Inzamelingsactie voor Poolse weeskinderen TNO zoekt vocht in t Stedeli jk Bedrijven investeren weer in centrum Schiedam Harmonie Wilton geelt concert Radiopiraten uit de lucht Wenken doktersbezoek Maassluis® winkeliers willen 'echt' centrum Buurthuis Plfpelaar Ingepakt door stalcec s Flets-MJkmlddag t Beweging "Aww Griezelig WS Met behulp van brandweer en Radio Controle Dienst heeft de Schiedamse politie gisteren Radio Atlantic en Radio Lokaal uit de lucht gehaald. Deze keer werd al leen bij Atlantic in de Boylestraat behalve een zender en een mast, ook randappa ratuur weggehaald. Radio Lokaal had niet veel meer staan in de woning aan de Morsestraat, toen de politie daar arriveerde. De twee commercieel goed draaiende piraten storen met regelmaat legale radio zenders in Schiedam en dat leidt tot klachten bij de politie. Na invallen keren zij na verloop van tijd telkens weer terug in de ether. De op het moment van de inval in de door de piraten gebruikte panden aanwezige personen zijn door de politie aange houden en verhoord. Radio Atlantic heeft onlangs na een inval de legale lokale radio-omroep van Schie dam benaderd met het verzoek tot samenwerkingIn de uren dat de door de ge meente gesubsidieerde vrijwilligersomroep geen gebruik maakt van de kabel, zou Atlantic daarop willen. De. bij de zendmachtiging behorende voorwaarden laten echter de werkwijze van Atlantic, reclame maken tussen de muziek door, niet toe. (Foto Roel Dijkstra) Teleurgesteld Eén over HET VRIJE VOLK schiedam Museum leert kleuters principes van Meuren Bood, geel en blauw, hoe zit dat nou? Edu catief mede werker Pim Schenkelaars van het Stede lijk Museum geeft de leer lingen van ba sisschool Do minions Savio uitleg. (Foto Fons Evers). .SCHIEDAM Als het Stedelijk Museum in Schiedam bezig is met een campagne om jeugdiger publiek bin nen te halen, dan lijkt ze daar prima in te sla gen. Want jonge bezoe- kertjes had het muse um gisteren genoeg, heel jonge zelfs. Vier tot en1 met zeven jaar oud waren ze, reden'"voor het museumpersoneel om enige 'voorzorgsmaatregelen' te tref fen. „Je'hoéft hier eeht niet de hele tijd rti'stig tezijn hoor, je mag hier. best ,w;el, eens eyen hard' roepen," ontving' muse ummedewerker Pim Schenke laars de kleuters. „Alleen niet te hard, want dan krijg ik hoofdpijn! En niets aanraken onderweg. Alleen in mijn zaal, daar mag je alles beetpakken." In die zaal had de educatief medewerker van het museum het project Kieskleurig inge richt, en daarvoor waren de jongste groepen van de rooms- katholieke basisschool Domini- cus Savio gekomen. Het pro ject, opgezet in samenwerking met het Bureau Gemeentelijk Onderwijsconsulent, wil de eerste groepen van het basis onderwijs op een speelse ma nier laten kennismaken met een paar elementaire principes uit de kleurenleer. Een kleine tweehonderd Schiedamse scholieren zullen deze en volgende week bij het museum langsgaan. En dat is eigenlijk een beetje tegenval lend, vindt Pim Schenkelaars. „Uit de onderwijswereld had den we berichten ontvangen dat er wat voor kleuters moest komen," vertelt hij. „Maar nu het er is, blijft het aantal in schrijvingen toch wat mager tjes." Het programma is opgezet rond de drie primaire kleuren en volgens Pim Schenkelaars zou het eigenlijk net zo goed 'Rood, geel en blauw, hoe zit dat nou?' kunnen heten. „We laten zien dat je uitgaande van die primaire kleuren door menging alle andere kleuren kunt maken," licht de educa tief medewerker toe. Of de kleuters er gisteren erg veel van hebben opgesto ken is de vraag, vermaakt heb ben ze zich in ieder, geval. Met de door Pim Schenkelaars ge vreesde herrie valt het in het begin nog even mee. Geen wonder natuurlijk, want zo'n grote, donkere, hoge museum zaal is toch wel een beetje griezelig. De spanning valt echter meteen weg bij het eer ste spelletje, als de kinderen in de geheel verduisterde ruimte door een tunnel moeten krui pen. Door de bovenkant schijnt rood, geel en inderdaad, blauw licht door gaatjesboard naar binnen. Dat is natuurlijk gil len, giechelen en schreeuwen. Maar ook met het schaduw spelletje weet Pim Schenke laars moeiteloos bewonderen de kreten los te maken. Als de kleuters langs drie gekleurde- lampen lopen, verschijnt tot hun grote verbazing hun scha duw in de meest uiteenlopende tinten op de muur, kleuren die bovendien nog veranderen ter wijl je loopt óók. „Meester, net had ik rood haar, en nou weer een groene hand." roept één van de jongens verbaasd. Bij de discobol met spiegel tjes is het helemaal raak. Alle maal moeten ze een lichtvlekje 'van hun lievelingskleur op de grond opzoeken en dat vast houden. Als Pim de; bol vervol gens in beweging zet laat het effect zich raden en is de hek senketel compleet. Lekker dol len "dus, net ais bij het lichtor- gel dat Pim demonstreert op volle snelheid. „Meester, ik zie die meneer trillen in het licht, net als in de disco," merkt een vierjarig jochie op die het on mogelijk uit ervaring kan we ten. Ten slotte doet Pim Schenke laars nog een poging om zijn compleet uitgeraasde gehoor uit te leggen wat wit en zwart nou voor 'kleuren' zijn, maar de boodschap komt niet erg over. „Kom jongens, wat kan je tekenen met een wit kleur- potloodje?" probeert meester Wiegman nog te helpen. „Met een wit kleurpotloodje kan je sneeuwpoppen tekenen," ant woord een meisje stralend. 10 SCHIEDAM De Schie damse invaliden sportveren- ging De Ooievaars houdt een inzamelingsactie voor Poolse kinderen. Over veertien dagen vertrekt een klein konvooi van vier vrachtwagens naar Polen. Eén van de wagens zal zijn ge vuld met in Schiedam Ingeza meld houdbaar voedsel en kin- devkledin,. Secretaris Mare Chomette van De Ooievaars was op het idee gekomen nadat in de Rot terdamse wijk Oversehie een inzameling van goederen voor Polen was gestart. „Wij von den dit een aardige gelegen heid om ook eens iets voor an deren te doen," zegt Chomette. „Vandaar dat onze vereniging zich bij die actie heeft aange sloten." De secretaris zal een dag eerder dan het konvooi naar Polen reizen om het één en an der ter plaatse te regelen. Cho mette: „Het is natuurlijk een Oostblokland. Het is beter de verschillende instanties, zoals de douane, voor te bereiden op de komst van de goederen. Ook de taalbarrière levert soms wat problemen op." Chomette zal de reis meteen benutten om een vakantie naar Nederland voor te bereiden van ruim tachtig Poolse kinde ren uit een weeshuis. Van de vier dagen durende reis maakt hij een fotoreportage. De vertrekdatum staat nog niet vast. De vrachtwagens, die belangeloos zijn geleverd en door vrijwilligers worden gereden, vertrekken de twaalf de of de negentiende maart. De houdbare levensmidde len, zoals melkpoeder, blik- waren en kinderkleding, kun nen van maandag tot en met woensdag van negen tot vier uur worden afgegeven in de Westmolenstraat 26 in Schie dam. Buiten deze dagen is hét ook mogelijk giften te brengen. SCHIEDAM Vocht teis tert de keldergewelven van het Stedelijk Museum in Schiedam. De dienst Ge meentewerken heeft geen kans gezien de oorzaak van het overtollige vocht te ach terhalen. Het college van burgemeester en wethou ders wil nu het onderzoeks instituut TNO inschakelen om voor dit probleem een oplossing te bedenken. Het inschakelen van TNO kost de gemeente Schiedam 47.500 gulden. In de gewel ven van het museum zijn geen kostbare kunstwerken opgeborgen. De stijlkamer van het mu seum krijgt ai spoedig een opknapbeurt. Het linnenbe- hang wordt vernieuwd en de parketvloer geschuurd en gelakt. Daarna komt er nog nieuwe elektrische bedra ding en krijgen de schilders ruim baan. Bij elkaar gaat dit karwei 22.500 gulden kos ten. SCHIEDAM In het Schie damse stadskantoor kijkt'mcn trots naar de ontwikkelingen' die in het oude centrum van de stad tot ontwikkeling komen,- Hoofd F. Bohré van de dienst Stadsontwikkeling memoreer de gisteren tijdens een feeste lijke bijeenkomst na het slaan van een eerste paal voor zes woningen in de Brandersbuurt de moeizame strijd, die eraan vooraf is gegaan. „We maakten mee, dat belan gengroepen uit het overleg wegliepen en zelf heb ik die neiging ook wel gehad," vertel de Bohré. „Op dit moment is er echtér tussen bedrijven, winke liers, bewoners, Historische' Vereniging en ons een band van vertrouwen optstaan. En dat zien we aan de ontwikke lingen. In het gehele gebied werkt en denkt iedereen mee. Zelfs bedrijven gaan opnieuw investeren." Bohré verklapte ook, dat het nieuwbouwprojectje aan de Sint Pieterssteeg tussen de achterkant van de brandweer kazerne en de historische pan den naast het Zakkendragers huisje tot stand is gekomen op aanwijzing van bewonersgroep en Historische Vereniging. Tekening van het nieuwbouwproject aan de-StiPieterssteegr een miljoen. xsujl niler, birrcafic Bohré: „Zij zeiden: 'Daar moet je woningen neerzetten'. Het gehele plan voor het Schieno- ko-gebied heeft nu ieders in stemming. Alleen de naam van dat gebied zou men wel wat welluidender willen hebben." Wethouder Chr. Zijdeveld, die de eerste paal sloeg, sprak vol lof over het ontwerp van archi tect Theo van der Laan Bouma en bekende 'verrast' te zijn door de mededeling, dat vijf van de zes woningen al zijn verkocht door Vastgoed Ont wikkeling Frans van der Win den BV. „Ik vond die medede ling een blijde boodschap, want je moet toeh altijd maar afwachten of mensen zo'n bij zonder ontwerp weten te waar deren," sprak de wethouder. Over het ontwerp zei hij:,Het Is in meerdere opzichten een opvallend plan. Voor een moei lijke situatie de dichte ach terkant van de brandweerka zerne en een beperkt bouwop pervlakte is een Inventieve oplossing bedacht. Door het woongedeelte naar boven te verplaatsen en het slaapge deelte beneden is er toch vol doende lichtinval in de woon kamer. Het uiterlijk, waarin SCHIEDAM De Harmonie Wilton-Fijenoord geeft zater dag in de Stadsgehoorzaal in Vlaardingen zijn jaarlijkse gratis concert. Dit hoog aange schreven muziekgezelschap speelt een zeer gevarieerd en hoofdzakelijk luchtig pro gramme.. Gastspeler is hoboïst E. Wcl :y, die het /Concert voor klarinet en hobo' van Bel lini speelt. Temperamentvol zijn de op het programma geplaatste Russische •werken, zoals de Sa- beldans en Kalinka. De harmo nie van de nu in moeilijkheden geraakte Schiedamse werf be staat uit ruim vijftig mannen en vrouwen, waarvan bijna niemand bij WF werkzaam is. Wel hebben de meeste leden een historische binding met de werf en is de oude villa van Wilton, naast het bedrijfster rein, het repetitielokaal. Onder leiding van dirigent J. Gruter komen zaterdag vrij wel alle leden' op het toneel van de Stadsgehoorzaal in ac tie. Het muzikale niveau van de Harmonie Wilton-Fijenoord staat op hoog peil. Zij valt re gelmatig in de prijzen en won afgelopen jaar weer op een landelijk concours,in Zaandam de eerste prijs in de afdeling Vaandel, de hoogste voor har monieorkesten. De gratis kaarten voor het concert met na afloop een bal met muziek van het Delta dansorkest moeten vooraf tele fonisch besteld worden omdat men graag wil weten hoeveel liefhebbers er zijn. Dat kan ge beuren bij mevrouw A. Risse- ma (telefoonnummer: 4738154) en bij mevrouw A. J. van Dui- venbode (telefoon: 4348769). SCHIEDAM De contacten tussen dokter en patiënt lopen helaas niet altijd even goed, signaleert Anneke van Gurp- Verkaalk. Zij is functionaris gecoördineerd ouderenwerk in Schiedam en zij wil verbete ring brengen in dat volgens haar niet optimale contact. Daarom houdt ze Ln Trefpunt Oost (Celciusstraat 2) een voorlichtingsbijeenkomst over dit onderwerp voor ouderen vanaf 55 jaar. Woensdagmorgen 9 maart, van tien tot twaalf uur vindt deze bijeenkomst plaats. De Patiëntenbelangenvereniging Schiedam geeft daar Informa tie en er wordt het boekje Wen ken, als u naar de specialist gaat uitgereikt. Ouderen die graag naar de bijeenkomst willen maar moeilijk ter been zijn kunnen zich voor vervoer melden bij Anneke van Gurp van de stichting, telefoonnum mer (010)-4264195, of bij Joop van Swieten van Trefpunt Oost, telefoonnummer (010)- 4621089. WOENSDAG 2 MAART 1988 speels ingepaste serres domi neren, is gedurfd. Die. serres t zijn'bovendlen nutfig voor'hét passieve gebruik van zonne- energie." De ontwikkelaar zeif, die soort gelijke gedurfde projecten in Alphen aan(den Rijn/Boyen rW I Leeuwen en Oolt'gensplaaf on; der handen heeft, vertelde dat van de kopers er slechts één uit Schiedam komt. De bouw van het complexje van premie D-woningen aan de St Pieter- steeg kost één miljoen gulden. Zijdeveld wees erop dat in het gebied tussen Schie, Noordvest en Korte Haven op dit moment 160 woningen in aanbouw zijn. Eengezins-koopwonlngen aan de Vellevest, koopappartemen ten aan Raam en Schie, een ge zinskoopwoningen en huurap- partementen voor ouderen aan de Noordvest en dan nu de een gezins-koopwonlngen aan de St Pietersteeg. „Het bevorderen van particu liere initiatieven voor restau ratie en aangepaste nieuw bouw zal in het stadsvernieu wingsplan Nieuwstraat en in het actieprogramma voor de Lange Haven een belangrijk element zijn," liet wethouder Zijdeveld nog weten. MAASSLUIS Maassluis heeft een 'bijna' volwaardig centrum. Toch ontbreekt het volgens de plaatselijke mid denstanders nog aan het één en ander. Om de aantrekkings kracht van het historische cen trum te vergroten, Is een ver beteringsplan opgesteld. Volgens dit voorstel tot herin richting kan Maassluis door een investering van 1,1 miljoen gulden een herkenbaar, gezel lig koopcentrum krijgen. De verandering is nodig om met 'sfeer' een aanvulling te bete kenen voor het grotere, mo derne winkelcentrum Konings hoek. Dit 'Verbeteringsplan binnen stad", geschreven door het Co ördinerend Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK), is gisteren in het stad huis gepresenteerd en aange boden aan net college van bur gemeester en wethouders. Wethouder Van de Knaap zei 'te popelen' bij het zien van de ideeën, wilde meteen in over leg treden met de middenstan ders, maar wees er tevens op, dat hij niets nieuws in het plan kon ontdekken. „Neem het autovrij maken van een deef van de binnenstad ten gunste van de voetgan gers," zei hij. „Dat in het verle den geopperde idee is eerder uitgewerkt. Na de uitvoering stond vervolgens een dee! van de winkeliers weer bij ons op de stoep om te vragen of de auto's toch maar konden wor den toegelaten. Ik hoef maar een Ia open te trekken," vervolgde de wet houder, „of ik kom een onder deel van dit pian tegen." Grap pend voegde hij eraan toe: „Wim Kan heeft het ooit ge zegd: 'we worstelen met twee grote problemen. Hoe verma ger ik en waar laat ik m'n au to'." Voorzitter K. van der Poei van het koopcentrum De Binnen stad toonde zich teleurgesteld over de reactie van de wethou der. Volgens hem kijkt de wet houder te veel naar het verle den. Van der Poel: „Het is voor de eerste keer, dat een herin richtingsplan door élle onder nemers wordt gesteund. We staan ar unaniem achter. Er staat In het centrum een jonge garde aan het winkelroer, met frisse ideeën. We zouden graag zien dat de wethouder het verleden vergeet. We willen met een schone Tei beginnen. Mocht de gemeente meewer ken aan de verwezenlijking van het plan dat nu op tafel ligt, dan zal het centrum een ware metamorfose ondergaan. Vol gens ir A. Hoogstad, medeop steller van het verbetering- plan, gaat het erom de sf&er in het centrum te verbeteren en het gezellige koopgebied ook als zodanig herkenbaar te ma ken. Hoogstad: „Maassluis bezit veel historische gebouwen, maar dat zie je niet als je over de levensader, de P. C. Hooft- laar de stad binnenrijdt. Pas als je vrijwel in het hart van de stad bent, wordt een bezoeker met dat mooie verleden gecon fronteerd." De wandelaar moet naar zijn zeggen het centrum van Maas sluis meer ervaren als winkel gebied. De middenstanders moeten zich daartoe professio neler en commerciëler presen teren dan nu het geval is. Ook de haven zou naar het centrum getrokken kunnen worden, zo dat het deel gaat uitmaken van dat winkelhart. Hoe de 192 winkels in het oude centrum beter kunnen opbok sen tegen het moderne winkel centrum Koningshoek is voor Hoogstad zo klaar ais een klontje. Een greep uit zijn voor stellen: de belangrijkste win kelstraten moeten een ioqp- route vormen, bestraat me.i klinkers. De wandelaars moe ten duidelijk kunnen zien v >aar het winkeldeel eindigt, zodat ze niet hulpeloos ronddolen. Een extra brug moet de bereik baarheid van de Markt vergro ten. Halverwege de Dokter Kui perkade zou een soort vlonder terras de vaart breken en hier mee overzichtelijker maken. Oude lantaarns aan de muren kunnen sfeer brengen. Verder behelst het plan voor stellen om de diverse parkeer plaatsen te wijzigen. Hier en daar is het verstandiger de verkeerssituatie te veranderen. De ophaalbruggetjes mogen best opvallen. Door de sombe re kleuren vallen de bruggen nu weg tegen de achtergrond. Pas na het aanbrengen van deze, gedetailleerd In het plan aangegeven wijzigingen, zai In de ogen van ondernemend Maassluis het hart echt klop pend kunnen worden. vt rr :s Tjjvod :>£-ï. Door AD HOOGERWERF VLAARDINGEN Maartje Hofman staat te trillen op haar benen. Na vijftien jaar vrijwilli gerswerk bij de vereniging Wijkbelangen Vettenoordse- polder doet de sluiting van buurthuis De Pijpelaar in Vlaar dingen haar pijn. Het maakt haar niets uit dat de sluiting op zich een ludieke in- pakactie Is, waar de Bulgaarse kunstenaar Christo jaloers op zou zijn. Net zoals hij de Pont Neuf in Parijs in plastic verpak te, zo heeft beheerder Hans Hoüaman van De Pijpelaar 'zijn' buurthuis gisteren met zwart plastic hermetisch afge sloten van de buitenwereld. De vrijwilligers hebben hun werk zaamheden gestaakt. Met het verpakken van De Pij pelaar protesteren honderdtien vrijwilligers tegen het besluit van de gemeente, om geen geld vrij te maken voor het sa laris van beheerder Holleman. Hij zou kunnen blijven, als De Pijpelaar multifunctioneel, door meerdere groepen, gebruikt wordt. En daar nu, knelt de schoen. Want na zeven keer rond de tafel te hebben gezeten met de gemeente en een Marokkaanse migrantengroepering, zijn de partijen er niet uitgekomen. Er moet worden bezuinigd. De zestigduizend gulden per jaar voor de beheerder zou door de gemeente kunnen worden be taald, wanneer de migranten uit hun huidige pand gaan en onderdak krijgen in De Pijpe laar. Volgens een woordvoer der van de gemeente Vlaardin gen kan het benodigde bedrag dan worden 'Inverdiend'. „Maar de migranten willen geen gebruik maken van ons buurthuis, omdat er bijvoor beeld een bar is waar alcoholi sche dranken worden geschon ken," zegt bestuurslid Heieen Heschlé van De Pijpelaar. Maar is het niet mogelijk de taak van de beheerder te ver delen over de tientallen vrijwil ligers? „Nee," reageert Hesch lé verbitterd. „Dat Is precies wat de gemeente voor ogen heeft, maar we doen al zoveel. Van de zeven beroepskrachten die hier ooit werkten, Is er nog één over. Die sociaal-cultureel werkster komt nauwelijks toe aan haar gewone werk. Moet nu echt alles worden weg be zuinigd, terwijl er wel een paar ton wordt vrijgemaakt voor computers op het stadhuis?" .iiiinu)".'-'! j t -mi j Heschlé doelt hiermee op de meevaller van een paar hon derdduizend gulden, die de ge meenteraad nog heeft te ver delen. Volgens de woordvoer der van de gemeente zou een miljoen gulden extra nóg niet voldoende zijn, omdat iedereen inmiddels een aanvraag heeft ingediend. En stuk voor stuk menen de belangengroepen dé juiste besteding voor ogen te hebben, legt de woordvoerder uit. Het college van burge meester en wethouders voelt er veel voor het geld te gebrui ken voor moderniserings-ap- paratuur, zoals computers. Het steekt Heschlé ook, dat de Marokkanen niet in het kteu- terschooltje worden gehuis vest, dat binnenkort wordt af gebroken. „Het is weliswaar een noodgebouw," vertelt ze, „maar daar los je wel het pro- bleem mee op. Nee, dat schooltje wordt afgebroken en - wat komt er voor In de plaats: een plantsoentje van een ton." De gemeentewoordvoerder: „Je verplaatst dan het pro bleem, want dat gebouwtje kost ook geld." Beheerder Holleman weet niet hoe het verder moet. Hij wacht de raadsvergadering van van avond af. „Misschien dat daar nog Iets kan worden geregeld. Er zou wat beweging in de fracties zijn," meent de ex-be heerder. „Maar of dat wat op levert..." De stakende vrijwilligers (bij een volledige sluiting zou de wijkverenlging Juridisch gezien het recht op verdere subsidie verspelen) weigeren echter bij de pakken neer te zitten. Vast beraden zegt Heschlé: „Wan neer de wethouder voet bij stuk houdt, zullen we de lande lijke besturen van politieke partijen benaderen. Mogelijk gaat het gemeentebestuur te ver In de bezuinigingen." Even is De Pijpelaar helemaal ingepakt. 'Zoals de gemeente ons Inpakt' staat er op een spandoek. Dan slaat de wind eronder. Hans Holleman staat wiebelend op het dak om de boel weer op te ruimen. „Te gevaarlijk, de planken schieten los," roept hij bezorgd. Maar tje Hofman vindt het allemaal maar een eng gezicht. „Tien tallen clubs heb ik helpen op starten en gecoördineerd," snottert ze. „Dat er zo een eind aan moet komen. Dat hebben we toch nergens aan verdiend." VLAARDINGEN Voor wie in de afgelopen maanden aangif te heeft gedaan van diefstal van een fiets, houdt de Vlaar- dingse politie aanstaande za terdag een kijkmiddag. Van twaalf tot twee uur zet de poli tie de deur van de fietskelder open.

Het Vrije volk | 1988 | | pagina 1