Uitbreiding van compostbedrij f stuit op problemen Uitbaggeren in strijd tegen bolulisme Problemen in na-oorlogse wijken in brede discussie Opnieuw overval op beheerder van CVB Natuurkenner in programma BRT ABP wil praten over problemen ASHVB DSS'26 voert al overleg met Fortuna Zilveren eremedaille Supportershome 'WV/WS Door HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Vele wegen leiden naar Ro me, maar met vragen komt men te Bagdad. Elk vogeltje zingt, zoals het gebékt is en zo eet ook elke held yoghurt op zijn manier. Wie zijn conversatie graag door spekt met spreekwoor den, hoeft zich niet meer te beperken tot die uit de Nederlandse taal alleen. Dat is te danken aan de Schie dammer Recep AIuq die een handzaam Turks-N eder lands spreekwoordenboek heeft samengesteld. Met de handen in hei haar zitten. Etekkri (utusmak V; De water partij in het Wip perskade sal ook een grote hoe veelheid slib opleve ren, die la ter in de plantsoe nen terecht komt. (Fo to Arie Wa penaar) HET VRIJE VOLK schiedam -vlaarclingen ZATERDAG 27 FEBRUAR11988 Sinds een week of wat ligt in de boekwinkel: 'Bir tasla iki Kus Vurmak Twee vliegen in één klap, 101 Turkse en Ne derlandse spreekwoorden'. De eveneens uit Schiedam ..afkom stige Yvon Lievense heeft elke zegswijze van een passende te kening voorzien. Recep Alug hoopt dat Nederlanders de Turkse mentaliteit beter leren kennen via al die spreekwoor den en dat omgekeerd de Turken zo wat meer van de geest der Nederlanders te we ten komen. Dat zal wel lukken: je kunt lange betogen houden over de inderdaad spreekwoordelijke zuinigheid der Nederlanders. Maar dat alles wordt inder daad samengebald in het be roemde zinnetje, dat je tot op de huidige dag aantreft in elk taalboek van de lagere school: 'Elke dag een draadje, is een hemdsmouw in het jaar'. Om gekeerd stemt menig Turks spreekwoord de Nederlander tot nadenken. Bijvoorbeeld: 'Ie mand die honger heeft eet al les, iemand die medelijden heeft, zegt alles'. Recep Alug stemt de mensen graag tot nadenken. Dat hangt een beetje met zijn achter grond samen. Voor hij In 1978 naar Nederland kwam, volgde hij in Turkije een onderwij zersopleiding. Schoolmeester is Alug nooit geworden. Hij 'Twee vliegen in één klap' >'<S Links: Eén van de ma kers van het spreekwoor denhoekje Re cep Alug. Rechts: Een tekening van de Schiedam- se Yvon Lie- vense. (Foto's Arie Wapenaar) volgde de horecavakschool in Rotterdam en verdient tegen woordig zijn brood als kok. Daarnaast is Alug zeer actief op het snijpunt van de Neder landse en de Turkse cultuur. Een paar jaar geleden organi seerde hij in het Stedelijk Mu seum van Schiedam een ten toonstelling over het Turkse huishouden. Bovendien schreef hij het boekje, 'Schiedam sehrinin tarihgesi, de geschie denis van Schiedam',tweetalig zodat iedereen er wat aan kan hebben. Recep: „Ik wil, dat alle Turkse kinderen die in Schie dam geboren zijn, zo'n boekje mee krijgen, als zij naar hun land terug gaan. Dan kunnen ze wat laten zien over, de plek waar ze vandaan komen." Recep Alug liep al jaren met het idee van zo'n spreekwoor denboekje rond. Dit vanwege zijn vroege ervaringen met de Nederlandse taal. Hij herin nert zich nog, hoe Nederlandse vrienden eens een keer erg moesten lachen. Hij was bij het raam gaan kijken, toen ie mand tijdens een stilte in het gesprek had opgemerkt: 'Er komt een dominee voorbij'. 'Twee vliegen in een klap' is dus fase twee in Alug strijd te gen de misverstanden tussen de Nederlandse en de Turkse ingezetenen van Schiedam, Fa se drie komt er misschien aan. Je hoort Alug wel eens praten over een kookboek. 'Turks eten uit de magnetron' moet dat he ten en wie geproefd heeft, hoe hij de Turkse en de Nederland se keuken in zijn culinaire praktijk mengt, weet, hoe goed dat af moet lopen. Want de Hollandse hap en de Turkse kebab laten zich uitstekend combineren. Dat geldt merkwaardig ge noeg ook voor die spreekwoor den. Je zou denken, dat de Tur ken met him geheel andere ge schiedenis en cultuur op dat gebied weinig gemeen hebben met de Nederlanders. Maar dat valt reuze mee. Ook aan de Bosporus klinken holle vaten het hardst. Ook daar smeren ze iemand honing om de mond, weliswaar met de vinger, maar dat is nauwelijks een verschil. Ze roeien er net als hier te gen de stroom op, maar ze vechten er weer niet tegen windmolens. Die bewaken ze. De laatste druppel laat niet de emmer, maar het glas over lo pen. Ze hebben ook geen rotte appels in hun manden, maar laten de ketel door één ul be- ejü. - Nf jsapastgDH biiemaweL. De rok yaa: 'ai vSsawaeil op: derven. Met andere woorden: de beeldspraak is wel eens wat anders dan de Nederlandse, de spreekwoorden betekenen vaak precies hetzelfde. En als Alug gelijk heeft met zijn stelling, dat spreekwoorden volkswijs heden inhouden, dan hebben de Turken en de Nederlanders méér gemeen dan je op het eerste gezicht zou denken. Dat ligt ergens voor de hand. Machthebbers en volksmen ners proberen er altijd de na druk op te leggen, hoe ver schrikkelijk de mensen onder ling verschillen. Maar daar is natuurlijk niets van aan. Als het om de essentiële dingen des levens gaat, denken alle mensen op de hele wereld er precies hetzelfde over. Ver driet en geluk zijn voor ieder een gelijk. Datzelfde geldt voor liefde en helaas ook haat. Recep Alug draagt In zijn nieuwste boekje voor deze stel ling bewijsmateriaal aan. Daarmee slaat hij inderdaad twéé vliegen in een klap. Niet alleen gunt hij de Turken een kijkje in onze keuken en de Ne derlanders er één in de hunne, hij laat ook zien, hoeveel we gemeen hebben. Veel meer dan we verschillen. 'Bir Tasla iki kus vurmak, Twee vliegen in een klap' van Becep Alug, Rotterdam 1988. Uitgave: Stichting Samen Wo nen, Samen Leven.' HOEK VAN HOLLAND De commissie Ruimtelijke Or dening Is nog niet tot een ad vies gekomen over de uitbrei dingsplannen van de Stichting Verwerking Tuinafval West- land. Het huidige composte- ringsbedrijf is nu al te klein, maar de stichting heeft nog voldoende grond in reserve voor uitbreiding. Daarvoor is echter een wijzi ging nodig van het bestem mingsplan. Het dagelijks be stuur van de deelgemeente- raad stelde de commissie voor -om de gevraagde uitbreiding ROTTERDAM Feyenoord heeft een nieuw middel gevon-' den tegen voetbalvandalisme: twee 'supporterswerkers' in een 'supportershome'. Zij zul len proberen jonge voetbalfans meer te betrekken bij de club. In de toekomst moet dit de kans op ongeregeldheden ver kleinen. Het project kost vier ton en zal tweeëneenhalf jaar duren. Het ministerie van Binnen landse Zaken zal de helft beta len. De rest Is voor rekening van de gemeente Rotterdam, de Stichting Feyenoord en de sponsor. toe te staan, onder de uitdruk kelijke voorwaarde dat er geen sprake zal zijn van het verwer ken van doordraaiprodukten en de opslag van steenwol. En het zag er even naar uit dat de commissie dat advies zou gaan volgen. Het was ech ter de heer J. van Santen, een van de omwonenden, die In dat opzicht roet in het eten gooide. „De stankoverlast is nu al veel te groot," verklaarde Van San ten. „We hebben in het afgelo pen jaar niet minder dan 60 stankdagen gehad en op alle klachten die we hebben inge diend Is niet of nauwelijks ge reageerd. Uitbreiding van de compostering zal alleen leiden tot nog grotere overlast." En voor Toos Brabander (PvdA) was dat aanleiding om voor te stellen eerst de resultaten van een stankonderzoek af te wachten en daarna pas advies uit te brengen ten aanzien van de gevraagde uitbreiding. De commissie kon daarmee ak koord gaan, maar wat het ef- fekt zal zijn is nog maar de vraag. De stichting heeft na melijk de beproefde methode weer gevolgd door naast de deelgemeenteraad oook het ge meentebestuur en het provinci aal bestuur alvast te benade ren. MAASSLUIS Alle sloten en vijvers van Maassluis worden uit gebaggerd. Het gemeentebestuur heeft er 42.000 gulden voor uit ge trokken. De sloten en vijvers heb ben niet alleen recreatieve en landschappelijke waarde. Zij heb ben eveneens een belangrijke functie op het gebied van water berging en waterafvoer. In de jaarlijks terugkerende strijd te gen het botulisme speelt het uit baggeren van sloten en vijvers ook een belangrijke rol. In vol doende diep water komt deze be smetting minder snel voor. Omdat bagger vrijwel automa tisch de angst van bodemveront reiniging oproept heeft de ge meente een chemisch onderzoek naar de samenstelling van het vijverslib laten instellen. Het Cen- trilab te Soest heeft vastgesteld, dat het hier om 'schone bagger' gaat. Het plan Is om de hoeveel heid, die niet aan de slootkanten kan worden gestort, tijdelijk op te slaan langs de Schenkeldijk (ach ter het sportcomplex van MSV' 71). Uiteindelijk zal men de bag ger, na droging, hergebruiken in plantsoenen. Over het uitbaggeren van de Haven zijn nog geen uitgewerkte plannen bekend. Al geruime tijd wordt wethouder Van der Knaap in de gemeenteraad hierover aan gesproken. Behalve de kosten- kwestie (een veelvoud van de nu benodigde 42.000 voor vijvers en sloten) speelt hier ook de opslag van de wel verontreinighde ha- venblubber een stagnerende rol. De wethouder weet niet waar de rommel heen moet. VLAARDENGEN Samen werking van gemeentelijke diensten en de woningbouw verenigingen in de verschillen de buurten is wenselijk. Bewo ners en andere gebruikers van de buurten zouden meer In vloed moeten hebben op de wijze waarop onderhoud plaatsvindt Er moet een ver trouwensrelatie komen tussen de bewoners en de beheerders van de openbare eigendom men. Dat zijn aanbevelingen in een stuk over "Buurtbeheer in VIaardingen', dat onderwerp is van een landelijke studiedag, die in maart In VI aar dingen plaatsvindt. Het Stedelijk Instituut voor Samenlevingsopbouw (SISO) heeft samenwerking met de Sticking Planwinkel in Delft de d xg voorbereid en een 'dis cussienota gemaakt Uitgangs punt waren de alarmerende berichten over problemen in na-oorlogse buurten en in buurten, waar de stadsvernieu wing al Is afgerond. Toene mende leegstand, vandalisme en onveiligheid, zijn de signa len. Als oorzaken- worden ge noemd vervuiling, technische manaementen aan de flats en een gebrekkige kwaliteit van de woonomgeving. Weten schappers, politici, huurders en beheerders van woningen en openbaar gebied dringen aan op maatregelen om een tweede stadsvemieuwingsgolf te vermijden. Het SISO heeft dit onder werp bij de kop, gepakt en met gemeente-ambténaren, de lei ding van de woningbouwver enigingen en het Gemeentelijk Woningbedrijf en buurtorgani- satiés gesproken. Het resultaat is een nota waarover op de stu diedag gesproken wordt. Over een ding was men het in Vlaardingen met elkaar eens. Deze stad is geen pro bleemstad. En helemaal niet vergelijken met bijvoorbeeld de vier grote steden. Op het ge bied van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening bestaan geen ernstige problemen, maar de eerste signalen van leegstand, onderhoudsproble- men en vandalisme zijn in de na de oorlog gebouwde wijken opgevangen. ,3ïuurtbeheer kan een waardevol instrument zijn bij de aanpak van deze proble men," concluderen alle deelne mers. Over de wijze waarop dat georganiseerd moet wor den lopen de gedachten uiteen. Knelpunt in Vlaardingen is volgens de makers van de nota het vaak ontbreken van een vertrouwensrelatie tussen de gemeentelijke diensten en de woningbeheerders enerzijds en de bewoners en gebruikers van een buurt anderzijds. „Bewo ners- en huurdersorganisaties moeten als volwaardige ge sprekspartners geaccepteerd worden, bewoners moeten veel meer informatie krijgen over het onderhoudsbeleid en be sluitvormingsprocessen moe ten helder zijn en aangepast worden aan werkwijze en werktempo van bewonersorga nisaties," stellen zij. Om tot een goede vorm van buurtbeheer te komen in Vlaardingen moet er volgens SISO centraal een coördinatie punt komen en zullen de bewo nersorganisaties faciliteiten moeten krijgen. Probleempje is wel, dat lang niet in alle buurten van de stad bewoners organisaties bestaan. „Contac ten tussen bewoners en andere groepen in de buurt (winke liers,scholen) zijn vaak schaars," stellen de nota schrijvers zelfs vast. Om ongelukken te voorko men moet in ieder geval ver meden worden, dat beheersta ken al overgedragen worden als de bewonersorganisaties daar nog niet rijp voor zijn. Bewoners zouden eigenlijk uit sluitend toezicht moeten uit voeren op het werk van de diensten en woningbeheerders. Daartoe moeten de bewoners in staat worden gesteld door de beheerder via het verstrek ken van voortdurende infor matie, Inzicht in mogelijkhe den en onmogelijkheden en het geven van technische facilitei ten. In de nota wordt de start van een experiment aanbevolen, waarin een beheerscoördlnator wordt aangewezen die be voegdheden krijgt en waarbij naast de bewonersorganisatie ook winkeliers en scholen in het werk worden betrokken. Het belangrijkste is echter om de vertrouwensrelatie tussen de verschillende groepen te herstellen, staat er in de nota. Directeur Gemeentewerken ir. J.G. Gerritze, denkt hier an ders over. Hij schrijft in een' reactie op de nota dat Vlaar dingen niet zo groot is, dat er een kloof bestaat tussen bur ger-, technische bedrijven en gemeentebestuur. Verantwoor ding ten aanzien van de uitvoe ring van het werk en de beste ding van budgetten hoort naar zijn mening afgelegd te wor den aan het gemeentebestuur en niet aan beheersgroepen van bewoners. „Voorts lijkt het mij onjuist als de gemeente naast deskundigen van de be drijven die als ambtenaar in gemeentedienst zijn, deskundi gen van eenzelfde vakdiseipli- ne voor de bewoners finan ciert." Hij gelooft niet erg in een verstoorde vertrouwensrelatie. „Eventueel bestaand wantrou wen ten opzichte van een dienst of bedrijf moet in een of enkele gesprekken kunnen worden weggenomen. Lukt dit niet dan zal incidenteel het ad vies van een derde uitkomst kunnen brengen. Als structu reel tegenover de ene deskun dige (ambtenaar) een andere deskundige wordt geplaatst dan worden overheidsgelden misbruikt," schrijft hij in een reactie. Voor een goede bewonmer- sparticipatie moet zeker geen onderhgoudsgeld gebruikt worden, meent Gerritze. Ook de leiding van de wo ningbouwverenigingen Samen werking en Patrimonium en het Gemeentelijk Woningbe drijf gelooft niet erg in het op lossen van aankomende pro blemen via buurtbeheer. De di recteuren NA. Nieuwstraten (Samenwerking), J. de Ligt (Patrimonium) en F.M. Melis en F.P. Kok (Gemeentelijk Wo ningbedrijf) schrijven op per soonlijke titel dat landelijke maatregelen nodig zijn om leegstand in na-oorlogse flat- wijken te voorkomen. De wo ningbeheerders moeten finan cieel meer armslag krijgen om soepel in te spelen op verande rende situaties. Een coördina tiegroep, die zich in Vlaardin gen buigt over de volkshuls- vesting en ruimtelijke orde ning, lijkt hen van groter be lang. SCHIEDAM De politie is gis teren opnieuw uitgerukt voor een overval op klaarlichte dag bij de Centrale Volksbank CVB aan de Lange Haven in Schie dam. De veertigjarige beheer der, die aileen in het bankge bouw aanwezig was, heeft om streeks kwart voor een in een piastic tas enkele tienduizen den guldens moeten afgeven onder bedreiging van een vuurwapen. Eind vorig jaar was dezelfde beheerder ook al slachtoffer van een overval. Het onder zoek daarnaar duurt nog voort. De politie heeft geen aanwijzin gen, dat het om dezelfde dader gaat. De overvaller is volgens de po litie om ongeveer tien over half een het bankgebouw binnen gestapt met een klein pistool in zijn hand. Hij dwong de be heerder alle aanwezige geld in een witte plastic tas te doen en af te geven. Daarna is de beheerder ge- schopt en geslagen en vervol gens aan de verwarming vast gebonden. Nadat de overvaller was vertrokken zag de beheer der kans zich los te maken en alarm te slaan. De man is met - een bloeduitstorting en een pijnlijk linkeroog naar het Schielandziekenhuis vervoerd voor onderzoek. De politie heeft hem nog niet nader kunnen verhoren omdat de man zwaar aangeslagen is. Enkele maanden geleden is hij op soortgelijke manier overval len. Van de dader is wel een duide lijk signalement bekend omdat de overvaller niet gemaskerd was. Het was een breedge schouderde jonge man met een platte neus, kort donker blond haar en een iengte van ongeveer 1,80 meter. Hij droeg een donkere regenjas, een blauwgeruite broek en donker bruine schoenen. De politie verzoekt een ieder, die deze man met een witte plastic tas vrijdagmiddag om streeks kwart voor een gezien heeft in de omgeving van de Lange Haven nabij de Appel- marktbrug, zich te melden bij de politie Schiedam, telefoon nr.4260760. VLAARDINGEN Zondag kunnen de televisiekijkers in België de natuurkennis bewon deren van de Vlaardinger Ben van As. De 36-jarige ambte naar van de gemeentelijke plantsoenendienst neemt deel aan een wedstrijd in het milieu programma 'Leven en laten le ven', dat elke zondag op BRT1 wordt uitgezonden en om 18.20 uur begint. Van As, die in het wijkpark Holy de heem- tuin De Heuvel verzorgt, heeft het onderwerp rotstuinen en rotsplanten toegewezen gekre gen. Dat is voor hem een moei lijke opgave omdat zijn Interes se meer op andere vlakken ligt. De leden van de Koninklij- ke Nederlandse Natuurhistori sche Vereniging (KNNV) en vari de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie (NJN) in Vlaardingen en Schiedam kij ken met spanning uit naar de verrichtingen van Ben van As. De prijs, die hij kan winnen in deze wedstrijd, bestaat name lijk uit de toewijzing van geld bedragen aan natuurorganisa ties. Ben heeft het vogelasiel van de KNNV en de NJN als zijn favoriete clubs aangewe zen. 'Leven en laten leven', zondag 18.20 uur, BRT 1. VLAARDINGEN De hoofddi- rectie van het .Algemeen Bur- •v gerlijk Pensioenfonds heeft het 1 Viaardingse gemeentebestuur gevraagd maandag in Heerlen te komen praten over de finan ciële problematiek van de Al gemene Stichting voor Huis vesting en Verzorging van Be jaarden (ASHVB). Wethouder Chris van Roon zei gisteren kort na ontvangst van de uit nodiging dit als een positief re sultaat te zien. „Tot nog toe had het ABP geweigerd om een bod te doen." Het gemeentebestuur heeft volgens Van Roon zijn poot stijf gehouden en de stichting haar aanvraag voor surceance van betaling gehandhaafd. Dinsdagmorgen beslist de rechtbank hierover. In het ge val van een surceance komt er een einde aan het kostbare le ningscontract van de ASHVB met het pensioenfonds. Dat maakt de weg vrij om bij een andere financier tegen de nu geldende, veel lagere, rente nieuw geld te lenen. Op die wij ze zou een voordeel van 2,8 miljoen gulden kunnen worden behaald. Ruim negen miljoen gulden is nodig de komende tien jaar om de financiële problemen te le nigen bij de gemeentelijke stichting. De exploitatietekor ten stijgen en renovaties van oude accommodaties vergen een eigen bijdrage, van 2,5 mil joen gulden. Het college van burgemeester en wethouders wil de gemeente bijna vier mil joen gulden laten betalen. Het vindt, dat ministerie en ABP voor de rest moeten zorgen. Een woordvoerder van de di rectie van het ABP heeft deze week verklaard, dat men er niets voor voelde om een bij drage te leveren in het tekort van de Viaardingse bejaarden stichting. „Het ABP kent de zaak in Vlaardingen. Zij staat echter op het standpunt, dat het bod van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer vol doende soelaas moet bieden om de problemen het hoofd te bieden," aldus deze woord voerder. Van Roon zegt hierover: „Ik begrijp die redenering. Het ABP wil zijn rentevoorwaarden niet aanpassen. Daar kunnen wij alleen mee akkoord gaan als er meer geld op tafel komt. ABP en ministerie staan voort durend met elkaar in verbin ding. Wij hebben na lang heen en weer gepraat tenslotte een laatste bod gedaan, waarbij we ervan uitgaan dat we meer krij gen dan de 2,6 miljoen gulden die Heerma heeft geboden. Wie dat betaalt zal me een worst wezen. Naar aanleiding daarvan is de uitnodsiging ge komen voor het gesprek van maandag. Ik heb goede hoop dat we eruit komen." VLAARDINGEN De zater- dagvoetbaivereniging DSS'26 wenst niet te wachten op de langdurige discussies over de herstructurering van de Viaar dingse voetbalvelden en is be sprekingen met Fortuna be gonnen over een samenwoning aan de Marathonweg. in het officiële rapport van de her structureringscommissie is het medegebruik door DSS'26 van de destijds voor betaald voet bal ontwikkelde Fortuna-ac- commodatie voorgesteld. Later aangedragen alternatie ven, ondermeer ten behoeve van het behoud van VFC op het Sportpark in Vlaardinger- Ambacht, gaan uit van een verhuizing van de op de Levers Zeep Maatschappij opgerichte voetbalclub naar de Broekpol der. Het commissievoorstel was om VFC daarheen te laten verhuizen. Tegen de verhuizing van VFC verzet deze vereniging zich met ondermeer het argument, dat een vertrek naar de Broekpol der de doodsteek voor haar jeugdafdeling zou zijn. Bij DSS'26 maakt de jeugdafde ling op dit moment een forse groei door. Volgens een verklaring van DSS'26 en Fortuna hebben de ze twee voetbalverenigingen In een prettige sfeer een eerste gesprek over eventuele samen woning gevoerd. Uit beide be sturen is een commissie ge vormd, die de mogelijkheden verder onderzoeken. „Geble ken is dat het beleid naar de toekomst van beide verenigin gen elkaar aanspreekt,"staat 'in de gezamenlijke verklaring. In een huls-aan-huisbiad stond deze week een brief van de voorzitter van DSS'26, Ab Schotel, waarin hij beweert dat er sprake is van een georgani seerde actie om het belang van zijn vereniging op te offe ren ten faveure van VFC. De geconstateerde loyaliteit onder de clubs is volgens hem maar schijn. VLAARDINGEN De 79-jari- ge Henk van Oosterhout heeft gisteravond uit handen van wethouder Ary Maarleveld een koninklijke onderscheiding ont vangen. Tijdens de jubileumre ceptie van het Sheil Mannen koor op sportpark De Vijfslui zen kreeg hij de zilveren ere medaille van de Orde van Oranje Nassau opgespeld. De onderscheiding is aan de me de-oprichter van het v'jftiajari- ge koor toegekend voor zijn gouden lidmaatschap en voor de inzet voor de ontspanning- vereniging van Sheil in zijn ge heel. Ook zijn gememoreerd zijn vierjarig lidmaatschap van de ondernemingsraad en de nu nog voortdurende activiteiten binnen de Vereniging van Huis eigenaren Blok II Mendels- sohnplein, die na de overname door de bewoners van de flats van Shell is opgericht.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1