in beslissend stadium Grote muzikale variatie op drumfanfare-festival I Erepenning Maassluis voor Jeanne Oosting Verhalenwedstrijd met sombere winners Wethouder Wustrow zet NS op Juiste spoor Oranjeboom in Maassluis Bouw gaat te snel voor Hoeks Welzijn wv Buit spoorloos m wm% Door MARJAN MEIJER SCHIEDAM Het Podiumgala, het popfestival in het Schiedamse Passagetheater met optredens van Tip on In, Wally Tax en the Outsiders en Fun ky Stuff van Candy Dulfer, is gisteravond een doorslaand succes geworden. Meer dan vijfhon derd jonge Schiedammers genoten, relaxed zit tend op het chique rode pluche van het Schiedam se theater, van heerlijke ouderwetse klanken. Exclusief Oude tijden herleefden, gisteravond in het Schiedamse Passagetheater waar de hand Tip on In voor de laatste keer het podium opstapte. „Het is over," beseft ook zanger Rini van Willigen (rechts). (Foto Interfoto) Plat Uitpakken - -i Vlekkeloze show van de Jeugd Rijnmondband uit Schiedam, hiervoor zijn we niet zenuwachtig, hoor." (Foto Interfoto) ,We zijn ook op de Taptoe van Breda geweest, dus Boerenkinkels De'Rotterdamse korte verhalenschrijver Bob den Uyl trad op in de Schiedamse Filmclub voordat de prijswinnaars van de korte verhalen wedstrijd werden bekend gemaakt. (Foto Ed Oudenaarden) -4 i f- HET VRIJE VOLK schiedam - vlaardingen 4 Pop vanuit het theaterpluche „Alles kan vanavond," riep theaterdirecteur Carel Beke enthousiast uit, terwijl de gro te theaterzaal propjevol liep.. „Geweldig, dit kan blijkbaar hier ook, dit moet meer gebeu ren," vond zijn assistent Mar cel Oudshoff. En organisator Peter Pijpers van muziekcafé Podium liep glunderend rond. „Het is leuk, hè," vroeg hij nog een beetje onzeker. Op het podium van het Pas sagetheater stond op dat mo ment Carel van der Velde. Ook hij was een beetje onzeker. Hij zag er perfect uit met vlinder- strik en in 'het nette pak. Hij was het die als vaste schrijver van het caféblaadje Podium Post Modern, die op het idee kwam om vooral 'ouderwetse' groepen een kans te gunnen tijdens het ouderwetse ver- jaarsfeestje van Podium. Hij kwam op het idee door de optredens, die vroeger wer den georganiseerd door Schie damse discjockey nummer één Martin Green, ooit organisator van vele beatfestivals in Tivoli eh Arcade. Martin 'Green' Groenhorst was van stal ge haald om de oude bands te pre senteren. Organisatoren Carel van der Velde en Peter Pijpers waren wel nerveus, want een popfesti val organiseren in het Passa getheater is geen sinecure. Nog nooit eerder kregen pop groepen zoveel 'volk' binnen in het voormalige Tuschinkski theater, waar eerder allerhan de popoptredens mislukten. Dat was gisteravond zeker niet het geval. Het exclusieve feestje was opgezet omdat Po dium twee jaar geleden ont stond uit het ter ziele gegane café Quibus aan de Lange Ha ven 28. En de Podium annex Qulbusgasten, hadden het naar hun zin. Ze zijn wel braaf ge worden, want maar even werd er geswingd tijdens het af scheidsconcert van de Schie damse bluesband Tip on In. Ei genlijk was dat optreden iets triest. Het was de allerlaatste keer dat het vijftal zich geza menlijk op een podium waag de. „Het is over," zei zanger en dé grote man achter Tip on In, Schiedammer Rini van Willi gen. „Pr is niets aan te doen. Wat de Belgische platenmaat schappij gaat doen met het plaatje wat we al hebben opge nomen, weet ik niet. Het was vast en zeker een succes ge worden, want onze lp deed het ook lekker." 'Rampetampen' met Tip on In behoort sinds gisteravond jammer genoeg tot het verle den. Voor de laatste keer speel de de in Schiedam en omstre ken vermaarde rythem and blues formatie zijn rauwe re pertoire. Het werd een lekker optreden, mét schoonheidsfou tjes. De gitarist moet zich bij voorbeeld niet lekker hebben gevoeld toe de draagband van zijn gitaar midden in een solo los schoot en hij het ding niet meer vastkreeg. Toch had de groep succes, al bleek eigenlijk nergens uit dat zanger/gitarist/componist Ri ni van Willigen en de zijnen in derdaad ophield met Tip On In. Ze lieten het aan de Outsi ders over om de bekende Sto- nes-hit 'It's all over now' te spelen. Een afscheidswoordje voor de fans bleef beperkt tot een bedankje en een 'tot ziens' van Van Willigen. Wally Tax en zijn Outsiders kregen de zaal wél helemaal plat. Niet dat iedereen nu mee stond te dansen of zingen. Dat niet. „Het ziet er niet uit," riep eigenlijk iedereen. Want die, weer een beetje langharige, Tax droeg een rare rode katoe nen strakke broek en een blauw overhempje. Het pakje zware shag in zijn borstzak ontbrak er nog maar net aan. Maar, eerlijk is eerlijk, de ou de rotten in het vak 'klonken' als een klok. Iedereen genoot. Maar de 'oudere' jongeren vooral, bleven lekker in het pluche zitten. „Braaf gewor den. Ze hebben hier niet alleen lekkere jenever, maar ook erg .aardige en rustige mensen," vond Wally Tax. De grote uitsmijter van de ouderwetse feestpartij was de jazzgroep van Candy Dulfer, dochter van de befaamde Ne derlandse saxofonist Hans Dulfer. Candy Dulfer liet er geen twijfel over bestaan: haar funky stuff doet niet onder voor die van vele andere Ne derlandse beroemde groepen. Tijdens de optredens van de groepen bleven de bar in de foyer en de bar in het theater café De Tender open. Er heer ste een echt cafesfeertje. Dat was de bedoeling. „Voor herha ling vatbaar," vond iedereen na afloop. SCHIEDAM. De zaalkorf- balcompetitie begint in een be slissend' stadium te, komen. Het Schiedamse Oranje Nas sau wacht op een misstap van De Bermen uit Capelle. Vlaar dingen heeft zijn promotie bin nen, maar wacht op het kampi oenschap. ODO verwacht vol gende week zijn promotie bin nen te halen. Succes liet een le lijke steek vallen voor het kampioenschap en daar profi teerde SSC Harga weer van, dat nu woensdag kampioen kan worden. ODI eindigt op een middenmootplaats. Vlaardingen-Crescendo 6-13 (10-5). In de vooral sterk ge speelde eerste helft nam Vlaardingen ruime ai-jtand, 10-5. Na de thee was de concen tratie verdwenen en daar wist Crescendo wel raad „mee en kwam op een 12-10..stand. Vlaardingan liep hierna naar 11-10 weg en gaf die voor sprong niet meer uit handen. IJsbrand den Breèms en René Zwets met respectievelijk vier en drie doelpunten, scoorden de meeste voor Vlaardingen. Ons Huis-SSC Harga 5-6 (1-4) Na een formidabel begin was het binnen vier minuten al 0-2. Diana Oostlander scoorde beide doelpunten. Ed Bak maakte er 0-4 van door een doorloper en een afstands schot. Via een ruststand van 4-1 werd het 4-3. Frans Rorijs kreeg een strafworp mee, die koel door aanvoerster Regina van. der Toorn werd verzil verd,.,3-5. Hierna begon Harga zo erg te knoeien, dat Ons Huis in de laatste minuut nog op ge lijke hoogte kon komen. Harga mocht de bal uitnemen en het was wederom Regina van der Toom die van ver de eindstand op 5-6 bracht. Atlantis-ODO 9-13 (2-4). Vooral de eerste helft gaf het sterk verdedigende Atlantis weinig kansen weg, vandaar de 2-4 ruststand. Hierna liep ODO binnen vijf minuten weg naar 2-8 en toen was het met Atlantis gedaan. Henk Goeden- dorp met vijf en Eric Pas- schier 3x maakten wederom de meeste doelpunten. Korbis-ODI 7-6 (3-4). Met twee invallers stond ODI .bij rust met 3-4 voor. Na de pauze begon ODI te knoeien en kon geen bal meer goed gooien. Korbis profiteerde hier erg goed van want ze kwamen eerst gelijk en liepen toen weg naar 7-4. ODI kon nog wel te rugkomen tot 7-6 maar verder kon ze niet komen. Mariene van Otterloo was met twee doelpunten topscorer van ODI. Succes-Tergouw 2-7 (0-3). Met Pascal Zwanink voor Ed de Jong in de ploeg liep het niet bij Succes. Bij de rust stond Succes al met 0-3 achter. De kansen die ze kregen wer den door de zenuwen gemist. Wederom werden er drie straf - worpen gemist. Na 0-4 werd Leo Kruining* gewisseld voor Mark van Leeuwen. Bij de stand van 0-6 kwam Ronald Bijl er in voor Kees Jonkman. Robbert Zwanink schoot hier na de stand naar 2-6. Het laat ste woord was weer voor Ter gouw. Eindstand derhalve 2-7. Oranje Nassau-KVR 13-10 (7-4). Na de pauze haalde KVR op van 7-4 naar 11-8. Oranje Nassau zag het gevaar en ver snelde weer wat en kwam daarmee op 13-8. Vlak voor het einde kon KVR nog twee maal scoren, waardoor de eindstand op 13-10 kwam. Monique de Bruin scoorde vijf maai voor de Vlaardingers en Marcel Voskamp had drie maal suc ces. MAASSLUIS In de nieuwe plantenbak voor de Immanuël- kerk te Maassluis wordt een Oranjeboom geplaatst. Dit ter gelegenheid van de vijftigste- verjaardag van koningin Bea trix. Het initiatief tot het plaat sen van deze boom komt van de Confederatie van Oranje verenigingen in Nederland, die daartoe alle Nederlandse ge meenten heeft aangeschreven. Maassluis zal geen gebruik maken van de beschikbaar ge stelde boom. Men zal de vaste eigen bomen gemeenteleveran cier een linde laten leveren. Burgemeester Van Es zal op 30 april op de boom een pla quette onthullen, waardoor de boom herkenbaar blijft als Be- atrixboom. Ook komt er een plaquette aan de bestaande Ju- lianaboom, die ter gelegenheid van de geboorte van Beatrix' moeder in 1909 is geplant in de Oranjebuurt. HOEK VAN HOLLAND Het huidige tempo van de wo ningbouw in Hoek van Holland gaat de politieke groepering Hoeks Welzijn wat te snel. De belangenpartij verslikte zich tijdens de laatste vergadering van de deelraadscommissie Ruimtelijke Ordening vooral in het feit dat de toegezegde veertig woningwetwoningen op het campingterrein voorlopig niet doorgaan. In plaats daarvan heeft het dagelijks bestuur van de deel gemeente weliswaar kans ge zien om een extra contingent van 27 premie-koopwoningen in de wacht te slepen, maar woordvoerder Th. van Eijk van Hoeks Welzijn, vreest dat juist daardoor de bouw van woningwetwoningen voorlopig helemaal niet zal doorgaan. Overigens werden twee contin genten van 25 en 27 premie koopwoningen door de meer derheid van de commissie wél geaccepteerd, zij het dat de stichtingsprijs van 150.000 gul den wel aan de hoge kant werd bevonden. De vrees bestaat dat met name aanstaande kopers problemen zullen krijgen bij het aanvragen van de gemeen tegarantie. Het Hoekse bouwprogram ma vermeldt verder de bouw van twaalf vrije sectorwonin gen, 26 zogeheten kroonwonin- gen in de duurdere sector van ongeveer 250.000 gulden en 32 premiehuur-profitwoningen met een huur van rond de achthonderd gulden per maand. SCHIEDAM Op drie plaat sen is gereedschap gestolen. Slechts in een geval bleef de buit spoorloos: aan de Dr A. Kuyperlaan, waar voor 2500 gulden aan boormachines weg genomen werden uit een me terkast. SCHIEDAM Van Mozart tot het Miami Vice-thema en van Grootvaders Klok via spetterend Top Veertig-werk tot Rule Brittania, met voor de afwisseling een paar gedragen koralen tussendoor. Variaties op een thema is een bekende kreet in de muziek, maar za terdagavond in het Schiedam se Passagetheater was varia tie zélf het hoofdthema. Want er was héél veel moge lijk tijdens de vierde editie van het onderhand tot traditie uit gegroeide Drumfanfare-festi val. Wat bijvoorbeeld te den ken van drie militairen in vol ornaat, gedecoreerd en wel, die onder leiding van een Antilli aanse instructeur een menuet van Mozart ten gehore .bren gen op steeldrums? En als de steelband van het Korps Mari niers uit Rotterdam even later voltallig aantreedt voor een knallende uitvoering van het Miami Vice-thema biedt het toneel helemaal een zonderlin ge aanblik: keurig gekapte frisse Hollandse jongens leven zich totaal uit op conga's, bon go's en oliedrums. Resultaat: een onvervalst tropische sound waarmee de manschappen zich gerust in het Caraïbische gebied kunnen laten zien. Het gastoptreden van de steelband, onderdeel van het korps tamboers en pijpers van de zeemacht, was een hoogte punt, daar was iedereen het over eens. Ook op collega-con certgevers hadden de mari niers indruk gemaakt. „Onge lofelijk, als je er maar een mu zikant achter zet, kan je overal muziek uit halen. Dat zie je maar weer," merkte een Vlaardingse trompetter op. „Dat moeten wij morgen ook eens gaan proberen, Jan, op de pannen van je vrouw," vulde één van zijn fanfaremaatjes aan. Voor de Schiedamse Jeugd Rijnmondband had het festival nog een feestelijk tintje, want de band vierde zaterdag het eerste optreden in het vijftig ste jaar van haar bestaan. Aanleiding om muzikaal eens goed uit te pakken, maar geen enkele reden om zenuwachtig •te zijn, vond trompetter Peter Feddes (11). „We zijn ook op de taptoe van Breda geweest, dus hier zijn we niet nerveus voor, hoor," liet hij weten. „Ja, alleen de blazers die de ope ningsfanfare moesten doen, die wel." In ieder geval, de show liep gesmeerd, hoewel... „Er zat een klein foutje in de trommel- mars. Dat hebben wij allemaal wel gehoord, maar het publiek gelukkig niet," bekende tam boer Remon Boon (11) na af loop openhartig. Minder rustig dan deze jeug dige muzikanten is slagwerker Gert-Jan van der Velde vlak voor drumfanfare Het Wapen van Maassluis het podium be klimt. „Veel bekend werk, maar we hebben ook een pre mière vanavond. 'Can't take my eyes off you', een Top Veertig-hit. Dus dat is wel even knijpen," verklapte hij. Als de Maasluizers zich twintig minuten later weer achter de coulissen begeven is het daar een drukte van be lang, want het volgende korps staat alweer gereed: tamboer en trompetterkorps Liberté uit Vlaardingen. Terwijl de bla zers uit Maasluis hun enorme soesafoons en ander koper werk in de koffers bergen, pro beren de Vlaardingers zich in allerijl te installeren op het po dium, maar dat valt nog niet mee. „Waar zijn die stan daards nou weer? Dalijk gaat het doek op," klinkt een pa- niekkreet. Eén van de Vlaardingse trompetters staat tegen een wandje geleund het hectische geloop doodgemoedereerd op te nemen. „Ach ja joh, als je -twintig jaar meedraait dan wen je daar wel aan," is zijn commentaar. Als kort daarop de eerste tonen opklinken kon Gert-Jan weer even uitblazen. ,,'t Ging lekker bij ons, dat vond iedereen wel," vertelde hij. .Alleen een beetje typisch geluid, vermoedelijk door de '-V'ei; droge lucht, dan hoor je jezelf niet goed en moet je op de diri gent spelen. Maar dit is trouwens perfect zeg," onderbrak hij zichzelf, luisterend naar het openings nummer van de Vlaardingers. „Heel zuiver, van die lange to nen, maar geen stottertje erin. Vakwerk hoor." Het kostte de Maasslulzer geen enkele moei te om dat te erkennen, want er heerste geen sfeer van onder linge concurrentie tussen de korpsen. „We gaan juist heel leuk en vriendschappelijk met elkaar om. Je helpt elkaar en beurt elkaar een beetje op. Nee, concurrentie is er met korpsen van buiten de Rijn mond." Het festival, georganiseerd door de streekmuziekschool Nieuwe Waterweg Noord in sa menwerking met Roel en Mar cel van Raaij, was dan ook geen wedstrijd, maar een mo gelijkheid voor de korpsen om him kunnen aan den volke te presenteren. Als laatste deed dat het verzamelorkest Nieu we Waterweg Noord, een uit veertien bands uit de regio sa mengesteld demonstratie-or kest. Onder leiding van Roel van Raaij en Coert Zonneveld trokken de geselecteerden, al lerlei uniformen én burgerklof fies door elkaar, nog even alles uit de kast. Zozeer zelfs dat n& het slotnummer, een grootse défilé op de door de gebroeders Van Raaij gecomponeerde Nieuwe Waterweg Noord Mars, voor de stoelen van de blazers de plasjes met mond- vocht uit de Instrumenten op de grond lagen. De band werd voor haar prestatie door het 350-koppig publiek beloond met gejuich, gejoel en een dave rend applaus. Een geslaagd festival dus, concludeerde Roel van Raaij tevreden. „De mensen hebben het beeld van de drumfanfare: dat ts de hoempa, van die boe renkinkels die op straat lopen te rampestampen," sprak hij. „Maar ze kunnen veel en veel meer, dat hebben we vanavond laten zien. De drumfanfare Is muzikaal volwassen aan het worden." MAASSLUIS Het Maasslui- se Gemeentemuseum aan de Zuiddijk was afgelopen zater dag het brandpunt van enkele opmerkelijke gebeurtenissen rondom één persoon: Jeanne Bieruma-Oosting. Zij deed in 1982 een uitgebreide schen king van eigen werk aan het museum. De collectie met on der andere olieverf, aquarellen en etsen, kan bogen op niet onaanzienlijke faam van natio naal en internationaai formaat. Mevrouw Oosting werd zater dag bovendien negentig jaar. Van burgemeester Van Es ont ving de jarige de erepenning van de stad Maassluis. Na de toespraak van de burge meester („De hoogste gemeen telijke onderscheiding, name lijk de enigereageerde mevrouw Oosting met een kort sprankelend antwoord. Zij be hoort tot de generatie van 1900, die één kenmerkende ei genschap heeft: een kritische blik ten opzichte van de radi cale vernieuwingen binnen de kunst van de twintigste eeuw. Jeanne Bieruma-Oosting werd 5 februari 1898 als telg uit een voornaam Fries geslacht te Leeuwarden geboren. Het kostte haar moeite haar familie van haar kunstenaarschap te overtuigen. Zij heeft van zeer jongsaf aan het artistieke pad gekozen. De van oorsprong Friese kun stenares heeft haar artistieke ontwikkeling onder meer ont leend aan een brede scholing. Hiertoe behoren de Haarlemse kunstnijverheidsschool, de Haagse Academie voor Beel dende Kunsten en de Parijse Ecole des Beaux Arts. Maar ook persoonlijke contacten hebben invloed gehad. De per soonlijkheid die nu nog steeds uit haar werk spreekt, laat enerzijds een iuchthartig en opgewekt karakter zien, ander zijds toont het een zwaarmoe digheid die nauw aansluit bij de nachtzijde van het bestaan. 'Yrf'vdaKf lA V WÉ*' I..', V, i /"J, SCHIEDAM De winnaars van de Schiedamse varhalen- wedstrijd 1988 verwachten een piastic toekomst zonder veel vrijheid voor de mens. Dat bleek zaterdagavond In De Teerstoof, waar de drie beste inzendingen werden bekroond. Zowel de derde als de eerste prijs ging naar verhalen, waarin de hoofdpersoon een willoos slachtoffer is geworden van de hem omringende techniek. Na een lezing van de Rotter damse schrijver Bob den Uyl werden de prijzen uitgereikt door Vrije Volk-medewerker Han van der Horst. Winnares van de Schiedamse verhalen wedstrijd is dit jaar Cobie de Bruijn. De tweede prijs was voor Aad Onderdeiinden en de derde voor Jack de Prenter jr. Zowel Cobie de Bruijn ais Aad Onderdeiinden, zo bleek uit de interviews die Han van der Horst hen in de filmclub afnam, hebben aan het schrijven niet genoeg om zich te uiten. Cobie de Bruijn maakt ook wandkle den, Onderdeiinden heeft zich onlangs op het keyboard ge stort. Ze schrijven allebei meer gedichten dan proza. Cobie de Bruijn: „Ik heb dit eigenlijk maar eens gedaan voor deze wedstrijd en het bevalt me wel. Je kunt een zaak goed uitwer ken. In een gedicht moet je al les in een paar regels zeggen. Maar dat heeft toch ook zijn goede kanten." Aad Onderdeiinden hield op het podium een pleidooi voor het volgen van cursussen crea tief schrijven. Hij had daar, leg de hij uit, allerlei handgrepen en fijne kneepjes van het vak geieerd, zodat hij allerlei onbe holpen dingen in de opbouw of de stijl van zijn verhaal wist te vermijden. Derde prijswinnaar Jack de Prenter is op een haar na klaar met zijn lerarenopleiding elek tronica. Hij is een warm pleit bezorger van de computer. Toch handelt zijn inzending over de laatste werknemer van een afdeling, die door de robot wordt omgebracht, omdat mensen de produktie storen. De Prenter: „Wat ik heb ge schreven, klinkt allemaal heel futuristisch. Maar de mensen weten niet, wat er allemaal nu al mogelijk is. Omdat ik be- paalde vakbladen lees, ben ik-5 meestal vijf jaar eerder op'deJ hoogte. In mijn verhaal komen geen dingen aan de orde die 1 niet bestaan, die niet nu in principe zouden kunnen." Cobie de Bruijn is bang voor zo'n volkomen geautomatiseer de toekomst, maar ze denkt, dat die niet tegen te houden is. De Prenter ziet meer voor- dan nadelen. Maar toch twijfelt hij vaak. Veel biotechnisch onder zoek acht hij ethisch onaan vaardbaar. „ik weet zeker, dat ze over een eeuw mensen gaan klonen. Dan worden die In se rie gemaakt." De Schiedamse verhalenwed- strijd Is een al weer enkele ja ren oud initiatief van de film club. Elk jaar maakt de jury een thema bekend, waarover" de inzendingen moeten hande-" len. Dit jaar luidde de op dracht: Schiedam in het verle den, Schiedam in de toekomst, films of video. Dat leverde on geveer twintig inzendingen op.;; Jurylid Rob Eekman: „Mis- schien moeten we toch eens af van die voorgeschreven the ma's. Je legt de mensen wel erg aan banden en daarmee schrik je ze ook af." Ook volgend jaar staat weer een verhalenwedstrijd over Schiedamse onderwerpen op het programma van de film club. :n s h tf MAASSLUIS Na een lange periode van onzekerheid ziet het er nu toch naar uit, dat de bewaakte fietsenstalling bij het Maassluise station centrum zal blijven. Met de NS heeft wet houder A. Wustrow (Verkeer en Vervoer) een financiële re geling getroffen die inhoudt dat Maassluis zelf 60.000 gul den zal bijdragen aan de ex ploitatie van de stalling. Daar naast betaalt de NS 75.000 gulden. De regeling geldt voor lopig voor drie jaar. Deze verrassende overeen komst kwam tot stand tijdens de laatste bespreking die de wethouder met de NS over het al dan niet open houden van de fietsenstalling bij het Maas sluise station. Bij deze gele genheid bood hij ook de 3600 handtekeningen aan voor de instandhouding van de stalling. Dit voor Maassluis gunstige re sultaat is des te opmerkelijker nu de NS landelijk scherp aan het beknibbelen is op onrenda bele voorzieningen. Een actiegroep en de Consu mentenbond, die mede het be houdt van de Maassluise stal ling hebben bepleit, zullen nu proberen het bewaakt stallen van fietsen krachtig te bevor deren. Dat is van belang om over drie jaar het voortbestaan van de fietsenstalling opnieuw veilig te stellen. --*■

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1