het invoeren van een winst- delingsregeling en afspra ken over scholing behoren tot de mogelijkheden. Dit is gisteren gebleken tijdens het eerste verkennende ge sprek tussen Unilever en de vakbonden over de nieuwe CAO. ROTTERDAM De 51- jarlge ex-scheepsmakelaar W. Renes heeft geen straf bare feiten gepleegd tijdens zijn bemiddeling bij de ver koop van het bedrijf Uniser. Uit een publicatie in Het Vrije Volk van 10 februari zou de indruk kunnen zijn 'ontstaan dat Renes hier voor is veroordeeld. De voormalige scheeps makelaar werd op 10 fe bruari wel in hoger beroep veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. De man was onder meer valsheid in geschrifte, oplichting, be drieglijke bankbreuk en een poging tot handel in hasj ten laste gelegd. Renes gaat :in cassatie tegen de( uit- spraak'van het Hof: ROTTERDAM Voor kom .verdere aantasting van de?gebouwen- en struc tuur van diergaarde Blij- dorp tijdens de ophanden zijnde vernieuwing. Dat is het korte en bondige advies dat de monumentencom missie in Rotterdam geeft aan het bestuur vain de dier gaarde. De commissie wordt daarin gesteund door particulieren, onder meer" de schrijver van het boekje over de unieke architectuur in Blijdorp, Joh. de Vries. De diergaarde heeft zon der verdere uitwerking van de plannen aan te geven, gezegd dat er 70 miljoen geïnvesteerd wordt in 'noodzakelijk vernieuwin gen'. Voordat men opnieuw degebouwen van Sybold wan Ravesteijn aantast (in de jaren '70 werd de ken- merkende uitkijktoren al afgebroken), wil de monu- meiitencommissie aandacht '-voor de waarde van 'de die rentuin als architectonisch monu nent'. Daarom advi seert men de oorspronkelij ke structuur te behouden en pok' de gebouwen zoveel mo gelijk in tact te laten, ROTTERDAM Het werkeiland Amethyst is gis teren verkocht voor 40 mil joen gulden. De Amethyst werd geveild in opdracht van de vijf financiële instel lingen die geld hadden ge stoken in het werkeiland. Waarschijnlijk zijn deze vijf zelf de koper; zij zouden dan willen proberen het werkeiland alsnog op de vrije markt te verkopen, in de kennelijke verwachting „dan een hogere prijs te krij gen. Het advocatenkantoor dat de belangen van de 'schuldeisers behartigt wil de dit gisteren og niet' be vestigen. De BV Scheepvaart- en Handelsonderneming Ame thyst in Rotterdam had een schuld van 70 miljoen gul den aan de betrokken hypo theekhouders. Het gaat on der andere om de Nationale Investeringsbank en de Scheepshypotheekbank. ROTTERDAM Een in ternationaal Navo-mljnen- jagers squadron brengt van vrijdag 19 tot en met maan dag 22 februari een bezoek aan Rotterdam. Op zater dag en zondag is er open huis van 14.00 tot 16.00 uur op de 'vegers' aan de Park kade. Parijn: Randstad krijgt niet genoeg rijkssteun „Het gaat niet aan om ener zijds te zeggen dat de Rand stad de speerpunt is voor het economisch- beleid en ander zijds geen geld meer te geven aan de provincies voor het voe ren van een werkgelegenheids beleid," aldus de commissaris. „Het geld dat Zuid-Holland nu nog krijgt voor werkgele genheidsbeleid, bijna vier mil joen gulden, is voor 1989 weg- bezuinigd. Het budget van de provincie wordt hierdoor ge halveerd, aangezien we geen mogelijkheden hebben om dat te compenseren," zei Patijn. Voor wat betreft de scheeps bouw zei hij dat de capaciteit in deze sector nu te ver is te ruggezakt om nog nieuwbouw- werven te laten verdwijnen. Hij doelde daarbij op het feit dat de Schiedamse werf Wil- ton-Fijenoord de nieuwbouw- afdeling moet sluiten doordat er geen werk meer is. Op de een of andere manier zou -EZ dit moeten voorkomen, meent Patijn. „Het ministerie toont alleen papieren deemoed, over wat hier gebeurt," zei hij. Patijn zei desgevraagd te menen dat Wilton moét gaan samenwer ken met de Rotterdamse werf RDM, iets waarvoor het PvdA-kamerlld Henk Vos plan nen ontwikkelt. „Er moet zo veel mogelijk werfcapaciteit behouden blijven. De overheid moet niet alleen de RDM laten overblijven, omdat die nu toe vallig de sterkste is, doordat het bedrijf orders van de mari ne krijgt." Patijn waarschuw de ervoor dat er straks nie-' mand meer is die nog „een na gel in een scheepshuid kan timmeren". Patijn sprak op een bijeen komst waar het bedrijf Job Creation, dat zich toelegt op het creëren van arbeidsplaat sen en duurzame bedrijfsacti- viteiten, de nieuwe stichting Rijndelta Job Creation Project presenteerde. Doel van de stichting is het realiseren van tenminste vier honderd nieuwe arbeidsplaat sen in het Rijnmondgebied. In de stichting werkt Job Crea tion samen met de provincie Zuid-Holland, een aantal ge meenten waaronder Rotter dam en enkele grote bedrijven zoals Nedlloyd, Van Nelle, Uni lever en Akzo. Eerder slaagde Job Creation er in om via een vergelijkbaar project, dat wat minder groot van omvang was en minder, deelnemers telde, 61 bedrijven en bedrijfjes met ongeveer 350 arbeidsplaatsen te realiseren. De Rotterdamse havenwethou der Den Dunnen en Patijn lie ten zich lovend uit over de ac tiviteiten van Job Creation. Kaderlid Rob van Ommen (links) van Matex Amster dam, FNV-bestuurder Wim van Rosmalen en bondscon- tactpersoon Koos van dei- Linden tijdens de actieverga dering van de olie-opslag be drijven Matex en Paktank. (Foto Arie Wapenaar) Door FLORIEN VAN REES SPIJKENISSE Het is de eerste keer dat olie-opslagbe- drijven in de Rotterdamse ha ven te maken krijgen met sta-, kingsacties. Misschien lsv dat er de oorzaak van dat de acties tot nu toe zo rustig' verlopen.' „We willen een nette" actie," verzekerde "acttèléider en FNV-bestuurder Wim van Ros malen gistermiddagin Spljke- nlsse tijdens een'actlëvergadë-' ring. Niettemin'bleek de eens- gezindheid groot en de actiebe reidheid "boven verwachting*. Afge vaardigdenf r van allé* ploegen eh bestuurdéra Van de Vervoersbond; FNY ^zaten "gis teren om de tafel.om te praten over hoe het nu verder moet met de acties. Sinds eind vori ge week heeft het olie-opslag-, bedrijf Paktank te maken met verrassingsacties. Dinsdag ochtend sloten werknemers van Matex zich bij hun staken de collega's aan. Beide bedrij ven, met een aantal vestigin gen in de Rotterdamse regio, hebben sindsdien regelmatig te maken met ploegen die voor een paar uur het werk neerleg gen. De werknemers gaan niet akkoord -net de voorgestelde nieuwe 'CAO. Het overleg tus sen directies en werknemers ligt volkomen stil. Mogelijk wordt ook het olie- opslagbedrijf Panocean bin nenkort door acties getroffen als vakbonden en directie het vrijdag in hun laatste overleg ronde niet eens worden over een nieuwe CAO. De bonden ei sen een loonsverhoging van 'twee percent en afspraken over nieuw introduceren technologies Verder willen ze af van de zes terugkomdagen. Matex-woordvoerder Fokma heeft de eisen betiteld als „on realistisch". De actievoerders willen, om te laten weten dat het hen ernst Is, de druk op de direc ties verdroten en gaan hun ac ties verscherpen. Dat kan ech ter niet op alle locaties want er wordt pas gestaakt als er sche pen liggen. Kaderlld Rob van Ommen van de Amsterdamse locatie van Matex: „Wij willen wel staken maar er is geen werk. We hopen dat er schepen uit Rotterdam uitwijken naar ROTTERDAM De och tend- en dagploeg van het tankopslagbedrijf Matex in de Botlek heeft de staking van de nachtploeg overgenomen. Vol gens een FNV-woordvoerder zijn zes schepen de dupe van de actie. Hij zei op korte ter mijn nog meer stakingsacties te verwachten bij de andere vestigingen van Matex in Eu ropoort en Vlaardingen. Voor zover bekend zfjn nog geen schepen uitgeweken naar buitenlandse havens. De inter nationale transportbond JTF is bij de acties betrokken, zodat uitwijkende schepen ih buiten landse havens zullen worden geboycot. Ook als schepen het elders in de Rotterdamse ha ven proberen, worden ze 'be- smet' verklaard. Amsterdam, dan kunnen wij ook onze solidariteit laten zien." Europak, een Paktank-vesti- ging in de Botlek, heeft even eens weinig schepen te lossen. Maar ook daar zijn de mensen bereid hun dienst in de kantine door te brengen. „We hebben twee spellen kaarten aange vraagd dus we kunnen klaver jassen," zegt een Europak-af- gevaardigde. Vanwege de vei ligheidsrisico's mogen de sta kers hun tijd niet thuis door brengen. Het belang van het verras singselement van de acties wordt besproken, want er blij ken schepen te zijn die het eerst even aankijken voor ze de haven binnenkomen. Ze leg gen pas aan als blijkt dat er een ploeg aan het werk gaat. Zo ondervinden ze weinig hin der van de acties. Bedrijven die van plan zijn 'besmette' bo ten te lossen worden trouwens direct door de FNV gewaar schuwd. Werkwilligen worden niet met geweld tot staken gedwon gen maar worden ingezet op veiligheidsposten. Zo blijft de goede sfeer tussen de collega's gewaarborgd. Door de vier- uur-op-vier-uur-af tactiek ho pen de actievoerders ook zo min mogelijk irritaties te wek ken, bij kapiteins en vrachtwa genchauffeurs die htm tanks leeg willen hebben. De acties verlopen rustig en ook tijdens de vergadering valt geen onvertogen woord. Sommigen verlaten voortijdig de warme zaal om met de mld- dagploeg aan het werk te gaan. Geen grapjes, geen ver hitte actietaai. Democratische besluitvorming, saamhorig heid en bedrijfsveiligheid zijn sleutelwoorden. Er worden intimidatiepogin gen van de kant van chefs ge meld. Daar trekken de werkne mers zich niets van aan. Soms wapperen chefs met contrac ten en proberen door te drei gen met 'eventuele gevolgen' de werknemers de lust tot sta ken te ontnemen. Het mag niet baten. De acties bij Matex en Paktank zullen worden ver scherpt, zeg maar verlengd. De directies worden onder zwaardere druk gezet door werkonderbrekingen op meer dere locaties tegelijk. Des noods gaat de hele olie-opslag plat. De actievoerders zijn niet van plan hun acties op te ge ven voordat de directies hen weer aan de onderhandelings tafel hebben genood. FNV-ae- tieleider Van Rosmalen: „Door deze actievorm hebben we, als het moet, een lange adem." Door REIN WOLTERS ROTTERDAM Vertede rend, tot de verbeelding sprekend en nagenoeg per fect uitgevoerd. De beden kers van Walt Disney's World on Ice verdienen een compliment voor hun smaak- en spraakmakende ijsshow. Tot twee keer toe was Ahoy" gisteren afgela den met fans van Donald Duck, om wiens persoontje het in de schaatsshow alle maal draalt. Liefhebbers van de beken- j^dè^al'*rüiiö -veertig jaar be- staande Amerikaanse ijss how Holiday on Ice, stonden vier jaar geleden aanvanke lijk sceptisch tegenover de komst van concurrent Dis- - ney. Voor een andere ijss how dan Holiday on Ice zou in de wereld geen plaats zijn. Ze hadden het mis. De. Disney-., en Holiday 'r8hows^,bijten; elkaar niet Béide hebben een eigen ger zicht en een eigen karakter, al hebben ze wel "dezelfde doelgroep. De twee shows hebben inderdaad raakpun ten, maar dat botst niet. De eenvoud en charme van de Disney-figuren stelen de World on Ice-show. Voor al kinderen zij-i enthousiast. Van begin tot het eind is de wervelende show het kijken meer dan waard. Toch valt de vertolking van 'volks held' Donald Duck (de vie ring van zijn vijftigste ver jaardag staat in de show centraal) behoorlijk tegen. Vóór de pauze stuwen de vriendjes van Donald de show naar een climax, dus naar de verjaardagviering van Donald. Wanneer de meest bekende Disney-crea- tie dan eindelijk op het ijs verschijnt, blijkt hij niet verstaanbaar. Donald Duck schopt het niet verder dan een hees, onverstaanbaar vies keelgeluid. Zo'n geluid dat verstandige ouders hun kinderen uit gezondheids overwegingen verbieden na te bootsen. Donalds vocale prestaties steken bovendien vreemd af ■bij overige, prima Neder lands gesproken teksten. De show is wat dat betreft uit stekend nagesynchroni seerd. De vooral uit de Ver enigde Staten afkomstige ijssterren, die met hun show al enige maanden door Eu ropa toeren maar voor het eerst in Nederland zijn, heb ben een voortreffelijk ti ming. Ze schaatsen niet al leen precies op het juiste moment, ze acteren syn chroon met de ingeblikte, Nederlandse tekst Op het schaatswèrk zelf valt weinig af te dingen, op slordigheidjes van het 'corps de ballet' na. Gelijk schaatsen en gelijk eindigen is voor de groep nogal moei lijk. De Jeugdige toeschou wers interesseert dat overi gens niets:zij hebben alleen oog voor Donald, Mickey Mouse, Goofy en de Grote Boze Wolf. Bijzonder geslaagd is de medewerking van kinderen uit het publiek aan de show. Vooraf uitgekozen door Eu- ropian Hostesses van het Opleidingscentrum Neder land, worden ze voor de pau ze op het ijs rondgereden tot vermaak van hun ouders. Het is vertederend te zien hoe de ijssterren zich bezig houden met de junlortj.es. Het vertederende en het eenvoudige maakt de show Juist tot een succes. - De finale Is bijzonder. De medewerkers staan. In schit terende creaties (de dacors zijn eveneens oogstrelend) in de piste, maar Donald Duck ontbreekt. Hij ver schijnt op een verrassende manier en neemt op een bij zondere wijze afscheid. Hoe? Dat verklappen we niet! Tot én met zondag kan .iedereen, voor zover er nog kaartjes verkrijgbaar zijn, dat zelf gaan bekijken. Of mensen moeten wachten op de telcvisieuitzending (5 april) van de NCRV. Het circus rond Disney on World is trouwens redelijk aan de prijs. Bovendien kost een programmablad (overi gens wel prima verzorgd) tien gulden. Wie kinderen ook nog op een klein Mickey Mouse popje wil trakteren, Is nog eens veertig gulden kwijt. VLAARDINGEN De sane ring van een in financiële pro blemen geraakte Vlaardingse verhuurder, de Algemene Stichting voor Hulsvesting en Verzorging van Bejaarden (ASHVB), gaat de gemeente enkele miljoenen guldens kos ten. De operatie, waarvoor ze ven tot twaalf miljoen nodig is, krijgt wel steun uit Den Haag, maar staatssecretaris drs. E. Heerma (Volkshuisvesting) vindt niet dat het rijk ver plicht is om de gemeente Vlaardingen volledig schade loos te stellen voor de gevolgen van een faillissement. De bewindsman voor Volks huisvesting heeft gisteren tij dens een gesprek met drie be trokken Vlaardingse wethou ders de stelling bestreden dat het rijk juridisch gebonden Is aan "overname' van de geldle ningen van de stichting. De ge meente Vlaardingen staat ga rant voor de gehele schuld, een bedrag van vijftig miljoen gul den. De verhuurd;:- is ondermeer in de moeilijkheden geraakt door een voorgeschreven h uur verlaging en verp!ichi.e terug betaling van teveel berekende servicekosten. ASHVB kan al niet meer aan zijn betalings verplichtingen tegenover on der andere het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds voldoen. De huuropbrengst van het mo dernste complex van de stich ting is al nooit voldoende ge weest om de vaste lasten te be strijden. De gemeente en Heerma vin den nieuwe leningsvoorwaar den en overdracht van het hui- zenbezit van de stichting naar de in beheer gespecilallseerde corporaties of het Gemeente lijk Woningbedrijf wenselijk. Daarvoor moet echter eerst een opzet voor een sluitende exploitatie worden gemaakt en dat kost zo'n zeven tot twaalf miljoen gulden. Heerma wil een bijdrage leveren, maar een veel kleinere dan Vlaardingen verwachtte. Het is verder de vraag of de verstrekkers van hypotheken willen meewerken aan de operatie. Het lüaar- dingse college beraadt zich vandaag over het 'Haagse' aanbod. ROTTERDAM 'Een kopje koffie en een gesprek met de directie op de dag van de over val. Dat was de enige vorm van opvang die personeelsle den van een Rotterdamse bank kregen nadat hun filiaal in 1985 werd overvallen door drie gemaskerde mannen. „Ik had het leuk gevonden als de direc tie wat attenter was geweest, na alles wat wij hebben mee gemaakt," zegt Johan de Boer, destijds kantoorhouder van het filiaal, achteraf. Uit cijfers blijkt dat vijftien percent van de slachtoffers van functie of zelfs van baan verandert na een overval te hebben meegemaakt. De Ne derlandse Spaarbankbond, waarbij zo'n duizend bankkan toren zijn aangesloten, is deze week in zee gegaan met het Arnhemse Instituut voor Psy- chotrauma om de opvang te verbeteren. Bij Bommige ande re banken bestaan sinds korte of langere tijd speciale teams die zich bezighouden met de opvang van slachtoffers. Johan de Boer herinnert zich de overval nog tot in de de tails. „Toen ik dc kasbox, het met kogelvrij glas beveiligde gedeelte van de bi nk, in wilde gaan, zag ik naast een monitor een half opgegeten boterham liggen. Ook stond de cursor midden op het scherm en dat is vreemd, want meestal maakt iemand de pagina waar hij mee bezig is eerst af. Toch ben ik naar binnen gegaan, want verder dacht ik er eigen lijk niet bij na." Eenmaal in het beveiligde gedeelte, werd De Boer opge wacht door twee gemaskerde en met pistolen bewapende mannen. Ze waren binnen ge komen via het onbeveiligde kelderraampje en hadden daar het bankpersoneel rustig opge wacht. In de kelder lagen al twee vrouwelijke collega's van De Boer geboeid op de grond, In de gaten gehouden door de derde overvaller. Deze dwong De Boer op zijn' knieën en elle bogen te gaan zitten. Het wachten was vervolgens op het vierde en laatste personeelslid, dat de sleutel van de kluis bij zich had. „Zij begon van schrik te schreeuwen, en werd door de overvallers de trap afge sleurd," vertelt De Boer. „Ze dwongen haar de sleutel aif te geven en Ik moest daarmee de keldertrap weer op. Ik was de enige die de code van de kluis kende. Inmiddels was het al bijna negen uur en er stonden buiten al mensen te wachten. Op handen en knieën moest lk door het kantoor kruipen, en omdat lk dat blijkbaar niet snel genoeg deed, trapte een van de overvallers op mijn ar men. Nadat ik de kluis had geopend begon een van de overvallers het geld, In totaal 1"""rr "'UiIl'" meer dan een ton, In tassen te stoppen." De Boer werd samen met een collega In de kelder met handboeien aan een verwar mingsbuis geketend. Twee van zijn collega's wisten zichzelf te bevrijden en waarschuwden uiteindelijk de politie. De da ders waren toen al gevlogen. Binnen een mum van tijd stond de politie op de stoep, ge volgd door een paar directeu ren van de bank. Het duurde nog tot half elf die ochtend voor de politie een tang had gevonden die de handboeien, waarmee De Boer en zijn col lega waren vastgeketend, kon doorknippen. „Is het me toch nog een keer gebeurd, dacht ik, nadat de overvallers waren vertrok ken," zegt De Boer nuchter. „Na een half uurtje kon lk er eigenlijk wel om lachen. Al was het dan zo'n gemaakt, ze nuwachtig lachje. Maar mijn collega reageerde heel anders dan ik. We zijn 's middags met z'n tweeën de stad in gegaan, lk vond het niet verantwoord hem alleen te laten. Hij was er niet best aan toe en is daarna een paar dagen thuis gebleven. Op het overvallen kantoor ls hij nooit meer geweest Een paar jaar later heeft hj ontslag genomen." De Boer vindt de begeleiding die hij en zijn collega's hebben gehad na de overval 'onbevre digend'. Hoewel hij daar zelf niet zo'n behoefte aan had, vindt hij het een slechte zaak dat zijn collega aan zijn lot is overgelaten. .Ruitenstaanders, en daar hoort de directie van de bank ook bij, kunnen niet begrijpen wat je doormaakt. Het is moeilijk om in die om standigheden aan de bel te trekken, want Je bent bang dat ze je al snel een zeurpiet vin den. Terwijl ik zeker weet dat mijn collega prijs had gesteld op verdere begeleiding." De voormalige kantoorhou der, die nu werkt In een filiaal In een andere stad, vindt het een goede zaak dat de opvang van personeel wordt verbeterd. „Er zijn toch mensen die spe ciale aandacht nodig hebben, van deskundige mensen. Elke negatieve reactie kan. als je een overval hebt meegemaakt In het verkeerde keelgat schie ten." Het was een schrale troost voor de slachtoffers van de overval, dat de daders een paar maanden later door de politic werden opgepakt.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1