Acties b Paktank en Matex o jffQJjjl Rechtbank-president Nivard: 9 Jonge pleiters onervaren' I. Nieuwe Schouwburg ademt 's avonds een aparte sfeer Vos: weinig hoop voor Wilton kelijk schrijfproject op Hugo de Groot-school Werkonderbreking in stukgoed A is een aap die ih een alfabed zit; B Biggen die ballonnen blazen Rapportage ontgroeningen J blijft geheim Shock na beroving KNMI-filiaal gaat met VUT Vrouw met zes ton in bijstand WOENSDAG 24 FEBRUARI 1>38 PAGINA 9 ROTTERDAM De onderhandelingen bij de tankopslagbedrijven Matex en Paktank zijn van daag hervat. De Vervoersbond FNV heeft zijn sta kingsacties bij beide bedrijven oppgeschort. Bemiddelen „Ik ben bang voor dat wantrouwen tussen werkgevers en bonden. Het is bena.uwend," zegt mr Nivard, schei dend president van de Rotterdamse rechtbank(Foto archief HVV) Conflicten j Terwijl de schoonmakers nog volop bezig zijn krijgen nieuwsgierige Rotter- j dammers een rondleiding in de nieuwe Schouwburg. (Foto Niels van der Hoe- ven) Kaal Bombarie mombni 23'Basis-' scholen; op /Rotterdam-Zuid -- beoordelen op 2 maart 26 prachtige, fantastische:.' ver stellingen, die, zijn- gemaakt ®fdoor leerlingen van de open- J bare// -scholengemeenschap „Hugode Groot. Groteanlma- ,.torachterhetproject;de le- raar Nederlands LJ.' Butter. ;h,"'j;Met 26 plaatjes ult; een oud1 /•boek voor de brugklas is hij aan de stag gegaan. Deze 26 tekeningen,indertijd ge- imaakt door; de illustrator Joosti Bbeiofsz,vormden de r leidraad,:, voor 450 leerlingen Vondsten - Erbij Leraar Nederlands L.J. John de Pater) Butter: 'motivèreh'.v(Foto Principiële zaak ROTTERDAM Het 'rapport van de universltal- jre commissie-Dokter, die ,een onderzoek instelt naar mogelijke' excessen tijdens de traditionele ontgroenin- ,gen, blijft geheim. De uni versiteitsraad zal het rap port niet krijgen. De commissie-Dokter 'werd enige tijd geleden in gesteld door het College 'van Bestuur van de Eras- ■mus-universiteit in Rotter dam. Dit, na een reeks be richten over té ver gaande iontgroeningsrituelen. Een Saantal eerstejaars studen ten zou aan het begin van 'het huidige studiejaar huid klachten hebben opgelopen Idoor de ontgroening bij de 'vereniging Sanctus Lauren- tius. De aspirant-leden ïmoesten door een berg 'slaeht-afval kruipen. ROTTERDAM In shock-toestand is een 68-ja- rige vrouw in het zieken huis beland na een beroving in haar huis aan de Japara straat. Twee onbekend ge bleven mannen drongen rond acht uur gisteravond haar huis binnen. Ze bonden de vrouw vast en doorzoch ten de woning. Met een on bekend geldbedrag gingen de rovers er vandoor. De vrouw wist zich na enige tijd los te wrikken en de po litie te waarschuwen. De dieven waren gekleed in het zwart en hadden bivakmut sen op. ROTTERDAM De Rot terdamse filiaaldienst van het KNMI" zal -* ovc-r 'een week sluiten, als gevolg van bezuinigingen. Een aantal taken wordt geprivatiseerd. Het^filiaal heeft 99 jaar be staan. De opheffing van het Rot terdamse KNMI zal voor het personeel geen gevolgen hebben. „We zaten hier alle maal toch al tegen de VUT aan," aldus directeur Ma- jeu. Vanmiddag is er een afscheidsbijeenkomst in het stadhuis. ROZENBURG Een 46- jarige inwoonster van Ro zenburg heeft ruim een jaar lang een bijstandsuitkering van in totaal ongeveer 18.000 gulden ontvangen, terwijl zij een bedrag van 600.000 gulden achter de hand had hij een bank in Luxemburg. Ze is aange houden voor het plegen van steunfraude. Onderhandelingen tankopslag hervat Bij Paktank werden de ac ties vannacht al afgeblazen na dat overeenstemming was be reikt over een gesprek dat van middag plaatsvindt. Bij Matex bereikte men vanmorgen om tien uur overeenstemming over voortzetting van de on derhandelingen. De acties hij Matex in de Botlek en Vlaar- dingen die gistermiddag om twaalf uur van start gingen werden daarna direct beëin digd. De Vervoersbond FNV wilde een uitnodiging van de directie van Matex pas accepteren als die geen voorwaarden vooraf stelde. Matex had de bond gis teren gemeld alleen te willen praten op basis van een reeds bereikt akkoord met de Ver voersbond CNV. Na bemidde ling van die bond ging de di rectie met die eis akkoord. Bestuurder W. van Rosma len van de Vervoersbond FNV verwacht dat Paktank van daag met nieuwe voorstellen zal komen om het al tien da gen durende conflict te beëin digen. „En dan is een half pro cent niet genoeg. Daarvoor hebben de mensen geen tien dagen gezeten," aldus Van Rosmalen. Eén van de CAO-ei- sen van de bond is een loons verhoging van twee percent. Volgens woordvoerder Goe- mans van Paktank wil de uit nodiging niet zeggen dat het bedrijf op alle eisen van de Vervoersbond FNV ingaat. „Maar ook niet dat we op voor hand alles afwijzen. Het is een kwestie van aftasten, waar we elkaar kunnen vinden. De di rectie is creatief bezig ge weest. Tijdens het gesprek zal wel duidelijk worden waarmee de directie op tafel komt," zegt hij. „We hopen dat het gesprek niet in een kwartier is afgelo pen." Woordvoerder B. Duym van de Vervoersbond FNV zegt dat Paktank met deze stap zeker enige verwachting heeft ge wekt. „Wij hebben de uitnodi ging ontvangen en gecheckt. Ons is bevestigd dat het ge sprek niet over pindanootjes zal gaan. Paktank heeft dus wat te bieden," zegt hij. Het gesprek had volgens Duljm gisteren ai kunnen plaatsvinden. „Maar doordat de bond voor hoger personeel NCHP geen tijd kon vrijmaken is het een dag verplaatst." De vergadering van het ac tiecomité van Paktank om de acties te verharden gaat van wege het gesprek vanmiddag niet door. „Maar als de onder handelingen afbreken is dat op zich al reden om de acties so wieso re verharden," aldus Duijm. ROTTERDAM De presi dent van de Rotterdamse rechtbank, mr J.M. Nivard, heeft zich met enkele 'uitspra ken het ongenoegen op de hals gehaald van de Nederlandse Orde van Advocaten. Aan de vooravond i van zijn pensione ring per 1 maart, constateert Nivard dat soms te jonge ad vocaten, te ingewikkelde zaken behandelen. Hij komt tot deze conclusie na klachten van vi- ce-presidenten van strafka mers. „Het komt voor dat advoca ten door hun onervarenheid al leen pleiten voor een lagere straf en belangrijke juridische argumenten die in het voor deel van hun cliënt kunnen werken, niet benutten," zegt Nivard. De opmerkingen van Nivard zijn met verbazing ontvangen door de Nederlandse Orde van Advocaten. "Volgens de deken hiervan, mr PA. Wackie Eys- ten, is eerder het omgekeerde waar. „Jonge advocaten die vaak strafzaken doen zijn ge oefend en doen het vaak beter dan oudere advocaten die niet zo vaak meer pleiten in straf zaken. Dergelijke opmerkin gen op een tijdstip als dit zijn zeer ongelukkig. Nivard staat bij wijze van spreken ai met de knop van de deur in zijn handen om te vertrekken." Nivard, die op 1 oktober 1946 begon als jonge griffier bij de arrondissementsrechtbank Rotterdam, werd negen jaar geleden president van de rechtbank. In die tijd is het aantal korte gedingen verdub beld tot negenhonderd per jaar. Talloze malen werd Ni- vard in kort geding verzocht te bemiddelen in de vele arbeids conflicten die zich met name in de Rotterdamse haven heb ben afgespeeld. Mr Nivard, die zich als gebo ren en getogen Rotterdammer nauw betrokken voelt bij ha ven en scheepvaart, vraagt zich af of het met de arbeids verhoudingen in de haven ooit nog goed komt. „Het is de hoogste tijd dat het wederzijds vertrouwen weer 'terugkomt. Ik ben bang voor dat wantrou wen tussen werkgevers en bon den. Het is benauwend." In een groot aantal gevallen komen conflicten tot een oplos sing zonder behandeling in kort geding. „Dan is de drei ging ermee al voldoende om partijen weer aan tafel te krij gen." Volgens Nivard is het bij een dreigende staking in de ha ven ook wel voorgekomen dat werkgevers al op voorhand tijd wilden reserveren voor een kort geding. „Dat kan na tuurlijk niet. Als zoiets bij de tegenpartij bekend zou worden slaat gelijk de vlam in de pan." Over de toenemende crimi naliteit, het cellentekort en de politieke oplossingen die daar voor worden aangedragen zegt de scheidende rechtbankpresi dent: „Er was een tijd dat er vanuit de Tweede Kamer ge roepen werd dat alles moest veranderen. Vijftien jaar gele den moest alles weg, gevange nissen en hulzen van bewaring. Nu zitten we met z'n allen in de nesten. De maatschappij vraagt om beveiliging, dus moet je mensen opsluiten." ROTTERDAM „Zo sim pel en toch zo royaal. Wat is dat knap gemaakt. En wat een reusachtige trap. Het doet allemaal sterk denken aan het stadhuis van Almere, vind Ik." Zo reageerde één van de bezoekers gisteroch tend, tijdens een rondleiding voor het publiek in de nieuwe Schouwburg. Tot nu toe heb ben al honderden Rotterdam mers van de mogelijkheid gebruik gemaakt om door de nieuwe aanwinst van de stad te worden rondgeleid en rond te snuffelen in de kelders van het gebouw, de orkestbak, de kleedkamers en de andere vertrekken van de 'blokken doos* aan het Schouwburg plein. Zo'n 25, vooral oudere, mensen waren al om tien uur 's ochtends samengedrongen bij de artiesteningang van de Schouwburg in de Maurits- straat om rondgeleid te wor den door Rei.ée Willeman, medewerkster van de schouwburg, en 'special gu est* Rob Wiegman van het Luxor-theater. Hij was tot 1986 waamemend-direkteur van de Schouwburg en heeft, samen met toneelmeester Jacques Dumas, architect Wim Quist bij het ontwerpen van het nieuwe gebouw gead viseerd. Iedere dag worden de be zoekers van de Schouwburg begeleid door een plaatselijke bekendheid. Pieter van Em- pelen, voormalig direkteur van het Maritiem Museum, Kathy Gosschalk, artistiek leidster van de Rotterdamse Dansgroep, Carel Bimie en adjunct-direkteur van de Schouwburg Carel Alons gin gen Rob Wiegman al voor. Wim Quist, Nico Haasbroek en Riek Bakker zijn enkelen, die hem nog zullen volgen. „Wat zijn die muren kaal. Worden die niet meer ge verfd? Dat is toch gewoon be ton. En het geeft nog af ook. Dat zal wat worden als je daar met je smoking tegen gaat staan," merkte een be zoeker op, die zich een Schouwburg met marmeren trappen, rode lopers, zacht tapijt en kristallen kroon luchters had voorgesteld. „Nee, die muren worden niet geverfd. Die moeten we al leen nog grondig schoonma ken. Dan geven ze niet meer af. We moesten het sober houden. Dat *v voor 36 mil joen gulden Schouwbrug hebben gek en is toch ge weldig. Zeker As je het ver gelijkt met de Amsterdamse Stopera. Die heeft een dikke 400 miljoen gulden gekost," antwoordde Rob Wiegman. Langzaam schuifelt de groep achter de begeleiders aan naar de Kleine Zaal. Overal in en om het gebouw zijn nog mensen aan het werk. Buiten ligt het vol met bouwmaterialen en binnen wordt er nog volop getim merd en geboord en boven het podium in de Grote Zaal wordt zelfs gelast, waardoor vonkenregens op het podium neerdalen. In de hal bij de kassa aan het Schouwburgplein liggen planken op spleten in de be tonnen vloer. Daarin komen neonlichtbuizen te liggen. Vanuit de ene hoek van de hal komt een rode lichtstreep en vanuit de andere een blau we. Op het dak van de Schouwburg komen deze lij nen bij elkaar in een grote 'lichtbalk', die is gemaakt door kunstenaar Jan van Munster. In de drie rode ku bussen boven de ingang van de Schouwburg zullen In de toekomst bewegende objek- ten te zien zijn van George Rickey, die ook de enorme bewegende 'flappen' op het Binnenwegplein heeft ge maakt. In de Grote Zaal aangeko men zijn een aantal mensen duidelijk geïmponeerd. „Fan- tastles" zegt iemand en „Ja, ja erg mooi", volgen de ande ren. Net als de rest van het gebouw heeft de Grot© Zaal weinig kleur en is hij strak en functioneel ingericht, zon der bombarie. De enige ver siering bestaat uit een aantal rode panelen, die ook een functie hebben voor de akoes tiek van de ruimte. Mensen, die met een rond leiding door de nieuwe Schouwburg meewillen moe ten telefoonnummer 4.11.69.29 draaien en een afspraak ma ken met de portier. SCHIEDAM DEN HAAG De poging van Tweede Kamer- .lid H. Vos om de scheepswer ven Wilton-Fijenoord en de Rotterdamse Droogdokmaat schappij (RDM) tot samen werking te bewegen heeft wei nig resultaat opgeleverd. Zijn hoop dat de meerderheid van de Kamer bij minister De Kor te (Economische Zaken) in af- r JANBOOISTER om iron fantasië.bihnen de grenzen van de/tekening, - de --vrije loop.te latent v s; Het":leverde schitterende J vertellingen op.Zoals dat van Heieek1 Soharroo (5 Ha- -yo), die het moet hebben over de D; deuren en -een duizend- poot. Inhaar bijdrage zegt' t'DwarrelCdé duizendpoot: „Ik /beA niet: van plan ommet mijn dulzend duimen te gaan 'zitten draaien." En hij gaat t op stap.,- f- {v.Chi-Wa4;i Chow't <5 Havo) schrijft over'de G, dus over :Gerrit de Gans die verliefd is op Gangeiique. „Als hijach- ter haar aanrent, wiebelt zijn glansgele achterwerk als een glimworm die zeeziek Is." Peter de Reus (6 atheneum -•:'A),' öm een andere - greep- te doen," heelt* het over - desa-, strenze gamma-straling op -•**" de planeet Hi-Tech)„Overal "werden de mensen door de 'lasers van robots gedigitali seerd en opgeslagen in dé computergeheugens, i Het," te gengestelde gebeurde/echter ook. Abstracte zaken zoals gevoelens, letters en onderde len van .dieren en. mensen, werden geformeerd." 1 - -En;* tot-slot van de greep, Karin Visser (4 Havó) over de Y: „Er'was eensA", ja,'zo begint eën verhaaltje altijd. de 26 verhalen,te vinden. Ze maken .het lezen ervan tot een genoegen. Leraar Butter heeft ze in een bescheiden op lage gebundeld en verspreid. „Die tekeningen zijn af komstig uit een boek voor de brugklas. Ik-heb daar al eens wat meegedaan-en dat, nu Ik .in de bovenbouw werk, op grotere schaal herhaald." - Butter wilde leerlingen motiveren meer met taal te doen) Hij gaat daarbij alt van Maar' zo, begint dit .verhaal -dus niet. Want er "was".niet, maar er "is" namelijk, een /dier, een yack,dat in Tibet .leeft. Hei-is éen,soort buffel, maar ja, om mi weer uit te gaan leggen, wat een buffel te—«OU, vooruit: een, buffel is een rund. Nee, niet in de bete kenis van: "Kijk .uit Jok, rund!, maar in de betekenis van dier. Ik neem aan- dat jullie natuurlijk wel weten wat een dier is." - '>VT ff"', 1 - -S Zo; zijn er vele vondsten in het gezegde dat 'de ware vrij heid naar wetten luistert' en spreekt zich uit tegen 'onge breideld expressief schrij ven', want 'dat leidt tot niets'. - Op'die manier laat hij de leerlingen ook stoeien met klassieke tragedies, met so- 'netten, met noem maar op. Ook met proza, alhoewel de 'aanpak daar, volgens hem, moeilijker is. „Maar ais Je het aanpakt met "afgebakende, grenzen dan krijg jeverrassende vondsten," weet de leraar Ne derlands. „Dat komen er din gen uit die de moeite van het publiceren waard zijn. En nu is dat dus dat absurde, fan tastische, dat wordt geprik keld." Het bijzondere van de aan pak nu is ook dat het project niet binnen de muren van de scholengemeenschap is ge bleven, maar dat de basis scholen erbij betrokken zijn. Die moeten de uitkomsten be oordelen. Dat gebeurt met een bijbedoeling. Butter: „Ik hoop zo colle ga's te winnen voor het schrijven met richtlijnen. Zo kun je, denk Ik, bij jongeren op een ludieke manier de schrijfvaardigheid verbete ren." De leraar Nederlands hoopt er verder mee te berei ken dat jongeren later betere sollicitatiebrieven kunnen schrijven, betere beschouwin gen op papier kunnen zetten, enzovoorts. Angst dat ouders de jonge ren, in de leeftijd van 16 tot 18 jaar, bebbfen geholpen heeft Butter nagenoeg niet. „Ik denk dat van de meesten de ouders slechter schrijven. Verder moet je iedereen ge woon vertrouwen." De jurering moet 2 maart tot 3 prljswinnaars(essen) lelden. Zij krijgen een boe kenbom wachting van een verregaande vorm van aamenwerking op vervangende orders voor Wil ton zou aandringen is daarmee vervlogen. De besprekingen tussen Wil ton en de RDM werden maan dag gevoerd door de voorziters van "de raden van commissa rissen van beide ondernemin gen. Zij hebben afgesproken el kaar nog een keer te zuilen spreken, maar Vos verwacht daarvan voorlopig geen resul taten. ,Ze hebben gesnuffeld en zijn niet van elkaar geschrok ken en ze zullen ekaar nog wel een keer zien. De deur is nog niet dicht. Dat is alles," zegt Vos. Hij wil vandaag toch een de bat in de Kamer over de zaak voeren. „Ik heb nu echt alles geprobeerd, maar ik heb nog geen zekerheid over samen werking gekregen. Dat debat kan daarom niet langer meer wachten," zegt hij. Hij heeft aangekondigd twee moties in te dienen om de nieuwbouw- werf van Wilton overeind te houden. Hij vraagt de moder nisering van de onderzeeboot de Zwaardvis van de Konink lijke Marine bij Wilton te laten plaatsvinden en hij vraagt om een actieve rol van de overheid bij de totstandkoming van een vorm van een vrijwillige sa menwerking tussen de werven. ROTTERDAM Vijftig ha venwerkers van het Rotter damse stukgoedbedrljf Seaport Terminals en van de werkne- merspool SHB hebben gister middag enkele uren lang het werk neergelegd op het terrein van het dlepvries-opslagbe- drljf H1WA. Zij protesteerden daarmee tegen de 'grensverva ging' in de op- en overslag op het terrein. De CAO schrijft voor dat stukgoedwerkers de lading tot aan de deur van de loods bren gen, maar op het terrein van HIWA werd een lading diep vries-vruchtensappen door personeel van de opslagloods zelf naar binnen gereden. Dat personeel valt niet onder de stukgoed-CAO en heeft minder goede arbeidsvoorwaarden. Bij HIWA worden -geregeld klan ten van Seaport Terminals door werknemers van Seaport en de SHB gelost, omdat Sea port zelf niet over een diep vriesloods beschikt Volgens bestuurder F. Ro- senmöller van de Vervoers bond FNV gaat het om een principiële zaak. Seaport heeft met de rederij een contract af gesloten, dat bepaalt dat de la ding op de kade wordt afgele verd en dat het ingehuurde personeel van HIWA het zelf naar binnen rijdt. Daardoor kan Seaport een goedkoper contract aanbieden. Het hek raakt daardoor volgens Rosen- möller van de dam, omdat vla een achterdeur goedkoop per soneel wordt ingehuurd. „Wij hebben regelmatig ge waarschuwd tegen de ontwik keling dat stuwadoors contrac ten sluiten waarbij mensen van buiten worden ingescha keld. Die valse concurrentie slaat terug op de werkgelegen heid. We hebben vorig jaar acht weken gestaakt voor het behoud daarvan en dan kun nen we dit niet toestaan."

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1