Stil hè'. 'Druk hè' Exposities over VOC en zeilvaart Dordtenaar ziet brood in Britse telefooncellen GOED GEZIEN: WIJ GEVEN U12 MAANDEN GARANTIE. HENAJJIT-fÖP OCCASION kreisel Autobedrijven B.V. Zijdeveld: Zand erover! Voetgangers bepalen groen oversteek- Poppenkastpoppen: nog tot 1 mol Klubhuls zoekt Hchtkunstwerk Tasjesrovers blijven actief ■RENAULTi Katendrechts Volkshuis houdt reünie m Hugo de Hippo het vrije volk WS nm. SCHIEDAM De faag gelegen straten in Schiedam zijn en blijven altijd kwetsbaar. On danks maatregelen aan de huizen zelf en aan het rioleringssysteem kan geen garantie worden ge geven dat in de toekomst wateroverlast onder alle omstandigheden zal uitblijven. Wel zal na uitvoe ring van het stedelijkrioolbemalingsplan de kans op wateroverlast aanmerkelijk verkleind zijn. Het grootste deel van die werkzaamheden is al vol tooid. De rest is nu in uitvoering of wordt binnen enkele jaren aangepakt. West Zeilvaart Helemaal inspringend op de modetrend van Harry 'Ve rona' Vermeegen's 'Koud, hè', hebben deze Schiedam mers zich getooid met soortgelijke haarbanden. Of ei genaar Leo Kleinekoort van het café annex eethuis de Koffiepot aan de Schiedamse Hoogstraat (rechts bo venaan) hiermee een rage ontketent weet-ie niet ,fEen handeltje zullen we er niet van maken," zegt ie, breed uit lachend met een door een vaste klant gebreid exemplaar met aangepaste tekst, om het hoofd. 'Duur, hè,' staat er te lezen op de band van de baas, die ook de populaire uitgaansgelegenheid 'Onder de Pot' drijft aan de Broersveld. „Om je de waarheid te zeg gen hebben we de vocabulaire van onze klanten op de haarbanden vastgelegd," legt Kleinekoort uit, bijge staan door zijn diensters Ellen en Astrid en een aantai vaste klanten. Astrid heeft een haarband om de blonde lokken met daarop 'Stil hè.' ,fDat is juist datgene wat de klanten altijd weer zeggen als ze hier in de weekeinden rond negen uur binnen komen stappen," weet Leo, hij ver volgt met, „en na een paar uur wordt er slechts gem ompeld 'Druk, hè' vandaar die andere tekst." De baas van het café heeft zelf de tekst 'Duur, hè' bedacht en aan het haarbandenlijstje toegevoegd. Leo: „We horen het nooit van de klanten, maar ik kan het me voorstel len, ha, ha." (Foto Arie Wapenaar) Uit de kom VOORRADIG TE SCHIEDAM voor Konstante Kwaliteit== schiedam 12 VRIJDAG 19 FEBRUAR11988 'Vloedplanken kunnen schade iets beperken' Dit schrijft de dienst ge meentewerken in een nieuws brief aan alle bewoners van de door wateroverlast getroffen wijken. Na de tropische hoos buien van 17 juli en 19 septem ber kwam de vloer in honder den woningen in Schiedam- Zuid, -West en Oost blank te staan. Met deze voorlichting komt de gemeente ten langen leste tegemoet aan de wensen van de Werkgroep Rioleringen, waarin zo'n 400 mensen met waterschade verenigd zijn. De 'Werkgroep had de afgelopen maanden meerdere malen bij de gemeente op een betere in formatievoorziening aange drongen. De overlast is in de meeste gevallen niet voortgekomen uit bouwkundige gebreken aan de woningen, constateerde ge meentewerken na bezoek aan een groot aantal panden. Hoofdprobleem is de lage lig ging van de niet onderheide woningen, die bovendien nog steeds verzakken. In vrijwel alle gevallen kan de schade binnenshuis beperkt worden door het aanbrengen van vloedschotten, adviseert de dienst. Daarnaast zal de kans op overlast afnemen door de vol tooiing van het stedelijk riool- bemalingsplan, dat tot doel heeft het Schiedamse rioolstel sel aan te sluiten op de water zuivering in Vlaardingen. Om dit te verwezenlijken waren in verschillende bemalingsgebie- den aanpassingen aan het stel sel nodig. Volgens Ir. J. de Klerk, chef Civiele Werken van gemeentewerken, gaat gaat het hier allemaal om reeds lang bestaande plannen, die niet speciaal zijn ontwikkeld na de waterperikelen van afge lopen zomer. „Maar een betere ontwatering van de lager gele gen gebieden is wel een effect van deze plannen, en er is hier en daar wat aangepast met het oog op de overlast," aldus De Klerk. r In West wordt momenteel gewerkt aan de aanpassing van de riolering in de Nieuwe Haven en aansluitend in de St. Liduinastraat. Tevens worden er twee noodoverstorten op de Nieuwe Haven aangelegd. Daardoor zal de afvoer van het lage gebied in de omgeving van de Pabristraat verbeteren. Medio '88 moeten de werk zaamheden voltooid zijn. De situatie in Schiedam-Zuid vergde de meest ingrijpende maatregelen. Daar zal het ri oolsysteem in twee delen wor den gesplitst. Het lage deel (globaal tussen de Nieuwe Maasstraat, Rozenburgse- straat en Dwarsstraat) krijgt een apart afvoersysteem en hoeft in de toekomst geen overtollig water uit het hoge gebied meer af te voeren. Ook wordt er voor dit gebied een apart rioolgemaal gebouwd, dat het rioolwater naar West zal pompen. Naar verwachting zal het gemaal in 1989 gereed zijn. Het hoge deel kan bij he vige regenval via een nieuwe put (ook In 1989) overstorten op de Westerhaven. De daar voor vereiste vergroting van de riolering in de Nieuwe Maasstraat en de Rozenburg- sestraat heeft inmiddels plaatsgevonden. Verder zal het riool in de Groeneiaan in 1989 vervangen worden. Het plannen voor deze wijk zijn al grotendeels uitgevoerd. De verkleining van het bema- lingsgebied is inmiddels ge reed: de gebieden Nieuwland- Oost en Spaanse polder zijn losgekoppeld van de riolering in Oost. Daarnaast worden nog drie stuwputten gebouwd die bij grote watertoevloed die toe voer van het hoge naar het la ge gebied in Oost enigszins moeten beperken. Daarbij wor den ook nog overstortmogelijk- heden op de singels gereali seerd. Dit jaar nog zal het werk afgerond zijn. SCHIEDAM De Werk groep Rioleringen is op het verkeerde been gezet door het Instituut Ondersteuning Bewoners Stadsvernieu- wingswijken (IOBS), en dat heeft tot een hoop misver standen geleid. Jammer, maar zand erover en met een schone lei weer begin nen. Dat schrijft wethouder Chr. Zijdeveld (Stadsont wikkeling) in een brief aan de Werkgroep. Zijdeveld reageert daarmee op de verklaring die de werkgroe pleden twee weken terug tijdens een ludieke actie in de commissievergadering stadsontwikkeling hadden voorgelezen. Veertig man sterk was men toen het Stadhuis binnengedrongen en had men de wethouder symbolisch een zak zand overhandigd. Van gebrek aan openheid. wat de Werkgroep de ge meente verweten had, is nooit sprake geweest vol gens Zijdeveld. Ook zijn volgens de wethouder alle van gemeentezijde gedane toezeggingen en afspraken altijd nagekomen. Volgens de bestuurder komt veel verwarring voort uit een persbericht van het IOBS, waarin gesuggereerd werd dat een gemeentelijk onder zoek naar het rioleringssys teem geheim gehouden werd en de toegezegde huis bezoeken niet zouden zijn afgelegd. „Het eindonderzoek is thans ongeveer gereed, en niet in december 1987 dus. Toen het persbericht ver scheen was de bezoeken- reeks (120 adressen) vrij wel afgewerkt," schrijft Zij develd in de brief. Het IOBS was niet voor commentaar bereikbaar. ROTTERDAM In het Schielandshuis te Rotterdam is van 6 maart tot en met 23 mei de tentoonstelling 'Rotter dam en de VOC' te zien. Deze expositie maakt deel uit van een reeks tentoonstellingen over de zes Nederlandse ves tigingen, of "kamers* van de Verenigde Oostindische Com pagnie (VOC). - De VOC zorgde in Rotter dam voor veel werkgelegen heid. Er was een Oostindische werf waar de VOC haar eigen schepen liet bouwen, een lijn baan, en er waren pakhuizen, waar de uit Indlë geïmporteer de goederen en delen van de uitrusting van de schepen wer den opgeslagen. Daarnaast profiteerden vele toeleverings bedrijven van het VOC-bedrijf. Te zien zijn onder meer een model van het VOC-sehip De Blijdorp, een model van het Oostindisch Huis, dat aan De Boompjes stond maar door het bombardement van Rotterdam in 1940 werd verwoest, en al lerlei vondsten als wapens en serviesgoed die een beeld ge ven van wat er zoal meeging aan boord van de VOC-sche- pen. In het Maritiem Museum Is vanaf 5 maart tot en met 26 ja nuari 1989 de tentoonstelling ROTTERDAM Het Ka tendrechts Volkshuis viert op zaterdag 19 en zondag 20 maart haar vijftigjarig be staan. Een reünie, disco en verschillende activiteiten voor .kinderen maken deel uit van het programma. Voor de reünie wordt een ie der die ooit betrokken is ge weest uitgenodigd. Verder zou men graag materiaal wat te maken heeft met het Volkshuis ontvangen. Alles zal later te rugbezorgd worden. Inlichtin gen kunnen verkregen worden bij Dick van Bergen: Tel: 010 4859269. HOOGVLIET In wijkge- bouw "De Zalmstek' aan de Kruisnerlaan in Hoogvliet wordt morgen een film voor de jeugd vertoond. Kinderen van af 5 jaar kunnen komen kijken naar de film 'Hugo de Hlppo'. De zaal is open vanaf 13.30 uur ejn toegangskaarten kosten één gulden. "Klaar om te wenden, binnen vaart onder zeil' te zien. Deze tentoonstelling bestaat uit een groot aantal modellen van bin nenvaartschepen, die niet al leen interessant zijn als herin neringen aan de zeilende vrachtvaart, maar ook een bron van informatie vormen bij de restauratie van dergelij ke schepen. Met behulp van de ze modellen, scheepstekenin- gen en echte werktuigen wordt getoond hoe de verschillende onderdelen werken, hoe men aan boord woonde en op welke manier de schipper de mast streek. In het buitenmuseum is een echt binnenvaartschip, de Hasselteraak de 'Annigje' te bezichtigen. DORDRECHT Waren het een paar jaar geleden nog melkbussen, nu zijn de typisch Engelse telefooncel len een gewild verzamelaar sobject. Scholen, campings en cafés zijn de grootste af- nemers van deze fel-rode cu riositeit. Voor de Dordtse za kenman C. Wervenbos is'de vraag ernaar groot genoeg om regelmatig een partij uit Engeland te laten overko men. Op een terrein op de Staart staan de in Engeland afgedankte cellen te wachten op een nieuw plaatsje in een Nederlandse tuin of kroeg. „Door stom toeval ben ik in deze handel verzeild ge raakt," vertelt Wervenbos. „Ik was net terug van een va kantie uit Engeland, toen een monteur van de PTT mijn kapotte telefoon kwam repa reren. "Hebt U geen telefoon cel- daar vandaan meege bracht?' vroeg hij mij." Op zijn wedervraag wat hij be doelde kreeg Wervenbos te horen, dat het sinds kort mo- v gelijk was om door de Britse PTT, British Telecom, ver vangen oude cellen op te ko pen. „Meteen gingen er bij mij belletjes rinkelen van: 'dat is een idee'." Nog geen jaar later stond er langs de rijksweg tussen Alblasserdam en Slledrecht een rode telefooncel In een welland met een Dordts tele foonnummer erbij waar deze besteld kon worden. „Sinds dien loopt het aardig. Ik ben er nu een goed jaar mee in de weer en heb al verscheidene zendingen over laten komen," zegt de Dordtenaar. Nauwkeurig houdt Werven- bosch de data in de gaten waarop British Telecom vei lingen houdt Dan zorgt hij dat hij van de partij is. De Dordte naar Werven bos in Britse uitmonstering voor zijn fel rode handel, (foto Ad Mo lendijk) „Daarna is het een fluitje van een cent. Ik laat een vervoer der het transport verzorgen en ik krijg de cellen hier keu rig voor de deur afgeleverd." De rode cel langs de rijks weg heeft Wervenbosch al niet meer nodig om zijn waar aan de man te brengen. „Nu de eerste door het hele land heen geplaatst zijn, ontstaat er een van mond-tot-mond re clame, en word ik vanzelf ge beld," zegt hij. Omdat hem Inmiddels wel duidelijk is dat de meeste af nemers scholen, campings en bedrijven zijn, richt hij zijn schriftelijke reclame boven dien rechtstreeks aan dat soort adressen. Hoewel de prijs van zo'n nostalgisch overblijfsel, uit het land van de tradities bij uitstek, de 1.000 gulden te boven gaat, zijn er toch ook 'gewone' par ticulieren, die een cel willen bemachtigen. Want is het niet enig om zo'n cel in de achtertuin neer te zetten of een anders dan andere dou checabine in de badkamer te hebben? „Ik heb ook een be stelling van iemand die hem wil gebruiken ais vitrine voor zijn collectie Dinky Toys," noemt Wervenbos als voor beeld van nieuwe bestemmin gen voor de oude telefooncel len. Het idee dat hij zelf had, namelijk dat het voor cafés wel een aardige blikvanger zou zijn om zo'n cel daadwer kelijk te gebruiken als moge lijkheid voor de klanten om ongestoord te bellen, wordt maar weinig gebruikt. „Voor dat doel heb ik er maar een paar geleverd," zegt hij. „Als Ik mijn lijst van klanten na loop, dan zijn scholen en campings verreweg het meest geïnteresseerd." Voor zover hij weet Is er slechts één cel, die precies de zelfde functie heeft gekregen als waar hij aan de andere kant van de Noordzee voor werd gebruikt „Ergens in de Bijlmermeer stJat er eentje bij een winkelcentrum die ge woon dienst doet als openba re telefooncel, maar voor de rest hebben ze een wat min der publieke functie of zelfs een uitgesproken privé-ka- rakter." Na dit verhaal zou men ge neigd zijn te veronderstellen dat Wervenbos er zelf ook wel eentje in zijn huis of de tuin zal hebben staan. Maar dat is niet het geval. „Ik heb er geen plek voor," luidt zijn korte commentaar. SCHIEDAM Voetgangers die oversteken het zebrapad over de Burgemeester van Haareniaan bij de Ruys de Beerenbroeckslraat kunnen na vanaf maandag 22 februari zelf de stoplichten bij de 'zebra' in- of uitschakelen. De verkeers- üchtenregeling, waar de over stekers doormiddel van een drukknop het licht op rood kunnen zetten voor de automo bilisten, Is nieuw. De drukknoppen stellen een wit knipperlicht In werking. Na het indrukken van de knop gaat dit licht onafgebroken branden. Het voetgangerslicht wordt eerst even rood voordat het voor geruime tijd op groen springt. Voor het autoverkeer wordt aan beide zijden van de 'zebra twee-kleurige lichten geplaatst. Zolang er geen voetgangers willen oversteken blijven de lichten gedoofd. Schakelt een wandelaar via de knop de lich ten In dan krijgt het autover keer eerst een geel knipper licht te zien. Daarna wordt het drie seconden geel en daarna rood. SCHIEDAM Bibliotheekflli- aa! Noord van de Openbare Bi bliotheek Schiedam heeft de poppenkast poppen-maak wedstrijd verlengd tot 1 mei het bibliotheekfiliaal zijn to- j toe slechts zes poppen ingele verd door Schiedammers. Magda Meijer en Mariene Dijkshoorn van het noordelijke filiaal: „We hebben het ver moeden dat er meer creativi teit leeft bij de Schiedammers. We hebben bestoten te wed strijd te verlengen, want we denken dat er te weinig be kendheid aan was gegeven." De poppen kunnen tijdens de normale openingsuren worden gebracht, inlichtingen, telefoon 4708320. SCHIEDAM De gebruikers van het splinternieuwe Klub- huis Zuid aan de Dwarsstraat zijn op zoek naar kunstenaars uit de Schiedamse zuidwijk de Gorzen die een kunstwerk kun nen maken aan de gevel. Het kunstwerk, waarin de naam Klubhuis Zuid verwerkt dient te worden, moet vooraf veel licht bevatttan. „Wat is het donker, hè, als je 's avonds naar het clubhuis loopt. Dat zou best in de 'gevelkunst' of 'kunstgevel' ingebracht kunnen worden," denken de buurthuis gebrui kers. De vijftien kunstenaars, die hun atelier in de Gorzen hebben, worden verzocht met ideeën of tekeningen naar het clubhuis te komen. SCHIEDAM Oudere Schie damse dames zullen zich zo langzamerhand 's avonds niet meer buiten durven te verto nen. Er heerst angst voor de nu al maandenlang zeer actie ve tasjesrovers. Vooral oudere vrouwen werden er het slacht offer van. De tasjesrovers schroomden niet om de dames tegen het plaveisel aan de smijten. Deze week was het weer twee keer raak. Een 74-jarige Schie damse, die op de Buys Ballot- singel ter hoogte van het Van 't Hoftplein liep, hield haar tas stevig vast. Twee gehelmde personen op een brommer probeerden de handtas te ro ven. Ze rukten er zo hard aan, dat een arm van de vrouw uit de kom schoot. De vrouw kwam bovendien lelijk ten val. Ze werd op de EHBO-afdellng van het Schlelandziekenhuis behandeld. Een duo op een bromfiets ont futselde eerder deze week op de Singel een 60-jarige Schie damse haar handtas. De tas hadden ze te pakken voor de dame er erg in had. De vrouw verklaarde dat de dieven in het zwart waren gekleed en zwarte helmen droegen. #k Met onze kerngezonde occasions bent u fkji'gegarandeerd beter uit. Ga maar na: w' meer keus, meer voordeel en meer zekerheid. Liefst 12 maanden Renault Top Occasion garantie op alle merken en typen vanaf medio 1983*. En bovendien recht van omruil binnen 14 dagen. Een garantie die in heel West Europa geldig is. Wij informeren u graag over de aantrekkelijke voorwaarden. "Maximaal 5 jaar oud en 150.000 km. Renault 5 TC Super 1985 Bordeaux 36.000 Renault 5 TL Super 1985 Blauw* 38.000 Renault 5 GTS Super 1907 WH 23.000 Renault 5 automatic super 1905 Blauw* 13.000 Renault 4 QTL 1904 Bordeaux 72.000 Renault 5 TL 1903 Rood 65.000 Renault 9 TL 1907 WH 6.000 Renault 9 QTL 1904 GrIJa* 52.500 Renault 11 TL 5-drs. 1984 WH 74.000 Renault 11 Broadway IA 5-dra. 1905 Beige wa 36.000 Renault 11TC 1907 14.000 Renault 11 QTL 1903 Blauw -50.000 Renault 11 GTX 1904 Blauw 76.000 Renault 18 GTX Break 1905 Zilver 72.000 Renault 25 QT8 1905 WH 80.000 Reanult 25QTX 1905 WH 47.000 Renault 25 Veinl. Ford Sierra 2.0 QL 1904 WH 45.000 1905 Blauw" 86.000 Ford Eaoort 1.3 Laser 4-drs. 1904 Blauw* 113.000 Mazda 323 Kombl 1904 WH 63.500 Opel Kadett L8 Van 1905 Bordeaux 51.000 Opel Kadett LS Kombl 1905 Grlje* 40.000 Peugeot 505 GR 1906 Grtja* 39.000 Peugeot 505 OR Break 1904 Groen* 61.000 Peugeot 305 Seiefct 1.6 1905 Grtja* 55.000 Peugeot 205 XR Dteeel Ven 1906 WH 34.000 8eab 900 OLS 1904 WH 96.000 8uzukl Alto 1906 WH 45.000 Metaalkleur 'Stationsplein 2, Schiedam.Tel. (010) 4377099. Bergweg hkGordehveg"40, Rotterdam .Tel. (010) 465 44 44. Wormerhoek 12, Capelle a/d UaseLDsl (010) 4518811.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1