Schiedam n Werkgroep Rioleringen accepteert vredespijp Uit op komst Die pet past ons allemaal I Zelfdoding Niet méér sterfgevallen in buurt bij Zestienhoven 'Renovatie gaat door' Fiets-leraressen gezocht voor buitenlandse vrouwen 'Natte biblio theek' breidt 't diensten pakket fors uit Kleuter steekt rijksweg over Concerten van Kamerorkest Compressors gestolen WS SCHIEDAM De gemeente gaat de particulie re woningverbetering in het stadsvernieuwings gebied Brugmanstraat en omgeving krachtig sti muleren en intensief begeleiden. Huis-aan-huis zullen de eigenaar/bewoners, de eigenaar ver huurders en de huurders van particuliere wonin gen worden bezocht om hun woonwensen te inven tariseren en de individuele subsidiemogelijkhe den en huurconsequenties te bekijken. Wachten Vaatziekten Gemeentegaranties Huurders Carmen Val- ke hoeft niet meer te leren fietsen, maar zij wil het graag aan buitenlandse vrouwen hel pen leren. 1 Noodkreet m Montezuma's Revenge; vijf jongens, die meerstem mig pop zingen. Marinierskapel Podiumgala'88 A Capella Pop Jeugdtheater Filmclub U2 Paraplu's zijn er tegenwoordig in alle maten en soorten. En, hoe gekker, hoe beter, lijkt het wel. Wat te denken van deze pet? Dat is er één van het formaat 'die pet past ons allemaal'. Handig, niet dan? (Foto Rob Mertens) r HET VRIJE VOLK DINSDAG 23 FEBRUAR11988 Renovatie woningen krachtig aangepakt Aan de hand daarvan zal een verbeterplan voor het hele ge bied worden opgesteld, waarbij zoveel mogelijk zal worden ge streefd naar een collectieve aanpak. Als het college van burgemeester en wethouders die voorstellen fiatteert, kan over een jaar met de werk zaamheden worden begonnen. De uitvoering van het hele plan zal naar schatting drie jaar in beslag nemen. Particuliere woningverbete ring is een belangrijk onder deel van de stadsvernieu wingsplannen in West, legde hoofd bouw- en woningtoezicht DA Zweijtzer gisteren uit op een voorlichtingsavond voor de bewoners van het gebied. Het is volgens de ambtenaar een noodzakelijke aanvulling op de overige maatregelen die tot doel hebben de leefbaarheid van de buurt te vergroten, zo als de verbetering van de in- ROTTERDAM In de Rot terdamse burnt Landzicht bij vliegveld Zestienhoven sterven niet meer mensen dtn elders in de stad. Het is onwaar schijnlijk dat omwonenden van een voormalige vuilstort plaats langs de Achterdijk kanker hebben gekregen als gevolg van olieresten in de grond. Dit is de uitslag van een on derzoek van de gemeentelijke Gezondheidsdienst (GGD). Sinds enkele jaren maken be woners zich ongerust óver het volgens hen toenemend aantal gevallen van kanker in de buurt Landzicht. Het onder zoek over de periode 1977 tot en met 1985 heeft geen abnor maal hoog sterftecijfer opgele verd. De doodsoorzaak van de onderzochte gevallen moet nog worden uitgezocht. Wethouder J. H. A. Henderson (Volksge zondheid) wil deze gegevens zo «snel mogelijk hebben van het Centraal Bureau voor de Statistiek. „Wij zijn voor een deel ge rustgesteld," zei mevrouw Z. Geuze van de bewonersgroep Landzicht. Zij kreeg het GGD- rapport gisteren van wethou der Henderson. „Het wachten is ook r>og op de uitslag van een onderzoek naar de giftige stoffen die vroeger op de stort plaats zijn gedumpt." Dit onderzoek van de dienst Centraal Miliebeheer Rijn mond is vorig jaar zomer al afgerond maar de uitslag is nog steeds niet officieel bekend gemaakt. Ook hier wil de wet houder spoed achter zetten. Volgens mevrouw Geuze, te vens lid van de deelraad Over- schie, bevinden zich drie maal zo veel giftige-olieresten in de stortplaats als is toegestaan. Het aantal sterfgevallen in Landzicht wijkt wel af over de periode 1972 tot en met 1977. Toen overleden meer mensen dan elders aan hart- en vaat ziekten en aandoeningen aan de luchtwegen. Deze ziekten hebben echter niets te maken met bodemverontreiniging. De afwijking kon destijds te ma ken hebben met de luchtver ontreiniging van vliegtuigen of het destructiebedrijf Gekro. Waarom het sterftecijfer nu weer normaal is terwijl de ver vulling is gebleven, is een raadsel. De GGD heeft de gezondheid van bewoners in nog vier ande re Rotterdamse wijken onder zocht. Deze wijken zijn de Be verwaard, Zevenkamp, Ruboek en Vreewijk. Mensen in de Be verwaard en Rubroek klagen meer over stress dan bewoners van de andere wijken. Het aan tal klagers vindt de GGD ech ter niet alarmerend. De klachten spelen vooral bij jonge moeders. Daarnaast ge bruiken mensen in de Bever waard meer slaap- en kalme ringsmiddelen en overwegen zij vaker, net als in Zeven kamp, psychiatrische hulp in te poepen voor hun psycho-so- ciaie problemen. trastructuur (rioleringen, groenvoorzieningen, bestra ting), renovaties door gemeen te en woningbouwvereniging en de sloop van slechte wonin gen, gevolgd door nieuwbouw. Met het oog op de vereiste intensieve aanpak heeft de ge meente het plangebied Brug manstraat in een aantal stuk ken gehakt. Als eerste komen aan de beurt delen van de Westfrankelandsestraat, de Brugmanstraat, de Fabri- straat en de Van Beveren straat. In totaal gaat het om zo'n veertig panden. De gemeente heeft voor het opstellen van het verbeterplan twee particuliere bureau's in de arm genomen, die beide zul len werken onder verantwoor delijkheid van de dienst bouw en woningtoezicht. Het zijn de Stedelijke Begeleiding Stads vernieuwing (SBS) en het ar chitectenbureau Van Wijn gaarden en partners. Dit laat ste bureau zal van elke woning een bouwkundig rapport opma ken, terwijl de SBS de huisbe zoeken zal afleggen. Op basis van het bouwkundig onderzoek en de wensen/mogelijkheden van verhuurders en huurders stelt de SBS dan per pand een verbeterplan op. Daarnaast on derzoekt het bureau de moge lijkheden tot samenwerking tussen de diverse eigenaars. De SBS heeft ook de taak de eigenaar/bewoners en de eigenaar/verhuurders te on dersteunen bij het aanvragen van subsidies, die de gemeente ruim ter beschikking wil stel len. Zo is het in bepaalde ge vallen mogelijk groot onder houd te laten uitvoeren tot een bedrag van 12.000 gulden zon der eigen bijdrage van de eige naar. Daarnaast kunnen de ei genaars tegen gunstige voor waarden met gemeentegaran ties geld lenen bij de bank. De aanwezige bewoners, voor het overgrote deel huur- 'ders, maakten zich echter vooral zorgen over de conse quenties die de plannen zullen hebben voor de huurprijs. „Voor er iets gebeurt wil ik wel precies weten waar ik aan toe ben. Ik heb geen zin om voor verrassingen te komen staan," aldus een van hen. Ambtenaar J. van Vilsteren van bouw- en woningtoezicht stelde hen gerust: „Er komt eerst per woning een verbeter contract, waar alle gevolgen die het voor u heeft zwart op wit instaan. Dat plaatje krijgt u dus helemaal duidelijk." Ook wilde men weten hoe het zat met verbeteringen die door de huurder zelf zijn aange bracht. „Daarmee moet ten al len tijde rekening worden ge houden," antwoordde Zweijt zer. „Het is mogelijk dat de verhuurder daar een vergoe ding voor moet betalen." Hij wees er bovendien op dat de huurder altijd het recht heeft om woningverbetering te wei geren, omdat het gevolgen heeft voor de huurprijs. Dit in tegenstelling tot groot onder houd, dat niet tot huurverho ging leidt en door de huurder moet worden gedoogd. De gemeente, op haar beurt, kan en zal de verhuurders ver plichten gebreken als gevolg van achterstallig onderhoud op te heffen en bepaalde verbe teringen aan te brengen. Het gaat dan om verbeteringen die er toe leiden dat de woning aan de wettelijke minimumei sen voldoet. SCHIEDAM De re novatie van vijftig wo ningen in de Brugman straat en de Westfran kelandsestraat in het stadsvernieuwingsge bied Schiedam-West gaat in ieder geval door, ondanks de kostenstij gingen. Dit heeft DA. Zweijtzer, hoofd bouw en woningtoezicht, ge zegd op vragen van be woners uit de buurt. Volgens de ambtenaar is de gemeente Schie dam daartoe verplicht door het Rijk. „De gemeente pro beert momenteel binnen de huidige begroting gelden vrij te maken om de extra kosten te dek ken. Zodra dat gelukt is wordt met de werk zaamheden begonnen. Dat moet binnen een jaar gebeuren, anders verspelen we de rijks subsidie. De beslissing kan elk moment vallen," aldus Zweijtser. Enkele weken geleden ontstond onzekerheid over het doorgaan van de renovatie, toen bleek dat de kosten per wo ning uit zouden komen op 113.000 gulden in plaats van de geraamde 86.000. In de raadscom missie voor Stadsver nieuwing en Volkshuis vesting verklaarde wet houder Van Kleef dat hij zich nog eens ernstig wilde beraden over de plannen. v A SCHIEDAM De nieuwe migrantenwerkster ln Schie dam, Carmen Valke (34), is op zoek naar Schiedamse vrouwen die hun buitenland se stadgenoten fietsles kun nen geven. De werkgroep bui tenlandse vrouwen organi seert al voor het tweede jaar rietslessen. De fiets-lerares sen zullen in maart en april paraat moeten staan. De cur sus fietsen bestaat uit zes bij eenkomsten van anderhalf uur. „Fietsen is erg belangrijk voor de Turkse en Marok kaanse vrouwen," zegt Car men Valke. Behalve les in rijvaardigheid op de twee- wieler krijgen de vrouwen ook les in de verkeersregels. Vrijwilligsters die willen hel pen kunnen zich aanmelden bij het vrouwenontmoetings centrum Barrika, Lange Kerkstraat 62, vragen naar Carmen Valke, telefoon 4734545. Op vrijdag 26 februa ri wordt er voor de vrijwillig sters een informatiebijeen komst gehouden in Barrika, aanvang 11.00 uur. SCHIEDAM De Werk groep Rioleringen, waarin zo'n 400 mensen met waterschade vertegenwoordigd zijn, accep teert de vredespijp die wethou der Chr. Zijdeveld (stadsont wikkeling) heeft aangereikt. Daarmee komt een einde aan een maandenlange periode van misverstanden en irritaties over en weer. die drie weken geleden zijn hoogtepunt be reikte in een actie van de be woners. De werkgroepleden drongen toen de commissie vergadering stadsontwikkeling binnen, lazen een boze verkla ring voor, en boden de wethou der een zak zand aan. In een wat zurige brief wees de wethouder de actievoerders vorige week streng terecht, maar toonde hij zich tevens bereid zand over de kwestie te gooien en het gesprek over de aanpak van de wateroverlast aan te gaan. Volgens de Werkgroep Riole ringen zou er nu op korte ter mijn een overleggroep moeten komen, bestaande uit ambte naren, leden van de Werkgroep en een opbouwwerker van het Instituut Ondersteuning Bewo ners Stadsvernieuwingsgebie den (IOBS). Een van de zaken die in dat overleg zeker aan de orde zullen komen is het bin nenkort te verschijnen eind rapport van de dienst gemeen tewerken over de waterover last. ROTTERDAM De Biblio theek voor Varenden, voor Ne derlanders die om welke reden dan" ook geen gebruik kunnen maken van een gewone biblio theek, leent sinds kort behalve boeken ook videobanden uit aan Nederlanders in de grote vaart. Het is één van de activi teiten waarmee deze speciale bibliotheek het dienstenpakket heeft uitgebreid. De instelling (voorheen de Gemeenschappelijke Biblio theek voor de Zee-, Rijn- en Binnenvaart) gaat over enkele maanden ook samenwerken met de gewone bibliotheken om de service aan de binnen vaartschippers te vergroten. Voor hén zal het dan ook mo gelijk om met een pasje van de Bibliotheek voor Varenden boeken te lenen bij de gewone bibliotheken. De Bibliotheek voor Varen den stilt de leeshonger van duizenden Nederlanders. De grootste groep daarvan werkt in de zee- en binnenvaart. Maar ook anderen kunnen ge bruik maken van de diensten van de Bibliotheek. Zo kreeg de instelling in 1984 toestem ming van het ministerie van WVC om wisselcollecies uit te zetten onder Nederlanders in buitenlandse gevangenissen. Maar ook au pairs in bijvoor beeld Parijs maken gebruik van het plaatselijke depot van de Bibliotheek. Directeur Freek Hofland van de bibliotheek slaakte begin '86 een noodkreet wegens gebrek aan personeel. In een 'knelpun tennota' zette hij de problemen van de bibliotheek op een rij tje. Hoewel de nota is bespro ken door de vaste Kamercom missie voor WVC-aangelegen- heden, Is er sindsdien weinig veranderd. „We moeten het nog steeds doen met hetzelfde bedrag aan subsidie, minder dan een miljoen hetgeen veel te weinig is gezien gezien het aantal lezers dat wij moeten bedienen, al staan we er nu iets beter voor," vertelt Hof land. De afname van het aantal zeeschepen met een Neder landse bemanning van 650 naar 500 en de hulp van vrij willigers maken het de Biblio- theek mogelijk om 'de lezers toch meer service te bieden. Het aantal ruiipunten voor bin nenvaartschippers zal worden teruggebracht van twaalf naar vijf. In plaats daarvan Is het vanaf juni mogelijk voor de.le den van de bibliotheek-te neu zen in de veel grotere collec ties van de 'gewone' bibliothe ken. De bibliotheken in Dor drecht en Delfzijl hebben al toegezegd aan het plan mee te werken. „Het lenen van een boek in Delfzijl en het inleve ren van dat boek in Dordrecht is geen enkel probleem," verze kert Hofland. SCHIEDAM Een kleuter uit Vlaardingen is met ver wondingen naar het Holyzie- kenhuis vervoerd nadat hij op Rijksweg 20 door een auto was geschept. Meivin (5) stak on verwacht ter hoogte van het Kethelplein de autoweg over. Een 46-jarige man uit Capelle aan den IJssel heeft nog uit al le macht geremd, maar kon het joch niet meer ontwijken. Een hem achterop komende tweede auto liep eveneens schade op. Bij een poging een botsing te voorkomen belandde de auto tegen de vangrail. ROTTERDAM Het Hol lands Kamerorkest onder lei ding van René Snoei geeft deze en volgende week drie concer ten in Rotterdam. De concer ten in De Klimmende Bever (26 februari), in De Vrije School Prinsenland (1 maart) en in De Larenkamp (4 maart) beginnen om 20.15 uur. SCHIEDAM Bij een bouw terrein aan het Raam is uit een container alle gereedschap gestolen, dat daarin was opge slagen. Veertigduizend gulden is de waarde van het verdwe nen materiaal. Het bestond uit een compressor, een slijpma chine, een kettingzaag, een sloophamer en nog wat ander los gereedschap. De diefstal heeft in het weekeinde plaats gevonden. Eerder verdween al een compressor bij een bedrijf aan de Jan van Riebeeckweg. Daar werden tevens een behangaf- stomer én postzegels weggeno men. Schade 3000 gulden. Bij het Tweewielerpaleis aan de Prof. Kamerlingh Onne- slaan werd uit de etalage een integraalhelm ter waarde van 175 gulden weggehaald. Om er bij te komen gooiden de daders met twee klinkers een ruit in. In het Passagetheater speelt zaterdagavond de steelband van de Marinierskapel uit Rot terdam mee in het drumfanfa refestival van de Streekmu- ziekschool. De jubilerende Jeugd-Rijmondband uit Schie dam, drumfanfare Het Wapen van Maassluis en drumfanfare Liberté uit Vlaardingen werken mee. Passagetheater, zaterdag 19.30 uur, toegang 2,50. Candy Dulfér met haar gehee! vernieuwde band Funky Stuff, een swingende achtmans- groep, is zondag een van de bands in het gala ter ere van het tweejarig bestaan van mu ziekcafé Podium. Tip On In, de Schiedamse formatie, neemt vanaf acht uur afscheid van haar fans. Het hoogtepunt In het gala, rond elf uur, is het optreden van The Outsiders waarin Wally Tax als vanouds vlamt met zijn oude kornuiten. Passage Theater, zondag 20 uur, toegang/15,-. Montezuma's Revenge is een in 1984 opgerichte vijfmansfor matie, die uitsluitend met be hulp van de menselijke stem pop ten gehore brengt. De le den van de groep die in 1986 in Paradiso de Grote Prijs van Nederland in de wacht sleepte brengt be kende covers en zelf geschre ven songs ten gehore. De Teerstoof, vrijdag- en zater dagavond 21 uur, toegang ƒ12,50. 'Een kat in een vreemd pak huis' is een vrolijk toneelstuk van Mies Bouhuys met muziek van Joop Stokkermans, dat de Jeugdkomedie Amsterdam woensdagmiddag opvoert in het Passagetheater. Aanvang 14 uur. Toegang 3,75. De Engelse speelfilm 'Room with a view' van regisseur Ja mes Ivory staat op het pro gramma van de Filmclub op vrijdag. Het is een stijlvol ge filmd liefdesdrama waarin de jonge Lucy verliefd wordt op een jongen, tijdens een reis- door Italië. Dit leidt tot een di rect afbreken van de reis door de chaperonne en terugkeer naar Engeland,.waar een verlo ving plaatsvindt met de vorme lijke Cecil. Later bloeit de lief de voor George echter weer op en eindigt de verloving. Film club, Nieuwstraat 12, vrijdag 21.30-uur. Toegang ƒ4,- In The Underground (Jan van Avennestraat 32) staat mor genavond U2 centraal. Na de succesavonden over Bob Mar- ley en Mick Jagger zijn nu de sterren van U2 aan de beurt. Er worden piaten gedraaid en vele videofilms over live-optre dens in Chicago, Brussel, Du blin, De Kuip en Ahoy'. Toe gang gratis. ROTTERDAM Mensen die rondlopen met zelfdodings plannen, hun familie en hun vrienden kunnen binnenkort terecht bij een nieuwe werkr- groep in Rotterdam. Het gaat om een initiatief van het Diako- naal Centrum Pauluskerk en biedt mensen de gelegenheid om over hun problemen te pra- "7 ten. De werkgroep komt vanaf vrij dag 26 februari wekelijks van 19 tot 22 uur bijeen aan de Mauritsweg 20. Voor meer in formatie kunnen mensen con tact opnemen met Jacqueline Snelllaert via telefoonnummer 010-411.09.72 (rond drie uur 's middags).

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1